TELEPATHIE PER TELEVISIE Éfe Voldoende ruimte in pensions voor gerepatrieerden ttmji Tapdanseres werd een ideale moeder Voor de vijfde overweg niet dicht KPM-sehep en (14 van 96) vastgehouden Ramp voor Den Haag Confectie plukt wrange vrucht van misrekening Industrie verwacht in begin 1958 opleving m OSRAM Spreeuwenpraa t Toevlucht tot NAVO dubieus, meent Londen Eieruitvoer overschrijdt 2}5 miljard Auto slaat twee maal om op rijksweg *V- 1 Kinderkopjes 'TOEVAL,' ZEGT DIRECTIE NS SBEBEL 95 HET VRIJE VOLK ZATERDAG 7 DECEMBER 1957 PAGINA 3 Kerstvreugde en dierenleed Kinder grammofoon Radio Generale voor oudejaar 'Afstanden bestaan niet' 'Dat is juist!' <fi. *«JÈL Tn de jaren dertig was Eleanor P o well een fümdanse- res met enorme populariteit. Zoals zij danste en met de hak ken roffelde kon geen tweede het. Verder zag ze er óók nog schattig uit. Meer huizen Gebonden aan land Geen signaal gehoord? De botnen waren het omhoog ge aaid, nadat een trein in de rich ting Den Haag was gepasseerd. De overwegwachter zou het signaal niet hebben gehoord, dat de komst van de exprestrein aankondigde. ZWITSERSE HORLOGES] 'Toeval' (Van onze sociaal-economische redactie) De confectie-ïndustie en -handel hebben zorgen. 'De tijd is gekomen om ons verlies te nemen om het zo klein mogelijk te maken. Straks worden de voorjaarscollecties afgeleverd door de fabrikanten, die niet geannuleerd kunnen worden op grond van de bindende afspraken tussen fabrikanten en detaillisten (conventie). Wij moeten dan zorgen dat onze voorraden ge ruimd zijn, wil men niet in liquiditeitsmoeilijkheden komen,* vertelt ons een goed bekendstaande winkelier. Hij verkoopt zijn kqstuums en jassen met een behoorlijke korting in geld en zijn, grotere concurrenten beginnen nu ook met kortingen van 20 'percent te werken. Zondagsschooltje Prettig stel mensen Goedbeschouwd zou zo'n echtpaar in elke kleine Amerikaanse stad uitstekend passen. En als 'jt er om gaat zelfs in een Neder lands stadje,.^ SVEN RYE De ideale echtgenoot Glenn F zijn vpouio Eleanor Powell or d maakt hier een foto van en een van hun drie kinderen. vraag altijd beter licht voor woning en industrie „Ik vond het leuk te lezen, dat er oude mensen zijn, die van alles bewaren zoals bijv. de nummers van hun loting," schrijt mevrouw Ter Horst, Da Costastraat 5b, Rotterdam-W. „Nu, Pieter, toen mijn moeder overleden was, vonden wij dit plaatje, waar zij nooit afstand van wilde doen. Het is ook al weer 83 jaar oud. Als het je inte resseert mag je het gerust behou den." Het is een stevig plaatje ter grootte van een speelkaart met een portretje van koningin Sophia in een paarse krans onder het Nederlandse wapen. Op 12 mei 1874 is het uitgegeven ter gelegenheid van de vijfentwintig jarige krooning van H.M. Sophia, Ko ningin der Nederlanden". Dit aardige cadeautje van mevrouw Ter Horst, dat ik op sinterklaasdag kreeg, heeft me ertoe gebracht eens na te kijken, wat er in het geschiede nisboek over koningin Sophia staat. Want eerlijk gezegd: zo uit mijn blote hoofd kon ik maar erg weinig over haar vertellen. Wel, Sophia Frederica Mathilda, in 1818 te Stuttgart geboren, was een dochter van koning Willem I van Württemberg en de Russische prinses Catharina Pawlowna. In 1839 trouw de zij met prins Willem, later koning Willem III. Zij had literaire talenten er. beheerste verscheidene talen. Zo wel met Nederlandse als met buiten landse geleerden en letterkundigen onderhield deze vorstin contact. Op 3 juni 1877 is koningin Sophia in Den Haag overleden. Nog een paar weken en dan worden talloze konijnen, kippen, ganzen en kalkoenen geslacht. Zullen ze een snelle en pijnloze dood sterven, of krijgt de Dierenbescherming straks als elk jaar een stroom van klachten over gruwelijke dierenmishandeling? Wie konijnen levend vilt of kippen levend plukt (zulke gevallen zijn be kend) is een dierenbeul. Hij kan op een fikse straf rekenen als men hem betrapt. Het komt veel vaker voor, dat men de dieren weliswaar niet op zettelijk mishandelt, maar ze hevig en langdurig pijnigt door een ondes kundige en onhandige manier van slachten. Wegens de vele klachten zullen de inspecteurs van de Dierenbescher ming, met als bondgenoot de politie, ditmaal bijzonder waakzaam en actief zijn, naar me wordt verzekerd. Als een konijnen- of pluimveehouder niet precies weet, hoe hij zijn dieren moet slachten, moet hij dat werkje aan het abattoir of een bona fide poelier overlaten. Br zijn in ons land ver schillende abattoirs waar men de die ren voor een geringe prijs kan laten slachten; het vlees wordt dan ook nog door deskundigen gekeurd. De ouders van een driejarig meisje, dat wegens groeistoornissen minstens een half jaar in bed moet blijven, willen het kind graag wat afleiding bezorgen met een kindergrammofoon. Zij hebben al veel vergeefse moeite gedaan om zo'n apparaat te bemach tigen en zij weten ook niet, waar men kindergrammofoonplaatjes kan krij gen. Misschien zijn er lezers die hen kunnen helpen? Florine heeft het adres. „Als huisbezoeker bjj de dienst voor Sociale Zorg ben ik reeds vaak schrij nende toestanden tegengekomen, waarvoor onze dienst een zo goed mo gelijke oplossing zoekt. Maar wij zijn daarbij gebonden aan regels en maat staven en daar het hier een bijzonder geval betreft, meen ik, dat uw rubriek mogelijk zou kunnen helpen." Zo begint een brief over een inva lide, aan beide benen verlamd, die gedoemd is in zijn stoel te blijven zitten totdat behulpzame handen hem op bed leggen. Zijn vrouw verzorgt hem geheel en al en het echtpaar krijgt een uitkering van Sociale Za ken. De kamer geeft uitzicht op de achterkant van een dichtbevolkte buurt, die omgeven wordt door pak huizen van lompen en oude metalen. Is het wonder, dat men in zulke omstandigheden somber wordt? In een gesprek met de huisbezoeker ver telde deze invalide, dat hij heel graag een goede radio zou willen hebben Het toestel dat in de kamer staat, geeft nog alleen maar krassende en krakende geluiden. Met de briefschrijver hoopt Pieter van harte, dat deze wens in vervul ling zal gaan. Florine heeft het adres. Aanbod VVlj besluiten de week met het noteren van de volgende aanbiedingen: een twij felaar van De G. van de Achterdonk, een wieg met een box (bestemd) van J van de Gaarde uit Hoogvliet een olie kachel (bestemd) vac B. ulc de Ntc. Beetsstraat en kinderkleding en schoen tjes van V. uit de Benthuteerstraat. Een plano (bestemd) hebben wij opgeschre ven van P. uit de Paetstraat, negatieven van Van D. uit do Boezemstraat, post zegels van Van A. uit de Hudsonstraat en nog eens postzegels met boekjes van een onbekende. Heisbonnen en capsules ontvingen wij van Van de H. uit de Don- kerslootstraat en nog eens relsbonnen van Van D. uit de Aleidisstraat. De spreeuwenpot werd verrijkt met guldens van K. uit de Tarwestraat en K. uit de Seringenstraat. Allen onze hartelijke dank. Verlies Het zoontje van mevr. Stolk. Com manderijstraat 5, heeft twee gulden aan schoolzegels verloren. Do bruine winterjas (visgraat) van de heer J. Orgers. Aelbrcchtskade 62 Is op 1 december van do brommer ge vallen. Hij ging van Zuid vla do bruggen naar het Westen- Wie heelt ln de om geving van de Witte de Withstraat op 30 november een verkennershoed (padvinderij) gevonden? Deze is eigen dom van Herman Kroep, St Marla- straat 39. De heer N. MolIJn, Exercitie- straat 25, heeft 3 december zijn bruine nappa handschoen voor de deur laten vallen. Mevr. Schools. Van Meekerenstraat 74c. verloor woensdagmorgen een lange oorbel met glinsterende steentjes. Zij ging van de Sciiledamseweg vla do Binnenweg naar lijn 5. De heer A. Jan sen, Eerbeekstraat 5. miste tussen de Beukelsdljk-Stadhoudersweg-Schieweg een militaire regeneape. Een zoon van mevr. Bruggeman, Pieretstraat 6. is woensdag tussen het Centraalstation en het Stationsplein zijn geruite pet kwijtgeraakt. MeJ. X. Adriaans. Sparrendaal 25, is donderdagmorgen van huls naar do AJ?. op de Slaak haar rond doublé arm bandhorloge (klein) met suéde bandje verloren. Zaterdag 23 november miste mevr. J, Volwerk, Adrlchemweg 14b liaar doublé horloge (vierkant) met dito schakelarmband. Zij ging van huis met lijn 33 en 5 naar het Vasteland en naar het noorden van de stad. Vondst Mevr. leening. KerkhofStraat 3. heeft op 3 december op de GoudserSJwcg een grote bruine beurs met knip opge raapt. Inhoud 30.-. Mevr. Elfrink. Ket tingstraat 6b. vond in de Koenenstraat een gekleurde sjaal. Van welk kind is het speelgoedpoesje dat de heer Verwaard, Kortekado 21. op 30 novem ber op de Admiraal de Huytorweg heeft opgeraapt? PIETER SPREEUW. (Van ome radio- en t.v.-redacteur) De Haagse KLM-stewardes Anne- fee Beers zat vrijdagavond met een boek in haar handen in de Vitus- studio van de NTS in Bussum. In de studio van de BBC in Londen stond op het zelfde ogenblik de be kende Engelse telepaat Al Koran. En terwijl via een heel net van straal zenders op het vasteland het Bus- sumse beeld samen met dat van de BBC op alle beeldbuizen in Engeland verscheen, vertelde Al Koran precies welke woorden Anneke Seers in haar boek had aangestreept. Dit krasse staaltje telepathie per televisie hebben enkele genodigden in de Bussumse studio met verwon dering gadegeslagen. Het was niet de eerste keer dat de NTS medewerking verleende aan een BBC-programma. Unie-laterale t.v.-uitzendingen, zoals men ze noemt, zijn er vaker geweest, al hebben de Nederlandse kijkers het nooit ge merkt. Op oudejaarsavond zullen ze wel zo'n uitzending kunnen volgen, want dan wordt een schakelprogramma uit negen Europese landen vertoond. De verbinding BussumLonden van vrijdagavond was dus een soort ge nerale repetitie voor oudejaarsavond. Al Koran, die optrad in de popu laire magische show van David Nixon 'It's magic' is zo'n sterke 'gedachten- lezer', dat er geen afstanden voor hem bestaan- Om dat te bewijzen was zijn ma nager Norman Mc Cann naar Bus sum gereisd, waar hij voor een pro- grammatje van vier minuten regis-, seur Jack Dixon, een cameraman en1 andere NTS-technici inschakelde om. stewardes Anneke Beers op het En gelse scherm te krijgen. Op het laatste ogenblik kreeg ze het boek "Killers in silk' (schrijver toevallig Vernon Dixon) in handen en drie balipointpennen van verschillende kleur. Op verzoek van Al Koran zette het Haagse meisje, dat in perfect Engels zijn vragen beantwoordde met de groene een kruis op bladzijde 100 van het boek. Ze moest vervolgens diep (in het Engels) denken aan de woorden, die op de vier uiteinden van het kruis stonden. AI Koran, koptelefoon op, noemde na enkele seconden stuk. voor stuk de vier woorden: Safe, eyes, side en you 'That's correct? (dat is juist), zei Anneke Beers blozend. En het publiek in Engeland ap- plaudiseerde. Voor de stunt van Al Koran en voor de technische presta tie van de televisietechnici van die BBC en de NTS. Anneke Beers en regisseur Jack Dixon zaten zich na af loop van de BBC-show van telepaat Al Koran nóg te ver bazen, Het was ook de eerste keer dat met medewerking van de NTS 'telepathie per televisie' tot stand kwam. Advertentie IJM. Babyderm Haarwater (Haargroei-tonlc) legt reedt in d» |eugd dc basis voor een gezonde t.irgroeï. Flacon f 1.90. Babyderm Kinder-Shampoo. Geen traantjes meer. niet scherp voordeoogjes. Flat. 1.25. Atlean In Apoth. tn Orogiitenjtn. Er is nog voldoende ruimte in de contractpensicns om de eerste stoot bij versnelde repatriëring van Nederlanders uit Indonesië op te vangen. Het aantal gerepatrieerde Nederlanders is namelijk sinds dc tweede helft van 1956 aanmerkelijk teruggelopen. Dit jaar is zelfs een „slap jaar" geweest, vernemen tvjj van bevoegde zijde. In 1955 repatrieerden in totaal 20.000 Nederlanders, in 1956 16.000 en dit jaar komt men tot 12.000. Er is zelfs een aantal contract pensions gesloten en in andere is nog plaats. Deze gedaalde belangstel- Advertentie I.M. Deze week vol sprookjes» achtiga gebeurtenissen: Da eerste droomwensen werden vervuld Mevrouw Mieke Bouman hééft haar eigen schip I Nellie won 2.miljoen gulden in de voetbalpool tibsïïe Nassaupjcin 7 - Haarlem. Nu alweer heel wat jaren geleden stopte ze haar dansschoentjes voorgoed in de vuilnisbak, maar ze ziet ér nog steeds schattig uit vraag het haar drie kostelijke kinderen waarvan de voortreffelijke filmacteur GlennFordde vader is. Eleanor en Glenn zijn al bijna twintig jaar ge trouwd en in de filmstad beschouwt men hun hu welijk als één van de meest harmonische ><lie daar te vinden zijn. Toen zij mevrouw Ford werd. zette miss Powell een punt achter haar artistieke loopbaan en schoolde zich zelf om tot een voortreffelijke huis moeder. Wel volgde zij via het werk van haar man het doen en jaren van de filmindustrie, want al was ze er zelf mee opgehouden, het blééf haar natuurlijk interesseren. ling had tot gevolg, dat het personeel van de afdeling van het Ministerie van Maatschappelijk Werk, dat de belangen van de gerepatrieerden be hartigt, kon worden ingekrompen. Gebleken is bovendien, dat de pen sions (niet in het westen maar in dc andere delen van ons land) nog een enorme, verborgen capaciteit hebben. De huisvesting van de gerepatrieer den is de laatste jaren ook iets ruimer geworden, doordat meer huizen ge reedkwamen. De gemeenten zijn namelijk verplicht, vijf percent van het aantal nieuw gebouwde woning wetwoningen voor deze mensen be schikbaar te stellen. Bovendien: de Indische Nederlan ders hebben een sterke familieband en trekken al gauw bij elkaar in. Velen die eerder repatrieerden, zijn intussen in het bezit van een woning gekomen. Vandaar dan deze gunstige „door stroming" in de contractpensions. Ook de opneming in het produktieproces is tot nu toe gunstig verlopen. Bij de ongeveer 48,000 Nederlanders die nu in Indonesië zijn overgebleven, bestond tot nu toe nog maar weinig bereidheid om te repatriëren. Velen van hen zyn economisch sterk gebonden aan dit land. Daar enboven was de koers van de roepia wel bijzonder ongunstig om geld naar Nederland over te maken. Een naar verhouding groot deel (rond 10.000) bestaat uit bejaarden. Van dezen worden 3200 geheel of gedeeltelijk op kosten van de Neder landse regering onderhouden. Het Ministerie van Maatschappe lijk Werk is er in het verleden altijd in geslaagd, ook de grote „stoten" goed op te vangen. Ook nu is men niet pessimistisch gestemd, als de re patriëring geleidelijk geschiedt. In een eventuele noodsituatie zul len uiteraard noodmaatregelen nood zakelijk zijn. Deze noodsituatie treedt op, wanneer ook andere sche pen dan die, welke bij de regering in gebruik zijn, worden ingescha keld. Advertentie I.M. a LONDEN (AFP) De bijeenroeping van de permanente NAVO-raad ir spoedzitting is in Londen met ge mengde gevoelens ontvangen. Men vraagt zich af, of de toevlucht tot d< NAVO wel het beste middel is om een oplossing te vinden voor Neder landse moeilijkheden in Indonesië. Engeland zal zeker getuigen vaE zijn morele solidariteit tegenovm Nederland, maar het voelt niets vooj een besluit, dat voor de Aziatische landen op een 'imperialistische in menging' in de aangelegenheden vac Indonesië zou lijken. Een slecht overwogen gebaar van Nederlandse bondgenoten zou slechts tot resultaat hebben, dat de gematigde elementen in Indo nesië worden gedwongen, zich te verenigen met een extremistisch nationalisme, zo zegt men in diplo matieke kringen. Het ANP meldt, dat minister Soe- dibjo het eigenmachtig optreden van enige Nederlandse bedrijven, tegen de instructies van de minister van Defensie in, betreurt. De acties van het Indonesische volk beogen volgens hem niet bet vernietigen of beschadigen van Neder landse eigendommen. Elke actie moet ten doel hebben, die eigendommen in het belang van Indonesië te bescher men. Het twee en een half miljardste el is vandaag over de Nederlandse grens bij Hardenberg gegaan, op weg naar een buitenlandse (Duitse) tafel. Vorig jaar ging op 6 december hêt twee miljardste ei via de Eiercontrole eveneens te Hardenberg in de kist voor verzending naar het buitenland, zodat het record van vorig jaar weer met 50 miljoen eieren is geslagen. Nederland blijft met deze reusach tige cijfers het eerste land op de ranglijst van eierexporteurs. In 1953 werd deze plaats veroverd op de Denen. (Van een onzer verslaggevers) Voor de vijfde keer in vrij korte tijd heeft een overwegwachter in Delft verzuimd, de bomen van de overweg bij de Schoolpoortbrug te sluiten, toen een trein in aantocht was. Dit gebeurde gistermorgen om elf uur. Er was vrij veel publiek ook kinderen op de overweg. De bestuurder van de exprestrein Amsterdam—Parijs, die zag dat de bomen geopend waren, wist de trein op twaalf meter afstand van de overweg tot stilstand te bren gen. Inmiddels had de overwegwachter in allerijl de bomen neergelaten. Tussen de bomen bevonden zich zes volwassenen en twee kinderen. Mensen, die dc trein zagen nade ren, gebaarden naar de overwegwach ter en maakten zoveel mogelijk de overweg vrij. De trein had weinig snelheid, zodat de bestuurder tijdig kon stoppen. De expres vertrok vrij spoedig weer. Dit is de vijfde maal in enkele Advertentie I.M. wwi luwiiHJW. MVWscosxtiBOBosusn d« mooist© collectie Ike prijsklasse naar STADHUISPLEIN 24-26 NIEUWE BINNENWEG 272u (Van onze correspondent te Djakarta) Van de 96 schepen van de KPM bevinden zich volgens in Djakarta ontvangen inlichtingen op het ogen blik 81 schepen buiten Indonesië, In de haven van Tandjong Priok wor den twaalf schepen vastgehouden, in de haven van Soerabaja één schip en in de haven van Palemhang eveneens één schip. De 'Van Riemsdijck" is met een de tachement van de Indonesische mo biele garde.aan boord onderweg van Makassar naar Soerabaja. Volgens de Indonesische minister van scheepvaart Mohammed Nazir, zouden zich slechts negen KFM- schepen buiten de Indonesische wa teren bevinden. Hij waarschuwde, dat KPM-schepen, die niet naar Indone sië zouden terugkeren, voor altijd zul len worden uitgesloten van het recht Indonesische havens aan te doen. Het Indonesische Ministerie van Scheepvaart zou met scheepvaart maatschappijen in Japan, India, Polen en Duitsland in verbinding staan om scheepsruimte te charteren. maanden tijds, dat de overweg bij de Schoolpoortbrug niet op tijd werd gesloten. Van de zijde van de directie der NS te Utrecht deelt men ons mee dat aan deze gevallen geen gemeenschap pelijke oorzaak mag worden toege schreven. 'Zuiver toeval,' zei men ons. Als zich een dergelijk ernstig verzuim voordoet, wordt de betrokken over wegwachter onmiddellijk van zijn post verwijderd en gaat men na in hoeverre er mogelijk sprake is van lichamelijke of geestelijke onge schiktheid. Ook wordt natuurlijk de schuld vraag bekeken en worden eventuele maatregelen genomen. Dit is In al die voorgaande gevallen gebeurd. Wanneer de bijna vijftigduizend Nederlanders die uit Indonesië zouden moeten vertrekken, zich, zoals gebrui kelijk, in Den Haag zouden vestigen, dan zou deze gemeente voor schier onoplosbare problemen komen te staan. Dat heeft dr. ir. F. Bakker Schut, hoofddirecteur van de Haagse dienst voor Wederopbouw en Stads ontwikkeling, vrijdagmiddag meege deeld. De gerepatrieerden zouden, aldus de heer Bakker Schut, weliswaar aan hankelijk in contractpensions worden ondergebracht, doch zodra zij werk gevonden zouden hebben, zou een vestigingsvergunning hun niet kun nen 'worden onthouden. De Verenigde Naties zullen op ld februari een postzegel uitgeven ter ere van het internationaal bureau voor atoomenergie, in de waarden van 3 en 8 cent. (Van een onzer verslaggevers) Met een klap vloog gistermiddag op de Rijksweg 13 bij Delft mevrouw L. uit Rotterdam met haar auto over de kop, toen zij in de mist tegen een voor haar rijdende personenauto, bestuurd door M. uit Dordrecht, opvloog. Nog maar nauwelijks was zij via de gebroken voorruit uit haar auto ge kropen of een daarachter komende auto, bestuurd door v. d. K. uit Leid- schendam, gaf de auto van mevrouw L. van achteren een klap. Hierdoor kwam dit voertuig weer op zijn wielen te staan en volgde de auto van M. de heg in ter rechterzijde van de Rijksweg. Bij dezë botsingen serie bekwam geen der inzittenden van de auto's lichamelijk letsel. De eerste botsing was,.,;ontstaan doordat mevrouw L. de zeer langzaam voor haar rijdende auto niet had. op gemerkt. door de mist. Wat is er aan de hand in de con fectie? Er zijn ontslagen gevallen, werktijden zijn ingekort en men overweegt in bepaalde fabrieken tussen Kerstmis en Nieuwjaar te sluiten. Hierbij maakt men van de nood een deugd, want gesteld voor de keuze: op voorraad draaien of slui ten, zal men er de voorkeur aan geven in de onrendabele periode tus- Jarenlang dreef Eleanor Ford een zondagsschooltje voor kin deren van filmspelers en ze deed dat zo aardig, dat ze tegen woordig 's zondags met haar klasje voor de televisie komt. Zij behoort onder de zondagsschooljuffen niet tot die vervelende soort. Ze is levendig, belangstellend en nog altijd vertonen haar wangen diezelfde innemende kuiltjes, waarmee ze in de Jaren dertig als gevierde glamourstar duizenden harten in vuur en vlam zette. Glenn Ford en zijn vrouw zijn gelukkig in hun huwelijk. Zij begrijpen elkaar zij eerbiedigen eikaars werk en hobby's, en proberen samen de opvoe ding van hun kinderen zo goed mogelijk te doen. Sinds een paar jaar behoort Glenn Ford tot de top-acteurs van Holly wood. De producers hebben hem graag in hun films en ook het publiek is ergop hemgesteld. Komt het doordat h« ook in werkelijkheid een keurige betrouwbare man is? Samen vormen Eleanor Powell en Glenn Ford een - ^1 mensen, aan wier karakter geen akelige gevolgen van het veeljarige verblijf in Holiy wood te bespeuren zijn. sen Kerstmis en Nieuwjaar (met toch al enkele dagen sluiting en nor male seizoenslapte) de zaak maar geheel diclit te doen. Begin 1958 verwacht men in de confectie weer een opleving, mits er een niet te grote voorraad boven de markt zweeft. De moeilijkheden In de confectie dateren niet van vandaag. In feite krijgt de confectie-industrie en han del de rekening gepresenteerd van een misrekening. In 1956 werden grote omzetstijgin gen geboekt, gemiddeld 15 tot 16 percent, in het optimisme, dat het zó wel zou blijven, breidden de fa brikanten uit en bestelde de handel grotere voorraden. De orders werden nog opgeschroefd door de spannende maanden ten tijde van de gevech ten in Hongarije en Egypte. Eind 1956 zat de confectie-industrie zo doende vol tot Pinksteren 1957 toe. Hoe sterk de produktle werd uit gebreid, blijkt mede uit gegevens van het CBS over nieuw opgerichte bedrijven. In 1355 werden 99 nieuwe bedrij ven geopend met een personeelsbe zetting van 1662, waarvan de con fectie er 23 voor zijn rekening nan met een personeelsbezetting var 301. De confectie was na de me taaiindustrie veruit de sterkst uit breidende bedrijfstak. Het jaar daarop werd deze lijn nog doorgetrokken. Op een totaai van 149 nieuwe bedrijven 61 nieuwf confectiebedrijven met een perso neelsbezetting van 2193 op een totaal van 4638! De verwachte om2etwinst bleef in 1957 evenwel uit. Wel nam de omzet toe. maar niet met 16 percent, doch tot dusver met hooguit 6 percent. Dit verschijnsel mag men niet zonder meer aan de bestedingsbe perking toeschrijven. Het is in feite een reeks van factoren die hier een rol speelt. Het publiek, koopt wat Advertentie IJl. betere Kwaliteit conlecrie, wat ook langer meegaat. He 'concurrentie' van bromfiet sen en televisie moet men niet overdrijven, aldus deskundigen. Het meeste geld hieraan besteed blijft ten slottein Nederland en komt via deze omweg ook weer ten dele bij de confectie terecht. Een veel belangrijker factor, die de koopkracht deed weg-'lekken', waren de vakantiebestedingen in het buitenland. Bovendien kon men in 1956 en 1957 een sterke stijging van de im port constateren, die het Nederlandss produkt concurrentie aandoet, alhoe wel de prijzen van deze confectie nogal hoog lagen. Al met al zijn de verwachtingen van de confectie-industrie en -handel niet in vervulling gegaan. Men poogt nu de export op te voeren en dat tukt in bescheiden mate in een aan tal sectoren van de eonfectiebranche, tenvijl tegelijkertijd de import in Nederland snet afneemt. In kringen van de fabrikanten is men uiteraard bezorgd over deze situatie, maar men bekijkt de toe komst toch wel met een zeker opti misme. De situatie is niet geheel zonder precedent. In 1951 overwoog men na de korte hausse al een slui ting van vier weken, toen de econo mie volkomen onverwachts weer op leefde. Dat kan ook nu. Op iets langere termijn bezien, is er in Nederland een behoorlijke, stabiele koopkracht. Daarop zal men zijn produktieapparaat moeten in stellen. Onrendabele toppen in de produktie moeten daarvoor worden afgesneden. Daarmee is men thans bezig. De psychologische gesteldheid van pubuek enerzijds en fabrikanten en handel anderzijds is hierbij zeer be langrijk. Indien het publifek nu zou profi teren vau de verkopen tegen lagere prijzen, kan de eonfectiebranche de moeilijkheden beperken tot aanpas sing aan een werkelijk gezond niveau. Met de uitverkoop voor de deur gaat de eonfectiebranche in ieder geval een spannende tijd tegemoet.

Het Vrije volk | 1957 | | pagina 2