OVERPEINZINGEN BIJ DE JEUGD-GEMEENTERAAD Er is iets mis met de politieke structuur Onbevredigend resultaat van Belgisch compositie-concours Drie bekroonde werken weinig interessant Boulevardstuk Het ei uitstekend vertolkt De Hoop krijgt vlag en vaan van V laar dingen deden zoiets nog 'Berging uitgevoerd maar niet geslaagd... KWAKELSTEEG ZAL WORDEN VERBETERD Inleg overschot loopt terug SCHIPPER ROG: Uit het dagboek van de politie Gemeente-avond met Lutona Stand van de arbeidsmarkt P. Visser voor kantonrechter: Respect voor t revalidatiewerk Winkeliers kopen weer Wat zij vin gen Is lyrotliion dodelijk vergif? Sluizen kunnen ineenstorten Scheven ingen en Katw v EET VRIJE VOLK WOENSDAG 6 NOVEMBER 1957 PAGINA OOK WIJ HEBBEN eens onze g^cdéichtcii laten gaan over de structuur van de Schiedamse jeugdgemeenteraad, die door leden van het Politieke Jongeren Contact wordt gevormd. Er zit namelijk iets scheef, zo merkten wij op de laatstgehouden zit ting op. Zoals men zieh herinnert kwamen toen twee voorstel len aan de orde: een over openbare meningsuiting, het andere over de instelling van een intergemeentelijk wonïngbouwbedrijf. Spiegelen? Geen kans Uitslagen van bedrijfsklaverj as chiedammers elkaar onder Wisselkoersen Voor 300 Vlaardingers Symphonieën Dr Dullnig in Maassluis Telegram Geen antivoord Burgerlijke Stand Soiree-dansante Veemarkt Rotterdam Nu moet men, alvorens iets over de raad te zeggen, de opzet en het doel van deze politieke bijeenkomsten met Uit het oog verhezen. Het is de bedoeling om meer interesse bij de jongeren te kweken; belangstelling voor politieke zaken, belangstelling ook voor de gemeentepolitiek. Door middel van zulk een jeugdgemeente raad wordt dan de kans gegeven ideeën te uiten, kritiek te geven en bet „politieke spel" zo serieus moge lijk te spelen. Dat is allemaal best en braaf. Maar moet men zich nu spiegelen aan hetgeen de ouderen in de ge meenteraden of in de Tweede Kamer presteren? Wy menen van niet. Wanneer men dit doet krijgt men wel een soortgelijk beeld als in onze democratisch-ingerichte openbare vergaderhuizen, maar het spontane, het specifiek „jonge" heeft dan nau welijks een kans aan bod te komen. Want wat is ook in onze jeugdge meenteraad het geval? Men schrikt er openlijk voor terug anders te den ken dan de wereld verwacht. Fractie genoten zijn het vrijwel altijd met elkaar eens, velen zeggen mets en zitten, erbij als stromannen of -vrouwen. Natuurlijk, men kan niet iedereen aan het woord laten, maar wij nemen toch aan dat er in de banken vol waardige, mondige mensen zitten. We nemen ook aan dat er in Schie dam geen gebrek aan jonge mensen, die iets voor de raad voelen, is en dat iedereen met een zekere ambitie en een zekere overtuiging lid is ge worden. Wanneer men de Schiedamse Jeugdgemeenteraad bekijkt, dan valt het op dat de verhoudingen bepaald anders liggen dan in de „echte" raad. Eike „partjj", behalve de ARP, wordt door drie leden vertegenwoordigd. CHTJ zowel als PvdA, KVP als VVD. De anti-revolutionairen komen er misschien nog bij. En daar vanuit gaande moet men concluderen; Poiltiek spel, geshcoeid op de leest van wat men in gemeenteraad of kamer te zien en te horen krijgt, is in dit verband hier niet op zijn plaats. „Rechts" bijvoorbeeld zal Jinks" gemakke lijk'In de oppositie kunnen drin gen. We hebben dat gemerkt tij dens de debatten over de woning bouw. Men kan daar uitteraard best vrede mee hebben, maar het blijft een tikkeltje oneerlijk. Het is geen kunst om ailes wat Nieuwe Koers voorstelt of behandelt, met brede zwaai van de rechterarm weg te schuiven en er bij voorbaat verzekerd van de steun der rechtse groepen een motie voor in de plaats te stellen. Men geeft Nieuwe Koers daarmee geen enkele kans iets positiefs tot bepaalde zaken bij te dragen. De jon ge socialisten moeten telkens „nee" zeggen, en dat is weinig constructief. En het argument: Blijkbaar leeft er in de jeugdgemeenteraad een zei er conservatisme, gaat, gezien het licht der verhoudingen buiten die raad, al lerminst op. Hoe het dan wél moet? Minder ernstige poiltiek, denken we zo. Meer een individueel spel, met sterke, goede redevoeringen, met klemmende, goed bedachte argumenten. Geen na praten, geen hand-op-steken, -omdat de anderen, het ook doen. Dat is echt niet nodig. En meer „onbezonnen heid" zou, dunkt ons, evenmin kwaad kunnen, want al te vaak krijgt men de indruk dat vader van te voren heeft geïnstueerdDat zal heus wel niet nodig zijn, maar minder na- aperige politiek, gepaard aan klem mende, doch liefst een tikkeltje in getogen welsprekendheid er hoeft niet geschreeuwd te worden! zou den we veel meer op prys stellen. Op de suggestei, een onderwerp in vieren te hakken en elk aspect door een verschillende groep te laten be handelen, zou men inderdaad kun nen ingaan. De liberalen zouden bij voorbeeld het financiële deel, de KVP het economische deel, Nieuwe Koers de sociale facetten en de CHJG de godsdienstige zyde kunnen nemen. Het kan geen kwaad de taken ook anders te verdelen! Daar zouden grappige dingen uit kunnen ontstaan, maar bovendien zou men veel meer de idee hebben gezamenlijk aan een weliswaar fic- tieve, maar daarom- misschien niet minder opwindende aangelegenheid te hebben gewerkt. Wie zegt: Het is toch maar spel, dus dan kunnen we rustig de huidige constructie hand haven, heejt geen ongelijk, maar o.i. werkt hij daarmee de bloedarmoede in het nog jonge lichaam van onze Jeugdgemeenteraad in de hand. En dat mag niet Het bj| de Spaarbank te Schiedam in 195" behaalde inlegoverschot liep in oktober 1957 door een geringe ont- sparing van 54.477,10 terug tot 1.224.096,91. Er werd nl. in oktober ingelegd 719.583,15 en terugbetaald 774.060,25. In de periode 1 januari 19571 november 1957 werd inge legd en terugbetaald respectievelijk ƒ7.892.495,34 en 6.6G8.398.43. Een verheugend verschijnsel is de stijging van het aantal rekeningen. Op 31 oktober 1957 was aan 43.570 spaarders verschuldigd ƒ20.668.030,83 (op 31 oktober 1956 aan 42.196 spaar ders ƒ19.069.576.51). Het aantal spaarhandelmgen bleef zich in stijgende lijn bewegen. Het aantal posten van uileg bedroeg m 1957 tot en met oktober 180.322 (1956 177.093), het aantal posten van terug betaling 27.108 (1956 23.428). De uitslagen van de Schiedamse Bednjfs Klaverjas Competitie lulden als volgt: Afd. A: GW—SCF 3—3; DB— Excelsior 24; Com. Drebb. Standaard 33 SpaiGTB uitge steld. Afd. B: GW—DB 3—3; Excelsior Standaard 42; BWF—Vlug 24. (Van onze kunstredactie) Michal Spisak, Pools componist, heeft voor de tweede achtereenvolgende maal een eerste prijsgewonnen in het compositieconcours Koningin Elisa beth. Voor de tweede keer was deze befaamde wedkamp gewijd aan de compositie. 237 partituren uit 37 landen overigens aanzieniijk minder dan in 1953 bad de jury door te worstelen, een vrij geestdodende bezig heid. De drie werken voor kamerorkest, die uiteindelijk werden uitverkoren, waren tenminste alie weinig interessant. •t Was een simpel berichte in de krant: Een prijs van een half mil joen marken, zijnde zo'n dikke 400.000 gulden, is bij een Duitse loterij niet a/gehaald. Tot vandaag heeft de winnaar niet gereageerd. De afhaal- termijn is inmiddels om. Nu vraag tk u! Wat zou die man of vrouw gedacht hebben? Dat moet wel een zware tweestrijd zijn geweest. Misschien zal de gelukkigehebben gedacht: Als ik rijk ben word ik vast niet gelukkig. Ik zal het geld moeten beleggen." De mensen zullen me plotseling'allemaal aardig vinden, en in wezen mag ik de mensen niet, dus dat wordt moeilijk. Ik hou niet van reizen om de we reld, dus wat blijft er over? De eeuwige zorg om 't geld. Een verve lend. bestaan, zwelgend in luxe, ter wijl ik eigenlijk alleen van m'n kleine woning, m'r, lieve vrouw en mijn zondagssigaar houd. Nee, ik laat die prijs rustig staan. Laten anderen maar onjgelvkkig worden! Of zou hij zo hebben geredeneerd. Alle mensen hebben in de krant ge lezen dat de prijs eruit is. Als ik het geld haal zal de halve stad op mijn nek springen. Ik wacht dus rustig 'af en als niemand er meer aan denkt kom tk stilletjes te voorschijn En al wachtende verstreek de ter mijn en niemand werd. rijker. Mis schien was het een eenzaam mens. dat eenzaam gestorven u, onwetend van het zogenaamde geluk. Misschien vechten rovers nu nóg om het bezit van het lot en vermoorden zij el kaar, zodat ten slotte niemand over blijft. Tja, ik neem toch rustig aan dat iemand in een loterij meedoet om een prijs te winnen, en dat er logi scherwijs iets moet zijn gebeurd! Die verschrikkelijke onzekerheid. Wel licht komen we het nimmer te we ten. JAMES. Engels pond10,631—10,638 Amerik. dollar 3,791—3,798 Franse frank S0,00—9ö,10 Belgische frank 7,591—7,592 Zwitserse frank 86,68—86,73 Zweedse kroon 73,374—73,42) Duitse mark 90,274—90,325 Deense kroon 54jS55—54^05 Noorse kroon 53,1553,20 Zwitserland (vrij) 88,474—88,525 Canada 3,945—3,954 Italiaanse lire 60,63560,685 Oostenrijkse schilling 14,5914,60 Niet meer dan ongeveer driehonderd toneelminnenden wist hei Vlaardings Kunstcentrum, dat de Nederlandse Comedie had laten komen, gisteravond naar de Stadsgehoorzaal te trekken. Door het gezelschap werd Félicien Marseau's blijspel „Het ei" op een voortref felijke manier op de planken gezet. Het werd een perfecte vertoning van dit zonderlinge, komische, cynische en uitbundige stukdat vol geestige, speelse en pikante variaties op het thema „buitengesloten zijn" zit, gecombineerd mei een cynische boulevard-intrige. Het is volstrekt onmogelijk zowel om de geschiedenis van „Het ei" na te vertellen als om de zin ervan haar scherp mee te delen. „In het ei zit ten, het systeem kennen." Met zulke formuleringen duidt de hoofdpersoon aan, wat men volgens hem in het leven moet bereiken. Men moet meedoen, zich niet bui tengesloten voelen, de rites en ge woonten aanvaarden en vooral niet twijfelen aan de juistheid en de waarde ervan. Deze hoofdpersoon, Magis, heeft de neiging om zich buitengesloten te voelen en hij neemt dat met. Maar aan de andere kant; zodra hij in het ei zit en handelt volgens het systeem, gaat hjj zich vervelen en doen -wat' stuk en niet in de wereld van de Hol landse burgerij. De echtgenoot heeft een maitresse, de echtgenote een minnaar. Die vaste stellingen betref fen dan ook meestal erotische zaken. Regisseur Fons Rademakers heeft gebruik gemaakt van de vondsten van zijn Franse collega André Barsacq en met drie kleme draai tonelen de afwisseling van de scènes zo snel mogelijk gemaakt. Maar meer nog dan deze vondst is het spel van Guus Oster te prijzen. Hij is Magis en de helft van zijn tekst is die van een conferencier. Oster speelde rad, komisch e^ toch ook volkomen serieus zijn rol. De talloze andere personages zijn men nu juist nooit mag doen; aan bijfiguren, telkens in kleurige en vaste stellingen twijfelen. amusante scènes als demonstratie- We leven in een Frans boulevard- materiaal vertoond. WOENSDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2 en 8.15 uur: Daar is de dokter (aJ.J. MONOPOLE-THEATER. 2, 7 en 9 u.: De helden zijn vermoeid (18 Jr). Apotheek: Fa. Gouka, Hoogstraat 29. Diversen: MUSIS SACRUM, 8 uur: Cabaret- variété Vegla-Vegisol. DONDERDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2 uur: Daar is de dokter (al.). MONOPOLE-THEATER, 2, 7 en 9 u.. De belden zijn vermoeid (18 jr). Apotheek: t Fa Gouka, Hoogstraat 29. Diversen; PASSAGE-THEATER, Suur: concert door OBK. VOLKSGEBOUVV, S uur: bijeenkomst NW-Bestu,ird ere bond MUSIS SACRUM. 8 uur: Ouderavond Cotaeniusschool B. IRENE, 8 uur: Dia-avond Huize Bra bant. (Van een onzer verslaggevers) Het hospitaal-kerkschip „De Hoop" is vandaag de Koningin Wilhelminahaven in Vlaardingen uitgevaren, op weg naar het zee gat, met de vlag van Vlaardingenin top. En in de fraaie kerk ruimte van het schip hangt naast het vaantje van het Franse plaatsje Dieppe een fraai bestikt kleurig vaantje van de stad Vlaar dingen. Burgemeester mr. J. Heusdens hees de vlag gistermiddag onder een driewerf „hoera" van de omstanders aan de hoogste mast van „De Hoop" en hij overhandigde heb vaantje aan de trotse kapi tein W.F.Ro g. Verschillende gemeenten hebben reeds vóórdat Vlaardingen op het idee kwam (een idee, dat door de heer J. Ligthart, raadslid en voorzitter van de Christelijke Mid denstandsvereniging werd geopperd) een dergelijk geschenk, een vaan en vlag, aangeboden. „Vlaardingen mocht met ontbre ken," zo vond burgemeester Heus dens tijdens de korte overhandigings plechtigheid In het kerkzaaltje. De politie heeft gisteren drie voet gangers bekeurd. Zjj hadden zich niet gehouden aan de verkeerslichten regeling bij de Koemarkt (Hema). Bjj mevr. P. O.-v. D. brak gis termiddag brand uit. Een pyjama vatte tijdens korte afwezigheid van de bewoonster van het huis aan de Rotterdamsedijk 42c vlam. Er stond een ketel water op het gas en ver moedelijk is het kledingstuk, dat te drogen hing. tegen de gasvlam ge waaid. Een buurman kwam te hulp om de keuken, die in lichterlaaie stond, te blussen. Met enkele emmers water lukte dat ook. De schade valt mee. De boog kan niet altijd gespannen zijn en daarom is het wel eens goed de zorgen van alle dag met een vro lijk toneelstuk te vergeten. Aldus dr. S. G. van der Haagen in zijn ope ningswoord op de Gemeente Avond die door de Evangelisch Lutherse Gemeente dinsdagavond in Irene ge houden werd. Deze avonden worden belegd om de onderlinge band tussen de gemeente leden te versterken, terwijl men er, door goed amusement te bieden, te vens naar streft, de leden op deze avonden aangenaam bezig te houden. Dit laatste was zeer zeker het ge val. Ondanks het feit, dat de laatste weken, wegens drukke werkzaamhe den van de regisseur, de heer J. H. Villerius, zonder regie gerepeteerd werd kwam het toneelstuk „De Stop- perspil", een blijspel in drie bedrij ven door Hans Nesna. vlot over het voetlicht. Speciaal genoemd moet worden de heer D. Kramer, die op het laatste moment voor de heer Villerius inviel. Avonden als deze, zullen zeer zeker aan het vooropgezette doel voldoen. „Want Vlaardingen weet zich ver bonden met „De Hoop". Vlaardingen, dat er nog altijd trots op is vissers plaats te zijn, weet, dat tal van Vlaardingse vissers dikwijls hulp ont vangen van „De Hoop". De vaan en de vlag zijn tekenen, die de bewijzen willen zijn van het gevoel van ver bondenheid en erkentelijkheid van de Vlaardingse bevolking jegens „De Koop". Schipper Rog beloofde, dat de fraaie vaan, waarop het stadswa pen is aangebracht, een ereplaats m het schip zal krijgen. „Zelfs van Scheveningen en Katwijk hebben wij iets dergelijks nog niet ontvan gen," aldus de schipper. Namens het bestuur van de Ver eniging Hospitaalkerkschip De Hoop dankte administrateur j. a. van Voorthuysen voor de geschenken. „De Hoop" zal vandaag („het is ook mo gelijk, dat het morgen wordt") het zeegat weer uitvaren om zich bij de vissers aan de Engelse wal te voegen. Tot- de twintigste november blijft het schip daar en dan gaat het tot Kerst mis naar het "Franse Dieppe toe. Op 30 september 1957 stonden in geschreven. 99 mannen en 35 vrou wen, van wie er resp. 88 en 17 geheel werkloos waren. Het aantal inschrijvingen gedu rende de maand oktober 1957 be droe;. 216 mannen en 67 vrouwen; geplaatst werden 133 mannen en 33 vrouwen; afgevoerd werden 65 man nen en 20 vrouwen, zodat op 30 ok tober 1957 nog ingeschreven stonden 117 mannen en 49 vrouwen, van wie er resp. 92 en 91 geheel werkloos wa ren. Gedurende de verslagmaand werden ontvangen 163 nieuwe aan vragen van werkgevers voor mannen en 48 voor vrouwen, terwijl op 30 ok tober nog 1712 aanvragen voor man nen en 12G voor vrouwen als onvol daan stonden geboekt. In de grote jury, die de prijzen ten slotte te verdelen heeft, hebben mu sici zitting, voor wie ieder de hoed afneemt. Hun namen; Raymond GhevreuiUe, Jean Absil, Karl Asia- deus Hartmann, Francis Poulenc, Francesco Mahpiero, Marcel Cuvelier, Virgil Thomson, Tony Aubin, Guil- laume Landré, Marcel Poot en Victor Legley. Het zal opvallen, dat de meesten van deze eminente juryleden hun grijze haren al enige jaren dragen. En dat plaatst ons middenin een vat? de problemen van een compositie wedstrijd. Al zaterdagavond, toen wij in Rot terdam een uitvoering beluisterden van Debussy's 'Cantate l'enfant pro- digue', waren wij middenin die pro blemen beland. Debussy schreef dit werk immers voor de fameuze wed strijd om de Prix de Rome, die hjj er inderdaad mee won. Maar hij legde de proef af voor beoordelaars, die tot een oudere generatie behoorden en richtte zich daarnaar. Naast momen ten van pure muziek horen wij, die na hem zijn gekomen, af en toe een duidelijk hoongelach in de vorm van opzettelijke banaliteiten. Vóór hem had Berlioz iets derge lijks gedaan. Na hem zou het Ravel zelfs met zulke composities niet luk ken de Prix te veroveren. In 1957 heeft de geschiedenis in dit opzicht geen sensationele keer geno men. Wie van muziekproduktie van onze tijd ook maar iets afweet, moet wel begrijpen, dat er by de 237 in- 2f idingen progressiever geluiden moeten zijn geweest, dan in de ge selecteerde werken klonk. Men mag hieruit natuurlijk niet concluderen, dat ook nu in Brussel genieën van het kaliber van een Debussy miskend worden. Wel echter, dat werken als de nu bekroonde voor het kaïnerorkestrepertoire geen aanwinst betekenen. Alle drie zijn zy met een behoor lijke kennis van zaken geschreven Dp meeste durf, maar dan nog alleen m uiterlijke middelen, vertoont Michal Spisak Zyn 'Concerto Giocoso waar mee hy de prijs van de Belgische regering van bijna 8.000 won. is origineel geïnstrumenteerd en heeft geen andere pretentie dan verant woorde verstrooiing te brengen. Knapper vonden wij de overigens ook niet bijster oorspronkelijke 'Fresque'. waarmee de Frangaise Ginette Keiler de prijs van de pro vincie Brabant van bijna 5.000 won 'Esquisses' van de Belg Albert Dei- vaux, een nogal stereotiep geval In zeven vrjj krachteloze delen, werd be loond met een zilveren medaille en ruim f 3.000. Franz André dirigeerde zondag objectief maar met begrip het Na tionale Orkest van België. Maandagavond voerde het grote Symfonie-orkest van het NIR even eens onder André, de drie bekroonde symfonische werken uit. In een onder de gegeven omstan digheden ideale uitvoering klonken drie nummers lang gemeenplaatsen in onbetwistbaar knappe composities, tweemaal gerangschikt tot een con cert voor orkest en eenmaal tot een reeks variaties. De knapheid van deze componisten Is overigens naar onze mening beperkt tot het technische. Het contra-punt, met ai zijn foefjes van verkleining en omkering, heb ben zij in hun zak. Ook de orkestratie is, op zich zelf beschouwd goed afgewogen, maar ook In dit opzicht was van enige oor spronkelijkheid geen sprake. Het is niet leuk, vondsten van Richard Strauss en Ravel toegepast te hoven op thema's, die met kleme verande ringen op Hindcmlth of Reger zijn terug te voeren. De bijna vijftigjarige Italiaan Orazlo Fiume, leerling van Pizetti, kreeg de grote internationale prys Koningin Elisabeth van België van bijna 12.000. De byna zesduizend gulden van de prijs van de Graaf van Launoit ging naar de Belg Marcel Guinet, 42 jaar en leerling van Absil. De derde prijs, die van de Stad Brus sel, bijna vierduizend gulden en een zilveren medaille, was voor de Ita liaanse dirigent Giorgio Cambissa. Nederland is er dus in dit con cours in het geheel niet aan te pas gekomen. Met iedere andere verdeling tussen de drie uiteinde lijk bekroonde werken zouden wij precies evenveel vrede hebben ge had, (Van een onzer verslaggevers) „Wij hebben de berging van de „Renate Leonhardt" dit jaar wel uitgevoerd, maar zij is niet geslaagd". Deze vreemde formulering uit de mond van de heer P. Visser deed dinsdag een hoongelach op gaan in het zaaltje van de Haagse kantonrechter mr. G. J. M. van den Dungen. Het zaaltje was gevuld met een kleine dertig van de veertig ge dagvaarde aandeelhouders van de Coöperatieve Bergingsvereniging „Renate Leonhardt" UA.., gedagvaard ter betaling van 15.- con tributie over de jaren 1954 tot en met 1956. MAASSLUIS. Maandagmiddag ontving de werkplaats van de Stich ting Sociale Werkvoorziening hoog bezoek. Op advies van het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezond heid bezocht de heer Dr. Fritz Dull nig, regerings-adviseur van Oosten rijk de werkplaats, om zich van het r - vsjt"" revalidatiewerk in Maassluis op de 1 png m de circulaire. elnuvan een hoogte te laten stellen. Dr. Dullnig is terugbetalen zou volgens de heer door de Oostenrijkse regering afge-r geen sprake kunnen zyn, vaardigd om in Nederland het revali- want: datiewerk voor de lichamelijk gehan In december 1956 namelijk had het bestuur de aandeelhouders per cir culaire doen weten, dat zij als leden contributie schuldig waren. De circu laire vermeldde, dat deze contributie in 1958 zou worden terugbetaald, als de berging in het voorjaar of de zo mer van 1957 niet zou zyn verricht. Daarop sloeg de merkwaardige uit leg van zaken van de heer P. Visser, die met zyn „adviseur" F. van der Zijde verschenen was. De kanton rechter wees de goudvisser uit Wijde Wormer op die terugbetalingsbepa- dicapten te bestuderen. Burgemeester van Dijck, wethou der Slagboom en het- hoofd der werkplaats de heer De Jager ontvin gen de hoge gast, die werd begeleid door de heer Zoet, Rijksconsulent voor de Sociale Bijstand van het Mi nisterie van Sociale Zaken en Volks gezondheid. De revalidatie-arts der werkplaats dr. H. M. Ie Grand was eveneens hierbij aanwezig en belicht te de medische zijde van het werk. De heer Dullnig verklaarde zeer verrast te zijn over het in Maassluis tot stand gebrachte werk. Zowel het nieuwe gebouw als de wijze, waarop door de gehandicapten produktieve arbeid wordt verricht, dwong bij hem groot respect af. Als herinnering aan deze voor alle aanwezigen bijzonder, prettige mid dag. bood burgemeester Van Dijck de heer Dullmg een fraaie met de hand bewerkte koperen asbak' aan, waarop de naam van de werkplaats was aangebracht. Vangstberiehten van woensdagmor gen: VI 70, 75 kantjes, VI 78, 25, VI 79. 8, VI 85, 100, VI 172, 68 (nog 10 netten)VI 203, 25, VI 216, 110, VI 97, 40. VI 114, 25 uit een halve vleet, VI 115, 17, VI 142 10, VI 197, 50. uit een halve vleet, VI 199, 20, VI 61, 40, VI 71, 34, uit een halve vleet, VI 83, uit een halve vleet, VI 14 5, VI 56, 100 uit een halve vleet, VI 89. 100 uit een halve vleet, VI 112, 50, VI 132, 102, VI 153, 17, uit een halve vleet. VERTROKKEN 5 nov.: VI 83, L. Rog; VI 78, D. v. Ryn; VI 114, J. Spaans, VI 199, L. Kuipers; VI 56, M. Dykhuizen. (Van een onzer verslaggevers) De Kwakelstceg in Vlaardingen zal worden verbeterd. Voor reke ning van het Hoogheemraadschap Delfland zal nog deze week aan de werkzaamheden worden begonnen. De dienst Gemeentewerken van Vlaardingen zal het werk uitvoeren en de gemeente zal de verlichting aanbrengen. De Kwabelsteeg wordt opgehoogd en de trappen zullen verdwijnen. Om ook de Korte Dijk nog iets terwille te zijn zal het hek langs het Delftse Veer iets naar achteren worden geplaatst om plaats te maken voor een breed trottoir. Deze voor de winkeliers aan de afgesloten Hoogstraat en Korte Dijk in Vlaardingen zeer verheugende mededelingen werden gister avond gedaan in een persconferentie, die de Vlaardingse Midden standscentrale had belegd. Nu al twee manden lang worden aan de Delflandse sluizen door Delf land werk verricht. Twee maanden geleden werd nog vry plotseling een gedeelte van de Hoogstraat en de Korte Dijk voor alle verkeer geslo ten verklaard, omdat de werkzaam heden aan de sluizen doorgang niet langer toelieten. De winkeliers, die nu plotseling aan doodlopende straten kwamen te wonen, zagen hun omzet, plotseling tot meer dan de helft terugspringen. Brieven werden verstuurd, het ge meentebestuur van Vlaardingen con fereerde met het Hoogheemraadschap acties werden gepland en niemand zag een oplossing op korte termijn. Tot zoals wy zaterdag meldden de Vlaardingse Middenstandscen trale een telegram naar het Hoog heemraadschap stuurde. Dit telegram had onverwacht succes. Het Hoog heemraadschap vergaderde juist toen het telegram binnen was en bericht was spoedig by terug. de middenstanders Donderdag 24 oktober kwamen ver tegenwoordigers van Delfland zelf kijken en ieder vond, dat er Iets moest gebeuren. Over een overpad werd gesproken (opdat ook de Korte Dijk zou kunnen profiteren van ver beteringen), maar dit plan stuitte op tal van bezwaren. „De Kwnkelsteeg verbeteren," was toen nog dt- enige oplossing en dit zal nu geschieden. De winkeliers hopen nu maar, dat de mensen de nieuwe route zullen leren kennen! „De berging is dit jaar wel uitge voerd, maar niet geslaagd." Kantonrechter: „Ziet u nog moge lijkheden?" Visser: „Ja, maar dit jaar niet meer. Ik heb nu moeten stoppen, om dat ik meen dat de technische staf niet heeft gedaan wat hy behoorde te doen Eerder had de heer Visser de kan tonrechter al moeten toegeven, dat de aandeelhouders met op hun aan deel, noch ook op hun inschrijvings formulier hadden kunnen lezen, dat zjj contributie moesten betalen. „Het staat wel In de statuten", zei hy. Deze statuten waren niet aan de aandeelhouders toegezonden, maar wel „op vergaderingen uitgereikt". Men kon ze ook aanvragen. P. Visser ontkende, dat op een ver gadering besloten zou zyn, geen contributie te heffen. „Wij souden die zaak in een volgende vergadering bekijken". Maar een van de gedag vaarde aandeelhouders verklaarde later, dat op de volgende vergadering met geen woord over contributie was gerept. Kantonrechter: Zijn er dan gee-i notulen gelezen „Aandeelhouder: „Nee, dat kon niet, omdat ze onleesbaar waren. De gedagvaarden of hun gemach tigden voerden daarna nog een groot aantal punten van verweer aan. In bijna alle zaken hoorde men, dat de betrokkenen een of meer van de cir culaires en dat zyn er zo lang zamerhand heel wat niet hadden ontvangen. Verscheldenen vertelden zelfs, nooit iets van de vereniging te hebben vernomen, voordat de dagvaarding werd bezorgd. Op brieven hadden zij veelal geen antwoord ontvangen. Enkele punten uit het verweer wa ren, dat het recht op een winstaan deel nog geen lidmaatschap inhoudt en dat slechts twee bestuursleden de vordering bij de kantonrechter aan hangig hebben gemaakt terwijl dit door het gehele bestuur dient te ge beuren. De Alkmaarse rechtbank heeft dinsdagmorgen nog geen uitspraak gedaan ln de zaak tegen de 48-jarige timmerman J. L. N. uit Midden- meer. Tegen J. L. N. is veertien dagen geleden tien jaar gevangenisstraf en onvoorwaardelijke terbeschikking stelling van de regering geëist wegens een Dogmg om zijn vrouw en drie kinderen te vergiftigen. Hij had een sterk vergiftig plan- teziektebestrijdingsmiddel door het besiag voor oliebollen gemengd, waar van het gehele gezin heeft gegeten. De rechtbank zai de behandeling van deze zaak voortzetten op 19 november. Ais getuige zal dan worden gehoord dr. Hortense Jansen, apothe ker aan het gerechtelijk laborato rium in Den Haag. Volgens de overwegingen van de rechtbank hebben veertien dagen ge leden bij de beraadslagingen tijdens de terechtzitting de deskundigen geen afdoend antwoord gegeven op de vraag of lyrothion of paratbion een vergif is, dat de dood van een mens kan veroorzaken. Geboren: Theodoras, z v W Hoek en K A Poiet; Eduard, z v A P Jeup en T de Boer; Margaret, d v E J Baan vinger en H v Deursen; Rober- tus P W M, z v C J M Bolmers en A M van Akkeren; Leendert P, z v D Hofman en P A Verschoor; Jo hannes J z v G v d Hesseweg en J M Kuiters; Johanna E, d v A Ter mjjn en M E Kruines. Overleden: Geertruida van Wage- ningen, 75 jr, wed v N Putters; Mar- garetha C, Rijntalder, 66 jr, e v J Maan. De Schiedamse Voetbal- en Honk balvereniging Schiedam houdt op dinsdag 19 november een soiree- dansante in Tivoli, Nieuwe Haven 237. Medewerking verlenen het dans en showorkest „The Rhythm Aces", „The Marimba's" en „The girl and the four lads". De ingenieurs, die de leiding heb ben bij de vernieuwing van de Delf landse Sluizen in Vlaardingen, weten niet precies hoe de sluizen, die reeds 300 jaar oud zijn, in elkaar zitten. De kans bestaat, dat één van de slui zen in elkaar zal storten als de an dere is weggebroken. Met het oog daarop heeft men reeds plannen gereed om zo spoedig mogelyk te kunnen ingrijpen. Als een instorting inderdaad zal plaats vinden, dan zal dat een aanzienlijke schadepost betekenen en dan zal het ook betekenen, dat de werkzaamhe den langer zullen duren dan de veer tien maanden, die er nu voor gepro jecteerd zijn. ROTTERDAM Op de veemarkt alhier werden dinsdag aangevoerd in totaal 2650 dieren. Hierbij waren: 300 vette koeien, 996 stuks gebruiks- vee, 120 vette kalveren, 257 graskal veren, 515 nuchtere kalveren, 86 var kens, 54 biggen, 59 paarden, 12 veu lens, 220 schapen en 31 bokken of geiten. Weekaanvoer 4356 dieren. De pryzen waren: Vette koeien 2.90—3,05, 2,60—2,80. 2,50—2,60; vette kalveren 2,70—2,90, 2,502,70, 2,20— 2,40; graskalveren 425 300, 250; nuch tere kalveren 88, 60. 45; biggen 40, 30, 25; slachtpaarden 2,20, 2,10. 2.—; schapen 105. 90, 80; lammeren 95, 8a, 75; klaf- en melkkoeien 1175, 975, 800; vare koeler. 850, 700. 600; vaar zen 860, 750. 550: pinken 560. 4.60, 350. Overzicht. Vette koeien: aanvoer iets korter, handel kalm. prijzen als gisteren: vette kalveren: aanvoer kleiner, handel vlot. met iets hogere prijzen; graskalveren: aanvoer aan merkelijk korter, handel redelijk prijzen ruim prijshoudend; nuchtere kalveren: aanvoer iets meer, handel kalm, vooral niet lager in prijs: big gen: aanvoer korter, handel traag prijzen onveranderd; slachtpaarden: aanvoer matig, handel iui. prijzen als vorige week; schapen en lamme ren: aanvoer kleiner, handel flauw aieii ,5etlee! Prijshoudend; kalf- en melkkoeien: aanvoer even minder, handel tamelijk, prijzen constant: vare koeien: aanvoer matig, handel redelyk, ruim prijshoudend: vaarzen en pinken: aanvoer korter, handel even beter, en wat stijver in prijs.

Het Vrije volk | 1957 | | pagina 1