Arsenaal van HDVS zat vol met losse flodders Pittig RCH slaat zijn slag na rust verdiend Martinit wint derby tegen DRZ met punt verschi SCHIEDAM zit al in de kopgroep ,Oceaan met blauwe wimpel in Maassluis Verrassende zeges boek&n SVDPW en Schiedam .Leger bezorgt bejaarden een feestelijke middag es jol ie Rebjata zingt en danst voor ,La Matinata' WALDO-TAXI Kerstconcert op carrillon Jongen gewond bij aanrijding Het Vrije Volk Lager KNVB-voetbal Fietser rijdt tegen auto Auto - met drie ton deuren - kantelt Kerstfeest voor kinderen in Singapore Jasje uit Jasje weg 300 keer in het eerste Kind gered uit brandend huis Beloning voor recordprestaties Laatste schepen zijn binnen! RKWIK verliest van RDM (1-2) GS berichten: financiering verzekerd chiedatmners De grootste krant van Nederland Spaarregeling voor overheidspersoneel Basketball-strijd Kinderfilmmiddag van ANB geslaagd MICROKORFBALCOMPETITIE 64.65.0 (3 lijnen) HET VRIJE VOLK MAANDAG 23 DECEMBER 1957 PAGINA 7 r elkar- onder Ontgoocheling De verwachte ommekeer bij Her- (Van een medewerker) Het befaamde Gekra'inisch balalaika-orkest Wesjolie Rebjata verleende zijn medewerking aan de feestavond, die bet Schie damse Arbeiders Mandoline-orkest La Matinata zaterdag in het wijkcentrum Nieuwlanb gaf. Het gevarieerde programma be stond uit zang, dans en muziek. RAVA 0 Vredenb.Schiedam 12 MartinitDRZ 21 Er zullen weinig korfballers zijn geweest, die gisteren met een onvoldaan gevoel de Energiehal in Rotterdam hebben verla ten. De eerste ronde van de microkorfbalcompetitle, die de RKB heeft opgezet, is allergenoeglijkst verlopen, al is er uiter aard in vele wedstrijden fel gekampt. Tot halverwege de tweede helft heeft Hermes DVS zich moei- taarn en krampachtig verdedigd om de geflatteerde 1—0-voor- sprong tegen het pittige RCH te -behouden. Dominerend waren de Schiedammers van start gegaan om met behulp van de veel belovende nieuweling Eikenbroek en Znylekom reeds binnen vijf minuten tot succes te komen. De Schiedamse wapens schenen op scherp te zijn afgesteld, maar ju hettverloop van de strijd bleek dat het arsenaal slechts een hand je vol losse flodders bevatte, waartegen de Haarlemmers een ransel vol kwaliteiten als afweer konden stellen. En de verwachte executie van de Schiedammers tviel in de tweede helft toen de uitstekende Haarlemse kanthalfs Biesbrouek en De Jong him binnenspeiers naar doelpunten joegen. En dat dit tot twee treffers beperkt bleef dankte Hennes aan zijn defensie-blok waarin aanvoerder goalie Van Diest schitterde. Het had er alle schijn" van dat Hermes de eerst volle winst voor eigen publiek ging boeken. Van de heer J. Kreuger ontving ik dezer dagen een gevoelvol schrijven, dat ik echter wegens de beperkte plaatsruimte niet ir zijn geheel kan laten afdrukken. De heer Kreuger is inspecteur van de Dierenbescherming te Schiedam en het is dus begrijpe lijkdat hij juist in deze dagen vlak voor Kerstmis het hart vasthoudt. Se kerstdagen zijn voor vele men sen de dagen van het gebraad en het bout, zegt de heer Kreuger. Hij be treurt het echter, dat er zo vaak op onoordeelkundige wijze dieren wor den gedood. Met klem wijst hij erop, dat het ophangen van levende dieren en het plukken van lettende kippen voor de wei strafbaar is. Bet is wel erg, dat de heer Kreuger nog nog een dergelijke waarschuwing móet laten horen, maar blijkens het schrijven bereiken vooral vlak voor de feestdagen de Dierenbescherming peel klachten over wreedheden aan dieren begaan. Ten slotte zegt de heer Kreuger, dat de politie en hij er streng op zullen toezien, dat derge lijke dingen in Schiedam niet gebeu ren. Een zilveren jubileum. Deze keer eens niet van een tro'iwe, ijverige en nauwgezette beambte f van een ver eniging met veel uithoudingsvermo gen.... ■maar van een clubblad. Een Had dat in vele Schiedamse gezinnen wordt gelezen. Een blad met frisse 'deuren en ferme artikeltjes. Kortom, de Rood-Groene Revuehei orgaan tan de sportvereniging SVV. In het december-nummer van dit Had wordt uitvoerig'"gewag gemaakt van het zilveren jubileum. De SW'ers zijn er trots op. Terecht. Een. goed verzorgd orgaan is vooral voor een grote vereniging van bijzonder veel waarde. Dat merkt trouwens ook de „idichterEldeb alias Leen de Brvqn, al een kwart eeuw mede werker aan de Revue) in zijn laatste bhdrage op ,,'t Clubblad is de levens ader voor d' groei en bloei van SVV." Waarvan acte. FREDERIK. MAANDAG Bioscopen; PASSAGE-THEATER, 2 en S.1S uur. Laurel en Hardy bij de luchtbe scherming. MONOPOLE-THEATER 2, 7 en 9.15 u. Koning Voetbal. Apotheek: Apotheek Evers, Lange Haven 81. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM:. 10—5 uur; Kersttentoonstelling van schilde rijen en tekeningen van Vincent van Gogh. Diversen; AULA stedelijk MUSEUM, 8 uur: Kerstconcert Schiedams Vrouwen koor. KENE, 7AO uur: Lenteklanken zingt kinderoperette. DINSDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER 2 en 8.15 uur. Laurel en Hardy hij de luchtbe scherming. MONOPOLE-THEATER 2, 7 en 9.15 u. Schaduwen over de sneeuw (The Mountain). Apotheek: Apotheek Evers. Lange Haven 81. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM. 2—5 uur: Kersttentoonstelling van schilde rijen en tekeningen van Vincent van Gogh. CULTUREEL CONTACT CENTRUM, 10—5 uur: werken van Piet var» Stuyvenberg. ROTTERDAMSE BIOSCOPEN ARENA: Het schandaal van Cloche- merle. 2, 7 en S.30 uur. Kerstdagen 2, 4.30, 7 en 9,30 uur (14 jr), CAPITOL: Tarzan en de verloren safari. 2 en 8.15 uur. Kerstdagen 2. 420, 7 en 9.15 uur (14 Jr). CENTRAAL: De atad op stelten 2, 7 en 9,15 uur. Kerstdagen 2, 4.30, 7 en 9.15 uur (a,l.j. CINEAC (naast de Bijenkorf): Jour naal van 9 tot 24 uur. CINEAC (ln Beursgebouw)De pyama- parade. Dagelijks, ook 2e Kerstdag vanat 9.30 uur. le Kerstdag vanaf 1.30 uur (aj.). COLOSSEUM: Op naar Hollywood. 2, 7 en 9.15 uur. Kerstdagen 2, 4.30, 7 en 9.15 uur (al.). HARMONIE: Bernardine. 2, 7 en 9.15 uur. Kerstdagen 2, 4.30, 7 en 9.15 uur (al.). LUMIèRB: Full of life. 2.15. 7 en 920 uur. Kerstdagen 2, 4.30, 7 en 920 .uur (14 jr). LUTUSCA: Zoek het maar uit. 2.15, 7 en 920 uur. Kerstdagen 2, 4.30. 7 en 9.30 uur (al.). LUXOR: April love. 2, 7 en 9.30 uur. Kerstdagen 2, 4.30, 7 en 920 uur (al.), 2tRTRO: Kitty ln de grote wereld. 2, 7 en 8.15 uur. Kerstdagen 2, 420, 7 en sis uur (al.), PRINSES: April love. 2.15, 7 en 920 uur. Kerstdagen 4,30, 7 en 9.30 uur (al,). RRX: De dood van een bandiet. 2, en 9.15 uur. Kerstdagen 2, 4 30, 7 en 9.15 uur (14 Jr). SCALA: Een koning in New Vork. 2 en S uur. Kerstdagen 2, 4.30, 7 en 9.30 uur (a.l.). THALIA: Funnv face. 2.15, 7 en 920 uur. Kerstdagen 2. 4.30. 7 en 9.30 uur (al t VENSTER: Miracle ln Soho. 2, 7 en 9.15 uur. Kerstdagen 120. 4.15, 7 en 9.15 uur (al.). VICTORIA: De familie Trapp. 2 en 8 uur. Kerstdagen 2, 420. 7 en 9.15 uur (al.). brokje ontgoocheling overgebleven. Over alle linies bleven de Haarlem mers «fineren. Op nieuw moest Van Diest in helfbaftige styi naar de voeten van Kruyver duiken, die ogenblikkelijk hierop een pass van Biesbrouek naast de staander knal de, Honout gaf een kopbal af, die wel Van Diest sloeg maar rekelings over de lat verdween. Kundig priemde in de vierde mi nnet een hoge pass van Eikenbroek (uitstekend aanpassingsvermogen in het betaalde milieu van deze nieu weling) ver in de Haarlemse defen sie waar de fel sprintende Znyle- kem dankbaar op reageerde, (1-—0). Hermes kwam terug tnet een scrim mage, waaruit v, d. Burg net naast knalde. Het knaleffect bleek echter uit een leeg vat te komen. Rustig verplaatste RCH de Bakens; de voet balcapaciteiten gingen het spelbeeld bepalen en de balans sloeg naar de Haarlemse kant over. Furieus moest doelman v. Diest naar de schiet grage schoenen van Peters om zijn eerste vele safes te maken. Op nieuw kwam Peters terug na een pasje van Kruyevr en nu met succes. Alleen in de ogen van scheidsrechter Drei- m aller vond deze treffer geen ge nade. Rustige figuur Op het middenveld bleven Bies brouek en De Jong stuwen om de aanhoudende aanvallen te voeden. Henk knalde in uit een vrije trap, Peters bleef op schietkansen loe ren, maar boven dit spektakel rees de rustige figuur van doelman Van Diest, die het gevaar wegwuifde. De Schiedamse aanvalslinie verbrokkel de verder bij iedere aanvalspoging en de agor&dische fens (Mijnsber- gen) werd zonder aïlure verwerkt. Mul, Kruyver en Peters deden dit kwalitatief heel wat beter en zelfs kanthalf De Jong kwam in schiet positie maar nog kundiger bleven de acties van goalie Van Diest. Een foutje van spil Rijke bracht Henke voor Van Diest, maar zijn schot miste voldoende nauwkeurig heid. Een enkele gevaarlijke uitval van de Schiedammers strandde in de veilige handen van de Racing doel man v. d. Oort. Onder deze omstan digheden gunde iedereen de Haar lemmers de verdiende beloning, waarmee Honout uit een hoge pass van De Jong een begin maakte hetgeen zijn clubgenoot Kruyver een half uur later herhaalde door een listige pass van Biesbrouek achter Van Diest te plaatsen. De spelver- houding was hiermee herstelud en al bleef midvoor Mul echter zijn voorhoede het spel uitstekend ver delen, de verdere Haarlemse acties weiden door Van Diest gestopt. Van Hermes-DVS-zjjde had men inmid dels al lang de wapens gestrekt! De opstellingen: HDVS: 1 v Diest, 2 De Groot, 3 v. d. Sloot, 4 Eikenbroek, 5 Rijke, 6 v Her waarden, 7 v. d. Burg, 8 Mijns bergen 9 v. Zuylekom, 10 v. Tuyn, 11 Ten RCH: 1 v d Voort, 2 Schoonen- berg, 3 Romviel, 4 De Jong, 5 v. d. Brink, 6 Biesbrouek, 7 Peters, 8 Kruyer, 9 Mul, 10 Honout, 11 Henke. ongecorrigeerd De stadsbeiaardier Cor Don zal dinsdagavond van 8 tot 5.30 uur het carillon van de Grote Kerk bespelen. Het programma luidt: Gloria in Ex» celsis Deo; Er is een kindeke geboren op aard; Joseph, liebe Joseph (melo die 14e eeuw); De herdertjes lagen bij nacbte; Nu sjjt welttekome; O, Sanctlsslma fSlcillaans volkswijsje) Daar ruist langs de wolken, H. Bt- shar: Stille nacht, Franz Gruber (1787—1863). Op de hoek van de Delftseveerweg- Westlandse Weg te Vlaardingen is vanmiddag tegen twaalf uur de elf jarige Peter Dessen uit Vlaardingen met zijn fiets aangereden door een personenauto. De GGD bracht de jongen kort na d« aanrijding naar het Algemeen Ziekenhuis. Hij had ernstige snijwonden aan hoofd en handen opgelopen. De auto wera aan de voorzijde licht beschadigd, de voorruit is geheel vernield. D: jon gen stad zonder uit te kijken de weg over. Zoals te verwachten was zijn de velden in het voetbalprogramma van gisteren de grote spelbreker geweest. Van de zes vastgestelde wedstrijden bonden er slechts drie doorgang vinden, terwijl m de Rotterdamse afdeling het gehele programma werd afgelast. De met belangstelling tegemoet geziene plaatselijke derby Martinit—DKZ eindigde in een onverwachte kleine overwinning voor Martinit, Z—l, hetgeen een bijzondere verdienstelijk resultaat van de mannen van voorzitter Van Dijk is te noemen. Even verrassend waren de over- winningen van SVDPW en Schiedam in moeilijke uitwedstrijden» vorm en vooral spü Tal van ouden van dagen waren zaterdagmiddag bijeen in de zaal van Arcade, Zü zaten geschaard aan lan ge tafels, waarop een feestelijk kerst verlichting was aangebracht. Wel drie honderd personen waren aanwezig om de bijzondere kerstfeestmiddag bij te wonen, die het Leger des Heils in het kader van de kerstfeestactte organiseerde. De algehele leiding van de samen komst berustte bij mevr. G. T. Drent- jeHaas, terwijl majoor J. Hoevers, directeur van de Industrieële Inrich ting voor het Leger des Heils ia Den Haag, de middag leidde. Afwisselend was er samenzang en muziek van het muziekkorps van het Leger de» Heils oJLv. kapelmeester A. van Gulik. Tijdens het samenringen zorgden de „soldaten" voor versnaperingen en consumpties, die de bejaarden dank baar in ontvangst namen. De heer Van de Bogaard, onderwij zer te Vlaardingen, vertelde «en kerstverhaal. Na afloop kregen de bezoekers een krentenbrood, een pak koffie, een pakje thee en een zak biscuitjes, waarmee zij hun kerstdagen feeste lijk kunnen doorbrengen. Het eerste na de oorlog in eigen land gebouwde vliegdekschip, de 27.000 ton grote „ClemenceaU", Is in mes in de tweede helft is slechts een Brest te water gelaten. Nadat de voorzitter, de heer W. H. Krouwel, het openingswoord had ge sproken, verzorgde La Matinata, oJ.v. dirigent/H. F. Jung, het eerste muzi kale gedeelte van de avond. Na dit optreden vergastte het dubbel inan- nenkwartet Preciosa het publiek op enige bekende liederen, waaronder negro-spintuals. Na de pauze kwam het gezelschap Wesjohe Rebjata, dat under leiding staat van de zangeres Maria Petrowa, op het toneel. Men bracht op ver fijnde wijze fraaie melodieën ten ge hore en gaf indrukwekkende dansen ten beste. Al met al kan La Matina ta er weer verzekerd van zijn de le den een plezierige feestavond te heb ben aangeboden. Een zware hersenschudding liep de 40-jarige sfcooktechnicus J. M. V. uit Delft op, toen hjj zaterdagavond om kwart voor acht op de hoek Prof. Kamerling!» Onneslaan—Van Swin- denstraai te Schiedam met zjjn fiets tegen een auto botste. V. verleende de auto geen voor rang. Hij is door de GG en GD naar de Dr. Noletstichting gebracht. SCHELLUINEN Een treiler met oplegger, geladen met drie ton deu ren van een deurenfabriek te So- meren, reed zaterdagmorgen om kwart voor acht even ten zuiden van de plaats waar de Langeweg te Schel- lulnen Rijksweg 15 snijdt, van de Rijksweg af en kantelde. De bovenliggende deur van de ka- bine klemde zodanig dat de chauf feur deze niet kon openen. De Gor- kumse politie bevrijdde de man, die ongedeerd was gebleven, uit zijn be narde positie. Hij verklaarde ver blind te zijn geweest door een tegen ligger 'gehele lading deuren, die flinke schade opliep, moest van de gekan telde wagen irden verwijderd, al vorens deze door een kraanwagen weer op zijn wielen op de weg ge- DJAKARTA— (Van onze eigen correspondent en van AF) Marine en leger van Groot-Brittanlë en Malakka bereiden voor de Neder landse evacués in de kampen in Singapore een kerstfeest voor. Er zijp 300 geschenken voor kinderen gé- kocht. Verder zal er een kerstmaaltijd en een film voorstelling komen. De barakken in de kampen afln deugdelijk ingericht. Er zijn énkele tenten voor de jongens en mannen. ,Van vorken tot matrassen is alles gloednieuw. In Soerabaja is een centraal passa gebureau opgericht dat in samen werking met de Nederlandse diploma tieke missie tegen het eind vah janu ari het vertrek van meer dan 10.000 Nederlanders zal regelen. De „Siba- jak" zou vandaag uit Soerabaja ver trekken en Djakarta aandoen. Het schip zal rechtstreeks met evacués naar Rotterdam varen. De „Grote Beer" en de „Johan van Oldenbame- veldt" zullen tegen het eind van januari naar Amsterdam koers zetten. (Van onze sociaal-economische redactie) De regering heeft een spaarregeling veer het overheidspersoneel ontwor pen. Sis wit de ambtenaren, die een deel van hun salaris sparen een pre mie geven ln de vorm van een be paald percentage van het gespaarde bedrag. De regeling heeft ten doel de be zitsvorming bij het overheidspersoneel te bevorderen. De bedragen, die voor premising in aanmerking komen, zuilen worden gebonden aan maxi mum-grenzen. Het voorstel is dezer dagen bespro ken in de centrale commissie voor ge organiseerd overleg in ambtenaren zaken, De vergadering werd bijge woond door de staatssecretaris van Binnenlandse Zaken, Bezitsvorming en PBO, drs. Schmelzer, De personeeïsdelegatie heeft ver zocht, haar definitief oordeel te mogen opschorten ln verband met noodzakelijk beraad in eigen kring. Op 21 januari as. zullen de bespre kingen worden voortgezet. Zaterdagmiddag speelden een meisjes- en een jongensteam van de Willem de Zwijgergchooi uit Vlaar dingen en de Rijks-h,bjs. uit Schie dam een basketball-wedstrijd tegen elkaar in de gymnastiekzaal op de Westbavenkade In Vlaardingen. De jongens (uit de tweede en der de klas) speelden een gelijkopgaan- de wedstrijd, waarbij de partijen om beurten een voorsprong veroverden. De eindstand leverde een kleine overwinning (4137) voor het Schie damse team op. De meisjes ven de "Willem de Zwijgerschoö! behaalden de Over winning in een af en toe wat te fel gesDeelde Wedstrijd. Hoewel de strijd gelijk opging gaf het betere schieten van de Vlaardingse meisjes de door slag. Tot de rust ring het gelijk oo, de stand was toen 14—14. maar daarna Henen ze snel uit en wonnen met 34—22. aVDrbvriAi11*' t-cii Oftuucrjte- ••ju neijiet oe„onnen »t zyn. a a de iiiiuise ore»winning op riermamlaü vorige ween weru nu nei goed ge- piaaiate HAVA op eigen terrein »net niet minder aan ü—.s verslagen. De Uchleaammers speelden hun beste wedstrijd van dit seizoen en bepaald zwakke plaatsen telde het elftal niet. Bovendien gingen de kwaliteiten ditmaal met een prettig aaildoeno enthousiasme gepaard, hetgeen het beste voor het yeraere verioop van de competitie doet ver- Wachten. RA Va miste na een kwartier spe len in de eerste helft een strafschop, hetgeen uiteraard stimulerend werk te voor onze stadgenoten. De strijd ging overigens ln de erste helft ge lijk op en men kwam niet tot doel punten. In de tweede helft namen de Schiedammers het heft in handen. Reedt na tien minuten gaf Geel een inswingende corner af, die zonder meer achter de RAVA-doelman be landde. RAVA trachtte direct een antwoord te geven, doch onze stad genoten hadden de smaak te pakken en bleven domineren. In de twintigste minuut werkte V. d. Vlist zich door zijn belagers heen en scoorde met een harde schuiver (02). Dezelfde speler kreeg middels een penalty nog de kans tot een tweede treffer te komen doch zijn inzet vloog langs de staan der. Vlak voor Windt voor de slag: 0—3. dag in prima G. Schrumpf en linksachter A. de Jong speelden voortreffelijk. Na een half uur slaagde Martinit, erin de bakens te verzetten, hetgeen tevens met succes gepaard ging. Een trekbal van K. Maltha werd door J. Schrumpf m een doelpunt omgezet. In de tweede helft had Martinit het beste van het spel en merentijds werd DRZ de wil opgedrongen. On danks deze meerderheid siaagde rechtsbuiten molendenk erin om zijn clubgenoot Wigmans de partijen op gelijke voet te laten brengen. Martinit slaeg echter krachtig te rug. Fabri was zijn verdediger v. Eyck te snel en diens trekbal werd door J. Schrumpf hard ingeschoten, koppend bracht v. Os ln deze situatie redding. Een en ander kwam echter zo hard aan dat de DRZ-speler het veld moest verlaten. Tien minuten voor tijd ontstond het beslissende en voor Martinit win nende doelpunt. Uit een vrije trap lanceerde Brouwer zijn clubgenoot Njjs die met een beheerste kopbal de DRZ-doelman sloeg. Zelfs scoor de Martinit nog een derde doelpunt door Maltha, dat echter wegens bui tenspel geannuleerd werd. tijd zorgde v. d. duidelijke einduit- Ook Schiedam heeft zijn moeilijke uitwedstrijd tegen Vredenburch tot een goed einde weten te brengen, Er werd aan beide zijden aantrekkelijk gevoetbald en veel krachtsverschil gaf deze wedstrijd dan ook niet aan. Onze stadgenoten wisten echter net iets meer van de kansan te pro fiteren, hetgeen hen twee kostbare punten opleverden. In een geiykopgaande strijd wist Vredenburch voor de rust da leiding te nemen, maar in de tweede helft werd de aanvallen van de Schie dammers gevaarlijker en kon succes niet uitblijven. In de twintigste minuut bracht Stolk een hoekschop uitstekend voor de vijandige doelnr nd en op even voortreffelijke wijze scoorde v. Buu- ren hieruit met een kopbal tegen. Drie minuten later hadden onze stadgenoten opnieuw succes. Nu was het opnieuw P. v. d. Zwan, die alweer met een kopbal zijn ploeg de leiding gaf. Met alle mankracht ging hierna Vredenburch in de aanval maar de Schiedamse verdediging liet zich niet meer ontzetten. De met veel belangstelling tege moet geziene derby MartinitDRZ is, ondanks het voorgane gebeuren, een uiterst sportieve strijd geworden. Martinit groeide in deze wedstrijd naar het geil, waarin vorig jaar so menig succes is geboekt en mede door deze vorm werden de „Zon- ners" met 21 op de knieën ge bracht DRZ startte in een duidelijk offen sief. Er werd uitstekend door de „Zonners" gecombineerd en de Mar- tinit-verdediging kreeg het dan ook SWaar te verantwoorden. Deze de fensie toonde zich echter deze mid- Om met twee onbekenden te knok ken trok C. K. zondagavond op de Hoogstraat in Schiedam zijn jasje uit. Even later zocht hij vergeefs naar het jasje. Op de Appelmarkt vond hij alleen zij nportefeuille terug, maar het geld 12,was eruit ver dwenen. Voor de aanvang van de derby Martinit—DRZ is de aanvoerder van De Rode Zonners, dan van t Hof, gehuldigd. Op de mudden- cirkel van het veld waren de spe lers van beide partijen bijeenge komen om deze man, die op het punt stond om zijn 300ste wed strijd voor het eerste elftal van DRZ te spelen, in het zonnetje te zetten. De tweede voorzitter Groene- wegen was col lof over arme Jan" Als junior kwam hij bij DRZ en toonde gauw met de voetbal te kunnen omgaan. Toen Jan zeven tien was, mocht hij al in het eer ste elftal spelen. De tweede voor zitter noemde Jan van 't Hof „niet alleen een goede aanvoer der, maar ook een goede kame raad en een goed clublid, dat heeft hij bewezen tijdens de bouw van de kantinef Hij bood ie Jubi laris" een boek aan. De vrouw van Jan kreeg van secretaris Van Rooijen een bouquet bloemen. De medespelers van Van 't Hof lie ten zich evenmin onbetuigd. Ook van hen kreeg Jan een boek. In de grote zaal van het Volksge bouw, die deze keer overvol was, wer den zaterdagmiddag voor de kinde ren van de leden der Algemene Ne derlandse Bedrijfsbond een aantal aantrekkelijke filmpjes vertoond. Het voorprogramma bestond uit een serie tekenfilmpjes en een kleu renfilm over een „bezoek aan de die rentuin". Het eerste tekenfilmpje, naar het bekende Nederlandse sprookje „Het dappere kleermakertje" toonde ons hoe men het moet be staan, er „zeven in één klap" te slaan. Als hoofdfilm vertoonde men „De vuurrode bloem" eveneens een teken film. Deze laatste film, gebaseerd op een Russisch sprookje is, zo werd verteld, van Oost-Duits makelij. Dat de jeugdige bezoekers deze filmmiddag op prijs stelden bewezen de enthousiaste uitroepen we). Na afloop kregen de kinderen bovendien nog een zak met versnaperingen. De achttienjarige Henny van den Broek uit Hilversum heeft zaterdag morgen het leven gered van een vjf- jarige jongen, die lag te slaper in een brandend huis. De brand was om acht uur 's och tends uitgebroken in het perceel Me relstraat 1, welks bewoners kleren te dragen hadden gehangen bij de haard. Korte tijd nadat deze kleren vlam hadden gevat stond de gehele huis kamer in lichter laaie en de buren alarmeerden brandweer en politie. Het daar wonend echtpaar, was op dat moment afwezig, 20 wist men in de buurt, doch Henny van den Broek herinnerde rich plotseling het kind dat boven sliep. Via een luifel boven de voordeur, waarvan hij de ruit stuksloeg drong hij het huis binneD, waarna hij de jongen in veiligheid bracht. De brandweer kon het vuur beper ken tot de huiskamer, die geheel uit brandde. Ook heeft elk achttal natuurlijk ni»t kunnen winnen, maar toeh bleef het gevoel: we hebben prettig en pittig gespeeld. De omstandigheden lenen rich daartoe Inderdaad bijzonder: windstil en een «troef, egaal speelvlak. Aan de hardheid daarvan moesten de ploegen, die nog niet hebben gemi- crood natuurlijk wel even wennen, maar dat gebeurt «nel. (Van een onzer verslaggevers) Na tien en een halve maand is vanmorgen bij het aanbreken van de dag de zeesleper „Oceaan" in de haven van Maassluis terugge keerd." Met de Blauwe Wimpel in top voor de meeste gesleepte mijlen in het afgelopen jaar én met het record, dat de „Oceaan" met de „Clyde' 'moet delen, voor de langste sleepreis: 15.190 mijl. De enorme lange ruk maakten de „Clyde" en dn „Oceaan" met het Bra- ziliaanse slagschip „Moreno", dat zij van Puerto del Grano naar de Ja panse slopershaven Hlkari brachten. Ze deden er zes en negentig dagen over. Advertentie EM. Zaterdagmorgen zijn de laatste drie loggers van de Kahaai visserij de Vlaardingse haven binnengelo pen, Dit seizoen, zullen na nieuwjaar de trawlers alleen nog uitvaren. De laatste afslag heeft vanmorgen plaatsgevonden. Binnen kwamen de loggers: VI. 78 D. v. Rijn 23 ktj:; VI. 216 H. v Rijn 120 ktj.; VI. 71 - A. v. d. Toom 100 ktj. 't Is nu B'ouwe teelt ofwel Behou den teelt 1957, Van de Schiedamse ploegen hebben die van Schiedam het beet geboerd. Het eerste won zijn beide wedstrij den, nl. van Wlon 2 met 2—7 en van Het Zuiden 4 met 6—8. In de eerste wedstrijd werd met een 04-voor- sprong gedraaid ea in de 3e met een balanse venwicht van 3—8. Die ont moeting had een uitermate spannend verloop, WION 2 had met 5—0 de leiding genomen en kwam na de ge lijkmaker weer met 3—2 voor. Eerst na de korfwieaellng kwam Schiedam voor te staan (6—3), maar nu kon WION 2 weer ophalen. In de laatste seconden scoorden onze stadgenoten het winnende doelpunt. Samen met Vicus Oriëntie 2 hebben aj nu de leiding van hun groep. Succes begon heel goed tegen Zwer vers 2. Een 1—0-achterstand werd in zeer korte tijd in een 1—3-voorsprong omgezet en na half time werd de korf van de tegenpartij nog eens drie maal doorboord, zodat deze wedstrijd met 1—8 werd gewonnen. Heel wat minder vlot ging de strijd tegen Het Zuiden 3. Wel scoorden de Successers het eerste doelpunt, maar toen liet Het Zuiden 3 zien wat men kon. Het resultaat was, dat de Rotterdammers niet 3—1 vóór kwamen te «taan. De laatste treffer kwam van Succes zijde, zodat deze ontmoeting met De Openbare Leeszaal en Bibllo- 3—2 werd verloren. In deze groep Itheek te Schiedam is dinsdagavond heeft WION de leiding en wordt de I gesloten. tweede plaats door vhf ploegen, waar onder Succes, gedeeld. De Sueces-jeugd en Succes 2 moes ten de eer volledig aan de tegen partijen laten. De uitslagen zijn: Spangen J—Succes J 3—1; Zuiden j Suooea J 6—2; Succes 2—Afaoy 2—3 en succes 2—Trekvogels 3 1—4. De aspiranten hebben zaterdagmid dag hun hart kunnen ophalen aan mlcrokorfbaL Ook hier waren de ploegjes van Schiedam goed op dreef en behaalden de Succes-teams slechte één winstpunt. De resultaten waren: Het Zuiden b—Schiedam a I—1; Schiedam a—Succes a 1—0; Schie dam b—Rozenburg d 30; Spangen b—Schiedam b 0—3; Succes aSp-m- gen b 1—1; Succes bSpang:e 13; Het Zuiden d—Succes b 2—1. In de Lange Nieuwstraat te Schiedam ls aondag een hond aan gereden, die voorlopig is opgeborgen in het Dierentehuis aan de Annaais- terstraat, waar de eigenaar hem kan komen halen. Het is een jonge, zwar te reu met witte pootjes. RDM beeft zondag in het park 't Nieuwelanl, na een 10-achter- stand enkele minuten voer de rust opgelopen, in de tweede helft RKWIK zodanig in bedwang behou den, dat de beide punten altei defijk toch mee naar Rotterdam konden worden genomen. Voor RKWIK, dat na het grote succes tegen De Hollanditsan, in staat werd geacht RDM belde pun ten afhandig te maken, ls deze ne derlaag wel een grote teleurstelling. Vooral ook, omdat de thuisclub vele kansen heeft gehad om een beter re sultaat te bereiken. De Rotterdammers begonnen bij zonder ondernemend met een aantal hoekschoppen. Daarbij kwam de midvoor een keer vrij voor het doel van Lens te staan, maar zijn schot mislukte. Ook RKWIK wist tot enkele ge vaarlijke aanvall ente komen, waar uit een druk op het Rotterdamse doel ontstond. Op fraaie wijze stopte de doelman een mooi schot van Bak ker, terwijl de linksback kort daarop een doelpunt voorkwam door Van Rutten een kans te ontnemen. En kele minuten voor de rust kon Boose z\fn club de leiding geven (1—0). Vrij kort na de hervatting wist de RDM-midvoor gelijk te maken (11). Hierna verkeerde het Vïaar- dingse doel vaak ln gevaar. Toch kreeg RKWIK spoedig een kans om de leiding te heroveren. Bakker kon doorbreken .stoof op de RDM-doel man af, maar schoot naast. Na een goed kwartier kon de RDM-links- buiten inkoppen na een vrij trap op het RKWIK-doel (12), Daarna heeft de thuisclub alles tn het werk gesteld onf gelijk te komen, doch elke aanval liep dood op de verdediging van de rood broeken. Het einde kwam met onveranderde stand. „Hei ls een beste reis geweest," vertelde ons vanmorgen de gezag voerder van de „Oceaan", kapitein Dirk Str{jbos en daarna heeft hij in sobere woorden het hele verhaal ver teld van de bewegingen van zijn schip. Een verhaal zonder franjes. Al leen maar nuchtere feiten en etsnamen. Op 4 rebruari met de 1 boot het zeegat uit naar de Engelse haven Pooie. waar ze een bak op sleeptouw namen voor Ma- racaibo. Zo gaat zijn vertelling verder: Ma- racaibo. New Orleans, Buenos Aires, Trinidad, Montevideo, Panamakanaal Hawai, Hikari, New Orleans. Cura cao, Aruba, Golf van Mexico, Port Arthur en dan naar Italië. En in die tijd hebben ze van alles gesleept; een slagschip, een boorin stallatie, een vrachtboot zonder roer, bakken, een lichter. Midden op de Atlantische Oceaan nam de „Rode Zee" die ilchter over. De „Oceaan" kon nog net voor het kerstfeest thuis zijn. Sinds 1 febiuarl sleepte de pees an" over een afstand van 31.000 mijl, m landrottermen: 56.000 kilometer.... (ongecorrigeerd) MAASSLUIS. Gedeputeerde Staten hebben de raad van Maas sluis bericht, dat zij de minister van Volkshuisvesting een verklaring heb ben toegezonden, inhoudende dat zij de financiering van de bouwkosten van de 24 woningen en garages, alsmede de kosten wan het bouwrïjp- maken van de daarvoor benodigde grond voldoende verzekerd achten. Voor een goede orde delen zy ech ter nog mede. dat zij de beslissing op het raadsbesluit voor zover dit be treft de ondershandse opdracht van de bouw van de woningen c.a. aan houden, tot de minister toestemming heeft verleend de bouw van bedoelde woningen te gunnen. Ook het besluit van de raad tot wijziging van de verordening op de invordering van havengelden is goedgekeurd, evenals de aankoop van een perceel grond met opstal van da heer H. Vreugdenhil voor de som van 4300 - In met belang van de volkshuisvesting. jet-geleerde» en -ontwerpers, die hebben meegewerkt aan de ont wikkeling van de kunstmanen, rijn Leninprljzen toegekend.

Het Vrije volk | 1957 | | pagina 1