liïPl Russische ommezwaai n smotoren van 20.000 pk mogelijk STUKJE VAN RAI-AUTO VOOR MIJ Herziening van streek- en recreatieplan voorbereid S preeuiven p raat tmm m Radio Padans; geen bezetting van Gorontalo m Jennifer Craig (Rrav o-brigade) overleden Duitse coaster vergaan Mijnhard^ 6ezinszalF+ rr mm mmmêm HET VRIJE VOLK MAANDAG 3 MAART 1958 PAGINA 3 Dank ver Onbeivoond eiland Vogeleiland Barrière ,Jn Het Vrije Volk heb ik met aandacht dat vakantieprobleem van de Rotterdamse huisvrouw gelezen. Ik zelf loaon in Vlaar- dingen en doe een beetje aan de water sport. Van 1933 ai vaar en vis ik in de Vlaardingsevaart.. De watersportverenigin - gen hebben ds ik goed ingelicht ben al heel wat keren ge vraagd om eens een baggermachientje in de vaart te zetten. Dan kan-ie wat dieper worden. En zo zijn er meer dmgen gevraagd, die de watersport ten goede zouden kunnen komen maar zonder resultaat. In je stukje las ik verder over die kaart van Zuid-Holland waarop zo veel groen zou voorkomen, het groen van de mooie groene polders. Maar in de buurt van Vlaardingen worden die mooie groene polders binnenkort volgespoten met vuile modder uit Rotterdam. En dan wordt er nog ge praat over recreatie. Ncc. Pieter, ik praat liever met mijn grootmoeder ever de recreatieplan nen. Dan hoor je nog wat over de oude tijd. Wanneer er tegenwoordig in Holland wat moet gebeuren voo' het plezier van de werkman, moeten ze eerst jaren praten en als er dan nog wat van komt, is er een mensen leeftijd overheen gegaan. En laten we dan nog maar zwijgen over de prijzen die je in zo'n recreatieoord moet betalen. Voor een werkman is dat eenvoudig niet om te doen. Ik hoop dat dit schrijven voor plaat sing in je rubriek in aanmerking komt." En zo greep dan de heer H. in 't V. uit Vlaardingen naar de (boze) pen. Nu wil Pieter eerst met die grootmoeder beginnen. Heeft zij de heer In 't V. óók verteld over de el lende waarin de werkman in die „goeie ouwe tijd" moest leven? Heeft zij hem gesproken over het krot waar in hij moest wonen? Heeft zij hem verteld over de zorgen van de oude dag, over de zorg bij ziekte, over het dagje vrij dat hij heel misschien en dan moest de baas goedgeluimd zijn bij huwelijk of begrafenis kon krijgen? Heerlijke tijd. mijnheer In 't V. Recreatie voor de gewone man? Er werd alles aan gedaanJa, die besturen van gemeente en provincie hadden heel wat voor de arbeider over. De bejaarde spreeuwenlezers kunnen daar een triologie van open doen! De besturen van de snelgroeiende gemeenten in de randstad Holland staan voor grote problemen. Er is in dustrialisatie, er moeten woningen gebouwd worden, de binnensteden zijn vaak te klein en behoeven sa nering. Niet zelden zal men in zo'n snel groter wordende stad een gehee'. nieuw centrum moeten- maken. Er. ook (en niet in de laatste plaats) is daar de recreatie. Vooral de grote stadsmens. die leeft,en werkt in een steenwoestijn, heeft recreatie nodig. Briefschrijver vindt dat er over al die plannen te lang gepiekerd wordt. Te lang? Pieter weet dat niet. maar het is goed wanneer de deskundigen de plannen van alle kanten onder de loep nemen. Dat er samen met an dere gemeenten in groter verband wordt gewerkt. Men arbeidt aan de toekomst en dan kan men niet over een nacht ijs gaan. Ek-geloof dat de heer In-!t V. het Vlaardlngse gemeentebestuur onrecht aandoet. Ik kom wéér met plannen, maar heeft hij dan nooit iets gehoord over het zellmeer dat men bij de Vlaardingsevaart wil aanleggen? Heeft hij nooit iets gehoord over de internationale roeibaan die men daar wil maken? Plannen, goed, maar werd de watersportvereniging „Bcmmeer" niet door een lening in staat ge steld ora haar accommodatie (club huis, aanlegsteigers, enz.) in die Vlaardingsevaart te verbeteren? De „gewone werkman" kan de prij zen In de recreatieoorden niet beta len. Maar al die „gewone werkman nen" dan die een huisje hebben in Oostvoome of Hoek van Holland? En al die „gewone werkmannen" dan. die daar een huisje huren? Natuur lijk, dat gaat niet allemaal hup-twee- drie; daar moet voor gespaard wor den. Maar ik geloof dat het overdre ven is om te zeggen dat de prijzen in de recreatieoorden onbetaalbaar zijn. Ten slotte nog even naar Vlaar dingen. Mijnheer In 't V. heeft deze week in Het Vrije Volk kunnen lezen dat de fractie van de Partij van de Arbeid er tijdens de gemeentebegro ting met klem op heeft aangedron gen om de Vlaardingse recreatieplan nen zo snel mogelijk uit te voeren. Zou men in het Vlaardingen van grootmoeder In 't V. gesproken heb ben over een mooie groengordel aan de noordzijde van de stad? „Tien jaarschreef Pieter dezer dagen boven een oproepje. En ik bedoelde daarmee dat een Rot terdamse vrouw, die graag een radio zou willen hebben, al tien jaar op bed ligt: t.b.c. die zij al twintig jaar heeft. Zij kan haar radio van 1930 weg doen. Lezers hebben er nl. voor ge zorgd, dat zij nu een best-spelend toestel heeft. Er is spontaan gehol pen. Pieter kreeg nl. nóg meer radio's zodat wij ook enkele andere patiën ten konden helpen. Bijv. een Rotter dammer die geheel alleen op een kamertje in een ziekenhuis te Leidwn ligt en daar lange tijd zal moeten worden verpleegd. Namens deze patiënten iedereen hartelijk dank. Er is muziek gebracht in lange, lange dagen, die soms zo traag voorbijglijden. Aanbod Met veel plezier hebben wij aan het be gin van de nieuwe week de volgende aan biedingen genoteerd: een radio, overgor dijnen (bestemd) en grammofoonplaten van P. uit de Becnlngerstraat, een fau teuil (bestemd) van K. uit de Taxisstraat, een wrlngcrbok (bestemd) van D. uit ae Jan van Avennesstraat en een plaid (be stemd) van P. uit de Carel van Nievelt- str&at. Een tweepersoons ledikant met spiraal (bestemd) hebben wij opgeschre ven van Van der L. van de Brlelseiaan, meubilair (bestemd) van S. uit de Thor- beckestraat te Hendrik Ido Ambacht, herenkleding en schoenen van S. uit de Portugesestraat en diversen van D. uit de Zlerlk2eestrsat.. De spreeuwenpoa werd bedacht met guldens van Van I>. uit de Cath. Beersmansstraat. D. van de Stadhoudersweg, S. uit de Rullstraat en De K. uit de Rubroekstraat. Allen onze dank. Vondst De heer Jongenee). Sophlakade 41, beeft op 21 februari op de Scbiedamse- stngel een pakje met ongeveer 700 expreazejgela gevonden. Verlies De beer Simons, Hordijk 230, verloor donderdagmiddag tussen huls en het Zuiderziekenhuis de uitlaat van zijn brommer, wie heeft de aktentas van de heer B. Winkel, Albregt Englmanstraat 37b. gevonden? Hij heeft deze verloren tussen huls en de Slulsjesdljk. Er aaten twee pakjes brood in. Dierenrijk De witte fox met bruine oortjes van mevr. Meyer. 2e Rosestraat 22, Is op 22 februari van huls weggelopen. De fam. G. W. Snijders. Kerstant van de Bergeiaan 44. tel. 40180, verzorgt sinds 2? februari een zwart katertje. PIETER SPREEUW Maas: barrière tegen opdringende industrie unie van e bouwen o d.v groene bonnen inde dam i M ..I I ierderij aaltje (Van een onzer verslaggevers) Wat gaat er gebeuren met de Brielsche Maas, die gedeeltelijk grenst aan. het gebied, waar Europoort wordt aangelegd? - Een herziening van het streek- en recreatieplan Brielsche Maas is in voorbereiding, naar Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland heb ben meegedeeld. Mr. Van Walsum, de burgemeester van Rotterdam, liet er een op timistische verklaring op volgen: „De Brielsche Maas wordt luisterrijker dan hij nu is!" We mogen aannemen, dat de bur gemeester dit heeft gezegd, adat hü kennis had genomen van de ideeën, die ir. Roorda van Eysinga, de voor naamste ontwerper van het oorspron kelijke recreatieplan, en de Dienst van Stadsontwikkling van Rotterdam ten aanzien van de herziening koes teren. Hun voorstellen zijn nog niet openbaar gemaakt, maar als we goed zijn ingelicht, hebben ze vooral be trekking op een deel van de noorde lijke oeverstrook ter lengte van ruim vier kilometer. Bij bestudering van het plan- Het plan Europoort noopt tot herziening van het recreatieplan Brielsche Maas. Een deel van de noordelijke oever tussen de beide pijltjesmet jong bos en enkele haventjes voor het watertoeris me moet worden gewijzigd. Opzichter Gurdenier op de Middenplaat, een eiland van tien hectare, schuin tegenover Briel- le. Een mooi plekje in het recrea tieoord. de zgn. Kleiput met be boste oevers, zal bi; de aanleg van Europoort moeten verdwij nen. We zijn er naar toe gevaren met de heer C. Gardenier, de opzichter van de Brielsche Maas, die vertelde dat de Middenplaat een jaar of wat geleden nog geen eiland was en als landbouwgrond werd gebruikt. Er zijn duizenden boompjes in vele soorten geplant: populier, wilg, zwarte els, esdoorn, meidoorn en eik, met als onderhout vlier, kardinaais- muts en egelantier. Grasstroken scheiden de percelen. Men heeft er hazen uitgezet en net als bij de Klei- Europoort wordt het duidelijk, dat de put ontwikkelt zich in de bosjes en de Lfvlnl rnV) a ritro»* v, int ririernntilblerfl „1*11- - Brielsche Maas over niet ongewijzigd kan blijven. Er is namelijk een bin- nenvaartkanaal geprojecteerd, dat het overslagbedrijf bij de te graven haven voor grote zeeschepen op Ro zenburg via de Hartel met de Oude Maas zal verbinden. Dit kanaal krijgt eerst een tijdelijke aansluiting op.de Brielsche Maas; vervolgens gaat men het aan de zuidkant van Rozenburg evenwijdig aan de Brielsche Maas aanleggen. De te wijzigen oeverstrook ligt te genover het. Stenen Baken bij Oost- voorne en 'de westrand van Brielle aan weerszijden van het Spuikanaal, dat dwars door Rozenburg tussen de Nieuwe Waterweg en de Brielsche Maas is gegraven. Het terrein is ge- deelteijk bebost (de boompjes zijn er uiteraard nog heel jong) en men heeft er al enkele - voorzieningen voor de watersport getroffen: de haven van de Unie van Watértoe- risten („Leeuwenhoek") en de zgn. Vrije Haven. Bij de westelijke grens van deze strook eindigt het rijwielpad, dat bij de Briesche Maasdam begint. Het was de bedoeling, het in de loop van dit jaar langs de noordelijke oever rietkragen een gevarieerd vogelleven. De oevers geven een mooi uitzicht op het langgerekte binnenmeer. Voorlopig is de middenplaat nog alleen voor watertoeristen bereikbaar. Zij vinden er een jachthaventje en kampeergelegenheid. Misschien komt er een pontje voor de fietsers en wandelaars. Het nu driejarige bos groeit voor spoedig op de vruchtbare grond. Er kunnen hier prachtige boomgroepen ontstaan, maar dat zal nog verschei dene jaartjes duren. In de verre toe komst (over vijfentwintig jaar mis schien) gaat men over de Midden plaat een brug bouwen van- ander halve kilometer lang. een schakel in de ontworpen verbinding van Poor- tershavcn (tunnel onder de Water weg) met de dam in het Haringvliet. Die enorme brug komt op negen me ter boven het oppervlak van de Brielsche Maas. creatie-oord is het fietspad van Zwartewaal naar het Brielse water sportcentrum, dat zich sterk uit breidt. Voor brommers en fietsers uit Rotterdam is een bijzonder afwis selende tocht mogelijk via Geervliet, Nieuwesluis, Zwartewaal, Brielle. het Dal van Roorda, het Stenen Baken en het Kruininger Gors naar de Brielse Maasdam, die het binnen meer scheidt van de zee. Dit zo belangrijke recreatie-oord- in-opkomst, krijgt er door het Euro poort-plan nog een betekenis bij. De Brielsche Maas kan een barrière worden tussen de opdringende indus- Een ander natuurterrein, aantrek kelijk voor plevieren en gluten, is in wording op de noordelijke oever bij de Brielse Maasdam. Het heeft de trie en het zo rijk begroeide, onver- door te trekken tot de Brielse Veer- naam Vogeleiland gekregen en het vangbare duingebied van Oostvoor- dam, maar dat heeft .geen zin meer raakt snel begroeid met biezen, riet ne, Rockanje en Nieuw-Helvoet. nu er een kanaal is geprojecteerd. en allerlei slikplanten. Er kronkelen kreekjes door en het grenst aan een Voorne's Duin mag niet in een Kleinut beboste strook. villapark veranderen. Het moet als Tü„v,«„ m-on* vor, Bef rpmatip. natuurterrein behouden blijven, „„Swaat liFrevnT^ van Eumnoort De st'chting Natuurreservaat De-vooral als De Beer grotendeels, zo S I wnrcn ril K!rinut pen Beer heeft het Vogeleiland onder niet geheel verloren gaat De Briel- nog meer yenorende Kleiput ieen haar hoe£je genomen_ sche Maas met zjjn r!etkragen, bos- meertje dat veel aardige s dan_ Qp de ZUidelijke oever krijgen de randen, oeverweiden, eilanden en nuchtere doe fc v ermoed^n .IT door boomranden beschutte schier- schiereilanden vormt nu de lieflijke is tussen het Spuikanaal en de grote eüanden met speel- en ligweiden grensstreek langs het gebied, waar Rozenburgse eendenkooi ontstaa -s zomers al drulc bezoek. Vooral het een nieuwe haven, een opslagplaats door de uitgravingerazige Dal van Roorda tusen het voor olie, een staalfabriek en even- OOUW Van de Brielsche Maasdam. M-n stenen "Reken en Rripllp waat: Rtpnrfc tn nel aan l, nnn-m-en Kon ril f -r)i„ ent heeft het met het Spuikanaal ver bonden door een kreek en op de oevers bosjes aangelegd. In enkele jaren is hier een heel rustig en idyl lisch stukje natuur ontstaan met zangvogels, hazen en fazanten en in de winter zelfs wel troepjes wildt) zwanen, die neerstrijken op de door jong bos ingesloten plas. Jammer van die Kleiput, maar ge lukkig heeft het recreatieoord nog verscheidene andere plekjes en plek ken. die ook vee! natuurgenot geven en die, naar het zich laat aanzien, niet onmiddellijk worden bedreigd. Daartoe behoort de Middenplaat, een tien hectare groot eiland iets ten westen van de Brielse Veerdam, Stenen Baken eii Brielle gaat steeds tueel een hoogovenbedriif zijn ont- meer beantwoorden aan de bedoelin- worpen Moge het zo blijven, ook na gen van de ontwerpers. de noodzakelijke wijzigingen van het Een grote aanwinst voor het re- oorspronkelijke recreatieplan Het recreatieoord Brielse Maas is 80 ha groot. De helft van de totale oppervlakte is beplant. De havens hebben een gezamenlijke oppervlakte van 1,6 ha; de sloten van 1,25 en de dijken van 1,8 ha. Er zijn rijwielpaden met een totale lengte van 15 km gepro jecteerd. Hiervan is 9 km gereedvan de overige 6 km is de aardenbaan aangebracht. Bij de uitvoering van het Euro- poort-plan zal vermoedelijk 4,5 km aardenbaan moeten ver vallen. In 1957 heeft men aan de oevers en op de eilanden van de Brielse Maas 180.000 bomen geplant. (Vervolg van pag. 1) Het belangrijkste verschil in op vatting tussen oost en west over een voorbereidende ministersbijeenkomst is echter, dat de Russen met weinig voorbereidingen een conferentie op topniveau willen: Amerika en de andere westerse landen willen een dergelijke conferentie zo grondig voorbereiden, dat kans op succes, hoe klein ook, is verzekerd. ij (Vervolg van voorpagina) Radio-Padang heeft de mededeling uit Djakarta, dat regeringsgetrouwe troepen Gorontalo op Noord-Celebes hebben bezet, tegengesproken. Het radiostation heeft voorts meegedeeld, dat Radio-Menado, evenals de zen ders van Padang en Boekittingi vo rige week vernield, weer in de lucht is. Dr. Mohammed Hatta zoekt nog steeds naar wegen om de Indonesi sche binnenlandse crisis op te lossen. Een gehoor van studenten vertelde hij, dat de bestaande tegenstellingen nog steeds niet zo groot zijn, of ze kunnen worden opgelost. Het militair commando in Djakar ta heeft een razzia gehouden op het hoofdkwartier van de Islamitische Masjoemi, zo meldt het ANP. Oe re den er van is niet bekend gemaakt. De politie onderzocht de archieven. •4,,; .jy -.pr Eisenhower en Dulles zouden de Russische nota vandaag bespreken met Michael Mensjikow, de Sowjet- ambassadeur in Washington. Zij zou den de Rus, naar men in Amerika verwachtte, meedelen dat de VS niets voelen voor een onvoldoende voorbe reide topconferentie, omdat men daarvan geen resultaten mag ver wachten. Ook de agenda, die de Rus sen in hun nota over een ministers bijeenkomst hebben opgesteld, is uiteraard ter sprake gekomen. In Washington meent men te we ten, dat de Russen verschillende voor Amerika onaanvaardbare agen dapunten hebben opgesteld, zoals het opheffen van bases.overzce, zoals onvoorwaardelijk verbod op het ge bruik van kernwapens en terugtrek king van de Amerikaanse troepen uit Europa. De ministers van Buitenlandse Za ken der Grote Drie zullen de Sowjet- nota volgende week bespreken wan neer zij elkaar in Manilla op de Phi- lippijnen treffen voor een conferen tie van de Zuidoostaziatische Ver dragsorganisatie. Franse diplomaten in Parijs ne men nu al als vrijwel vaststaand aan, dat de ministers van Buiten landse Zaken van Rusland. Enge land, Amerika en Frankrijk in de lente bijeen zullen komen, vermoe delijk in Genève. (Van onze Londense correspondent) Jennifer Craig, het schattige kleW ne meisje uit Engeland, dat in de cember met de Bravo-brigade van Het Vrije Volk in Amsterdam waa om aan Sinterklaas voorgesteld U worden, is zaterdagnacht overleden. Zij heeft sedert haar bezoek aan Am sterdam voortdurend groeten uit Ne derland gekregen en altijd aan deze onvergetelijke dag teruggedacht. Het kleine heldinnetje, dat de am putatie van haar been met zoveel be wonderenswaardige moed en kracht gedragen heeft, dat de Engelse pad- vindsters haar de hoogste onder scheiding. de gouden padvinders- medaille, toegekend hebben, leed aan een verschrikkelijke ziekte van het beendêrstelsel. Enkele maanden na de amputatie van haar been merkte men, dat ook een arm aangetast was. Ook Jenni fer merkte het zelf en vroeg de dok ter haar ook de arm af te'zetten',- maar de dokter wist. dat ook dit niet meer kon helpen. Nog voordat Jennifer met haar moeder in het vliegtuig naar Am sterdam stapte, zei mevrouw Craig tegen mij: 'Jennifer zal helaas niet meer lang bij ons zijn.' Kort daarop scheen het, alsof een nieuwe behandeling toch nog gene zing zou brengen, maar ook dat mocht niet zijn. Het uitstapje naar Nederland en de gastvrijheid van Het Vrije Volk was de laatste vreugde van dit kleine moedige kind. dat in haar korte leven meer geleden hseft dan menig, volwassen mens in tien tallen Jaren. Een paar dagen geléden merkte men, dat Jennifer moeite had met de ademhaling en dat een longvleugel in elkaar gezakt was. Zaterdagavond vroeg Jennifer, die op bed lag om haar verfdoos en kwasten om wat te schilderen, Na een paar minuten viel ze in slaap en is in haar slaap gestorven. Vijf van de zes opvarenden van de Westduitse kustvaarder .Continental' zijn geweest met het Britse schip zondagochtend, na in aanvaring te zijn geweest met het britse schip .Wansbeck' (800 brt), voor de kust van het Oostengelse graafschap Nor folk zonk. De zesde opvarende wordt vermist. Alie opvarenden waren Duitsers. De vijf geredden zijn opgepikt door de .Wansbeck'. De .Continental' was kortgeleden van. Nederlandse in Duitse handen overgegaan. (Van een onzer verslaggevers) De ontwikkeling van dieselmotoren, is thans zo ver gevorderd, dat het mogelijk is scheepsmotoren te maken met een vermogen van twintigduizend pardekracht. Dat is voldoende voor de voortstuwing van een supertanker, terwijl zo'n motor in vergelijking met de ge bruikelijke turbines een besparing oplevert van dertig ton olie per vaardag, een bezuiniging van ongeveer een miljoen gulden per jaar. Deze opzienbarende mededeling deed zaterdagmiddag de directeur van de machinefabriek en scheepswerf P. Smit Jr. N.V. te Rotterdam, Ir- J. Paree, na de onberispelijke tewaterlating van het 18.000 ton metende motor tankschip „Aclla", dat in aanbouw is voor Shelltankers N.V. te 's-Graven- hage. Mevrouw H. W. IJzerman-van Bemmelen, echtgenote van een com missaris van de BPM, had het schip, de tweede van een serie van vier, ge doopt. De hoofdafmetingen zijn: i'Uim 170 meter lang, 21 meter breed en een holte van bijna 12 meter. IDe voortstuwing geschiedt door een zeven-cylinder „turbo-charged" Smit/ Aan de Brielsche wal ligt het ca/c-restavrantschip „De Water geus". de laatste tijd telkens in het nieuws, omdat de gemeente Brielle en de exploitant van een klein nieuw restaurant flinks) in proces met de eigenaar van ,J)e Watergeus" zijn gewikkeld. De Rotterdamse rechtbank moet be slissen over de vraag, of het schip op deze ligplaats mag blijven. Advertentie IAf. wonder van geneeskracht bij allerlei huidaandoeningen ((Van een onzer verslaggevers) De auto, die de Hengeiocr H. Hampsink als 250.000ste RAI-be- zoeker had gewonnen, heeft moei lijkheden veroorzaakt tussen de „gelukkige" winnaar en zijn me dereiziger en plaatsgenoot dc heer W. E. ter Steege. De heer Ter Steege meent aanspraak te kun nen maken op een deel van de waarde van de auto. Uit de voongeschiedcnis blijkt dat de heer Hampsink de familie Ter Steege bad aangeboden verleden week zondag mee te rijden naar de RAI. In Amsterdam maakte de heer Ter Steege de opmerking: hoe doen we dat met de kaartjes? De heer Hamp sink zei: laten we de kaarten afzon derlijk kopen. De heer Ter steege kocht daar op twee toegangskaarten en gaf die aan de dames die voorop liepen. De heer Hampsink kocht daarna ook twee kaarten waarop de beide he ren het tentoonstellingsgebouw binnenkwamen. Een van deze kaar ten bleek de kwartmiljoenste be zoeker en de winnaar van de auto aan te wijzen. Dinsdag werd de heer Hampsink aangesproken door de heer Ter Stee ge. Deze achtte het redelijk dat hij eveneens profijt trok van het buiten kansje. Op verzoek van de heer Ter Steege is daarop een kapelaan ge vraagd als bemiddelaar op te treden. De heer Hampsink heeft nadat zU» medereiziger zijn wensen kenbaar heeft gemaakt, de heer Ter Steege vijfhonderd gulden aangeboden, wat deze echter te weinig vond. Ook de kapelaan was van oordeel dat zes honderd gulden misschien redelijker was. De heer Ter Steege is tevens van mening dat het RAI-bestuur een fout heeft gemaakt. Men had op het ogen blik waarop het lot scherp stond niet een man met kaarten voor twee moe ten laten passeren. Men had er juist toen op moeten toezien dat leder af zonderlijk een toegangsbewijs kon to nen. De heer Ter Steege heeft het RAI-bestuur van zijn zienswijze op de hoogte gebracht. Hij is overigens niet van mening dat hij recht op de helft van de prijs heeft. Naar hij meedeel de zou hij het redelijk hebben ge vonden wanneer de heer Hampsink hem zUn oude wagen had aangebo den of eventueel een bedrag van dui zend gulden. „Het is nog niet in kannen en krui ken," zei de heer Ter steege van morgen, .-.wellicht komen we spoedig tot een vergelijk." Murmeister en Wain dieselmotor met een vermogen van 8.750 paardekracht by 115 omwentelingen per minuut. Ook het zusterschip „Abida", dat wordt afgebouwd, heeft, een diesel motor. De werfdirecteur sprak de hoop uit, dat Shelltankers meer schepen zal laten bouwen en ir. E. Schepers, die namens de oliemaatschappij bet woord voerde, liet duidelijk uitkomen, dat die mogelijkheid inderdaad be staat. Een hoopvol geluid In deze tjjd vol berichten over scheepvaart- malaise. De heer Schepers wees op de ont wikkeling naar steeds grotere tank schepen en besprak de voortreffelijke verzorging van de bemanning aan boord. Ter vergelijking noemde hjtf feiten uit de tijd van de eerste Indië- vaarders. Om een lading te vervoeren, gelijk aan die van de „Acila", had men toen twintig schepen nodig en opleder schip.waren, onder de meest erbar melijke omstandigheden, driehonderd of meer schepelingen. De „Acila" krijgt een bemanning van zeven enveertig man, die wordt onderge bracht in éénpersoonshutten.

Het Vrije volk | 1958 | | pagina 2