Eerste volkstuinen niet in 1918 maar al in 09! Over verboden sier- en oorlogstuintjes KROONOflADIO Fraaie overwinning voor DWS-dames De Sint komt op 20 nov. ,Tot Steun in den Strijd', vierde 35-jarig bestaan VLAARDINGSE BERICHTEN Sp Industrieën aanse Polder Succes voor de handballers I Joh. Kaart bij Kath. Kring Familie-avond Douche in het Steel. Museum Sinterklaas bij Wandellust 'Hongarije in vlammen7 Vijf jaar de 4 Dilettantj es' Tentoonstelling over tankvaart Opera-concert Stem des Volks Cabaret-avoncl Biljartuitslagen Uit het dagboek van de politie Bazaar van de Vrouwenbond Wat zij vingen Duivensport HET VRIJE VOLK DINSDAG 12 NOVEMBER 1957 PAGINA 5 "V OL TROTS SCHREVEN wij zaterdag jl. dat Schiedam de eerste Nederlandse stad was die in 1918 volkstuinen op ge meentegrond beschikbaar stelde aan de liefhebbers. Wij hadden dat gehoord van dc heer J. Vlieger uit Delft. Naar aanleiding van ons artikeltje ontvingen wij van de heer B. Kedde onderstaand artikel over de 'geschiedenis' van de Schiedamse volkstuinen. En de heer Kedde tikt ons en in wezen gevoeliger de heer Vlieger op de vingers, want uit de archieven van de stad Schiedam blijkt dat we niet in 1918, maar zelfs negen jaar eer der, in 1909 dus, de tuinen al beschikbaar stelden. Reden tot nog grotere voldoening! jchiedammevs j elkaar onder In 1909 Jaarfeest van de Wan delvrien den SCHI€9AMSEWEG lU^-TEL 32717-55669 BEUÈRLANDSELAAN 8, TEE '73181 Leden bij eenkomst ouden van dagen Sint Bonanentura met4Gouden Regen Jongen aangereden AGENDA Burgerlijke Stand Nu er, juist deze maand, nogal wat te doen is omtrent recreatie en wij het verslag van de heer Kedde in teressant genoeg achten, geven wij hierbij de volledige tekst van zijn ar tikel weer. Het stuk werd reeds eer der geplaatst in het blad van de Schiedamse Gemeenschap van fe bruari 1956. In 1909 was er in Schiedam voor het eerst sprake van volkstuinen. De nieuwe tijd, waarin de zich omhoog strijdende arbeidersklas se haar belangrijke plaats en haar deelneming aan het maat' schappelijke leven begon in te nemen, stelde velerlei nieuwe za ken en taken aan de orde. Daar onder ook de ontspanning voor de arbeider en zijn gezin. En één van de vormen daarvan was de volks tuinen. In sommige plaatsen, waren die op de grondslag van particulier initia tief en samenwerking reeds eerder tot stand gekomen. Schiedam echter kan er op bogen, de eerste gemeente in ons land te zün geweest waar die zaak reeds bij dc aanvang door de stedelüke over heid werd ter hand genomen. Op advies van de Commissie voor het Grondbedrijf stelde namelijk het Hij komt! Trouwens, had u eraan gegetwijfeldIk niet. Sinterklaas is nu eenmaal onmisbaar. Stel je voor dat de regering sou zeggen: Nee hoor dat moet maar een uit zijn. Het kost de gemeenten te veel geld ,en dan gaan ze maar weer klagen, en dat moet de minister weer van die schrik barende circulaires rondsturen en iedereen raakt vreselijk opgewonden. Nee, dit jaar maar niet hoor, de kin deren zullen we het gewoon vertel len: Sinterklaas is, na jaren van in drukwekkende werkzaamheid, niet meer in staat het eenzame Spanje te verlaten. Waarom?, vragen onze peuters dan, de ogen vol met tranen. En wij mompelen van „de regering kan het niet meer beialen. en daarom niet". We kunnen moeilijk over bestedings beperking gaan klagen, want dat snappen we zelf nauioelijks. Stel je voor dat onze knderen gaan zeu-ren van: „Maar papa, heejt minister Zijlstra onlangs niet gezegd dat enz." Dan staan we echt wel met onze gro te monden vol tan-den. Een smoes dus. Zo van: „Ja, de man heeft erge spit, en dat is zo erg dat-ie niet eens meer in een vlieg bij komt tuig kan worden gehesen. Want ten slotte zal hij het dak-werk toch moe ten verrichten. En als hij dat aan zijn Pieten overlaat wordt het een janboel. Begrijp je wel? Hij komt ge woon niet. Als we dat zo cru zouden zeggen zou de ellende niet te overzien zijn. Dat vond de regering nu ook, en daarom: Op 20 november, lieve kin deren, zal hij triomfantelijk door Schiedam rijden. Waar hij komt en wannéér precies horen jullie nog [wel. Zorg er maar rustig voor dat de schoenen bij de haard staan Geen elektrische kacheltjes, want daar trapt de Sint beslist niet in. Hij mag dan wel oud zijn, maar hij ziet het allemaal nog best. En verder is het zoals steeds zaak om ontzettend lief te zijn, je huiswerk goed te doen en niet zeuren over het eten dat ze eigenlijk niet naar binnen kunt wer ken. Dat zou ook dc aardige mannen :an de Schiedamse Middenstand Centrale, die de Sint feestelijk zul len inhalen, erg veel verdriet doen. Nog even geduld dus! JAMES. college van B. en W. begin 1909 aan de raad voor, een stuk opgespoten grond tussen de oude en de nieuwe Spuihaven daarvoor beschikbaar te stellen. Daarop zouden 38 „arbeiders- tuinen" van 900—1200 m2 tegen een huur van 4,per jaar kunnen worden aangelegd. In de toelichting schreven B, en W., dat zij het nuttig achtten voor de werkman, ter afwisseling van zijn dagelijkse arbeid, in een eigen tuin te kunnen werken en groenten te kweken voor zijn gezin. In de gedachtengang van het gemeentebestuur bleef de ont spanning nog beperkt tot „het werken in de vrije natuur", waar bij het rendement, het voordeel verder sterk op de voorgrond werd steld. Inspanning Wanneer men echter bedenkt, dat de arbeidsdag in die jaren veelal nog lang was en het dagelijks werk vaak niet licht, dan is het duidelijk, dat daarnaast de verzorging van een tuin van gemiddeld 1000 m2 ook een niet geringe Inspanning eiste. Evenwel: geld verzoet de arbeid. Zo was het ook hier. Vrijwel de mees te huurders, zo niet alle, namen een tuin uit nuttigheidsoverwegingen. In de opbrengst vonden zij een welkome aanvulling van htm veelal onvol- Het vroeg zich af, of de gemeente het nuttig doel om de minvermo genden een gezellige gezonde bezig heid in de buitenlucht te verschaf fen, waarvan de vruchten geheel aan het gezin ten goede kwamen, dan moest opofferen aan de be langen der groenteverkopers, die aan het gezin konden leveren. Het vreesde, dat zo iedere goede zaak wel om allerlei kleine redenen kon worden nagelaten. Spoedig bleek, dat ook 750 m2 in vele gevallen nog te veel was. Dik wijls toch werden gedeelten van tui nen geheel verwaarloosd. In zijn vergadering van 28 september 1915 besloot de raad dan. ook, nieuwe ar- beiderstuinen vast te stellen op een grootte van 500 m2 tegen een huur van 4,en oude 5,per jaar. De tuinen die in die tijd door som mige bedrijven ter beschikking van hun arbeiders werden gesteld, laat ik hier buiten beschouwing. Met prieeltje Korte tijd na de aanleg der eerste arbeiderstuinen kwam, uit de kring der „meergegoede inge zetenen" het verzoek, ook voor hen grond beschikbaar te: stellen voor eenzelfde doel. Zij wilden daarop in hoofdzaak siertuinen met daarin een prieeltje aanleg gen. De raad willigde op 4 februari 1913 dat verzoek in en bestemde een stuk grond naast de Prankelandseclijk voor de aanleg van vijftien familie- tuinen", groot 500 m2, aan drie zijden door strookjes bos ingesloten, tegen een jaarlijkse huur van 12,De oorspronkelijk voorgestelde naam „burgertuinen" kon in zijn ogen geen genade vinden. Daarmede echter waren de maat schappelijke verschillen nog niet vol doende geaccentueerd. In dezelfde vergadering werd namelijk de spoe dige aanleg van een derde soort tui nen in het vooruitzicht gesteld. Die zouden dan bestemd zijn voor hen die niet in aanmerking kwamen om de grond beneden de gangbare huurwaarde te ontvangen. Dus zoiets als „kleine middenstandstuinen". Men noemde ze ook wel „groente tuinen". Op 18 november 1913 werd voor dat doel aan de noordwestelijke punt van het Sterrebos, ten westen van de boswachterswoning, grond be schikbaar gesteld voor de inrichting van 41 „volkstuinen" tegen een huur- ***V*XV UJlUlg .1*1111 VCClfll vilïl**- doende loon in een tijd van dure le- prijs van 8,-~ per jaar. De grootte vensmiddelen. In een artikel „Arbei derstuinen" in de Schiedamsche Cou rant van 23-5-1909 vinden wij daar van een bevestiging. Het heet daarin dat genoemde tuinen de arbeiders in staat stelden, hun levensstandaard te verhogenen aan hun zwaar en moeitevol leven wat meer poëzie bij te zetten Men ziet: het materiële voorop en het ideële in de achterhoede. Binnen het raam van die tijd begrijpelijk. Het begrip: ontspanning voor zich en b't gezin door middel van een tuin, was voor de arbeiders nog vreemd. Daartoe zou nog heel wat opvoedend werk noodzakelijk blijken te zijn. Om terug te keren tot ons uit gangspunt, in de vergadering van 2 februari 1909 besloot de raad met algemene stemmen tot uitgifte over te gaan. Spoedig waren aiie tuinen uitgegeven en bleven nieuwe aan vragen binnen komen. Reeds het eerste jaar bleék, dat meerdere huurders een (verboden) handel dreven met de door hen ge kweekte produkten. Een onvermijde lijk gevolg van de grootte der tuinen. Dat nu leidde er toe, dat in de ver gadering van 21-2-1909 van de raad een der jeden adviseerde ze kleiner te maken en aldus het aantal uit te breiden. Het zou echter nog tot eind 1913 duren, alvorens zich een ge schikte gelegenheid voordeed daartoe te kunnen overgaan. Toen namelijk steeds meer tuinen moesten wijken voor de zich uitbreidende industrie, besloot de raad in laatstgenoemd jaar een nieuw terrein, het bouw land tussen de werf „Gusto" en de Drinkwaterleiding, te bestemmen voor de mogelijke aanleg van 63 tui nen van 750 vierkante meter. Inmiddels hadden de groente handelaren en pachters van bouw land zich met het verzoek tot de raad gericht, geen tuinen uit te geven, zijnde nadelig voor de han del. Het antwoord daarop van het college van B. en W. liet aan dui delijkheid niets te wensen over. In het nieuwe DAP-gebouw te Rot terdam vond weer een bespreking plaats van de Industriëlen in de Spaanse Polder. Ter tafel kwam om,, dat het aantal bedrijven in de Spaan se Polder thans 104 bedraagt. Onder bijval van de vergadering werd verder meegedeeld, dat op 26 november de eerste paal zal worden géslagen voor een tunnel onder de spoorweg in de gemeente Schiedam, die het begin zal zijn van de Rijks weg 20. Deze Rijksweg 20 zal een belangrijke verbinding vormen tus sen Rotterdam, Schiedam en Vlaar- dingen en bovendien de Spaanse Pol der uit zijn isolement verlossen. Daarna hield mr. A. Seret een voordracht over public retations on der de titel „Een bedrijf in de ogen van een ander". De Schiedamse Wand vort Ver eniging Wandelvriendt vierde zaterdagavond in het Gebouw voor Chr. Soc. Belangen "haar vierde jaar- feest Het gaat de „Wandelvrienden" de laatste tijd zeer goed, zo goed zelfs, dat men er toe is overgegaan de toe loop van nieuwe leden enigszins te stuiten door als eis te stellen dat men zelf het uniform moet bekostigen. De avond werd geopend door de voorzitter, de heer H. Huijken. Het programma werd geheel door eigen krachten verzorgd. De uitslag van de loterij, gehou den door de sportvereniging Schie dam is als volgt: Ie prijs no. 2070, 2e no. 1375, 3e no. 552, 4e no. 1100. word vastgesteld op 450500 m2. Animo groot Voor alle tuinen was de animo groot en er moest steeds naar uitbreidingsmogelijkheden wor den gezocht. Ongetwijfeld was daaraan na 1914 de invloed van de oorlog op de voedselpositie niet vreemd. Dat bleek o.a. duidelijk uit het besluit van de raad op 5 oktober 1917, het .aantal Volks- en Arbeiderstuinen te vermeerde ren door bouwland in Spierings- hoek daarvoor te bestemmen. Men sprak daarbij van „oorlogs tuintjes". In zijn vergadering van 21 decem ber 1917 echter zag de raad zich ge noodzaakt de instelling „arbeiders tuinen" op ta heffen. Aan de tuin grond ten westen van de watertoren met zijn 63 perceeltjes moest een andere bestemming worden gegeven. Als overgangsmaatregel zou aan hen die zulks wensten, elders tuingrond onder de vroegere bepalingen wor den uitgegeven. Aangepast aan de in die jaren vaak nog sterk tot uiting komen de standsverschillen, zien we in het bovenstaande toch een ont wikkeling, die in de Schiedamse Courant van 7 februari 1909 aldus wordt weergegeven: het blijkt, dat B. en W. oog hebben voor wat de nieuwere tijd voor de arbeider als ivenselijk stelt. B. KEDDE Advertentie I.M. U belt, en onze ervaren Technici komen gaarne 's avonds bij U thuis om U volledig in te lichten over de aankoop van Televisie. Discrete credietserria In een prettige en 81-overwinning bef niet naar uit dat 1 flitsende aanvallen t wedstrijd hebben de DWS-dames een 'i.-; .-Animo. Voor de rust zag het er echter zo grote overwinning zou worden. Met 4 de DWS-ers op de Haagse stellingen af. In de 14e minuut werd hun werken beloond met een doelpunt van de hand van Lenie Robart. De Animo- dames deden hun naam eer aan door met frisse moed aanvallen op het Schiedamse doel af te vuren en in de 15e minuut gelijk te maken. In de 20e minuut maakte Bep Kouwen- hoven er echter 21 van. Hiermee ging de rust in. Daarna doelpuntte Nel Robart en met de regelmaat van de klok volg den 7 doelpunten van Met de Uyl, Lenie Robart en Poltja Olczack. De voorhoede vormde een prima geheel in deze wedstrijd. In een zeer frisse partij wisten de Haagse dames van HMS een 72- overwinning te behalen op DWS 2. Door het gemis van twee man in de achterhoede konden de DWS'ers zich niet voldoende verdedigen. Na dat de rust met 5—0 was ingegaan, maakten na rust Rietje Krommen hoek en Hannie Roelse er 72 van. Heren 1 overwon op Hios met 10 6. Het schijnt dat deze jonge ploeg zich gaat thuisvoelen in deze afde ling. Over alle linies werd hard en goed gewerkt. Door doelpunten van Adrie de Hoog, Jan van' Geene en Han Dokters (hjj maakte deze wed strijd liefst vier doelpunten!) ging de rust in met 33. De heren hebben blijkbaar de kunst van hun zusters afgekeken, want ook zij doelpuntten na rust met een verbluffende regel maat. Binnen 20 minuten was het 8—3. De heren van Hios lieten dit niet op zich zitten en maakten er 86 van. Maar DWS kwam terug en maakte er ten slotte 10—6 van. In een matige wedstrijd behaalde Heren 2 een 12—5-overwinning op St. Lambertus. Het was geen hoog staande wedstrijd. In de voorhoede van DWS was niet veel verband te vinden. Na afloop diende St. Lam bertus een protest in omdat de ver dediging van DWS zijns inziens te zwaar zou hebben verdedigd. Heren 3 van DWS deed versteld staan door met 86 te verliezen van Wilton- Pijenoord 3. De soepelheid waarmee dit team anders speelt was ver te zoeken. Het was dan ook een ver diende overwinning voor de. rood- witten. Dames-junioren won met 150 van St. Lodewijk. De meisjes-adspiranten wonnen met 41 van ADO. Het Toneelgezelschap Johan Kaart brengt dondgerdag voor de Katholiek Kring in het Passage-Theater om 8 uur de première van Potasch, Perle- moer en De Pekinees, een blijspel in drie bedrijven door George M. Mon tague. In de hoofdrollen Joh. Bos kamp, Joh. Kaart, Tilly Perin-Bouw- meester, Annie v. d. Vorstenbosch e.a. De afdeling Schiedam van de Alge mene Bond van Ouden van Dagen houdt woensdagochtend om 10 uur in MUsis Sacrum een ledenvergadering. De agenda vermeldt o.m. bestuursver kiezing. Vrolijke gezichten en een" opgewekte sterr feestavond, die de Sohiedamse Arbeiders Tone in den Strijd" zaterdagavond in Musis Sam van het 35-jarg bestaan. t kenmerkten de niging „Tot Steun id ter gelegenheid Voorzitter D. D. Goedhart sprak in zijn openingswoord zijn voldoening uit over dit heugelijke feit. Trots toonde hij zich aan het hoofd te staan van een vereniging, waarin, een sfeer van vriendschap en vertrouwen heerst. Spreker memoreerde de di verse ups en dawns die de vereniging gekend heeft; speciaal de crisisjaren betekende- een moeilijke tijd. Hij riep diverse schitterende uitvoeringen in da herinnering op. Volgens de heer Goedhart zal zijn vereniging het als taak blijven zien goed amusement te brengen en de mensen de gelegenheid een verantwoorde vrijetijdsbesteding te geven. Deze taak is niet eenvoudig, daar men te kampen heeft met het feit dat vele mensen tegenwoordig dooi de TV aan huis gebonden zijn, ter wijl ook de bestedingsbeperking in de amateurtoneelwereld doorwerkt, om dat nu de subsidies zijn komen te vervallen. Maar met de lïulp en de steun van leden en donateurs hoopt men te kunnen blijven bijdragen tot een gezond verenigingsleven in Schie dam." Vervolgens was er gelegenheid tot het aanbieden van felicitaties. De rü werd geopend door ix. W. E. Hoek, van de afd. Toneel van de Schiedam se Gemeenschap. De heer Hoek had respect voor wat door club- en team geest is bereikt, terwijl hij ook het financiële beheer van de vereniging roemde. Ook deed het hem genoegen vele leden van Tot Steun in den Strijd op de diverse, door de SG georgani seerde, toneelcursussen gezien te hebben; hü sprak de wens uit dat men overeenkomstig de naam van de vereniging, strijdende uit de moei lijkheden zal weten te komen. Verder .werd nog het woord gevoerd door afgevaardigden van de Neder landse Amateur Tcmeel-Unie, afd. Schiedam, de Jeugd-toneel Vereni ging ,Be Dilettantjes",-de vereniging SOS Blindenzorg en de Delftse To neel Ver. Nieuw Leven". Met het ver dere gedeelte van de avond werden de 'aanwezigen op aangename wijze beziggehouden door het gezelschap Harustaterwijl de avond met een gezellig samenzijn besloten werd. De CJMV „Kring Zuid" gaf zater dag haar familie-avond in de grote zaal van gebouw „Irene". De avond werd geopend door voorzitter F. van Heest. H(j sprak zijn blijdschap uit over het feit, dat velen aan de op roep van „Kring Zuid" gehoor had den gegeven. Ook de medewerkers voor die avond werden welkom ge heten. Hierna trad de CJMV-mond- accordeonvereniging „Bravo" oïv. J. J. Krommenhoek op. Na het spelen van het koraal „Staat op en strijdt de goede strijd" werd het repertoire afgewerkt. Joop Feelders beeldde hierna op zeer geestige wijze uit hoe diverse dansen waren ontstaan. Zo zou b.v. de samba ontstaan zijn in Rotterdam, toen een oude dame in het ;,knipper- bolloze tijdperk" de Coolsingel over stak en een tango zou de bewegingen weergeven van een man die, diep in de schuld zittende, zijn schuldeisers om zich he enzag. Al met al een zeer originele wijze van uitbeelden. Het verdere gedeelte van het pro gramma werd verzocht door de Chr. toneelgroep „Het Zuiden", die onder regie van C. Paardenkoper het ko mische spel in drie bedrijven „Strikt zakelijk" opvoerde. De rollen waren goed verdeeld en werden op de juiste, wijze vertolkt. Het spelpeil was goed te noemen. De huisknecht heeft, zich wel zeer ver dienstelijk gemaakt door zijn mimiek Het geheel werd vlot gespeeld. Na de pauze gaven de twee neven Jan van Heest nog een judo-demon stratie. In hel kader van de museurnbij- een'komsten voor de „oudere jeugd" zal de „Douche" vrijdagavond temid den van de werken van Ger Lataster en Theo v. d. Horst bijeenkomen. Ger Lataster, die over zijn eigen werk zal praten, zal ter illustratie van zijn inleiding tot zijn eigen kunststijl jeugdwerk, dat overigens niet geëxposeerd wordt, laten zien. De dichter Jan G. Elburg, zal uit eigen werk voorlezen. Behalve volks muziek zal op deze avond ook mo derne jazz ten gehore worden ge bracht. Cees Buddingh. Hans Sleutelaar en Karei Scholten zullen op zondag middag 17 november in Ons Huis te Rotterdam voor de .Douche" uit eigen werk voorlezen. Verder treden die middag op het Koos Beurden Kwartet en het Gijs Went Kwartet. De eerste opvoering in het kader van de toneelwedstrijd, georganiseerd door de sectie toneel van de Schie damse Gemeenschap, vindt vrijdag 15 november in Musis Sacrum plaats. Dan zal de r.k. toneelvereniging Sint Bonaventura het blijspel „Gouden regen" van J. B. Priestly Aanvang 8 uur. De zeer officiële sinterklaas, de enige erkende Schiedamse sinter klaas mogen we wel zeggen, houdt op 20 november zijn intocht te Schiedam. Zojuist ontvingen wij een telegram dat de kindervriend en zijn Zivarte Pieten het zeer wel aan boord maken. Nadere gege- vensomtrent zijn triomfale bin nenkomst worden nog bekend ge maakt. Op 7 december zal de wandelsport vereniging Wandellust haar jaarlijks Sinterklaasfeest geven. Enkele leden voeren sketches op; zij zullen ook de avond met muziek opvrolijken. Op vrijdag 15 november zal de Stichting Christelijke Filmactie in de Jullanakerk de film „Hongarije in vlammen" (een documentaire over de opstand van een jaar geleden) vertonen. Er zijn twee voorstellingen, om 7 en om 9 uur. Op 16 november zal de toneelgroep „De Dilettantjes" (een groep kinde ren opgeleid door mevr. N. Dett- meijer-Tettelaari zijn eerste lustrum voeren. In de grote zaal van Tivoll opvoeren, i wordt een cabaret-avond gegeven ivoor de 142 don:., urs en ouders. DINSDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2 en 8.1a uur Ariana (14 Jr). MON OP O L E - TH E A TER2, 7 en 9 u.. Geidroof in Londen (18 Jr). Apotheek: F». Evers, Lango Haven 81. Tentoonstellingen: CULTUREEL CONTACT CENTRUM. 105 uur: werk van Heinz Kreuz Diversen: STEDELIJK MUSEUM. 8.15 UUr: Opening tentoonstellingen Latas ter en v, d. Horst. VOLKSGEBOUW, 8 uur: Alfred Mozer voor PvdA. WOENSDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2 en 8.15 uur: Ariana (14 Jr). MONOPOI.E-THEATER, 2. 7 en 9 u.: Geidroof In Londen (18 Jr). Apotheek: Fa. Evers. Lange Haven 31. Tentoonstellingen: CULTUREEL CONTACT CENTRUM, 105 uur: werk van Heinz Kreuz. STEDELIJK MUSEUM, 10—S uur: schilderijen van Ger Lataster en tekeningen en grafiek van Theo v. d. Horst. Diversen: MUSIS SACRUM. 10 uur: ledenver gadering Ouden van Dagen. VOLKSGÈBOUW, 8 uur: bijeenkomst Mercuriu3. CHR. SOC. BELANGEN, 8 uur: Las- avond Lasclub Schiedam. NED. PROT. BOND, 8 uur: lezing. Mrm Op 18 november, 's middags om half vijf, zal de onderwijstentoonstel ling „Tankvaart op de internationale binnenwateren" in de school aan het Oude Kerkhof 13 worden geopend. Deze expositie wordt georganiseerd door de stichting Onderw-stentoon- stellingen te Den Kaag en zal van 19 november tot en met 10 december in klasseverband worden bezichtigd door de leerlingen van de twee hoog ste klassen van de lagere scholen en door leerlingen van ulo, vglo- en no- scholen. Advertentie I.M. PASSAGE SCHIEDAM Z OTd V h' O 'L' LAjfifÓ S C..ME. K A M-T R B o"e K h a n O C-L De Vereniging tot Behartiging der Belangen van tbc-patiënten afdeling Vlaardingen houdt op zaterdag 16 november in gebouw Excelsior een cabaretavond, waaraan medewerking verlenen The Musical Boys, het Duo Verlagen, de heer Egbeits, de Etona's en het verdere cabaret-gezelschap onder leiding van de heer Boelero. Aanvang acht uur. Nederlaagserie BV Volksgebouw— v. d. Zande 116 116 40 15 De Water 138 87 40 17 Mondt 73 73 28 10 Bisschop 118 64 28 9 Kentie 66 66 32 13 Fortuin 88 66 32 10 Meyer 49 49 34 5 Potten 48 37 34 9 Brandwijk 124 124 42 22 P. de Water 188 116 42 11 Van der Zande 116 116 42 16 Broekhuizen 162 101 42 10 Klos 106 104 59 10 Stigter 144 144 59 20 Gast 79 49 36 7 Deursen 89 89 36 13 BV Volksgebouw 12 punten, 95,48% BV Centrum (Schiedam) 4 punten 73,23%, verlies 22,25%. Nederlaagserie BV Volksgebouw BV Raadhuis: Van der Zande 116 116 25 13 Wemmerus 80 41 25 10 Van der Zande 116 116 34 17 Voorburg 79 70 34 6 Van Brandwijk 124 124 39 12 Breeman 178 75 39 7 Verbeek 61 55 48 7 Groeneveld 58 58 48 7 Mondt 73 66 38 11 Van de Veer 76 76 38 7 J. Smit 44 44 31 6 Plomp 48 28 31 5 E. Bogaard 63 63 45 7 Van Beveren 76 61 45 8 Smit 44 44 33 5 Plomp 48 38 33 7 BV Volksgebouw 12 pnt. c,'o 97,97. BV Raadhuis 4 pnt. 69,53, Verlies 28,44. Woensdag en donderdag is het de laatste week van het Nederlaagtoer- nooi; als laatste tegenstander van BV Het Volksgebouw komt de BV De Sluis uit Schiedam. De veertienjarige Henk G. werd gisteravond op de Nieuwelaan aange reden door 'n auto toen hij op de rij weg liep. De jongen kreeg een hoofd wond en een lichte hersenschudding. SCHIEDAM De politie blijft streng optreden tegen automobilisten en bestuurde) s van scooters en bromfietsen die de maximumsnelheid overrtreden: gis teren werden tien chauffeurs van auto's en twee bestuurders van scoo ters en bromfiets bekeurd. Aangehouden wegens diefstal van lood en mengkranen zijn L. H. B. en J. v. d. S. De bazaar van de Vrouwenbond van het NVV heeft 1516,16 opge bracht. Het raden van de trouwdag van de pop was 6 juni; deze datum is gera den door mevrouw v. Minnen, Salvia- straat I6A. Op no. 92 van het namenkleed is de sprei gevallen; dit is geraden do'or de heer Pet, Asterstraat 16. Het aantal bonen in de pot was 3652; dit aantal is geraden door me vrouw Lohman, Ballenburgstraat 133. Vangstberichtén van dinsdagmor gen: VI 70 40 kantjes, VI 78 5 kantjes, VI 79 4 kantjes, "V7 172 6 kantjes, VI 203 3 kantjes, VI 208 6 kantjes, VI 216 4 kantjes, VI 114 50 kantjes, VI 115 12 kantjes, VI 197 10 kantjes, VI 199 20 kantjes, VI 71 6 kantjes, VI 166 5 kantjes. VI 14 7 kantjes, VI 56 7 kantjes, VI 89 10 kantjes, VI 132 9 kantjes, VI 153 15 kantjes. Prijzen van maandagmorgen: Volle haring: EW 48,60; Steur- haring: EW 35,00 tot 39,50. VERTROKKEN 11 nov.: VI 216, H. v. Roon; VI 197, K. Rog; VI 71, A. v. d. Toom. BINNEN VI 27, T. v. d. Oever, 7 last; VI 190, G. v. Roon, 27 last en 400 kist verse haring. De Stem des Volks onder leiding van P. Struyk geeft op dinsdag 19 november in de. Stadsgehoorzaal een concert waaraan medewerken, het RET-Mannenkoor, de sopraan Maria van Dongen en de tenor Nino Adami Verder verleent medewerking het piano-duo André de Raaf en Jacques Schutte. Zondag werd in het lokaal van de Postduivenvereniging Keer Weer aan de Stationsstraat een onderlinge ten toonstelling gehouden van jonge duiven. Er waren 108 duiven inge zonden welke verdeeld waren in 4 klassen. Keurmeester was de heer Smit uit Rotcerdam die geen gemak kelijke taak had. In klasse van 0 tot 150 km (32 duiven werd de heer Westerhoit de le tevens de schoonste van het ge heel te behalen. De uitslag was Wes terhoit 12 4: mevr. Vlielander 3; Droog-Stam 5; Noorhoek 6; Boven berg 7; Schefer 8; B Simons en Zn z.e.v,; A Schouwen e.v. Klas 2 van 150 tot 300 km (32 dui ven); H Strooband 1: A M Vink 2 8; Droog-Stam 3: Adr. v d Heijden 4 7; Wetsterholt 5; R Gog 6; Hoogerliuis z.e.v.; L Stam e.v. Van 300 tot 480 km (36 duiven): 15 Westerhoit; 2 E V Strooband; 3 Hoo- gerhuis: 4 Noordhoek: 6 z.e.v. Droog- Stam: 7 Heinsius: 8 A M Vink: 9 G Scheffer. Late jonge duiven G Scheffer le. Zaterdag moeten de jonge duiven worden ingebracht voor de tentoon stelling op 1 7november, Deze duiven zijn voor iedere liefhebber zondag- midag na 3 uur te bezichtigen. Tevens kunnen de duiven ter keu ring worden Ingezonden (van niet- leden) Deze duiven vallen buiten mededinging. DINSDAG Bioscopen: Luxor Theater, 8.15 uur Schuld en boete. Diversen: Stadsgehoorzaal. 8 uur Cabaretavond VPRO. Volksgebouw, 8 uur Bijeenkomst Vrouwengroep PvdA. Concordia, 8 uur Zakenstudiekring: Lezing over Oostenrijk. WOENSDAG Bioscopen: Luxor Theater, 8.15 urn- Schuld en boete; 9.30 u. Dik en Dun in de penarie. Diversen: Harmonie, 7.30 uur Ope ning Vogeltentoonstelling. Gehuwd: Johannes Zoon, 33 j. en Petronella de Brutfn, 22 j.; Leendert Nico Maijstré, 1 j. en Willy Alex andra Sonja E.^e, 23 j. Geboren: Sietske, d. v. A. van Seijen en M. Platje, Pauwrtraat 66a; Willem, z. v. H. Me ij boom en S. E. Bouman, Oranjelaan 44; Beatrix Charlotte Katharina, d. v. L. E. van Dorst en H. Vaas, Timorstraat 10a; Bart Alexander Jan, z. v. J. Schaap en M. C. Kromsigt, Kethelweg 169a. ■Geboren: Robert, z. v. A. Boekhout en J. Ros, Schimmelpenninckstraat 3a Leendert Frank, z. v. F. Knoester en H. de Bloots, Lombokstraat 35; Robert Alexander, z. v. W. A. P. F. L. van Ko ningshoven en H. Keljzer, Stationsstraat .20; Joost, z, v. J. Noordhoek en S. M. van Gemeren, Rehobothstraat 3; Anne Elisabeth, d. v. K. J. Swlerstra en J. Zweverlnk, Mozartlaan 20; Emll Konrad, z. v. J. D. van Gendfc en E. Hellesen, Rotterdam, Westzeedijk 9; Anthonia Cornelia Beranrda, d. v. J. P. H. Odijk en P. H. Leunis, Nwe Kerkstraat 48; Pe ter, z. v. H. W. A. de Vries en J. G. Poot, Sportiaan 15; Adriana, d. v. M. van de Ree cn H. J. Jol, Maassluis, Jari Luykenstraat 16; Jacobus Gerardus, z. J. Meder en C. E. van 't Oor, Xnsulinde- singel 44a; Leonardus Hendricus. z. v. L. H. de Roo en J. M. van den Berg, Sta tionsstraat 124; Adriana Gijsberdina Franclna, d. v. D. J. Wicrlnga en' P. J. Verboom, Floris de Vijfdelaan 4; Adri ana, d. v. D. Snoeij en L. Vogelaar, v. Oldenbarneveldstraat 70b; Daniël, z. v. D. van der End en J. S. Spanjersberg, Maassluis, Adriaan van Heeistraat lOzw; Berend Jan., z. v. B. J. de Vries en J. G. Spuijbroek, J. P. Coenlaan 15; Cornells Leonardus Gerardus, z. v, M. A. G* Ham en A. M. M. Olsthoorn, Sumatrastraat 10; Ludovlcus Phillppus Cornelius, z. v. j. N„ H. van Es en G. P. H, Gerritsen, Maassluis, G. A. Brederolaan 15rd. Wil lem, z. v. A. van Luijk en L, A. M. Blom, Mendelssohnplein 23c; Ida Leentje, d. v. A. Lems en I. Goudriaan» Van Hogen- dorplaan 166d. Ondertrouwd; Klaas van der Borden, 25 J.t Schoutstraat 20 en Margo Baad er, 20 JH le Maasbosstraat 26; Jacob Drop, 25 J„ Wm. Beukelsz.straat 12 en Sophia van Leeuwen, 19 J., Rozeniaan 128 Aria Sebel, 41 j.p 2o Paulu3 Buijstraat 18 en Anna Alida den Olden, 4ö NIeuwstraat 1; Plülippus Lok, 32 J.. Chrysantstraat 3 en Leuntje Maria Meerman, 30 Jou- bertstraar 24; Leendert Oostrom, 26 Haydnstraat 29 en Dirkje Elizabeth Ver hagen. 22 j„ Rich Holstraat 79; Bor Cor nells van .den Brink. 27 J., Plet Hein- straat 42 en Plona van der Kuil, 22 j., Rich Holstraat 63; Jan Hofman, 22 j.„ Voorstraat 7 en Petronella Anna Ge- rarda Breet. 21 J». Voorstraat 7; Teunis Goedhart, 28 j., Geertruldenberg, Zuid- wal 22 en Lent Marina van den Bergh, 22 j.. Van der Heimstraat 10; Hendrik Zomer, 24 J., Maassluis Dr. Kuijperkade 34 en Wouterlna Libregts, 19 j.. Adr. Pauwstraat 74a; Hendrik Struijs, 26 j.. Anth, Heinslusstraat 6 en Cornelia van der Velden, 28 j*. Henr. Roland Holst- straat 69. Gehuwd: Hendrik Noordijk, 27 J., en Hendrlka Wilhelmina Antonia Dumont, 24 J.; Franciscus Leonardus Poels, 2X 1. en Lucretia Maria Sijbesma, 24 J„ Hul- brecht van Vliet, 26 j. en Johanna Eli sabeth Vletter. 21 Johannes Plas. 20 J. en Alida van der Lugt, 20 Jan Mulder. 24 J. en Katharina Pontier. 22 J.; Cornells Wind. 27 j.. en tmanda van Leeuwen, 25 J. Overleden: Muurtje Borst. 73 j wed. van B. van der* Vaart. Korteu&iastrant 15a; Jan den Otter. 74 j. echtgen van C Kwakkelsteln, Maasstraat 15; Egber- tus Erkens. 49 J.. .chtgen van S. G. Koppelle, Rotterdam, waaushals 107bl* Neeltje Stout, 59 j.. echtgen van A. van HcUnlngen, Alblasserdam, Westkinder dijk 107.

Het Vrije volk | 1957 | | pagina 1