Nieuwe salarisregeling kost gemeente een ton Plaats van (begrotingsbe- 68 ct. fen na P n brommen vrije a over 150 HJb.s.'ers doolden door de binnenstad SCOOTERS... J. HUIS Hermës klopt VCS (3-5) Start bromfietscursussen GSS en GTB in plaatselijk duel Oorzaak brand woonbus bekend Brommer rijdt tegen fiets Politie-allerlei uit Vlaardingen Binnenbrandje Velen kwamen kijken in Passage-theater Wimbledon Stars weer naar Schiedam Hamerldop Benoemd L. BOERS VISBEDRIJF profiteerTnu L. BOERS VISBEDRIJF mm. SW-feest wordt voorbereid L BOERS VISBEDRIJF VAN LOENEN VOOR LIJSTEN v. LOENEN VOOR VERF Nieuwe leraren Gem. Lyceum Verbuur grond voor Industrieterrein Verhuur grond voor noodkerkenbouw HET VRUE VOLK VRIJDAG 7 MAART 1958 (Van onze raadsverlaggever) Met één stem tegen die van de communist B. E. Collée, 13 gisteravond door de raad de begroting 1958 van de gemeente Schiedam aanvaardt. Achteraf kan meh zeggen, dat de be grotingsbehandeling, ondanks het „economisch" intermezzo van wethouder Th. J. L. van den Berg, vrij vlug is verlopen; de vroede vaderen hebben er vier zittingen, om precies te zijn twaalf en een half uur, voor nodig gehad. De behandeling van de hoofdstukken, die gisteren plaatshad, verliep vrij vlot, doordat het bijna uitsluitend leden van de EvdA-fractie waren, die hier en daar wat hadden op te merken. Begrijpelijk, zij hebben zich bij de algemene beschouwingen er niet toe laten verleiden in details te treden. Dit komt niet weer.... Hele fles A Slaolie slechts JL iJL w Mgr. Nolenslaan 850 -\ Prima Mik Zalm nu slechts Mgr.-Nolenslaan 850 mmm IMS „Ik dank de aanwezigen-voor-, de moed om hier te komen en garandeer alleen een vrije aftocht,"; aldus commissaris Rijpma In zijn inleiding bij de officiële opening van de bromfietsencur- sus die donderdagavond in de kantine van het hoofdbureau van polijjie werd. gehouden. Verder sprak ook de' heer H. W, E. Hoek, voorzitter van de Vereniging Voor-Veilig Verkeer. Alleen a.s. zaterdag GEBAKKEN SCHELVIS van 1.50 voor 1.25 Mgr. Nolenslaan 850 Van onze raadsverslaggever) Het voorstel tot vorming van een Sportraad, dat wij al eerdér tot in de finesses hebben behandeld, is gisteravond ongewijzigd, aangenomen, al maakten enkele raadsleden de restrictie," dat zij de Sportraad in zijn huidige vorm uitsluitend als een over gangsfase wilden zien. Dat waren de heren A. J. van Lith (arb.) en J. J. van Woerkom (v.v.d.). 27 burgers Noodzaak In Schiedam waren er over 1957 van de 1727 aanrijdingen 5 met do delijke afloop en 507 gewonden. 23% van deze ongevallen waren te wijten aan bromfietsen, vandaar de bittere noodzaak -van de cursus. ZATERDAGVOETBAL Voor Bijna een week lang heeft ons goede oude stadhuis aan de Grote Markt te Schiedam in het centrum van het stadsnieuws gestaan. Of liever gezegd: niet het stadhuis, maar wat zich daar afspeelde. Vier zittingsavonden lang hebben de vroede vaderen zich beziggehouden met de gemeentebegroting en gisteravond zijn ze het er eindelijk (op één na) een beetje over eens geworden. Bij de behandeling van de begroting is terloops ook wel dui delijk geworden, dat men het nog een flink aantal jaren met dit oude, te kleine stadhuis zal moeten doen. Niet alleen omdat men (vooral op korte termijn) met de bouw van een nieuw stadhuis met financieringsmoeilijkheden te kampen zou krijgen, maar ook omdat verscheidene raadsleden onomwonden te kennen hebben gegeven, dat zij de uitvoering van de ziekenhuisplannen en de stichting van een bejaardencentrum urgenter achten dan de bouw van een nieuw stadhuis. terméulen FA GIN A 11 J De heer G. J. Smit (arb.) kreeg van wethouder Van den Berg de ver- zékering, dat men bezig is met het verkrijgen van een nieuw terrein voor het woonwagenkamp dat nu nog bij de Oudediik zijn „tenten" heeft opgeslagen. De kwestie van het vragenformu lier, dat door degenen, die het Ge meenteziekenhuis verlaten, kan wor den ingevuld en waarin de mogelijk heid' wordt gegeven om suggesties te doen-tér bevordering van de goede gang van, zaken, bracht de heer H. Kornfeld (arb.) ter sprake. Hij meende een vragenformulier gevon den te hebben, dat elders zijn doel matigheid- zou hebben bewezen. Mevr. W. R. DrukkerBrink (arb.) hield een warm pleidooi voor de jeugdrecreatie, Zy achtte het be langrijk bij de stadssanering te iet ten op voldoende speelmogelijkheid voor de jeugd. Het oosten van de stad vond zij, wat dat betreft, wel wat karig be deeld. zy drong erop aan, wat meer Gezellig'vol was donderdagavond het Passage-theater, want vele Schie dammers hadden gehoor gegeven aan de uitnodiging „Je moet eens komen kijken". Dit was tegelijkertijd de titel van het toneelstuk dat door het to neelgezelschap .Podium" op de NCRV-ontspanningsavond opgevoero werd. Het vertoonde blijspel, geschreven door Flip Poort, verhaalt van de dolle verwikkelingen die ontstaan rond het als jubileumgeschenk verworven tele visietoestel van de heer Van den Brink. Een dankbaar applaus bewees dat de aanwezigen van dit komische stuk ten volle genoten hadden. De Londense sportvereniging The Wimbledon Stars zal evenals vorig jaar met de paasdagen een fcezoel brengen aan Excelsior "20. Op tweede paasdag zullen op het terrein aan d( Oudedijk verschillende voetbalwed strijden worden gespeeld. toezicht te laten uitoefenen op dè speelplaatsen en speelterreinen, zo dat daarvan geen verkeerd gebruik kan worden gemaakt. De heer C, van der Hoek (arb.) bracht de slechte toestand van de riolen achter de Vlaardingerdijkna- bjj de" Gordonstraat en de heer Korn feld die van de riolen in de zijstra ten van de .Groenelaan onder de aandacht. Wethouder Van den Berg vertelde, dat van enkele bewoners aan de Vlaardingerdijk reeds een adres is binnengekomen en dat de rioolkwes tie aldaar reeds een punt van over leg voor het college vormt. De grond in de zijstraten van de Groenelaan is voor een deel eigendom van particulieren. De wethouder ver telde, dat het college sterk in over weging "heeft met de'eigenaren een regeling te treffen, waarby een ge deelte van de grond wordt afgestaan, zodat voor rekening van de gemeente -de riolen kunnen worden herzien. De heer Collée (c.pm.) deed enkele niet oninteressante suggesties om het Schoolbuitenhuis gedurende het sei zoen van leiders te voorzien. Hij stelde voor een permanent leider of leidster aan te stellen of periodiek een keuze te doen uit leerlingen van kweekscholen of leden van ouder commissies. Maar zeer terecht merkte wethou der H. S a b e 1 op, dat de heer Collée over het hoofd zag, dat de kinderen niet met vakantie maar in schoolver band naar het Schoolbuitenhuis gaan. Zij krijgen, gedurende de helft van de dag onderwijs. Onderwijzers zijn er dus wel degelijk van node. Ten slotte gaf de heer Kornfeld de wens te kennen iets meer te willen weten van het toekomstig museum beleid. Wethouder M. J. M. va n Kinderen beloofde hem mettertijd de raad van een en ander op de hoogte te stellen. Het was negen nur toen burge meester Peek de hamer op de tafel kon laten neerkomen. De begroting was aanvaard. Daarna werkte de raad de rest van de elf tellende punten-agenda af, waarvan het voorstel tot vorming van een sportraad het voornaamste on derdeel vormde. Over dit voorstel ont stond enige discussie. De andere voorstellen, waarvan wij de meeste reeds uitvoerig hebben behandeld, werden vrijwel zonder meer aange nomen. Aan het slot van de vergadering, kwam weth. mr. P. van Bochove met de voor verscheidene raadsleden verrassende mededeling, dat de re gering was overgegaan tot het nemen van een aantal maatregelen inzake de salarissen van de lagere en mid delbare ambtenaren. In de pauze had hy zelfs'al uitge rekend, dat deze maatregelen de ge meente Schiedam althans voor dit jaar op circa honderdduizend gulden komt te staan. Nu Is het niet zo, dat het nadelig saldo op de begroting eveneens met een ton zal toenemen, omdat men een zekere correctie uit het gemeentefonds kan verwachten. Conform de voordracht van B. en W. is tot onderwijzeres aan de Klaas de Vriesschool A te Schiedam be noemd mej. G. C. de Vries. Advertentie IM. Na twaalf en een half uur begroting aanvaard Advertentie I.M. (Van een 'onzer verslaggevers) De eerste lichtwedstxyd van VCS op het met acht nieuwe masten ver- lichte terrein aan de Dedpmsvaartweg 1 Is voor VCS op eéh: nederlaag uitge lopen, maar waarschijnlijk had nie mand verwacht, dat de amateur- eersteklasser van de Schiedamse profclub Hermes DVSJ zou winnen. Doch een smadeiyke nederlaag ls het toch ook niet geworden, wel een Inte ressante wedstryd, die door Hennes met 53 werd gewonnen. Maar het gure weer en de plotse ling naderende maartse buien hadden ervoor - gezorgd, dat slechts weinig toeschouwers deze erewedstrijd heb ben bijgewoond. Zij,hebben kunnen zien, dat open spel, vlug afgeven en sneller combineren heel wat meer zo den aan de dijk zet dan pingelen, zoals enkele spelers van VCS deze avond meenden te moeten doen. De nieuwe Hennes-middenvoor De Lange opende na een kwartier de score. Uit een vrije trap van Hoog- man, toegekend wegens hands, volgde kort voor rust de gelijkmaker. Na de hervatting leverde een volgende vrije trap het tweede Hermes-doelpunfc op (Willems), Jacobs zorgde voor 1—3, maar- toen kwam VCS, via. Van Diest wat dichterbij (2—3) en zelfs gelijk dank zij een kopbal van Hoogman Van der Burg en Van der Tuyn zorg den ten slotte voor de Schiedamse zege. i§ «WK» Vanr'dezet-'Te!c cursussen zullen in Het initiatief om een aantal brom fietscursussen te geve.n, is voortge komen uit de samenwerking tussen de Schiedamse verkeerspolitie eh de WV. Er- zullen zes cursussen gegeven worden, welke elk bestaan uit vier lessen van twee uur. Na afloop van een cursus wordt een schriftelijk ex amen afgelegd, waarna een diploma kan worden verkregen. Advertentie IM. In verband met de viering van het vyfenvjjftlgjarig bestaan van de Schiedamse voetbalvereniging SVV op 8 mei 1958 zal maandag een feest commissie worden benoemd, die zich met de voorbereidingen van 't feest programma zal belasten. Advertent's LM per500 gram VRIJDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER,, 2 en 8.15 uur Silk Stockings MpNOPOLE-THEATEK. Z, 7 en 9.15 uur: Bloedig conflict Apotheek: Firma Gouka, Hoogstraat 29 Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM, 10-5 uur; ten toonstelling „Start". Diversen: MUSIS SACRUM, 8 uur: HBS-ver- - eiüging „Onder Ons", viering elide lustrum, opvoering van toneelstuk „Rlp -van Winkle" voor leden. IRENE, 8 uur: Chr. Film Actie, ver- toning van „Verbroken tralies", ZATERDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2, 1-15. 7 en 9.15 uur: Slik Stockings. MONOPOLE-THEATER. 2- en 4 uur: klndermatlnee; 7 en 9.15 uur- Bloedig conflict. Apotheek: Firma Gouka, Hoogstraat 29. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM. 10-5 uur: ten toonstelling „Start". Diversen: MUSIS SACRUM, 8 uur: HBS-ver eniging „Onder Ons", viering elfde lustrum, opvoering van het toneel- Btuk „Rlp van Winkle" voor reü nisten. IRENE. 8 uur: Chr. Film Actie, ver toning van „Verbroken tralies". ZAAL OPSTAND1NG8KERK, 7.45 uur CJVF Martha en CJMV Wester- kwartler, avond voor oud-leden. Iniysten van foto's, platéri. enz. DAM 41—43 TELEFOON 66192 DAM 41—43 - SCHIEDAM De heer Van Lith merkte op, dat de Sportraad, zoals die uitcindeiyk uit de bus is gekomen, in feite niet beantwoordt aan de verwachtingen van zijn fractie. „Wij willen de bestuurden dichter bü de bestuurders brengen en hun de vrijheid geven zich aan de sport te wijden, waardoor de democratie wordt gediend." Hij meende dit te kunnen verwe zenlijken door het instellen van een Sportraad met een centraal bestuur, dat zou bestaan uit een voorzitter (wethouder), drie raadsleden (waar van elk een van de volgende taken zou krijgen: 1 het onderhoud van de terreinen; 2 de uitgifte van de ter reinen; 3 het regelen van de speel uren en drie sportmensen, die de gymnastiek (zaalsport), het voetbal tde veldsport) en de zwemsport (wa tersporten) zouden vertegenwoordi gen. De drie laatsten zouden dam te vens voorzitter zijn van de afdelin gen zaalsport, veldsport en water sport. Deze afdelingen moeten dan uit negen bestuurders elk bestaan, zodat 27 burgers zich zouden gaan bemoeien met de sport. „Ik ben ervan overtuigd," aldus de heer Van Lith, „dat meer zeggen schap wordt verkregen en men tot intensief werken wordt aangespoord; men houdt zich dan bezig met de sport waarvoor men voelt en die men zelf beoefent." De heer Van Lith meende, dat nu een Sportraad Is gevormd, waarmee de raad voorlopig akkoord kon gaan als overgangsstadium, met de restric tie dat in de loop van dit jaar nog een definitieve Sportraad zai worden gevormd. De wethouder van Sportzaken, mr. P. van Bochove gaf toe, dat de Sportraad als een proef kan worden beschouwd, maar vond het apparaat, dat de heer Van Lith voor ogen zweefde, voor Schiedam wel wat al te Ingewikkeld. „De noodzaak van een dergelijk apparaat zal op den duur moeten blijken." 27 mensen vond bij te veel; hij meende dat men alleen successievelijk meer werkelijk ge schikte personen zou kunnen vinden. De heer Van Lith was het in het geheel niet met hem eens. Dat ap paraat is helemaal niet ingewikkeld" en „die 27 mensen vind je zo!" Mr. Van Bochove trok het laatste In twyfei. „Als die 27 er werkeiyk wa ren, bekwame mensen die staan te trappelen om taken op zich te nemen, dan was er indertyd in de SBLO wei meer activiteit ontwikkeld." En daar mee was de discussie geëindigd over een probleem, dat vermoedelijk in de toekomst nog weieens wat stofzal doen opwaaien. specteur Willems van Bever en, ad judant J. Molenaar en adjudant J. Timmerman er iedér twee voor hun rekening nemen. Er hebben zich 140 cursisten opgegeven. Commissaris Rijpma schetste In zjjn openingswoord aan de hand van getallen de situatie van het huidige verkeersbeeld. Het aantal verkeers ongevallen in Nederland over het jaar -1956 bedroeg ongeveer 128.000, waarvan 1511 met dodelijke afloop. Dit laatste getal geeft te denken, als men een vergelijking trekt met het aantal slachtoffers van de waters nood waar 1300-doden te betreuren vielen. De commissaris" vertelde voorts als griezelig voorbeeld van 's mensen onverschilligheid dat -bij een politie controle in een groot bedrijf te Schiedam van de 1439 fietsen er 940 en van de 669 bromfietsen er 156 min of meer ernstige gebreken vertoon den. Vervolgens sprak de heer H. W. E. Hoek onder meer waarderende woor den over de goede samenwerking tussen de politie en de'WV, waarna de cursus een aanvang nam. Inspecteur "Willems van Beveren weidde In zyn eerste les uit over de wegenverkeerswet, verschillende riaamsbegrippen en de technische eisen welke ftafc een bromfiets wor den gesteld. In de Rotterdamse afdeling van het zaterdagmiddagvoetbai staat er voor het komende weekeinde een Schiedamse derby op het program ma. GSS en GTB ontmoeten elkaar in een returnwedstrijd, waarbij GSS als gastheer zal optreden en bovendien belust zal zijn revanche te nemen van de destijds geleden 5-1-neder- laag. Verwacht mag echter worden dat GTB, dat zijn bovenste plaats krampachtig heeft te verdedigen,- het niet zo ver zal laten komen. Bepaald niet optimistisch zijn de verwachtingen voor PPSC ia de uit wedstrijd tegen WE. Op Schiedamse grond werd het destijds nog een ge lijk spel (3-3), maar de kansen van WE op de bovenste plaats zijn daar na dermate gestegen, dat er zaterdag voor de Schiedammers weinig winst te verwachten is. De wedstrijd Aalburg-HBSS is uit gesteld. (Van een onzer verslaggevers) De Vlaardingse raad heeft gister avond met algemene stemmen be sloten in verband met uitbreiding van het aantal klassen en het ontstaan van vacatures de volgende leraren aan het Gemeentelijk Lyceum te be noemen; Wiskunde vermoedelijk 26 uur) H. van der Hak, Voorburg; H. P. L. Seip, Utrecht (vermoedelijk 10 uur); scheikunde, W. P. Gelder man, Schiedam; aardrijkskunde, G. M.- Cannoo, Amsterdam (vermoede lijk 26 uur)geschiedenis en Latijn. E, D. Vermeulen. Schiedam (vermoe delijk 10 uur); Engels, mej. J. Tui- nenburg, Rotterdam (vermoedelijk 10 uur); Frans, dr. J. P. M. Persijn, Schiedam (vermoedelijk 10 uur) en handelswetenschappen, A. F. W. Kleberg, (vermoedelijk 2 uur). Alleen de heer Gelderman werd vast be noemd. Advertentie LM. ROTTERDAMSEDIJK 146 - TELEFOON 69522 - SCHIEDAM on. HEINKEL, N.S.U. vanaf f 1545.—. De oorzaak van de brand, die de woonbus achter de Gistfabriek Hol- landia aan de Noordvestsingel eer gisteravond totaal vernielde, Is thans bekend geworden. Twee jongens van zeven en tien Jaar uit de buurt blij ken in de nabijheid van de bus met lucifers en karton te hebben ge speeld, Toen het karton begon te branden, hebben ze dat in een sloot gegooid, maar men neemt aan, dat enkele resten vuur zijn blijven smeu len De ouders van de jongens zijn 1 tegen deze schade verzekerd. Wanneer u gistermiddag toevallig eens een kijkje had genomen in het oude Schiedam, dan was het u ongetwijfeld opgevallen dat telkens groepjes jongens en meisjes, gewapend met formulieren jet- wat onwennig de weg trachtten te vinden in het labyrint van straatjes eh stegen in dit pittoreske deel van de stad. Deze jongens- en meisjes waren de ruiirl150. leerlingen van de Schie damse rijk's-h.b.s., die deelnamen aan de puzZeltocht, die georganiseerd was ter, gelegenheid van het elfde lus- Ons." tram der schoolvereniging „Onder De sportcommissie, die ten behoeve van de, sportfestivlteiten tijdens het lustrumfeest ;ln het leven geroepen is, bestaande uit de hren F. H. Backer, ir. H. W. G. Hoek en C. A. Bos, sportleraar, en de dames J. H. Grooss, sportlerares en E. Mens, had de leiding in handen-van de puzzel- tocht. De eerst»- twee commissieleden, beiden oud-lid van de schoolver eniging, hebben de" route uitgestip peld; Op hun tocht werden de tippelaars voortdurend gecontroleerd, hetzij door vaste controleposten, hetzij door geheime tydcontroles. Zowel lera ren, onder wie de onderdirecteur, drs. C. J. J. van der Maas, als leerlingen, hebben enthousiast medegewerkt om de puzzeltocht te doen slagen. De winnaars zullen maandag be kend gemaakt warden, terwijl zij dan tevens hun prijs In ontvangst kun nen nemen. De Schiedamse gemeenteraad heeft gisteren het voorstel aangeno men om aan de A. de Jong Tech nisch Handelsbureau N.V. te Rotter dam, of anderen, een perceel grond van het Industrieterrein bewesten de Schie ter oppervlakte van 1025 m2 tegen 1,10 per m2 per jaar te ver huren. Toen de wielrydster mevrouw T. van W. gisteren om vijf uur op de Dam by de Korenbeurs plotseling van richting veranderde, werd zij aangereden door een bromfiets, be stuurd door de Rotterdamse bezorger A. C. V. De vrouw kwam te vallen en liep verwondingen aan haar knie op. Zij is door de GGD naar het zieken huis vervoerd, daar behandeld, en vervolgens naar huls gebracht. Twee voorstellen tot verhuur van grond in Nieuwland en in Kethei aan de situerïngscommissie van het Bisdom Rotterdam heeft de gemeen teraad gisteren goedgekeurd. De per celen grond, resp. 750 m2 en 1130 m2 groot, zullen worden gebruikt voor het plaatsen van noodkerken. Ten zuiden van de Dr. Schaepmansingel zal een demontabele noodkerk verrij zen en tussen de boerderij „Groen- oord" en de Molensingel een nood kerkgebouw. Advertentie LM. Op de Kethelweg is gisteren een RET-bus tegen een stilstaande vrachtauto gebotst. Beide voertuigen werden licht beschadigd. Een gaslantaarn is in de Willem Pijperstraat aangereden door een vrachtauto, die achteruit van het erf van een van de woningen aan die straat, de weg opreed. De gaslan taarn knapte onder de grond af. Woensdag kwam een personen auto in botsing met een bromfietser op het moment dat de auto van de Hoogstraat af de Markt wilde oprij den. De schuld lag in dit geval by de bromfietser, die de bocht naar rechts by het inrijden van de Hoogstraat te ruim nam. Wegens diefstal van grondstof fen ten nadele van een werkgever zijn gisteren een Vlaardinger en een inwoner van Maassluis aangehouden. In de loop van de dag zijn zy weer op vrye voeten gesteld. Aangifte is gisteren gedaan van de vermissing van een damesfiets, die zonder te zyn afgesloten bij een bushalte was neergezet. Bij de politie is voorts aangifte gedaan van diefstal van twintig kilo witlof, die op volkstuincomplex in Vlaardingen was ingekuild. ROTTERDAM Aan de Visafslag alhier zes vaartuigen en werden van IJmulden en elders 250 kisten verse zeevis aangevoerd. De prijzen waren; Tong gr 350 3.60, Tong midd 3.40—3.60, Tong kl 3.103.35; Tong slips 2.75—3.20, Tar bot gr 3.50—3.90, Griet 1.20—1.70 al les p kg. Schol gr 28—34, Schol midd 28—35, Schol klein 20—23, Schar 18- 21, Zeebot 810, Kabeljauw gr 45 53, Kabeljauw midd 4042, Kabel jauw klein 35—38, Wijting 12—13 al les p kist. Kuit 90—1.10 p kg Dit Is een aanbieding „voor al onze klanten", nu wij de originele tweepersoons bin nenveermatras H. 36 uit onze luxe serie Jumbo matras sen, 1/3-2/3, Catalogusprijs 129 gulden kunnen aanbie den, ruim vijftig gulden goedkoper dan normaal. Deze matras, met uitgeba lanceerd interieur van hard gegloeid draad en een af dekking die alleen bij de duurste matrassen gebruikt wordt, kunt U nu kopen, overtrokken met een eerste kwaliteit damast, voor nog géén vijfenzeventig gulden. Zaterdagmorgen om 9 uur begint de verkoop van deze bijzondere aanbieding van de Jumbofabriek, tweeper soons (120x190 cm) binnen veermatrassen met15jaar garantie, voor w Ooit in éénpersoons re Zeveren. Brand in de badkamer tengevolge van oververhitting van enkele leidin gen. ontstond gistermorgen om half elf ln het pand L. de Colignystraat 36 te Schiedam bij de 73-jarige me vrouw P. van V.—V. De brandweer bluste het vuur met een schuimblus- apparaat. De schade wordt door de verzekering gedekt.

Het Vrije volk | 1958 | | pagina 1