Er werd vlijtig op de ruilbeurs 300 verzamelaartjes deden goede zaken voor een schetsplan van t nieuwe stadhuis Hoogstraat Belangen wil attractiecenram weer op Broersvest Gemengde op Orpheus-conc 'Afrikaanse leeuw': goede wildernisfilm W OElROnniOAMSE'SCHOUWBURG SUCCES Uit het dagboek van de politie m m m Vele duiven te zien in Arcade \li ROTTERDAMS TONEEL Bouwplan voor 42 huizen aan Meeuwensingel Het Vrije Volk In '65 minstens derde meer erts en koleno versla g Niet kleinzielig Aardig kijkje chiedammers onder elkaar m Burgerlijke Stand m m m Nieuwj aarsreceptie van de burgemeester De grootste krant Prognose in rapport: Artsen op zondag Predikbeurten H&r VRIJE VOLK ZATERDAG 28 DECEMBER 19-37 PAGINA 4 (Van een onzer verslaggevers) „Hé, wij hebben nog niet gerolen!" riep een blondharig jongetje van een jaar of zes in onvervalst Schiedams -uit, terwijl hij een wat ouder meisje bij de arm greep en een begerige blik op haar verzameling wierp. „Kan ik die van je krijgen? Dan krijgje van mij Op die manier begonnen meer onderhandelingen en transacties op de ruilbeurs, die de Schiedamse Gemeenschap vrijdagmiddag in de zaal Irene aan de Nieuwe Haven voor de van alles en nog wat verzamelende jongens en meisjes organiseerde. ONGEDWONGEN mmm. Een ruilbeurs, die in alle opzichten een overtuigend succes is geworden! Meer dan driehonderd kinderen waren naar Irene getogen, hun han den en zakken vol sigarenkistjes, trommeltjes, papieren zakjes, verza- melboekjes en busjes. Nauwelijks was de jeugd binnen de muren van het eerbiedwaardige ge bouw, waarin een grote kerstboom en kersttakken nog aan Kerstmis her innerden, of de handel begon. En, om in vaktermen te spreken, het werd een zeer willige handel. Vooral b (jde suikerzakjes en de post zegels waren vraag en aanbod bij zonder groot. Hoog genoteerd ston den de gekleurde suikerzakjes uit andere steden. Het gerinkel van geldstukken was op deze beurs ook nog te horen. Het geluid kwam uit een van de hoeken van de zaal, waar een paar Jongens vreemde en oude munten aan het ruilen waren. Sigarebandjes lucifersmerken, bierviltjes en plaatjes uit sigaretten pakjes waren nog enkele van de an dere artikelen, die op de markt wer den gebracht. Vanmorgen in alle vroegte kwam ik hem tegen. Hij stond roerloos op het trottoir en zag er miserabel uit. Zo miserabel, dat ik eerst niet wist, wie ik voor me had. Pas tóen hij me aansprak, herkende ik hem aan zijn diepe, vredige stem. Meneer Frederik?" „U, bent u het?" bracht ik stame lend uit. „Ik ben het", zei hij berustend. „V hoeft niet te schrikken en ook geen medelijden, met me te hebben. Het is het lot van mij en de mijnen". „Ja,..., ja", aarzelde ik. Een vre-. selijk besef maakte zich van me meester. „Wat zijn wij toch eigen lijk wreed tegenover jullie 1" Och nee, meneer. Geloof wie, ik heb een goede tijd gehad. Jarenlang ben ik als een prinsenkind vertroe teld, werd ik beschermd tegen de ge varen van de buitenwereld, was er voeding voor me in overvloed. Maar ik werd volwassen. Er, kwam een dag, waarop ik werd, klaargemaakt voor mijn levenstaak. Voor een korte, maar o zo belangrijke taak. En die is nu afgelopen, meneer. Wat me nu nog rest is te wachten op het einde. Doch ik wees het einde niet, want ik ben tevreden over mijn leven. Ik heb me van mijn levenstaak gekweten". Hij 'zweeg even en scheen iets te bedenken. „Nog één ding hoop ik", zei hij ten slotte. ,X>adelijk zal de een of andere jongen mij wel meenemen. Ik hoop, dat hij mij bij mijn lotgenoten op de Zandvlakte in het Sterrebos zal brengen. Met de mijnen in het Nieuwjaarsvuur op te branden is een waardig einde.... het is mijn laatste wens..i." Jk' zal hem aan de Schiedamse jeugd overbrengen, kerstboom", be loofde ik. Na hem nog even bemoe digend de tak te hebben gedrukt, ging ik regelrecht naat.jmijn standplaats in de Passage'.'en schreef dit stukje, .-f FREDERIK Ogenschijnlijk maakte de beurs een rommelige, verwarde indruk. Maa, bij nadere beschouwing bleek alles prima georganiseerd. De organisato ren waren erin geslaagd een sfeer van ongedwongenheid te scheppen, waarin de jeugd zich bijzonder thuis voelde. De heren P. Groenendaal en Ka- rel Scholten senior van de sectie Jeugd van de Schiedamse Gemeen schap keken dan ook tevreden toe. Verscheidene padvinders drentel den door de zaal om orde te houden (wat praktisch nooit nodig was) en om inlichtingen en aanwijzingen te geven (wat wel eens van pas kwam). Over het algemeen werden er goe de zaken gedaan. Vrijwel iedere ver zamelaar vond wel iemand, waarmee te ruilen viel. Slechis een enkel knaapje liep een beetje zielig rond, omdat hij niemand kon vinden, die de zelfde soort plaat jes verzamelde als hij... De ruilbeurs is een groot succes geworden en dat is wel in de eerste plaats te danken aan een bepaalde eigenschap van het Nederlandse volk: .handelsgeest". Zelfs de jong ste Schiedammers, zo bleek gisteren in Irene, hebben ple zier in het zaken doen. Een deel van het succes komt voor rekening van het onderwijzend personeel van de lagere scholen, op wie de Schiedamse Gemeenschap ruim een week geleden een beroep deed om mee te werken. Uit de grote opkomst van de ver zamelaars mag men wel con cluderen, dat op vele scholen ■wel enige propaganda is ge maakt voor deze beurs. Maar dat de ruilbeurs, die zo'n succes bleek te z(jn, werd gehouden, daarvoor heeft Ka- rel Schouten senior, het grote organisatietalent op het gebied van jeugdwerk, gezorgd. Hij en de heren van de SG hebben nu eens voor de jongeren wat anders dan anders gebracht, dat uiteindelijk toch werkelijk in een behoefte bleek te voor zien. Op de Broersvest botsten gis termorgen een bus en een bestelauto toen zij plotseling moesten stoppen voor een voor hen rijdende bestel auto, bestuurd door H. O., die op zijn beurt plotseling moest stoppen voor een van rechts naderende bromfiets van mej. L. S.. Het bleek allemaal de schuld van de richtingaanwijzer van O's auto die links aangaf terwijl de wagen recht doorreed. Er was enige materiële schade. Op de Hoofdstraat slipte gister morgen om half twaalf de 51-jarige wielrijder L. V. Het slachtoffer klaag de over pijn in het linkerdübeen en is door de GG en GD naar het ge meenteziekenhuis gebracht. Achter een verhuiswagen om stak gisteren de zesjarige D. P. de BK.-Laan. over. Hij werd geraakt door een auto die hij niet kon zien aankomen. Gelukkig liep hij geen ernstig letsel op. J. B. heeft bij de politie er aan gifte van gedaan dat iemand op tweede kerstdag tijdens zijn aanwe zigheid zijn woning is binnengedron gen via de achterkant. Uit een dres- soiria werd zijn loonzakje met 75 gestolen. (Van een onzer verslaggevers) Bijna vijfhonderd duiven, zullen vandaag en morgen in Arcade aan de Bange Haven te zien zijn. Gis teravond is men druk bezig geweest met het inkorven van de vogels, die meedoen aan de jaarlijkse tentoon stelling van de SCV De Postduif. Circa honderd leden van zes ver schillende verenigingen laten er hun beste exemplaren zien. Deze vereni gingen zijn De Snelvliegers, De Post duif, De Vrijheid, .De Blauwe Dof fer, alle uit Schiedam, Keer Weer uit Vlaardlngen en De Blauwe Dof fer uit Overschie. De duiven zijn in verschillende klassen ondergebracht. Een eerste prijs vult de .schoonste duif uit elke klasse ten deel. Ook is een prijs vast gesteld voor de schoonste van de jonge postduiven (geboren in 1057). Ten slotte zal aller belangstelling uit gaan naar de verkiezing van de mooiste duif van de hele tentoon stelling. Vijf keurmeesters zullen dit moeilijke probleem moeten oplossen. Advertentie LM. saterdag 28 december, 8 uur 28 HET VROUWENHUIS van Zofla NaUcowska. zondag 29 december, 8 uur 29 DE BOLLE V Coraedie van Marcel Achard. (oudejaarsavond dlnsdag_3l december, 7.30 uur j 31 ONTVLUCHTING Toneelspel van Bill Owen. NIEUWJAAR woensdag 1, donderdag 2, zaterdag 5, zondag 6 Jan.. 8 uur Eerste voorstellingen van 1 DE'MINIR;'T LAZARUSHUIS van W. G. van Focquenbroch. Regie i Ton Lutz. Decor t Nicolaas Wijnberg. Ina van Faassen, Ann Hasekamp, Henay Orry, Thera Verbeugen, Stoye van Brandenberg. Wira van den Brink, Ton van Öulnboven, Wiro Grelinger, Joon Lanting, Pleter Lutje, Onno Molenkamp, Adolf Rij kens. Gevolgd door Nieuwjaarswens DE WERELD EEN GEKKENHUIS door Steye van Brandenborg en Peter Holland. Geboren: Wilhelmïna C. M. d. v. A. J. Wijzenbroek en M. J. v. d. Berg Johanna C. d. v. J. C. Bonefaas en P. J. M. Schaap: Giisbert J. z. v- J- P. Houweling en J. Komijn; Yvonne, d. v. M. Beumer en J. de Wit; Ger- truda J. d. v. D. de Bruin en J. E. Zwartendijk; René, z. v. J. de Ligt en M. Schippers; Dirk A„ z. v. E. A. P. Weygertze en G. van Wingerden; Margarethe J. d. v. F. A. Leenderts en A. C, P. Westdijk; Johannes A. z. v. J. Mackaij en A. C. v; d. Velden; Imelda W. A. d, v. W. J, v. Tilburg en J. F. Wijzenbroek; Maria, d. v. H, Burger en A. Teeuw; Jacobus H. z. v, C. H, v. Dijk en B. A. de Bruin. Gehuwd: T. J. v. Waart 39 Jr en J. M, v. Elswijk 29 jr; P. G. M. Stoop- man 30 jr en M. A. Eenhuizen 23 jr; 5- T, de Kievith 23 jr en A. M. J. Groenweg 21 jr; M. A. Bogaard 31 jr en J. a. Timmerman 20 jr; M. C. Ko ning 25 jr en J. B. v. Breda 30 jr; M. v. Opijnen 24 jr en G. G. Santing 23 jr; A. Karstanje 29 jr .en L. M. Lauschke 21 jr; A. J. de Vos Bur- chart 24 jr en H. Notenboom 21 jr; B. Dijkshoorn 23 jr en H. A. v. d. Berg 24 jr; C. Kóole 31 jr en J. Riet kerk 24 jr. Ondertrouwd: P. Dijkstra 20 jr en J. v. d. Sluis 20 jr; J. B. Huising 33 F en J. S. Burger 29 jr; J. W. M. v. d. Moezel 50 jr en C. T. M. Hollander 50 jr; G. L. M. Roeiing 29 jr en J. N. c- v. d. Knoop, 26 jr. Overleden: A. Leenderts 82 jr; A. N. A. M. Scheidelaar 76 jr; M. Mook- boek OS jr wed. v. J. v. d. Graaf; S. de Lange 70 jr wed. v. J. Tettelaar; S. H. Penders 71 jr. B. en W. stellen de raad voor het college te machtigen om aan zijn architecten, ir. E. H. Kraaijvanger en H. M. Kraaij- vanger te Rotterdam, het maken van een voorlopig ontwerp van een nieuw stadhuis op te maken. Het heeft lange tijd geduurd, voor dat B. en W. tot deze keus kwamen. Alleen die architecten kwamen in aanmerking, die hun sporen reeds verdiend hebben. Tevens moest bij de keuze reke ning worden gehouden met de moge lijkheid, dat de bouw van ons nieuwe stadhuis ten gevolge van omstandig heden, waarop het gemeentebestuur geen invloed kan uitoefenen, later tot stand zal komen dan wordt ver wacht, ook afgezien van het rege ringsbeleid inzake de investeringsbe perking. Deze laatste toch werkt aanvanke lijk remmend op het uitvoeren van dergelijke bouwplannen, doch ingeval tot het scheppen van werkgelegen heid zal moeten worden overgegaan, zou de bouw van een stadhuis juist met het oog op de bijzondere omstan digheden eventueel voorrang kunnen verkrijgen. Daar er ten aanzien van het tijd stip, waarop de bouw een aanvang zal kunnen nemen, onzekerheid be staat, verdient het mede met het oog op de wenselijkheid, dat degene, die het plan ontwerpt, ook de lei ding bij de uitvoering daarvan zal kunnen hebben aanbeveling, de architect niet te kiezen uit degenen, die reeds een hoge leeftijd hebben bereikt, zodat B. en W. meer dan een bouwmeester van naam reeds om deze reden buiten nadere beschou wing hebben moeten laten. Na kennisneming van .scheppingen en ontwerpen van verschillende archi- (Van een onzer verslaggevers) De winkeliersvereniging „Hoogstraat Belangen" heeft aan alle winkelirs in het centrum van Schiedam een rondschrijven gestuurd, waarin wordt voorgesteld bij het gemeentebestuur een verzoek in te dienen om tijdens de volgende vakantiefees ten de kermis weer zoals enige jaren tevoren op de Broersvest te doen plaatsvinden. En o] er goede zaken werden ge daan! „Na twee jaar kermis-activitteiten op de Nieuwe Haven Is het wel voor een ieder duidelijk geworden dat deze plaats een volslagen mislukking is geworden," aldus het schrijven. H. van der Kraans Bouwbedrijf heeft een nieuw plan voor de bouw van 42 woningen op het terrein tus sen de Meeuwensingel en de Polder vaart. Met de bouw van de eerste zetgroep van 14 (of misschien meer) woningen zal binnen zeer afzienbare tijd worden begonnen. Ontwerpen e.d. zijn al klaar. Het z\jn alle vrije woningen, iets groter dan het zgn. kleine type waar van deze aannemer er 150 in Kethel heeft gebouwd. De bouwprijzen ko men na aftrek rijkspremie en zon der grond op 16.000 en 17.000. Volledigheidshalve vermelden- wij dat de grond aan de Meeuwensingel 45 gulden per m2 kost. De wedstrijd HermesDVS 3 Sliedrecht 2 wordt morgenochtend om tien. uur niet aan de Poldervaart, maar op het terrein aan de Damlaan gespeeld. Nu willen wü niet direct spreken van een „volslagen mislukking", maar het moet ons toch wel even van het hart, dat we er reeds in het verleden op hebben gewezen, dat de Nieuwe Haven voor het attractie centrum niet de ideale plaats was. „Afgezien nu van het feit dat men voor- of tegenstander is van een kermis," gaat het schrijven verder, „moet men deze toch aanvaarden en het. valt niet te ontkennen, dat tij dens de kermisweek (mits op de goe de plaats) er een aparte sfeer en veel leven in de brouwerij gebracht wordt." „Wellicht verdient het daarom wel aanbeveling om by de gemeentelijke autoriteiten een verzoek in te die nen de oude toestand te hersteilen, de kermis weer op de Broersvest te doen plaatsen." „Hoogstraat Belangen" deed zijn naam geen eer aan, ais het niet in de eerste plaats aan de belangen van de winkeliers dacht. Daarom gaat het schrijven verder: „Talloze winkeliers in de consumptie-sector, zoais de Horeca-bedrijven, vis- en eetzaken, banketbakkers, enz. enz. zijn er zeer bij gebaat en de winkeliers in de meer duurzame artikelen hebben er toch zeker indirect profijt van, als dui zenden bezoekers hun zaken passe ren." .Daarom heeft de winkeliersvereni ging .Hoogstraat Belangen" besloten haar organisatie in dienst te stellen voor alle centrum-winkeliers om dit doel te bereiken." Men is van plan handtekeningen te verzamelen van al die centrum winkeliers, die met het voorstel in stemmen. De burgemeester van Schiedam en mevrouw Peek-Linthorst zullen op nieuwjaarsdag van 12 uur tot kwart over een in de aula van het Stedelyk Museum recipiëren. (Van een onzer verslaggevers) In 1965 moet gerekend worden met een overslag van ertsen en kolen in Botterdam en Vlaardingen van mi nimaal 30,6 miljoen ton en maximaal 35,9 miljoen ton. Dat betekent ten opzichte van het jaar 19551956 een vermeerdering van minimaal 11,1 miljoen ton en maximaal van 164 miljoen ton per jaar. Deze belangrijke voorspelling vindt men in het interimrapport over een oeververbinding by Brienenoord, waarin de Kamer van Koophandel een uitvoerige studie over het toe komstig havenverkeer aankondigt. De rapporteurs constateren, dat de aan- en afvoer van de kolen en ert sen vrijwel geheel op het watertrans port is aangewezen en wijzen op de betekenis van deze toename voor het Rijnverkeer. Ter vergelijking: de stijging van het goederenvervoer over de Rijn van en naar Rotterdam van 19,2 miljoen ton in 1952 tot 30,6 miljoen ton in 1956 kwam overeen met een toename van het aantal schepen van 34.000 tot 57.000 Het is alsof de betekenis van de Orpheusconcerten, teikenjare op tweede kerstdag, aan het afnemen is. Waren tot voor kort nog een andcrhalfduizend toehoorders geen zeldzaamheid, donderdag was alleen het middenschip van de Grote Kerk bezet, en dat nog niet eens volledig. Het is of het publiek merkt dat de grote jaren van Or pheus voorbij zijn. Want dat is onmiskenbaar het geval. De klankkwatiteit van het koor heeft in aanzienlijke mate aan schoonheid ingeboet, en is niet alleen minder trefzeker geworden wat de zuiverheid betreft, maar ook ruiger van toon. En bovendien, het is mis schien nog wel ernstiger, bevreemdde het ons zeer, dat als pièce de resis tance van dit concert Klingendes Jahr, op. 81 van Otto Siegl werd ge kozen. Dit is gewoonweg slechte, op dringerige muziek, die berust op vals pathos en innerlijke armheid van ideële zowel als muzikale gedachte. Gijsbert Nieuwland heeft de toe hoorders met dit langdradige werk, geloven wy, geen dienst bewezen. Dat laatste was wet het geval met Saint- Saëns' „Les Soldats de Gédéon". Een warm, vol timbre bleek in het werk van Otto Siegl en in een Mes- siah-aria de belangrijkste eigen schap te zijn van de stem van de sopraan Mizzi van der Lans. Ech ter een hinderiyke „sliding" in de grote intervallen, een steeds „op klimmen" naar de hotre tonen be dierf veel aan dit zingen, dat ook in de voordracht nog niet rijp was. Maar mogelijkheden liggen hier zeker, want de verdragende stem heeft zeker glans. Niets dan waardering kunnen we hebben voor het piano- en orgelspel van Pierre Palia. Het is verwonder lijk. dat deze radioroutinier zo opval lend fris blijft in zijn spel, dat bij voorbeeld gekenmerkt ivordt door een prachtige aanslag. Weliswaar zou men een steviger en meer in de diep te peilende vertolking kunnen denken van Chopins Derde Sonate (paste dit werk overigens wei als intermezzo op een kerstconcert?), maar pianistisch viel er weinig op aan te merken. En met de kunst van het begeleiden is hy natuurlyk ten volle vertrouwd. Een interessante .noviteit op dit concert was de kennismaking met het Thomasorgei, een nieuwe vinding op het toch al uitgebreide gebied van de elektronische instrumenten. De toon komt dichtby die van de oude barokorgels, maar is niet zo levend en'dus vlakker. Hoewel het donder dag volkomen aan zyn doel beant woordde, geloven wij toch dat het zich niet leent voor een volledig recital bijvoorbeeld, omdat het beperkte toongamma op den duur gaat verve len. WESSEL BENNIS tecten, is de keuze van de grootst mogelijke meerderheid van het colle ge gevallen om ir. E. H. Kraaijvanger en H. M. Kraaijvanger te Rotterdam voor het maken van een voorlopig ontwerp, d.i. een schetsontwerp met situatietekening benevens een globale begroting van de kosten. De medische dienst worden op zon dag waargenomen door J, van Bu ren, Buys Ballotsingel 72-76, tel. 69661; A. Q. C. Klomp, Jul, van Stolbergstraat 3, tel. 69952; J. J. G. de Mayer, Burg. Knappertlaan 30, tel. 68163. De dienstdoende apothe ken zijn C. Jansen. Swammerdam- singel 41, en Nieuwland Apotheek, Dr. Wibautplein 17. (Van een onzer verslaggevers) Een eenmansshow, die aan tempo, afwisseling en originaliteit maar heel weinig te wensen overliet, kregen vele Schiedammertjes vrijdagmiddag in Musis Sacrum te zien. Meester Janno verzorgde op per» fecte wijze het variété-programma, dat de kinderen, van leden van de PvdA en het NW werd aangeboden. Meester Janno toonde zich een meester in sneltekenen, goochelen, buikspreken, poppenkastspelen en het bedenken van allerlei amusante spelletjes. Hy 'Jet niet na om de kin deren en massa of individueel zoveel mogelijk in de „show" te betrekken. Twee voorstellingen werden er ge geven en twee maal zat Musis vol met een schare kinderen, die zich uitstekend amuseerde. Ned. Herv. Gemeente, Grote Kerk, 10 uur: ds. L. J. Cazemier; 5 uur: ds. J. Gras. Bethelkerk, 10 uur; ds. J. D. Smids; 5 uur: ds. H. F. Meijer, Maas sluis. Opstandlngskerk, 10 uur: ds. J. G. Jansen; 7 uur: ds. J. D. Smids. Vredeskerk, 9 en 10.45 uur: ds. J. Gras: 7 uur; ds. A. J. Plug. Ned. Protestanten Bond, 10.30 uur: ds. J. Laföret, Rem. Rotterdam. Oud Katholieke Kerk, 10 uur: Hoogmis. Baptisten Gemeenschap, 10 en. 7 uur: Ktoos. Gouda. Leger des Hells. 10 uur: Heiligings bijeenkomst; 12.15 uur: Zondag school; 6.30 uur: Openluchtsamen komst. Gerrit Verboonstraat; 7.30 uur: Verlossingssamenkomst. (Van onze fümredactie) Walt Disney heeft met „de Afrikaanse leeuw" zijn twee vorige grote wildernisfiims overtroffen. We hadden dat ook wel verwacht, omdat de fauna van de Afrikaanse steppen en savannen veel indrukwek kender is dan die van'de Amerikaanse woestijnen en prairies. En al verkleint de mens het domein van de wilde dieren steeds meer, er zijn gelukkig nog enorme reservaten met talrijke kudden antilopen, zebra's, giraffen en met olifanten, leeuwen, luipaarden, neushoorns en andere soorten dieren. Op de Sergenti-vlakte bij de be sneeuwde Kilimanjaro hebben. Al en Elma MHotte gedurende drie jaar materiaal voor „De Afrikaanse leeuw" verzameld. Disney's sta) heeft hun opnamen geselecteerd en voor zover mogelijk met elkaar in verband ge bracht. Het resultaat, dat u deze week in Passage kunt zien, is veel meer dan alleen een documentaire in kleu ren over het gedrag van de leeuw. „De koning der dieren" krygt wel veel aandacht, maar de gedeelten over het leven van steppenolifanten, nijlpaarden, neushoorns en giraffen zyn niet minder interessant. Het veelvuldig gebruik van de telelens leidde tot waarlijk verbluffende re- i sulfaten. Het is, alsof het filmende echtpaar Milotte onzichtbaar aan wezig is geweest te midden van de dieren en al hun bewegingen van zeer nabij kon volgen. Jammer, dat het Nederlandse com mentaar onjuist is wat de mededelin gen over het gewicht en de levens duur van olifanten betreft: beide worden sterk overdreven. Een olifant heeft waarlijk geen dagrantsoen no dig, dat evenveel weegt als hij zelf! De Afrikaanse steppendieren leven niet in voortdurende vrees voor de leeuw, zoals wel verondersteld wordt. De film geeft juist weer, dat antilo pen en zebra's niet de minste angst hebben voor de verzadigde leeuwen. Het commentaar is gelukkig wel voor een belangrijk deel betrouwbaar. De film heeft zulke ongemene kwa liteiten, dat we haar van ganser harte aanbevelen. Misschien zijn en kele scènes (het bemachtigen van de prooi door leeuwen en luipaarden) voor sommige kinderen te schokkend. Dat zullen de ouders zelf moeten be oordelen. Wie ooit verondersteld mocht heb ben, dat een commandant van een onderzeeboot in oorlogstijd een een voudige taak zou hebben, moet vóór dinsdag maar eens naar M o n o p o 1 e gaan, waar de oorlogsfilm „MAHI- NEDUIVELS" draait. Het is géén eenvoudige taak, vooral niet omdat hij bovendien met veel wanbegrip moet kampen. De Amerikanen zyn niet kleinzielig. Ze erkennen onomwonden, dat zelfs Amerikaanse marine-officieren niets menselijks vreemd is. Het spreekt van zelf, dat zij, gestaald door de harde werkelijkheid, op de dwalin gen huns weegs terugkeren. We vinden dit soort films, die de oorlogsverschrikkingen bepaald een zijdig belichten, een beetje griezelig. En vooral als het karakter uitge sproken .Duits" wordt: voortreffe lijke mannen, die uitsluitend aarze len over de interpretatie van het be grip plicht, maar menselijkheid ter zijde plaatsen. Overigens kan men waardering hebben voor de cinematografie. Knappe onderwater opnamen en het spel Is even boven de middenmaat, niet veel. Regisseur John Gilling heeft het zich met zyu film „Odongo" (dinsdag t.m. donderdag in M o n o p o 1 e) niet gemakkelyk gemaakt. Hij behandelt er drie onderwerpen in: het boeiende ieven van dierenvanger Stratton in de Afrikaanse wildernis, de beleve nissen van diens donker gekleurde knechtje Odongo en de romance tus sen Stratton en de vrouwelijke vee arts, dit Pamela Muir. Het was John Gilling kennelijk een beetje te machtig; het resultaat is een vriendelijke, wat rommelige film, waarin vee! aandacht wordt ge schonken aan de rijke Afrikaanse dierenwereld. Tientallen dierensoorten ziet men in gevangenschap en in het wild. Er zyn zeer goede opnamen by van grote kudden giraffen, apen en her ten, van leeuwen, neushoorns en krokodillen. Alleen al daarom is de film het aankijken waard. Het goed bedoelde verhaaltje over de zich zo eenzaam voelende jongen Odongo neemt men dan op de koop toe, evenals het liefdesgeschiedenisje tussen Stratton (Macdonaid Carey) en dr. Muir (Rhonda Fleming), ZATERDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2. 4.15, 7 CD 9.15 uur; De Afrikaanse leeuw. MOHOPOLE-TKEATER, 2, S. 7 en. 9 uur: Marlnedulvels. Apotheek: Apotheek Van Westendorp, Singel 81, Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM, 10—5 uur: Kersttentoonstelllng van schilde rijen en tekeningen van Vincent van Gogh. CULTUREEL CONTACT CENTRUM, 105 uur: werken van Piet van. Stuyvonberg. Diversen: ARCADE: 4li uur nm. dulventen- toonstelling SCV De Postduif. ZONDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur: De Afrikaanse leeuw. MONOPOLE-THEATER, 3, 5, 7 en 9 uur: Marlnedulvels. Apotheek: Apoth. Jansen. Swammerdamsingel 41 Apoth. Nieuwland, Dr. Wlbautpl. 17. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM. 12—5 uur: Kersttentoonstelling van schilde rijen en tekeningen van Vincent van Gogh. Diversen: arcade, 125 uur: dulvententoon- stelllng. MAANDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2 en 8.15 uur: De Airikaanse leeuw. MONOPOLE-THEATER 2, 7 en 9 U.: Marlnedulvels. T Apotheek: Apoth. Jansen. Swammerdamsingel 41 Apoth. Nieuwland. Dr. Wlbautpl. 17. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM. 10—5 uur: 5* Kersttentoonstelllng van schllde- 5? rijen en tekeningen van Vincent van Gogh. Diversen: PASSAGE-THEATER, 10 uur vm.: filmvoorstelling voor de jeugd van St.-Jorls Goeie. VOLKSGEBOUW. 8 uur: jaarwisse- s? Jlngsbijeenkomst Vrouwengroep van g de Party van de Arbeid.

Het Vrije volk | 1957 | | pagina 1