VERANDERINGEN BIJ MONOPOLE OP TIL m l:¥T G. Hoogland gedurende permanent voorzitter Stel sluitingsuur van cafés op één uur 58 Gemengd Koor zong keur van liederen Baath-leider AFFLAK: Syrië versmaadt de hulp van Westen niet Revanches van zondag voor DRZ en Martinit Inwendige modernisering van het filmtheater Schatkist en deviezenpot aanzienlijk beter gevuld Twee meisjes geschaakt Orpheus' geeft kerstconcert Return-derby GSS-GTB Schaaktoernooi Zwarte Paard Vlaardingse jeugdgemeenteraad Jubilaris bij Gem. Reiniging Het Vrije Volk Michel Afflak, stichter van Baath-partij Boodschappen ontstolen Door-de-weeks één avondvoorstelling Kindermatenees Betere films Zuidelijk Toneel met blijspel van Sliaw Open-deur-diensten van Herv. Gemeente Wisselkoersen De grootste krant SCHIEDAMS LAGER KNVB-VOETBAL Veemarkt Den Bosch. HET VRIJE VOLK DONDERDAG 12 DECEMBER 1957 PAGINA 4 Onthoud één ding Voor Uw pantalons naar de Broekenkoning mmrEDDweitrmsx GROTE HANZEN EN KALE HALZEN ZATERDAGVOETBAL Café's (Van een onzer verslaggevers) BELANGRIJKE VERANDERINGEN zijn Lij het Monopolc- theater aan de Hoogstraat óf op tü óf zich reeds aan het vol trekken. Veranderingen betreffende het interieur van de bio scoop, de aanvangstijden der voorstellingen en het peil van de te vertonen iflms. De directie is van mening, dat het ter wille van het publiek wenselijker is één uitgebreide filmvoorstelling op de door-de- weekse avonden te geven dan twee tamelijk korte. Om betere films te gaan vertonen, dat was men al lang van plan. In de komende maanden zal echter daadwerkelijk worden bewezen, dat dit niet alleen een „streven met woorden" is. En wat de veranderingen aan het interieur betreft, die zijn al enige tijd gaande. a De noodnuitgangen, voorheen on ooglijke celgangen, zien er nu keurig uit. Ook de entree van het theater zal binnen afzienbare tijd moderner worden gemaakt: er komt een houten lambrizering van lichte kleur en een garderobe Jn. Ook in de zaal zelf zal een houten lambrizering worden aangebracht en wil men de oude lampen vervangen door een moderne verlichting. Een en ander vertelden ons desgevraagd de heren J. de Groot en L. Daniëls, die wij gisteren een bezoek brachten. Modernisering van het interieur dus. „Maar niet zo modern," verze kerde de heer De Groot ons, „dat het theater „koud" en ongezellig zou worden." Tot het geven van één avondvoor stelling op maandag, dinsdag, woens dag, donderdag en vrijdag zal men over enige tyd overgaan. In het bij zonder het voorprogramma zal dan uitgebreider gaan worden. Die voorstellingen zullen om acht uur beginnen. Dit geeft verscheidene voordelen. Voor vele mensen is zeven uur te vroeg om naar de bioscoop te gaan, voor anderen is elf uur te laat om utt de bioscoop te komen. Boven dien kan -men er dan een hele avond zoek brengen en niet een gedeelte. De twee avondvoorstellingen op za terdag en zondag blijven. Alleen zui len zij iets langer duren. De middagvoorstellingen op zater dag (om 3 en 5 uur) komen met in gang van 1 januari te vervallen. In de plaats daarvan worden er klnder- Advertentie I.M. HOOGSTRAAT 86 DONDERDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2 uur: De slag om de Jang-Tee (14 Jr). MONOPOLE-THEATER, 2, 7 en 9 u.l Het vuur van de haat (14 jr). Apotheek: Apotheek Rembrandt, Rembrandt- laan 5. Tentoonstellingen: CULTUREEL CONTACT CENTRUM, 105 uur: werk van Henk Schuring. Diversen: PASSAGE-THEATER. 8 uur: Toon kunstconcert, het Rott. FhUh. Ork. oj.v. Georg Ludwig Jochums en m.m.v. het Radnai-kwartet. VOLKSGEBOUW, 3 uur: IvAO. L. Blits spreekt over „Van inspiratie tot kunstwerk", VRIJDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2 en 8.15 uur: Mam'zelle striptease. MONOPOLE-THEATER, 2, 1 en S u.: Guerilla in de jungle- Apotheek; Apotheek Rembrandt, Rembrandt- laan 5. Tentoonstellingen: CULTUREEL CONTACT CENTRUM. ÏO5 uur: werk van Henk Schuring. Diversen: MUSIS SACRUM, 8 uur: SG-toneel- wedstrljd. Utile Dulcl brengt „Een feestelijke dag". IRENE, 8 uur: Cefa vertoont „De on voltooide opdracht" (film). Advertentie IM, vrijdag 13 december, 8 uur CHARLOTTE KöHLER met „Yvette" van Guv deMaupafant ROTTERDAMS TONEEL xaterdag 14 dectmbw, 8 uur OOM JU AN Cotnedle van Mollèr». zondag 15 december, 14 30 uur het beroemde Spaanse danspaar SUSANA Y JOSÉ Nieuwe danien. ROTTERDAMS TONEEL xondag 15 december, 8 uur k~HET~KIND VAN OE REKENIN8 Een kostelijke klucht ▼an Georges Eeydeau. maandag 16 december, 8 uur k DIE ZAUBERFL8TE Opera van W.A. Motatt. TONEEEGROEP THEATER dinsdag 17 december, 8 uur Blijspel van Eduardo Scarpetta. VERSCHENEN THEATERJAARBOEK NO. S Verkrijgbaar aan de Schouwburg. matinees gegeven, die om 2 en 4 uur beginnen. Op deze kindermatinees toil men cultureel verantwoorde programma's brengen: in het voorprogramma wat tekenjilms en als hoofdfilm een sprookje of iets dergelijks. Het programma voor januari ziet er degelijk en aantrekkelijk uit. Op 4 januari vertoont men Hans en Grietje, op 11 januari Sneeuwwitje en de zeven dwergen, op 18 januari Tien kleine nergertjes en op 25 ja nuari De gelaarsde kat. De kindermatinees betekenen voor het cultureel peil van het in het Mo- nopole-theater vertoonde dus al een grote vooruitgang. Maar ook de ou deren zullen betere films te zien krijgen. In januari zullen o.m. East of Eden (met James Dean), Kleren ma ken de man (een nieuw Nederlands produkt van Kees Brusse), U spreekt met uw moordenaar (een film van de master of suspense Alfred Hitch cock). de man met de wassen beel den en Michaell Strogoff worden ge draaid. In februari komen o.m. Le fils de Caroline chérie (met Jean-Claude Pascal en Brigitte Bardot), de Itali aanse film Escapade en Even afreke nen (met Paul Hörbiger en Hans Moser) aan de beurt. Op de komende kerstdagen ver toont men Schaduwen over de sneeuw (The mountain) met in de hoofdrol Spencer Tracy. Samenvattend kunnen vlij uit deze veranderingen concluderen, dat de directie van het Monopole-theater een nieuwe koers aanhoudt, of, zoals een van de heren zei, „wij willen niet langer bekend staan als het theater tje van de schietfilms", Het Schiedams Mannenkoor „Or pheus" geeft op 26 december zijn tra ditioneel kerstconcert in de Grote of St.-Janskerk. Aan dit concert werken mee Mizzi v. d. Lans, sopraan, en een dubbel solistenkwartet, gevormd uit leden van het vocaal ensemble van de NCRV, Bovendien zal de bekende or ganist Pierre Falla het elektronisch Thomas-orgel bespelen. Op het programma staan o.m. het Te Deum Laudamus van Hub. Cuy- pers en Les Soldats de Gidéon van Camille Saint Saëns. Deze beide wer ken zijn geschreven voor dubbel mannenkoor. Het concert begint 's avonds om acht uur. Voor de katholieke Kring te Schie dam brengt het Zuidelijk Toneel woensdagavond in het Passage-thea ter „Je kunt 't nooit weten", een blij spel In vier bedrijven van G. B. Shaw. Er zijn dertien spelers. Regisseur Is Louis Saalborn. De voorstelling be gint om acht uur. De enige ontmoeting die voor het Schiedamse zaterdagmiddagvortbal voor het komende weekeinde is vast gesteld, Is de revanche-derby GSS GTB. In verband met de rustdag van HBSS en PPSC hebben beide afde- Hngsclubs zaterdag het rijk alleen, waardoor deze plaatselijke ontmoe ting uiteraard de publieke belangstel ling voor zich zal opeisen. Het eerste treffen tussen beide clubs In de competitie eindigde in een ruime 51-overwinning voor GTB, dat op dit ogenblik met slechts twee verlies- punten de ranglijst aanvoert. GSS, dat slechts vijf wedstrijden achter de rug heeft, wist niet verder dan tot twee winstpunten te komen en het ligt niet voor de hand dat dit aantal tegen GTB uitgebreid zal wor den. Het blijft niettemin een interes- rant duel. De Schiedamse Schaakvereniging „Het Zwarte Paard" organiseert evenals vorig jaar weer een drie ronden-schaaktoernooi ter gelegen heid van de jaarwisseling. Ook nu kunnen „huisschakers" aan dit toer nooi meedoen. Op zaterdag 28 december zal de eerste ronde om half drie 's middags worden gespeeld in het clubgebouw. Nieuwe Maasstraat te Schiedam. De andere middagen zijn vastgesteld op 4 en 11 januari, steeds aanvangend om half drie. De deelname is opengesteld voor club-, huis- en klasseschakers (le, 2e en 3e klasse). Men kan zich vanaf vandaag laten inschrijven bij de pen ningmeester de heer C. van Meeren- donck, Beierlandsestr. 25b te Schie dam, of bij de heren J. Witlox, Kie vitstraat 40b te Rotterdam, A. H. v. d. Wal, Bickerstraat 8a te Rotterdam en A. v. Bommel, J. A. Alb. Thijm- straat 34b te Schiedam. Per groep van vier personen worden twee prij zen beschikbaar gesteld. De inschrij ving sluit op dinsdag 24 december. (Van een onzer verslaggevers) Met algemene stemmen heeft de Vlaardingse jeugdgemeenteraad, gisteravond in het stadhuis onder voorzitterschap van mej. A. Bou- man bijeen, de heer G. Hoogland tot voorzitter uitgeroepen. Dc heer Hoogland, die geruime tijd namens de AR in de raad zitting had, werd als permanent voorzitter gedurende het jaar 1958 gekozen. De jeugdraad besloot namelijk met 163 stemmen ieder jaar opnieuw een voorzitter te kiezen. Na uitvoerige discussies verklaarde de jeugdraad zich voorts vóór het verplaatsen van het sluitingsuur van café's van twaalf naar één uur 's nacht en tegen het op Amerikaanse wijze nummeren van de straten. De stemmen staakten bij het voorstel een verbod in te stel len voor het drogen van wasgoed op van de straat af zichtbare plaat sen op zon- en feestdagen. Twee agendapunten werden wegens tijdgebrek niet behandeld en die punten zulien tijdens de raads vergadering van half januari aan de orde komen. Ruim twee uur hebben de jeugd- gemeenteraadsleden over de behan deling van de vier voorstellen ge daan. In het eerste voorstel werd de leden aangeraden van het systeem „elke vergadering een nieuwe voor zitter van steeds weer een andere fractie" af te stappen en een perma nente voorzitter te kiezen. De heer Hoogland werd als enige kandidaat door het bestuur aanbevolen in deze functie. Verschillende sprekers waren van mening, dat zo'n voorzitter niet „tot z'n pensioen" gekozen diende te wor den, maar dat de raad de bevoegd heid diende te hebben ieder jaar op nieuw een voorzitter te kiezen. En daartegen had de heer Rooden- burg (arb.) die het bestuursvoorstel (Van onze sociaal-economischs redactie De goud- en deviezenvoorraad van de Nederlandse Bank vertoonde in de afgelopen week een zeer grote stijging. De deviezenvoorraad nam toe met ruim 56 miljoen tot ƒ1084 miljoen. De goudvoorraad bleef. ƒ2659 miljoeb.' De -positie, van. de schatkist toont, ook'een aanzienlijke" vérbetering. De schuld aan de Nederlandse Bank van 68,6 miljoen, werd weer omge zet ln een tegoed'van ƒ172 miljoen. Behalve de ƒ155 miljoen opgeno men uit driemaands krediet, moet dus nog #en groot bedrag extra ont vangen zijn boven de normale betalingen. De' geldcirculatie is sterk gedaald, name lijk met ƒ129 miljoen tot ƒ3.961 miljoen. KABELJAUW: Op de visgronden tussen Spitsbergen en noor delijk Noorwegen zijn maandag enorme hoeveelheden ka beljauw gevangen, blijkens berichten uit Tromsb. Sommige trawlers vin gen meer dan 72.000 kilo. Russische, Britse, Duitse en andere trawlers varen met spoed naar deze gronden. ATOOMTANKER: Een Engelse scheepswerf en een Zwitsers bureau van scheepsontwerpers onderzoeken volgens Reuter samen de mogelijk heid een tankboot van 68.000 ton te bouwen, die door atoomkracht sal worden voortbewogen. De directeur van Gel-tankers, die samenwerkt met het bureau Maierform uit Genèye, Feiten cijfers (Van een onzer verslaggevers) De recherche te Nijmegen heeft een 27-jarige cineast uit Schiedam aangehouden, verdacht van schaking van een minderjarig meisje. De aanhouding geschiedde op ver zoek van de Schiedamse politie, tot wie de vader van het meisje zich met een klacht had gewend. De jongelui brachten een paar vro lijke dagen in Nijmegen door. Tevens zijn twee mannen uit Nijmegen, van respectievelijk 23 en 53 jaar, door de recherche aldaar aangehouden. Zij worden ex van verdacht een minderjarig meisje dat zich aan het wettig over haar gestelde gezag had onttrokken, te hebben verborgen. Het meisje was opgenomen in eea inrichting, waaruit het was wegge lopen. Zij werd door de politie ge vonden in de woning van de 53-Jari- ge man, wiens zoon, de 23-jarige. hu welijksplannen met het meisje had. De beide mannen zijn in arrest ge steld Het minderjarige meisje is eveneens aangehouden. Zondagavond om zeven uur is er zowei in de Grote Kerk aan de Lange Kerkstraat als ia het Wijkcentrum Nieuwland aan het Dr. Wibautpiein een open-deur-dienst van de Her vormde Gemeente Schiedam. In de Grote Kerk zal de wika L. A. C. v. Ginkel, landelijk leider van het operi-deurwerk spreken over „Van slechte familie. De chr. muziekvereni ging Harpe Davids neemt het muzi kale gedeelte voor haar rekening. In het Wijkcentrum komt dominee M N. Schrale uit Delfshaven spreken over „Kerstmis in de kunst". Verder sullen er grammofoonplaten worden gedraaid van het Weihnachtskonzert van A. CorelU en het Weümachts- oratorium van J. S. Bach, acht het mogelijk binnen vijf jaar dergelijke schepen te bouwen. KONINKLIJKE OLIE: Morgan Stanley and Co.. een bankiersfirma uit New York, heeft aangekondigd dat zij de leiding zal nemen van een syndicaat van Amerikaanse en Euro pese bankiers, die.de nieuwe emissie van Koninklijke Olie op de interna tionale beurzen zal Introduceren, .Verwacht wordt, dat Amerikaanse beleggers en investeringsmaatschap pijen ongeveer zestig percent van de benodigde 800 a 1000 miljoen zullen opbrengen. Men neemt aan, dat de inschrijving op 17 januari zal wor den opengesteld. 11 DECEMBER 1957 Engels pond 10,61}10.62 Amerik. dollar 3,785—3,791 Franse frank 90,1090,20 Belgische frank 7,5887,581 Zwitserse frank 86,54}—86,59} Zweedse kroon 73,27—73,32 Duitse mark90,2290,27 Deense kroon 54,83}54,88} Noorse kroon 53,04}—53,09} Zwitserland (vrij) 88,41}—88.46} Canada 3,89}3,891 Italiaanse lire 60,67}60,72} Oostenrijkse shilling 14,57}14,58} (Van een medewerker) „Voor elk wat wils". Zo heet het programma, dat gisteren de Schie damse opera- en operette vereniging „Gemengd Koor" in Musis Sacrum op haar jaarlijkse feestavond voor het voetlicht bracht. Het koor stond onder leiding van de dirigent H. W. van Bijnen. Het zanggezelschap Het het publiek een pittoresk marktafereeltje in Italië, het land der zangers, zien. Lie signores en signorina's zorgden voor een be drijvige sfeer, waarbij zij allerlei po pulaire melodieën zongen, zoals Santa Lucia, Bambino en Rosa, Rosa, Nina. Na deze kennismaking met het Italiaanse iied vergastten de koor leden de toehoorders op een cabaret in „Cosmopolite". Hierbij trachtte men een echte .Franse sfeer te schep pen met charmante dames en vrolijke wijsjes, die in het Frans aangekon digd werden. Nummers als Sous les toiles de Paris en La plus belle valse d'amour werden op vlotte wijze ten gehore gebracht, hoewel niet altyd zonder oneffenheden. Het programma werd rsa de pauze voortgezet met een bruiloft in Tirol. Hoe vrolijk het kan toegaan op zo'n „Hochzeit" lieten de zangers en zan geressen op het toneel horen en zien. De entre r'acte-muziek verzorgde 't J. Meeders-ensemble. De avond werd besloten met een geanimeerd bal, waaraan eveneens het J. Meeders-ensemble zijn mede werking verleende. Geboren: Willem, zn van R. van Raalte en P. J, Coenradie; Nicolaas L. M„ zn van J. G. B. de Vries en E. J. T. van Midden; Yvonne J. J., dr van G. Carree en J. A. den Hartog; Johanna C. M„ dr van W. B. L, Mid dendorp en J. M. G. L. Bosch. Overleden: M. J. van Jole, 58 jr, echtg. van A. de Maat; A. Frederiks, 67 jr. (Van een onzer verslaggevers) In de kantine van de Gemeente lijke Vervoerr, Reinigings- en,- Ont~ smettingsdienst vond woensdag, de huldiging plaats van de heer J. van Klinken, reiniger eerste klasse, die; 25 jaar in dienst van dit gemeente bedrijf is. De heer Klinken werd toegespro ken door de directeur, de heer E. T. Kraan, die zich lofwaardig uitliet over de trouw en het plichtsbesef van de jubilaris. Na aanbieding van een enveloppe met inhoud sprak voorts de heer J. Hermans, voorzit ter van het jubileumfonds. HU schetste de heer Van Klinken als een prettig collega, wiens kwali teiten als mens hoog gewaardeerd worden. Namens het personeel over handigde h(j de jubilaris een cadeau. Mevr. van Klinken, die bij de hul diging aanwezig was, ontving bloe men. (Van onze correspondent PAUL BR33SSER) Het interviewen van kopstukken in Syrië is over het alge meen een trieste zaak. Men kent de antwoorden van tevoren en de vragen waarop het aankomt, worden omzeild. Een prettige uitzondering hierop is Michel Afflak, secreta ris-generaal en oprichter van de Baathpartij die sinds enige tijd in Syrië het helt in handen heelt. Hij wordt als de theo reticus van de groep beschouwd en is niet gewend om zich van vragen diplomatiek af te maken. hfl, volgen de Europese socialisten, die zelf een moeilijke strijd tegen feodale krachten achter zich hebben, ln hun Midden-Oostenopvattingen het inzicht van de reactionairen? Hij hoopt, dat de socialisten In Europa door een ruimer inzicht de eersten zullen zjjn die de brug naar een betere verstandhouding tussen Syrië en het westen repareren. Vraag: Syrië is bereid tegen be taling enorme economische en mili taire hulp van Rusland te aanvaar den. Zal dit niet betekenen, dat Syrië na enige tijd financieel en economisch met handen en voeten aan het sowjetblok gebonden sal zijn? Syrië onafhankelijk Antwoord: Dat geloof Ik niet. Ten eerste menen wij, dat w|| niet sow- jetafhankeiyk zullen worden, omdat wij geloven, dat het westen tut eigen belang zijn politiek tegenover Syrië veranderen zal. wy zijn bereid, wes terse hulp op dezelfde basis als de '...ussische te aanvaarden. Wij weten, dat alleen een evenwicht in verplich tingen tegenover oost en weat de Arabische onafhankelijkheid kan garanderen. Het communisme zal in Syrië nooit massagoed worden. Het is vreemd aan de Arabische ziel. Vraag: Men spreekt hier veel over imperialisme. Welk kwaad heeft Syrië bij voorbeeld de laatste vijf jaren ondervonden van het imperia lisme? Antwoord: Het optreden van de feodalen, die het iana naar hun eigenbelang trachtten te beheren. Vraag: Dus een kwestie van Ara bieren onder Arabieren? Waar komt het imperialisme erby? Antwoord: De rechtse politici wa re* persoonlijk belanghebbend ln buitenlandse ondernemingen: pe troleum, handei, elektriciteitsbedrij ven, onderwijs. Vraag: Wordt bij de grote oprui ming, die zuivering heet, in leger en administratie ieder belangrijk man die pro-westers is, eruit gegooid? Kan dit democratie genoemd wor den? Antwoord: Alleen onbekwame en corrupte elementen worden verwij derd. Rol van het leger Vraag: In het westen heeft men ftet vaak over Serradj van de gehei me dienst. Is hij werkelijk zo be langrijk? Antwoord: Serradj ia stellig een vaa de belangrijkste mannen in Syrië. De nieuwe stafchef Bisri is eea apartstaande figuur, die Ik al lange tijd als socialist ken. Nafoe' ae tweede man van het leger, be hoort niet tot de Serradj-groep. Persoonlijke boodschap het afschcidnesnsn vraagt Mi chel Afflak mjj. een speciale bood- schap aan de soCalistische lezers van Het Vrflt Volk te willen overbrengen. Waarom toch, vraagt MICHEL afflak, secretaris generaal van de socialistische Ara bische Baathpartij, die in Syrië aan de macht is, werd in 1912 geboren ab zoon van eea gezeten graajüian- delaar in Damascus. De korte oorlog tegen de Fransen, die in, 1920 m tegenspraak met hun beloften, de stad bezetten, maakte een diepe in druk op de achtjarige Michel. Na de middelbare school, studeerde hy met een beurs in Parijs en be haalde een graad in geschiedenis. Hij gaf tot 1942 les aan een Damasceens lyceum. In 1935 begon hij een avant- gardlstisoh weekblad, dat in 1840 leidde tot oprichting van de Baath partij. Na een ondergronds begin van vier jaar kwam de party to het dag licht en samen met S&lah Bitar (nu minister) begon Afflak een partij- dagblad Al Baath, dat nu de groot ste krant van Syrië Is. De partij ging in 1953 een fusie aan met de socialistische party van Akraam Goerani en is thans de sterk ste groepering in het politieke leven van Syrië. Daarbij steunt zij op de macht van een groep gelijkgezinde officieren, die de legerleiding in han den hebben. verdedigde, seen bezwaar. Wel tracht te de heer Roodenburg (arb.) de kri tiek te weerleggen van de VVD-frac- tle, die zei bezwaren te hebben tegen de wijze, waarop het voorstel was in gediend. „Het was ons onmogelijk om overleg te plegen cn wjj hadden liever drie kandidaten gezien, al was het alleen maar tegenover de buitenwe reld," zo riep men uit. Uitvoerig was de discussie ook rond en feestdagen, ,,'t Is een verschrik- om het drogen van wasgoed op zon- kelijk gezicht als je grote steden met de trein binnenrijdt en je ziet dan a! dat wasgoed hangen. En je voorkomt door een verbod ia te stellen, dat de mensen op zondag gaan wassen," zo zeiden de voorstanders. „Aantasting van de persoonlijke vrijheid," zo vonden de liberalen en de KVP-woordvoerder bracht in het midden, dat het voor gezinnen met veel kleine kinderen wel heel moeilijk zou worden. En hoe de heer M. de Bruijne, libe- raal-ltd van de Schiedamse jeugdge meenteraad het bestuursvoorstel ook verdedigde („het aanzien van de nieuwe wijken vooral wordt door dat wasgoed geschaad"), hij kon niet voorkomen, dat de stemmen staak ten..., een CHU-fractielid was tij dens de stemming net even buiten de zaal! De verandering van het sluitings uur van de café's bracht ook tal van tongen in beweging. „Fijn, dat het college iets wil doen aan het gezel liger maken van onze stad," zo zei de KVÏ'-afgevaardigde en de heer Roo denburg (arb.) vond zelfs, dat de eigenaren van de café's maar hele maal zelf het sluitingsuur moesten bepalen. De SGP-woordvoerder zag op zijn beurt het liefst de café's op zaterdag avonden om half twaalf gesloten om dan pas maandagmorgen weer open te gaan. „En gezien de gesteldheid van de bevolking zijn er na 12 uur toch" niet veel mensen, die een be zoek aan een café willen brengen," aldus een CH-afgevaardtgde. Na dit alles kwam men op de ge dachte iets minder radicaal te zijn en het uur van sluiting dan maar op één uur te bepalen mét de mogelijk heid een uitzondering te maken voor die café-houders, die tot vier uur open willen blijven. Argument Het voornaamste argument van het bestuur was, dat door het sluitings uur te verschuiven de Vlaardingers niet zo snel geneigd zouden zjjn naar naburige gemeenten te gaan, om daar het geld te besteden. CHU. AR. SGP en KVP stemden tegen. Met 119 stemmen werd het voorstel aanvaard. De gemeente Vlaardingen zal stra ten en wijken niet gaan nummeren. De straten zullen hun vaak histori sche namen behouden. Met veertien tegen zes stemmen werd het voorstel van het bestuur verworpen. De mees te sprekers waren niet erg enthou siast over het voorstel. „We hebben er geen behoefte aan op dit punt steden als Amsterdam en Rotterdam voorby te streven," zo vond de AR. „Dat het verschil tussen Asserstraat en Asterstraat zo verwar rend werkt is een argument van Uk m'n vestje, want 3le-straat en 51e- straat verschillen net zo weinig," zo vond de CHU-afgevaardigde, die meer aan de namen van overleden parlementariërs dacht. „PTT niet gediend en geen behoef te aan prozaïsche indeling," zei de PvdA en de SGP vond het maar bru taal in deze tijd van bestedingsbe perking voor dergelijke wijzigingen kredieten te vragen. Kortom, het pleidooi van „wethou der" mej. J. C. Verhuist (ar.) was niet overtuigend genoeg om het voor stel „er door" te krijgen. En toen was het half elf. De voor zitster besloot de behandeling van de overgebleven voorstellen naar half januari te verschuiven,want ten slotte doen we het voor ons plezier!" De tienjarige Arie, zoon van mevr. P., is gistermiddag het slachtoffer van een laaghartige truc geworden. Toen de jongen ln opdracht van zijn moeder en een buurvrouw bezig was boodschappen in Nieuwland te halen, kwam een vrouw op hem af die hem vroeg even voor haar een rol drop te halen. De jongen liet de bood schappentas zolang naast de vrouw op straat staan.... Toen hij even later terugkwam waren vrouw en boodschappentas, waarin een portemonnale met twin tig gulden, verdwenen. -Het signalement van de bewuste vrouw luidt; lang ca. 1.70 meter, oud ongeveer veertig jaar, gekleed in zwarte mantel, blootshoofd, mager gezicht, zy had een meisje van on geveer vier jaar oud, gekleed in een vuii-wit manteltje, by zich. Het voetbalweekend-menu voor het Schiedams lager KNVB-voet- bal houdt voor DRZ en Martinit revanches in van de wedstrijden van afgelopen zondag. De Zonners ontvangen nu koploper IFC in eigen huis en de oude rivalen Martinit en Strijen ontmoeten elkaar opnieuw, maar nu in het huis van de eilandbewoners. Excelsior *20 blijft in Schiedam, evenals SVDFW en Schiedam. Excelsior '20, dat door het aantal wijzigingen in het elftal aan vaart gewonnen schijnt te hebben, "ont vangt de Rotterdamse scheepsbou wers RDM. De Schiedammers heb ben zich stevig in het midden van de ranglijst genesteld en kunnen de strijd tegen het minder gunstig ge klasseerde RDM met vertrouwen te gemoet zien. Minder geruststellend is de uit wedstrijd voor DHS tegen het Vlaar dingse De Hollandlaan. Belde zijn kandidaten voor de onderste plaatsen en de stugge Vlaardiagers zijn in staat voor eigen publiek tot onver wachte resultaten te komen. Het wordt dus dubbel oppassen voor de Schiedammers! SVDPW (voorlaatste plaats) ont vangt hekkesluiter Hermandad en het is buiten twijfel dat de Rotter damse politiemannen van plan zijn met de Schiedammers van plaats te verwisselen. Voor de jongens van voorzitter Hardeman zou dit een so ber toekomstbeeld betekenen en het is dus wenselijk deze krachtproef met volledige inzet tegemoet te gaan. Schiedam ontvangt RAVA, dat met een overwinning een sprong' naar de bovenste plaatsen gaat maken. De Schiedammers zullen op de grootst mogelijke tegenstand moeten reke nen, waarbij het niet eenvoudig zal zijn tot een gunstig resultaat te ko men. Van bijzondere betekenis is de wed strijd van DRZ tegen koploper IFC. Vorige week kwamen de DRZ-spelers bij IFC tot een verdienstelijk gelijk spel en voor eigen publiek krijgt DRZ nu de kans zich b ij de kopgroep te scharen. Eveneens een revanche van vorige week is de wedstrijd Strijen—Marti nit. Ook hier werden zondag de pun ten gedeeld, hetgeen echter voor de Schiedammers minder was dan het spelbeeld aangaf, zy kunnen zich zondag dus revancheren en we ver wachten dan ook duideiyke taai van de mannen van voorzitter Van Dyk. SFC ten slotte gaat op bezoek bij DEH en ook nu weer hebben we ver trouwen ln de opgaande iyn bij de Schiedammers die momenteel op de voorlaatste plaats onjuist geklasseerd staan. Standen ongewijzigd Door de afkeuringen zjjn de stan den voor de Schiedamse clubs in de Rotterdamse afdeling ongewijzigd gebleven. Demos en WF gaan hierin zondag op eigen terrein een gunstige verandering brengen, resp. ten koste van Zuiderster en naaste concurrent TOGB. Ook Ursus is by Eureka niet kansloos. Schiedamse Boys heeft vrij af. Op de Bossche veemarkt van woensdag werden aangevoerd 6376 stuks vee, zynde 242C runderen, 384 graskalveren, 460 vette kalveren, 429 schapen, 13 geiten, 28 fokzeugen, 584 slaehtvarkens, 30 lopers, 1510 biggen. De pri'zen waren, behoudens uit zonderingen voor dieren van buiten gewone kwaliteit als volgt; Melk- en kalfkoeiea van 750—1250; gulste koeien van 600875; kalfvaar- zen 7601125; klamvaarzen 675—625; guiste vaarzen 575—790; pinken 450 —650; graskftlveren 260375; nuch tere kalveren voor fok of mestery 75 —190: weideschapen 5090; lamme ren 55—90; drachtige zeugen 180— 290; lopers 5361; biggen 2848, al les per stuk. Slachtrunderen aanvoer 709 stuks, extra kwaliteit 3.103.25; le kwal. 2.90—3.10; 2e kwal. 2.60—2.85 3e kwal. 2.402.60; vette stieren 2.70 2.90; worstkoeien 2.302.45, alles per kg. geal. gewicht. Vette kalveren le kw. 2.853.25; vette kalveren 2e kw. 2.202.55; 3e kw. 1.952.15; nuchtere slachtkalve- ren 1.351.75; slaehtvarkens 1.52 1.62; slachtzeugen Ie kw. 1,40—1.48: slachtzeugen 2e kw 1.301.36; alles per kg levend gewicht. Vette schapen 75115; vette lam meren 55100; nuchtere slaehtvar kens 4072.50 alles per stuk. Verdere mededelingen: Melk- en kalikoeten: aanvoer: ruimer, handel: stug, pryzen: prima soorten prils te handhaven; gulste koeien, nor maal, rustig, op geiyk niveau; jong vee, als vorige week, redeiyk, stabiel; vette galveren, groter, gedrukt, moei lijk te handhaven of minder; nuch tere slachtkalveren, ruimer, inzet vlot, afloop trager, nauweiyks prijs houdend. Schapen en lammeren, minder, stroef, weinig verandering; fokzeugen, minder, kalm, moeiiyk te handhaven; lopers en biggen, nor maal, redeiyk goed, ruim prijshou dend; slachtvee, normaal, iets leven diger, ruim gehandhaafd; slachtzeu gen, groter, matig, gedrukt. BR1ELLE Coöp. Veilingvereni ging „Eiland Voome en Omstreken" van 11 december. Aardappelen. Gr. 9—15 kg; andijvie 23—41 kg; boe renkool 1218 kg; rodekool A 414 kg; gele savoyekool A 11—14 kg; groene savoyekool A 9—16 kg; kroten B 12—18 kg; peen C 10—14 bos; prei A 13—20 kg, B 10—14 kg; sta. A 6—10 st, B 3—6 St.; stoofsla 13—21 kg; spruiten ongeschoond A 32—55 kg, B 15—37 kg, C 1 15—18 kg. D 2349 kg; uien A 12—16 kg, B 6—12 kg; witlof A 85—S5 kg, B 72—80 kg. selderij 811 bos.

Het Vrije volk | 1957 | | pagina 1