Agge mar Leut 'et zonder zuilen en schotjes Prins NILLES: Carnaval is voor mij A isme ANWB: geef 50 km-grens duidelijk aan Twee EVC'ers nu ook uit CPN leent 655 mil j. dollar Zw .saletten SCHOLIER VERBINDT BBC MET ZUIDPOOL Spreeuivenpraat GELDERLAND WIL PICKNICK IN DE BERM Rusland trekt 41.000 man uit O.-Duitsland 'Samenzwering tegen Tito' voor rechter Sjafroeddin ontslagen I SIEBEL1 HET VRIJE VOLK ZATERDAG 1 FEBRUARI 1958 PAGINA 3 Sanering In deze verzuilde samenleving is er één zaak, die ons in Bergen op Zoom bindt: dat is het car navalsfeest, dat is de leut. Dat is in grote lijnen de grondgedachte van prins Nilles, een reeds bij zijn leven legendari sche eamavalsvorst, die dit jaar voor het laatgt hot Westbrabantse stadje vier dagen op stelten zet Een feestvierder uit overtuiging. Een noorderling zal dit moeilijk kunnen ver werken. Carnaval is voor hem iets waar hij zijn schouders over ophaalt en z'n neus voor optrekt. Maar Nilles, die van zijn prille jeugd af carna val heeft gevierd nooit ergens anders dan in zijn Bergen heeft er juist zijn schouders onder gezet en zijn neus erin gestoken. En hij slaagde erin van de vastenavondviering een uitbundig volksfeest, een gemeenschapsfeest, te maken. Als daar excessen in voorkomen, dan zijn ze veroorzaakt door mensen die niet kunnen feest vieren, vindt Nilles. Die de leut niet verstaan. Het hierbijgaande verhaal vertelt van de man, die vier dagen in het jaar prins Nilles speelt. GGE MAR LEUT 'ET. Twaalf jaar heeft prins Nilles met deze magische woorden Bergen op Zoom in laaiende carnavalspret gestoken. Op zaterdag 15 februari spreekt hij ze voor het laatst uit. Prins Nilles doet afstand. In Bergen kunnen ze daar slecht aan wennen. Carnaval was Nilles en Nilles was carnaval. Nilles ls een verschijnsel, een tovenaar. Bruisend van ideeën, laaiend van levenslust. Groot, I breed en zwetend steekt hij boven het feest uit. Een vuur, waar iedereen zich aan warmt. PRINS NILLES Wei Enige bindmiddel Bejaardenbal "A" De burger Becht is tenger. "A Luchthartig iiiiiiiimiiiiimmiiimmimiiiiiiiiimiimiii-iiiiimiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiuuiiimiiii CEES SIPKES (Van een onzer verslaggevers) De heren J. Bussink en G. Groot Roessink, vooraanstaande bestuurders van de Eenheidsvakcentrale, zijn vil de CPN ge treden. Donderdag werd reeds bekend, dat 21} voor het lidmaat schap van de Amsterdamse gemeenteraad hadden bedankt. Gehuwde vrouw mag bij rijksonderwijs ASTMA i i Bestrijd UW PIJNEN mets ,Mct gevoelens van medelijden heb ik in de krant van dinsdag dat stukje over die oud-t.b.c.-patiënt ge leeen. Sommige men sen in zijn omgevina schuwden hem en daarom is hij gaan stelen. Wat dom is toch de vrouw, die bij de bakker geen brood meer wil kopen, om dat zijn knecht t.b.c. heejt gehad en gene zen naar huis is te- ruggekomen. Die doctoren zijn toch niet gek. Ze zul len toch niet zeggen: Je bent niet genezen, maar ga toch. maar naar huis en zoek toch maar een baan." Ik kan me wel voorstellen dat zo'n jon gen dan de kop in de wind gooit" Dat stukje over die stelende jongen cud-t.b.c.-patiën) heeft me getrof- jen. Het is net zoals die advocaat zei: De overgang van ziekte naar ge zondheid is moeilijk. Je komt erdoor heen wanneer de omstandigheden gunstig zijn. Ik heb dit aan den lijve ervaren. Bij mij waren de omstandigheden gun stig en ik ben erdoorheen gekomen, maar ik weet dat andere oud-patiën ten er zeer veel moeilijkheden mee hebben gehad. ,rPraat me er niet over, Pieter. Ik weet precies wat er aan de hand is. Natuurlijk was ik genezen; de docto ren haden me dat verzekerd. En al is „schuwen" misschien een te groot woord, je voelde het aan alle kanten, dat de mensen dachten: „We moeten met die knaap danig oppassen." Dit zijn dan enkele reacties op een verslag van een rechtbankzitting. Pieter heeft 'die zaak bijgewoond. En daarom eerst enkele feiten, zoals ik die op de zitting hoorde: Een jongeman uit Ridderkerk (oud-t.b.c.-patiënt) steelt tweemaal honderd gulden van de kostganger van zijn moeder. Ten slotte pleegt hij een inbraak in een wasserij te Rotterdam, steelt niets, belt de poli tie op en wacht rustig tot die arri veert. Hij verklaart: „Ik ging die wasserij in om overal af te komen. „Ik zat ln een labyrint en wilde daar uit". De jongeman vertelde nog dat hi bil een bakker heeft gewerkt. Fi.i klant weigerde daar brood te ko pen Pieter beeft deze zaak met zeer veel aandacht gevolgd. De president van de rechtbank toonde zeer veel begrip voor verdachtes moeilijkheden en hij zei één ding waar Pieter het toch wel van ganser harte mee eens was: „Misdaad is nooit een uitweg die loont!" En de president bedoelde daarmee: „Hoe groot de moeilijk heden in een mensenleven ook kun nen zijn, hoeveel narigheden er ook op je drukken, een misdaad kan nooit en te nimmer een oplossing brengen"! Dat geldt niet alleen voor die Ridderkerkse jongen met zijn grote moeilijkheden, dat geldt voor iedereen. Natuurlijk is de achtergrond van zo'n zaak belangrijk. Ik heb er meer malen met oua-patiënten over ge sproken en ze zeiden mij: Ja, het komt vtak voor, dat de mensen je om het zacht te zeggen zeer voorzichtig tegemoet treden. En dan te weten, dat je genezen bent; de ge nezing waar je zoveel maanden op hebt. moeten wachten. Waar je zo vurig naar verlangde". En het Is Pieter bekend, dat op een gegeven ogenblik werknemers weigerden te werken met een nieuwe collega die., een genezen t.b.c.-patiënt was. Dan valt er een wereld aan stukken.... De president merkte nog op dat deze feiten in een grote stad minder sterk spreken dan op het platteland waar de mensen nu eenmaal veel meer van elkaar weten. De president merkte verder nog op dat hier nog een grote taak ligt op het gebied van de voorlichting. Misdaad is nooit een uitweg die loontDeze jongen zal waarschijn lijk een straf krijgen. Hopen wij dat hij na die straf mensen ontmoet die een volledig begrip hebben voor zijn moeilijkheden, die hem opnieuw op weg helpen: die naast hem staan op een voor een veroordeelde vaak zo moeilijk begaanbaar pad naar een betere toekomst. In Hoogvliet hebben ze zitten bab belen over die befaamde geldsanering van september 1945. En er kwam een weddenschap van: „Wat moest er nu precies worden ingeleverd?" Ik hoop niet voor de winnaar dat er op het winnen van die weddenschap nog een stuk of wat van die oudere zilver bons staan Onze redactiearchivaris is zo vrien delijk geweest om een diepe duik in zijn paperassen te nemen. En toen ontdekte hij de tekst van de radio rede die minster Lieftinck op 12 sep tember 1945 over de Beschikking geld- zuivering 1945 heeft gehouden. Daar uit bleek dat op woensdag 26 sep tember al het in omloop zijnde pa piergeld zijn geldigheid verloor. Daar toe behoorden alle bankbiljetten uit gegeven door de Nederlandse Bank, alle zilverbons en alle muntbiljetten die door de geallieerde troepen waren meegebracht. De zinken pasmunt bleef geldig, evenals oud zilvergeld en koperen pasmunt. Aanbod Met veel genoegen hebben wi) nun het einde van de week de volgende aan biedingen opgeschreven: een een- en een tweepersoons opklapledlkant (beide be stemd) van V. uit de Mlddelharnisetraat, een tweepersoons bed (bestemd) van K. tilt de Slaghekstraat, een waskulp. wringer (belde bestemd) en wasbox (bestemd) van R. uit de Boergoensestr., en twee ftetszitjea en een luiermand ran S. van de bange Hllleweg. Verder hebben wij 4 stoelen (bestemd) geno teerd van V. van de West Varkenoordse- wer. kinderkleding van Van D. uit de Spljkenissestraat. kleding, schoenen en Xoto-artikelen van P. uit do Aagje Deken straat. en tbeelood en zilverpapier van Van de H., Korte Noodgodstraat te Gouda. Uit de gemeente 's-Gravendeel zijn weer twee grote zakken met cap sules en zilverpapier gekomen voor de wagen van Dlcky. De spreeuwenpot werd verrijkt met guldens van P. uit de Leeuwenstcln- straat, van O. uit de Kanonkelstraat en van een onbekende. Allo vrienden harte lijk dank Vondst Mevr. Voor den Dag, Polderstraat 48. vond op 28 Januari ln de Polderlaan een bril met licht montuur ln een zwart lederen etui. De heer P. Nab. Joseph- straat 36b, vond 27 Januari ln UJn 22 van Crooswijk naar de Henegouwerlaan een speldje van de bloedtransfusie. Verlies De heer Mudde, Cronjéstraat 50. ver loor op 28 Januari tussen bet Centrum en KraUngeu zijn knlpbeurs met ongeveer I 72.—. Op 24 Januari is ver moedelijk op de Schledam8eweg een pakje linnengoed van de kinderwa gen afgevallen. Dit ls bet eigendom van mevr. Vltters. Rochussensvraat 27la. Mevr. van Gerdingen, Boudewijnstraat 137a, verloor op 27 januari op de Putac- bocht een linker wollen want (bruin mol geel). Dierenrijk BIJ de fam. Van Maasdam, Ommoordse- straat 53. ls een Jong katertje te be komen. Jeantje Hofman, Jonker Frans- straat 9. ls erg verdrietig, daar baar geel met groens kanarie donderdag weggevlogen is. is een reus Advertentie I.M. ZWITSERSE HORLOGES Voor d» mooist» colUctl» in elk* prijsklas*» naar STADHUISPLEIN 24-26 NIEUWE BINNENWEG 227 (Van onze verkeersredacteur) De ANWB heeft alle Nederlandse gemeenten verzocht aan hun plaats naamborden een rond wit bord met rode rand te hechten, dat de snel heidslimiet van vijftig kilometer aan geeft. De bond herinnert de gemeenten eraan, dat de minister zijn juri- dische bezwaren tegen zulke bor den thans heeft opgegeven en ze zelfs aanbeveelt. De ANWB verwacht, dat onze ver- keerswetgeving binnenkort zal wor den aangevuld met het internatio naal vastgestelde hord voor het aan geven van het eind van de snelheids zone, een wit bord met zwarte diago nale balk. Derhalve verzoekt de ver- keersbond de gemeenten ook dit bord reeds te gaan plaatsen. (Van een onzer verslaggevers) Er is een goede kans dat het pro vinciaal bestuur van Gelderland aan dacht gaat besteden aan de zoge naamde berrnrecreatie. Gedeputeerde Staten hebben namelijk voorgesteld een jonds te stichten waaruit de aan leg van picknickplaatsen en parkeer plaatsen zou kunnen worden bekos tigd. Destijds heeft de ANWB er al op ge wezen dat hieraan een sterke be hoefte bestaat. Als voorbeeld werd onder meer de rijksweg 12 tussen Utrecht en Arnhem genoemd. Ten einde net bivakkeren in de berm tegen te gaan heeft rijkswaterstaat daar over vele kilometers een par keerverbod ingesteld. Het stand punt van rijkswaterstaat is. dat de rijkswegen er uitsluitend zijn voor het verkeer. Ged. Staten van Gelderland hebben het plan de toeristische voorzienin gen allereeerst langs de (provincia le) secundaire en tertitaire wegen te treffen. In de toelichting op het voorstel ves tigen zij ook de aandacht op de re creatieve mogelijkheden van dt toekomstige Flevoroute. In een later stadium, zal volgens G.S de accommodatie van de pleister plaatsen moeten worden verbeterd bij voorbeeld met waterleiding ea toiletten. Ie steekt er 361 dagen van het jaar in het vel van die onstui mige prins Nilles? Dat is mr. C. Bocht, limonade- fabrikant, bijna veertig jaar oud. Een tengere man, met een scherp gezicht en een scherpe stem, jonger van uiterlijk dan zijn leeftijd aangeeft. Een beheerst, een matig en een serieus man. Bepaald niet de olijke levensgenie ter zoals we ons carnavalsvorsten plegen voor te stellen. Geen buikige bierdrinker met brede kin en hoor nen bril. Het klinkt ongeloofwaardig, op zijn minst overdreven: de burger Becht wordt jaarlijks prins Nilles uit sociaal gevoel, uit gemeen schapszin. Uit idealisme dus. En bij een gevoelig mens als Kees Beeht wordt zo iets bezetenheid. Zelf zegt hij: 'Voor mij ls carnaval idealisme, een soort bezetenheid.' 'Ik ben altijd bezeten geweest van de gemeenschapsgedachte. Ondanks al onze zuilen, onze standen, onze religies, waren we in de oorlog één tegenover de vijand. Ik heb het ervaren tot en met het concentratie kamp. Maar na da oorlog stonden de ichotten weer overeind. Overal waar ik met anderen te maken had, heb ik geprobeerd de scheidingen te breken. Respect voor iedere eigenheid kan alleen gelukdragend worden door elkaar te vinden in wut bindt. In Bergen op Zoom kunnen we met carnaval één grote gemeenschap vormen. Met als enig bindmiddel: de leut. In deze wereld zie ik de leut nog als enig bindmiddel. We hebben daarin één gezamenlijke noe mer: blij om het goede leven dat we samen kunnen hebben. Vreugde, om- iat we allen kinderen van één schepper zijn. Anton van Duinkerken, ook een Bergenaar, heeft het, geloof ik, zo sens gezegd: Dat we een paar dagen sns zelf kunnen herkennen te mid den van anderen.' Na de oorlog zijn een keer alle schotten en schotjes in Nederland mivergehaald. Dat was bij de waters- op de Markt gespeeld. De aanvoer der van de Leutige Ploeg komt ont hutst vertellen dat de Prins zoek is. Verdwenen. De kinderen weten 'wel beter. De Prins komt natuurlijk tóch. Maar elk jaar is er de voelbare spanning: Waar komt hij vandaan? Nilles is al een keer langs een brandlljn uit het zolderraam van het stadhuis komen zakken. Uit"nenorm clownspak komen verrijzen. Ieder jaar een nieuwe stunt. 'De twaalfjarigen van 1946 zijn nu 24. Ik heb ze geleerd carnaval te vieren met leut. Dat is Iets dat van binnenuit komt, uit het hart. Heel wat anders dus dan lol, dat iets met baldadigheid te maken heeft, met veel drinken.' 'De invloed van de nieuwe gene ratie is te merken in het feest. Een vader kan met een gerust hart zijn dochter van zestien meesturen naar het bal in Thalia,' zegt mr. Becht. Het bal voor de ouden van dagen is een ander initiatief uit de rege ringsperiode van Nilles. Maar het feest is nog steeds gesplitst: een bal van de algemene bond in de Koren beurs en dat van de r.-k. oudjes in Thalla. "Dat Ik daarvoor van de Koren beurs naar Tha'lia moet lopen, is voor mij een zware, een heel zware gang,* zegt mr. Becht, die zo'n hekel heeft aan zuilen en schotjes in zijn feest. De bestuursleden van de beide bonden beloven hem jaarlijks een on verdeeld bal te zullen nastreven. Ieder jaar streven ze opnieuw. In de vier dagen carnaval steekt Nilles 27 redevoeringen af. In de voorafgaande periode zo'n dertig. Onvoorbereid. Aanknopend aan de situatie, geïnspireerd door de- om standers, in onvervalst dialect. Gees tig, maar meer nog overrompelend door speelse reacties. 'Ik zeg ze bij mijn afscheid, dat ik naar de maan ga. Nilles gaat naar de maan. En dat de hele weid naar de maan gaat, doör gebrek aan gemeenschapszin. Ik zeg ze, dat ik op die maan een nieuwe gemeenschap ga bouwen op m y n idealen.' Mr. Becht spreekt nu in de geheimtaal van Prins Nilles. satie geld Inzamelen voor het Wa- paar minuten Becht werd, h&oben we 80°d "ij953 Dat heeft niets te tersnoodfonds. De opbrengst ln Ber- hem horen zeggen: Carnaval is geen p Ni]° - 5 naken met carnaval, maar wel met lichtzinnig feest, maar een lucht- rrlns isules ls een reus. -tseent gemeenschapszin en dus toch ook was 140 Meer d8n twintig hartig spei. speelt het spel Nilles met zo'n toet Nilles. Prins Nilles sprak dat jaar niet de woorden: 'Agge mar leut 'et,* maar: 'Agge mar goed doet.' Omdat hij ze iprak, werden het toch magische woor- ien. Met volmacht van het gemeen- gulden per gezin. Er was geen carnaval dat maar toch eensgezindheid. jaar, Ergens zijn we allemaal kinderen, overtuiging, dat hij zelfs lijfe- al hebben we het vaak vergeten.Dus kunnen we spelen. Prins Nilles speelt njk groeit. Ol ze me ooit vcor jaarlijks met 30.000 Bergenaren van gek hebben verklaard, om dat Toen hij in 1946 27 jaar oud idealisme Nee, nooit. Ik heb de leiding kreeg van het feest, heeft er namelijk nooit over ge- Een paar jaar geleden, toen, te hij het kindercarnaval ingevoerd. Op nraat tebestuur gingen Prins en Leutige midden van de camavalswerveling, carnavalsmaandag wordt jaarlijks Ploeg met hun omvangrijke organi- Nilles even zijn muts afzette en een met enorm succes hetzelfde spelletje BERLIJN (Reuter). De opperbe velhebber van de Russische troepen in Oost-Duitsland heeft de Oost- duitse regering meegedeeld, dat hij de terugtrekking van 41.000 Russi sche militairen uit dat land heeft voltooid. In geallieerde kringen wordt ge schat, dat. de Sowjet-Unie nu nog 400.000 militairen op Oostduits grond gebied heeft. ■Mify.' In een verklaring van het distxicts- bestuur van de CPN-Amsterdam, ge publiceerd in De Waarheid van don derdag, wordt het uittreden van de heren Bussink en Groot Roessink 'een dienst aan de kapitalisten' ge noemd. Zoekt dit paard wellicht iets, dat mogelijkerwijs in de vuilnisemmer en zo op de belt is terecht gekomen? We hebben het niet durven vragen. Misschien is het dier alleen maar die eentonigheid van de kille weide ontvlucht om met de vogeltjes de vuilnisbelt eens te gaan napluizen Him wordt verweten het initiatief te hebben genomen tot dis- assies over partijvraagst ukken bulten de partij Vertaald uit het communistische jar gon betekent het, dat zij als EVC- bestuurders in de EVC verzet hebben gepleegd tegen het voornemen van de CPN-sccretaris P. de Groot de EVC op te heffen. Ze worden beschuldigd van 'de faitisme, seetarische ingesteldheid in zake de strijd voor de eenheid van de arbeidersklasse en miskenning van de rol van de partij...' Het zijn ongeveer de ernstigste be schuldigingen die communisten el kaar naar het hoofd kunnen slinge ren sedert de term 'titoïsme' uit de mode is. Uit de voor buitenstaanders vrij wel onbegrijpelijke verklaring van dit districtsbes tuur mag opgemaakt worden, dat de heren Bussink en Groot Roessink hun EVC niet zo maar hebben willen oplossen "oor leden onder te laten duiken in het NVV. Daarop slaat ook de term "miskenning van de rol van de partij.' Immers: de partij (lees P. de Groot) beveelt; niet onmiddellijk slaafs volgen betekent miskenning van deze autoriteit en daarmee te kent men als Nederlandse commu nist in die kringen zijn politieke einde. Huwende vrouwelijke leerkrachten aan nijverheidsscholen, rijfeshogere- burgerscholen, rijkskweekscholen' en rijksleerscholen behoeven in de toe komst niet meer ontslagen te worden. Ook zal de reeds gehuwde lerares of onderwijzeres kunnen worden aange steld. Dit ls de betekenis van een aan tal koninklijke besluiten, waarbij verschillende reglementen en beslui ten zijn gewijzigd. De positie van de huwende of ge huwde onderwijzeres bij het lager onderwijs hoeft hiei'mee nog geen wijziging ondergaan, voor zover zij door gemeente- óf schoolbesturen is aangesteld. Deze positie is namelijk geregeld bij de wet op het lager onderwijs. Een wetswijziging is al geruime tijd aanhangig. PARIJS (AFP) Frankrijk zal van de Verenigde Staten en een aantal internationale financiële instellingen enorme kredieten ontvangen tot een waarde van 655 miljoen dollar (2490 miljoen gulden). Behalve de Verenigde. Staten (274 miljoen dollar), werken aan deze financiële hulpverlening mee de Europese Betalings Unie (250 mil joen dollar) en het Internationaal Monetaire Fonds (131 miljoen dollar). De Verenigde Staten zullen Frankrijk onder andere in staat stellen aflossingen op in de Tweede Wereldoorlog verstrekte kredieten twee jaar op te schorten. Bovendien wordt uit de surplusvoorraden katoen ter beschikking gesteld tegen lage prijzen en zal speciale mili taire hulp worden verstrekt. Frankrijk hoopt door deze kre dieten in staat te zijn in 1959 weer op normale wijze aan zijn interna tionale economische verplichtingen te kunnen voldoen. ADVERTENTIE M. nu in 30 seconden verlicht. De hevigste astma-aanval wordt meS één enkel Adozo-tablet bedwongen. De verlichting is onmiddellijk. Indien aan astma lijdt, moet u beslfst Adozo proberen! Verkrijgbaar bij aptotheken en drogisten. BELGRADO (Reuter), De Zuid- Slavische openbare aanklager heeft tegen twee vooroorlogse socialis tische leiders de zwaarste straffen geëist wegens „samenzwering tegen de regcring-Tito". Het zijn de 70-ja- rige Bogdan Krekic- en de 73-jarige Aleksander Pavlovie. Een derde, de 56-jarige Dragoslav Stranjakovic, een voormalig profes sor in de theologie, staat voor het zelfde feit terecht. De 'zwaarste straf' kan dedood straf zijn. Krekic heeft op het proces toege geven dat hij de opsteller is van ge schriften waarin het communisme wordt aangevallen. „Ik zou echter niet voor de rechter zijn gedaagd als deze geschriften in een land met persvrijheid zouden zijn verschenen." Hü ontkende enig „actieprogram" te hebben opgesteld doch slechts theoretische verhandelingen te heb ben ges-.hreven. Hij had deze gezon den aan de premier van een Zuid- Slavische regering-in-ballingschap ln Londen, Jovanovic. Hij ontkende dat alle uitgeweken Zuidsla ven vijanden van het land zijn. Zij keuren vaak slechts de po litiek van de huidige regering af. Bo vendien is de regering nog nooit door acties van buitenaf in gevaar ge bracht. In de tenlastelegging worden de beklaagden beschuldigd van het ver spreiden van „vefgiftigde denkbeel den, welke ingegeven zijn door ver blinde haat". Zij hadden reeds 'be kend'. gg sa DJAKARTA (AP). Het Indonesi sche kabinet heeft zijn goedkeuring gehecht aan het ontslag van gouver neur Sjafroeddin van de Bank van Indonesië. Sjafroeddin Prawiranegara heeft onlangs geweigerd uit Sumatra, waar hij sinds vorige maand verblijft, naar Djakarta terug te keren ondanks een regeringsultimatum zijn werk ter stond te hervatten. In Djakarta zijn de hoofdredacteu ren van twee weekbladen aangehou den wegens het publiceren van onge oorloofd militair nieuws. In Medan mag een blad hiervoor vijf dagen niet verschijnen. Advertentie 111. msmf (Van onze radio- en TV-redacteur) reizigers, die hij via de derdag kreeg de Ameri- radio opving laten 'over- kaanse scholier door een De zeventienjarige zetten' op de telefoon, toeval radioverbinding Amerikaanse scholier zodat zij met hun fami- me' Mogensen, de leider Jules Madey uit Clark lieieden in de VS kon- vaB, de Amerikaanse in New Jersey is tele- den spreken. poolexpeditie, grafisch door de direc- Toen de BBC-verslag- Terwijl hij aan het teur-generaal van de gever Donald Mllner op Praten was. zei Mogen- BBC gelukgewenst, om- de hoogte kwam van de sen' dat hij even weg: dat hij er vorige week 'iefhebberij van Jules moest om afscheid te in slaagde radio-telefo- Madey. vroeg hij hem of Sf™en dr. Vivian nisch contact niet mogelijk was Pu,chs. Meteen vroeg Vivian £,ch« °°k hem «a de trans- £uïeus Madey hem dr. a ']c Atlantische telefoonver- Puchs even naar het zuidpool te krijgen, iets binding iets te laten toestel te slepen wat de BBC zelf niet horen van de mannen. Intussen belde Jules was gelukt. die aan de zuidpool de BBC-reporter Donaid Te Boston is op de leeftijd van 71 jaar overleden de bekende Engelse romanschrijfster en geschiedkundige, mevrouw Lucy Poate Stebbins. Jules Madey is lid van Een h?v hm "F- ueze een clubje radioama, Donató Milner niete van Ianui' 2ijn bed ln Lon' teurs, die al een jaar Jules Madey De radio d8 haak van de lang regelmatig verbin- zender aan de zuidnooi teIefo<:>n nam hoorde hij met ,het was een maanö lang Jules M*dey zeggen: schanncHiv ct.r- w ^en bedrijf en boven- 'ft verbind u door met 7 84111 dI8n zijn de weersoni- dr. Vivian Puchs. aan ffr. 3uIes was standigheden aan de de zuidpool fff., de handigste onderkant van de aard- Jongens op dit gebied, bol meestal niet erg ge- z£ ltreeg de BBC Zo beeft hij verschei- schikt voor een ideale dank zii ee" schooljon- dene malen de stemmen radio-ontvangst een in New Jersey con- van Amerikaanse pool- Maar vorige week don- de'wereld?6 b0dem zitten. Milner op. Toen deze

Het Vrije volk | 1958 | | pagina 2