s m - J&'i Nu zijn er geen échte locomotieven meer Rusland heeft nog leger van 3.650.000 man ?Rayo' o] met lastige klant HEEFT HILLARY TOCH GELIJK? Fuchs zou te veel riskeren Handelaar in cocaïne meldt zich Winter vuurt slechts schampschoten af Produktieve werken in plaats van uitkering tóIBS 1 Spreeuwenpraat MI Robinson ivil maar niet iveg Geen ontslagen bij Opera 4r beroemde geneesmiddelen in f tablet doen wonderen! Chefarinè lf4" wmigm Voorzitter bouwondernemers: Propaangas oorzaak explosie in Ter Apel Politie in Oslo werkt weer wms&m 3737 MAAKT LAATSTE RIT Stoffelijke resten geïdentificeerd HET VRIJE VOLK WOENSDAG 8 JANUARI 1958 PAGINA S vé- - v tl. Dorp Prelle (Van onze verkeersredacteur) „Maar de rit gaat door," heeft dinsdagmorgen vroeg dr. ir. F. Q. den Hollander uitgeroepen, toen men hem op de hoogte bracht van het spoorwegongeluk bij Waardenburg, dat de hele lijn UtrechtDen Bosch onbruikbaar had gemaakt. Nog opknappertje Voor meester en leerling was het uiteraard ook de laatste rit met stoom, maar zij zetten hem toch nog iets langer voort dan al de anderen (spoormannen, journalisten, tele visie- en radiomensen). Laatste slok De lange stoomtrein was even voor drieën vertrokken uit Gelder Desnoods 400 divisies Gamv terug Tragedie, op komst? VERVOLG VAN PAGINA 1 Nog meer vermisten Lange lijst moorden De lijst van mysterieuze moorden in. Groot-Brittannië, waar de politie mee bezig is, is met deze drie geval len helaas nog niet uitgeput. (Van onze sociaal-economische redactie) De huidige ernstige moeilijkheden in het bouwbedrijf kunnen beter worden bestreden met de beschikbare produktieve mid delen dan met werkloosheidsuitkeringen en werkverschaffing. Tot deze conclusie kwam de heer J. Dura, voorzitter van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf, in zijn nieuwjaarsrede. In de Raad van Bestuur werken negen ondememersorganisatoren bracht om het op „dichtheid" te tés samen. „Ga ©ens met de onderwijzer praten" adviseerde Pieter een vader, die het niet eens was met een bepaalde beoordeling op het rapport van zijn hind. En nu ver telt een Rotterdam se huismoeder mij -een hele geschiede nis, die er eigenlijk op neer komt: „.Ja maar, in mijn geval had die onderwijzer het toch faliekant mis. Wat dan ook naderhand wel is gebleken. Welnu Pieter?" Dat kan best waar zijn, mevrouw, maar ik heb toch nooit beweerd dat onderwijzers onfeilbare mensen zijn Natuurlijk kunnen zij het ook wel eens mis hebben. Hoe dan ook: U bent dieper op de zaak ingegaan en het was beter voor uw kind. En dat was nu net wat Pieter in zijn vorige stukje wilde beweren. Deze huismoeder heeft méér op haar hart- „Er zijn ouders die over een meis- zeggen: ,Jïj hoeft niet te leren, Mor kind. Als jij maar eten leert koken dan vinden wij het al lang goed. Maar ze denken er niet aan dat die meisjes later hun eigen eten wel eens zouden moeten verdienen. En kunnen ze niet leren? Ouders, neemt toch de tijd om de kinderen 's avonds eens te helpen. XJ hebt toch ook de tijd om naar de radio te luis teren of naar de televisie te kijken! Maar hoeveel ouders zeggen niet: Ben je gek, ze moeten het 'zelf maar doen". En verder ,Jk zou over kinderen wel honderd bladzijden vol willen schrijven. Toen die van mij twaalf jaar waren moch ten ze met oud en nieuw nooit op blijven, maar daar moet je nu eens om komen. Laatst liep ik op een za terdagavond om hal) tien op straat. Ik keek mijn ogen uit zóveel kinde ren als ik nog zag Pieter onderschrijft enkele opmer tóngen van ganser harte. Ik vind het inderdaad bar, z olaat als vele kin deren nog op straat lopen. Moet je die bleke snoetjes zien van de half slapende kleintjes wanneer moeder en vader zich reppen om de laatste tram te halen. En het kan toch ook niet bevorderlijk zijn voor de ge zondheid van het kind wanneer het maar avond aan avond veel te lang naar de televisie mag kijken. De tijd is natuurlijk veranderd, maar achteraf bezien was grootva der Spreeuws regime nog niet zo gek, wanneer hij verordonneerde: "Z6 laat naar bed!", waarbij het halve uurtje later op de zaterdag avonds iets kostbaars was. En van die jaarwisselingsvreugde mocht je pas genieten wanneer je een bepaal de leeftijd had. In de zomer benijd de je wel eens de vriendjes die wel tot negen of tien uur op straat moch ten, maar grootvader Spreeuw kende geen genade. Moeten meisjes alleen maar kun nen koken? Ze gaan immers toch trouwenPieter hoort dat ook wel eens van ouders, maar ik noem dat een zeer ouderwets (eigenlijk zou ik zeggen: een beschimmeld) standpunt. Zorg ervoor dat ook uw dochter haar kansen in de maat schappij krijgt. Wat een prachtige mogelijkheden zijn er niet voor het Jonge meisje! Waarbij Pieter zeker dat koken niet wil uitschakelen. Bij lange niet, want een goed deel van de weg naar het mannenhart loopt toch nog altijd door de maag. Ook al een Oudhollandse wijsheid die grootvader Spreeuw zijn dochteren voorhield. Krachttermen mogen er in deze kolom niet gebruikt worden, wat niet zeggen wil dat een spreeuw niet erts 'n keer een krachtige term te bin nen schiet. Zo'n krachtige term,kon nog net binnensmonds worden ge houden toen ik de brief van een Rot terdammer las. Hij begon: „Langs het weggetje van dat a-sociale dorp naar de Kromme Zandweg Wel, waarde vriend, dat hebt ge eens mooi gezegd: „Het a-sociale dorp!" Fijn, om dat zo maar kloek- weg op papier te kunnen zetten. Zó beoordelen wij onze medemensen die niet in een dure flat of in een mooi villaatje kunnen wonen. Dat is een opmerking die een arbeider over me de-arbeiders maakt! Pieter is vele malen in dat Bra bantse dorp geweest. Ik heb plezie rige avonden gehad in het cultuerele centrum daar in het midden. Ik heb lootjes gekocht voor de tombola en gegrabbeld in de grabbelton. En ik heb er de handen gedrukt van prima mannen en vrouwen die hart hebben voor hun gemeenschap. Is deze briefschrijver het niet met Pieter eens? Dan zal ik hem graag op het spréeuwenbureau ontvangen om het hem mondeling nog eens dui delijk toe te lichten. Een van de straatnamen die in Rotterdam zeer vaak verkeerd wordt uitgesproken, is de Parallelweg. Hoe vaak hoor je niet Parelleweg? Of Paralellen weg? Of Prelleweg? Wist u overigens dat deze evenwijdig aan het spoorwegemplacement lopende weg vroeger bekend heeft gestaan onder de naam Moffendijk? Vele schippers uit Keulen vonden daar een ligplaats. Op die dijk kwam voorheen het Centenpad uit, een binnenpad (bui tenkade) dat naar Oud-Katendrecht leidde en aan Rotterdam toebehoor de. Je moest er een cent tol voor be talen. Aanbod Ook ditmaal hebben wij de volgende aanbiedingen genoteerd: twee tweeper soons bedden (bestemd) van B. van de Putsoboeht, stoelen (bestemd) van B. uit de Korhaanstraat en een kachel (be stemd) van De J. van de Gordciwcg. i Voor onze vriend in Capelle a.d. IJssel kunnen wjj verschillende voorwerpen om te knutselen afhalen b(J de heer B. uit de Zwaanhals: een radio, projectietoestel met ansichtkaarten en radlolectuur. De spreeuwenpot werd bedacht met een kwartje van N. N. Alle vrienden onze dank. Vondst De heer A. Brugman. Leltënsteln 41. heeft zaterdag op de Plelaweg een brui ne aktentas met Inhoud oogeraapt. Ben portcmonnale met Inhoud vond de heer Derrière. V.'ollefoppenstraat 67. op 4 Januari ln deze straat. Verlies Mevr. van Putten. Noorderhaven- kade 34, miste op Nieuwjaarsdag van huls naar HJn 5 haar rond vernikkeld horloge met bruin bandje. Yolanda Smit. Vlietlaan 18a, is 2 Januari in de omgeving van de Vlietlaan een blauw met wit kinderwagendekentje kwijtgeraakt. Het werd door twee meis jes uit haar handen genikt. Dierenrijk Mevrouw Swets. Molenwci 23. verzorgt sinds enkele weken een grijs met witte poes. Wie ls de eigenaar? Na 18 Januari stelt zij hem ter beschikking van een dierenliefhebber. BIJ mevr. Vonk, Westerbeckstraat 9d. zijn twee parkieten te bekomen. Voor de dlerenUefbebbers is bij mevr. S. van Vliet, Oosteinde 85, een poesje van 3 maanden te bekomen. PIETER SPREEUW „De rit" was de officiële afscheïdsrit van de laatste stoomlocomotief der NS, de NS 3737, die juist dinsdag van Den Bosch naar Utrecht zou rijden, een ganse trein met genodigden achter zich aan. Oud naast nieuw. Rechts de laatste stoomlocomotief van de Nederlandse Spoorwegen, ta Geldermalsen klaar om de af scheïdsrit te beginnen. Links een elektrische loc, zoals ze nu voor de treinen staan. Stoomlocomotief 3737, uit de beroemde serie 3700, is in 1911 door Werkspoor Amsterdam gebouwd en heeft drie miljoen kilometer achter zich. De rit is doorgegaan. Vjjf voor half vier dinsdagmiddag reed no. 3737 blazend en fluitend het oude station Utrecht Maliebaan binnen. Het station, dat getransformeerd ls in het Nederlandse Spoorwegmu seum en waar 3737 zyn „laatste rust plaats" zal vinden. In het machinistenhuls stonden de president der Nederlandse Spoor wegen en dr. Den Hollanders voor ganger, dr. ir. W. Hu pk es, oud directeur van NS. Niet dat zij de trein gereden hebben. Dat was voorbehouden aan een der oudste machinisten van het bedrijf, de 59-jarige heer H. A. Hooy uit Roosendaal, die ruim veertig jaar bij NS is, en de nog jonge leerling G. Bos (28 uit Den Haag). Zij hebben namelijk é-c 3737 ln de namiddag nog even naai Roosendaal teruggebracht (via Rotterdam). Vuur, as en water moeten eruit en hjj moet nog worden opgepoetst. Daarna komt hij elektrisch ge trokken definitief naar Utrecht. „Ik hoop maar, dat u hem nu hebben wilt", zei de heer Den Hol lander tegeu de directeur van het museum, dr. F. F.-de Bruyn. „Anders weten wij er ook geen raad mee". Omdat de loc zelf nog niet kon worden binnengereden, bood de pre sident een gefiguurzaagd model aan. malsen. Den Bosch zou de eer heb ben gehad zonder die ongelukkige ontsporing. Nu kwam NS via Dordrecht. Te Geldermalsen moest dringend water worden bijgevuld. Omdat daar voor geen apparatuur meer aanwezig was, heeft men de oude loc zijn laat ste voedsel gegeven met,de brandslang. Waarop hjj de kuiten nam en iedereen deed versteld staan van de vaart van vijfenzeventig tot ne gentig kilometer waarmee hj> naar zjjn eind raasde. „Waf zonde zo'n goeie kar te moe ten oppakken", zei ir. Wilschut, hoofd van de Omloop Materieel. En dat- vonden op zjjn minst de tiental len spoortieden en burgers ook, die bij de Utrechtse overwegen het ijzeren paard voor het laatst nawuif den. Ramp Capella: (Van een onzer verslaggevers) Gisteravond zjjn met de ,3ran- daris" de twee Ijjken die de sleepboot „Holland" in zee aantrof en aan boord nam, naar. Harlingen overge bracht en aldaar geïdentificeerd. Het zjjn de stoffelijke overschotten van de zoon van de reder, de stuurman K. J. Rusthoven uit Haren (Gr.) en de Rotterdamse matroos R. Paans. Alvorens de stoffelijke resten ter beschikking van de familie zullen worden gesteld moet eerst nog de desbetreffende officier van Justitie een lijkschouwing houden. Het staat thans vast, dat de „Ca- pella" met de gehele bemanning van 9 koppen in de vliegende storm van gisternacht ten onder is gegaan. PARIJS (AFP, AP) Na de demobili satie van 300.009 sowjetmilitairen zullen de sowjetstrijdkrachten nog 3.650.000 man omvatten. Hier aan moeten nog 490.000 leden van de veiligheidstroepen worden toe gevoegd. Deze cijfers zijn gebaseerd op schat tingen van westerse militaire des kundigen. Volgens hen was de ver deling eind vorig jaar als volgt: landmacht 2.500.000, luchtmacht 650.000, marine 800.000 man. .let leger omvat 175 divisies waar van 110 infanterie- en 65 pantser divisies. Hiervan zouden 133 ten westen van het Oeralgebergte zijn gelegerd. In geval van nood zou de Sowjet- Unie binnen een maand 400 divi sies op de been kunnen brengen. Verder zouden de andere leden van het Pact van Warschau 80 di visies hebben en communistisch China 3.000.000 man. 7e luchtmacht beschikt,steeds vol gens genoemde schattingen, over 30.000 gevechtsvliegtuigen en 20.000 transportvliegtuigen. Volgens som migen zou de aanmaak 6000 per jaar zijn. De marine heeft 30 kruisers, 120 on derzeebootjagers, 800 escortevaar tuigen en 500 onderzeeërs. De vloot zou over 4000 vliegtuigen beschik ken. Polgcns Britse deskundigen krimpen de Sowjets hun strijdkrachten in wegens gebrek aan arbeidskrach ten. (Van een onzer verslaggevers) Het Panamese vrachtschip „Rayo", dat op het ogenblik in Ae Rot terdamse haven ligt, heeft nn al vier maanden lang de lastigste en duurste passagier, waarvan een koortsige passagechef maar dromen kan. Het is de gitzwarte verstekeling Robinson zo noemt hij zich althans die, nadat het schip de jonge Afrikaanse staat Ghana, de vroegere kolonie Goudkust, had aangedaan, plotseling aan boord opdook. Kapitein Passaglia kon zijn ongenode gast niet kwijtraken. Hjj heeft van alles geprobeerd. Eerst probeerde hij het met de auto riteiten in' Ghana, maar die hadden geen belangstelling in de man, die zich verder ook niet kon identifice ren. Het staat dus officieel niet vast, dat hjj een bewoner van Ghana is, noch dat hij daar aan boord is geko men. Robinson, die beweert dat hjj 23 De Nederlandse Opera heeft in januari 1957 aan het Gewestelijk Arbeidsbureau ontslagvergunningen gevraagd voor enige aan de opera verbonden solisten, maar deze aan vragen nu ingetrokken. Nader beraad tussen bestuur en directie van de Nederlandse Opera enerzijds en van de Nederlandse Fe deratie van Beroepsverenigingen van Kunstenaars anderzijds heeft in het licht gesteld, dat beide partijen een hergroepering van het korps solis ten noodzakelijk achten. Tevens heeft dit overleg tot de con clusie geleld, dat een nadere rege ling van de rechtspositie van de solisten noodzakelijk is. jaar oud is, heeft het aan boord blijk baar goed naar zjjn zin, want hij doet geen enkele poging om ergens anders heen te gaan, al heeft kapitein Pas saglia hem daartoe volop gelegenheid gegeven In Canada, In Noorwegen, in Duitsland, in Engeland en ook in Rotterdam, maar overal brengt de politie hem per snelste gelegenheid terng op de „Rayo". En als de politie eens verstek laat gaan, komt Robin son zelf terug. Hij kan lezen noch schrijven, spreekt zeer gebrekkig Engels, maar heeft wel begrepen, dat hij aan boord van de Panamese vrachtvaarder ta melijk onkwetsbaar is, ook al voert hij geen steek uit en dus werkt hij niet. Drinken wil hij wel, maar dan wordt hij zo hebben ze op de „Rayo" ervaren levensgevaarlijk en daarom sluiten ze nu alle sterke drank achter slot en grendel. Ze gaan nog verder: ook de hutten worden 's avonds op slot gedaan, omdat men er nooit gerust op is of Robinson geen borreltje heeft verschalkt. In Rotterdam heeft de vreemde lingendienst van de gemeentepolitie zich over Robinson ontfermd. Zo lang de „Rayo" in de Rotterdamse haven ligt, logeert hij op het poli tiebureau, maar als het schip ver trekt, wordt hij als ongewenste vreemdeling weer aan boord ge bracht. Advertentie IM. Wederom wordt bericht, dat een vliegtuig boven Albaans gebied tot landen is gedwongen. Het is een Ame rikaans straalvliegtuig, dat voor oefenvluchten werd gebruikt en dat sedert 23 december werd vermist. De piloot, majoor Howard Curran, was reeds als vermist opgegeven, maar hij blijkt nu ongedeerd te zijn. Hij is „op parool" vrijgelaten door de regering van Albanië. Bij pijn, griep of „landerig" gevoel zorgt een enkel tablet dal U treer met plezier Uw werk kont doeitl Bij de politie te Den Bosch heeft zich de 52-jarige instru mentmaker J. S. gemeld, die in België cocaïne had verhandeld. Hij heeft de politie bekend, dat hij in de oorlogsjaren, toen de Duitsers overhaast het ziekenhuis in Den Bosch verlieten, uit de apotheek van het Grote Ziekengasthuis 500 gram cocaïne heeft weggenomen en onder zich heeft gehouden. Met de bekentenis is plotseling deze duistere zaak in het volle dag licht gekomen en zijn alle vermoe dens van een ingewikkeld, geheim zinnig komplot de wereld uit. Dit is de 17-jarige mannequin W. van E. uit Naarden die sinds nieuwjaarsdag de ouderlijke wo ning heeft verlaten om met een oudere man naar het buitenland te gaan. Zij willen vermoedelijk in Schotland in het huwelijk tre den. XVan onze Londense correspondent) In Nleuw-Zeeland wordt het optreden van Six Edmund Hillary algemeen verdedigd. De Nieuwzeelandse premier Walter Nash, is het met Hil lary eens dat dr. Vivian Fuchs zijn expeditie voorlopig moet uitstellen. De Auckland Star (Nieuw-ZeelanC) «chreef dinsdag: 'Als Sir Edmund zegt dat het risico onverantwoordelijk Is, dan is het zo. Het Londense comité heeft een zware verantwoording op zich genomen door Fuchs de vrije band te geven.' In Nieuw-Zeeland vreest men. dat dr. Fuchs hetzelfde tragische lot zal treffen als Sir Robert Scott, als hij niet alsnog de raad van Hillary opvolgt. Het is de Britse expeditie niet ge lukt, zo redeneert men in Nieuw- Zeeland, een gemiddelde van 21 km per dag af te leggen en de expeditie is nog steeds ongeveer 2400 km van d8 Scottbasis verwijderd. Zelfs indien het lukt de gemiddelde snelheid tot 32 km per dag op te voeren, zal de reis nog 77 dagen moeten duren Dit zal een strijd tegen het ontzettende winterklimaat betekenen. Ofschoon dr. Fuchs dinsdag ba- richtte 50 km opgeschoten te zijn, is hij nog steeds 465 km van de zuid pool. die hij volgens net programma op Zl december had moeten berei In deze door een tractor voortgetrokken zwarte hut, waarin de radio-installatie en bet hoofdkwartier van zijn ex peditie gevestigd waren, bereik te Sir Edmund Hillary de zuid pool. Hij was daarmee de eerst® die na Amundsen en Scott over land de zuidpool 'haalde'. Deze foto werd radiografisch over gebracht uit Wellington in Nicuw-Zeeiand. dus niet voor 14 januari kunnen be reiken. Robert Scott vertrok 16 januari van de zuidpool en viel de onafge broken sneeuwstormen ten offer. De Nieuwzeelandse pers noemt het tussen Sir Edmund Hiilary en dr. Fuchs gegroeide conflict hoogst betreurenswaardig, omdat het een situatie heeft doen ontstaan die wellicht tot een tragedie kan leiden. De bevelhebber van de Amerikaan se expeditie, admiraal George Dufek, heeft gezegd dat hij bereid is de expeditie van Fuchs per vliegtuig in ken. Zelfs in het onwaarschijnlijke veiligheid te brengen als hij mocht geval, dat het hem lokt 64 km per besluiten zijn tocht (via de zuidpool) dag af te leggen, zal hij de zuidpool naar Scott Base op ta geven. (Van onze weerkundige medewerker) Vanmorgen waren de straten in de noordoostelijke provincies wat besneeuwd bij een griezeltje vorst, maar de rest van het land zullen winterse avonturen bespaard blijven, omdat een nieuwe actieve de pressie bij Ierland meer voelt voor zachtere luchtstromingen met regen. De natte orkaandepressie die dins dagmorgen in Noordwest-Duitsland windkracht 12 ontketende, is naar West-Rusland doorgereisd, waardoor de wind vrjj snel afnam. Bij onze oosterb'1 en deed zy de winter ihvallen en anmorgen vroor het in het westen tot 4 graden, in het oosten 5 tot 6 graden. In de ko mende nacht wordt e- in Duitsland meldden -1° C., de laagste waarden van Den Haag en Vlissingen waren +4 graden. Ter decorering van het landschap lieten de wolken vanmor gen in het noordoosten enkele sneeuwbuien los. In Zweden biyven bontmutsen en pelsjassen gewilde ge bruiksvoorwerpen. afgaand tenminste op vanmorgen ontvangen tempera- tuur-rapporten: Stockholm -12 gra meer dan 10 graden vorst verwacht.den, Hernösand -20 graden, öster- In Denemarken (Kopenhagen) stond sund -24 graden, Stensele"-34 graden, de thermometer woensdagmorgen al Wij Nederlanders kunnen de zo laag en de minima in het noord- i schaatsen rustig in het vet 'laten zit- oostea van ons land stonden hiertoe ten, want bet blijft hier telkens by in geen verhouding. Twente en Eeide 1 enkele schampschoten van de winter. Tevens is Scotland Yard druk doende met het verhoren van de twaalf passagiers, die te zamen met Mary in de bus hebben gezeten. Een vrouw, die samen met het J meisje uitstapte, verklaarde niet te hebben gezien dat ze nadien met iemand had gesproken. De vader en het zusje van Mary Kriek hebben zich intussen naar Engeland begeven en worden van daag in Harwich verwacht. Wat de overige soortgelijke geval len betreft: in Wheathanipstead zochten kleine groepen politicman nen in verlaten schuren en buizen naar sporen van de verdwenen Ann Noblett. In Schotland, in Uddingstone bij Glasgow, poogt de politie het raadsel van het derde verdwenen meisje op te lossen. Sedert tien dagen wordt de zeventienjarige Isabelle Cooper vermist. Haar handtasje werd in een oude en sedert lange tijd niet meer ge bruikte ventilatiescbacht van een kolenmijn gevonden. De politie van Essex heeft contact met Glasgow opgenomen om te zien of er mis schien verband gelegd kan worden tussen deze drie gevallen. In' Uddingstone, waar Isabelle Cooper verdwenen is, werd het echt paar Peter Smart en hun elfjarige zoon Michael door een indringer doodgeschoten. Propaangas heeft maandagavond de verschrikkelijke explosie in Ter Apel veroorzaakt, die drie kinderle vens eiste. Dit is gisteren vast komen te staan na een onderzoek door des kundigen nit Den Haag. Het gas was een paar uur tevoren onder druk in een nog niet definitief afgesloten deel van Ter Apels aarügasnet ge- De heer Dura deelde mee, dat eind december 22.000 werklozen wraen in geschreven by de Bedrijfsvereniging voor de bouwnyverheid tegen 6000 eind december 956. In het laatste kwartaal van 1957 werd 7,5 miljoen gulden werkloos heidsuitkering uitbetaald tegen 1,8 miljoen in het laatste kwartaal van 1956. De oorzaak hiervan is volgens de heer Dura, dat de bezuiniging, zoals hy de bestedingsbeperking wilde noe men, te veel wordt gezocht op het gebied van de vitaminen van het Ne derlandse volk en te weinig op dat van het snoepgoed. Ofwel: te veel in de investeringen en te weinig in de consumptieve sfeer. Spreker vroeg zich af of het niet verantwoord moet worden geacht onder de huidige omstandigheden de teugels op het gebied van de vergun- ningenpolitiek te laten vieren. Hy achtte het niet juist, dat bouw arbeiders tot werkloosheid worden gedoemd dan wel worden verwezen naar werkverscbaffingsobjecten, om dat er een urgentieprogramma be staat. De heer Dura achtte produktieve arbeid mogelijk op werken, waarmee geen door de overheid aan te trek ken kapitalen zyn gemoeid. Hy bedoelde hiermee „werken, die anders pas over enkele jaren in uit voering zouden worden gebracht. Naar rijn mening was de kans groot, dat in .vele gevallen de op drachtgevers hun projecten zullen Intrekken als de realisering daarvan op een te lange baan wordt gescho ven. Wat de premiebouw betreft, pleitte de heer Dura voor een overheidssub sidie, die is afgesteld op de hoogte van de huur en de rentevoet. Spreker had de indruk, dat vele on dernemers er zelf de oorzaak van zyn, dat de moeilijkheden voor hen groter zyn dan noodzakéiyk is. „Nu de continuïteit van het bou wen is verstoord, vormt het inschrij ven tegen niet lonende prjjzen een groter gevaar voor afbraak van het produktie-apparaat van het bouwbe drijf dan gedeeltelijke stillegging. Over de CAO voor het bouwbedryf zei de heer Dura: „Ik acht het niet verantwoord, dat deze voor onze be- dryfstak zo belangryke kwestie nog langer slepende wordt gehouden. Het georganiseerde bedrijfsleven staat achter dit daadwerkelijke streven naar sanering en het is bereid ver antwoordelijkheid te dragen. Daar voor heeft het waarachtig anderen niet nodig. Het Finse schip ,J3elmi" ver keert in nood in de Oostzee; ten zui den van de zuideiyke punt van- het eiland Oeland. Het 550 ton metende schip heeft een. bemanning van 8 10 koppen en vraagt dringend om as sistentie. ten. Officieel is nog 'onverklaarbaar, hoe dit propaan heeft kunnen ont snappen in het huis van de familie De Boer aan de HBS-weg om daar - een helse vuurzee te doen losbarsten. Inmiddels Is wel ontdekt, dat een tweede Ter Apeler familie ternau wernood aan een soortgeiyke ramp is ontkomen. Sedert .maandagmiddag heeft by haar thuis hl. de kelder ook vol propaan gestaan. Een te hulp ge roepen monteur heeft daar rustig een sigaretje gerookt. De man verkeerde in de heilige overtuiging, dat Ter Apels aardgasnet slechts werd getest door een onschuldige lucht „met een geurtje" in te persen.... De stakende politie van Oslo is weer dienst gaan doen. zy had het werk neergelegd op 'oudejaarsavond in verband met een loongeschil. Uit alle delen van Noorwegen werden agenten naar Oslo gebracht om de stakers te vervangen. Door neutrale interventie is een einde aan de sta king gekomen. De politiebond van Oslo heeft een gerechtelijke actie in- festeld tegen de minister van Justi- ie ter zake van de rechtsgeldigneid van het ministeriële besluit om de staking onwettig te verklaren. Da bond zal de uitspraak van het ge recht afwachten.

Het Vrije volk | 1958 | | pagina 2