Amateurtoneel niet tot uitsterven gedoemd!' sectie toneel van SG een taak? Heeft Interessante inleiding over Deltaplan en Europoort" ASKENASE BRACHT BEWOGEN CHOPIN H. Sabel weer nummer een op de groslijst van Partij van de Arbeid Schiedamse volleyballers boekten goede resultaten Schipper Keus (thuis) Schade niet noemensivaard V erfilmd toneelstuk maar toch boeiend REACTIE VAN DE LEZER 4Joy-riding' met een fiets Uit de Parti j Klein Delta breidt nit G. Spruyt sprak voor PvclA GEVONDEN OP STRAAT Auto rijdt van rijksweg 12 Veilingnieuws Macmillan in vaste slaap. INMONOPOLE: Tram werpt auto 8 meter Verenigingsleven in Schiedam Bondsinsigne voor L. v. d. Winkel Burgerlijke stand Veemarkt Rotterdam Wisselkoersen Visafslag HET VRIJE VOLK DINSDAG 21 JANUARI 1958 PAGINA 5 „Met "belangstelling heb ik de artikelen betreffende de moei lijkheden in het Schiedamse verenigingsleven gevolgd. Speciaal het artikel over het amateurtoneel had mijn bijzondere inte resse. Ik ben namelijk een van hen, die deze vorm van vrije tijdsbesteding een warm hart toedraagt. Beheerder Wijkcentrum vraagt ontslag aan 55 r Haringvliet Alfred Hitchcock heeft het ook in ons land met succes opge voerde toneelstuk „U spreekt met uw moordenaar" in kleur verfilmd. Hoe boeiend ook, is zijn produkt minder sterk geble ken dan het toneelstuk. Degene, voor wie het verhaal echter nieuw is, kan genieten van een spannende fUmthriller, daar staat de naam van de vermaarde „master of suspense" garant voor. Niet gewacht 2500 pond Sommige verenigingen hebben nu met het oog op de teruglopende belangstelling ten einde raad besloten hun activiteiten te beëindigen Jammer, maar dit schijnt onvermijdelijk te zijn. Schiedam is. of liever gezegd; was, een behoorlijk aantal amatëurtoneeïvercnigingen ijjk. waarvan helaas maar enkele iets presteren, dat boven het matige gemiddelde uitkomt. Die enkele verenigingen zijn zij, bandrecorders, goed overiegde keuze die meer dan gewone aandacht aan van. hun speelstof, scherpe selectie bun werk besteden. Meer aandacht van him spelersmateriaal en een door middel van gezamenlijk schouw- kundige regisseur, die veel aandacht burgbezoek, lezingen door beroeps- aan „het spel" schenkt, acteurs (-actrices), het werken met Er zijn ook verenigingen, die het niet zo nauw nemen. En bet is dus niet te verwonderen, dat vooral deze vereniging het eerst het slacht offer worden van de zogenaamde crisis. Door de televisie betekent het „avondje uit" voor een groot deel van de bevolking niet meer een be zoek aan een van de grote zalen in Schiedam, maar een verblijf in de huiskamer, waar men, in een gemak kelijke stoel gezeten, een portie ont spanning toegemeten krijgt. Het is volkomen juist, als men be weert, dat de televisie een nadelige invloed heeft op het totale vereni gingsleven. Maar het is onjuist, als men ver onderstelt, dat het amateurtoneel nu tot uitsterven is gedoemd. Integendeel. Juist nu meer en meer televisie-toestellen in de Schiedamse huiskamers hun intrede doen, moet dit voor de toneelverenigingen een reden temeer zijn om hun volle aan dacht en toewijding aan hun werk te geven om zodoende tot betere pres taties te komen. Ware liefhebbers van het amateur toneel zullen een goed gespeeld to neelstuk m.i. meer op prijs stellen dan een of ander zouteloos televisie programma. Want televisie is toch ook niet alles. Of wel soms? Er mogen dan aardige en soms zeer goede program ma's zijn, dat is nog geen reden "om aan te nemen, dat iedereen nu maar stomweg aan de leunstoel gekluisterd blijft. En nog Iets: er is behoefte aan jonge krachten. Maar doen de ver enigingen wel voldoende moeite deze krachten aan te trekken, of kijkt men soms teveel naar geloofs- of politieke overtuiging? Er zijn nog genoeg Naar aanleiding van onze artikelen over het verenigings leven heelt een liefhebber van 2J amateurtoneel, die onbekend wenst te blijven, ons een brief J geschreven, die wij hiernaast afdrukken. Hij heeft het haast vanzelfsprekend voor- namelijk over amateurtoneel. weel. X In grote lijnen deelt de brief- schrijver ome mening. Ook hij zegt, dat het amateurtoneel in ome stad vaak beneden peil is en dat de verenigingen de televisie in de eerste plaats als 9 een stimulans moeten zien om tot betere prestaties te komen. Overigens doet hij nog een paar gezonde adviezen aan de hand, die wij onze, lezers (on der wie zich, als uit de binnen gekomen reacties op te maken viel, vele actieve verenigings mensen bevinden) beslist niet willen onthouden. De politie heeft vannacht op de Lange Haven te Schiedam twee enigs zins beschonken zeelieden aangehou den, die op een fiets, ergens uit de Gorzen weggenomen, aan het „joy- riden":waren. De heer L. v. d. Winkel, die 25 jaar secretaris van de Schiedamse voet balvereniging SVDPW is geweest, werd dezer dagen tijdens een bijzon dere bijeenkomst door de heer Been het bondsinsigne van de KNVB opge speld. (Door een ongelukkige zetfout werd gisteren de naam van de heer heer v. d. Winkel fout gespeld). Naar wij vernemen heeft de heer Joh, Weergang ontslag aangevraagd als beheerder van het Wijkcentrum Nieuwland. Advertentie IiM. R£Sif-Mi ROTTERDAMSE SCHOUWBURG ROTTERDAMS TONEEL I kw B woensdag 22 lanuari, 8 nr y HET VROUWENHUIS Tono&Upet van Zo'la Hatkowskg, zaterdag 25 januari, 8 uur in afwliking van kunstagenda OOM JU AN Camedie van Moüére. zondag 26 Jonuatl, S uur DE MIN IN 'T LAZARUSHUIS Blijspel vanW.G.v. Focguenbracb. jonge mensen, die dolgraag het ama teurtoneel zouden willen beoefenen. Maar weten zij van uw bestaan, van uw werk en uw behoefte naar jong bloed, heren bestuursleden? Een klein beetje propaganda naar buiten zou wei op zijn plaats zijn. Bestaat er bij de jongeren geen animo, geen enthousiasme? Kijkt u eens terug naar de vakantierevues. Ket enthousiasme van de jongelui, die hieraan meewerkten, was toch wei een van de opmerkelijke kenmer ken van deze revues. Ai met al hebben mijns inziens allereerst de verenigingen zelf een taak en misschien ook wel de sectie toneel van de Schiedamse Gemeen schap, die tussen haakjes met de to neelwedstrijden al voortreffelijk werk verricht. Durf eens tets anders te brengen dan de „geijkte" stukken, die „het wel zullen doen". Bundeling van goede krachten, een goede regie en goede stukken: dan kan het niet anders of het amateur toneel komt deze crisis wel te boven. Misschien vindt het amateurtoneel, weliswaar ongewild, juist in deze crisis de stoot, die het nodig heeft. Een stoot In de goede richting, een stoot die elke vereniging aanspoort tot beter werk, tot een betere sfeer en vooral tot een gezonde samenwerking met andere verenigingen. Misschien zal dan eens het doek opgaan voor een vernieuwd Schiedams amateur toneel, die de concurrent XV aan kan." EEN LIEPHEBBER. VAN AMATEURTONEEL (Naam en adres bij ons bekend. Redactie). Op de ledenvergadering, die de af deling Schiedam van de Party van de Arbeid maandagavond in het Volks gebouw hield, werd meegedeeld, dat volgende maand een brochure over de resultaten van de „Ideeënbus der democratie" zal verschijnen. De volgende bijeenkomst van de PvdA is op 3 februari in het Wyk- ceritrum Nieuwland, waar de film „Hongarije in vlammen" zal worden vertoond en de heer P. Goedhart, lid van de Tweede Kamer, zal spreken. Café „Klein Delta" aan de Oost havenkade in Vlaaröingen Is met in. gang van vanmiddag tot café-restau. rant „Klein Delta" bevorderd. Om streeks drie uur heeft de zevenjarige Ansje v. d. Vlies, het dochtertje van een broer van eigenaar X. v. d. Vlies het lint doorgeknipt, dat toegang geeft tot een gehee! nieuw restaurant vergaderzaal gedeelte. Ansje stond op dat moment tussen veel bloemen van vrienden en rela ties, in. het oude gedeelte van het café, waar de heer v, d. Vlies drie jaar geleden introk. In die drie jaar heeft de heer v. d. Vlies zijn zaakje via moderniseringen uitgebreid tot een zaak-met-naani. Vanmiddag is daar weer precies uit gerekend 49,37 vierkante meter zaak aan toegevoegd. De oppervlakte van de oude ruimte was namelijk 50,25 m2 en nu bedraagt deze 99,37 m2. Het nieuwe gedeelte is achter het bestaande café gelegen. Een muur werd uitgebroken en nadat de bewo ners eruit getrokken waren werd een oud vervallen woonhuis aan de Oos terstraat geheel verbouwd. Drie we ken heeft die verbouwing, die ge schied is door de firma Vink uit Rot terdam, geduurd. Toiletten werden voorts verplaatst en een keuken kwam er bij. Dubbele gordijnen kunnen het 'restaurant- gedeelte, dat in moderne kleuren werd opgeschilderd en dat een nieuwe verlichting kreeg, afscheiden van het café en dank zij deze voorziening kunnen er ook vergaderingen worden gehouden. De detailhandelarenver- eniging Ons Belang heeft wat dat betreft de primeur; donderdag wordt de jaarvergadering gehouden „Geen klompen in de machines," aldus de heer Spruyt, die maandagavond in het Volksgebouw na het huishoudelijk ge deelte van de 59e ledenvergadering van de Partij van de Arbeid een inleiding hield over „Deltaplan en Europoort", waarbij hij een historische gebeurtenis verhaalde van 50 jaar terug, toen de arbeiders uit protest tegen het in gebruik nemen van de eerste mechanische weefstoel hun klompen in de machine sme ten. „Laten wij bij onze huidige industriële ontwikkeling In het algemeen en bij de ontwikkeling van het Deltaplan in het bij zonder, niet dezelfde fout maken." liet ons de enorme ontwikkeling van steden als Den Haag, Delft, Rotter dam, Schiedam en Viaardingen zien. De leden van Nieuwe Koers, afde ling Schiedam, brengen woensdag avond een bezoek aan de Vincent van Gogh-tentoonstelling in het Stedelyk Museum. De heer G. Spruyt uit Rotterdam werd ingeleid door de afdelingsvoor zitter van de PvdA, de heer C. Boer man. „Ik kan in dit korte tijdsbestek uiteraard slechts een globale indruk geven van het complex van proble men die de namen „Deltaplan" en „Europoort" dragen en twee aparte begrippen vormen," zo begon spreker zijn inleiding. Aan de hand van een statistiek liet de heer Spruyt de aan wezigen zien, dat de enorme toeloop van onze bevolking niet als oorzaak heeft het omhoog gaan van het ge boortecijfer, integendeel zelfs, oorzaak is de daling van liet sterftecijfer. De mens van honderd jaar geleden werd gemiddeld ongeveer 38 jaar, de mens van onze tijd daarentegen wordt 71 a 72 jaar. Deze ontwikkeling had om. als gevolg de instelling van de algemene ouderdomswet. De heer Spruyt rekende de aanwezigen voor hoeveel de werkende klasse over 25 jaar méér aan premies zal moeten betalen. Een vergeiyklng tussen landkaarten van Nederland uit 1850, 1900 en 1955 Geboren: Petrus J, z v P Ory en M F L van Rooüen; Ricardo R, z v A G Konings en H N Butteling; Renè G F, z v D .T Bronsgeest en E A H Versleijen; Maria C, d v W Lourens en E A Slee; Robert, z v M A Oran je en J Kraayeveld; Yvonne, d v A Schouwenburg en-A VerheU? De nog steeds niet tanende belangstelling voor de muziek van Frédéric Chopin heeft een paar merkwaardige gevolgen. Enerzijds doet het een eenzijdig geïnteresseerd Chopin-publiek ontstaan, of werkt dit althans in de hand, anderzijds is het voor bepaafde pianisten bijna lucratief zich te specialiseren op deze muziek. De leek is dan geneigd te denken, dat mensen als CortotRubinstein, Orlofj, Smeterlin of Askenase niet veel anders doen dan telkenjare hun Chopin-programma afdraaien. Beide verschijnselen zijn ongezond en niet dienstig voor een evenwichti ge groei van het concertleven en de ontwikkeling van de smaak van het grote publiek. En dét hebben wij te gen op de vele Chopin-avonden, waaraan evenwel nog steeds een gro te behoefte biykt te bestaan. Was het om die legende van over- gespeclaliseerd te zyn te ontkrachten dat gisteravond Stefan Askenase na zyn recital In Musis Sacrum zo gul was met zyn toegiften, gelegenheid die hy graag te baat nam om Pro- kofjew, Bach en Mozart te spelen? Het had er in ieder geval iets van weg, want hy wachtte nau welijks de stormachtige ovatie van de volle zaal af, en zette zich al weer achter de vleugel om ieder voor zich te winnen met een allersimpelst maar ook aller- cbarmantst jeugdwerkje van Mo zart, dat iedere beginnende plano leerling óók kan spelen, maar waarschynlijk niet zó. Een iets te gemaniëreerd gespeelde Gavotte van Bach en een epaterend moeilijke Suggestion Diabolique van DINSDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2 en 8,15 uur: Funny face. MONOPOLE-THEATER, 2, 7 en 9.15 uur: u spreekt met uw moorde naar. Apotheek: Evers, Lange Haven 81. Tentoonstellingen SHSDELIJK MUSEUM, 10_5 uur: •Kersttentoonstelling van schilde ken en tekeningen van Vincent "van Gogh. Diversen: VOLKSGEBOUW, 8 uur: Instituut voor Arbeiders Ontwikkeling, lezing over „Italië, Rome en Napels". CHR. SOC. BELANGEN, 8 uur. Ned Bond van Oud-strijders en Kon. Ver oost en West, lezing over ..Met trein, bus en ezel van Vuur- trrSiï? naar Panama". yOLKSGEBOUW, 8 uur: Vrouwen- oond NW en Vrouwengroep PvdA, lezing en filmvertoning over „Zo'n doodgewone aardappel". WOENSDAG Bioscopen: passage-theater, en 8.15 uur Fnnny face. «ONOPOLE-THEATER, 2, 7 en 9.15 uur: u spreekt met uw moordenaar. Apotheek: £vers, Lange Haven 81. tentoonstellingen iTEDELUK MUSEUM, 105 en 7—10 dur: Kersttentoonstelling van schil derijen en tekeningen van Vincent van Gogh. Te bevragen by de vinders: Auto ped, Zetteler, Singel 72; blauw met •witte kindermuts, H, Rost, Tollens straat 29a; 1 p. kinderschoenen met kousen, Noordijk, Lange Kerkstraat 32a (2 x bellen); bruin kinderpetje, v. Dorp, Singel 94; wit kinderschoen tje (R), De Koster, Goeman Bor- gesiuslaan 34; nylon boodschappen netje, J. Mulder, Tuinstraat 15; vul- i pen in etui, D. Rietveld, Vlaardin- gerdyk 105b: kinderbril in etui, A. v. DUk, Ampèrestraat 14b; vulpen, Swartjes, W. Prankelandsestraat 131; bril, Schrumpf, Wattstraat 60a; 1 p. bruine wollen herenhandschoenen, M. J. Hart, W. Frankelandsestr 32; bruin glacé herenhandschoen, v. d. Berg, v, Leeuwenhoeckstraat 60b; bruin lederen want <R.>, J. Bijl, Lange Haven 106; 1 p. kinderwan- tjes, H. v. Plaatring, Galileistraat 83a: 1 p. groene kinderwanten, J. Lansbergen, Polderweg 86, Kethel; 1 j. rood-wit-blauwe handschoenen, J. Eysbergen, Kersenlaan 17, Kethel; bruin glacé herenhandschoenen (L.l, J. Romeijn, Zwaansteeg 6b; bedrag aan geld, v. Nielen, Ant. Muysstraat 59; heren-vestzakhorloge, Lansber gen, joppelaan 8; dubbele fietstas, j, v. d. Knaap, Mgr. Nolenslaan 301; portemonnaie met inhoud, L. Mak, Korte Kerkstraat 3; kinderportemon- naie met inhoud, Hoogendom. Pot gieterstraat 20a; damesparaplu ,P. Hoebee, Lekstraat 82a; damespara - plu, A. Thysen, Veenlantstraat 12a. Prokofjew vormden aldus het sluit stuk van een avond, waarop Chopin weer de harten veroverde met zyn heerlijke muziek, die in Stefan As kenase wel een ideaal pleitbezorger vindt. By het beluisteren van zyn spel ontkomt men niet aan de indruk, dat hier iemand aan het klavier zit, die geschoold is in het oude Wenen van het begin dezer eeuw: de zo ty perende moderne, heldere en door zichtige Chopin-vertolking hoort men niet. Er is daarentegen meer innerlijke bewogenheid, en kenmerkend daar voor is o.a, het voortdurend gebruik maken van het „inezza voce"-timbre. Hier en daar dreigt daardoor de ryke schakering verloren te gaan, en ver liest de detaillering aan pointe, ook omdat de emotionaliteit soms de rust en de terughoudendheid overspoelt, maar een vaak ragfijne en in ieder geval door en door gevoelige klank in een vaak gesluierd licht is er door verzekerd. Daarom bereikt zijn vertolking al tijd het althans voor ons effectieve hoogtepunt in de zachtklinkende en mezzo forte gedeelten, waar het aan komt op een geraffineerd toucher (en dat hééft Askenase), maar krijgt wel eens iets verstard» in de minder ge nuanceerde gedeelten van grotere hardheidsgraad. Het programma vermeldde een jeugdpolonaise, de Sonate in bes (met de treurmars), waarvan vooral het scherzo onnavolgbaar mooi wordt gespeeld, voorts nocturne's, mazur ka's, étuden en walsen. Helaas niets van de préluden, die het meesterwerk van Chopin vormen. WESSEL BENNIS (Van een onzer verslaggevers) De heer H. Sabel staat weer als nummer een op de groslijst van de Partij van de Arbeid voor de komende gemeenteraads verkiezingen. Tijdens de ledenvergadering, die de afdeling Schiedam van de PvdA gisteravond in het Volksgebouw hield, werd de aanbeveling van het bestuur voor deze groslijst vrijwel zonder noemenswaardige verandering aangenomen. Op de grosiyst staan de volgende Schiedammers: 1. H. Sabel; 2. P. van Bochove; 3. H. B. Engelsman: 4. A. J. van Lith; 5. H. Kornfeld; 6. Mej. G. Burger; 7. Mevr. W. R. Drukker-Brink; 8. H. C. v. Ruiven; .9.,F. .Meijer; 10. W. de Vries; 11. J. J. Bieze; 12. C. v. d. Hoek; 13. M. van Harmeien; 14. C. Boerman; 15. J. Scheffers; 16. A. Aardoom; 17. Mevr. G. Bos-v. Ringen; 18. J. H. Simons; 19. M. Talmon; 20. Mevr. J. Smidt-Kosters; 21. J. Weergang; 22. P. Sanders; 23. C. Bleiksloot; 24. P. Driel; 25. Mevr. J. Krikke-Hein; 26. W. Westerbeek; 27. Mevr. A. W. Smolders-Koers; 28. D Grootenboer; 29. C. Kerssen. WADDINXVEEN Op de.'rijks weg no. 12 is maandagmorgen onder de gemeente Waddinxveen de heer K. uit Rotterdam van de weg afgereden. Door de gladheid van de weg verloor de heer K. plotseling de macht over het stuur en kon zyn personenauto niet meer op de weg houden. Toen de auto onderaan de weg berm tot stilstand kwam, was deze vrijwel volkomen vernield en moest door een kraanwagen Worden wegge sleept. De bestuurder liep nagenoeg geen letsel op. ROTTERDAM, 20 januari Aan voer 2044 dieren, waarvan 1134 vette koeien en ossen en 910 varkens. Fr'ys in cents per kg: vette koeien 3—3,20, 2,70—2,90, 2,50—2,70; varkens (levend gew.) 1,62, 1,60, 1,58, Overzicht: vette icoeien aanvoer korter, handel zeer kalm; le kwali teit pryshoudenü; 2e en 3e kwaliteit niet geheel prijshoudend. Enkele pri ma's boven notering. Varkens (lev. gew.) aanvoer groter, handel kalm, prijzen lager, vooral bU afloop, Enige prima exemplaren boven notering; zware varkens van 1,55—1,57 per kg. Een gevaar „Het gevaar, dat het gebied dat door deze steden wordt begrensd als gevolg van de centralisatie ,die het Deltaplan met zich meebrengt) „dichtgroeit", is niet denkbeeldig," aldus de inleider. De sociale noden die hieruit kun nen voortvloeien zyn: gebrek aan recreatiegebied en ongezonde woon oorden (woonwüken te midden van industriegebied) Als het Deltaplan doorgang vindt, kunnen we In de toekomst super tankers met een laadvermogen van 60.000 ton verwachten die ons export- arme landje een stroom van deviezen kunnen opleveren. Het is de bedoeling dat er een „insteekhaven" aan het begin van de Waterweg komt, waar de tankers kunnen lossen. Er zullen dan van dat punt pypleidingen naar Pernis aan gelegd worden. Deze tankers kunnen niet alleen olie vervoeren, doch ook erts. Dit heeft weer als gevolg de be hoefte aan terrein voor ertsop- of overslag en.... hoogovens. Het ver voer naar IJmuiden wordt dan te om slachtig en te duur. Het gebied om Rotterdam, o.a. Rozenburg, is al on der de loep genomen en de grond is geschikt voor de bouw van nieuwe hoogovens. „Een duidelyke sprong naar het Haringvliet Is niet te stuiten," zo sprak de heer Spruyt, „want de Wa terweg is overbevolkt." „Nederland ligt voor 60% onder de zeespiegel en om in de toekomst voor een tweede nationale overstromings ramp gespaard te blyven, moeten we niet in de eerste plaats de dijken ver hogen, doch de frontiyn zo kort mo gelijk maken." Het Deltaplan zal ook als gevolg hebben dat de Zeeuwse eilanden uit hun isolement verlost worden en ver der zal door nieuwe aanleg van we gen het wegenverkeersnet sterk ont last kunnen worden. Er is een plan om tussen Schiedam en Viaardingen een tunnel onder de Waterweg te graven om een directere verbinding te vormen met België en Luxemburg. Over 25 jaar verwacht men In het westen een bevolkingstoename van één miljoen Dat is het aantal mensen dat momenteel te zamen in de pro vincies Groningen, Friesland en Drente woont. De grote vraag wordt dan: houdt de werkgelegenheid gelijke tred met het aantal arbeiders? Voor Spyke- nisse, Hellevoetsluls en Hoogvliet ligt grote uitbreiding üi het verschiet. Automatisering „Wat zyn de gevolgen van de automatisering," vroeg de heer Spruyt zich nog af, „vriend of vyand?" „Er is echter al veel overwonnen en er is aanleiding om verheugd te zyn om datgene wat reeds bereikt is (denk o.a, aan de demping van de Zuiderzee). Vandaag zyn we beter toegerust en op weg naar een nog betere status In de maatschappy." Na de pauze beantwoordde de heer Spruyt nog enige vragen van de he ren H. Sabel, H. B. Engelsman, J. H. Simons en C. Boerman, waarna laatstgenoemde de heer G. Spruyt hartelyk dankzei voor zyn interessan te en boeiend vertelde inleiding. 20 JANUARI Engels pond 10,58)10,585 Amerik. dollar 3,7813,794 Franse frank89.92)90,024 Belgische frank 7,58)7,58 Zwitserse frank 86,34486.394 Zweedse kroon72,0073,05 Duitse mark89,8889,93 Deense kroon 54,6754,72 Noorse kroon 52,88452,934 Zwitserland (vrü) 88,424—88.474 Canada 3.84(4—3.8411 Italiaanse lire 60,42460,474 Oostenrijkse shilling 14,51)14,52) GÓRKUM. Veiling van 20 jan,: Prei 1525 per kg; Kroten 15 per bos; Andy vie 59—76, Groene kool 1318, Rode kool 1315, Knollen. 7—11, Uien 6—19, Winterpeen 8—14, Boerenkool 3137, Witlof 3252, Veldsla 7085. Spruiten 1545, alles per kg. Appelen: Jonathan k 6272, Lax- tons Superbe hh 7684, k 66, belde per kg. Peren: Bredero 93, St.-Remy 81—91, beide per kg. BODEGRAVEN Kaasmarkt van 21 januari. Aangevoerd 25 partyen. ƒ2,07—ƒ2,20. Handel kalm. ROTTERDAM 20 januari. Aan de visafslag alhier werden van IJmui den, Stellendam en elders 300 kisten verse zeevis aangevoerd. De prijzen waren: Tong gr. 3—3,10; Tong midd, 2,75— 2,90; Tong klein 2,452,50; Tong slips 2.452.50; Tarbot midd. 2,502,60, kl. 901,15, Griet 11,40 alles p. kg; Schol gr. 2021 midd. 2228, klein. 18—24, Schar 18—20, Zeebot 10—12, Schelvis midd. 5458, kl. 2628, Ka beljauw gr. 4148, bidd. 3840, kl. 31—34; Wijting 25—29; Haring verse 1922 alles p. kist; Kuit 1,151,45 p. kg. De teams va- de Schiedamse Volleybaclub hebben dit weekeind betere resultaten geboekt dan vorige week. Heren 1 kwam tweemaal achtereen in het veld. De eerste wedstrijd tegen Rotterdam-Zuid werd met 3—1 gewonnen, nadat de eerste set een 10 achterstand te zien gaf. Uit alles blijkt dat de SVC-heren wat tijd nodig hebben om er in te komen. De tweede wedstryd ging tegen Hou-Stand. Hier moest alleen de laatste set gespeeld worden, aange zien deze wedstrijd enige weken terug was gestaakt by een 21-star.d in het voordeel van Hou Stand. De SVC-heren stonden al spoedig achter met liefst 71. Toen echter ging de machine op volle toeren draaien en wisten de Schiedammers met veel vechtlust deze set in hun voordeel te beslissen. De eindstand werd 2—2. Dames 1 wist na diverse nederla gen onverwacht een punt te verove ren op het Rotterdamse Smash. De SVC-dmes, die met 2—0 achter kwa men, wisten eindelijk weer wat enthousiasme en vaart in hun spel te brengen en grepen de beide laatste sets, zodat ook hier een 2—2-uitslag werd bereikt. De overige uitslagen zyn; Dames: DRL 3SVC 2 2—2; SVC 4SVC 5 30; dames 3 was vry. Heren: ZVC 3SVC 2 2—2- SVC 3—Juliana 2 3—0; SVC 4DOP 2 22; Nationale 3—SVC 5 30. AUCKLAND ReuterPremier Macmillan van Groot-Brittanniê heeft in het vliegtuig van Singa pore' via Australië naar Nieuw- Zeeland zoveel aspirines tegeneen plotselinge verkoudheid geslikt, dat hij van de tussenlanding op 60 km, vari Sydney in Australië niets heeft gemerkt. Hij bleef slapen, onkundig van het feit, dat de Australische mi nister van Luchtvaart, Osborne, met een groep andere autoriteiten var. Sydney uit de rit naar het vliegveld hadden gemaakt en hem op het vliegveld wilden verwel komen. 'Het spijt me erg,' zei Macmil lan, toen hij in Auckland (Niéuw- Zeeland) wakker werd en van het geval hoorde. 'Ik zal mij bij mi nister Osborne verontschuldigen.' (Van een onzer verslaggevers) SCHIPPER P. KEUS VAN DE VL. 7 en schipper Leen Dubbe- laar van de Katwijkse trawler „Ar ie Ou we hand" zijn weer veilig en wel thuis. Een week geleden nog lagen beide Nederlandse trawlers in de Ierse haven Waterford, even voorbij Dunmore „aan de ketting". Drie dagen en drie nachten lang mochten ze de Ierse haven niet verlaten. Tot de rederijen een waarborgsom van 2500 pond over een termijn van 26 maanden stortten. Aanleiding? Een aanvaring, waarbij nagenoeg geen schade werd aangericht en een aantal Ierse vissers, dat kwaad is, omdat Nederlanders met modern materiaal in de haringrijke Iers wateren komen vissen! Het verhaal begint op maandag 16 december 1957. „'s Morgens vroeg, om zes uur. 't Was aardedonker", vertelt schipper Keus van de Viaardingen 7. „vVe zouden met drie trawlers Waterford verlaten om op zee te gaan vissen. Or de stroom, die langs Wa terford loopt, heb je vooral 's nachts ee:_ loods nodig. Want het is er ver. raderlijk als je de weg niet weet. We hadden met z'n drieën één loods toegewezen gekregen. En uaar- om zouden we naast elkaar liggend de rivier afzakken naar open zee. Nog maar nauwelijks waren we los en dreven we achteruit met de stroom mee er storm een stroom van 4 m y 1 toen de .Katwijk 122" een. Iers schip, dat aaa de kade lag, raakte", vertelt de Vlaar- dingse schipper verder. Ook de VI. 7 botste nog licht tegen het Ierse schip, een zogenaamde spanvisser van 15 tot 16 meter Hitchcocks werkstuk Is een ver- flimd toneel geworden, maar ook in deze vorm heeft de thriller hoege naamd niet aan spanning ingeboet. Opmerkelijk zijn weer zijn kernach tige stijl en zijn aandacht voor de psychologische merkwaardigheden van de figuren. Voortreffelijk wordt ook gespeeld door Ray Williams als Tony, de man die een volmaakte moord op zijn on trouwe vrouw wil plegen en door John Williams als de zeer Engelse politie-inspecteur, die zyn duistere daden ontsluiert. Grace Kelly speelt voor dat slacht offer en Robert Cummings Is haar vriend, een schryver van detective romans, die het bijna bij het rechte eind heeft. Ook Anthony Dawson als gehuurde moordenaar is een uitste kend type. (Dinsdag, woensdag en donderdag ln het Monopole-theater). DELFT Op de tramkruising Vrijebanse- laan—Insulindeweg zyn een tramstel en een personenauto, bestuurd door H. uit Rijswyk in botsing gekomen. H. werd verblind door de laagstaande zon en zag de naderende tram te laat. By de botsing wierp d tram de auto acht meter ver ln een plantsoen langs de trambaan. De bestuurder H. liep schaafwonden en een knieblessu re op. Hij la in het St. Hippolytus- ziekenhuis opgenomen De auto werd aan de linkerzyde ernstig ingedeukt en is naar het politiebureau gesleept. De tram kreeg schade aan een kop lamp en een treeplank. 1 lengte, die gebruikt wordt voor de singelvissery. We hebben niet gewacht temeer omdat we wisten, dat de schade uiterst gering zou zijn en we zijn door naar open zee gevaren. Als we gewacht hadden, dan zouden we daar niet meer gekomen zyn in verband met het tij", aldus schipper Keus. De Nederlandse trawlers gingen naar de haringgronden, visten er en voeren voor nieuwjaar terug naar de thuishaven. Begin 1958 gingen ze weer terug naar de haringrijke Ierse wateren en op vrydag 10 januari lie pen de „Katwijk 122" var, de redery Ouwehand en de „Viaardingen 7" van de redery Kwakkelsfcein Waterford weer binnen „omdat het buiten nogal woelig was". Toen kwam de douane aan boord met het „b e v e 1", dat de schepen vastgehouden moesten worden. On dertussen ratelden de telexen. Onder handelingen werden gevoerd met de Nederlandse rederyen. Aanvankelijk werd een waarborg som van 1000 pond gevraagd, maar later werd deze verhoogd tot 2590 pond. De termijn werd vastgesteld op 3 jaar, maar later gewijzigd en op 26 maanden gezet. Op 13 januari was de schikking ge troffen. De VL 7 en de Kw. 122 mochten de Ierse haven weer ver laten. Ze trokken weer naar de vis wateren. En zondag liep de Viaardingen 7, schipper P. Keus, met 26 last, 30 kisten verse haring en 20 kisten diversen" de thuishaven weer bin nen. De „Arie Ouwehand" volgde gistermorgen. „Een storm in een glas water; de aanvaring had niets te betekenen", zegt schipper Keus. „Volgens de douane zelf heeft het Ierse scheepje maar anderhalve dag in reparatie gelegen". Vast staat, dat de Ierse vissers de Nederlanders niet graag zien komen. De Ieren vissen met ver ouderde schepen en kunnen niet tegen het geweld van de Neder landse trawlers op. De rechters zullen nu uitmaken, wat de Ne derlandse rederijen Ouwehand en Kwakkelstein als schadevergoe ding zullen moeten betalen.... of beter gezegd: Wat de verzeke ringsmaatschappijen zullen moe ten uitbetalen!

Het Vrije volk | 1958 | | pagina 1