Ontwikkeling Van Gogh in Museum duidelijk te volgen 78.089 Activiteiten van 't IvAO in begin van het nieuwe jaar Alleen wedstrijden voor vierdeklassers SVV naar Volendam Fortuna schakelt Zwijndrecht uit Vlaardingen heeft nn ruim 64.000 inwoners Kinderfeest in Musis Sacrum Schiedam wint van Antwerpen GEVONDEN OP STRAAT Coureur slaat goed figuur Lager KNVB-voetbal Verbeek DOM's clubkampioen Dr. Yan Loenen benoemd tot hoogleraar EET VRIJE VOLK VRUDAG 27 DECEMBER 1957 PAGINA 5 chiedanuners r elkacr onder 'Spoorwegen' voetballen De 30ste maart 1953 was het honderd jaar geleden, dat Vin cent van Gogh te Zundert in het westen van Noord-Brabant geboren werd en met indrukwekkende overzichtstentoonstellin gen, die in alle landen opmerkelijk veel bezoekers trokken, is die datum herdacht. De kleins tentoonstelling van een zorgvuldig verantwoorde keuze uit zijn roerken in het Stedelijk Museum te Schiedam geeft in een chronologische rangschikking der werken eveneens een beeld van de ontwikkeling van de kunste naar en zij doet dit op voorbeeldige wijze. Er is voor het gestelde doel geen werk te veel en geen werk te weinig. Tentoonstelling van duiven in Arcade Auto tegen zuiltje Kerstbal in Musis Burgerlijke Stand SCHIE0AMSEWEG117V TEL 32717-55669 BEiJERLANÜSELAAN 8, Onthoud een ding: Voor uw pantalon naar de Broekenkoning m Voorverkoop kaarten VftJiaaklcwartier Egyptisek gejuich voor AA-gasten NS hestellen 60 DAF-autobussen VFC moet zondag de kans grijpen Wedstrijden in het declameren Blinde Riesel ziet kerstlichtjes Buiten Schiedam Visafslag OM DE KNVB-BEKER Womngbouwlening (394 miljoen) is verdeeld Gemakkelijk Jammer, Ik was juist van plan om binnenkort een snelbrommer te ko pen om er 's avonds na tien uur lek ker hard en met veel lawaai mee op de Hoogstraat te gaan rijden. Maar dat plannetje kan niet doorgaan. De politie heeft er een stokje voor ge stoken. Aan het begin van de Hoogstraat zijn de bordjes ni de letterlijke bete kenis verhangen. Was er vroeger van 2 uur 's middags tot 10 uur 's avonds het rijdend verkeer verboden, sedert korte tijd mag er van 14 tot 24 uur" niet meer gereden worden. De politie heeft met voor niets de ze maatregel genomen. Er waren na melijk nogal wat jongelui, die na tien uur op de Hoogstraat geïmpro viseerde TT-races hielden. Dat is na tuurlijk wel een aardige ontspanning, maar de racers reden vaak zo roeke loos, dat zij een gevaar voor zich zelf en de voetgangers vormden. Boven dien. hielden zij met hun luidruchtig gebrom de Hoogstraatbewoners uren 's avonds op de Hoogstraat rustig uit de slaap. Nu zal het voortaan zijn, in ieder geval tot twaalf uur Het Leger des Heils doet met Kerst mis in Schiedam altijd veel goeds. Ik denk bijvoorbeeld aan die drie honderd bejaarden, die een feeste lijke middag kregen aangeboden en met een pakket lekkernijen en krui denierswaren naar huis gingen. Maar ook op allerlei andere ma nieren heeft het leger dit jaar weer geprobeerd aan zoveel mogelijk men sen wat vréugde te brengen. Zo wa ren op de ochtend van de eerste kerstdag heel wat soldaten van de tangbrigade en het muziekkorps naar het Gemeenteziekenhuis getrokken. Zij hebben daar een uur lang gezon gen en gemusiceerd. Bovendien ver deelden enkele soldaten, die waar schijnlijk minder muzikaal waren maar minstens even goede bedoe lingen hadden, pakjes biscuits onder de zieken. Dank zij de huisradio konden alle patiënten het concert volgen. En iemand, die het weten kan, vertelde mij, dat iedereen, die niet al te ziek was om te luisteren, geluisterd hééft! FREDERIK In het feestelijk versierde Musls Sacrum traden donderdagmiddag poor de kinderen van de leden der Katholieke Kring het befaamde ar- tiestenpaar „de Wido's" op. De vele; goochelbrucjes en spelle tjes vonden by de jeugdige bezoekers een enthousiast onthaal. Leuk was het, dat de kinderen zelf bij de voor stelling betrokken werden, doordat ie "Wido's hen, al naar gelang het in hun artistieke kraam te pas kwam, lilerlei geluiden lieten maken. Het daarvoor uit de zaal geroepen jongetje „Hansje", die de goochelaar In het begin der voorstelling dapper hièlp, vertederde de oudere aar.we- jigen door zijn onbevangen manier van doen. De opgetogen uitroepen oewezen wel, dat de kinderen deze middag niet graag hadden willen missen. Het elftal van de Schiedamse Spoorwegen, vergezeld van ongeveer twintig supporters en officials, reisde ten dezer dagen naar Antwerpen om te voetballen tegen hun Belgische lollega's. Op 16 november verloren de Schiedammers op het Martinitterrein met 24. Dit keer namen zij echter keurig revanche. Met 25 bleven zij de Antwerpenaren de baas. Vooral in de eerste helft vertoonde het spel van de Schiedamse spoor- R'egmannen een homogeniteit, die de basis werd voor een kloeke overwin ning. De rust ging in met 0—3. Daar na zakte het spelpeil en werd het tempo minder, maar onze stadgeno ten wisten toch hun voorsprong vei lig te stellen. Voor Schiedam scoor den J. van der Belt (2)J. Huzen (2) 5n B. Wallinga. Tijdens de gemeenschappelijke maaltijd stelde de heer Verbergt na mens de Antwerpse Spoorweg Sport vereniging voor om een permanent karakter aan deze wedstrijden te ge ven. De voorzitter van de Schiedamse Spoorweg Sportvereniging, de heer J. Bekenes, stemde hiermee in en bood zijn gastheren als herinnering aan de wedstrijd te Schiedam een inge lijste foto van de beide elftallen aan. De Schiedammers kregen een fraai vaantje. 1 In de kleine zaal hangen de teke ningen uit de verschillende levens perioden. De verklarende teksten hangen ernaast en de overgangen van de ene periode naar de andere zijn verrassend duidelijk te volgen, vanaf het bonkige verzet tegen de in vloeden van de Haagse school tot aan de stralend overtuigende kunstzinnige ontplooiing en het. uiteindelijke weg zinken in het ravijn van de zenuw- instorting. De ontwikkeling van Vincents schilderkunst wordt m de hoofdzaal op nog overtuigender wijze navoelbaar gemaakt. Hot begint met de sombere, donkere doeken uit Nuenen. en het beroemde schilderij „De aardappel eters" is van deze periode het onna volgbare hoogtepunt. Op de gang hangt een vergrote reproduktie van een brief, waarin Vincent zijn broer Theo van dit werk melding maakt. Tijdens het korte verblijf in Ant werpen wordt het palet van de kun- De s.c.v. De Postduif organiseert in Arcade, Lange Haven, een postdui- vententoonstelling, waarvoor van avond van 7 tot 9 uur de duiven worden ingezet. Zaterdagmiddag om vier uur wordt deze tentoonstelling voor het publiek geopend (vrij en tree) en om ongeveer acht uur wor den bonnen verkocht voor jonge dui ven, die geschonken zijn door voor aanstaande duivenliefhebbers uit het land. Deze tentoonstelling, waaraan post- duivenhouders uit Overschie, Vlaar- dlngen en Schiedam deelnemen, Is ook op zondag van 12 tot 5 uur ge opend. Bij het uitwijken voor een bus reed woensdagmiddag om kwart voor zes op de Oranjestraat een personen auto, bestuurd door H. B. C. v. d. W., tegen een verkeerszuütje op, waar van niet veel heel bleef. De auto werd ernstig beschadigd Evenals vorige jaren heeft de dans school Sitton in Musls Sacrum een kerstbal gegeven. Aan gezelligheid ontbrak het niet. De zaal was feeste lijk versierd en er waren veel dans- lustigen. De aardige attracties met kansen op prijzen, waarop men de aanwezigen tussen de bedrijven dooi onthaalde, vielen zeer in de smaak. Te bevragen aan het hoofdbureau van politie tussen 912.30 en 26 uur: por temonnee met inh., etui met pennen en potloden, half leren handschoen (r). Te bevragen bij de vinders: 1 pr rode kinderwanten, H. van Es, Newtonplein 2b; 1 pr rode glacé handschoenen. Goed hart, Seringenhof 10, Kethel; grijze wol len handschoen (1.), Hazewindes, Prof. Kamerling, h Onneslaan 94; motorhand- schoen, Etman, Sav. Lohmanlaan 72; bi. kinderwantje (r.), P. Mulder, Voltastr. 17; zwart nappa dameshandschoen, Van Gelder, Kraalerstr. 11a, Rotterdam; glacé herenhandschoen {r.), De Vlieger, Zuld- landsestraat 21: 1 pr. grijze glacé heren handschoenen, M. de Vries, Poortugaalse- straat 21; halfwas bont gekleurd konijn. J Poot, Poortugaalsestraat 14; wieldop van auto, P. van Dorst, Dr. Wibautplein 62: groene sjaal, H. EJJ1, BK Laan 190a; padvlndersrlem, M. Rebers, Groen van Prinstererlaan 13; badhanddoek met zwembroek, W. Struik, Den Bommelse- straat 2: zwarte sjaal. Beumer, Velle- \estslngel 21; twee jongensjasjes. Zonne veld, Parallelweg 152a; wollen sjaal, Brouwer, Buitenhavenweg 70; doublé damesarmband, Reens, Rotterdamsedijk 196b; doublé armbandje met hangertje. Van Alem of Klarenbeek, woonschip Jannie, Wlllemskade; polshorloge, P. Selling, L. Achterweg 14 (Lindenhof); 1 pi oorbellen, A. Leeuwensteln, Rotter damsedijk 275a; sigarenaansteker, J. W. Nefkens, Charl. de Bourbonstraat 27; vul pen, P. Bertels, Korte Haven 6; autoped, Nlesink, Stadhouderslaan 100; handtasje met portemonnee, Overltude, Alb. Thym- straat 16; plastic portemonnee met inh., portier Flat Vijfsluizen bij Wilton; akte tas met Inhoud, G. Braak, Strijensestraat 54; kinderportemonnee met Inh., M. de Vries, Parallelweg 102. Bü KB is'aan de heer H. D. Smit. wonende te Botterdam, voor man bankwerker bij de Dok- en werfmaatschappii Wllton-Fijenoord N.V. te Schiedam, toegekend de ere medaille, in brons, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. stenaar lichter, een proces dat zich in Parijs ondei inv ocd van de im pressionisten en 'et pointillisme voortzet. Een der treffendste werken uit deze tijd is het gedeeltelijk ge stippelde doek „De vrouw met de wieg". Een prachtige serie werken, waar onder het bloelende appelboompje, dat altijd machtiger en mooier is dan welke reproduktie ook, benevens een drietal bloeiende boomgaarden, de zonnebloemen, de zouaaf en de „Ber ceuse" doen de Arlesiaanse periode ook op deze tentoonstelling als de belangrijkste kennen. Van het jaar te Samt-Remy (mei '89-me' zijn hier dertien werken, met c on vergelijkbare slaapkamer, c.„ .„el ge reproduceerde Irissen en de doeken naar werken van Delacroix, Millet en Rembrandt. Enige dagen voor zijn dood schil dert Vincent in Auvers-sur-Oise (21 mei 1890-28 Juli 1890) het angstaan jagend sobere „Korenveld met kraai en". Er zijn hier nog drie andere werken uit die laatste periode aan wezig die smartelijk getuigen van Vincents wegvloeiende scheppings kracht. Deze tentoonstelling, die dank zij de bereidwilligheid en hulpvaardig heid van ir. V. W. van Gogh tot stand kon komen, biedt de inwoners van Schiedam en omgeving, die er niet zo gemakkelijk toe komen de Musea in Amsterdam en Otterlo te bezoeken, een zeldzame gelegenheid voor het eerst of opnieuw met het werk van de grote kunstenaar kennis te maken. Ook de leerlingen van de scholen zouden er heen moeten gaan. En zij zullen er genieten, onvergetelijk, zelfs als de leerkrachten niet in de gele genheid zouden zijn geweest het be zoek voor te bereiden. Het is in alle opzichten een prachtige expositie en alle lof voor de inrichters. De tentoonstelling duurt tot en met 27 januari. PIET BEGEER De Schiedamse bevolking nam in de maand november met 144 zielen toe, waardoor het in wonertal op 78.089 kwam. In november vestigden zich 72 meer mensen in de stad dan er vertrokken. Bovendien werd Schiedam 72 baby's rijker: 41 meisjes en 31 jongens. Geboren: Adrianus P J, z v. A P de Knegt en W I van Dtjl; Kees z v J Klinkenberg en A Nieman; Marga- retha H. d v J L S Herkelman en M W Verdoes; Lilian, d v J v d Steen en D A Tjia; Cornelia M, d v C P de Laat en M Bruin: Antonius P, z v K van Dijk en A M Hengst; Marja, d v J W Sauveur en M A Leensvaart; Robert, z v A Visser en W Winter; Franciscus M J, z v L van Katwijk en H Hesselberth. Overleden; C de Kroes, 80; J M Janse, 82: C J Merten, 67; J C Speijer. 72. Advertentie LM. KROOIWtADIO Benut onze moderne servicedlenst voor Uw aankoop van: Televisie, radio, bandrecorder, wisselaar, enz. Discrete ertdittsenria KROON MkOtt De Vlaardingse rennersclub De Coureur heeft zich gisteren tijdens de Nederlandse clubkampioenschap pen op de home-trainers in Rotter dam duchtig geweerd. De Coureur bezette in het eindklassement de achtste plaats. Een prestatie, die er in vergelijking tot vorig jaar, zijn mag. Toen eindigde De Coureur na melijk op de laatste plaats. Gisteren in Rotterdam was De Coureur vertegenwoordigd met de renners Sjaak Koevermans, Ton Dangerman, Sam Bakker en Rein ter Stege. Sjaak Koevermans verrichtte een prestatie van de eerste orde door in het persoonlijk eindklassement op de zesde plaats te eindigen. Dat be tekende slechts twee plaatsen achter de bekende Tour de France-renner Daan dp Groot of 4/5 sec langzamer dan de snelle De Groot. De Coureur hoopt op zondag .5 januari bij de door de Amsterdamse wielerclub Olympia te organiseren homewedstrijden een nog beter resultaat uit het wur te slepen. De Coureur-ploeg zal nog na der worden aangewezen. Zondag aanstaande zal Sjaak Koe vermans deelnemen aan het per soonlijk kampioenschap Home-trai- ntn van Zuid-Holland. Die zullen verreden worden in het gebouw Pa tronaat, Hommerstraat te Rotter dam. Aanvang 10 uur. Advertentie LM. HOOGSTRAAT 86 Ket Instituut voor Arbeidersontwikkeling, afdeling Schiedam, heeft voor de eerste maanden in het nieuwe jaar een aantrekkelijk programma samengesteld. De leden kunnen deelnemen aan een cursus toerisme, een cursus Amerika en op 6 februari in Emporium een „zwerftocht" maken door enkele interessante delen van Amerika. Het kleine voetbalprogramma voor zondag zal alleen bestaan uit activiteiten van vierdeklassers, die mede door het wegvallen van semi-beroepsvoetbal de belangstelling van de voetballiefhebbers zullen gaan verdelen. Schiedam, DRZ en Martinit kunnen hiermee hun voordeel doen, daar zij voor het enige voetbal in Schiedam gaan zorgen. Voor de derdeklassers Excelsior '20 en DHS en de Schiedamse vertegenwoordigers in de Rotterdamse afdeling zijn geen wedstrijden vastgesteld. /Voor de belangrijke wedstrijd VFCLaakkwartier zijn toe gangsbewijzen in voorverkoop verkrijgbaar bij Het Vrije Volk, Dayer 2 (boekwinkel AP). Schiedam ontvangt hekkesluiter Hermandad. De thuisclub die het minste aantal wedstrijden in de des betreffende afd. heeft gespeeld, heeft de mogelijkheid de weg omhoog te vinden, in dien de achterstallige weel- strijden in winst kunnen worden om gezet. Het laatste zit er tegen de Rotterdamse politiemannen zeker in. DRZ, dat op min of meer ver rassende wijze j.l. zondag de volle winst aan Martinit moest laten, krijgt DDC op bezoek, dat onze stadgenoten op de ranglijst in de rug kijkt. "We hebben echter nog steeds de overtui- CAIRO (Reuter. AP) Duizenden jongeren hebben gisteren in de stra ten van Caïro de 500 afgevaardigden toegejuicht, die daar aankwamen voor de opening van de -Aziatisch- Afrikaanse 'solidariteitsconferentie'. die hier wordt beschouwd als het 'antwoord' op de jongste NAVO- conferentie in Parijs. De afgevaardigden, die 37 landen vertegenwoordigen, passeerden op weg naar de universiteit van Cairo, waar de conferentie wordt gehouden, triomfbogen, waarop welkomstleuzen stonden in het Engels, Chinees. Rus sisch, Arabisch en andere talen. Cyprus is het enige gebied buiten Afrika en Azië, dat ook vertegen woordigers heeft gezonden. In West-Perzië zijn op tweede kerstdag weer enkele aardschokken gevoeld, waardoor de de mensen, voor zover zij na de aardbeving van 13 december een dak boven hun hoofd hadden, in paniek naar buiten vlucht ten. Door de koude zijn verscheidene mensen in het getroffen gebied omge komen. De Nederlandse Spoorwegen heb ben bü de DAF-fabrieken te Eindho ven zestig autobussen ter waarde van •uim VA miljoen gulden besteld. Zjj zijn bestemd voor stads- en In terlokale diensten en hebben de uit- tap vóór de vooras, zodat ze geschikt jn voor eenmansbediening. Het betreft hier een by de DAF ge- ..el nieuw ontworpen buschassis met een capaciteit voor 57 personen, inclusief de bestuurder. „Aardappelrooister met mand" heet deze zwart-krijttekemng van Van. Gogh die eveneens in het Stedelijk Museum is te zien. Het is een uitermate klein voetbal programma, dat de Vlaardingse clubs zondag aanslaande krygen af te wer ken. In totaal vijf wedstrijden voor de KNVB, met als belangrijkste ont moeting VFCLaakkwartier. Nog maar enkele weken geleden heeft VFC het sterke Laakkwartier m Den Haag een gelijk spel afgedwon gen. Op dat moment bleef het ver schil in verliespunten tussen beide clubs even groot ais het was. Maar vorige week verspeelde VFC opnieuw een punt aan IFC m Leiden. En daardoor hebben de geelzwar ten nu drie verliespunten meer dan de Hagenaars. Het is dus duidelijk, dat de uitslag van zondag beslist of VFC al niet m de running blijft voor het afdelingskampioenschap. Voor de derde klas speelt De Hol- landiaan thuis tegen FSV-Pretoria, terwyl RKWIK op bezoek moet bij Leonidas. Voor beide clubs zijn dit ook belangrijke wedstrijden, omdat zjj nog steeds onderaan de ranglijst bengelen. Verder speelt Fortuna 2 om 10 uur thuis tegen ONO 2 en Fortuna 3 op dezelfde tijd tegen SVW 2. VFC 2 brengt een bezoek aan Gouda 2. Een ledenvergadering houdt het instituut op donderdagavond 16 ja nuari in zaal 8 van het Volksgebouw. Aanvang 8 uur. Op de agenda staat een bespreking van de amendemen ten op het voorstel van het centraal bestuur Inzake contributieverhoging. Na afloop zal de heer P. van Haaste ren dia's vertonen. De cursus toerisme is er een van drie avonden, die alle in zaal 8 van het Volksgebouw worden gehouden. Op dinsdag 21 januari komt de heer G. Blóten uit Utrecht iets vertellen over „Italië, Rome en Napels", op dinsdag 18 februari vertelt de heer G. Gois uit Rijswijk het een en ander over „Zuid-Limburg en de Ardennen" en op donderdag 3 april spreekt de heer P. P. G. Spronkers uit Amster dam over „Frankrijk, de Vogezen". Alle lezingen worden toegelicht met kleurendia's. De cursus Amerika is speciaal be stemd voor hen, die iets meer willen weten over deze grote wereldmacht. In vijf avonden zal het instituut aan de hand van door het centraal be stuur beschikbaar gesteld materiaal het leven en streven in dit werelddeel behandelen. Het ligt in de bedoeling om begin februari met deze cursus te starten. Een feestelijke büeenkomst organi seert het reisbureau De Vrije Wereld donderdagavond 6 februari in Empo rium, Ki straat, Rotterdam. Aanvang 8 uur. Mej. Lucie Schouten zal over haar avonturen bij de Indianen in Arizona en Nieuw-Mexico vertellen en over dit onderwerp een film en kleurendia's vertonen. Na de pauze treedt de cabaretgroep Karin Larsen met Rob van Reyn (pantomime), Anton Dijkmans en Frans Somers voor het voetlicht. De heer H. Verbeek Is clubkam pioen 1957 van de Vlaardingse kla- verjasvereniging DOM. Maandag, de laatste speeldag van het onderlinge kersttoernooi, is hij tot clubkampioen uitgeroepen. Hij behaalde in totaal 220083 punten. Tweede werd de heer v. d. Meyden met 215952 punten, op de voet gevolgd door de heer J. de Vette, die 215539 punten behaalde. Vierde werd J. Cevering (212575 pt) en vijfde J. Seekles (209269 pt). Alle leden van DOM hebben maan dag de kerstgave m ontvangst geno men. De clubkampioen en de vier a hem geëindigde spelers kregen een extra-prijs. Maandag '29 december zal al be gonnen worden met het paastoernooi. Nieuwe leden (het toernooi is alleen voor leden!) kunnen zich vanaf 29 december iedere maandag opgeven by de heer Korman, Volksjebouw, Schiedamseweg 12. Iedere vrijdagavond belegt DOM prysklaverjasavonden in het Volks- I gebouw. Die avonden beginnen om arht uur. SW gaat zondag bij Volendam op bezoek. Beide ploegen heb ben elkaar nog niet ontmoet in het voetbalstrijdperk, zodat dit duel allerlei verrassingen kan inhouden. De I1-uitslag der Volendammers in Tilburg tegen Willem II kan de SVV'ers overigens tot ernstig naden ken stemmen en liegt er niet om, dat de IJselmeerbewoners over een elf tal beschikken met technisch bekwa me spelers. Stopperspil Maui-er, die reeds ruim schoots de naar Sparta verhuisde Jar.ie Schilder heeft vervangen en de beste doelman boven het IJ. „Aaltje" Keizer vormen op zich zelf Evenals in voorgaande jaren zullen in Vlaardingen ook dit jaar weer de traditioneel geworden declamatie wedstrijden voor jonge mensen en voor volwassenen worden georgani seerd. De deelnemers worden verdeeld in twee groepen: a. gevorderden; b: be ginnelingen. Deelgenomen kan worden met één gedicht of één gedeelte proza. De wedstrijden zullen gehouden worden m maart 1958. Aanmelding dient met het oog op een vlotte organisatie vóór 15 februari 1958 te geschieden bij de afdeling onderwijs, stadhuis, alhier. De aanmelding kan zowel schrifte lijk als mondeling geschieden. NEW YORK (Reuter). Het is een gelukkige Kerstmis geweest voor Victor Riesel, de Amerikaanse jour nalist, die. bekend is geworden door zijn artikelen tegen corrupte vak bondsleiders en enige tijd geleden het gezicht heeftverloren doordat hem een bijtend zuur in de ogen is ge worpen. Riesel, wiens ogen langzamerhand iets beter worden, heeft de rode, gele, groene en blauwe lichtjes in de grote kerstboom van het Rockefeller Cen trum kunnen zien. „Het is het beste kerstcadeau dat ik had kunnen krygen," heeft hü gezegd. Maar de journalist ,at nooit zoveel van zijn gezichtsvermogen terugkrij gen, dat hu nog zal kunnen lezen, „tenzij er een wonder zou gebeuren':" reeds een hechte basis in deze Volen- dam-defensie. Daarnaast beschikt aanvalsleider D. Tol over een schut- tersreputatie waaraan men de volle aandacht moet schenken. Al met al dus een elftal, dat heel wat in zijn mars heeft en waaraan de SSV'ers een zware dobber zullen krijgen. De overwinning van SVV in Ro- zendaal heeft het zelfvertrouwen van de rood-greenen echter kunnen ver sterken dat men ook in uitwedstrij den tot succes kan komen, terwyl men tevens de wetenschap heeft, dat Volendam in eigen huis ook niet meer de onoverwinnelijke ploeg is van voorheen. Een overwinning van de rood-groenen kan de SW-voet- balbalans over 1957 nog een goed sluitstuk geven en een hoopvol aan zien voor 1958. Reserves: SW 3 speelt om 10 uur aan de Poldervaart tegen HOV 2. Deze SVV-reserves staan met vijf punten voorsprong aan de kop en zullen tegen deze Rotterdamse te genstanders danig op hun qui vive moeten zjjn. SVV 4 gaat een moei lijke uitwedstrijd tegemoet tegen DHZ 2. ging dat de Schiedammers te laag op de ranglijst staan genoteerd, hetgeen zich ten koste van DDC zondag wel eens gunstig kan wijzigen. Martinit schijnt zijn draai te heb ben gevonden. Bovendien heeft het wat onfortulnlyk gedraaid door diver se wedstrijden gelijk te spelen wat voor hetzelfde geld overwinningen hadden kunnen zijn. De overwinning in de derby tcgm DRZ moet voor Martinit het scir jn geweest nu door te gaan, hetgeen hekkeslnlter Dilet tant aan den lijve zal gaan onder vinden. SVDPW en SFC gaan buiten Schie dam hun geluk beproeven. De man nen van voorzitter Hardeman krygen j ae"Haarte*mse"brouwerijen" het bijzonder moeilijk in de mtwed- stryd tegen koploper BEC. De Delfte naren staan stevig aan de leiding en voor eigen publiek is het niet direct aannemelijk dat zij zich door de Schiedammers zullen laten verrassen. Ook SFC zal het tegen PFC, dat de derde plaats op de ranglijst inneemt, niet eenvoudig krygen, maar de laat ste wedstrijden van de SFC'ers heb ben bewezen dat men tot opvallende prestaties is staat is. Indien de drie weken rust SFC geen kwaad heeft ge daan, vertrouwen we op ee nredeiijk resultaat van de Schiedammers. Dr. Jae. van Loenen. directeur van de r.-k.-h.b.s. te Gouda, is benoemd tot hoogleraar in de politieke weten schappen aan de Katholieke Univer siteit Pius. XII in Basutoland, Zuid- Af nka, In maait gaat dr. Van Loenen naar Roma, waar de universiteit is gevestigd om zyn professoraat te aanvaarden. Sinds 1951 Is dr. Van Loenen. die in Haarlem werd geboren, directeur van de in 1949 opgerichte r.k.-: ..b.s. te Gouda. Hy studeerde geschiedenis en staatsrecht aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam en deed in 1939 zijn doctoraal examen. In 1950 promoveerde hy tot doctor in de eschiedems op een proefschrift over ROTTERDAM, 24 december. Aan de visafslag alhier werden van IJmuiden en elders 100 kisten verse zeevis aangevoerd. De prijzen waren: Tarbot klein 1,00—1,10; Griet 1,20—1,40; Schol middel 5154, ld. klein 3639; Schel vis midd. 3340, ld, klein 2328; Ka beljauw midd, 38- M, id. klein 22 24; "Wijting 3841 ng verse 24 29; Kuit 0,90—1,00. Fortnna heeft het kordate Zwijndrecht, dat zich in Vlaardingen beter heeft geweerd dan de 51-nederlaag doet vermoeden, van ver der meespelen voor de KNVB-beker uitgeschakeld. Met de rust was de stand reeds 41 dank zij het feit dat de thuisclub beter gebruik wist te maken van de geboden kansen. Had Zwijndrecht dat ook ge daan dan zou de ruststand er vast en zeker een tikje anders hebben uitgezien. Zwijndrecht had na 6 minuten spelen het ongeluk, dat linkshalf G. van Loon zelf in eigen doel kopte toen Bouman een voorzet van rechts lanceerde. Dit deprimeerde de bezoe kers blijkbaar, want nog geen vier minuten later was Bouman in een schermutseling met Axdon gewikkeld, waarna v. d. Berg jr. de bal te pak ken kreeg en invaller doelman Stolk jr. wist te passeren, 20. Zwijndrecht bleef goed volhouden en met uitstekend combinatiespel, waarbij de bal van man tot man, laag over de grond, weid gespeeld, kwam men voortdurend voor het Vlaar dingse doel. Midvoor v. d. Berg het een unieke kans voorbij gaan toen hij alleen voor De Leeuw kwam en daar na liet rechtsbinnen Foetee zich een De minister van Binnenlandse Zaken heeft de opbrengst van de eer ste nationale womngbouwlenmg 1S57 verdeeld. Van de ƒ394 miljoen welke binnen kwamen, worden ƒ115 mil joen bestemd voor de woningwetbouw en aankoop en bouwryj maken van grond. Voor scholenbouw wordt ƒ25 miljoen, uitgetrokken. Voor aflossing van vlottende schuld wordt 127 mil joen bestemd. Deze zullen verdeeld worden naar rato van de vlottende schuld per 1 juli 1957 van de ge meenten. Met de dan nog resterende ƒ127 miljoen worden stichtingskosten van woningwetwoningen, waarvoor tussen januari 1957 en 11 juli 1957 rijks subsidie toegezegd, alsmede de ver plichtingen, welke de gemeenten in deze periode hebben aangegaan voor de bouw van huurwoningen en ten slotte hypothecaire leningen voor deze woningen gefinancierd. (Van een onzer verslaggevers) Vlaardingen heeft op het ogenblik ruim 64.000 inwoners. Op 1 december van dit jaar bedroeg het inwonertal nog 63.936. Beziet men de cijfers over de afgelopen elf maanden, dan blijkt hieruit, dat zich dit jaar gemiddeld vijf mensen per dag aan het loket van de burgerlijke stand lieten tof kwamen) aanmelden. Met dit „dag- gemiddeide" als uitgangspunt bedraagt het aantal inwoners vandaag dus 64.071. De laatste maanden gaven echter weer een toeneming van de gemiddelde bevolkingsaanwas te zien. In de maand november nam de bevolking met in totaal 217 burgers toe! Bij al deze cijfers is natuurlijk re kening gehouden met het aantal in woners dat wegens overlijden of ver trek naar elders moest worden uitge schreven. Tot 1 december gerekend overleden in totaal dit jaar 3$! Vlaar dingse ingezetenen en vertrokken in totaal 2229 inwoners. Het aantal geboorten in de eerste elf maanden van dit jaar bedroeg 1442 en niet minder dan 2853 "wgers vestigden zich in deze stad. rer 't geheel genomen nam de Vlaai dingse bevolking in 1958 tot 1 deceipber ge rekend, met 1748 zielen toe. Op 1 december waren er 32.150 mannen en 31.786 vrouwen in Vlaar dingen. in de maand november kwa men er 135 mannen en 82 vrouwen by. Niet minder dan 103 gezinnen in de gemeente verhuisden binnen de ge meentegrenzen en over die grenzen heen trokken in november 27 gezin nen. In november werden 42 nuwelyken gesloten en bedroeg het aantal echt scheidingen vier. Precies 58 gezinnen vestigden zich m Vlaardingen. Het geboorteoverschot bedroeg de afgelo pen maand 107, het vestigingsover schot was Ito. schietkans door de Fortuna-doelman ontnemen. In de 21e minuut ver grootte v. d. Berg jr. de stand tot 3-0 doch kort hierop liet De Leeuw de bal in doel verdwijnen na een hoek schop (de vierde) van Van Maaren, 3—X. Stal kreeg de kans van de dag om de achterstand verder in te lopen, maar schoot voor open doei mis. Een kwartier voor de rust liet Stolk de bal glippen bij een voorzet van Smits, zodat Bouman gemakkelijk kon doel punten, 41. Het Fortuna-doe! werd daarna bestookt met schoten en het mag een wonder heten, dat De Leeuw verder niet werd gepasseerd. Vooral met de kopbai van v. d. Berg tegen de deklat had hy geluk. In de tweede helft heeft Zwijn drecht nog wel pogingen ondernomen om tot doelpunten te komen. De aan vallen waren nu echter een stuk min der gevaarlyk, terwyl Fortuna meer initiatief ontplooide. Doch de Vlaar dingse aanvallen, waarbij v. d. Berg jr. vaak verrassend werk liet zien, bieven ook zonder succes. Hoofdzake lijk speelde het spel zich af m het middenveld. De Zwijndrecht-linksbuiten Stal kreeg tegen het einde nog een mooie kans. Hy schoot met De Leeuw al leen voor zich over doel. Ten slotte kon v. d. Berg jr. de eindstand op 5X brengen, nadat Smits eerst tegen Stolk jr. had aangeschoten. En daar bij bleef het. Zwijndrecht heeft een goede indruk achtergelaten. Alleen het benutten van kansen bleef vaak een moeilijke opgaaf voor de voor hoede. VRIJDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2 en 8.13 uur: De Afrikaanse leeuw. MONOPOLE-THEATER 2. 7 en 9 u.: MarlneduivelS, Apotheek: Apotheek Van Westendorp, Singel 81. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM, 10—5 uur: Kersttentoonstelling van schilde rijen en tekeningen van Vincent van Gogh. CULTUREEL CONTACT CENTRUM, 105 uur: werken van Plet van Stuyvenberg. Diversen: ARCADE: 79 uur nm. dulventen- toonstelllng SCV De Postduif, ZATERDAG Bioscopen PASSAGE-THEATER, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur: De Afrikaanse leeuw. MONOPOLE-THEATEK, 3, 5, 7 en 9 uur: Marineduivels. Apotheek: Apotheek Van Westendorp. Singel 81. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM, 10—5 uur: Kersttentoonstelling van schilde rijen en tekeningen van Vincent van Gogh. CULTUREEL CONTACT CENTRUM. 105 uur: werken van Plet van Stuyvenberg. Diversen: ARCADE: 4U uur nm. dulventen- tcosatcllins SCV De Po&tduit.

Het Vrije volk | 1957 | | pagina 1