nu voor de States voor in mijn Lakeien poetsen dagenlang zilver voor Brits bezoek Landbouwschap wint conflict met SER Wacht af, Gans j I gestegen met netto 902 3-daagse Paasreis (5-6-7 april) Spreeuivenpraat Mij nslachtof f ers beg raven Antwoord aan Tweede-Kamerlid Protest tegen melange boter en margarine Bus overrijdt kleuter Chauffeur bij ongeluk gedood Hofmaarschalk breekt hoofd over menu's in blijde Verwachting Schooljongen verongelukt Vragen staat vrij... Voordeel voor georganiseerde boeren HET VRIJE VOLK ZATERDAG 8 MAART 1958 PAGINA 3 NOOITGEDAGT "7"° UIVJ Repatriant verongelukt (Van onze kunstredactie) In de filmstudio Cinetone te Duivendrecht zijn gisteren de opnamen begonnen voor een nieuwe, nu Amerikaans-Ne derlandse versie van de film 'Stranding'. Goedkoop filmland Bijna geen acteurs Van een onzer verslaggevers) 'Ik geef altijd een koud voor gerecht bij zulke diners. Als de tweehonderd gasten dan iets te iaat aan tafel komen, ontstaan er ten minste geen problemen over het warm houden.' bier om in te bijten! Wij beginnen pas. Yecht! Nu barder dan ooit! PIET-PAK-AN Volledig verzorgd. Twee-persoons kamers met stro mend water. Inclusief excursies per luxe tourwagen. Standplaats Epe (G.) Per persoon 35.—. Voor inlichtingen: Reisbureau „PK VRIJE WERELD", Rotterdam, Siaak 34 Pieter besluit deze week; van spreeuwen- gepraat met enkele merkwaardige be richten. Wrijf gerust uw ogen uit. Ja, ze stonden heus in een krant; ,£>rama der ja loersheid. Geheim zinnig overlijden in Dor&ogne. Grö-Mag non, 25.000 voor Christus. Te Crö-Magnon, in Dordogne, vond. men de onvolledige skeletten van een oude man, van een volwassene en van een vrouw. Op zich zelf is dat reeds een eigenaardige vondst. Maar deze zaak ivordt nog geheimzinniger wanneer men weet dat. de schedel van de vrouw sporen vertoont van geweldpleging". Jiieuw wapen?' Le Moustier50.000 voor Christus. Uit doorgaans geloofwaardige bron vernemen wij, dat de Neanderdalers een wapen hanteren dat bestaat uit een houten stok met vooraan een vuurstenen spits. Met dit nieuw ver- nietigingsiuig zouden zij jagen op mammoets en op Neanderdalers" ,Maak het zelf. Verlicht uw spe lonk met vetlampen. La Madeleine 14.000 voor Christus. Een paar flinke handen en een grote dosis geduld en je kan het zelf maken. Een platte vuurstenen klomp is het best geschikt voor het vervaar digen van een komvormige schotel, waarin je een plantaardige vezel plaatst, vooraf rijkelijk in rendier- of mammoetvet gedrenkt". m Deze wonderlijke berichten die al lemaal uit een wel zeer grijs verle den stammen, ontdekte Pieter in „Clio", een krant van heden over de wereld van gisteren. De in Antwer pen gevestigde redactie meldt dat het hier gaat om een volkomen nieuw initiatief ir. het Nederlands taalge bied. Dit „Clio" brengt nl„ fris van opmaak en rijk geïllustreerd met foto's en tekeningen, het „nieuws" van laten we het populair zeggen voor het jaar nul De redactie zegt het als volgt: ,Jn onze tijd interesseert zich ongeveer iedereen voor het nieuws dat "dage lijks in overvloed door pers, radio en televisie over onze hoofden wordt uitgestort. Elk bericht is daarom niet ♦ven belangwekkend. Toch wordt het gelezen, beluisterd en bekeken. Waar om? Meestal omdat het in zeer goed gekozen termen wordt voorgescho teld". Welnu, in „Clio" hoopt men dit nieuws over Neanderdalers, aapmen sen, stenen knotsen, rendierjagers en mammoeten, ook in goed gekozen ter men attractief voor te schotelen, zo dat het een uitstekend hulpmiddel wordt voor het onderwijs, waardoor leerlingen en studenten hun kijk op de geschiedenis zullen verrijken. Alle moderne middelen waarmee de re dacties de krant voor hun lezers aan trekkelijk maken, zullen ook door „Clio" werden gebruikt: reportages, cartoons, moppen, kruiswoordraad sels enz. Heter heeft met zeer veel belang stelling dit tienmaal per jaar ver schijnend blad bekeken. Zo is er een interview met de uitvinder van de boog, die meedeelt dat ..reeds ver scheidene keren tijdens jachtexpedi- ties liet me trof, dat tussen elkaar geprangde en dus gebogen boomtwjj- gen, die mijn weg versperden, bij mijn doorgang wegsprongen als ze uit hun beknelling losraakten". De uitvinder werkte op die gedachte verder en hij vond de boog uit. Welke vooruitzich ten het wapen heeft? „Met een goe de organisatie ligt de wereldmacht in ons bereik en nadert het einde van honger en tekort". Hoe die uit vinder eruit zag: „Op de drempel van zijn hol kwam ons een beminnelijk man van gemiddelde gestalte glim lachend tegemoet. Zijn behaard li chaam en jonge baard verrieden de dertig Advertenties leest Pieter ook: „Koop het... voor haar. Niets is be koorlijker dan onze halssnoeren, ver vaardigd volgens de nieuwste regels van de kunst. Slakkehuisjes, herte- tanden, wervels van vissen en nog andere kleine wonderen worden bij eengebracht om uw charme te ver groten. Zo gewenst kan men op de hertetanden nog verschillende inke pingen laten inbrengen". Want de redactie van „Clio" weet het best: het schone geslacht heeft altijd alle middelen aangewend om zich nóg schoner te maken. Patiënten vragen ,Jk tig al elf maanden ziek en ben een trouwe Pieter-Spreeuwvriend. Ik ben begonnen met het aanleggen van een verzameling afbeeldingen van de Rock and Rollzanger Elvis Presley. Wie helpt mij". „Omdat ik maanden ziek ben en nog maanden moet kuren ben ik een hobby begonnen: hel verzamelen van foto's en ansichtkaarten van kerken in steden en dorpen. Toe. plaats eens een oproepje voor me O Jk lig al geruime tijd in het sana torium en ben een groot liefhebber van boks- en motorsport. Kunnen de lezers mij misschien helpen aan foto's van boksers en motorrenners Ik zou dit erg op prijs stellen". r m Vriend Elvis, boksers, kerken Wij hopen dat wij zoveel foto's van deze wonderlijke combinatie binnen krijgen, dat wij deze patiënten een plezier kunnen doen. Aanbod Aan het einde van de weefc hebben wij met veel genoegen de volgende aanbie dingen opgeschreven: een tweepersoons ledlKant met spiraal (bestemd) en een spiraal van T, uit de Jasmijnstraat, een tweepersoons ledikant (bestemd) en een divan van V. tilt de Havenstraat, een dressoir (bestemd) van Van E. uit de Aleidlsatraat en een wandel wagen (be stemd) van W. van de Dordtsestraatweg. Een aquarium hebben wy genoteerd van Q. van de Gllnkhorst, kleding en een vloerkleed (bestemd) van B. van de Bree, een nachtkastje van B. van het Staringplein en een kinderstoel (be stemd) met een ledtkantje van V. uit de Chr. de Wetstraat. Verder hebben wij nog lucUermerken ontvangen van N.H., lec tuur van De R. uit de Groningeratraat, een zak leder- en suêdestukjes en cap sules van Paul H. uit de Wollefoppe- straat. De spreeuwenpot werd verrijkt met guldens van De H. van de Molen dijk te Klaaswaal, B. uit de Korenaar- straat, Annie H. uit de Schoolstraat te Leerdam, H. van de Rozegaarde, Van T. uit de Rldderkerksestraat te Schiedam en een rijksdaalder van W. M. Voor de astmapatlënt ontvingen wij bonnen van: B uit de Tiendstraat, F. van de Gordelweg. S. uit de Grote Visserijstraat, K. uit de Goereesestraat, Van R. uit de Bloemstraat, V. van de Prof. Foetelaan, Van I>. uit de Korhaanstraat, S. uit de Sav. Lohmanlaan. Lea S. uit de Bever straat en van een andere astmapatiënt. Al onze vrienden hartelijk dank. VERLIES HIJ is vooral gedupeerd door dit reriics. daar dit geld van een verzeke ringsbank te. De heer Witberg, Mathe- nesserstraat 101. miste 4 maart tussen het Sportfondsenbad in Schiedam en huls zijn handdoek met zwembroek cu ceintuur. pjetKR SPREEUW. Mei, deze hartstochtelijk ge speelde) scène uit 'Stranding' begonnen gisteren in Cinetone te Duivendrecht opnamen, die samen met een reeks eerder gemaakte 'shots' op en bij de twee jaar geleden gestrande 'Ecuador' een Amerikaanse en een Nederlandse verbeterde versie van deze film moeten gaan opleveren. Josephine van Gasteren en Henk Bruint in actie. Advertentie IM. Gjk gereedschap jaar bekend V (Van een onzer verslaggevers) Onder grote belangstelling zijn gis teren in verschillende plaatsen van het iand slachtoffers van het onge luk in de mijn Maurits ter aarde be steld. Gistermorgen werd in het Zeeuws- vlaamse Lamswaarde Marinus Blom- maers begraven. Nadat in de kerk de heilige Mis was opgedragen, droe gen zes mijnwerkers de kist naar het graf. Schoolkinderen met bloemen en kransen volgden de baar. In Elburg werd de 17-jarige Ber- nle Grootkarzijn naar zijn laatste rustplaats gebracht. Da "W. Heins, Nederlands-Hervormd predikant te Geleen, leidde de plechtigheid. Het Is staatssecretaris van Economische Zaken, dr. G. M. J. Veldkamp, niet gebleken, dat in de pijler van de staatsmijn Maurits, waar deze week bjj een instorting zeven mannen de dood vonden, niet alles is gedaan om de veiligheid te verzekeren. Dit heeft hij geantwoord op vragen van het socialistische Tweede-Ka merlid dr. J, Tans aan minister Zijl tra. De strekking van een tijdens een persconferentie door een directielid gemaakte opmerking over een ver keerd beoordeelde situatie is, dat alle ter wille van de veiligheid nood zakelijke voorzorgen ook in dit ge val zijn genomen. Maar in het gesteente boven de kolenlaag bevond zich een afwijking, die menselijkerwijs gesproken niet van tevoren kon worden ontdekt. Advertentie IM. Steeds miêr huisvrouwen zien ik, dat het haar eigen-jaelang is bij het kopen van een bindmiddel MAÏZENA DURYBAtevragen. En haar winkelier geeft het haar graag, want het is ook zijn belang dathaarmaalt\jdenslagcn. Bijweet door jarenlange ervaring dat er voor greenten, soepen en sausen geen beter bindmiddel bestaat dan juist MAÏZENA DURYEA. Bjj het gebruik daarvan zijn misluk kingen bg voorbaat uitgesloten. (Van onze landbouwredacteur) De «nargarinefahrikanten zijn tegen inheffing van het mengverbod voor boter en margarine. Zij vrezen dat de melange, die na opheffen van tut verbod in de handel zal komen, schade doet, zowel aan de afzet van margarine als aan die van boter. De margartnefabrikanten hebben dit standpunt ingenomen na bespre king van het melangevraagstuk 1n een vergadering van de Bond van Margarinefabrikanten te Utrecht. De margarine-industrie gaat met dit standpunt lijnrecht in tegen de plannen van minister Vondeling, die ter verachting van het waagstuk. van het boteroverschot naast- marga rine en roomboter ook J™"8®0 van deze twee vetten op de Neder landse markt wil brengen, om zo de totale afzet van boter te vergroten. Het onderzoek door opzichters van de Staatsmijnen en dat van het Staatstoezicht op de mijnen in de ingestorte pijler zijn gebruikelijke routine-onderzoeken, aldus de staats secretaris. Extra aandacht Het is gebruikelijk aan het aan trekken van nieuwe pijlers extra aandacht te besteden. De onderzoe ken die voor dit doel worden inge steld (in. dit geval door een hoofd opzichter o.a.) zün te beschouwen als routine-onderzoeken. Het Staatstoezicht wordt steeds vooraf op de hoogte gesteld van het aantrekken van pijlers en voert dan tn de aanloopperiode een speciale controle uit. Om mijnbouwtechnische redenen onder meer is het noodzake lijk met het werk in een pijler te be ginnen ongeacht het tijdstip van dit onderzoek. Het verschil van taal heeft volgens de staatssecretaris bij het verloop van het ongeluk geen rol gespeeld. Samenvattend is dr. Veldkamp voorlopig van oordeel dat er geen aanleiding is dr veiligheidsvoor schriften te verscu n. Aan het A-kerkhof te Groningen is gisteren een vijfjarig jongetje, Sjoerd Jan Buisman uit de Gulden straat te Groningen onder een schoolbus geraakt en op slag gedood. Het kind speelde op het trottoir in afwachting van de bus, die hem, met verscheidene andere vriendjes, naar de kleuterschool zou vervoeren. Het jongetje kwam te vallen op het mo ment dat de bus arriveerde en rolde voor de achterwielen. De 36-jarige heer G. J. Reedijk, pas uit Indonesië gerepatrieerd, is op de weg Temeuzen-IJzendijke met zijn auto geslipt en met grote snelheid tegen een boom gereden. Hij was vrijwel op slag dood. Een kind, dat bij hem in de wagen zat, werd in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis te Sluiskil ver voerd. Advertentie IM. Naast Louis A. van Gasteren, die rond het op Terschelling gestrande schip Ecuador ongeveer twee jaar ge leden snel en bezeten zijn eerste speelfilm draaide, staat nu de onaf hankelijke Amerikaanse producer Bill Harper In de opnamehal. Hij gaat de vernieuwde 'Stranding' op de Ameri kaanse filmmarkt plaatsen. Harper kwam een poos geleden zo er'i kijken in Nederland, ontmoette er filmproducer Jan ('Jenny* en 'SU'). Kemps en kreeg twee Hollandse nieu we films voorgedraaid, Eén heette 'Stranding". Die had een wild. onbegrijpelijk verhaal, maar ook felle actie, en prachtige opnamen van een gestrand schip. 'Daar wil ik een échte film van ma ken', zei Harper in knauwend Ame rikaans. Hij liet een mijnheer Herck uit München aanrukken om het STRANDINGSverhaal te veranderen in een écht strandingsVERHAAL. Hij huurde Cinetone voor twee weken en engageerde de spelers van 'Stranding I' opnieuw voor een aantal opnamen, Louis A.'s zuster Josephine van Gas teren voorop. Met hen maakt hij onder regie van Louis A. van Gasteren nu tegelijker tijd een Amerikaanse 'Stranding' en een Nederlandse. Met de Nederlandse fiimmogelijk- heden is Bill Harper nogal in sijn sas. 'Voor al het geld dat ik in deze vernieuwde strandingsfilm steek, had ik in Hollywood precies anderhalve .dag kunnen filmen.' zegt hij. op de komfeommerachtig-koele toon die hij zelfs weet te handhaven als er in de opnamehal woeste woorden van me ningsverschil om zijn oren vliegen. 'Hebben jullie niet een beetje erg veel zelfkritiek?' vraagt de Ameri kaanse filmman verder aan de scep tische Nederlander, die meent dat een film zonder één bekende naam in de States geen man en geen vent naar de bioscoopkassa zal trekken. "Kijk nou deze film! Bendes actie... Dat Is toch precies wat we hebben moeten? Ik ben niet bang!' En om dit te tonen jaagt hij met vaste hand het vuur in zijn pijp. Josephine van Gasteren (in de Amerikaanse versie zal ze Josephine Fülery heten) is eigenlijk in de 'Stranding' terechtgekomen om haar filmende broer een handje te helpen. Wist zij veel, dat er nog eens een Amerikaanse film van gemaakt zou worden? Ze woont nu met haar zoon (vlotte luchtvaartsteward van 'n jaar of- twintig) in Londen, speelt nooit meer toneel (jammer!) en heeft beslist geen plan om een filmcarrière te pro beren. Ook de andere medespelenden iljn bijna geen van alien beroepsacteur. Alleen Lex Ooudsmit kunt u nog wel eens op de televisie zien. Maar Henk Bruins blaast in het dagelijks leven trompet in het Tu- schinski-orkest. En de heer Wen- nink is die besnorde man, die zulke mooie foto's maakt van opera's en toneelstukken waar hijzelf nóóit in meespeelt. Goed, zij zijn dan nog artistieke persoonlijkheden. -Maar die jongen van de Terschellinger zeevaartschool en dat meisje van de inpaktafel In een lekkernijenfabriek heel beslist niet. Of toch? 's Kijken wat er voor rare dingen gebeuren als 'Stranding' (die in 't Amerikaans precies zo blijft he ten) eenmaal hier en aan de over kant van de oceaan door de bioscoop projectoren loopt... Op de rijksweg ter hoogte van de legerplaats kamp Crailo rijn gister avond 2 auto's tegen elkaar gebotst, waarbij de 37-jarige heer E. Annema uit Putten, op slag werd gedood. Een mede-inzittende, de heer J. Knol uit Baarn, werd licht gewond. De héér Annema kwam uit de rich ting Amsterdam, toen een uit de an dere richting komende auto, met aan het stuur de heer G. S. uit Rotter dam, plotseling in zijn rijbaan kwam. Deze verklaarde ha het ongeval, dat zijn wagen onverwacht was gaan slippen, De heer S. bleef ongedeerd. De beide auto's werden zwaar be schadigd. Volgens te Bonn verstrekte ge gevens werkte het vorig jaar in Azië, Afrika en in het gebied van de Stille Zuidzee 5.634 Duitse Rooms-katho- lieke missionarissen. Advertentie IM. Aan U de keus op welke wijze U Molenaar's Kindermeel wilt klaar maken ZELF KOKEN (h«t Moltnur** Klndtr- m«®l In de van oudi be kende verpakklnj). D« oude. beproefde me- chod*. De pap wordt een pannetje ainjemMkt en door U x«lf |»ar j«- kookt- BORDKLAAR (het Molenaar'! Kinder meel pik met de rode band). tfet meel wordt' recht streek! wc het pak (n de melk op het bord ge- atrooid en met een vork opgeklopt. Het kinder meel werd reedi In de fabriek jaar gekookt. Ot dskur Mftt termoeéinr. «i «♦geit geven recht op ©nte Jrjj.e eetlep«' o( t<n«illt papbord Hofmaarschalk ,mr. R. J. E. M. van Zinnicq Bergmarm spreekt deze woorden, terwijl hij peinzend zijn blik laat rusten op de boekenkast in zijn kamer In het voormalige Paleis Noordeinde te Den Haag. Al maandenlang is hij bezig met de voorbereidingen voor het bezoek, dat koningin Elizabeth en prins Philip op 25, 26 en 27 maart aan ons land brengen. En dat zijn blik even wp dia boe kenkast blijft rusten, ia geen toeval, want daarin staan, behalve kook boeken, boeken over wijnen en standaardwerken over hofetiquette, ook exemplaren ran alle soorten borden, glazen, kopjes, messen, vor- Advertentie IM. (Van onze sociaal-economische redactie) De Kroon heeft uitspraak gedaan in een geschil tussen het Landbouw schap en een commissie van de Sociaal-Economische Raad over de heffing, die het Landbouwschap aan de Nederlandse boeren oplegt. De Kroon heeft daarbij het Landbouwschap In het gelijk gesteld ia een uitspraak, die ook voor andere bedrijfstakken van belang kan zijn. De wet bepaalt, dat bedrijfschap- Advertentie IM. Zo hee! het Dofctersboele mei Alle raad voor Moeder en Baby. Gratis bij de Babyderm Super-Babyxct, waarin poeder - zall - olie - zeep - shampoo, A f 5.90 Weten ts gerust rijn. WAT MUNHftRPT MAAKTlSEOtO froagi grasin mottm bjj ow kntarxitt. Het Nieuws van de Dag is het afgietsel van de Tele* graaf voor Jan Boezeroen. Voor deoorlogr liep het de SDAP en het NW tus- sen de benen, toen deze de 500.000 werklozen trachtten te beschermen tegen de aanpassing van Colijn en Oud. I Geen borreltafelpraat was stom en gemeen genoeg om de vechtende arbeidersbeweging verdacht te maken in de ogen van goedgelovige lezers. In de oorlog liep het de goede Nederlanders tus- sen. de benen, die zich tegen de moffen verzetten. Het lal- de met Goebbels mee over het nieuwe Europa tot het schandelijke einde. Na de oorlog is het Nieuws van de Dog opnieuw de kampioen m van het antisoeialisme geworden. Jacques Gans en Pasquino trekken de vooroorlogse lijn door: Nu rijn het de PvdA'ers, die dag in dag uit als ontstellende 'dilettanten', 'verpolitiekte kletskousen' en 'straat- ruivenlers' worden uitgeschilderd, nu is ais in Colons tijd anti- socialisme het beginsel van elke politieke wijsheid. a Hoe schandelijk ver de berekenende socialistenhaat in het Nieuws vnn de Dag gaat, kan men zich nauwelijks voorstellen. Jacques Gans JJ "1de onlangs in het blad. dat een 'enigszins pessimistische vriend" de volgende vraag had gesteld: Drees zit nu al 12 i Jaar dwinge- JJ dij voor vrijheid te verkopen, denk je nu heus dat we hem ooit weg- JJ krijgen? En dit was Jacques Gans' antwoord: Ten slotte heeft Hitier het ook twaalf jaar uitgehouden voor hij 'verdween en ik ten ervan overtuigd dat onze Drees zich met zün dwangregime thans ook dusdanig in de nesten heeft gewerkt, dat hij op de laatste benen J J loopt.' Gjj vraagt u af, vrienden, waarom ik deze vuiligheid hier reprodu- ceer. Wel. deze zelfde Jacques Gans heeft een dezer dagen met U onmiskenbare voldoening geschreven over 'het teruglopende abon- néesaantal op het socialistische dagblad.' OP DIE WENSDROOM VAN HET NIEUWS VAN DE DAG WILDE l ik EVEN ANTWOORD GEVEN. EN DAT ANTWOORD LUIDT ZO: ONDANKS ONBESCHRIJFELIJK MOEILIJKE WEERSOMSTAN- I DIGHEDEN VOOR ONZE AGENTEN EN BEZORGERS IS HET AANTAL ABONNEES OP HET VRIJE VOLK IN DE VIER WEKEN DIE ACHTER ONS LIGGEN ik beloof u: Gjj hoort spoedig meer van mjj. En ik hoor van u! J I Cijfer*, die de kleine gans doen snateren van afgunst, spjjt en woede; cijfers, die de hoop van de gamenbazen ln barrels slaan; cijfers die J van vooruitgang, solidariteit en toewijding spreken, cijfers kortom a die getuigen van een geloof ln de toekomst, dat bergen verzet. pen aan de onder hen vallende on dernemingen een heffing kunnen opleggen. De ondernemers mogen echter 'een deel' van de contributie die zü aan hun eigen vrUe organi saties betalen, aftrekken van de t* betalen heffing. De vraag was nu: welk deel van de contributie mag worden afgetrokken? Tot nu toe heeft de SER als richt lijn gehanteerd vijftig percent van de betaalde contributie. Nee, zei het Landbouwschap, wij geven de georganiseerde boeren het recht niet vjjftig, maar zeventig per cent van de betaalde contributie in mindering te brengen. Daar had de SER weer het be zwaar tegen, dat de kosten van de schappen op die manier voor een belangrijk deel door de ongeorga niseerden moesten worden opge bracht en de SER weigerde dus de verordening van het Landbouw schap, waarin de heffing werd ge regeld, goed te keuren. Een. paar jaar lang heeft het Langbouwschap 'voorlopige' heffin gen inoeten. opleggen en grote' be dragen moeten lenen. Nu is echter de beslissing gevallen. De Kroon heeft overwogen, dat de eerordenïng van het Landbouwschap niet strijdig is met de wet en dus moet worden goedgekeurd. Tegelijkertijd is een heffingsver ordening van het Bedrijfschap Schildersbedrijf, waartegen de SER andere bezwaren had, goedgekeurd. Beide uitspraken betekenen in tussen niet, dat voortaan zo maar ieder bedrijfschap de ondernemers het recht zou mogen geven zeventig percent van de contributie van hun vrije organisaties van de heffing af te trekken. Veel zal afhangen van de omstan digheden in de bedrijfstak waar het om gaat, en die kunnen van geval tot geval verschillend zijn. Maar een stap op weg naar een ruimere con tributieaftrek schijnt wel gezet tt zijn. Op weg van school naar huis is de 11-jarige scholier Ernst Hovens uitVenlozo ongelukkig gevallen, dat hij in het ziekenhuis aan de gevol gen is overleden. ken, enz„ waarover het Nederlandse Hof beschikt. rpoen de' data van het Engels vor- stelijk bezoek eenmaal waren vastgesteld, is de hofmaarschalk met. de aan hem ondergeschikte hoofden van dienst aan het verga deren gegaan. De chef-kok, de chef bloemist. de chef-linnenkamer, de chef-garderobe, de chef-zilverkamer hebben hun voorstellen ingediend. Die voorstellen worden _op het ogenblik door de hofmaarschalk verwerkt tot een voorstel aan ko ningin Juliana, die er al dan niet na wijzigingen, haar goedkeuring aan moet hechten. 'De wijn heb ik al uitgezocht,' zegt rar. "Van Zinnicq Bergmaan. De rode en witte Bordeaux wijnen, die bij diners en lunches zullen worden gedronken, zijn al naar het Amsterdamse Paleis op de Dam ge transporteerd. Dat moest zo vroeg mogelijk ge beuren, omdat de kostbare drank uit de wijnkelders van het Paleii Noordeinde de tijd moet hebben om na het transport weer tot rust te komen. Daarom worden niet de wijnen bij het menu, maar het menu bij de reeds gekozen wijnen aangepast. Alles wat te Amsterdam voor hel hoge bezoek nodig is, moet uit Den Haag komen. Daarom is tnen pp het ogenblik in de vleugel van het Paleis Noordeinde, die nog bij het Koninklijk Huis in gebruik is. druk bezig met het inpakken van serviesgoed en tafelversiering. Het totale gewicht van de naar Amster dam te vervoeren bagage zal onge veer vijf ton zijn. Met eindeloze zorg worden de kostbare serviezen, waarvan elk on derdeel een museumstuk is, in vloei papier gewikkeld en tussen houtwol gevlijd. Lakeien zijn al dagenlang bezig met zilverpoetsen «a chef J. J. Smit van de zilverkamer sjouwt heen en weer met grote stukken tafelversie ring. In die zilverkamer, eigenlijk een grote kluis, staan in vitrines en kasten zoveel kostbaarheden, dat elk stuk maar eens in.de vier jaar aan een poetsbeurt toekomt. De stukken, die voor de komende gebeurtenissen zijn uitgezocht, wor den natuurlijk extra onder handen genomen. Voor het diner wordt uit sluitend goud gebruikt; de lunch op de eerste dag moet het met zilver doen. De hofmaarschalk en chef-kok A C. van der Linden van Paleis Soest- dijk werken reeds zeven jaar samen bij de voorbereidingen voor de di ners bij staatsiebezoeken. •tvc jaar wordt de toch al vrij be perkte keus voor het menu moeilij ker.' vertelt de hofmaarschalk. Want het vrij grote aantal mensen, die (tl deze diners pleegt te bezoeken, be hoort steeds iets anders voorgezet te krijgen en niet een menu, dat vier jaar geleden, ook oZ eens opgediend U. de op Tie bediening aan tafel is in xJ organisatie een hoofdstuk zich zelf. Iedere lakei krijgt 'draaiboek', waarin hij precies en op de minuut af kan vindan, wat van hem wordt verlangd Het is regel, dat acht a tien per sonen door twee lakeien worden be diend. Het nu nog zo lege Paleis op de Dam zal alles bij elkaar ongeveer honderd vijftig man dienstpersoneel herbergen. En alleen voor htm ver blijf al is een hele organisatie nodig. De normale sterkte aan bedienend oersoneel wordt dan uitgebreid met hofmeesters van Koninklijke Marine m luchtmacht, die nog een speciale jpleiding van een week krijgen. Op het ogenblik oefenen de la- «eien in Paleis Noordeinde dag in, dag uit in het geruisloos tafeldienen, 3at met een minimum aan bewegin gen moet geschieden In een aangrenzende keuken staat sen ping-pong tafel. Is daar dan nog lijd voor? 'Natuurlijk, de mannen moeten lenig blijven* zegt de hof maarschalk glimlachend. Onder de keukens rijen zich in de wijnkelders ontelbare flessen aan- ïen. Een grote letter D boven het zak geeft aan, dat de wijn goed is >m te drinken. Maar vele vakken tonen nog de etter W van wachten. Er komen na iet bezoek van koningin Elizabeth .log meer staatsiebezoeken! Er is in Oezbekistan een nieuwe delfstof gevonden, aldus heeft het Russische persbureau Tass gemeld. Het mineraal is Awitzeniet genoemd naar Awitzena, een geleerde en fi losoof van het volk der Tadzjieken, die in de elfde eeuw in het huidige Oezbekistan leefde. Advertentie IM.

Het Vrije volk | 1958 | | pagina 2