B. en W. antwoorden op bezwaarschrift van flatbewoners van ge zin tomaten BIJ AM A TFUR-FOTO 'S IN WIJKCENTRUM ZIT VEEL GOEDS Meer ontspanning voor leerlingen lagere en middelbare scholen Zeer matig toneel in Passage-theater Prof. Broek gaf verklaring voor gebruikte vormgeving HONIG VARA-TV-club opgeheven Viswinkel in Nieuwlanc! Het Vrije Volk Bewusteloos op straat GEVONDEN OP STRAAT 'yioU&feuA, dnedammers o«derdka"r KOU. Burgerlijke Stand De grootste krant S'WÊËÊÊk lekkerder! rijker tomatensoep SCHIEDAMSE GEMEENSCHAP WIE: HET VRIJE VOLK DONDERDAG 19 DECEMBER 1957 (Van een onzer verslaggevers) De Opstandingskerk van d e Ned, Hervormde Gemeente te Schiedam aan dfe Burgemeester Honnerlage Gretelaan Is woens dagavond overgedragen aan de Centrale Kerkeraad. In aan wezigheid van kerkelijke en burgerlijke autoriteiten, onder wie imrgemeestér J. W. Peek, hield o.m. prof. ir. J. H. van den Broek, lid van het Rotterdamse architectenbureau Van den Broek en Bakema, dat deze kerk heeft gebouwd, een toespraak, waarin hij-een verklaring voor de gebruikte architectonische vormgeving gaf. Snelle bouiv WMmsÊPü wm- M p PAGINA 4 Me&~(x£> Wats' gezond! Honig Tomatensoep is gezond: de natuurlijke smaak en de volle kracht van door de zon gekoester de tomaten bleef bewaard. Een,lekkerder en smakelijker bord Tomatensoep zag U zelden. Honig maakt trage eters tot genieters. De rijker geur en kleur tovert een feestelijke sfeer op Uw tafel. Maak nog morgen Honig Tomatensoep klaar, 't is zo gezond, 't is zo lekker1 58 ct. per zakje voor 4 borden Kippensoep, Groentesoep en Vemicellisotp, dat zijn enige andere Honig soepen voor fijnproevers. (Van een onzer verslaggevers) „De "bekroning van het plezier, dat we aan onze hobby be leven", noemde voorzitter J. van Katwijk de fototentoonstelling, die de Algemene Fotokring Schiedam in de hal en een gang van het "Wijkcentrum Nieuwland heeft georganiseerd. Onthoud één ding Voor Uw pantalons naar de Broekenkoning fiiiiiJitiitiitüiiiiiiiiQiiiüiiiifiiinittiinmitiiniSinniiüiiiimimiiiniiim Gepromoveerd (Van onze kunstredactie) „You never can tell" (Je kunt 't nooit weten), een van Shaws kostelijkste blijspelen, blijft zelfs in een zeer.middelmatige voor stelling genietbaar. De dialogen zijn zo geestig, de geschiedenis is zo boeiend ïn elkaar gezet en de personen zijn met zoveel kennis van de menselijke natuur" gekarakteriseerd, dat het blijspel zelfs bij een onbevredigende rolbezetting het aanschou wen waard is. Ook zij! in gebruik genomen Als de Schiedamse, jeugd, maar kan dan- schaatst zij. En heus niet alleen op de „officiële" ijsbaan aan de Spie- ringhoek.. Zo was het gisteren woens dagmiddagteen drukte van belang op alle singels en vijvers die ome stad maar heeft. Gistermiddag dan strompelde ik bibberend langs .de Bugs Bailotsingel cn ioirp-een schuwe Mik naar het ge krioel op het-ijs. Wat ik daar zag, be vestigde een vreselijk vermoeden. Ik wordt oud! Want terwijl ik liep te:kleumen en mtzelf aan de evenaar wenste, genoot (ik ijerhaolgenóót) de jeugd van de winter. Met hun schaatsen, stoelen en sleeën vermaakten de jongens en, meisjes zich."best en het was duidelijk te, zien, d/Ot zij niet de minste last van de kou hadden. Een rilling liep me over ie rug toen vlak voor mijn neus een knaapje de straat af het .ijs opholde, dat als volgt, lias .uitgedost: een kort jasje, waarónder., een dunne blouse, een kof te broek en een paar kaplaarzen. Ziedaar de complete inventaris. Knieën, handen en gezicht van het ochle, zagen rood van de kou. Ach wat erg! zult u nu zéggen. Zo dun gekleed. Dat jongetje zal het niks naar zijn zin hebben gehad. Mis! Want de uitdrukking op het gezicht van de jongenwas in vol komen tegenstelling tot, boven be schrevene.' Een' zonnige glimlach! Van pret flonkerende agent-Even later zag ik hem, dan ook trots en 'in- gelUkklff tfjs««r4 paar veel 4e grote: doorlopérFbvêr hét ijs zwieren En dat, terwijl ik in drie lagen textiel gewikkeld bij het minste zuchtje wind ineenkromp. Muur, t* d«f moedige knaapje zég,"'fees een fel protest in mij op. Benik, werkelijk oud? Den ik dan géén 'flinke jónge kerel? Een jongen van Jan de Wit? Wég -winterjas, pet, handschoenen, oorkleppen, trui, lange broek, twee paar sokken! Een korte, broek en een SchiUer- omrherndmoesten mij voldoende zijn! Als ik net zo gekleed gaat als dat jochie, dan bewijs ik, dat ik nog tot de jeugd behoor, dacht ik. En ik zal het bewijzen, goede le zers! Ik zitl mijn warme winterkle- ding ruilen voor een korte, broek en een glouse! Maar niet voordat ik van de zomer in Zuid-Frankrijk zit Prof. Van den Broek noemde het o.m. als een persoonlijk bezwaar dat men onder de grote kerkzaal ook za len heelt moeten bouwen. Zijns in ziens ware het beter geweest voor deze zaaltjes een apart complex te bouwen, maar aangezien de materiële mogelijkheden niet aanwezig waren, kon men deze oplossing niet verwer kelijken. Hij wees voorts op de unieke situa-' tie van deze kerk-aan-een-dijk; men heeft niet naar persoonlijk effectbe jag gestreefd iets dat in de hui dige kerkbouw niet vaak te zeggen is, aldus prof. v d. Broek en getracht zoveel mogelijk contact met de bui tenwereld te houden, om. door mid del van de glazen wand. Nadat de architect de kerk aan het college van kerkmeesters had over gedragen en dit college by monde van voorzitter drs. J, Buntjer, het gebouw ten gebruike overdroeg aan de praeses van de Centrale Kerke raad, kwamen nog verscheidene spre kers aan het woord. Namens de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk sprak ds. G. de Ru; Gisteravond is de VARA-TV-club opgeheven. Men heeft dit besluit ge nomen, omdat de laatste t{jd de be langstelling terugliep. Dit is overi gens geen ongunstig teken, want het lag in de lijn der verwachtingen. Steeds meer mensen komen Immers in het bezit van een televisietoestel. „GeborenJHuibert H. B., z v H. Lief hebber 'en h.' C. B'redewoud; Hen rietta, dv C. van Selm en E. H. M. van der Velden; Johanna P. M., dv J. J. A, van Winden en W. C. P. van Mil. Overleden: R. van Zwol, 81 j; J. van der Ent. 56 j. verder hield om. ds. B. Baks, prae ses van het classis Schiedam der Ned, Herv. Kerk een toespraak waar in hij zijn verrassing over de buiten gewoon snelle bouw van de kerk tot uiting bracht. Naméns het Convent van kerken te Schiedam sprak ds, Oomkes een korte rede uit, waarna burgemeester J. W. Peek de gemeente gelukwenst: met deze fraaie aanwinst. Alvorens de eredienst werd begoi. nen, brachten verscheidene gemeen teleden achtereenvolgens kanselbijbel het doopvont, het avondmaalsgere: en het keTkboek naar de bestemde plaatsen. Even werd ook het licht in de kerk gedoofd opdat de vele aanwezigen de zaal was geheel gevuld duidelijk het verlichte kruis konden zien dat tegen, de zijwand van de los van de kerk staande toren is aangebracht. Nadat ook de klok voor dé eerst maal had geluld en het ceremoniee, liturgisch deel van de dienst, geleld door de praeses van de Centrale Ker keraad, ds. ,1. Gras, was beëindigd, leidden dr. L. J. Cazenier en ds. H. W. Hemmes de eigenlijke kerkdienst Medewerking verleenden o.m. Jacq. P. Bekkers, organist, en het kerkkoor onder leiding van de heer h. J. F. Zuiderduljn. (Van een onzer verslaggevers) Het visbcdrjjf van de heer L. Boer aan de Mgr. Nolenslaan in Nleuw- land. dat hedenmiddag is geopend, mist het aanzien van de doorsnee- viswinkel. 3lj de inrichting van het interieur (volgens een ontwerp van Jean Giddlng) heeit men volkoren gebroken met de bestaande tradities. En het resultaat is verheugend goed. Alles wat maar naar vis zweemt is keurig ..verborgen" Bovendien zal een luchtzuiveringsinstallatie ervoor zorgen, dat de klanten in deze zaak vrij kunnen ademen zonder hun neus te hoeven optrekken. Nu eens geen vloer met tegeltjes. Wel frisse kleuren. P. L. van der Hoe ven heeft de inrichting en Dulmel het schilderwerk verzorgd. Aan twee blauwe, ass.vmmetrische platen zijn enkele curiositeiten uit de zee opgehangen. De heer Boer heeft ook nog het plan van zijn winkel te vens een soort zeemuseum te maken, waarvoor hij een deel van zijn etalage en misschien later een deel van het magazijn wil gebruiken. Het bedrjjf var! de heer B°er was voorheen gevestigd aan de Vlaardin- gerstraat. HET VRIJE VOLK SCHIEDAM Redactie en Administratie: Passage 20 - Tel. 08798 Onder de grote kerkzaal bevindt zich een gezellige zaal voor circa 350 personen. Er is ook een klein toneel. Het geheel is smaakvol ingericht. In deze zaal dronken de genodig den een kopje koffie, nadat zij de kerk hadden bezichtigd. (Van een onzer verslaggevers) V. Een commissie van flatbewoners heeft bij het gemeentebestuur eén bezwaarschrift Ingediend tegen het voorstel om voor de Kon. Emma- en Nieuwlandflat de servieevergoeding te verhogen. B. en W. delen IX" mee, dat het bezwaarschrift geen wijziging kan brengen in hun voorstel. De commissie betoogde o.m., dat het niet waar is, dat het schoonhouden van. de gangen op kosten vande huis eigenaar geschiedt. Reeds veertien dagen nadat de eerste woning werd betrokken, heeft de directeur van de wonlngdienst order gegeven het schoonhouden van de gangen op te dragen aan de bewoners. Verder wijst de commissie erop, dat het grootste deel van de ker- zaamheden door de flatbewoners zelf gedaan moet worden. Kortom, de zelf de bezwaren worden naar voren ge-, bracht als in de ingezonden brieven, die wy dinsdag publiceerden. B. en W. antwoorden: voor de oor bewoners wordt alleen een verhoging voorgesteld terzake van de" prijsstij ging van de gascokes. Voor hen is het dus. >van .geen belang welke werk zaamheden verricht-wórden; k De werkzaamheden, die verricht werden zijn van zodanige omvang, dat nog een nadelig exploitatie-saldo ad. ƒ9.010.70 ten laste van de ge meente blijft. Dit nadelig saldo is vrijwel geheel terug te brengen .tot hogere service-kosten dan door de oorspronkelijke bewoners worden be taald. Daarom kan ook voor de nieuwe bewoners het verzoekschrift geen wij ziging in hét' voorstel' hrengen. B. en W. zeggen nadrukkelijk, dat niet wordt betaald voor werkzaam heden, die niet zijn verricht. Zouden er nog meer werkzaamheden moeten wol'den verricht, dan zo ude service- vergoeding nog verder moeten wor den verhoogd. Het college betreurt het, dat een verhoging moet worden voorgesteld, maar er mag niet uit het oog worden verloren, dat de bewoners van de flats met de zelfde prijsstijgingen zouden zijn geconfronteerd, als een andere woning bewoonden. B. en W. stelt de raad voor het bezwaarschrift als ken nisgeving aan te nemen. Advertentie Vannacht om half één is op dé Overschiesestraat te Schiedam een man bewusteloos aangetroffen. Het was de 22-jarige W. B. van de Pa rallelweg. Hij is met een hersen schudding, door de GG en GD naar hét ziekenhuis gebracht,'. Vernioedelijk is B. uitgegleden en met zijn hoofd tegen een gevel ge slagen. DONDERDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2 uur: Marn'zeUa striptease. Geen avondvoorstelling. MONOPOLE-THEATER, 2, 7 en 9.15 uur;- A kiss before dying. Apotheek: Apotheek Gouks, Hoogstraat.' Tentoonstellingen: cultureel contact centrum. S"uur: opening tentoonstelling wer ken van. Piet van Stuyvenberg. WIJKCENTRUM. 8—10.30 uur: foto tentoonstelling AFK Schiedam. Diversen: PASSAGE-THEATER. 8 uur Schie damse Kunstkring, de Hoofdstad- operette brengt Kin Walzertraum van Oscar Straus. VOLKSGEBOUW, 3 uur: Jaarverga dering van de afdeling Schiedam van de Partij van de Arbeid. VRIJDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2 en 8.15 uur: Lautel en Hardy bij de luchtbe- schernüng. MONOPOLE-THEATER. 2, 7 en 9.15 uur; Koning Voetbal. Apotheek:'. Apotheek Goufca.. Hoogstraat. Tentoonstellingen: CULTUREEL CONTACT CENTRUM. 105 üur: werk van Piet van Stuy venberg. WIJKCENTRUM, -710.30 uur: foto tentoonstelling AFK Schiedam. -STEP- :K MUSEUM 8.15 uur: •Mtponstellng Vincent van 1 'JT K. 8 uur: Comité Scbie- ;iiristus, kerstzangdienst. 8 uur: gemeenteraads- ^*1mm# In zijn openingswoord toonde de heer Van Katwijk zich zeer beschei den: „Natuurlijk zijn het geen foto's van. de bovenste plank." Maar hij vestigde er wel de aandacht op, dat vele leden bijzonder hun best hebben gedaan. De kwaliteit van de foto's even niet in aanmerking genomen, maakte de expositie een zeer goede indruk. Men heeft voor keurige Advertentie I.M. HOOGSTRAAT 86 Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie te Schiedam tussen 912.30 uur en 26 uur: biauwe capuchon, porte- ntonnaie met inhoud, paar pantoffels, vulpen, bril. Te bevragen bij de vinders: ring met sleutels, Simons, BK-laan I90b; vulpen. Aiebregtse, Ampérestraat 5b: vulpen, G. Smit, Aleidaauraat 91b; tallies haring, v d. truis, Nw. Maasstraat 13; kist an dijvie. H. Verhart. Vlaardlngerstraat 8; schaatsbeschermer, Westerman. directie- keet, flat Vl&ardlngerdUk bij Wilton; paar gymschoenen. A, Kooijman. Van Swindenstraat 63; portemonnaie met in houd, J. H. v. d. Reijden, Parallelweg 182; aktentas met inhoud. Immerzeel. Beijerlandeestr&at 27; portefeuille met Inhoud, mevr. Ritman, Oranjestraat 15; oorbei, F. Baks, Laurens Costerstraat 16b; giacé herenhandschoen (r.), v. Hou ten. Broersveld 30: pas- rode wanten. Hoogstad. Hoofdstraat 139b: grijze kln- derhandschoen, J. Roelofsma, v. d. Eist- straat la; paar bruine glacé handschoe nen, De Groot, Rotterdamsedijk 189c; zwart glacé dameshandschoen (1.), Pee gels. Parallelweg 94b; d.rodc lederen handschoen (r.i, Rorijs. Fabristraat 46a; bruin glacé herenhandschoen. Kater. v. Marumstraat i4b; geie glacé dameshand schoen (r), P. Marchier, D. v. Vfasse- uaarstraat 6; rood ktnderwantjc (r.), Eiutnzeels, Gaastraat 38; glacé heren handschoen tl-). R- Kruithoff, Broers veld 56; paar wit-rode klnderhandschoe- r.en, J. Konings. Herenstraat 25; beige kinderhaudsctioentje. v. d. Werf. Oud- dorpsestraat 17a: gekleurde dameBwant, A Blotó, Nassauiaan 28b; paar motor- handschoenen, v. Eijk. Ampérestraat 11b: glacé herenhandschoen bovenop gebreid (r.), 't Hart, Rotterdamsedijk. 307a; bedrag aan geld. Mulder, Cort v. d. Lindemaan 21. layout gezorgd. De foto's zijn op gro te witte kartonnen borden bevestigd, waar boven lichten zijn aangebracht. Doch ook de produkten zelf van de AFK'ers zijn het zien wel waard en daar gaat het toch maar om. Bijna 125 foto's hangen er, waaronder heel goede exemplaren. Op het juiste ogenblik genomen en goed van copgoed van comte is bijv goed van compositie is bijvoorbeeld no. 7, een kind dat ondersteboven aan een soort rekstok hangt. Praai zijn de trap met het sier werk. waarbij vooral het zuivere son- trast- tussen iicht en donker opmer kelijk is (45), en het fragment van een orgel (75). Een schilderijtje als het ware is de doorkijk door het steegje op een huisje van het Duitse bouw-type (104). Markant is de kop van de bode Stokhof en een der APK'ers heeft in een portert (113) dit markante zeer goed laten uitkomen. Geestig is het echtpaar voor een winkel (109). Hiermee hebben we slechts enkele foto's genoemd. Maar ook onder de andere opnamen valt veel beziens waardigs te zien, zoals in de serie 91 111, al moet gezegd worden, dat al les niet even goed is. Men bedenke echter wel, dat hier amateurs aan het werk zijn geveest. Mensen dus, die de fotografie als vrije-tijdsbesteding beoefenen. En In dit licht gezien is de tentoonstclUlng zeer bevredigend. Tijdens de opening deelde de ex pert in h&t gezelschap, de heer A. v. Ross urn, bijgenaamd „de kraker", nog mee, dat negen beginners zijn gepromoveerd tot gevorderden. Het zijn de heren Zonneveld, Drent, J, van Loenen. T. van Loenen, Mar- tijnsen, Lindenhof. Wezenaar. Noord- hoek en Oudenaarden. Na afloop van de bezichtiging ver toonde men in een van de zalen kleu rendia's van de heer Mak, ook een AFK'er. Ik ben het van harte eens met de Emmafiatbewoners, 'als se tegen - de servlceverhoging''opkÖhféé'*Vafi:fr,35.' Dat zou 14,15 worden, voor twee kamers plus keukentje, plus mijn stroom voor elektrisch kacheltje, daar we zo'n plezier van de verwarming hebben, dat we dikwijls van dat ka cheltje gebruik moeten maken. Nee, mijne heren, 12,80 Is volgens mij meer dan genoeg! L. PH. VAN BRAKEL, Kon. Emmaflat 41, Schiedam. (Van een onzer verslaggevers) ..Een zeer lofwaardig initiatief heeft de sectic Jeugd van de Schiedamse Gemeenschap genomen. De heren P. Groenendaal, 3. H. M. Schaeffer en K. Scholten delen in een schrijven aan hoofden van scholen voor lager onderwijs mee, dat zij het plan hebben opgevat om voor de leerlingen der lagere scholen ook in de kleinere vakanties een aangename vorm van ontspanning te bieden. Daartoe organiseert de SG op vrij dagmiddag 27 december van 2 tot 4 uur in Irene een massale ruilbeurs. Postzegels, suikerzakjes, voetbal- --as»p O «2» Het Zuidelijk Toneel voerde dit stuk woensdagavond in het Passage theater voor de Katholieke Kring op. Hoewel deze vertoning heel wat te wensen overliet, brachten de toe schouwers aan het slot de spelers een geweldig applaus, dat zelfs uitgroeide tot een ovatie. Het zuidelijk Toneel is een betrek kelijk jong gezelschap, dat zich tot taak- heeft gesteld aan de behoefte van onze zuidelijke provincies naar eigen toneel te voldoen. Over veel geroutineerde en bekwame acteurs beschikt het echter niet. Het is de groep dan ook niet gelukt om alle rollen van „You never can tell" be hoorlijk te bezetten. De voorstelling van gisteren was vooral voor de pauze beneden de maat. De laatste twee bedrijven werden met wat meer elan ge bracht, maar lieten bij ons even min een bevredigend gevoel achter. Lies de Wind speelde dit keer de rol van Mrs. Clandon, zij was een van de weinigen, die voor haar taak juist berekend was. Peter Aryans speelde de rol van tandarts Valen tine. maar hij sprak te vlug en agf de humor in zijn tekst weinig kans. Lo van Hensbergen stelde als Crampton teleur; hij zette een brom pot op de planken, doch hij had meer moeten doen dan dat. Zijn spel miste echtheid. Aardig acteerden Wieke Hitma Muier en Liane Saalborn als de twee meisjes, Jan Modderman als de zoon bracht bet er minder goed van af. Zeer aanvaardbare prestaties lever den nog Johan van Doom als de familienotaris en Sacco van .der Made als de kelner William. Jan Verhoe ven was redelijk als Bohun. Van de andere rollen valt weinig te zgggen. Louis Saalborn regisseerde de voor stelling. plaatjes e.d. zijn de goederen, die er „verhandeld" zullen worden. Dinsdagochtend 31 december om 10 uur is er in het Passage-theater een filmvoorstelling, waarvoor men een bijzonder aantrekkelijk en ver antwoord programma hééft samen gesteld. Als voorfilm draait men een artistieke filmballade „Het wilde paard Crin blanc". Hoofdfilm is „Emiel en zjjn detectives", een ver filming van het boek van Erich Kastner. Donderdagavond 2 januari om 8 uur zal het gebruikelijke nieuwjaars- vuur worden ontstoken op de zand vlakte in het Sterrebos. Zaterdagochtend 4 januari voert het jeugdtoneel .Arena" in het .Pas- sage-theater het blyspel in twee be drijven van Hep van Delft „Hoera voor zon en regen" op. Aanvang 10 uur. Ook voor de leerlingen van gymna sium, h.b.s.-, lyceum, ulo- en nijver heidsscholen wil de Schiedamse Ge meenschap iets doen. Men Is tot de conclusie gekomen, dat bij alle eve nementen deze jeugd eigenlijk weinig aan zijn trekken is gekomen. Om te beginnen is er voor deze Jongeren op maandagmorgen 30 de cember om half tien in het Passage- üieater een filmvoorstelling, waarvan net programma er zeer veelbelovend Uitziet. vertoond wordt „Jammin" the blues een filmtechnisch knappe film °XerLe<T, Jaln-session, de film ballade „Crin blanc' en als hoofdfilm de comedie Babrina" met in de hoofd reden Humphrey Bogart en Audrey VDAARDINGEN Vangstberich- teu van donderdagmorgen: VI 70 3 .■(aatjes thuis varend; VI 78 2 kantjes Vi 79 1 kantje, VI 86 3 kantjes; VI 172 3 kantjes VI 203 2 kantjes thuis varend: VI. 216 5 kantjes; VI 14 geen vangst thuis varend; VI 56 idem; VI 8.9 4 kantjes thuis varend: VI 132 3 kantjes thuis varend: VI 7 90 kantjes.

Het Vrije volk | 1957 | | pagina 1