70-jarige Andriessen ereburger Amsterdam Jeugdorkest naar Brussel Onlusten in Turkije na verkiezingen Helmen met scheuren te licht bevonden Twee nieuws stemmen Organisatie van discotheek nu geheel gereed Woensdag start Marimba De Robotpop voor de jeugd LUISTERTIPS het vrije volk PAGINA 3 iP *oor- Zelf drukken .BRIEFKAART K ""$unS> e-vv riv v Gratis dierfiguurtjes bij ZAANHAGEL! Britse zangers op Plein 8 uur 13 Advertentie I.M. (Van onze kunstredactie) Het bestuur van de Stichting Cen trale Discotheek, die in Rotterdam een uitleen- en liusterinstitypt voor grammofoonplaten gaat vestigen, is ;nu definitief samengesteld. Het be- 1 staat uit de heren W. Veder, voorzit ter, mr. H. L. Benjamins, secretaris, en C. Th. Erwich, penningmeester. Voorts hebben zitting mej. Saar Bes- sem, ir. C. E. Kampman en de heer L. L. Kolisch. De commissie van advies bestaat uit de heren Jurriaan Andriessen, G. M. Dersjant, J. Kool, mr. Jaap Kunst en prof. dr. G. Stuiveling. De heer R. Maas te Rotterdam is tot directeur benoemd. In het gevormde comité van aan beveling komen, onder vele andere, de namen voor van ir. Henk Badings, Eduard van Beinum. Eduard Flipse, Casper Höweler, André Jurres, jkvr, Henriëtte van Lennep, prof. dr. E. Reeser, eGorge Stam en mr. G. E. van Walsum. Ik moet zeggen. Lekkerman jullie dragen met Ibis shag je steentje bij I Dank je! Wij doen ook echt ons best om die Ibis shag zo lekker mogelijk te maker, Virginia - Half Zware of American het blijft: Dobbeimann 1 lekker man. j Wethouder Van Wijk van Am sterdam, overhandigde Willem Andriessen de zilveren legpen ning van de stad, terwijl mevrouw Andriessen toekeek. „Wij hebben een kleine drukke win kel en dan hoor je nog wel eens wat. Op een ochtend komt er een jonge vrouw om een boodschap. Zij ziet erg bleek en zegt Jle, ik moet nog bij komen van de schrik. Twee jongens van boven springen zo hard van de trap, dat ik dacht dat mijn hart stil stond. En ik zat nog wel mijn baby te voeden". Ook was er een oude man die een aardig vrij huisje heejt. Na het over lijden van zijn vrouw deed hij een stel jonge mensen het genoegen om hun inwoning te geven. Eerst ging het goed, maar na verloop van tijd kwamen er allemaal moeilijkheden en begonnen die jonge mensen gemene dingen te zeggen. Toen de oude man zei dat het niet langer meer ging, gaf de jonge man hem een klap". En zo voort(Pieter citeert weer een deel van een lange, lange brief). Het 47-jarige hoofd van de chris telijke lagere landbouwschool te Woerden, de heer J. van Bemmel, is dinsdagmiddag bij een auto-ongeval zeer ernstig gewond, terwijl zijn moe der, de tachtigjarige mevrouw J. van Bemmel-Roest uit Harmeien bij deze aanrijding om het leven kwam. De heer Van Bemmel kwam met zijn personenauto uit de richting Harmeien in een flauwe bocht van de weg in botsing met een personen auto, bestuurd door de 30-jarige J. van V. uit Hoofddorp. Deze laatste passeerde een geparkeerd staande vrachtauto en kwam daardoor op het linker weggedeelte. De botsing was zo hevig dat de auto van de heer Van Bemmel ongeveer vijftien meter te rug werd geworpen en in de berm van de weg terechtkwam. De be jaarde dame bleek reeds overleden toen omstanders haar uit de auto haalden. Een hartverlamming wordt daarom niet uitgesloten geacht. De heer Van Bemmel werd met een shock, een hersenschudding en een gebroken been naar het Algemeen Ziekenhuis te Woerden overgebracht. De inzittenden van de andere auto bleven ongedeerd. Pieter staat op een tram. Bij een hoek wil een man van het midden- balkon afspringen. Terecht zegt de conducteur: „Pas op, mijnheer, het is hier geen halte". „Weet ik", zegt de man. „Moet u dan een bekeuring krij gen?" antwoordt de conducteur, „Daar heb jij niks mee te maken". Kan het onbesehofter? in cellofaan verpakt Pieter zit te wachten in een open baar gebouw. Andere mensen wach ten ook. Een man komt binnen en krijgt van de bode te horen, dat hij achter de ry aan moet schuiven, 't Bevalt hem niet. Hatelijk klinkt het: „Oh, moeten we weer op de heren ambtenaren wachten. Hebben ze ai koffie gehad?" „Nee", zegt de bode, „maar u moet toch wachten", „Ach vent,.en een harde vloek besluit de conversatie. (Van onze kunstredactie) Het Nationaal Jeugdorkest, dat door de organisatie Jeugd en Muziek het vorig jaar is opgericht, zal tijdens de Expo '58 in Brussel optreden. Het zal dan onder leiding staan van Nico Hermans. Het NJO werd tot dit optreden uit genodigd tezamen met een aantal an dere jeugdorkesten. In Brussel zullen dan ook concerten worden gegeven door het New-Yorkse, het Moskouse, het Westberlijnse en het Joegoslavi sche jeugdorkest, terwyi er ook een Engels jeugdorkest komt. Twee an dere landen hebben een „Jeugd-en- Muziek"~orkest gezonden: Oostenryk en Zwitserland. Nog vóór dit optreden zal er een grammofoonplaat van het 'NJO op de markt komen, op 45 toeren uitge bracht door Philips. Het NJO speelt daarop aan de ene kant het Menuet uit de 104de symfonie van Haydn. Aan de keerzijde staan twee delen uit een suite van Karei Mengelberg: Sardana (een Catalaanse dans) en Oefcrainka (een ZuidiTf-'sche danst. Met deze suite won Kart. Mengelberg in 1954 de muziekprijs van de stad I Amsterdam. In Brussel zal men hoogstwaar- schijnlijk tevens kennis kunnen ma ken met een nationaal jeugdkoor: de voorbereidingen om tot de organisa tie daarvan te geraken zy'n reeds ver gevorderd. ISTANBOEL (Reuter, AP) De Turkse regering heeft de staat van beleg afgekondigd voor de stad Gaziantep in het grensgebied met Syrië, waar duizenden aanhangers van de republikeinse partij opmarcheerden naar het hoofdkwartier van de democraten. Daar en bij het stadhuis raakten zij slaags met hun politieke tegenstan ders, die zondag de algemene verkiezingen hebben gewonnen, en met de politie. Twee mensen kwamen om het leven. Ook in de dichtbij gelegen provin- republikeinen ervan beticht, dat 'zij cie Mersin zyn onlusten uitgebroken, de Turken door het afleggen van Een democratisch kandidaat zou daar onjuiste verklaringen hebben aange- een republikeinse rivaal hebben neer- zet tot rebellie. geschoten. Voorts worden relletjes Het Openbaar Ministerie in Istan- gemeld uit Ankara, de Zwarte Zee- boel heeft de in deze stad verschy- haven Samsum en Kayserie in het nende dagbladen gelast, geen berich- eentrum van het land. ten te publiceren over de ongeregeld- Oppositieleider Ismet Inonu heeft heden. Berichten over binnenlandse bij minister-president Menderes ge- onrust komen ook uit andere delen protesteerd tegen „onregeimatighe- van het Midden-Oosten. De Israëli- den" tijdeus de verkiezingen en „ge- sche politie heeft in het Arabische wapende provocaties door kandida- deel van Nazareth slag geleverd met ten van de democratische party". communistische betogers. De demon- Menderes heeft op zyn beurt de stranten herdachten de dood van een aantal Arabieren, dat bij een Israë- Advertenüe IJM. lische uitval aan de vooravond van m a* - sa gg de aanval op Egypte, het leven ver- - -"aajffiB SC. (S'ji-*, 111 Perzië zyn zeventig mensen ge- riSHPrir' - '.j IV yHs li arresteerd die worden beschuldigd mr frig;' van ondermijnende activiteiten. Zij My-'T *'feV" - i'Ik zouden volgelingen zyn van ex-pre- Ént" \t 'Ja. :'JBbR Jgg mier Mossadek en zouden contacten 1 - 1 fPSwe 1 met he buitenland hebben onder- I i fS houden. Onderling .verkeer op de trap, op de'ryweg, in de openbare gebouwen. Onderling verkeer tussen- volwassen mensen, die toch heus beter moeten weten, Nee, Pieter speelt geen scheids- rechtertje bij de verschillen van me ning tussen de buurtjes. Ieder zal zijn portie schuld wel hebben, ieder be kijkt de zaak door het eigen brille tje, Maar tóch, wat worden er toch een moeilykheden nodeloos veroor zaakt, omdat men zelfbeheersing en het op-een-ogenblik-redelijk-denken mist. En dan te bedenken dat de mens in de grote stad maar al te vaak toch zo alleen en eenzaam leeft. Waarom dan ook in de kleine gemeenschapjes, waarin men niet eenzaam hoeft te leven, zoveel moei lykheden? In de meeste gevallen: Om niets! Ja, daar hebben ze in Boskoop (zo vertelt mij de heer B. M. W.) toch verwoed over zitten debatteren. By de heer W. lag nl. Het Vrije Volk op tafel en toen zeiden de Boskopers: „Die krant wordt in Amsterdam ge drukt". De heer W. moest dat echter krachtig tegenspreken: „Dit Vrye Volk wordt sinds jaar en dag in Rot terdam gedrukt". En hy herinnerde zich van voor de oorlog dat mooie gebouw aan de Slaak, waar hy zo vaak is geweest.... Of zou er na de oorlog dan zoveel veranderd zyn. 'k Stel u snel gerust, vriend W. Het Vrije Volk dat u in Boskoop krijgt, wordt heus in Rotterdam ge drukt. De N.V. De Arbeiderspers heeft in Nederland vier bedrijven waar de krant gedrukt wordt: in het hoofd gebouw aan het Hekelveid in Am sterdam in het krantepaleis aan de Slaak in Rotterdam (u heeft daar vroeger de „Voorwaarts" zien maken en in zeer moderne gebouwen in Arnhem en Groningen. En in elk van die bedryven (in het een meer en in het ander minder) wordt een deel verwerkt van het zeer grote aantal edities dat Het Vrye Voik in het hele land heeft. Zo komen er uit Rotterdam edities voor de stad en onmiddellijke omgeving, voor Gouda met omstreken, voor de Alblasser- waard, voor Dordt, voor Schiedam, voor Vlaardingen, voor Delft en het Westland en voor het grote gebied van de Zuidhollandse eilanden, u ziet, dat is dus nog heel wat. Aanbod Wij hebben vandaag de volgende aan biedingen genoteerd: een armstoel van B. van de Mijnsherenlaan, een stofzuiger (bestemd) en een llbertystoel van V. te Poortugaal, een radio (bestemd) van K, uit de Verboomstraat en kleding van B. van het Stadbouderspleln. Speelgoed en. kinderkleding kregen wij van De K. uit de BUJenburgstraat en een kanarie (bestemd) van L, van de Rozenlaan. Capsules werden gebracht door Van B. van de Bleekerslaan en zilver papier door H. uit de Lambertusstraat. Een onbekende stopte een gulden en vijf tig cent in de spreeuwenpot. Alle vrien den onze dank. Verlies Vrijdagmiddag verloor D. J. Brans, Bootsmansstraat 13, zijn bruinlederen aktetas tussen de Wlllemskade en kuis. Een blauw werkpak, koppelriem, handdoek, zeep en een dolkmes zater er ln. Het kleinzoontje van mevr. Belgraver, Hillevllet 67d, heeft tussjsn de Verboom- straat. en het Nachtegaalplein zijn arm bandhorloge verloren. De heer T. Snel, Hyaclnthstraat 56, verloor op 25 oktober tussen het postkan toor Dordtselaan en huls zijn bril met donker montuur ln een groen étui. Een rood etui met twee vulpennen miste mej. Eygelshelm, Bruljnstraat 40a, op 25 oktober tussen het Marconlpleln en de Mathenexserdijk. Vondst Mevr. Klootwijk, Van Speykdwarsstraat 2, heeft op maandagmorgen op de hoek Karei DoormanstraatKruibkade een autoped met luchtbanden gevonden. Een wit gebreid babyschoentje werd vrijdag op de West-Kruiskade ge vonden door Jan Wigmore. Pleret-1 straat 70. Vier jaar gevangenisstraf heeft de officier van Justitie bij de Arnhemse rechtbank dinsdagmiddag gecist tegen de 48-jarige kantoorbediende L. B. te Doesburg. Hem was ten laste gelegd, dat hij als technische kracht bij de Stafafdeling Techniek van het ministerie van Oorlog helmen heeft laten afleveren, die het vereiste gewicht niet konden halen en dientengevolge van minder goede kwaliteit waren dan voor militair gebruik noodzakelijk moest worden geacht. Vraag inlichtingen bij Uw winkelier voor het verkrijgen van 10 plastic dierfiguurtjes in ivoor- en transparante kleuren. Uw kinderen zijn er de hele dag zoet mee. TAIT stond te lézen op een briefkaart van een 12-jarig meisje uit Noord-Holland. Janny meent door deze redding in aan merking te komen voor de BRAVO BRIGADE. Zal ze er straks werkelijk bij zijn als achttien moedige kinderen uit heel het land naar Amsterdam rijden om hier een heerlijke dag te be leven? gewicht van 1040 gram niet konden nalen en proefondervindelijk bleken zij niet voldoende deugdelijk te zijn. Haar scheur en Ook vervalste B. de staten van de reeds gekeurde helmen. Het gebrek aan controle strekt zich over een ter mijn van drie jaar uit. Hersortering bracht aan het licht, dat 40 percent der helmen bij nader inzien afgekeurd moest worden we gens haarscheuren. De officier van Justitie, mr. Bredius, stelde in zijn requisitoir dat B. de hem ten laste gelegde feiten pleegde, terwijl ons land nog in staat van oorlog verkeert. Dit maakt zijn gedrag bijzonder ernstig en zeer laakbaar. Wegens grotere trefbaarheid wordt de veilig heid der te velde staande soldaten onnodig in gevaar gebracht. Over de vraag, of Nederland nog wel of met meer in staat van oor log verkeert, ging daarna de dis cussie tussen het openbaar ministe rie en de verdediging, waarbij B's raadsman, mr. R. Llon, de opvat ting van prof. Van Bemmel ver dedigde, dat het formeel waar moge zijn, dat er nog geen vrede is geslo ten, maar dat dit in elk geval naar buiten met blijkt. De officier van Justitie stond op het standpunt, dat ook het Hnge Militaire Gerechtshof inneemt, dat er nog steeds geen toestand van vrede heerst. De rechtbank zal over veertien da gen uitspraak doen. De helmen werden vervaardigd bij Verblifa te Doesburg als onderdeel van een order van 400.000 stuks. Na dat de kolonel C. W. Palm aan het hoofd van de Stafafdeling Techniek was komen te staan, trad aan het licht, dat er minstens 8.000 helmen waren afgeleverd, die het minimum 150 gram 66 cent NIEMAND weet het. Op het ogenblik staat nog lang niet vast wie de gelukkigen zullen zyn. De lezers van HET VRIJE VOLK moeten dat nog uitmaken. Aan hen dus ook aan u! is de taak om de kandidaten voor te dragen. Pas als straks de periode van aanmelding wordt gesloten onver wacht gaat de deur dicht! kan de verkiezing geschieden. Dan wordt de BRAVO BRIGADE officieel samengesteld. de lekkerste chocoladekorrels van échte chocola ER zijn al heel wat aanmeldingen. Moeders en vaders droegen hun zoontjes of dochtertjes voor. Bij voorbeeld, omdat hun kind zo goed voor hen was geweest in tijden van ziekte. Anderen noemden de namen van kleine redders. Weer anderen vertelden ons van jongens, die zo lief zijn voor dieren. En we weten nu al, dat er gelukkig heel wat jongeren zijn, die zie hzelf wegcijferen als blinden moeten worden geholpen. De jeugd van Nederland mag er zijn! Het vervolghoorspel 'De Zwarte Gongvan Henk Lokman, dat de VARA vorig jaar heeft uitgezonden in haar woensdagmiddagpro- gramma's voor de jeugd, krijgt een ver volg: 'De Robot pop', dat eveneens op woensdag middag wordt uitgezon den en wel in het pro gramma 'De Mexicaanse Hond' Dt jongste ac teur, die in dit hoorspel voor ae microfoon komt, is de 12-jarige Frank ae Bruyn uit Dordrecht De eerste af levering wordt uitgezon den op 4 november. Een nieuw programma van de VARA, dat voor de eerste maal zal worden uit gezonden op woensdagavond 30 oktober onder de titel 'Marimba', zal een soort geïllustreerd magazine zijn, ingesteld op de tijd waarin wij leven. Klankbeeldjes, reportage- flitsen, muziek enz. zullen elkaar afwisselen. In de eer ste aflevering zal men on der andere een klankbeeldje van zes minuten horen, ge titeld hebt nog vijf minu ten te leven'. Gabn de Wagt leidt dit programma. AAN wie komt werkelyK de eer van een verkiezing in de BRAVO BRIGADE toe? Welke kinderen (6 tot 13 jaar) hebben zich in uw -omgeving onderscheiden door moed of menslievendheid? Geef ons hun namen op. Vergeet niemand! Laat het niet ge beuren, dat juist een jongen (of meisje), die iets heel bijzon ders heeft gepresteerd buiten de BRAVO BRIGADE valt. Dit mag niet voorkomen. En Iaat het niet uw schuld kunnen zijn. niet heeft kunnen bestude ren. Wanneer evenwel een col lega-nieuwslezer in de stu dio aanwezig is, heeft deze in elk geval een paar mi nuten de tijd het overzicht door te nemen. Hij spreekt de tekst dan ook uit. Van daar. dat men soms twee verschillende stemmen hoort in één nieuwsuitzending. Heeft de radio-nieuws dienst sinds kort een aparte lezer van het kamerover zicht? Deze vraag hebben zich vele luisteraars gesteld, die regelmatig naar de nieuwsuitzendingen luiste ren. De radio-nieuwsdienst volgt namelijk reeds enkele dagen, wanneer het rooster dat toelaat, een ander sys teem. De parlementaire cor respondent, die voor het overzicht zorgt, belt dit vaak door kort voor de nieuwsuitzendingen van zes en van elf uur. Hij wil graag tot het laatste ogen blik bij zijn. Dikwijls ge noeg wordt dit overzicht nog uitgewerkt, terwijl de nieuwsuitzending al begon- ncn is. Dit heelt tot gevolgd JU Ce nieuwslezer een zo be langrijk stuk als het ka meroverzicht in het geheel KILOMETERS zyn geen bezwaar. Ook ais degenen, die volgens u dik een dagje-uit hebben verdiend, enkele honderden kilometers van Amsterdam afwonen, zullen ze er komen. En toe vergeet niet die hele kleine dorpen noch die machtige polders, die we tegenwoordig hebben! Het kan er by ons niet in, dat b.v. in de Noordoostpolder geen goede daden zijn geleverd door kleinere mensen. HILVERSUM H. woensdag. VanavoDd cm kwart over acht de eerste uitzen ding in dit seizoen van de radiorubriek 'Dit is uw le ven'. 'Waar reizen we heen? Onder deze titel houdt dr. J. J. Raimono jr. vanavond om kwart voor eli de eerste p.n een tweetal popitlair- wetenrehappelijke cause rieën over. ruimtevaart. Een uit de laatste tijd daterende Britse vocale groep, de Meritones, die zich voor het eerst heeft 'aten horen op het song festival te Venetië en die tegenwoordig geregeld voor de BBC optiecdt, zal in het VARA-amusementspro- Advertentie LM TTELP met het vormen van de BRAVO BRIGADE. Stuur nog 11 vandaag uw brief of briefkaart aan: Redactie HET VRIJE VOLK, Hekelveid 15' - Amsterdam-C. Linksboven adreszijde: BRAVO BRIGADE. VERLOVINGSRINGEN Dt MOOISTE COLLECTIE gramma 'Plein 8 uur 13' voor de microfoon komen op zaterdagavond 9 novem ber. De Meritones maken dan hun eerste buiten landse tournee na hun op treden te Venetië STADHUISPLEIN 24-26 NIEUWE BINNENWEG 227.

Het Vrije volk | 1957 | | pagina 2