maar ook geldprijs van f 25 uitgeloofd Lanceren kunstmaan is laatste stap vóór een reisje om de maan AR blijft bereid tot gesprek met SGP-CHU Nederland wenst autoriteit Grieken en Turken in Nicosia leveren slag Sint-N icolaasf eesten voor Van Kerk ve vinden elkaar terug in een toneelzaal Voorstellen voor NA VO: Bestuur KK herkozen Spelen met !n bromfiets Het Vrije Volk Reclamefilms in cinemascope Molen - pas gerestaureerd - afgebrand Bedrijfsldaverjas Burgerlijke Stand Sliell-yolleybal EXPERIMENT IN VLAARDINGEN Dr. RAIMOND IN VLAARDINGEN Paul de Groot heeft operatie ondergaan Scbadebjke foto's in Algemeen Dagblad? De grootste krant KSG-verdrag voor sociale zekerheid Proefverlof werd vuurproef Wat zij vin gen AlSSLLkOLKSEN gEX VRIJE VOLK WOENSDAG 11 DECEMBER 1957 PAGINA 5 (Van een onzer verslaggevers) Een ferm artikel over de jeugdgemeenteraad staat in het laatst verschenen nummer van „Idee en daad", het contact orgaan van de gemeenschap Schiedam van het Humanistisch Verbond. In de praktijk Vijf onjuiste ivoor den Kamper Emaillefabriek ontslaat 70 man Samengaan Spoetnik I Geslaagd Verspilling vermijden Kritiek op PJCS in humanistisch blad De samensteller van het artikel onthoudt de jeugdige raadsleden zijn kritiek niet; met vaardige (schrijvers-)hand legt hij de vinger op enkele „zieke" plekken. Aan het slot deelt hij echter mee, dat een der leden van het verbond bereid is 25,— uit te loven als prijs voor die jeugdgroep, die in het komende seizoen het grootste aantal oorstellen tot algemene aanvaarding brengt. „Het optreden van de Schiedamse jeugdgemeenteraad ligt meer op een politiek vlak dan op een wereldbe schouwelijk, maar aangezien men in de jeugdgemeenteraad heel wat van het humanisme heeft gezegd, wil'en wij in Idee en Daad ook eens onze mening geven over dit college," zo begint de schrijver. En hij gaat verder; „Het heeft onze waardering, dat jonge mensen zich interesseren voordat, wat ons allen raakt en wij zullen dan ook zeer zeker trachten deze jongelieden te helpen met een constructief advies." Vervolgens komt er een zeer inte ressante alinea. „Het is tot dusver niemand opgevallen, dat de samen stelling van de jeugdgemeenteraad zo is, dat alles wat men er besluit niet meer representatief is voor deze tijd, laat staan voor de toekomst. Groepen, die zich in het werkelijke leven de vaste greep op de Neder landse bevolking zien ontglippen, zijn even sterk vertegenwoordigd als het katholieke en het socialistische en als straks de ontwakende ARJOS (de antirevolutionaire jeugd) zich ook nog aanmeldt voor haar aandeel in het gevecht der politieke kemphanen, dan zal Nieuwe Koers strijk en zet het onderspit delven, omdat het ka rakter van dit jeugdcollege dan met een scheut koppig calvinisme zal worden aangelengd." De aftredende bestuursleden van de Katholieke Kring zijn gisteravond op de jaarvergadering in Musis Sa crum herkozen. Het waren de heren \V. J. A. van der Vaart. J. Nooten- boóm en Th. van Geerenstein, Voorzitter N. N. J. van Baarle kon tot zijn vreugde opmerken, dat voor de zogenaamde kleine avonden, die ia Musis Sacrum worden gehouden, de belangstelling groeit. Aanwezig was o.s. de opvolger van pater Stro bos, de geestelijk adviseur pater A. van Dieren OP. Tijdens de rondvraag werd besloten eindelijk eens „af te rekenen" met het Schiedams kwar tiertje. Drie jongens van 10 jaar, die van een dame opdracht hadden gekregen een onbeheerd staande bromfiets naar de politie te brengen, hebben gistermiddag eerst een tijdje met die brommer gespeeld. Elk van de jon gens mocht om de beurt op de fiets rijden. Een agent van politie zag dat tafereeltje en greep in. Toen kwam aan het licht dat de jongens zich niet van hun taak hadden gekweten. In de Excelsior-kantine aan de Buitenhavenweg zijn weer enkele wedstrijden gespeeld van. de Schie damse Bedrü'fs Klaverjas Competitie. De uitslagen zijn; afdeling A; GTB Excelsior 06; Corn. DrebbelSpar 3—3; StandaardGemeentewerken 3—3; D. BaronSCF 51. Geboren: Ariane, d v V. H. Baaij en J. Hartman; Eduardus A. F, z v A. J, J. Schrauwers en C. T. Zag- wijn; Sonja, d v A. Bakelaar en C. van der Toom; Johannes F. M„ z v F. A. de Groot en J. C. W. M. Henne- kam; Johannes C., z v J. C. Ooster- ivaal en J. van Steenis; Gerardus, z v W. A. van Scheijndel en C. A. F. Scholtes; Comelis, z v L. Verhoeven en L. de Ruijter. Overleden: P. J. Dommisse, 81 jr. Tijdens de jaarvergadering van de afdeling Volleybal van de ROV-Sheü uit Vlaardingen is het bestuur als volgt samengesteld; C. Verhagen, voorzitter; Mevr. J. Peppinck, le se cretaresse; Mevr. J. v. d. Berg, 2e se cretaresse; W. v. d. Broek, wedstrijd secretaris heren: L. Wilhelmus, pen ningmeester; E. van Eersel en de heer Wezenberg, commissarissen. De keuze-commissie bleef ongewijzigd. Shell neemt op het ogenblik met twee dames- en twee herenteams aan de competities van de NeVoBo Rotter dam deel. WOENSDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER. 2 en S.1S uur: De slag om de Jang-Tse (14 Jr). MONOPOLE-THEATEB, 2, 7 en 9 u.:' Het vuur van de haat (14 jr). Apotheek: Apotheek Rembrandt, Rembrandt- iaan 5. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM, 105 uur: schilderijen van Ger Lataster en tekeningen en grafiek van Theo v. d. Horst. CULTUREEL CONTACT CENTRUM, 10—5 uur: werk van Henk Schuring. Diversen: MUSIS SACRUM. 8 uur: Gemengd Koor met ..Bruiloft in Tirol". DONDERDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER. 2 uur: De slag om de Jang-Tse (14 jr). MONOPOLE-THEATER. 2, 7 en 9 u.: Het vuur van de haat (14 jr). Apotheek: Apotheek Rembrandt, Rembrand laan 5. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM, 105 uur: schilderijen van Ger Lataster en tekeningen en grafleb van Theo v. d. Horst. CULTUREEL CONTACT CENTRUM, 105 uur: werk van Henk Schuring. Diversen: PASSAGE-THEATER, 3 uur: Toon kunstconcert, het Rott. Phtlh. Ork. o-l.v. Georg Ludwlg Jochums cn m.m.v. het Radnai-kwartet. VOLKSGEBOUW, 8 uur: IvAO, L- Buts spreekt over „Van inspiratie tot kunstwerk". dit verband hier niet op z'n plaats. ..Rechts" bijvoorbeeld zal „links" ge makkelijk in de oppositie kunnen dringen. We hebben dat gemerkt tij dens de debatten over de woning bouw. De schrijver van het stuk in Idee en Daad zegt dan verder, dat het toch niet gewenst is het principe van krachtevenwicht tussen de samen werkende groepen dus zonder volksvertegenwoordigende getalsver houding overboord te zetten. „Het is in dat college moeilijker een principiële kwestie tot aanvaarding te brengen dan om haar te doen kel deren. Het zou de opzet moeten worden in dit discussie-college te komen met plannen, die voor andersdenkenden aanvaardbaar zijn, zonder dat men het eigen beginsel daarbij loslaat. On2es inziens moeten de regels van het spel in die zin worden veranderd. In plaats van elkaar zo fel mogelijk te bestrijden, komt dan het zoeken naar een overbrugging der verschillen, met eerbiediging voor kanders eigen aard." Hiermee raakt men een teer punt aan. In de statuten van het Politiek Jongeren Contact Schiedam staat namelijk, dat het Contact zich ten doel stelt om o.m. de onderlinge ver standhouding te bevorderen. In de praktijk is daar echter niet veel van gebleken. Maar ook daarop hebben wij in het artikel van 6 no vember nadrukkelijk gewezen. Ten slotte verklaart de samenstel ler van het „kritische commentaar", dat een van de leden bereid is 25, uit te loven als prijs voor die jeugd groep, die in het komende seizoen het grootste aantal voorstellen tot alge mene aanvaarding brengt. Voorwaarde daarbij is, dat elke groep minstens drie voorstellen van maatschappelijke importantie doet. Aanvaardt het PJCS in principe dit aanbod, dan zullen de nadere voor waarden in onderling overleg worden uitgewerkt. BP (Van een medewerker) De „van de Kerk vervreemden". Zij zijn er, óók in Vlaardingen. En zij vormen een probleem voor vrijwel iedere kerkelijke gemeente. Er kunnen tal van oorzaken zijn, die tot het „loslaten" van de Kerk leidden. Voor sommigen waren misschien de sociale problemen van vóór 194.0 een oorzaak. Anderen zullen door de verschrikkingen van de oorlog tot hun besluit zijn gekomen en weer anderen zijn wellicht zonder aanwijsbare redenen langzamerhand van hun Kerk ver vreemd. Het spreekt vanzelf, dat de organi satoren, de Commissie voor Bijzonder Kerkewerk van de Hervormde Kerk, getracht hebben een aantrekkelijke moderne vorm te vinden, opdat de genen voor wie de bijeenkomsten zijn bedoeld, er zich ook thuis gevoelen. De Hervormde Kerk wil die Vlaar- dingse inwoners gaarne de helpende hand bieden, maar aanvankelijk rees de vraag: Op welke manier? Het heeft tot maart 1956 geduurd vóór men een geschikte en frisse aanpak heeft gevonden. Sedert die tijd wordt om de andere week een zondagochendbijeenkomst gehouden in De Harmonie en een enkele maal zelfs in de Stadsgehoor zaal. In grote trekken kunnen wij het wel met dit betoog eens zijn. Perti nent onjuist zijn echter de eerste vijf woorden: het is totdusver niemand opgevallen. Niemand? I In Het Vrjje Volk van 6 november I publiceerden wij een lijvig artikel over de jeugdgemeenteraad, waarin onderstaande regels voorkwamen: Wanneer men de Schiedamse Jeugdgemeenteraad bekijkt, dan valt het op dat de verhoudingen bepaald anders liggen dan in de „echte" raad. Elke „partij", behalve:'de ARP. wordt- door drie leden vertegenwoordigd. CHU zowel als PvdA, EVP als VVD. De anti; evolutionair en komen er misschien nog bij. En daar van uit gaande moet men concluderen: Poli tiek spel, geschoeid op de leest van wat men in de gemeenteraad of ka mer te zien en 'te horen krijgt, is in De directie van de Koninklijke Kamper Emaillefabriek v.h. H. Berk en Zn. is voornemens op korte termijn zeventig personeelsleden te ontslaan. Daarna zal de mogelijkheid wprden overwogen tot verkorting van de ar beidstijd over te gaan. In augustus werden bij deze in dustrie reeds 25 mensen ontslagen. Deze maatregelen houden verband met de gevolgen van de bestedings beperking, de moeilijkheden op de binnen- en buitenlandse markt en met de gedeeltelijke overschakeling van emaille op plastic. „De Kunstmaan" heette het opschrift, waarmee de Vlaardingse zakenstudiekring gisteravond de lezing van dr. J. J. Raimond, direc teur van-het Zeiss-Planetarium in Den Haag, aankondigde. Een onderwerp, dat in deze tijd van „Spoetniks" midden in de belang stelling staat en daarom ook weer veel leden naar Concordia had gelokt. Maar dr. Raimond begon zijn lezing met eerst een wijziging in dit opschrift aan te brengen. Hij noemde haar namelijk „onderzoek van de dampkring, met vuurpijl en kunstmaan". "Waarmede hij dui delijk wilde aantonen, dat aan de huidige kunstmaan een hele ontwikkelingsgeschiedenis is voorafgegaan. Tot de behandeling van de eigen- t mond een aardig inzicht gekregen in lijke kunstmaan kwam hij dan ook de ontwikkelingsgang. Een ontwikke- pas in het tweede gedeelte van de ling, die ,via de ballon, het vliegtuig lezing, na de pauze. Toen hadden de aanwezigen, uit de duidelijke en hel dere uiteenzettingen van dr. Rai- De algemeen secretaris der CPN, le heer P. de Groot, is dezer dagen n een ziekenhuis opgenomen, waar üj een operatie heeft ondergaan. "Verwacht wordt, dat hij binnenkort ijn werkzaamheden zal kunnen her- •atten. (Van een onzer verslaggevers) „Mocht, wat wij hopen, de zaak zich nog zo ontwikkelen, dat er zich reële mogelijkheden voor een gecombineerd optreden voordoen, dan zullen de kiesverenigingen ten spoedigste in vergadering worden bijeen geroepen." Aldus het bestuur van de AR-kiesvereniging Ne derland en Oranje te Vlaardingen. Dit betekent, dat de AR in Vlaar dingen ondanks het feit, dat SGP en CHU hebben laten weten, dat deze partijen geen prijs stellen op samenwerking tijdens de komende gemeenteraadsverkiezingen, nog steeds hoopt op een hernieuwd ge sprek. Reeds voor de zomervakantie heeft het bestuur van de AR-Vlaardingen besloten de CHD en SGP te vragen of men bereid was als drie partijen met een gezamenlijke Hjst uit te ko men. Het bestuur van de CHU heeft het AR-schrijven direct in een leden vergadering gebracht en daarna af wijzend en definitief antwoord gege ven. En enkele dagen geleden besloot ook de SGP niet samen te gaan tijdens de raadsverkiezingen. In een open brief verklaart het be stuur van de Centrale AR-kiesver eniging „ernstig teleurgesteld" te zijn over de weigering van de CHU, „Daarom te meer betreuren wij het, dat u van mening bent dat een een drachtig samengaan in de praktijk onmogelijk zal blijken vanwege de grote verschillen in politieke en ker kelijke opvattingen," aldus het AR- bestuur in de brief, die is gericht aan het bestuur van de CHU. „Wij zijn van mening, dat de ver deeldheid onder de protestantse christenen al veel te groot is en dat ernstig moet worden gestreefd naar meer eenheid, juist ter wille van heel het volk." De AR-brief zegt ten slotte, dat indien we overtuigd zijn, dat de ont wikkeling van de politieke situatie bijlegging van eventuele geschillen eist, dan liggen in samenwerking mogelijkheden. (Van een onzer verslaggevers) De Engelse firma N. H. C. Davis Comp. Ltd. acht zich in haar goede naam aangetast door de publikatie van foto's in het Algemeen Dagblad, die een ongunstig beeld van haar 'be drijf zouden geven. De foto's zijn ge plaatst bij een naar aanleiding van de geruchten rond majoor K opgezette reeks artikelen over leve-, ranties aan het Nederlandse leger, waarbij malversaties zouden zijn ge pleegd. De firma Davis eist in kort ge ding, dat het Algemeen Dagblad zich van verdere publikaties over haar bedrijf zal onthouden op straffe van een dwangsom van ƒ5000 bü elke herhaling. Voor de president van de Rotter- iamse rechtbank, mr. Overwater, is dinsdag in deze zaak gepleit. De litspraak is op 23 december bepaald en de vuurpijl (raket), haar (voorlo pige) bekroning vond in het lanceren van de kunstmaan. Dat dit in het jaar 1957 plaats vond, is niet geheel en al toevallig, want jaren geleden ontstond op een bijeenkomst van geleerden in Mary land (VS) het idee, om alle kt-ach- vraag stukken van de damptring, ten samen te bundelen, ten einde dé over de gehele wereld tegelijk te on derzoeken. Zó kregen we het geofysische jaar 1957/58 waarin 10.000 onder zoekers over de gehele wereld samen werken, om tot oplossing van de vraagstukken te komen. Zoals gezegd, is de kunstmaan fei telijk een voortzetting van de onder zoekingen, die door middel van de ballon, de vuurpijl en het vliegtuig, plaats vonden. Het eerste tastbare resultaat van Spoetnik I noemde dr. Raimond, dat is komen vast te staan, dat de lucht in de stratosfeer niet zo ijl is, als werd verondersteld. "Belangrijk is voorts, dat het lance ren van de kunstmaan in zijn baan om de aarde, de voorlaatste stap is aaar de reis naar de maan. Of beter gezegd, om.de maan. Hoe lang dit nog zal duren, is op dit moment niet te zeggen, maar dr. Raimond meende, dat de volgende generatie een heel eind dichter bü de verwerkelijking zou zijn. Zo deze verwerkelijking er op dat moment niet reeds is. De voorzitter van de zakenstudie kring, de heer M. v, d. Vlis, bracht dr. Raimond aan het einde van zijn voordracht, hartelijk dank voor zijn buitengewoon heldere en hoogst in teressante uiteenzettingen. (Van een onzer verslaggevers) Ook de reclamefilm heeft zich meester gemaakt van de cinemascope. In het City-theater te Amsterdam zijn enkele resultaten ervan, in kleur opgediend voor genodigden van de N.V. Joop Geesinks Filmproduktic 'Starfilm*. Korte, pakkende filmpjes, geaccentueerd door het gesproken woord in de moderne talen. Uiteraard was dit gesproken woord geheel ingesteld op de mentaliteit van het betreffende land. Rustig, be heerst en voornaam in het Engels, meer theatraal in het Duits en met geestige inslag vooral. Handig heeft men gebruik gemaakt van de mogelijkheid om Nederlandse produkten. bestemd voor het buiten land. te omlijsten met typisch Neder landse attracties ais de bloeiende bol lenvelden, de Keukenhof er, het blot mencorso-boll ens treek. De voor Engeland en Canada be stemde filmpjes hadden vooral de sport als hoofdmotief. Er warén enke le kostelijke vondsten in verwerkt. Vlaardingen bouwt. Ook al dreigt de vaart in de woningbouw er als gevolg van de investeringsbeperking uit te raken. Ook al werd volgens B. en W. geen enkel nieuw woningcomplex sinds 12 juli van dit jaar in aanbouw gebracht. Aan alle kanten nadert Vlaardingen de gemeentegrenzen. Terwijl de slootjes, die in vroeger jaren malse weiden door kruisten, nog niet gedempt zijn, naderen vlakbij moderne woningen hun voltooiing. Ondanks de kou werken nijvere bouwvakkers aan steeds maar weer nieuwe huizen. In de Westwijk komen steeds weer nieuwe woningen gereed en wie nog verder rijdt ontdekt tussen kale wilgetakken en grote hopen uitgegraven zand, tussen lang niet meer afgelegen gelegen boerderijen nog méér huizen. In één van de nieuwste wijken in Vlaardingen-west, De Lage Weide, staan alweer televisie-ontvangers op de woningen. Dat zijn een aantal gereed gekomen particuliere ééngezinswonin gen.. Zij verrezen vlak aan de grens met Maasland, met de torens van Maasland al zeer dichtbij. Er is nog grond genoeg in de buurt van De Lage Weide. Er zijn plannen genoeg voor het gebied. En er zullen in 1958 nog tal van woningcomplexen gereed komen. Naarstig wordt er getimmerd en gemetseld. En nu maar hopen, dat er geld ge noeg zal komen om de vaart óók daar in de bouw te houden in 1958! Men Is daarin wonderwel geslaagd. De liturgie als dit woord voor zo'n bijeenkomst tenminste niet misplaatst is - bestaat uit zang of muziek door koor, ensemble of solisten, gevolgd door een toespraak. De sprekers, niet j altijd theologen, brengen het Evan- gelie op 'n duidelijke indringende cn toch eenvoudige "manier en aangepast aan de moderne situatie. Na afloop van c;e bijeenkomsten er is veel belangstelling voor wordt er koffie geserveerd voor de genen, die nog wat willen napraten met de spreker. Een enkele maal wordt wel eens van het gebruikelijke patroon afge weken. Zo wordt b.v. zondag 22 de cember om tien uur in de Stadsge hoorzaal de film „Der fallende Stern" vertoond en er zal die ochtend geen toespraak worden gehouden. Op eerste kerstdag is er wederom in de Stadsgehoorzaal een bijeen komst, waarin ds. De Bruïne uit Rot terdam zal spreken en waaraan zal worden medegewerkt door een groep je koperblazers uit „Voorwaarts". Om te voorkomen, dat de bijeen komsten worden bezocht door de kerkgangers, waardoor geen plaats zou overblijven voor degenen, die men juist tracht te bereiken, worden al leen genodigden toegelaten. Wika Van Vliet, die een groot aan deel In de organisatie heeft, verzeker de ons echter, dat degenen, die aan de schriftelijke uitnodiging gehoor geven, ongevraagd geen huisbezoek zullen ontvangen. DEN HAAG (AF) Nederland zal op de komende NAVO-con- ferentie in Parijs een aantal 'belangrijke concrete voorstellen' indienen, zo wordt van een regeringszegsman vernomen. Deze voorstellen lopen min of meer parallel met sommige Amerikaanse gedachten. Vertegenwoordigers van de zes lan den van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal hebben in Rome een verdrag ondertekend inzake de sociale zekerheid van migrerende werknemers. Het verdrag bevat regelingen voor ille takken van sociale verzekering in geval werknemers van het ene land in het andere land een betrekking Aanvaarden. Het vergemakkelijkt dus de vrije uitwisseling van arbeids krachten. P.V. De Luchtbode: Vanavond is er een hokkententoonstelling in het clublokaal in de Trompetstraat. Aan vang acht uur. Aan de beurt zün de leden J. Smit en A. Boerma. NICOSIA (Keuter, API. In Nicosia de hoofdplaats van Cyprus, is gis teren een complete reldslag geleverd tussen Turkse en Griekse Cyprioten. Britse troepen; bestookt met ste nen en stokken stonden voor de vrij wel hopefoze taak, de orde te herstel len. Pas met behulp van" aanzienlijke versterkingen en met veei geweld werden de twee groepen uit elkaar gedreven. 37 Vechtjassen, 41 Britten en een Turkse politieagent werden gewond. Het totaal aantal gewonden, sinds maandag bij het begin van het Cyprus-debat in de Verenigde Naties de wanordelijkheden op Cyprus los barstten bedraagt 183. De incidenten in Nicosia begon nen met een boycot door leerlingen van Griekse middelbare scholen. De scholieren bleven echter niet thuis, maar togen bij honderden naar de scholen. Een aantal jongens en meis jes 'bestormde' een schooi, nestelden zich in de klassen en op het dak en bekogelde militairen en politie met stenen en lege flessen. De gewapende macht ging tot de aanval over enna een fel gevecht van drie uur, waarbij gebruik werd gemaakt van traangas, 'veroverden' zij het schoolgebouw. Een Turkse agent, die bij de belegering hielp, werd door een onbekende neerge schoten, Het nieuws ging als een lopend vuurtje door de stad en drong wel dra door tot de Turkse wijk. Honder den jonge Turken raakten In razer nij en verzamelden stokken, stenen en flessen. Zij marcheerden op naar de Griekse wijk, sloegen winkelruiten in stukken, wierpen stenen naar bus sen en raakte slaags met de Grieken. Daar de Turkse politie in geen vel den of wegen te bekennen was, ston den de Britten voor de hachelijke taak de vechtersbazen alleen te iijf te gaan. Dit geschiedde met gummi knuppels en traangasbommen. Voor geheel Nicosia is een uit gaansverbod afgekondigd. (Van een ,onzer verslaggevers) Het blijktdat een brandje dai maandag voor 250,—- schade aan richtte in een rusthuis aan de Malie baan te Utrecht, is gesticht door een der bewoners. Deze, de 64-jarige H. W., was met proefverlof uit het Rijksasiel voor psychopaten te Avereest. HU stak zijn slaapkamer in brand en verliet dadelijk daarop het huis om zich bij de politie* te melden. In het rusthuis werd het brandje met een scbiiimblu«er bedwongen. Een memorandum met ontwerpen van de voorstellen zou onder de re geringen van de NAVO-landen zijn verspreid en volgens de zegsman 'goed ontvangen". De voorsteilen houden in: 1. Nauwere militaire integratie, te beginnen m?t de luchtverdediging en de luchtstrijdkrachten, welke ten slot te zal leiden tot een belangrijke ver sterking van de operationele bevel voering. 2. Verbeterde logistiek ter vermij ding van verspilling van mankracht, materieel en materiaal en tel' bevor dering van de efficiency. 3. Instelling van een 'mililaire auto riteit' ter bevordering van nauwere wetenschappelijke en technische sa menwerking. Deze 'autoriteit' zal ook de bevoegdheid moeten hebben om de produktie te coördineren, 4. Intensiever politiek overleg tussen de leden van de NAVO. Door integratie van de luchtstrijd krachten, zoals reeds in het voor nemen ligt voor België en Nederland, zal verspilling vermeden worden. In tegratie van de opleidingscentra voor de luchtmacht kan leiden tot vermin dering van het aantal gebouwen, in structeurs en bevelvoerende officieren. Om de wetenschappelijke en tech nische ontwikkeling intensiever te maken, stelt Nederland voor, een 'mi litaire autoriteit' in te stellen, die ge machtigd is om de research en de technische ontwikkeling te leiden en te coördineren en de resultaten te onderzoeken. Maar in de eerste plaats zal deze •militaire autoriteit' gemachtigd moe- ten worden, de produktie te co- ordineren en er op toe te zien, dat de tanden die bijdragen tot de re search en de ontwikkeling eeD billijk aandeel krijgen in de produktie. Op deze wijze zouden deze ianden ver zekerd zijn van het profijt van hun bijdragen tot de research en de ont wikkeling. Vertrokkekn 10 dec. trawl VI 78 D. van Rijn en VI 153 A. Rog. (Van een onzer verslaggevers) Gisteren was Musis Sacrum zowel 's middags als 's avonds tot op de laatste stoel bezet, toen de afdeling Schiedam van de Algemene Bond van Ouden van Dagen daar voor zijn leden twee St.-Nicolaas- voorsteilingen gaf. 10 DECEMBER Engels pond 10,611—10,623 Amerik, dollar Franse frank Belgische frank Zwitserse frank Zweedse kroon j Duitse mark Deense kroon Noorse kroon Zwitserland (vrij) 3,785—3,791 90.05—90.15 7,5887,591 36.53—86,58 73,2773,32 90,21—90.26 54,85454,905 53,07—53,12 88,41.3—88,46i Vanochtend vroeg is onder Schipluiden in de polder de Woudse Droogmakerij de Har- naschmolen afgebrand. Deze uit 1846 daterende watermolen, die pas geheel was gerestaureerd, stond onder bescherming van de Rijkscommisie voor de monumen tenzorg. De brand, öie omstreeks vijf uur is ontstaan, werd ontdekt door de be woner van de molen. Onmiddellijk werd de dichtstbijzijr.ae brandweer, ni. die van Wateringen, gewaar- i schuwd. Doordat de molen aan een smal dijkje stond, was net echter zeer moeilijk hem te bereiken en kon het vuur zijn vernielende werk doen, voordat de brandweer kon ingrijpen De molen was niet verzekerd. De twee echtparen Rietveld en 't Hart zorgden voor het amusement. Met z'n vieren wisten ze twee uur vol te maken met muziek, sketches en zang. En zij deden dat met vaar digheid Werkelijk twee uur lang wisten zij er de stemming in te hou den. Natuurlijk ontbrak op dit St.- Nicolaasfeest ook de goede Sint niet. Vanaf het toneel sprak hij een har tig woordje tot de bejaarden, waar bij hü hen om. opwekte tot wat meer activiteit. Voorzitter W. van Beek opende de bijeenkomsten. Voorts werd mee gedeeld. dat de ouden van dagen weer voor niets naar de bioscoop (Monopole-theater) kunnen. Er is een nieuwe regeling getroffen, waar- bü vastgesteld is. dat van maandag tot en met zaterdag elke dag 15 tot 20 mensen de bios kunnen bezoeken. Nadere inlichtingen omtrent deze regeling zijn verkrijgbaar bij het fdeilngsbestuur. Dinsdagavond is in de miin bil Marcineüe op verdieping 907 het lijk van een Italiaanse mijnwerker ont dekt, die bij de ramp van het vorige jaar was omgekomen, maar nog nim mer was ontdekt.

Het Vrije volk | 1957 | | pagina 1