,Het moet uit zijn met die terreur' NVV-bond: 6Staking voor KLM een ramp ALER MET ALGERA BIJ SUURHOFF schoonheidszeep Mr. BURGER Spreeuivenpraat stelt vragen over ontslag Twee jaar voor schot op politie-officier Vlucht per goederentrein Hilversumse vechters voor rechter SS m VC/AsZ. y Een stuk verfijnde voor slechts QP HET Ml LITAI HET VRIJE VOLK DINSDAG 18 MAART 1958 PAGINA 3 Voor de kinderen Pieter plaatst vandaag een zeer dringende oproep voor kinder- en babykieding. De schappen in Plorines magazijn zijn bijkans leeg. Aanvul ling is zeer noodzakelijk. Mariniersmars „Je ziet het, spreeuw, a! zitten ze voorgoed in Amerika, ze zijn met hun gedachten toch nog steeds in Holland en dan vooral bij dat Rotterdam met zijn mariniers", zo vertelt mij de fa milie B. uit Overschie, die van een familielid uit Baltimore een lange hrief heeft ontvangen. Koptelefoons tnra Ren naar trap Twintig man Merkwaardig slot Speciale bescherming Onvoorstelbaar Hartgrondig verworpen wppmpsptp iM De rode haan kraaide. Een woning ging in vlammen op. Niets bleef erover. Bijkans naakt stond het gezin op straat. Maargeen nood men was toch im mers verzekerd? En die verzekering zou toch zeker geen ver stek laten gaan? Wél nood! Er komt niets van de verze kering. Geen cent, want..,, de laatste w.„u kwitantie was niet betaald. Handen in het haar: wat BU? Iedereen die zich tegen noem- maar-op laat verzekeren, doet er zeer verstandig aan om eerst eens goed te lezen wat er op de polis staat. En honderd tegen één zul je dan in die kleine lettertjes de logische voor waarde ontdekken, dat indien de verzekerde niet in een bepaalde pe riode betaalt de maatschappij van haar verplichting ontheven is. Meestal stelt men zo'n termijn op vier weken. ..Moet die bode maar aan de deur komen. Ik kan er toch niets aan doen dat ik toevallig niet thuis was," zegt de een. „Die oude bode heeft de zaak er bij neergelegd en pas na' een hele tijd kwam er een ander", meent nummer twee. Dat kan dan allemaal wel waar zijn, sprak Pieters zegsman, maar de verzekerde is verplicht om in die ge vallen zelf voor betaling te zorgen. Nu zijn er verzekeringsmaatschap pijen die zich niet al te sterk aan die termijn van vier weken vasthouden. Sommige maken daar in de praktijk een maand of twee van; het is na tuurlijk altijd mogelijk dat de men sen werkelijk niet thuis waren. Riekt een en ander echter naar wanbeta ling dan zal de bode een rapportje opmaken. En danja dan kan men bij brand de grootste moeilijk heden hebben. Pieter weet natuurlijk niet boe 't in dit geval precies met die betalingen zit, deïe spreeuw kan niet in ander mans portemonnaie kijken. Maar het is altijd mogelijk om een brief met uitvoerige toelichting aan de directie van de maatschappij te schrijven. Misschien is er een kansje dat men bij nader onderzoek toch tot uitbe taling overgaat. En. 'n civiele procedure? Tja, maar dan. moet je deksels vast in je schoe nen staan. Enkele voorbeelden: „Gezin met vier schoolgaande kin deren. Vader is zeer dikwijls thuis door een chronische ziekte. Binnen kort wordt het vijfde kind verwacht. Babykleertjes zijn er bijna niet meer. Zelf kopen? Maar je doet niet veel, wanneer je moet leven van een uit kering van Sociale Zaken". Jonge vrouw. Echtgenoot over leed; zij bleef met twee kinderen achter, 'n Paar maanden later werd er een tweeling geboren. Het gezin leeft van Sociale Zaken. Dringend noodzakelijk: jongenskleding baby kleertjes, dekentjes!" „Gezin met drie kinderen, vader minder-valide, klein inkomen. Twee schoolgaande jongens moeten nodig nieuwe kleren hebben. Door allerlei moeilijkheden is het gezin bijzonder achterop geraakt?'. En wij vragen: „Wie helpen?" Pie ter zou nog veel meer van dergelijke gevallen kunnen opnoemen. Gezin nen van patiënten en invaliden zijn toch wel bijzonder kwetsbaar. Zo zijn ec vele honderden in Rotterdam. 't Ging in die brief over de mari niers en dan speciaal over de mars die werd gespeeld bij binnenkomen en veriaten van de kazerne. Vraag: kan iemand deze Rotterdamse Ame rikanen aan de muziek van de mars helpen? In Baltimore zal die muziek vast en zeker gespeeld worden. Pie ter brengt dit verzoek graag over, maar van een vaste mars bU het ver laten en binnenkomen van de ka zerne was mij toch niets bekend. Wij houden on<s vandaag maar aan de oproepjes. En dan denken we aan een 63-jarige Rotterdammer die nog een jaar in een sanatorium zal moe ten liggen. Deze man vraagt om een koptelefoon. Lange tijd hadden wij een zeer grote voorraad, maar die is Jammer genoeg nu langzamerhand uitgeput. Vandaar dit verzoekje. En we hopen dat wij er meer dan een krijgen. Voor koptelefoons is onder de patiënten altijd grote belangstel ling. Aanbod Met veel genoegen hebben wij vandaag de volgende aanbiedingen opgeschreven: matrassen, kleding, boeken, wasstel, ra dio en stoelen (beide bestemd) van K. uit de Prins Frederik Hendrikstraat, een twee-persoons spiraal van O. uit de Zell- makersstraat, een bed van De H. uit de Koningin Wllhclmlnaatraat te» Heeuwljk en een vloerkleed (bestemd) van A. uit de Rustbolstraat. Een twee-persoons le dikant (bestemd) hebben wij genoteerd van R. uit de Lambertusatraat, slgare- bandjes van B. uit de Marentakstraat, kleding en schoenen van V. uit de Zaag molenstraat. kleding, schoenen en een kachel (bestemd) van H. uit de Jagt- huisstraat en zilverpapier van Bertie D. uit de Frits Ruysstraat. De spreeuwenpot Werd verrijkt met vier gulden van B. uit do Spanjaardstraat en een kwartje van Van K. uit de Drlevrlendenstraat. Alle vrienden hartelijk dank. Verlies Het dochtertje van mevr. Smallegange, Jan KobeUstraat 32, verloor op 11 maart ln deze omgeving haar plastic pop met een blauw jurkje. Mevr. van Leeuwen, Oostkousdljk 25a, It op 8 maart een paar zwarte gebreide handschoenen kwij tgeraakt van de Kruiskade naar de Josephstrant. VONDST Mevr. Baart, Adr. Nlmantstraat 18, heelt op 12 maart op de hoek Randweg Rlederlaan een damesbrll opge raapt. Een gouden zegelring (JJ H.) vond mevr Franz, Schuilenburg 105c, begin februari ln deze straat. H. Kool wijk, oostplein 49a. heeft op 12 maart een paar zwart-lederen handschoe nen met bruine kappen gevonden. Een gevonden bordeau-rode muts ls terug te bekomen bij de fam. v. d. Wel, Qulntstraat 4c. Een witte wollen want vond mevr. de Bruin. Hculstroat 19a. ln de Insutlndestraat. Mevr; Vugt. Mij na- herenlaan 25b, heeft een rechter witte handschoen met een zwart streepje opgeraapt ln deze omgeving. Op 11 maart vond mevr. Molendijk, Hllledijk 211, ln deze straat een bruine glacé herenhandscboen (ge voerd). Nog een bruine nappa hand schoen la terug te bekomen bij de (am. Van Helden, 8am. Mullerstrsat 24a. PIETER SPREEUW' jm-vJ (Van een onzer verslaggevers) ,Het moet nu uit zijn met de terreur in Hilversum, De mensen dur ven er 's avonds niet meer op straat.' De Amsterdamse politierechter trok feï van leer tegen vier vechtersbazen: een vader en zijn twee zoons plus een kornuit. Wegens openlijke geweldpleging veroordeelde hij hen conform de eis van de officier tot vier maanden gevangenis straf en onmiddellijke gevangenneming. Isotoop' toch nog met werkwilli vertrokken (Van een onzer verslaggevers) De KXIW-gezagvoerders J. A. Debnatel en F. A. M. W. Houba heb ben gistermiddag laten zien, hoe vlug zij een vliegtuigtrap kunnen beklimmen. Dit gebeurde ter gelegenheid van hun vertrek als de eerste piloten, die de vliegersstaking negeerden. Het was een verma kelijke vertoning gadegeslagen door heel Schiphol. In de loop van maandagmiddag was bekend gemaakt, dat althans één toestel zou vertrekken. De super constellation PH-FKA „Isotoop" stond nog op het platform. Deze machine had gistermorgen vroeg al moeten opstijgen voor een vlucht naar Lima, Maar de hiervoor aan gewezen piloten waren niet verschenen. De KLM-directie besloot daarop, het vliegtuig te gebruiken voor een charter naar Beiroet. ieeg vertrekken naar Londen. Daar zou de chartervlucht beginnen. Het cabinepersoneel bleek ook al aanwezig..In de cabinedeur stond een stewardess. Het wachten was alleen nog op de vliegers. Advertentie I.M. Toen een fabrikant met een heei magazijn vol met stuk ken, honderden stukken.... duizenden meters handdruk- gordijnstof omhoog zat, toen was het voor ter Heulen zaak de hele partij te kopen als speciale aanbieding voor alle klanten. Want onder de tien gulden vindt U In heei Rotterdam geen beter gordijnstof. Morgen gaat U het kopen, tientallen verschillende soor ten van deze handdruk- decoratiestof, 100% katoen, in linnen en structuurweefsel, drukstoffen van zes tot tien gulden normaal, voor nog géén drie gulden. Woensdagmorgen om 9 uur begint de verkoop van deze exclusieve cretonne In een weelde van kleuren en des sins, handdruk-decoratie- stof, 120 cm breed, door elkaar per meter voor Op aandringen van de commu nistische partij zijn zeven docenten van de veeartsehij kundige faculteit der Humboldt-universiteit in Oost- Berlijn ontslagen. Een uur voor het vertrek werd de naam van de gezagvoerder bekend gemaakt: J. A. Deknatel. Deze 'vier bander' had zaterdagavond bedankt als lid van de KLM-vliegersvereni ging. Als tweede piloot was aanwezig J. Blokker. Hij weigerde en trad toe tot de vakorganisatie. Vervolgens kwam op de nominatie te staan de vlieger Stroom. Ook hij verklaarde te staken en meldde zich ais lid aan bij de vereniging van KLM-vliegers. Een kwartier voor het vertrek viel de naam van gezagvoerder F. A. M. W. Houba, en hij was het die zonder overigens te hebben bedankt als lid van zijn organi- tie aan boord ging en vertrok. Maar hoe! Om half vijf posteerden rich twee agenten van de KLM-politie bij de „Isotoop". Op het platform wachtten de verslaggevers. Een kwartier later telden zjj tegen de twintig politiemannen, die allen in de buurt van het toestel bleven. Er stond bovendien een snelle politie wagen gereed. De „Isotoop" wachtte startklaar voor de IC A-hal Alle papieren waren aan boord gebracht. Het toestel zou Op het tochtige platform was het bijzonder koud. Na een minuut of twintig trokken de journalisten en fotografen zich terug onder een af dak. Zjj stonden er nog geen drie minuten, toen er een kleine gele auto over de startbaan op het wachtende toestel afstormde. De verslaggevers holden naar vo ren, maar toen waren al vier man uit de wagen gesprongen en de trap op gerend; de twee gezagvoerders (een in uniform, de ander in burger), ge flankeerd door twee rechercheurs. De vliegers werden tot in het to- stel begeleid toen pas keerden de politiemannen zich om en liepen langzaam naar beneden. Het hele tafereel had iets weg van een ontvoering uit een operet tefilm. De trap werd weggehaald. Voor het raam van de cockpit verscheen het hoofd van gezagvoerder Houba. Zijn collega Deknatel was niet te zien. Meestal heeft men in de cockpit een minuut of tien nodig voor het controleren van de instrumenten, voor de motoren kunnen worden aan gezet, de zogenaamde checklist is vrij omvangrijk, maar gistermiddag deden de gezagvoerders er bijzonder kort over. Om kwart voor vjjf kwam er be weging in de „Isotoop". De gezag voerders trokken het toestel on middellijk in een bocht en draaiden uit het gericht van de menigte in de richting van de startbaan. Enkele armen zwaaiden. En één man ging in de houding staan: de heer Van der Beek, hoofd stationsdienst. Hij salueerde zelfs. Het was een merkwaardig moment. Het ss. „Leader": een toekomst beeld Maandagmiddag omstreeks half vier meerde dit fraaie schip bij Thomsen's Havehbe&rijj aan de Waalhaven. Het had 25.500 ton steenkool aan boord, de grootste lading die ooit van de Ameri kaanse haven Hampton Roads in een keer naar Europa werd geva ren. Thomsen ontving het schip in stijl en begon met groot mate riaal aan de lossing. Vanmorgen om half acht waren al 21.000 ton kolen uit het schip verwijderd en vanmiddag om twee uur hoopt men helemaal klaar te zijn. De totale lostijd zal dus 22 uur be lopen en dat betekent dan, dat Thomsen de respectabele snel heid van meer dan duizend ton per uur heeft opgebracht De „Leader" heeft een laad vermogen van 34.000 ton en teas in Hampton Roads in vijftien uur geladen. Maar daarvoor is aan boord van het schip dan ook letterlijk alles geautomatiseerd.. Het viertal had op 29 september van het vorig jaar een vechtpartij ontketend in een Hilversums café. Zij mishandelden dc kastelein en een bouwvakker door met stoelen en hun vuisten te slaan. De politierechter las het strafblad van elk van de verdachten voor. Op dat van de vader prijkten reeds 22 veroordelingen. Hij en zijn zoons, de familie Van D., genieten in het Gooi de twijfel achtige reputatie enorme vechters te zijn. 'Week in, week uit,' zo zei de politierechter, 'zetten jullie in Hilver sum de boel op stelten. Jullie lokken vechtpartijen uit en onschuldige bur gers zjjn er het slachtoffer van. Maar nu zullen we eens zien wie de langste adem heeft. Jullie zullen weten tegen welke rechter je bent opgelopen. Ik zal de politie vragen jullie desnoods midden in de nacht In Stuttgart is een verkeerstun- neï in gebruik genomen, die met zijn 842 meter lengte de langste in Duits land is. Burgemeester Klett bracht in zijn openingsrede dank aan Rot terdam, Parijs, Antwerpen en Lyon die adviezen hebben gegeven voor de tunnelbouw. (Van onze parlementsredactie) De ministers Algera en Suurhoff en president-directeur Aler van de KLM hebben maandagmiddag ten huize van minister Suurhoff in Naar- den besprekingen gevoerd over de ontwikkeling van de salarisonderhan delingen tussen directie en vliegers van de KLM. De heer Aler had 's morgens minis ter Algera op rijn departement op d« hoogte gebracht van de recente gang van zaken. De salarisonderhandelin gen zijn, naar wij van bevoegde zijde vernemen, 's middags tijdens de be spreking met minister Suurhoff aan de orde geweest met het oog op het oordeel, dat de minister zai geven over de vraag, of de reële salarissen van de KLM-vliegers een achterstand vertonen ten opzichte van die bij de andere Europese luchtvaartmaat schappijen. Dit ministeriële oordeel kan «en dezer dagen worden verwacht. Direc tie en pilotenorganisaties hebben zich al eerder bereid verklaard dit als een eindoordeel te aanvaarden, op basis waarvan zij de besprekingen over salarissen en verdere arbeidsvoor waarden der vliegers zullen voort zetten. Ten slotte vernaaien wij uit be voegde bron, dat de kwestie van een eventuele bemiddeling van rijkswege ln de staking in verband met het ont slag van de gezagvoerders De Laat en Metz niet ter sprak» is gekomen. voor te leiden. Die vechtpartijen be ginnen me nu te vervelen.' Een van de jongens stond boven dien nog terecht wegens mishande ling van een blinde jongen, die hjj onder andere twee tanden uit zjjn mond sloeg. 'Je wist dat die jongen blind was, lummel,' zei de politierechter, 'en toch sloeg je hem. Je gaf hem een stomp in zijn gezicht, zodat de stak ker op straat viel. Hjj vertelde nog, dat zijn gebit zijn enige trots was. Ik vind het meer dan misselijk.' Een politieman, die als getuige werd gehoord, vertelde het een en ander over de vele vechtpartijen in Hilversum. Er was volgens hem in derdaad sprake van een soort ter reur. 'Vooral zaterdag en zondag hebben we er veel last van, De vechtersbazen zün dan dronken en zoeken ruzie. Van deze verdachten merken we op het ogenblik niet veel, maar ze heb ben alweer hun opvolgers.' 'Vorige week is er nog een agent gemolesteerd,' merkte de officier van Justitie op. t Tegen de kastelein, die over de vechtpartij in zijn café werd onder vraagd, zei de politierechter: V hoeft niet bang te zijn om te getuigen. We peperen het ze hier wel in. 0 krijgt desnoods speciale bescherming.' Die speciale bescherming was ove rigens al in de rechtszaal aanwezig. Vijf parketwachters stonden achter de vier verdachten, toen de politie rechter zijn vonnis van vier maan den celstraf uitsprak. zy hadden de handboeien al te voorschyn gehaald. De onmiddeliyke gevangenneming voltrok rich yzig kalm. Advertentie IM. Castella 25 D« staking van de piloten is voor de gehele KIM niet minder dan een ramp, zo zei de heer J. de Graaf, secretaris van de NVV-bond voor tuchtvaar tpersoneel De gehele betreurenswaardige gang van zaken is mede veroorzaakt door de omstandigheid, dat het vliegend personeel van de KLM met uit sondering van de telegrafisten in onvoldoende mate by een erkende vakorganisatie ia aangesloten. Hierdoor, ao zei de heer De Graaf, ontbreekt een goed overleg, dat voor alle afdelingen van het bedrijf werk zaam kan zijn. Het is te hopen, dar zo spoedig mogeiyk een oplossing van het con flict wordt gevonden en dat tevens de grondslag voor een goede vonn van overleg wordt gevonden. Maandagmiddag om 4 uur i* of Ondernemingsraad van de KLM by- eengeroepen om ingelicht te worden om- het conflict. Do heer P. j. van Hout, voorzitter van de Bedrijfsgroep Burgerluoht- Advertentie TJVL. ^Stormloop afgelast. Alle officieren 2itien nog te lezen in dc oantme." (Zó boeiend is nu PANORAMA 1) vaart van de Nederlandse Katholieke Bond van Vervoerspersoneei heeft verklaard dat de vakorganisaties, die deel utmaken van KAB, NW en CNV buiten het conflict staan. Er is hier een ontwikkeling geweest, die in het georganiseerd overleg tus sen partijen, die deel uitmaken van de werkgevers- en werknemersvak- centralen naar de mening van de heer Van Hout onvoorstelbaar is. Bij onze nationale luchtvaartmaat schappij is nu echter sprake van een prestigestrijd, die voor de KLM co voor de vliegers zeer schadelijk zal rijn, aldus de heer Van Hout. •Bovendien dreigt, er schade voor de ruim 16500 KLM-ere, die geen vliegers zijn. De heer Van Hout hoopt daarom, dat de staking, waarmee de vakbewe ging gelet op de haar bekende feiten piet kan Instemmen, op de kortst mo gelijke termijn beëindigd zal wordsn. Het bestuur van de afdeling Hoger- en Leidinggevend Personeel KLM, aangesloten bij de Bedrijfsgroep Bur gerluchtvaart van de Christelijke Be- irijfsgroepencentrale in Nederland (CNV) heeft de directie van de KLM een telegram gezonden, waarin het de actie der vliegers hartgrondig ver werpt. Het bestuur var, de sectie Hoger ets Leidinggevend Personeel KLM heeft< de directie dan ook verzekerd van zijp. volledige steun in deze moeilijke tijden. Allo koopsten van twee pakken Castella wasmiddel (Caste)Ia Gezinswas of Castella Parels) kunnen daarbij tijdelijk een stuk Castella Schoonheidszeep ontvangen voor slechts 25 centl I (Van onze parlementsredactie) De voorzitter van de socialistische fractie in de Tweede Kamer, mr. J, A. W. Burger, heeft aan de minister van. Verkeer en Waterstaat mr. J. Al gera, de volgende schriftelijke vragen gesteld: X. heeft de minister inlichtingen ingewonnen bij de president-directeur van de KLM, omtrent de redenen, welke deze ertoe hebben geleid twee piloten, welke deel uitmaken van het bestuur van de pilotenvereniging, op staande voet te ontslaan?; 2. zo ja, kan de minister dan mee delen, welke inlichtingen by daar omtrent heeft ontvangen?; '3. is de minister niet van oordeel, dat het onjuist moet worden geacht, maatregelen te nemen tegen perso neelsleden, op grond van uitlatingen, die zij hebben gedaan in hun functie als bestuurder van een vakvereni ging, die als partner in het overleg is erkend; 4. Mocht vraag 3 bevestigd worden beantwoord, meent de minister dan dat er voor de president-directeur van de KLM voldoende redenen aanwezig waren, om op deze algemene regel een uitzondering te maken?; 5. Mocht vraag 4 ontkennend wor den beantwoord, heeft de minister dan zijn oordeel over deze aangele genheid aan de president-directeur van de KLM kenbaar gemaakt? U kent het befaamde motto van Castella Schoonheidszeep: ledert vrouw kan med zijn Profiteer das van het bijzondere aanbod! I (Van een onzer verslaggevers) Twee jaar jeugdgevangenis heeft de rechtbank te Breda maandag op gelegd aan de 19-jarige stroper A. de B. uit St.-Willebrord, die een majoor van de rijkspolitie, jlxr. De Beaufort, in het been en de arm had geschoten. Deze straf was overeenkomstig de eis. Op 29 december was De B. met zjjn broer en een vriend in het jachtveld gesnapt door een patrouille van de rijkspolitie. De B. kon zich niet tijdig uit de voeten maken, was omgedraaid cn had „sta, of ik schiet.." bevolen. Viak daarop loste hjj een schot uit zjjn jachtgeweer. De majoor, hoewel gewond, wist de jongen neer te slaan. De officier eiste rijn zware straf, omdat hy poging tot doodstraf be wezen achtte. De verdediger meende dat de verdachte uit angst had ge handeld en vroeg onmiddellijk in vrijheidstelling. De rechtbank wees dit verzoek af. De officier deelde mee, dat er sinds eind vorig jaar 262 processen-verbaal wegens stroperij waren opgemaakt. Door de flinke straffen die de kan tonrechters hadden uitgesproken, wilden de stropers tot elke prijs uit handen van de politie blijven. De rechtbank heeft dezelfde dag nog uitspraak gedaan; twee jaar jeugdgevangenis, overeenkomstig de eis. MORTHEIM (AP) Drie uitge putte jongelieden, die een week ge leden zijn ontsnapt uit het commu nistische Oost-Pruisen (Polen), zjjn gisteren te Northeim in Hannover door spoorwegbeambten gevonden ln een verzegelde goederenwagen. Het drietal, dat van afkomst Duits is, verklaarde tot de vlucht te heb ben besloten, nadat de Poolse autori teiten hadden geweigerd hun uitreis visa te verstrekken. Zij hadden voor hun ontsnapping een voor Duitsland bestemde goede rentrein gekozen. Na enige dagen raakte echter huri voedsel- en water voorraad op en zy hadden erover ge dacht zich te melden by de commu nistische grenswachten, toen de trein zondag door Oost-Duitsland reed.

Het Vrije volk | 1958 | | pagina 2