Negen jaar jeugdwerk in kaal, grauw gebouw Geldboeten tot f 40 voor hardrijders Enorme slangen kruipen door het Botlekgebied WILTON GAAT DOK VIER VERGROTEN Vele Schiedamse jongeren worden er bezig gehouden Voorwaartsstreven kwam niet geheel uit de verf Schaftkeet van Haverhans volledig afgebrand GEVONDEN Ingebroken - niets vermist Dregger deed góede vangst Weer jongetje onder truck TV 31 maart in Kolpabad Zwaluwen en TSB thuis in actie Zwaluwen thuis tegen Aalburg HET VEI JE VOLK DONDERDAG 6 FEBRUARI 1958 PAGINA 5 (Van een onzer verslaggevers) EEN VERKEERDE INDRUK is gauw gewekt. Een trooste loze gevel en achter die gevel een aantal s alen en kamers, waarvan in verreweg de meeste een blind paa :d weinig schade zou kunnen aanrichten. Een oud gebouw: van buiten grauw en van binnen kaal. Het opmerkelijkste is echter nog wel de enorme hoeveelheid lawaai die van tijd tot tijd in dit gebouw wordt geproduceerd. Degene, die een oppervlakkig bezoek aan dit „instituut" brengt, zal er zich over verbazen: wordt hier sociaal jeugdwerk van beteke nis verricht? cbiedammers t elkaar onder Jubileum, van DOK Diploma's bij BB Onthoud één ding Voor Uw pantalons naar de Broekenkoning Eerste oecumenische dienst zondag in Opstan dingskerk Inschrijving voor damtoernooi Burgerlijke Stand Voor Schiedams Kantongerecht Spijbelen Wisselkoersen Ruimte genoeg De twee 325 meter lange buizen zfjn in de afgelopen weken op de oostelijke oever gebouwd. Er was ruimte genoeg, zodat men de leidin gen helemaal klaar kon maken. Ze zijn van staal, dat - ter voorkoming van beschadigingen tijdens het neer laten in de Botlek met hout werd bedden meubelen De Dok- en Werf maatschappij Wiiton-Feyenoord N.V. zal dok nummer vier gaan verlengen om in de toekomst ook gro tere tankers te kunnen ontvangen. Schoorsteenbrand je Visafslag Veilingnieuws Veemarkt Den Bosch Inderdaad. In het clubhuis St.-Joris Doeig wordt sociaal jeugdwerk van enorme betekenis verricht. Al negen jaar. Want op 16 februari viert het clubhuis zijn negende verjaardag. Aon de Marcohiweg staan van die fraaie hoge lantaarnpalen, die 's avonds een blauwachtig licht ver spreiden. Men heeft mij verteld, dat e,r kwiklampen in zitten. Het merk waardige van deze straatlantaarns is, dat als je een harde trap tegen zo'n paal geeft het licht uitfloepl. Loop je dan een stuk door en kijk je weer om, dan zie je het licht langzaam weer opvlammen. Waarom ik dit vertel?. Gisteravond kwam ik tegenover een wat oudere man in ketelpak te zitten met wie ik in gesprek raakte. Een man, die mij, hoe eenvoudig hij zich ook gedroeg, verbaasde door zijn scherpzinnigheid en belezenheid. Nieuwsgierig vroeg ik, welke oplei ding hij had genoten. „Lagere school", antwoordde hij en hij deed mij in sbbere woorden het navrante verhaal var. een jongetje, dat in de meest armoedige omstandigheden .opgroeide van een jongeman, die verder wilde leren en in '14-18 onder de wapenen moest komen, van een beginnend vakman, die de rotste karweitjes kreeg, omdat hij ,^o'n felle rooie" was, van een man met een gezin, die vele jaren werkloos was en van. een man, die ten slotte, wel overal werk krijgen kon, maar te oud was gewor den om op de maatschappelijke lad der een treetje hoger te komen. Maar het was bovenal het verhaal van een man, die ondanks pech, te genslagen en tegenwerking bleef vol houden, ijveren en zich ontwikkelen. Toen ik daarna naar huis wandelde en over de Marconiweg kwam, schop te ik uit alle macht tegen een lan taarnpaal. Het licht floepte uit Laat nou niet iedereen tegen lan taarnpalen gaan schoppen, 't Is ner gens goed voor. 'De chr. gymnastiekvereniging Door Oefening Kracht kortweg DOK ge naamd, viert op 19 december haar vijfde lustrum. Nu is de negentiende december nog heel ver weg, doch niettemin heeft DOK reeds een ju bileumcommissie in het leven geroe pen, die al enige tijdactief is ge weest. Zo actief, dat op de jaarlijkse algemene ledenvergadering op 25 fe bruari enkele plannen al op tafel kunnen worden gebracht. Maandagavond komt de Dienst Be scherming Bevolking in Irene bijeen. Dan zullen EHBO- en EHIO-diplo- m&'s worden uitgereikt door de heer Nouwens. Het is voor de eerste keer, dat er BB'ers in de A-kring zijn ge slaagd voor het diploma EHIO (eer ste hulp in oorlogstijd). Aanvang acht uur. fvAO en toerisme De tweede avond in de bursus toe risme voor de afdeling Schiedam van het Instituut voor Arbeiders Ontwik keling wordt dinsdag 18 februari in het Volksgebouw gegeven. De heer Gols uit Rijswijk zal een lezing hou den over Zuid-Limburg en de Arden nen. li- Het is waar, het gebouw heeft niet het interieur van een paleis. Men bedenke wel, dat jeugdleider Karei Scholten senior niet de beschikking over al te ruime middelen heeft. En dat velen van zijn jeugdige klanten wat herrie schoppen valt evenmin te verloochenen. Doch dit valt te begrijpen. De jongens en meisjes, wie een grote vrijheid wordt gelaten, zetten hun mondje wel eens open en lo pen wel eens heen en weer. Maar men mag met een paar honderd jongelui in huis toch geen oase van stilte verwachten. We herhalen: een verkeerde in druk is gauw gewekt. Degene ech- die het niet bij een oppervlakkig bezoek laat maar ook met de leiders praat en zijn ogen de kost geeft, ontdekt alras, dat in dit clubhuis een groot deel van Schiedams jeugd op een gezonde, prettige manier wordt bezig gehouden. Momenteel telt de St.-Joris Döele circa duizend leden van 8 tot 23 jaar. Gemiddeld komen per dag 150 bezoekers, op de woensdag en zater dag zelfs 300. Natuurlijk kunnen niet alle leden tegelijk komen. Het tehuis telt we liswaar drie verdiepingen, maar zou dan toch te klein zijn. Nee, men heeft leeftijds- en interessegroepen. Voor iedereen valt er we! wat te doen in het clubhuis. Vele jongens tot veertien jaar houden zich met handenarbeid bezig. De anderen vin den bijvoorbeeld hun vermaak en ontspanning in schaken, dammen. tafeltennis, biljarten, badminton, volleybal, basketball, ritmisch en mo dern dansen, volksdansen, lekenspel, enz. Ket meest in trek bij de jeugd is nog de zaterdagavond, want dan is er steevast dansen. Maar men biedt niet alleen ont spanning, het clubhuis tracht de jeugd op allerlei terreinen te „prik ken", zodanig dat zij ook belang stelling krijgt voor andere goede dingen naast de hun geboden ont spanning. Op deze en vele andere manieren doet Karei Scholten sr. en zijn helpers iets voor de jeugd. Het is nu een heel verschil met 1949, het jaar waarin we begonnen, vertelt de heer Scholten. De eerste tijd kwamen de jongens alleen met de bedoeling de boel eens flink af te breken. Zij, die tegenwoordig hier komen, willen hier werkelijk wat goeds doen. Negen jaar St-Joris Doele. Met recht een feit dat gevierd mag wor den, Dat wordt dan ook volgende week zaterdagavond in het clubhuis gedaan. Van 1 tot 5 nur en van half acht tot elf uur is het er feest. Dan sen en gezelschapsspelen staan er o.m. op het uitgebreide feestpro gramma. Advertentie IJi HOOGSTRAAT 86 De plaatselijke Oecumenische Raad van Kerken deelt ons mee, dat de eerste der acht oecumenische dien sten in de Opstandingskerk, welke de Centrale Kerkeraad der Hervormde Gemeente te Schiedam voor 1958 heeft vastgesteld zondag om 7 uur des avonds zal worden gehouden. Het liturgische gedeelte wordt ver zorgd door vicaris A. J. Plug» de predikatie wordt gehouden door ds, Th. Scharten, Ev. Luthers predikant in Rotterdam-West, die de plaats in neemt van ds, S. G. v. d. Haagen, die zondag uitstedig is. Het thema voor deze dienst luidt: „Eén Herder, Eén Kudde". De gehele liturgie zowel als de predikatie zullen staan in het teken van dit thema. De Oecumenische Raad doet een dringend beroep op alien, wie de een heid der kerken en christenen ter harte gaat en die lijden onder de huidige historisch gegroeide, maar vaak niet langer verantwoorde kerke lijke verdeeldheid zich te verenigen in gemeenschappelijke aanbidding niet alleen in het wekelijks Avond gebed in de Ev. Lutherse Kerk, doch ook in deze oecumenische diensten. De inschrijving voor het persoon lijk kampioenschap dammen van Schiedam staat nog open tot cn met 20 febr. Reeds hebben zich 15 perso nen voor dit toernooi opgegeven. Ech ter. hieronder is slechts een enkele thuisdammer, terwijl het juist in het bijzonder om deze laatste te doen is. Het bestuur van de damclub „Schiedam" roept daarom de mede werking van de thuisdamniers in, zich op te geven als mededinger naar Qo mooie prijzen. Men kan zich opgeven op: Clubavond damclub „Schiedam" iedere donderdag, Volksgebouw, Tuin- laan 50, zaal 10. Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie te Schiedam tussen 912.30 uur en 2-6 uur: 1 doos chocoladerepen, zakje staalwol, ring met sleutels, een gestreepte wollen want (Politiepost Ke- thel). Te bevragen bij vinders: gele wollen want (r,). v. Gcene, Rlddcrkerksestraat 10b: grijs kinderwantje (r.), J. v. d. Tuijn. Aleldastraat 48c; bruin lederen handschoen (L), G. de Vries, Buijs Bal- lotslngel80; bruin glacé herenhandschoen (r.). A. v, d. Hoek, Parallelweg 206a; bruin glacé herenhandschoen (1.), P. J, v Slobbe, Grote Markt 12b: witte wollen dameswant, D. v. Straaten. Rozenlaan 20; kinderwantje, Korteland, Vlaardin- gei dijk 267a; bruin glacé dameshand schoen (1.), Tombrink, v. Swindenstraat 76; autoped, v. Dijk, Mcsdaglaan 2; por- temonnale met Inhoud, Tromper, Cort v. d. Lindenlaan 99; parapluhoes. Auf der Heide, Swammerdamsesingel 37; ak- tentas, v. Assen, Stationsstraat 24a; plas tic reger.kapje in etui, J. v. Bochove, Pr. Fred. Hendrikstraat 4b; pr kinderpantof fels, Korteland, Vlaardingerdljk 267a: klemrnig met arabische tekens, A. Don- dersloot, Perenlaan 20; kinderhorloge, Karreman, Rotterdamserijwel 8, Over- Overschie; etui met sleutels. Reedijk (na 15 uur), Buijs Ballotslngel 62; etui met vulpen, balpen en vulpotlood, Boot, Dr. Wlbautplein 15; grijze vulpen, H. van Munster, Prof. Kamerllngh Onneslaan I4la; 2 hangsloten met sleutels, A. Mun ster, Nieuwstlcht NZ 44; kanten zak doekje in plastic doosje. Landsbergen, Hoofdstraat 125b. GEBOREN: Petronella, d v J J Muis en A M Strack; Bastiaan G, z v P P de Jong en E M van der Bij": Leonard M z v M Schaap en G Vis OVERLEDEN: C J de Kwant 71 jr, echtg van J Rook: H Pijpers, 85 jr, wed v A van der Kraan G de Boer, 85 jr. wed van J Boek; G J de Reu ver, 68 jr: H van de Water 7? jr. (Van een onzer verslaggevers) Het waren hoofdzakelijk verkeersovertreders, die gisteren voor het Schiedamse kantongerecht verschenen. De meesten van hen hadden te snel gereden en kregen boeten variërend van 25 tot 40 gulden. Tegen een taxi-chauffeur, die voor j of 22 dagen. Mr. P. B. Cos maakte er de tweede maal te hard had gere- i 40 gulden of 16 dagen van. den en dit keer nog wel op een kruis punt, eiste de ambtenaar van het OM, mr. R. A. Schimmel, 55 gulden DONDERDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER. 2 uur: StrUd tegen verdovende middelen. Geen avondvoorstelling. MONOPOLE-THEATER. 2, 7 en 9.15 uur: De hel van SUverrocfe. Apotheek: Van Westendorp, Singel 81. Diversen: PASSAGE-THEATER. 8 uur: Kath Kring, Nieuw Nederl. Toneelgezel schap voert „Julia" op IRENE, 8 uur: Ontspannlnsover. Vegla, accordeonconcert en film vertoning. VRIJDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2 en 8.15 uur: De trots en de hartstocht. MONOPOLE-THEATER, 2. 7 en 9.15 uur: Even afrekenen, beren! Apotheek: Van Westendorp, Singel 81. Diversen; MUSIS SACRUM. 8 uur: Toneelwed strijd van de Schiedamse Gemeen schap. Kunst Na Arbeid brengt „Het lied van alle tijden" IRENE, 8 uur: Chr. Film Actie, ■Broica". MAISON WESTHUXS, 2.15 uur: Ned. Ver. van Huisvrouwen, afdeling Schiedam, ledenvergadering. Gisternacht zijn een of meer in brekers tevergeefs in Schiedam op het pad geweest. In de fabriek van de firma Bavo aan de Gustoweg drukte een inbreker een ruitje van het kantoor in, waarna hij de deur met een sleutel, die aan de binnen kant zat, kon openen. Een aantal bureaus werd grondig doorzocht. Er wordt echter niets vermist. Op ongeveer dezelfde wijze ging een inbreker te werk die de Prinses Beatrixschool aan de Buijs Ballot singel bezocht. Na een ruit te hebben geforceerd kon hij het lokaal van de eerste klas binnen komen. Hij vond zijn weg naar het kantoor van het .hoofd der school de heer G. waar hij slechts wat sigaretten kon buit maken. Een goede vangst deed de heer G. H. die gisteren aan het dreggen was in de Lange Haven. Hij haalde een bromfiets en een rijwiel op. De eigenaars hadden respectievelijk op 16 september en op 2 februari aan gifte van de vermissing gedaan. Zij hebben hun eigendommen terug ge kregen. Advertentie LM DÉ ROTTERDAMSE SCHOUWBURG j ROTTERDAMS TONEEL 1 Gevrüzlgde vooritelltng zaterdag 8 februari. 8 uur K HET VROUWENHUIS r Toceelipel vanZoflaNaJkowïka. zondag 9 februari. 8 uur k DE MIN IN 'T LAZARUSHUIS Blibpel van W.G.v, Focquecbrocfa. DE NEDER LANDSCHE OPERA maaDdag 10 februari. 8 uur fc LA TP.AVIAT6 Opera v. G, Veidi, NEDERLANDSE COMEDIE dinsdag U februari, 8 uur WIE IS JANUS? Bltlipel r<m Caroiyn Green Tot eenzelfde straf veroordeelde de kantonrechter de chauffeur B. Deze reed op een dag in november met een vrachtauto geladen met rioolbuizen door Schiedam. Op de Broersvest' gebeurde het, dat een zware rioolbuis van de wagen schoof en op het wegdek terecht kwam. Gelukkig deden zich toen geen ongelukken voor. Mr. Schimmel vond het onverant woord om,te rijden met een vracht auto, die niet goed opgeladen is. De verdediger, mr. Van der Hout, zei, dat het gebruikelijke systeem voor het opladen van riooïbuis was toegepast, maar deelde tevens mee, dat de des betreffende vrachtwagen niet meer voor het vervoer van rioolbuizen wordt gebruikt. „Ik kan het niet helpen, dat hij niet naar school gaat. Daar moeten de on derwijzers maar voor zorgen," zei me vrouw A. S„ de moeder van een „schoolziek" jongetje, dat op de open bare school aan het Edisonplein zit en had gespijbeld. ,X>e ouders hebben de verantwoor delijkheid voor hun kinderen," zei mr. Cos streng en conform de eis veroordeelde hfj haar tot 30 gulden of 12 dagen, waarvan 15 gulden of 6 dagen voorwaardelijk. Voor de tweede maal In enkele da gen is er in Gouda een jongetje onder een vrachtauto geraakt. Op de Gouwe ter hoogte van de Visbank struikelde gistermiddag om drie uur de zesjarige W. A. v. d. Pool, van Achter de Vis markt van het trottoir af en kwam onder een zware truck. Hp werd ernstig gewond. De ach terwielen van de wagen gingen over de benen van het kind. Met ernstige verwondingen werd het knaapje in De Wijk opgenomen. De politie verzoekt het publiek om in het vervolg een slachtoffer van een ongeluk niet op te nemen en naar een ziekenhuis te dragen, zoals in dit geval gebeurd is. De toestand van de gewonde kan er vaak alleen slechter door worden. Engels pond 10,62—10,62} Amerik, dollar3,781-53,79ft Franse frank 89,8589,95 Belgische frank7,60}7,61 Zwitserse frank 86,505—86,55} Zweedse kroon 73,22—73,27 Duitse mark90,2090,25 Deense kroon 54,835—54,88} Noorse kroon53,03}53,08} Zwitserland (vrij) 88,40}88,45} Canada3,85—3.85} Italiaanse lire 60,67}60,72} Oostenrijkse schilling14,57—14.58 De gele vlag omhoog: het gaat l een aantal tuakers de bewegmnde „Stop!") behoefden niet geheven te goed, trek maar door! Scherp hield I buizen in het oog. De rode vlaggen I ivorden. (Van een onzer verslaggevers) Twee 325 meter lange sleepzinkers, de zwaarste ooit in Nederland vervaardigd, zijn gisteren met groot succes in de Oude Botlek neergelaten. De slechte weersomstandigheden kond-n de werkers niet storen: langzaam maar hee- .eker werden de weinig handelbare buizen, enorme "slangen" die op de oostelijke oever in elkaar waren gezet, in het water getrokken dat op één plaats veertien meter diep is. Het spectaculaire karwei trok vrij grote belangstelling. De twee nu in de Oude Botlek rus tende zinkers zullen over drie of vier weken op de drinkwaterleiding wor den aangesloten. De buizen dienen ter vervanging van de leiding, die nu via een brede dam naar het Bot lekgebied voert. Deze dam zal ter zijner tijd worden weggegraven. Ook de waterbuizen t -ich daarin be vinden, moeten verdwijnen. Ze leveren onder mter aan Verolmes nieuwe bedrijf. De definitieve datum, waarop de NCRV-televisfestaf een uitzending vanuit bet Kolpabad zal verzorgen, is nu bekend. Vanuit Vlaardingen zullen op maandagavond 31 maart de beelden uit het Kolpabad de lucht ingaan. Het voetbalprogramma voor zater dagmiddag is niet zo bijzonder groot. Maar wel spelen Zwaluwen en The Shell Boys allebei weer thuis. Zwa luwen krijgt bezoek van Aalburg, waartegen beide punten veroverd moeten kunnen worden. Maar de be zoekers werken altijd bijzonder hard. En met enthousiasme kan men vaak de sterkste tegenstander bedwingen. Zwaluwen zal dus, evenals vorige week het geval was, de zaken met elan moeten aanpakken om ook nu weer de volle winst in de wacht te slepen. TSB, zwaar gehandicapt door het ongeval, dat doelman Van Nadort is overkomen in de thuiswedstrijd tegen Jodan Boys, komt voor een zware taak te staan in de thuiswedstrijd tegen Doto, Het zal ons meevallen als aan de Vijfsluizen zaterdag pun- tenwinst wordt geboekt. Voor de onderafdeling speelt Vlaar dingen een belangrijke uitwedstrijd tegen Slikkerveer, terwijl Sunlight bezoek krijgt van NBSVV. We zijn benieuwd of ook deze ontmoeting weer met een overwinning zal worden bekroond. De twee nieuwe leidingen hebben beide een inwendige diameter van dertig centimeter. Eigenlijk zou men op dit moment met één leiding kunnen volstaan. Met het oog op de toekomstige ontwikkelingen in het Botlekgebied heeft men echter van de gelegenheid gebruik ge- maakt een tweede buis te leggen. Nu men immers toch bezig was en ai' 3 materialen ter plaatse had, was dat aanmerkelijk goedkoper. omgeven. Opdat de buizen niet zou den drijven, werden ze geheel met water gevuld. Een bok, liggend in de oude Bot lek, trok de leidingen over een lange ry vry smalle rollen naar het water. Een dragline assisteerde op de oever. Om half tien 's morgens begon al dus het transport van de eerste buis. Een uur later lag de leiding keurig op haar plaats: een vier meier diepe sleuf in de bodem van de Oude Bot lek. Die sleuf wordt later weer met zand gevuld. Be leiding van de werkzaamheden berustte bij Gemeentewerken; de uitvoering was een Sliedrechtse aan gelegenheid. Het buizenstelsel in het Botlekgebied wordt ringvormig, zo dat mocht ergens een storing op treden de industrieën toch nóg van twee kanten Kunnen worden „gevoed". Advertentie I.M. pullman epeda auping artifort formule pas-toe broersvest 6466 schiedam, tel. 67920 Zaterdag speelt Zwaluwen opnieuw thuis, ditmaal tegen Aalburg. Dit is een niet te onderschatten tegenstan der, tegen wie in de uitwedstrijd met een 09 gelijk spel genoegen moest worden genomen. Vooral nu deze club In de gevaar lijke zone terecht is gekomen moeten de Vogels erop rekenen, dat Aalburg z'n huid zo duur mogelijk zal verko pen. Verwacht wordt dus weer een spannend partijtje voetbal, waarin Zwaluwen, evenals vorige week, slechts met Inspanning van alle krachten de gasten de baas zal kun nen blijven. De wedstrijd begint ditmaal om kwart voor vier. Een schaftkeet aan de Burg. Honneriage Gretelaan te Schiedam van de aannemersfirma Haverhans uit Rotterdam is gistermiddag volledig afgebrand. Er gingen ook kledingstukken van werknemers verloren. De oorzaak van de brand is de kachel, die tegen de achterwand van het geheel uit hout en golfplaten opgetrokken gebouwtje stond. De brandweer o.l.v. de heer De De laatste tijd bestaat de tendens de grootte van de tankers belangrijk op te voeren, zelfs tot boven de 100.000 ton laadvermogen. Reeds nu varen er tankers van 85.000 ton en hun aantal zal ongetwijfeld toene men. Aangezien Rotterdam als wereïd- ahven zich binnen niet al te lange tijd zal moeten voorbereiden op de ontvangst van deze zogenaamde Mammouth-tankers, treffen het R(jk en het gemeentebestuur van Rotter dam bereids de nodige maatregelen tot uitdiepen van de Nieuwe Water weg en de aanleg van nieuwe ha vens (Europoort). Wanneer deze schepen Rotter damse havens aandoen moet er ook gelegenheid om ze te kunnen dok ken. Het dok nummer vier van Wil ton zal aan deze behoefte tegemoet kunnen komen. Gezieen de grote inwendige breed te van het dok is het alleen nodig het ie doen verlengen om het ge schikt te maken voor tankers tot on geveer 85.000 ton laadvermoken. De lengte is momenteel 212 meter. Door nu dit dok aan beide einden te verlegen met ongeveer 20 meter, zodat de totaale lengte 252 meter wordt, zal het in staat zijn boven genoemde schepen op te nemen. De directie heeft thans besloten tol deze vergroting over te gaan. De kade, welke in aanbouw was om der gelijke grote schepen ligplaats te verlenen, is inmiddels gereedgeko men. Jager had een half uur nodig om de brand te blussen, maar kon niet voorkomen, dat de keet en een aan tal kledingstukken in vlammen op gingen. Wei gelukte het een brom fiets en wat kleding in veiligheid te brengen. De schade wordt door de verze kering gedekt. In >;.;t pand van De R. aan de Ribeslaan in Kethel woedde gis termorgen een schoorsteenbrand, ontstaan als gevolg van een foutieve constructie van de schoorsteen. De Kethelse brandweer o.l.v. de heer A. van der Loo had het vuur spoedig gedoofd. Rotterdam, 5 febr. Heden kwa men aan de visafslag alhier vijf vaartuigen en werden van IJmuirien, Den Helder, Seheveningen, Vlaar dingen, Stellendam en elders 300 kisten verse zeevis en 120 kg spiering aangevoerd. De prijzen waren: tong gr. f 3.30— 3.35, tong midd, f 3,153.20, tong klein f 2.552.60, tong slips f 2.30 2.35: tarbot gr. f 2.502.55, tarbot klein f 0.70—1,10, groet f 0.75—115, alles perk g; schol gr. f 22—24, schol midd. f 28—30, schol klein f 25—27, schar f 23—25, zeebot f 1517, schel vis midd. f 3638. schelvis klein f 24 —26, kabeljauw gr. f 4446, kabel MAASSLUIS. Het toneelspel De gro*". stilte van Terence Rattigan ve door de inhoud een puntige, st.2 regie. Omdat de dialoog, zeer genc.nceerd, telkens ogenschijnlijk subtiele verschillen in opvattingen over liefde levend moet maken tot grote conflicten die de personages met zich meedragen, moet flitsend snel worden gespeeld. Men moet als het ware overrompeld worden door de geladenheid, die de inhoud van dit spel kenmerkt. Het moet gezegd worden dat deze geladenheid, dat de spanning, de wan hoop en de bitterheid, niet voelbaar warden en at we over het algemeen geen geloofwaardig toneel hebben mogen aanschouwen. Hieruit mag weer niet gelezen wor den dat „Voorwaarts" slecht gespeeld heeft. Zowel de keuze van het stuk als het speipei: bewijst dat Voor waarts gedreven wordt door het ver langen toneel te willen spelen en te willen breken met wat vaak toneel genoemd wordt, maar het in wezen niet is. Men heeft het zich moeilijk ge maakt, te moeilijk eigenlijk, en zo doende kwam er niet uit het spel wat de auteur er in heeft gelegd. En al mislukte deze voorstelling daardoor gyüeel.riijk, toch zal men op deze weg verder moecen gaan. Er is eigenlijk geen weg terug. Mevrouw De Waay vervulde de hoofdrol. Zij b«leefde haar rol en ZWIJNDRECHT Groenten- en fruitveiling van 5 februari Andij vie 60—65, Waspeen 25—28, Winter peen 10—16, Rodekool 7—14, Gelekooi 6,5014, Groenekool 718, Boeren kool 12—15, Uien 7—17, Kroten 4,50 —8, Prei 1027. Spruiten A 53—58. B 45—54, C 20—38, D 45—59, Veldsla 120 —190, Witlof A 1 51, A II 43—52, B II alles p. kg; Glassla A 26, B 19, C 13 alles p. st.; Stoofsla 60 kg: Knolsel derij 2—14 st.; Selderij 10—14 bos; Pe terselie 7; Goudreinette 77103, Jo nathan 70—100, Lombart Cal. 69—98 alles p. kg. Aanvoeren: Witlof 20.500 kg; Sprui ten 15.000 kg; Rodekool 3.000 kg; Ge lekool 700 kg; Groenekool 3.500 kg- Uien 5.500 kg; Veldsla 2.500 kg; Was peen 1.500 kg; Knolseldei-jj 7.500 st.; Selderij 1-200 bos. 9 BRIELLE. Coöp Veilingvereniging „Eiland Voorne en Omstreken", 5 fe bruari. Aardappelen Gr 10—14; andijvie 63—68; boerenkool 14—23; rodekooL915; groene savoyekool A 12—16; waspeen A 10—24; Peen C 11—16; prei A 22—34: B 16—19- Sla A II 9—12; stoofsla 36—42; Spruiten ongesch A 3262; B 21—54: C 17— 22; 36—61; uien 12—17; B 7— 3; V. 43—58; B 26—52: selderij jauw midd. f 4043, kabeljauw kleir 24—29, wijting f 28—31, alles per j 7—Ij selderij 8—12; Aiicanten kist; spiering f 1.00—1.10 p. kg. 236—2.72. toonde een goede opvatting van het spel. Nu moest zij niet alleen dat doen maar tevens de moeilijkheden oplossen die haar medespelers ver oorzaakten door tekst-losheid en door andere algemene tekortkomingen. De heer Moerman speelde goed. Niet altijd even beheerst en overwo gen maar hier en daar (de scène met Jackie Jackson) toch wel overtui gend. De andere medewerkers, van wie we de heer Pons nog willen noemen, overtuigden lang niet altijd. De heer Pons zit, helaas, vaak nog al te vast aan stereotiepe houdingen en ge baartjes. Maar al werd het dan niet een ga ve voorstelling, toch willen wit Voor waarts huldigen, omdat het de moed heeft om te breken met spelen van oudbakken en soms inhoudsloze stuk jes. Op de Bossche veemarkt van woensdag waren aangevoerd: 6654 stuks vee, nl. 2238 runderen, 313 gras kalveren, 685 vette kalveren, 810 nuchtere kalveren. 158 schapen, 15 geiten, 47 fokzeugen, 561 siachtvar- kens, 42 lopers, 1785 biggen. De prijzen waren, behoudens uit zonderingen voor dieren van buiten gewone kwaliteit, als volgt; melk- en kalfkoeien 7501260, guiste koeien 575880, kalfvaarzen 7601190, klam- vaarzen 675915, guiste vaarzen 625 820. pinken 425—660, graskalveren 270380, nuchtere kalveren voor fok- of mesterij 55—200, weideschapen 45 75, lammeren 5085, drachtige zeu gen 240325, inpers 5664, biggen 3442, alles per stuk. Slachtrunderen: aanvoer 691 stuks. Extra kwaliteit 3,203,40, le kw. 3,00 —3,15, 2e kw. 2,70—2,90, 3e kw. 2,25— 2.65; vette stieren 2,70; worstkoeien 2.402,55, alles per kg geslacht ge wicht. Vette kalveren le kw. 1.50—2,80. 2e kW. 2,10—2.30, 3e kw. 1.70—2,00; nuchtere slachtkalveren 1,201,35- slachtvarkens 1,53—1,62: sïachtzeu- gen le kw. 1,39—1,45, 2e kW. 1,30—1,35, alles per kg levend gewicht. Vette schaoen 70—100. vette lam meren 60—95, nuchtere slachtkalve ren 3055, alles Der stuk. Overzicht: melk- en kalfokeien: aanvoer groter, handel rustig, prijzen niet goedkoper; guiste koeien: aan voer ruimer, handel redelijk, orijzen bleven gehandhaafd; jongvee:" aan voer normaal, handel, flauwer, prij zen gedrukt. Vette kalveren: aanvoer groter, handel stroef, prijzen moeilijk té handnaven; nuchtere slachtkalveren- aanvoer ruimer, handel rustig prij zen nauwelijks prijshoudend; scha pen en lammeren: aanvoer beperkt handel iets levendiger, prijzen stijf duurder. J Fokzeugen: aanvoer groter, handel matig, pryzen niet goedkoper; lopers en biggen: aanvoer vrij groot, han del tamelijk vlot, prijzen iets stijver - slachtvee: aanvoer normaal, handel de prima kwal. vlot, de mindere soor ten kalm, prijzen weinig verandering- sïachtzeugen: aanvoer groter, handel williger, prijzen vast.

Het Vrije volk | 1958 | | pagina 1