Jaarvergadering van de PvdA te Schiedam GOEDE VOOR WALZERTRA UM KUNSTKRING Hoofdstad-0 in Passage-t jerette leater A. de Jong kwarteeuw ulo-onderwijzer Interessante gegevens komen uit Idee Martinit-DRZ in de belangstelling GSS en GTB spelen uit Nieuwe plastieken in Stedelijk Museum dijkshoorn Wijziging bestuur SVV'ers gaan hekkesluiter RBC bezoeken Uit het dagboek van de politie Lager ScHiedams KNVB-voetbal Hermes contra Haarlemmers chiedammers onderelka Veilingnieuws Wisselkoersen Burgerlijke Stand HET VRIJE VOLK VRIJDAG 20 DECEMBER 1957 PAGINA 5 Geringe teruggang in ledental SCHIEDAMSEWEG 117, TEE. 32717-55669 SCHIEDAM De verzameling beeldhouwwerken van het Stedelijk Museum te Schiedam is verrukt met een klein brons van prof. J. J. Bron- ner, oud-leraar aan de Rijksacademie en bekend als schepper van het Hildebrand-monument. De plastiek is geschonken door de heer J. van Woerkom, enige firmant van de firma A. van Woerkom, en bedoeld als blijvende herinnering aan het in dit jaar gevierde gouden jubileum van deze onderneming. Sprong op lijst h" l 1 rong naar buiten moet nog gemaakt" (Van een onzer verslaggevers) „We kunnen redelijk tevreden zijn over de eindbalans van bet oude boekjaar," zei voorzitter C. Boerman gisteravond op de jaarvergadering van de afdeling Schiedam van de Partij van de Arbeid. Natuurlijk doelde hij hiermee niet in de eerste plaats op de financiële status van de afdeling, maar op dei activiteiten in de periode van 1 oktober 1956 tot 30 sept. 1957 Het orgaan van De Schiedamse Gemeenschap is dit keer als een lij vig tijdschrift op mijn bureau neerge komen. Niet vlinder dan veertig pa gina's telt het kerstnummer Welis waar worden achttien ervan door ad vertenties in beslag genomen, 'maar dan nog blijjt er het een en ander te lezen over. Een interessant artikel over het oude en het nieuwe Nieuwland met frappante foto's, een breedvoerige en gedegen beschouwing over Vincent van Gogh en zijn werk (nu vooral belangrijk in verband met de Van Gogh-tentoonstelling in hei Stedelijk Museum), een stuk over Rijksweg 20, dat zijn wel de steunpilaren van dit SG-blad. Verder twee pagina's ouderwetse Nieuwjaarswensen, een compact ar tikel over een maatschappelijk werk ster, een sportpraatje en de Culturele Spiegel. Ook de rubriekschrijver Se- bastiaan ontbreekt niet. Hij telefo neert weer met „elders" en vertelt allerlei dingen, die iemand buiten Schiedam onmogelijk kunnen inte resseren. Een grote kerstboom prijkt weer rustig op de groene grasmat tussen de belangrijkste verkeersslagaders van Schiedam: op het Koemarkt- plein. Gistermiddag hebben een paar flinke mannen met een hoge ladder er lampen in gehangen en 's avonds was er'al een verlichte kerstboom ie zien. Een sympathieke traditie is hiermee voortgezet. Een zekere meneer S. had gisteren het ongeluk op zijn trouwdag in de ongevallenwet te lopen. Maar een on geluk komt nooit alleen... De dok ter moest en. sou op de zelfde dag hem controleren om te oordelen of de heer S. nog wat kon blijven Jopen" of weer gauw aan de slag moest. Gistermiddag trouwde de heer S. En gistermiddag moest hij bij de dokter verschijnen, 'n Beetje verve lend op de mooiste dag in je leven. Dat vond de heer S. ook, en hij vroeg, of hij niet een andere keer kon ko men. Maar de mensen, die het voor het zeggen hebben, waren niet te vermurwen. Zo gebeurde het, dat gistermiddag bruidegom S. met zijn bruid zich di- rekt na de plechtigheid in de tromo- taxi naar het ziekenhuis spoedde Zou. de dokter niet vergeten hebben hem geluk te wensen De heer Boerman vertelde, dat naar binnen toe veel is gedaan. Ver beteringen van de interne organisa tie hebben hun beslag gekregen. Ver der werden vele part ij - bij eenkomsten goed bezocht. Schiedam kreeg spre kers als drs. Roemers, Alfred Moser en Jan Berger. Naar buiten echter, betoogde hü nadrukkelijk, moet de grote sprong nog worden gemaakt. „De feitelijke uitbouw van ons propaganda-appa- raat met name in de wijken, daaraan moet nog worden begonnen." De voorzitter noemde het afgelo pen jaar zeer bewogen. Er waren vele politieke gebeurtenissen van grote betekenis. De Hongaarse opstand, de Suez-kwestie, de breuk in de NAVO, de wankeiijke gezondheid van Eisen hower, de lancering van de twee Spoetniks, ene. Binnen onze eigen grenzen waren de invoering van de bestedingsbeperking en de nationale woningbousvlening van belang. „Het is moeilijk," aldus de heer Boerman, „om bij een dergelijke reeks van elkaar snel opvolgende be langrijke gebeurtenissen, de interna tionale politieke ontwikkeling bij te houden. Eén ding houdt ons momenteel ernstig bezig: Nïemv-Guinea en de onrust in Indonesië. Straks komen vele duizenden mensen uit Indone sië terug, Terwille van hen moeten wij bereid zjjn grote offers te bren gen." Er is een teruggang in het leden tal, zij het betrekkelijk gering: nog geen twee percent. Tevreden was hij over de activitei ten van de afdeling in het afgelopen jaar. Hij noemde als grote evene menten het meifeest, waarop minis ter Mansholt een rede hield, en de spreekbeurt van Evert Vermeer in het Wijkcentruum Nieuwland, waar voor de belangstelling ook van niet- partijleden buitengewoon groot was. Op gewestelijke en landelijke bijeen komsten „was Schiedam steeds pre sent. Hulde bracht hij aan de grootste onderafdeling, de Vrouwengroep. De ze was in het afgelopen jaar zeer actief. Een extra woord van lof kre gen ook de leden van de propagan- da-afdeling. In het oosten van Schie dam is er bovendien dank zij het werken van de lieer J. Simons een fakkeldragersclub bijgekomen. De PCWG kon haar ledental na genoeg handhaven. Nieuwe Koers i breidde met enkele leden uit en hield in het voorbije jaar circa 25 huiska- I merby eenkomsten, waarop vele in- 1 leiders aan het woord kwamen. De heer Bakker herdacht nog de partygenoten, die in het afgelopen jaar de afdeling ontvielen. Hij noem de in het bijzonder de grondlegger voor de socialistische opbouw in Schiedam, de heer P. de Bruin. Verder memoreerde hij nog, dat als voorzitter van de raadsfractie de heer Van Lith werd opgevolgd door Ir. Engelsman. Xlit het jaarverslag van penning meester Eising bleek, dat het afge lopen boekjaar wel gunstig is ge weest. In het bestuur van de FvdA-afde- ling Schiedam is wijziging gekomen. Bü de bestuursverkiezing stelden de heren M. Eising (penningmeester) en A. M, van der Wel zich niet herkies baar. In hun plaats kwamen de he ren Steens en A. de Visser. De ove rige bestuursleden werden herkozen. Aan het slot van de vergadering bracht voorzitter Boerman een woord van dank aan de heren .Eising en Van der Wel. Beiden hebben btjna twaalf jaar in het bestuur zitting ge had en zich in die tyd bijzonder ver dienstelijk gemaakt. De vergadering benoemde drie af gevaardigden naar het verkiezings congres (tevens congres van staten- en raadsleden). Het z{jn de heren H. Sabel, mr. P. van Bochove en A. Bakker. De begroting voor het boekjaar 1 oktober 195730 september 1858 werd ongewijzigd aangenomen. De vergadering besloot een actie te voeren om het verkiezingsfonds te versterken. Bü het agendapunt bestuursbeleid nam de heer H. Sabel het woord. Hij oordeelde het noodzakelijk wat meer aandacht (door middel van bijeen komsten e.d.) te gaan schenken aan de politieke moeilijkheden van van daag, zodat alle partijgenoten op de hoogte blijven. De heer J. Simons onderstreepte later de woorden van de heer Sabel. De internationale en de nationale politieke situatie worden steeds in gewikkelder, daardoor zijn te veel leden „toeschouwers" geworden, meende hij. Van deze toeschouwers deelnemers te maken, vond hij niet alleen nuttig, maar ook een eerste vereiste. SVV gaat zondag op bezoek bij hekkesluiter RBC te Roosendaal. Het feit, dat RBC onderaan de ranglijst staat, hoeft nog niet te betekenen, dat de Schiedammers er makkelijk van kunnen winnen. Vorige week had Excelsior nog de grootste moeite om tegen de Roosendalers tot een 10- zege te komen. Overigens wordt het hoog tijd, dat de rood-groenen eens een uitwedstrijd winnen. Tot op heden zijn van de zes uitwedstrijden er vier verloren, terwijl In twee werd gelijk gespeeid. Het tweede elftal, dat bovenaan staat gelijk met Haarlem en DHC krügt Emma 2 op bezoek. Een Schie damse zege wordt goed mogelijk ge acht. De wedstrijd wordt gespeeld op het hoofdveld, aanvang 2 uur. Het derde elftal prijkt eveneens bovenaan c<e ranglijst en krijgt aan de Poldervaart om 10 uur SVW 2 uit Gorkum op bezoek. Het derde elftal speelt zeer constant en het zou ons tegenvallen, als er voor de Schiedam mers geen twee punten uit de bus kwamen. SW 4 gaat op bezoek bij HOV 3 te Rotetrdam. Dit belooft voor de SW'ers een moeilijke strijd te wor den. EEN KETTINGBOTSING vond gisterochtend om elf uur bi) de knipperbollen bij het Rubensplein plaats. Drie auto's stonden er stil toen een bestelauto aankwam die ook wilde stoppen. De bestuurder remde waarschijnlijk te krachtig. De wagen gleed door en duwde de an dere auto's op elkaar. Alle vier voer tuigen werden beschadigd. Advertentie Ï.M. KROON Benut onze moderne servicedienst voor Uw aankoop van: Televisieradio, bandrecorder, wisselaar, enz. Discrete credietserviee (Van een onzer verslaggevers) Tijdens een feestavond van de Willem de Zwijgerschool in Musis Sacrum is gisteren op een voor hem onverwachte wijze de heer A. de Jong, die 25 jaar als u.l.o.-onderwijzer aan deze school is verbonden, gehuldigd. "Vele oud-leerlingen van hem woonden het feest bij. De heer De Jcng, nu 55 jaar, is lang geen onbekende in onze stad. In 1921 kwam hy in Schiedam en werd on derwijzer op een lagere school. Reeds 26 jaar is hij lid van het Schiedamse Onderwijzers Toneel. Bovendien heeft hij 23 jaar in het bestuur van de voetbalvereniging Hermes-DVS gezeten. Deze bezigheden hebben hem ove rigens niet belet zijn beste krachten aan de school te geven. Dat zei ook het hoofd der school, de heer M. P. Heyboer, toen hy de zilveren onder wijzer naar voren riep. „Dat u een goed onderwijzer bent, bewijzen wel (Van onze kunstredactie) Goed beschouwd is het op zijn minst een vreemd verschijnsel, dat de operette nog veel aanhangers vindt. Want het is een kunstvorm, die zich zelf in alle opzichten heeft overwonnen. De aard van de verhaaltjes, die er altijd aan ten grondslag liggen, de oeroude Weense sfeer, de kostumering, de muziek, kortom alle facetten die het wezen lijke van een operette bepalen, dit alles is van een onherroepelijk voorbije periode. De operette is een mode, maar een zeer .hardnekkige. In het Passage- theater was het succes althans groot, toen de Hoofdstad-Operette daar gisteravond een voorstelling gaf van „Ein VVaizertraum" van Oscar Strauss. De leden van de Schiedamse Kunstkring applaudisseerden na af loop langdurig. De Hoofdstad-Operette heeft van deze voorstelling veel werk gemaakt. Ook deze steunde natuuriyk weer op de komische talenten van Otto Aurich en Fritz Steiner, twee „rot ten in het vak", die met hun grollen en dialogen het verhaal meer uit sponnen dan waarschijnlyk de bedoe ling was, maar de entourage rond deze beide steunpilaren was zeer be vredigend. Jan Handerson .en Rosy Parrish, die samen een echteiyk paar voorstel den, de mededingster Lizzy Schot mannen Niki's vriend Herman Vlas- ner, vormden een goed ensemble, hoe wel het zingen lang niet meer die glans heeft van vroeger. De overige rollen, het waren er veel ditmaal, ware naüe goed bezet en de regie, die aan dit alles vaart moe de resultaten uit de afgelopen jaren". Ook de heer H. Beijer van de oudercommissie sprak zeer waarde rende woorden en bood hem tevens een sigarettenkoker met -aansteker aan. Van zyn collega's kreeg de ju bilaris een fraai fototoestel („We zien de resultaten wel mettertUd"). De heer De Jong zei in zijn dank woord: „Een van de grootste compli menten heb ik wel eens van een oud leerling gekregen. Die zei namelijk: als u straft, dan doet u dat altyd gerechtvaardigd/-'* Advertentie I.M. naiira«l BINNEN: VI 132 H Flugge last 9; 56 M Dyk- huizen 34; 203 J Goedknegt 11; 14 A Visser 5; 70 L> v d Hart 36; 166 M Letsch 30: 83 L Rog 34; 61 J Pronk 24; 85 C Boeleveld 24; 79 J de Jong 30; 172 W Schaar 20. EEN BRANDJE ontstond gister middag om half zes in de kelder van de woning van de heer D. J. M. BK.laan 249. Twee kinderen van acht jaar waren er met een bran dende kaars ingegaan om wat te zoeken. De bewoners trachtten zelf te blussen, maar de brandweer moest er met de neveispuit aan te pas komen. Er is wat waterschade die door de verzekering wordt ge dekt. ZWAAR BESCHADIGD werd de personenauto van J. H. K. toen die gisteravond om half acht op de Vlaardingerdijk tegen een gepar keerde vrachtauto met aanhangwa gen opreed. De weg was ter plaatse byzonder glad door plotseling op vriezen. Toen de wagen bij de Alei- dastraat begon te slippen, bad K. hem niet gauw genoeg onder con trole. VRIJDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2 en S.1S uur Laurel en Hardy bij de luchtbe scherming. MONOPOLE-THEATER. 2, 7 en 9.15 uur: Koning Voetbal. Apotheek: Apotheek Gouka, Hoogstraat. Tentoonstellingen CULTUREEL CONTACT CENTRUM. 10—5 uur: werk van Plet van Stuy- venberg. STEDELIJK MUSEUM 8.15 uur: opening tentoonstellng Vincent van Gogli. WIJKCENTRUM, 7—10.30 uur: foto tentoonstelling AFK Schiedam. Diversen; JULIANAKERK. 8 uur: Comité Schie dam voor Christus, kerstzangdlenst. STADHUIS, 7.30 uur: gemeenteraads vergadering. ZATERDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur: Laurel en Hardy bij dc luchtbescherming. MONOPOLE-THEATER. 3. 5, 7 en 9.15 uur. Koning Voetbal. Apotheek Apotheek Gouxa. Hoogstraat. Tentoonstellingen: CULTUREEL CONTACT CENTRUM, 105 uur: werk van Plet van Stuy- venberg. STEDELIJK MUSEUM, 10—5 uur; Sersttentoonstelllng van schilde rijen en tekeningen van Vincent van Gogh. WIJKCENTRUM, 2 30—10.30 uur: fototentoonstelling AFK. Diversen: tRCADL. 4 uur Lcge.1 des Hells, Kerstleestmiüdag voor de oude: van dagen. WIJKCENTRUM, 8 uur: La Matlnata geeft populair mandolineconcert. (Van een onzer verslaggevers) Op de jaarvergadering, die de PvdA te Schiedam gisteravond in het Volksgebouw hield, vertelde de heer J. Simons welke interessante gegevens de enquête de Ideeënbus van de Partij van de Arbeid heeft opgeleverd. In Schiedam kreeg men twee keer zoveel ingevulde formulieren terug als men had verwacht, dit betekent dat 1 op de 250 kiezers zijn stem heeft laten horen. geven, heeft in dit opzicht zeker niet gefaald. Zoals gewooniyk valt er op de decors en de kostuums niets aan te merken. De kostuums zijn zelfs rechtstreeks uit Wenen gekomen, dus wat wil men meer. Otto Aurich regisseerde de voor stelling. De muzikale begeleiding werd verzorgd door het Hoofdstad- Operette-orkest o.l.v. Wilhelm Ret tich. Indien alle terreins- en weersge steldheden ten gunste zullen mede werken zal het Schiedamse zaterdag- middagvoetbal dit weekeinde twe® wedstrijden ie verwerken krijgen. HBSS en PPSC blijven van hun winterslaap genieten en alleen de afdelmgsclubs GSS en GTB hebben de mogelijkheid in actie te komen. Belangrijk is de uitwedstrijd van GTB tegen zijn naaste rivaal Vlaar- dingen, dat onder de Schiedammer* op "de tweede plaats staat. Een over winning zou de Schiedammers wel in een byzonder gunstige positie bren gen. Ook GSS gaat de stad uit om in Rotterdam aan te treden tegen Groen-Wit. Beide clubs vertoeven in de onderste regionen van de rang- Hjst en voor ieder is puntenwist bij zonder welkom. Het belooft zodoende aan spanning niet te ontbreken. 1 h* tf*-< Op de vraag, of het juist was, dat na 1950 de denivellering van de lonen is begonnen na een periode van ni vellering, antwoordde bijna 65 van de geënquêteerden bevestigend. Ar gumenten waren: opleiding moet be loond worden, de prestatie moet be loond worden en er Is een stimulans nodig. De meesten waren het erover eens, dat de laagst bezoldigde ambtenaren het eerst voor een inkomensverbete ring aan de beurt zyn. .Bezitsvorming" schijnt nog steeds een magische woord te zyn. De over grote meerderheid antwoordt ten minste ja op de vraag, of de overheid bezitsvorming door de arbeiders moest bevorderen. Zijn de lasten der bestedingsbeper king rechtvaardig verdeeld? Nee, zei meer dan de helft. Omdat de BB een te zware druk op de lage inkomens uitoefent, vonden de meesten. Welke maatregelen moet men ne men om de verkeersveiligheid in ons land te bevorderen? Strenger straf fen, de snelheid beperken, verkeers- onderwijs geven, scherpere controle uitoefenen, aldus luidden de ant woorden. Bij de vraag, welke partijen men bij voorkeur in het regeringskabinet zag vertegenwoordigd gaf ruil.i een derde van de geënquêteerden een de huidige samenstelling op. Over het algemeen kwam de Party van de Ar beid er bijzonder goed van af. De „defensie-vraag" was wel een van de uiteressantste. „We worden met voldoende beveiligd," meende de helft. ..De hoge militaire uitgaven zijn niet verantwoord," waren velen van oordeel. Over de gemeente Op het Ideeënbus-formulier ston den ook enkele „gemeenteiy'ke vra gen", Zoals: de bevolkingsgroei In Zuid-Holland neemt toe. De indus trie- en de woongebieden moeten worden uitgebreid. Dient dit in sa menwerking met de buurgemeenten geschieden? „Ja", antwoordde ruim tweederde van de geënquêteerden. Slechts twee personen vonden, dat elke gemeente dit zelfstandig ter hand diende te nemen. „Wat vraagt in uw gemeente het dringendst om verbetering of waar aan bestaat de grootst® behoefte!" De antwoorden op deze vraag liepen nogal uiteen. De meeste stemmen kregen de woningbouw, de krotoprul- ming, de wegenaanleg en de ontspan ning. „Vindt u een passende recreatie in de directe omgeving van uw woon plaats noodzakelyk?" Meer dan de helft van de mensen, die hun stui vertje in de Ideeënbus hebben ge gooid, antwoorde bevestigend. Een deel onthield zich van een antwoord. Slechts acht personen vonden het niet noodzakelyk. ,De industrie moet voorgaan", meenden enkelen. „En welke recreatiemogelijkheid zoudt u zich dan wensen?" luidde de slotvraag. De meesten spraken zich uit voor weekendrecreatie en water sport. Bijna tien percent wil meer zwembaden. Groenoord schijnt al te klein te zijn geworden! (ongecorrigeerd) ROTTERDAM Coop. Tuinbouw Veiling der Zuid-Hollandsche Eilan den GA van 19 december. Aardap pelen 612; Andy'vie 4165 per kg.; Knolselderij 5—27; Sla 510 per St.; Witlof A 72—103, B 69—90; Spruiten A 34—85, B 19—57, C 15—29, D 50; Kroten 515; Rode kool 612; Gele kool 511; Gr kool 714; Boeren kool 4—12; Prei 37—32; Uien 7—16; Waspeen 2224; Gr. Peen 614, per kg.; Seldery 714 per bos. Cox Orange P hh 76121, k 4587; Jonathan st 8198, hh 6295, k 68 81; Goud-reinetten st 9194, hh 82— 105, K 78—94; Golden Del hh 74— 110, K 56—93; St Remy hh 91—93; Legipont st 124127, hh 77107, k 8189 per kg. In verband met de feestdagen, zijn de veilingdagen voor volgende week als volgt vastgesteld: maandag 23 december vun. il uur; vrijdag 27 de cember v.m. 10 uur; maandag 30 de cember vm. 11 uur; donderdag 2 januari '58 vun. 10 uur. 19 december Engels pond 10.603—10.611 Amerik. dollar 3.781—3.791 Franse frank 90.1590.25 Belgische frank 7.57S—7.57» Zwitserse frank 86.4986.54 Zweedse kroon 73.2873.33 Duitse mark 90.1490.19 Deense kroon54.811—54.861 Noorse kroon 53.01—53.06 Zwitserland (vrij) -• 88.411—88.461 Met de zekerheid dat vele velden het zondag wel weer zullen laten af weten, is het niettemin interessant het programma voor het Schiedamse lagere KNVB-voetbal in het komende weekeinde onder de loep te nemen. Allereerst is er het plaatselijke duel MartinitDRZ. De Zonners wachten op de kans de sprong naar de kop groep te maken en Martinit staat in de dubieuze positie van voorlaatste op de ranglijst. Er is echter een opleving in het Martinit-front, hetgeen alleen maar de spanning voor zondag doet vergroten. Alle belangstelling dus voor de amateurwedstryd van de week MartinitDRZ! Ook de derdeklassers Excelsior '20 en DHS komen ijs en weder dienende op eigen grond in actie. Hierby springt de strijd van Excelsior tegen het leidende CVV naar voren en in dien de Schiedammers In dit seizoen tot een opmerkelijke krachtsprestatie willen komen, krijgen zij zondag hier voor alleszins de gelegenheid. Voor alsnog biyven we een tikkeltje gere serveerd. DHS, dat kwetsbaar in de onderste regionen blyft verkeren, gaat by het Rotterdamse Leonidas op bezoek. In ieder geval zouden de gasten aller eerst zich zelf maar daarnaast ook zustervereniging Excelsior een groot genoegen doen door op de volle buit beslag te leggen. SFC treedt ook aan voor eigen pu bliek tegen hel constant-spelende Dirksland. Nog steeds wachten we op de sprong van de Schiedammers op de ranglijst en dat zou er zondag eens van moeten komen. SVDPW en Schiedam krijgen beide moeilijke uitwedstrijden, resp. tegen RAVA en Vredenburch. Direct ge vaar bestaat er voor beide clubs niet. zy kunnen dus wel enige risico ne men hetgeen het spel wel eens ten goede kon komen. We wachten In dit opzicht liever de resultaten af alvo rens we aan gewaagde*voorspellingen, gaan beginnen. In de Rotterdamse afdeling gaat Wilton Feijenoord zijn leiderspositie verstevigen in de uitwedstrijd tegen Wit-Rood-Wit. Demos en Ursus, belde op de derde plaats van onder af, zullen op winst moeten spelen resp. thuis tegen Belvédère en uit tegen VND. Demos heeft hierby de GEBOREN: Monica C. M., d V J. A J. Suyker en A. F. M. van der Pluijm; Aiida M., d v D. A. Pastoor en F. Spijkerman; Robert, z v C. D. van Lith en J. TimmermanGustaaf z v G. Klein en W. S. Ketting. OVERLEDEN: L. de Neeff, 55 jr; E. T. F W Kargés, 73 jr, echtg van P. Lund; N. Tulling, 44 Jr. meeste kans om in de lift te komen, terwijl Ursus bij VND er niet al te eenvoudig van af zal komen Schiedamse Boys ten slotte gaat winnen van WOH op eigen terrein. uit Haarlem op bezoek, de club, die wel tot de oude tegenstanders van Hl)VS gerekend mag worden. Menige strijd is tegen de sym pathieke Haarlemmers gespeeld, met afwisselend succes. Wit Hermes op het goede pad komen, dan zal het moeien zorgen ,dat zondag het suc ces aan haar kant is. En dit is zeer zeker mogeijk. Inderdaad is het weer meespelen van Jan Rijke een belangrijke ver sterking gebleken, terwijl vorige week de jeugdige Éykenbroek, voor al in de tweede helft, goed voldeed. De voorhoede is, wat de plaatsen betreft, gewijzigd. Van Zuylekom staat <veer midvoor, de plaats, waar hy zich toch wel het best thuisvoelt, Mijnsbergen gaat als rechtsbinnen proberen v. d. Burg meer dan tot nu toe in het spel te betrekken en Cock v. d. Tuyn zal met Ten Braak als linksbuiten de linker vleugel vormen. Naar onze mening zal ook dit een verbetering zyn, want Ten Braak is links en Van Zuylekom niet, en dat is voor een vleugelman toch een heel grote handicap. Als het elftal met een strijdlustige geest in het veld komt en het speelt snel, snel en nog eens snel, zonder gepingcl, dan zyn er tegen RCH heus wel redelijke kansen. De opstelling is: Van Diest, De Groot, v. d. Sloot, Éykenbroek, Jan Rijke, Van Herwaarden, v. d. Burg, Mijnsbergen, Van Zuylekom, Van der Tuyn en Ten Braak, Het 2e elftal komt zondag wel voor een bijzonder zware opgave te staan. Het gaat naar Feijenoord 1, dat, ver sterkt met vele bekende spelers, om 2 uur de stryd tegen HDVS gaat aan binden. Het 3e elftal gaat om 10 uur naar CW 2 en moet daar kunnen winnen. Hetzelfde is het geval met het 4e elf tal, dat om 10 uur aan de Polder vaart SMV 2 op bezoek krijgt. GEERVLIET Vermoedelijk ten gevolge van het gladde wegdek op de Groene-Kruisweg ter hoogte van dr Hooglandseweg te Geervliet, slip te donderdagavond de scooterrijder P. F. van Llngen uit Hellevoetsluis. Met een zware hersenschudding werd het slachtoffer naar zija wo ning vervoerd. ■>A Het brons is ongeveer een 30 cen timeter hoge Orpheus-figuur. die de dwarsfluit bespeelt. De sobere vorm- opvattingen van de nestor der Ne derlandse beeldhouwers komen in de eenvoudige, vei stilde opzet zeer goed tot hun recht: by de geringe afme tingen heeft het beeldje hierdoor toch een monumentale waarde. Te vens is er een behoedzaam lyriek. Het werk ontstond in de dertiger jaren en werd docr een Parijse gie ter zeer fraai in het brons gébracht. Er bestaan in het geheel slechts twee exemplaren van; het andere is in het bezit van het Rijk. De schenking vult de verzameling van het Schiedams museum op zeer gelukkige wijze aan. De opzet is bij deze verzameling immers mede, een indruk te geven van de ontwikkeling der nieuwere Nederlandse beeldhouw kunst en een werk van de grote leer meester, die Bionner is geweest, werd daarin tot dusver node gemist. Waar prof. Bronncr zich zovele jaren heeft geconcentreerd op het Hilde- brand-monument, is zy'n verdere oeuvre zeer beperkt, hetgeen het nog moeilijker maakte, de leemte in de Schiedamse verzameling te vullen. Het valt daarb" nog te vermelden, dat zowel de beeihouwer als verschei dene' van zijn leerlingen juist voor de Orpheus' een byzondere voorlief de bleken te bezitten. Een Schiedamse collectionneur, die onbekend wenst te blijven, heeft het Stedelijk Museum een grote ijzeren plastiek van de jonge Italiaanse beeldhouwer Pomodoro geschonken. Het typeert le pogingen van he dendaagse jonge kunstenaars in ver schillende landen, ook in het „klas sieke" Italië, om gesloten vormen te dorbreken en gladde volumeh te ver vangen door een stugge, gespannen opzet met banden en lijnen, waarbij aan het gebruikte metaal bewust geen enkele charme of verfijning ge geven wordt. Deze „tekening in ijzer", die tevens een teken in dc ruimte wil zyn, werd door Pomodoro in 1956 in Schiedam zelf vervaardigd, in een kleine smederij. Deze en andere plastieken zijn van 20 december af te zien in een geheel nteuw ingerichte museumzaal.

Het Vrije volk | 1957 | | pagina 1