Zware pech voor Beneliix-verdragen begin en voorbeeld Parlementen hebben het laatste woord Gelukkige winnares ien raketjes stuwen orer Positieve maatregelen tegen instellen van zgn. staten Djoeonda tot parlement Verspreiden van geruchten wordt niet gewaardeerd Spreeuwenpraat Sluizenbouwer Josephus Jitta gepensioneerd Stipt volgens dienstregeling Dader aanslag op kleermaker gearresteerd Politieagenten in Peru staken Wm Felle brand in Breda Sleper Noordzee pikt Italiaan op Vierenvijftig doden bij vliegongelukken Ook Spierpijn Ds. Oskamp voor repatrianten Nobelprijswinnaar overleden HET VRIJE VOLK MAANDAG 3 FEBRUARI 1958 PAGINA 3 Haard Historisch moment - V 'n fijne sigaarin alle prijsklassen! Algemene stemmen Vierde handelmogendheid li Elke dag, elk uur, ja elke seconde zijn er mensen die met hun leven speien. Op de weg, in de werk plaats, op de werf.... Met dat leven wordt gespeeld uit onbe grip. door hen die nonchalant zijn of door hen die het niet zo nauw nemen met veilig werken. En over dat veilig wer ken wil PieteT het vandaag eens heb ben. ma£ wel zeggen, dat ik tot de trouwe lezers behoor van het zeer goed en zeer aantrekkelijk verzorgde personeelsorgaan van Wilton-Fiien- oord: Het Wliton-Fijenoord Nieuws, r.n dan treit het mij hoe in bijkans eik nummer artikelen staan over het veilig werken in het bedrijf. Maar ook: afdrukken van affiches, slag zinnen, korte pakkende stukjes, waar- - schuwingen. In het januari-nummer wordt zelfs zeer veel gesproken over de veilig heid. In een apart artikel wijst de directie van de werf er met grote voldoening op dat het jaar 1957 af gesloten is zonder dat zich in het be drijf dodelijke ongevallen hebben voorgedaan. De tussentijdse cijfers wezen er echter wel op dat de ernst van de ongevallen gemeten naar het aantal dagen afwezigheid, in het al gemeen vermeerderde: „Hierbij heeft een grote ro! gespeeld het aantal verkeersongevallen komende van en gaande naar huis. Deze ongevallen namen het afgelopen jaar niet al leen in aantal toe, doch zjj vormden in het algemeen ook de ernstige on gevallen." In het blad wordt een gedicht van De Genestet afgedrukt: Boven mijn hoofd aan een zijden draad Slingert het zwaard al heen en weder Het moet vallen vroeg of laat Het trilt, het velt mij neder Doch om mijn hoofd ruist ook een stem Die mij gebiedt met zachte klem Toch niet bezorgd te wezen. En de veiligheidsdienst van WF zegt: „Zo erg ais De Genestet het beschrijft zal het zeker niet meer zijn. Maar dat het nog aan een koord boven uw hoofd slingert, dat zal he laas nog wel zo zijn. Niet ieder is er van overtuigd, dat- veilig werken noodzaak is, niet alleen uit mense lijke overwegingen, maar ook omdat dit alleen al uit het nuchtere feit van economisch-verantwoord werken noodzakelijk is.' Pieter heeft nogal eens wat rechts zittingen meegemaakt, waar de ver dachte door onveilig werken of non chalance, roekeloosheid of grove on voorzichtigheid „dood door schuld" of het veroorzaken van lichamelijk let sel ten laste was gelegd. En bij het beluisteren van zo'n zaak kom je onder de indruk van de ellende die werd veroorzaakt: ellende voor het slachtoffer en zijn gezin, ellende óók voor de man zelf, die in een ogenblik van onbedachtzaamheid al die narig heid veroorzaakte. Er kutenen vindt Pieter in personeelsbladen niet genoeg artike len verschijnen over de veiligheid. Twee jonge mensen. Zij willen graag - trouwen; Verwachtingen voor de toekomst. Een eigen huis? Ach, 'n stuk van een woning is óók goed En zo vonden bewoners van de Bergpolder en Bljjdorp op een och tend een keurig gestencilde brief in hun bus. In twee kleuren gestencild nog wel: Paars en groen. En boven aan de brief de spreuk: „Eigen haard is goud waard." Een sierlijke, grote letter E met een getekende eigen haard, makkelijke stoel, schemer lamp De tekst: Misschien denkt u wel eens 's avonds, wanneer u gezellig bij uw haard zit, hoe goed u het'toch ge troffen heeft een eigen woning te be zitten. Ook wij zouden gaarne iets bezitten, doch in deze tijd van grote ■woningnood is daar voor ons geen kijk op. Nu zouden wij u willen vragen of u wellicht ons, een jong a.s. echtpaar, aan inwoning zoudt kunnen helpen, zodat het bovenvermelde spreekwoord JSigen haard is goud waard" ook voor ons werkelijkheid kan worden. Wij geven u de verzekering, dat wij op alle mogelijke manieren zullen pro beren u ter wille te zijn. Zouden wij op uw medewerking mogen rekenen en wilt u een en an der eens bekijken of er misschien een kansje voor ons inzit? Indien u iets voor ons mocht weten, zoudt u dan zo goed willen zijn ons even een bericht je te geven, opdat wij een nadere af spraak met u zouden kunnen maken. Wij danken u bij voorbaat voor uw bereidwilligheid e'en en ander voor ons te bezien en wachten in grote spanning uw nader bericht af. Hoog achtend Je loopt samen door de avondlijke stad. Je ziet in die lange rijen hui zen overal de lichten branden. Ieder gezin heeft in die rijen zijn eigen vakje. Honderden, duizenden van die vakjes zie je. En zou er dan in geen van die vakjes een plaats zijn voor jou en je verloofde? Pieter hoopt van harte dat bij deze jonge mensen de „grote spanning" zich zal ontladen in grote vreugde. Omdat zij inwoning hebben gekregen'. Zo'n brief maakt je toch wat som ber. Aanbod Aan het begin van de nleu-we week hebben wij de volgende aanbiedingen ln ons Boek der Bijdragen opgeschreven een tweepersoons bed (bestemd) van De B. van de Caralsselaen, een tweeper soons ledikant met spiraal (bestemd) van M. van de Paradij slaan, een gasfor- nulsie (bestemd) van K. utt de Rubens straat en postzegels van Den D. uit de VrlJenbaDsestraat. Capsules en zilverpa pier hebben wij opgeschreven van Van B. uit de Gijslngstraat. capsules en wol- restjes van N.N.. binnen- en buiten landse postzegels en een gulden voor de spreeuwenpot van De B. uit de Rubroek- straat en nog eens poetzegels van B. uit de W'andeloordstraat. Onze vriendelijke dank. Verlies De heer H. Klemstra, Schaarweide 28, heeft !o de omgeving van de Brlelselaan- Wolpbaertsbocht zijn leesbril ln een rood plastic-etui verloren. De heer A. de Waal, Willem van Hlllegaersbergstraat 78 (tel. 85402). Is vrijdagmiddag tussen Berkel-Rodenrtjs-Rotterdam een zakje met paardehaar kwijtgeraakt. Vondst Op 13 of 14 januari heeft de beer N. M. van Willigen, Soetendaalscweg 56, een ollejas gevonden. Wlm Groeneveld. West Varkenoordseweg jTOft, heeft op 27 Januari op de hoek Blederlaan-Rlederetraat een bruin lede ren aktestas opgeraapt, inhoudend: een wit shirt, basketbaltschoenen, een kakibroek, een kaart voor de medische sportkeuring. Op de kaart stond de naam von W, Berkhof. van oe FEESTER SPREEUW Wereldkampioen Manuel Fan gio kwam er goed af, toen hij met zijn razende racewagen te gen een schutting was gebotst. De Argentijn reed met zijn Ma- serati in een wedstrijd over dui zend kilometer tegen zijn con current Peter Collins, die nu winnaar werd, in Buenos Aires, Ontmoedigd reed Fangio zijn zwaar gekreukelde wagen de baan af. Hij mocht overigens nog van geluk spreken,want hij bracht het er zonder ernsti ge verwondingen van af. Per I februari is bij de hoofddirec tie van Rijkswaterstaat in Den Haag met pensioen gegaan ir. J. P. Josep hus Jitta, hoofdingenieur-directeur in vaste dienst. Het ontslag is hem verleend onder dankbetuiging voor de belangrijke den lande bewezen diensten. Ir. Josephus* Jitta, die was'toege voegd aan de directeur-generaal, is nen erkende autoriteit op het gebied van de sluisbouw. Men kan zeggen, dat alle grote sluizen die in de af gelopen dertig jaar zijn tot stand gekomen, zijn gebouwd mede naar adviezen, die hjj heeft gegeven. Zo zijn te noemen de Noorder- sluis te IJmuiden, en de sluizen van het Amsterdam-Rijnkanaal te Tiel, Vreeswijk en Wijk bij Duur stede. Nog in 1954; werd de hoofdinge nieur-directeur benoemd tot lid van de commissie ter bestudering van de mogelijkheid tot bouwen van een beweegbare stormvloedkering in de Nieuwe Waterweg. De heer Jitta. is drager van de watersnoodmedaille, officier in de orde van Oranje-Nassau en ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Hij blijft voorlopig adviseur van Rijkswaterstaat. (vervolg van voorpagina) „Onze samenwerking,"zó vervolgde dr. Drees, „krijgt eerst zijn volle waarde wanneer onze betrekkingen met derde landen zich gunstig kun nen blijven ontwikkelen. Benelux was het begin van dc voortschrijdende economische samenwerking in West- Europa. Daardoor is het een voor beeld en een stimulans geworden. Be nelux heeft in zekere mate gefunctio neerd als motor der internationale samenwerking." Dr. Drees besloot zijn rede met er op te wijzen, dat de Benelux zich heeft ontwikkeld tot meer dan een louter belangengemeenschap. Zij houdt de belofte in uit te groeien tot een gemeenschap, waarin het cultu rele en maatschappelijke leven tot grotere bloei zal kunnen komen. Mo ge ook in dit opzicht de Benelux wor den tot voorbeeld en tot stimulans van een Europese volkerengemeen schap. De Luxemburgse premier, Joseph Bech, vergeleek de Europese verdra gen en de Economische Unie van de Benelux, waarbij men zou kunnen menen, dat Europa de Benelux is voorbijgestreefd. De Europese ver dragen, zo zei hij, verkeren echter op het ogenblik in een beginstadium, terwjjl het Unie-verdrag vóór alles het eindpunt en de samenvatting is van onze ervaringen. Voorlopig, zo zei hij verder, zullen er nog beperkingen blijven ten op zichte van de grote beginselen van de Unie, er blijven kwetsbare terrei nen en wjj zullen zorg moeten dra gen voor overgangsbepalingen en garanties, maar zeker is, dat wij van daag met onze handtekening een be langrijk resultaat consolideren, dat hoog is uitgegroeid boven het pre caire begin van tien en vijftien jaar geleden. Vannacht heeft te Breda een felle brand de magazijnen Electron van de machinefabriek Breda v.h. Backer en Ruets geheel verwoest. Met twaalf waterstralen heeft de brandweer het vuur bedwongen. De schade wordt ge schat op 100.000 gulden. In deze af deling werkten 30 mensen. Of de brand stagnatie ten gevolge zal heb ben, is nog niet bekend. De oorzaak weet men ook nog niet. Op dit historische moment, zo zei de Belgische premier Van Acker, past het de afgelegde weg te overzien en daaruit redenen tot rechtmatige trots en tevens aanwijzingen voor de toe komst te putten. Er is aangetoond, dat met goede wil economieën kun nen samengaan. In vol vertrouwen hebben wij de dikwijls moeilijke vraagstukken, die betrekking hadden op de belangen van onze respectieve lijke bevolkingen, opgelost. De Benelux is een voorbeeld, dat aan Europa getuigenis aflegt van zijn ervaring en van zijn heilzame gevolgen. Op de drempel van dit nieuwe Europa dient Benelux zich aan als een waarborg en een les voor de toekomst, aldus de Belgische pre mier, die meende, dat de Unie de belangen van de kleine partners ten aanzien van de grotere zal waarbor gen. Hij zei voorts, dat hjj van de Economische Unie zowel een op ver betering gerichte en weldoende eon- currentiegecst verwachtte als onder linge bijstand, opdat de Unie een eco nomische gemeenschap wordt in de ruimste zin van het woord. Ten slotte zag hjj ook nog een taak van inniger samenwerking op sociaal, weten schappelijk en cultureel terrein. Premier Van Acker bracht hulde aan de parlementsleden van de drie landen en dank aan allen, die hebben i bijgedragen aan de verwezenlijking i van de Benelux. De sleepboot 'Noordzee' van L. Smit en Co's Tnternationale Sleep dienst te r.. ..ardam heeft zaterdag het Italiaanse m,s. "Humanitas' uit Genua op sleeptouw genomen. Het 7167 brt metende schip werd 100 mijl zuidwest van de Azoren opgepikt. De Italiaan had een week geleden de schroef verloren: Waarschijnlijk zal de bestemming van de sleep een Europese haven worden. De opperste Sowjet heeft de titel „Held van de Sowjet-Unie" ver leend aan de maarschalken Gretsjko, Birjoezof en Boedenrü voor hun ver diensten in de oorlog. ;mg van bereikte resultaten LONDEN (Reuter, AFF, AP) Dij twee vliegrampen zijn zaterdag 34 personen om het leven gekomen, on der wie twee kinderen. Bij Los Angeles kwam op een hoogte van 750 m een viermotorig vliegtuig van de luchtmacht in bot sing met een kleiner toestel van de marine. Beide vliegtuigen vlogen in brand en kwamen ln Norwalk te recht, een dichtbevolkte voorstad van Los Angeles. Hierbij kwamen 46 inzittenden om het leven. Bovendien werd een vrouw door rondvliegende wrak stukken in haar woning gedood. Bij Rio de Janeiro is een personen- vliegtuig bij de start in brand gevlo gen. Hierbij werden zeven personen onder wie de piloot, gedood. Er zijn 23 licht gewonden. Het ver ongelukte toestel kwam half ln het water terecht. Het vandaag: getekende Benelux-verdrag moet in tegen stelling tot het Euromarkt-verdrag— niet gezien worden als het begin van een ontwikkeling, maar veel meer als de vastleg ging van de tot nu toe bereikte resultaten op het gebied van de samenwerking tussen België, Nederland en Luxemburg. Het verdrag wordt overigens pas definitief van kracht, als het door de drie parlementen zal zijn goedgekeurd. Hoofdprincipe: Tussen de drie landen is alle verkeer van personen, goederen, diensten en kapitalen geheel vrij. Dat betekent voor goe deren dat alle invoerrechten, belastingen, heffingen, invoervergun ningen zijn afgeschaft of alsnog zullen verdwijnen. Advertentie LM. en rheumatische pijnen wrijft U weg met "Voor personen, dat de onderdanen van de drie landen zich vrij kunnen bewegen en vestigen. In het hele Be- nelux-gebied. Nederlanders genieten in België en Luxemburg dezelfde rechten als Belgen en Luxemburgers en omgekeerd. Voor kapitalen, dat het kapitaal verkeer in" beginsel vrij is. Neder landse ondernemingen of gemeenten kunnen ln België leningen sluiten en Belgen kunnen hier terecht. Regeringsbeleid: De drie regerin gen zullen hun binnenlands econo misch beleid op elkaar afstemmen en tegenover het buitenland een ge- !'e':n ?e1ra™e.t' mel a!s basis ecn Spijzigde Redstone- Metae rake Hm ïu, bovenste trappen bevonden zich vijf (ter Sii ^Ketjes, eei* draai bak waren gemonteerd, het Scn gebrachtt!R UnCCrlng- werd deM elektromotoren aa Advertentie LM.. Winter mans DJAKARTA (ANP, Antara) De Indonesische regering zal „posi tieve maatregelen" nemen tegen pogingen om de wettige republiek te trotseren door het uitgeven van zogenaamde proclamaties én het instellen van zogenaamde staten en regeringen, zo heeft premier Djoeanda vanmorgen in het Indonesische parlement verklaard. Djoeanda zei dit naar aanleiding van berichten over pogingen om een staat Sumatra te stichten en om een nieuwe centrale regering van de republiek Indonesië in Sumatra te vormen. Het verspreiden van geruchten, als zouden de communisten op Java trachten de macht in handen te ne men, dat Sumatra zou trachten zich van de republiek al te scheiden en dat de centrale regering in Djakarta machteloos is. wordt door de rege ring beschouwd als pogingen om zich te mengen in de binnenlandse aange legenheden van Indonesië. Geruchten van deze aard, aldus Djoeanda, verschijnen geregeld in de Nederlandse pers en worden ook ver spreid in Nederlandse radio-uitzen dingen. Zij worden overgenomen door pers en radio in andere koloniserende landen. Dit is alleen maar verwer pelijke laster. „De communisten worden er tel kens bijgehaald in de hoop, dat de bevolking van Sumatra daarin aan leiding zal vinden zich van de re publiek Indonesië los te maken en een eigeu regering te vormen. Het is de regering bekend", zo verklaarde Djoeanda verder, „dat er op 9 ja nuari te Soenga Darah. aan de grens van West-Sumatra en Djambl, een bijeenkomst is gehouden, die werd bijgewoond door een aantal voor aanstaande militairen en politici ter bespreking van verscheidene poli tieke kwesties. Wat er precies be sproken is, is nog niet bekend, maar wel weten wij, dat er geen besluit werd genomen". Djoeanda noem-ie als deelhebbers kolonel Zoelkifll Loebis, voormalig plaatsvervangend staf-chef van de landmacht, die sinds zijn mislukte poging tot een staatsgreep in okto ber 1958 voortvluchtig Is, alsmede de afgezette militaire commandant van Noord-Sumatra kolonel Simbohra, de voormalige plaatsvervangend staf-chef kolonel Djansbek, de mili taire commandant van Midden-Su matra luitenant-kolonel Ahmad Hoe- sein, de voorzitter van de Islamiti sche partij Masjoeml Mohammed Natslr, de ontslagen gouverneur van de bank Indonesia Sjaffroeddin Pra- wiranegara en de oud-minister van Financiën Soemitro Djojohadikoe- somo. Djoeanda deelde mee, dat de chef staf generaal-majoor Nasoetion, in een poging om de juistheid van deze berichten vast te stellen, van 23 tot 26 januari een reis heeft gemaakt naar Tapanoeli, Oost-Sumatra, At- jeh en Tandjoeng Finang. en dat in ongeveer dezelfde tijd het hoofd van de staatspolitie. Soekanto, een be zoek heeft gebracht aan West-Su matra, Hun bezoeken hadden ook tot doel ora de gebeurtenissen van dicht bij te volgen. Tijdens deze reizen zijn officiële verklaringen ontvangen uit alle groe peringen der gemeenschap, dat zij trouw zullen blijven aan de eenheids staat Indonesië en dat separatisme gelijk staat met hoogverraad", aldus Djoeanda. Op de hoogte, waar de kunstmaan moest gaan cirkelen, werden deze laatste raketjes tot ontsteking ge bracht door een signaal dat van de aarde werd gegeven. De elf raketten stuwden toen de satelliet in zes seconden to de ver eiste snelheid Enkele cijfers dienen tot vergelij king van de Explorer met de Rus sische Spoetniks: Explorer Gewicht 13,9 kilo Hoogte 400 tot 3200 km Snelheid 28.960 km p. uur Omlooptijd 113 minuten Hoek op evenaar 35 a 40 graden Levensduur geschat 2J tot 10 Jaar Vorm buis, 2 m lang, 15 cm doorsnee Volgens von Braun zal de volgen de Jupiter-C veel hoger gaan door toevoeging van een 'kick-motor', die slechts een kilo Weegt. De raket kan zelfs aangepast wor- om naar de maan gezonden te wor den. Overigens noemde von Braun de Jupiter ecn 'verouderd type' en hij was van mening, dat de Vanguard reeds geraffineerder is en betere prestaties ral leveren bij kleinere afmetingen. Spoetnik I 81.46 kilo max. 1000 km 27.000 km p. u. 96,2 nr'n. 65 graden '•"e maaneter) bol 19 cm doorsnee Spoetnik n 535,248 kilo.. max. 1600 km 27.000 km p. u 103.7 min. 65 graden geschat op zes maanden buis Ds. A. Oskamp, Nederlands Her -rmd predikant te Heemstede. Is moemd tot geestelijk verzorger van ■ndgenoten uit Indonesië, die per :hip van Singapore naar Nederland :izen. Ds. Oskamp zal begin volgende ■■eek per vliegtuig naar Singapore ertrekken en de terugreis maken lan boord van het extra-ingelegde chip Sydney, dat met 600 repatrian :n naar Nederland komt. Deze gerepatrieerden zullen in 3udel worden ondergebracht, waar iomlnee Oskamp eveneens de geeste lijk everzorging voor zijn rekening tal nemen. Bijna sprakeloos van ver bazing keek zaterdagmorgen de echtgenote van de leraar F. Dijkstra aan de Bachlaan S te Apeldoorn naar de gloednieuwe elektrische naaimachine, toen deze, behoedzaam uit zijn ver pakking gehaald, voor haar op de tafel van de huiskamer werd neergezet. Namens 'Het Vrije Volk' kwam de heer J. van Dijk haar vertellen, dat zij met het goede oplossen van de oudejaarsprijs- vraag deze machine de hoofdprijs had gewonnen. Toen de gelukkige winnares aar spraakvermogen enigszins vod teruggewonnen, vertelde ze, dat de aftandse trapnaai- machine, waarmee ze het vele naaien verstelwerk tot nu toe heeft moeten verrichten, eindelijk geen dienst meer zal behoeven te doen. Prettiger nog vond ze het, dat het vermoeiende 'trapwerk', waar ze altijd zo vreselijk te genop zag mevrouw Dijkstra is namelijk gedeeltelijk invalide nu definitief tot het ver leden. behoort. CHARLOTTESVILLE (AF). Dr. Clinton J. Oavisson, medewinnaar van de Nobelprijs 1937 voor natuur kunde, is zaterdag op 76-jarige leef tijd in zijn woning overleden. Dr. Davisson deelde in 1937 de No belprijs met de Engelse natuurkun dige prof. G. P. Thompson. Hij kreeg de prijs voor zijn baanbrekende ont dekkingen op het gebied van de elek tronen. (Vervolg van voorpagina) Dr. Lee Durbridge van het Califor- nisch Technologisch Instituut heeft meegedeeld, dat de Amerikaanse sa telliet zeer goed van Instrumenten is voorzien en dat men veel weten schappelijke gegevens verwacht. Aan de basis van de satelliet bevinden zich vier antennes van buigzaam draad ter lengte van ruim zestig centimeter, die door de roterende beweging van de kunstmaan worden uitgespreid. Elke zender heeft zijn eigen antennes. Evenals bij de Spoet niks het geval was heeft Washington een „spoorboekje" uitgegeven over de plaatsen en tijden, waar Explorer zich zal bevinden. i februari luidde dat: Florida .ur, Mada gaskar 23.22, Australië 23.43, Nieuwe Hebriden 24.00, waarna dinsdag: Savannah (Georgië) 00.42, Living stone (Rhodesië) 01.18, Madagaskar 01.26. Cooktown (Australië) 01.57, Honoloeioe 02.20, San Diego (Cali fornia) 02.34. Cape Canaveral 02.46. (Alle tijden Greenwich middelbare tijd.). Hieruit blijkt, dat 'Explorer minder dan een kwartier nodig heeft om dwars over de verenigde Staten te vliegen. meenschappelijke handelspolitiek voe ren. ~e geldpolitiek blijft in beginsel onafhankelijk. De gulden wordt niet gekoppeld aan de Belgische en de Luxemburgse frank (deze laatste zijn allang wel aan elkaar gekop peld). Wel is bepaald, dat onderling over leg wordt gepleegd over eventuele veranderingen in de wisselkoersen. Instellingen: hoogste orgaan is het comité van ministers (negen leden, uit elk land drie) waar beslissingen alleen met algemene stemmen kun nen worden genomen. Er is verder de interparlementaire Beneiux-raad, het secretariaat-gene raal (in Brussel gevestigd onder leiding van de Nederlandse Baron van Lynden), een college van scheids rechters en een economische en so ciale raad van advies (een soort SER). Overgangsregelingen: uitgezonderd van het vrije verkeer zijn voor nog v\jf jaar de landbouw en voor drie jaar het ongeregelde interna tionale reizigersvervoer. Beide termij nen kunnen eventueel met twee jaar worden verlengd. Duur: het verdrag (vier delen honderd artikelen) geldt voor vijftig jaar en wordt daarna automatisch telkens met tien jaar verlengd. Cijfers: Benelux is de vierde han- delsmogendheid ter -wereld. Ze neemt 5,8 percent van de wereldhandel voor haar rekening (1. Verenigde Staten 17,5 percent, 2. Engeland 10,4 per cent, 3. West-Duitsland 7,5 percent). De export van Nederland naar Bel- gië-Luxemburg is sinds 1950 meer dan verdubbeld, de invoer uit België en Luxemburg is bijna verdubbeld. In 1938 ging 10,2 percent van onze export naar België, in 1957 15,7 per cent. In 1938 ging 12,1 percent van de Belgische export naar Nederland, in 1957 23,2 percent. De onderlinge handel is dank zij de unie dus veel sterker gestegen dan de totale handel. Bij de ondertekening in het histo rische bolwerk op het Binnenhof was vrijwel het voltallige Nederlandse ka binet aanwezig. Er waren elf Belgi sche ministers en vijf Luxemburgse. Voorts waren er talrijke parlementa riërs, diplomaten, Benelux-autoritei- ten, leden van kamers van koophan del der drie landen en vele, vele an deren. (Van een onzer verslaggevers) Dankzij bet feit, dat de Awisler- dame politie de opsporing had ver zocht van een minderjarig meisje, is zaterdagmiddag in Egmond aan de Hoef de 24-jarige schilder L, K. gear resteerd, die dinsdagochtend in de Riouwstraat te Amsterdam een 73-ja- rige kleermaker zes maal met een ijzeren staaf op het hoofd heeft ge slagen. Tijdens de speurtocht naar het minderjarige meisje rees het vermoe den, dat zij wel eens zou kunnen ver blijven in een zomerhuisje te Egmond aan de Hoef, waar zij elk jaar met haar grootmoeder heentrok. Toen de politie daar een onderzoek instelde, trof zij behalve het meisje ook haar verloofde, de schilder, aan. Het twee tal vertoefde er'al een week. Bij het verhoor kwam spoedig aan het licht, dat de schilder de dader was van de mislukte overval op de bejaarde kleermaker. In Egmond aan de Hoef bleek hij inmiddels twee fietsen te hebben ge stolen. Op een van deze fietsen was hij naar Amsterdam, gereden om zijn plan te volvoeren. Bovendien had hij in zes zomerhuisjes in Egmond aan de Hoef ingebroken, waar hij levens middelen en enkele kleinigheden stal. De toestand van de kleermaker Is op het ogenblik naar omstandigheden goed. Volgens de doktoren heeft hij zijn leven te danken aan zijn dikke schedel. LIMA (AFP) Een staking van po litieagenten in de Peruviaanse plaats Arequipa, die thans reeds drie dagen duurt, heeft zich bijkans over ge heel Peru uitgebreid. Slechts de hoofdstad Lima is nog niet door de staking getroffen, die wordt gevoerd om eisen voor loonsverhoging kracht bij te zetten. Soldaten en brandweerlieden zijn voor de agenten ingevallen. Inmiddels heeft de regering van Peru in de nacht van zondag op maandag bekendgemaakt dat de grondwettelijke waarborgen geduren de een periode van dertig dagen zul len worden opgeheven. Op bijna 87-jarige leeftijd is in Arnhem overleden mevrouw E. Har- togs-Hijman, die gehuwd is geweest inet de in 1932 overleden grondleg ger van de Algemene Kunstzijd» Unie N.V. dx J. C. Hartogs.

Het Vrije volk | 1958 | | pagina 2