MINISTER SOEBANDRIO BETOOGT EN DREIGT: Werven gaan gewoon door DENO ALS U HET MIJ VRAAGT LIEVER NESGAFE fers D AF-personenauto in februari op RAI hebben geen achterstand premie 4,4% mm mam llw beste keuze... koop zo'n bus! Spreeuwenpraat WA-verzeker in g óók voor bromfietsers non iron hfcfjltofc üibtivm/tJ Twee paar schoenen LUISTERTIPS Schubert en Schoeck 'M dè non iron Rij ksbemiddelaars SER-advies: Bloemenveiling HET VRIJE VOLK DONDERDAG 14 NOVEMBER 1957 PAGINA 3 Hl «2?'sü/r xof&t DE RAMMELAARS Sfiiü Een. paar maanden geleden stuurde een lezer uit Rotterdam Pieter een krantje, waarmee gecolpor teerd werd. 't Was „De Kruisvaan", or gaan van. de stich ting „Het Kruisle ger". Vraag van. die lezer: „Kan ik hier aan geven? Wordt het geld goed be steed? Ik ken dat „Kruisleger" niet... Pieter heeft deae lezer op dat ogenblik geen antwoord kunnen geven. Ik heb dat krantje toegestuurd aan de So ciale Raad te Rotterdam, omdat de ze raad naar handel en wandel van dergelijke organisaties een onderzoek kan instellen. Dit onderzoek is er in derdaad geweest en ik kan u verze keren, dat het zeer uitvoerig was. Ik wil het volgende onmiddellijk vooropstellen: dit „Kruisleger", waar van de leden in een donkerblauw uniform gekleed zijn, heen niets, maar dan ook niets te maken met hetLeger des Heils, zoals wij dit allen kennen, het grote Leger des Heils gesticht door William Booth. Het „Kruisleger" is omstreeks 1949 m Amsterdam opgericht, in novem ber 1951 is er ook in Rotterdam een afdeling gekomen. In Amsterdam is het zgn. hoofdkwartier. Het „Kruis leger" wordt geleid door twee man hen, die zich resp. commandant en kolonel noemen. De Rotterdamse af deling draagt van haar inkomsten een deel aan dit hoofdkwartier af. Wat het werk van het „Kruisleger" betreft: er zijn in feite drie doelstel lingen, Men organiseert evangelisa tie-bijeenkomsten, men geeft de .Kruisvaan" uit en men zegt het maatschappelijk werk „BINO" te verrichten. Dit „BINO" betekent: „Bijstand in nood voor alle gezindten". Die evangelisatiebüeenkomsten worden gehouden in een klein zaaltje aan de Fuikstraat. Het bezoek is niet groot. De evangelisatie wordt geleid door de Rotterdamse commandant, die daarbij soms door zijn vrouw wordt bijgestaan. De .Kruisvaan" wordt vaak in het havenkwartier in cafés aan de man gebracht. In het kasboek van het „Kruisleger" is een post: „Loon voor colportrices". Het maatschappelijk werk „BINO" omvatte zoals bij het onderzoek bleek in Rotterdam gedurende 1957 enige huishoudelijke hulp aan drie gezinnen, verricht door twee col portrices. Het onderzoek heeft zich ook tot het Amsterdamse zgn. hoofdkwartier uitgestrekt. En men moest tot de conclusie komen dat de inkomsten (waarbij ook de Rotterdamse afge dragen gelden) in hoofdzaak dienen voor het levensonderhoud van com mandant en kolonel. Hen goede con trole op de besteding van de gelden was in feite niet mógelijk. Er zou zo werd meegedeeld geld besteed worden aan de stille armen die com mandant en kolonel op hun tocht door de stad tegenkomen Er wórden dus evangelisatiebijeen komsten gehouden, maar de kring van belangstellenden is klein. Er wórdt „maatschappelijk werk" verricht, maar dit mag aldus de Sociale Raad eigenlijk niet die naam hebben. En de .Kruisvaan"? In een van de nummers stond een foto afge drukt. Een soort verpleegster buigt zich over het bed van een patiënt. Maar men meent zeker te weten, dat deze foto is genomen in de kamer van. een „officier" van het „Kruis leger" Is het verstandig geld of goed aan. de „Kruisleger" te geven? Hoewel er in de „kasboekjes" niets van fraude is gebleken, zegt de Sociale Raad tóch „Oppassen!" Overigens: de lezer kan nu voor zich zelf wel uitmaken of zijn geld en goed bij dit „leger" op zijn plaats is. Voor de baby En óf de spreeuwenlezende huis moeders in laden en kasten gezocht hebben naar babykleertjes. Ce weet het: Florine heeft een flinke voor- raai nodig, o.a. voor een heel jong c.s. moedertje dat door omstandighe den totaal niets heeft. Maar ook an deren wachten £r is een begin, een -prettig begin. Wij noteerden al aanbiedingenvan Van H. uit de De Buyserlaan, NN. uit de Vrijenbansestraat en van H. uit de Sternstraat, die ook nog een kinderwagen aanbood. En verder nog kleertjes van H. uit de Passerelstraat, van W. uit de Vlasakker straatvan B. van de Libanonweg en var. S. uit de Van Houtenstraat. Meer namen volgen morgen. En ik hoop dat er overmorgen nóg meer zullen volgen. Die schappen van Florine moeten vol! De jonge moeders moeten prima geholpen worden! Springertjes We willen dan ten slotte nog even terugkomen op de „Lieflijke kleine springertjes" waarvoor we in de spreeüwenpraat van 14 oktober de aandacht hebben gevraagd. Een le zeres zong dat liedje toen zij een meisje van« twaalf was, maar in de loop der jaren was de tekst haar ont schoten. Een lezer beloofde haar aan de hand van een grammofoonplaat dit liedje opnieuw te leren. Maar.hij liet verstek gaan. Vraag: zou dit nog kunnen gebeu ren? Want die „Lieflijke, kleine springertjes" blij ven toch maar boeien. Aanbod Voor v.mdaag hebben wij de volgende aanbiedingen opgeschreven: een éénper soons bed (bestemd) van Z., een twee persoons spiraal van K. uit de Melissant- straat, vier stoelen (bestemd) van K. uit de Amel3ndsestrnut en een éénpersoons spiraal, een stoel cn een ronde tafel (alles bestemd! van Van D. uit de Albert Vcr- weystraat. Met de kachel van M. uit de Verboomstraat kunnen wf| weer één van de vele bejaarden, die nog zonder kachel zitten, helpen. Meubilair werd ons aan geboden door G. van de Beijcrlan cise laan. Rclsbonnen werden gestuurd door K- uit de Commanderijstraat te Vlaar- dlngen en L. van de Bergselann en Connie van F. van de Plelnweg geeft haar pop penhuis aan de Vara-speelgoedaetie. Alle aanbieders onze welgemeende dank. Verlies Wie heeft zaterdagmiddag bij een grote kruidenierswinkel een step gevonden? Het zoontje van de beer H. van Noord. Kcrte Bajonetstraat 6, heeft deze voor de win kelruit geplaatst. HU ging een boodschap halen voor zijn moeder. De heer H.J.Ho- geland, Athletiekstraat 19. verloor vrij dagavond In bus lijn SO zijn portemonnaie met ƒ7,50 en een sleuteltje. HJJ is mili tair en hij ging met verlof naar buis. Mevr. De Boer, Oostpietn 46c. y. maan dagavond tussen huls en de Rotterdamse Schouwburg haar doublé polshorloge met schakelarmband kwijtgeraakt. De heer Meyer, RoseveldBtraat 21c, miste vrijdag een sleutelring roet drie sleutels. Ver moedelijk heeft hij deze verloren In do Havenstraat. Wie heeft op 8 november een lederen tas gevonden met een ollebroek en een naar lederen handschoenen? De heer Laven, Feljenoordkude tOc. verloor deze tussen huis.en de Waalhaven. Hij Is op do brommer gegaan. Vondst De heer Moons, Sophlastraat 23. vond vrijdag op de Boezem brug een rode glacé handschoen. De heer H- Kamper, Anna- straat 17, ontdekte zaterdag op de Oost- zeedijk een nieuwe, lederen aktentas met il"10Ua' PIETER SPREEUW vroeger Indor esië komen (Van onze Parijse correspondent) „Voor het Indonesische volk is de bestaande toestand betref fende Nieuw-Guinea onhoudbaar geworden," zo heeft de In donesische minister van Buitenlandse Zaken, Soebandrio, ge zegd tijdens een gesprek dat wij op de Indonesische ambassade te Parijs met hem mochten voeren. „Wij moeten over het dode punt heenkomen. Onze bedoelin gen zijn volstrekt vredelievend, maar als Nederland volhardt In zijn weigering, de souvereiniteït over westelijk Nieuw-Guinea over te dragen, dan blijft er voor ons geen keus meer over. Dan zal er een oplossing moeten komen, die helaas gepaard zal gaan met een verslechtering van betrekkingen." Op onze vraag, wat hij onder dit laatste verstond, antwoordde de minister: „Een verslechtering, van betrekkingen is mogelijk op vele manieren. Dat kan zijn politiek, economisch, diplomatiek. Maar ook militair. '.V-rv Siié SOEBANDRIO -..toestand onhoudbaar... KNAC vraagt ministers: De KNAC heeft de minister van Justitie met klem verzocht de straks wettelijk voor te schrijven verzeke ring tegen de gevolgend van wette lijke aansprakelijkheid voor bestuur ders van motorrijtuigen ook verplicht te stellen voor bromfietsers. Het wetsontwerp op de WA-ver- zekering is volgend voorjaar te ver wachten. De KNAC wil er de acht honderdduizend bromfietsers in be- rekken, omdat zij gemiddeld ongeveer viermaal zo vaak zijn betrokken bij verkeersongelukken als de fietsers. Slechts een kleine minderheid hunner sluit een WA- verzekering af, terwijl de overige motorrijtuigbestuurders op enkele percenten na reeds allen tegen WA zijn verzekerd. Wij weten, dat Nederland versterkingen stuurt naar Nieuw-Guinea. Wij hebben nooit gedacht in termen van militaire verdediging, maar als wij worden gedwongen daar aandacht aan te wijden, staan wij zeker niet hopeloos. Het is niet moeilijk voor ons, wapens te krijgen. Wapens zijn er overal te vinden". (Van onze parlementsredactie) De berichten over de mogelijkheid, dat Indonesië de handelsbetrekkin gen met Nederland, zal verbreken, hebben geen invloed op de activiteit van de Nederlandse wenen, die In donesische orders voor de bouw van schepen hebben gekregen. Deze werven gaan onverstoorbaar voort. Zo is de firma Niestem's Scheepswerven te Groningen, die vo rig jaar een order heeft ontvangen voor de bouw van zes coasters van ruim duizend ton, bezig met de eerste coaster, die waarschijnlijk in maart klaar zal zijn. De laatste van het zestal, met de bouw waarvan ongeveer tien miljoen gulden is gemoeid, zou in 1960 van stapel lopen. Deze schepen zijn be stemd voor een particuliere rederij in Makassar. Inmiddels voert deze firma ook on derhandelingen over de bouw van drie grotere kustvaartuigen voor het vervoer van goederen en passagiers. Zij heeft reeds eerder vier van der gelijke schepen voor Indonesische rekening gebouwd op haar werf in Zaltbommel. Voorts zal volgende week bij de Zaanlarxdse Scheepsbouw Maatschap pij N.V. in Zaandam de kiel worden gelegd voor een van de drie veerbo ten van 1800 ton, die Indonesië twee jaar geleden bij deze maatschappij heeft besteld. Advertentie I.M. „Vandaar," o vervolgde Soebandrio, „mijn tijdige waarschuwing aan Ne derland: maak de zaak uiet al te explosief! Wij leven in een explosief tijd perk van de geschiedenis. Conflic ten blijven niet beperkt tot Neder land. en Indonesië. Iedere explosie leidt tot andere explosies! Wij zijn van nature vredelievend, maar men dwinge ons niet tot an dere middelen, waarbij ik bh voor beeld denk aan de randgebieden". Impasse doorbreken Soebandrio is gisteravond naar de Verenigde Naties in New York ver trokken, waar over enkele dagen het debat over het geschil-Nieuw-Guinea begint. „Wij moeten zo spoedig mogelijk uit de impasse", zo formuleerde hij in bijzijn van de Indonesische zaak gelastigde te Den Haag, de heer Ma- ramis, zijn standpunt. „Ons» binnenlandse politiek ver draagt'deze impasse niet langer. Onze geestelijke isolatie van het westen wordt hoe langer hoe groter. Vier jaar lang hebben wij getracht, met Nederland te onderhandelen. Wij vroegen en vragen geen onmiddellijke overdracht- He zelf ben zeker niet anti-Nederlands, integendeel. Ik wil met Nederland een zo ruim mogelijke samenwerking, ook na de overdracht van de soevereiniteit. Zodra de zaak van Nieuw-Guinea geregeld is, is de Indonesische presi dent bereid naar Nederland te gaan. Advertentie LM. Junior bu* fi. 1.39 Normale bus fi. 2.48 familie bus fl. 8.95 COFFEINEVRU Normale bus fl. 2.83 Familie bus fl.9.95 ESPRESSO Normale bus fl. 8.15 VN stellen teleur „Verwacht u succes van uw aan staand optreden in de Verenigde Naties?" „Helaas zijn wij te Iaat tot de over tuiging gekomen, dat wij met een paar woorden voor de microfoon in de Verenigde Naties Nieuw-Guinea niet terugkrijgen. Hadden wij dat maar eerder geweten!' Wat de toekomst ook brengen moge: wij voelen ons geweten zui ver ten opzichte van Nederland. Wij hebben de ene delegatie na de andere naar Den Haag gestuurd, ofschoon ons een gang miar Canossa heel wat gemakkelijker was dan een gang naar Den Haag, waar wij vaak we kenlang op de mat hebben moeten wachten. Maar wij hebben eindelijk ons zelfrespect gevonden, en Neder land zal verstandig doen, daar reke ning mee te houden". „Is dat ook uw standpunt ten op zichte van Australiseh-Guinea? „Neen, volstrekt niet. Op Ausira- lisch-Guinea hebben wij geen enkele claim. Wij zullen ook geen eisen stel len ten aanzien van gebieden die buiten Indonesië door andere naties worden bestuurd. Wij hebben alleen maar een claim op het vroegere Ne- derlands-Indië". Wat zit er achter? „Wat is de bedoeling van de door u aangevraagde spoedconferentie met Australië?" „Wij zouden graag willen* weten wat de Australische bedoelingen zijn. Wat schuilt er achter de ge zamenlijke Australisch-Nederlandse verklaring van enkele dagen ge leden? Die verklaring was naar onze wijze van zien volstrekt onnodig. De sa menwerking tussen Australië en Ne derland was immers allang een rea liteit. Geregeld worden Nederlands- Australische besprekingen gehouden, hetzij in Australië zelf, hetzij in Nederland. Nogmaals dus onze vraag: wat steekt erachter? Wij zijn niet bang, maar wel be zorgd. Wanneer militaire maatrege len worden overwogen, heeft dat in vloed op geheel Azië. Men zegt naar buiten: het gaat tegen Rusland.' Maar als zou blijken dat het in wer kelijkheid tegen Indonesië gaat, dan zouden wij moeten overwegen of onze politiek van niet-verdediging wel de juiste is. De veiligheid van Australië hangt af van de veiligheid van Indonesië. Voor Australië is van het grootste belang wat straks de andere Aziati sche volken ga; denken". „Heeft u op v rzoek van Austra lië reeds ante - „Nog niet. M.'-.r toch ben ik ge neigd mijn indruk wat Australië be treft als volgt te formuleren: „De Australiërs beginnen hoe langer hoe meer realistisch te denken. Men gaat daar in toe nemende mate inzien dat, wat veiligheid betreft, Australië een deel van Azië is". Geen grote zorgen „Wij hebben", besloot de minister het gesprek, „geen al te grote zorgen wat betreft de afloop van het Guinea-conflict. Wij yeroveren ge leidelijk in de wereld respect. De tijd is voorbij, dat men ons als on wetenden beschouwde. Wij hebben de moeilijke jaren van 1950 overleefd. Wij zijn dankbaar voor alle hulp uit het buitenland, maar ons eigen nationale leven is op die hulp niet ingesteld. Dat hebben wij eveneens openlijk aan Foster Duller gezegd. Indonesië zal niet desintegreren! Van harte hopen wij dat Nederland het verleden niet zal herhalen, Ne« derland moet zich realiseren dat wij eens onze zin zullen krijgen. Zo niet vandaag, dan morgen. Voor Nederland is Guinea waarde loos en een kwestie, van emotie. Voor ons in Indonesië is het een kwestie van zelfrespect. Wij kunnen alleen maar vurig hopen, dat Nederland en Indonesië als twee goede vrienden de wereld door zullen gaan". In hotel Krasnapolsky te Am sterdam begon lüoensdagochtend. de zevende nationale competitie van de Nederlandse Bartenders Club. De foto laat zien hoe een var- de leden van de jury een aantal cocktails beoordeelt op de geur. (Van een onzer verslaggevers) De DAP, "Van Doome's Automobielfabriek te Eindhoven, zal op die RAI-tentoonstelllng, die in februari 1958 te Amsterdam wordt gehouden, de eerste modellen van zijn personenauto presenteren. Het college van rijksbemidde laars is van oordeel, dat er geen achterstand is in de reële inko mens van de KLM-vliegers, ver geleken met het gemiddeld reële inkomen van hun Westeuropese collega's, maar dat er -wellicht mogelijkheden zijn gelegen in de destijds door de KLM gedane sug gestie tot een zekere technische herziening ten aanzien van de promotie en de pensionering der vliegers. Het college stelt in verband daar mede de partijen voor, het overleg over deze herziening op korte ter mijn te openen en, zo mogelijk, de lonen, en a'ndere arbeidsvoorwaarden voor de toekomst In een collectieve arbeidsovereenkomst neer te leggen. Van de zijde der KLM-directie wens te men vanmorgen geen commen taar op deze mededeling te geven. De lang verwachte DAF-personen- wagen is een kleine vierpersoons auto met een eigen gebouwde tweecilinder viertakt luehtgekoelde motor met een inhoud van 600 cc. Deze motor is voorin geplaatst. Hoewel de produktie begint in de zojuist geopende motorenfabriek van de DAP te Eindhoven, zal deze later worden voortgezet in een nieuw te bouwen fabriek, die 25.000 wagens per jaar zal kunnen produ ceren. Met de aflevering hoopt men najaar 1958 te kunnen beginnen. Deze grote geheimen heeft woens dagmiddag DAF-directeur dr. H. J. van Doorne onthuld bij de opening van de motorenfabriek voor vracht auto's. Dr. Van Doorne sprak voor meer dan twaalfhonderd genodigden en het voltallige DAF-personeel, Het is steeds moeilijk, zei hij, bij een kleine wagen een behoorlijke lijn van de carrosserie te bereiken, maar ik meen toch, dat wil met behulp van onze stilisten erin zijn geslaagd tot een fraai resultaat te komen. De machines voor de produktie van motor, aandrijving, stuunne- chanisme en dergelijke zijn reeds besteld. Voor deze machines is een ruimte gereserveerd in de motoren fabriek van nu, Deze machines heb ben een produktiecapaciteit van tien wagens per uur. Hoewel wij deze personenwagen steeds hebben gezien, aldus dr. Van Doorne, als een aanvullend object Jbjj het wegvallen van de militaire pro duktie, ziet het er thans naar uit, dat na de uitbreiding van vandaag weer spoedig nieuwe activiteiten zul len kunnen worden ontplooid. De nieuwe fabriek zal worden ge bouwd ten westen van de bestaande, dus aan de stadskant. (Van een onzer verslaggevers) De premie voor de verplichte ziekenfondsverzekering moet volgens de Sociaal-Economische Raad met ingang van 1 januari a.s. op 4,4% worden gebracht. Zy bedraagt thans 4,2%. Werkgever en werknemer be talen ieder de helft. Een meerderheid van de Zieken fondsraad had al eerder een verho ging met 0.2% geadviseerd, omdat de financiële reserve van het ver eveningsfonds te veel dreigt te slin ken, terwijl de kosten van de gezond heidszorg nog steeds toenemen. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft daarna advies gewaagd aan de Sociaal-Economi sche Raad, die een commissie heeft gemachtigd namens de raad rapport uit te brengen. is de juichkra snoepend Nederland. Fruittella is bet heerlijk frisse en... zachte snoepje waarvan alléén van Melle het geheim kent. In 3 smoken» aardbeien - sinaasappel - citroen. Advertentie IM. Twee paar schoenen staan voor de deur van eeu hotel kamer. Ecu paar dames- en een paar herenschoenen. Wat denk je in zo'n ge val? Juist, goed geraden. Maar in het hoorspel van Kurt Schneider, dat gister avond in een vertaling van A. de Vlugt voor de VARA- microfoon werd opgevoerd, lag er maar één persoon in die hotelkamer te slapen en wel de vermoeide vriend van de hoteldirecteur, die om dat alle kamers bezet waren, bij hoge uitzondering op een verhuurde, maar niet be woonde kamer mocht sla pen. Als de verloofde van de niets vermoedende slaper niet was komen opdagen en heel dom en heel jaloers haar conclusies niet snel had getrokken, zou 4e verkering niet uit geraakt «i er geen luchtig hoorspelletje zijn ont staan. Maar zo ging het wel in dit spel op het oude thema van de jaloersheid Jan C. Hubert regisseerde het met de lichte toets, die •Twee paar schoenen" nodig had. Aalsmeer, de bloemenhof van Nederland, teelt §6 percent van de Nederland se bloemisterijproduktie en veilt die bij twee plaatse lijke veilingen. Welke snij bloemen en potplanten in dit deel van het seizoen de veiltagklok passeren en hoe het daarbij toegaat zal de F AR A tonen in een re portage uit de coöperatieve vereniging Centrale Aaïs- meerse Veiling in haar te levisie-uitzending op don derdag 31 november. Daar HILVERSUM H, donder dag. De opera 'De Parel vissers' van Bizet wordt vanavond van vijf over acht tot vijf voor tien uit gevoerd door het Omroep orkest onder leiding van dr. Frieder Weissmann. De solisten zijn Annette de la Bije, Chris Scheffer. Leo Ketelaars en Guus Hoek man. Nederlandse teksten en Zuidamerikaanse muziek. Op deze twee elementen zal het nieuwe ensemble, da: Bert Grijsen onder de naani "De Rammelaars' in hei KRO-programma van dins dag 13 november introdu ceert. zich toeleggen. Voor trompettist Grijsen is het de eerste maal dat hij een fadio-ensemble leidt. In een uitzending van de VARA onder de titel 'Schubert en Schoeck' op vrijdagochtend 15 novem ber in het gezamenlijk progTamma zullen de tenor Comelis Kalkman en de Pianist Johan Otten Schu berts Gesange des Harf- ners op. 12 op teksten van Goethe ten gehore bren gen. Van de hedendaagse Zwitserse componist Oth- mar Schoeck worden ver volgens de Wandersprüche op. 42 op teksten van Eichendorff uitgevoerd. Dat geschiedt door dezelf de solisten tezamen met Jos D'hondt, klarinet, Henk Fenijn, hoorn, en Freek Meyn, slagwerk. Het ge heel wordt geleid door Amulv Hegstad.

Het Vrije volk | 1957 | | pagina 2