Man brengt stiefdochter schotwond en 17 steken toe - eis 12 jaar Matser vraagt regering bemiddel Stagnatie in export reeds overwonnen 'ALER de faler' re weg te Delft uit Prinsenhof 1 n m Europese Commissie Opschieten met vrijhandelsgebied Waarschuwingsstaking in West-Duitsland m 11 Spreeuwenpraat Uitvoer dekt invoer voor 84% Ontslag piloten NIET na advies minister IVV V-protest bij Spanje: terreur Robert Schuman voorzitter Beta '58 vestigt ;erecord hoogti Landdag van Nieuwe Koers ÜS8Ü8 fftir MlSSliSi SIEBEL1 j HET VRIJE VOLK WOENSDAG 19 MAART 1958 PAGINA 3 Roodmus? Vroege vlinder Hoge Veluive Pieter Is een groot bewonderaar van het prachtige Nationale Park „De Hoge Veluwe". Ik zou graag wil len dat er nog meer mensen van gingen genieten dan nu het geval is. En daarom kan ik Rotterdamse natuurvrienden hartelijk aanbevelen zondagavond a.s. naar het Carnisse- huis aan de Lepelaarsingel te gaan, waar de bekende bioloog A. B. Wig man een lezing met kleurendia's over de Hoge Veluwe houdt. Aan vang 8 uur. Wandelstokken Wij herinneren ons nog het trieste bericht dat een poos geleden in de spreeuwenpraat heeft gestaan. Een bejaarde, invalide man lette even niet op zijn invalidenwagen. Gevolg: de twee wandelstokken die hij abso luut niet kan missen, verdwenen spoorloos. sa. t Rang voor tvraak Laatste zoen Al eerder bedreigd mm En dit is dan de verzuchting van een Schiedamse huis vrouw, moeder van een vijftienjarige dochter: jk snap er niet van, Pieter. Heejt mijn dochter de mooie naam van haar grootmoeder, Hendrika, Johanna, Jacoba; wil ze plot seling anders ge noemd worden: Yvonne. Waarom? Joost mag het we ten. Dat Riek, Riek je of Riekie, zoals wij haar noemen, vindt zo ouderwets. Dat hoort niet ■meer in deze tijd, zegt ze. En eigen lijk vindt ze het maar belachelijk, dat wij er anders over denken". Pieter voelt met deze Schiedamse moeder mee: de naam van- groot moeder mag er toch werkelijk zijn. Waarom dan zo'n andere, misschien wat vlotter-klinkende naam? Is deze spreeuw ouderwets? ik ge loof het niet, maar op het gebied van namea wel. Ik houd van namen die s,l "ele tientallen jaren in eer. familie gebruikt worden. Zo'n naam krijgt karakter, zo'n naam heeft in houd. Die naam gaat iets betekenen. Het is een traditie die waarde heeft. Bij de familie Spreeuw bijv. hebben in rechte lijn vader, grootvader, overgrootvader (en ga zo maar min stens zeven geslachten terug) alle maal Pieter geheten. En we zijn daar trots op. Die Schiedamse Yvonne is heus de enige niet. ik ken een aardige jongedame, die naar haar grootmoe der zo echt-Drents Zwaantiena was genoemd. Ze werd een,... Zwaantje en dat vond ze meer dan verschrik kelijk. Een andere, ook aardige jon gedame, kreeg van moeder en vader de naam Jannigje. „He bah, niks aan" zei Jannigje, toen ze ouder werd en zij moderniseerde haar naam. Het aantal Mientjes dat Miep en Neeltjes dat Nel werd, is ontel baar. Zijn er in de grote stad eigen lijk nog wel Mientjes en Neeltjes? Pieter weet dat een heleboel men sen het niet met hem eens zijn; lees de geboorteadvertenties in de kran ten. Ik herinner me nog dat er eens een vlaag was voor Noors-klinkende meisjesnamen. Daarna zijn de Fran se (Yvonne, Marianne, Madeleine) aan de beurt gekomen. Ook Engelse meisjesnamen trokken een poos lang zeer grcte belangstelling. Bij de jon gens is het op het ogenblik, geloof ik, dat héél korte en héél krachtige aan de beurt. En bij de meisjes denk ik met enige afschuw aan die afkor tingen van voor de oorlog: Babs Tops, Wops, MopsDe meisjes boeken stonden er vol van! Vecht er maar eens tegen, huis moeder! Zo'n modenaam is niet te gen te houden. En daar wijken ze, de Jacoba's Johanna's,Christina's,Alida's Geertruida's. Hulde aan de Friezei die vaak aan hun kinderen de echte, oude Friese namen geven. Die na men klinken leuk, vindt Pieter. Zij zijn waardevol en moeten in ere worden gehouden. In het Oranjepark te Vlaardingen zag mevrouw T. Boomert-Kram een bruinachtig vogeltje met een rood kopje. Zij raadpleegde twee vogel boeken en kwam tot de conclusie, dat het vogeltje misschien wel een roodmus was. Haar man is het er niet mee eens. De roodmus is een voor Nederland bijzonder zeldzame „dwaalgast". Er zijn niet meer dan acht waarnemingen in een reeks van jai-ën "Bekend. Bruinachtig met een rood kopje, dat zou ook een kneutje of een barm- sijsje kunnen zijn. Beide soorten zijn ook in 't vroege voorjaar in ons land te zien. Vergelijk de afbeelding en de beschrijving in uw vogelboeken met het Oranjeparkvogeltje, me vrouw. Pieter gelooft eigenlijk ook niet aan die roodmus. Roodmussen horen in Zuid-Europa thuis; ee vin den het hier in maart veel te koud. De eerste vlinder van maart, en nog wel zo'n mooie schoenlapper, is gezien door de heer A. de Boom, Jaffa 21 c te Rotterdam. Builen in de kou? Nee, op zolder waar ze ver moedelijk door binnenvallend zon licht was misleid. Op beschutte plaat sen komen vlinders soms erg vroeg te voorschijn. Jammer, dat één vlinder nog geen lente maakt. Het bericht kwam in de kranten. En een onbekende Rotterdammer raakte daar zo van ouder de indruk dat de invalide voor hem twee nieu we 'stokken mocht kopen. Welk aan bod vanzelfsprekend graag aanvaard werd. Zo heeft deze onbekende goed ge maakt, wat anderen een medemens misdaan hebben. Een best besluit van de spreeuwenpraat, meent Pieter. Aanbod In dank hebben wij de volgende aan biedingen ln ons Boek der Bijdragen ge noteerd: een bed, tafel, stoelen (alles bestemd) en kleding van H. uit de Oron- Jeboomstraat. een eiken ledikant van S. van de Dordtseatraatweg. een fauteuil (bestemd) en kleding van P. van de Vroesenlnan en een spiraal (twijfelaar) van de J. van de Jerlcholoan. Kleding hebben wij ontvangen van J. van de Voorde, tijdschriften over motoren van Van B. uit de Carnlssestraat, tijdschrift over boksen en motorsport van T. en postzegels, plaatjes, suikerzakjes en rols- bonnen van Van S. uit de Arenastraat. Verlies Mevr. Soomer, Prins Fredertk Hendrik straat 29b, heeft op 1 maart een pakje (Inhoud: 3 theedoeken. 1 paar kousen. 1 onderjurk en een tafellaken) op de toonbank ln een levcnsmiddelenzaak op de Hoogstraat neergelegd. Ineens was het verdwenen. Wie beeft het pakje gevonden? Vondst Mevr. Roest, De Manstraat 18a, heeft op 12 maart ln d§ Meermanatraat een wit tennlsschoentje opgeraapt. Op 10 maart vond mevr. Goddljn. Briel- selaan 168a, op de Strultenweg een pof- temonaale met Inhoud. De heer Be- xendsen, Brouwerestraat 16b, heeft 15 maart op de Goudserljweg een achter licht van een bromfiets opgeraapt. Dierenrijk BU de fam. Rovers, Bonaventurastraat 83a, ls zondag een groengele parkiet bin nen komen vliegen. Waar hoort deze thuis' Bij mevr. Steylulg, Pieter de Hoocbweg 116a, zijn twee poezen t« be- k0men' PIETER SPREEUW ttKvïS tX^'SvNt. "1 J ',2 •2«eMW8)SKvSftSKÏ&ï»M^;3&^5ÉH!s«ic4ifiw8ït8fiaiï!JxW Het was dan wel niet hele maal millimeterwerk, maar be hoedzaamheid, was toch geboden: er was immers voor de IS.75 me ter brede North Duchess" maar net vijf meter speling in de sluis naast de stormvloedkering te Krimpen aan den IJssel. Het prachtige schip werd ge bouwd door A. Vuyk en Zonen's Scheepswerven N.V. te CapeUe aan den IJssel voor rekening van A. G. Pappadakis en Co. Ltd. in Londen. Bijna voltooid moest het nog naar een werf in Schiedam, vanwaar het op 26 maart voor een driedaagse proeftocht zal vertrekken. Er was grote belangstelling rond de stormstuw, want hei was de eerste maal dat een groot zeeschip passeerde. De .North Duchess" meet 12.000 ton die. Bet schip zou aanvankelijk maan dagmiddag door de sluis getrok ken worden, maar sterke dicars- winden maakten het karwei te riskant. Het werd daarom een dag uitgesteld. Het lid van de Eerste Kamer, de heer Matser, heeft aan de minister president en aan de ministers van Verkeer en Waterstaat en van So ciale Zaken en Volksgezondheid de volgende Vragen schriftelijk gesteld: X. Is de regering niet met de vragen steller van mening, dat gelet op het karakter en de betekenis van het conflict tussen de directie van de KLM en de KLM-piloten het op haar weg ligt, te trach ten dit conflict door bemiddeling tot oplossing te brengen? 2. Zo ja, is de regering dan bereid daartoe geëigende stappen te on dernemen en de Staten-Generaal te zijner t(jd van haar bevindin- §en, ook omtrent de oorzaken en e aard van het conflict, mede deling te doen? (Van een onzer verslaggevers) Het gaat weer goed met onze export., zo kan men in zeer bevoegde kringen in Den Haag horen, na de cijfers over februari bekend zijn. Ondanks de teruggang in de conjunctuur is onze uitvoer de vorige maand gestegen en was zelfs $4 procent van onze invoer door export gedekt. Dit is voor deze tijd van het jaar een zeer hoog cijfer. (Van een onzer verslaggevers) „Ik acht deze verdachte schuldig aan poging tot moord op zijn stiefdochter, voor wie hij nog steeds een ernstige bedreiging vormt Hij dient voor lange tijd uit de gemeenschap te verdwijnen en in die periode moet de bedreigde maar zien dat ze ver wegkomt. Ik ge loof zelfs dat ze zich moet begeven naar een ander werelddeel." Nadat deze woorden en de daaraan toegevoegde eis van twaalf jaar met aftrek gistermiddag in de zittingszaal der Amsterdamse recht bank waren verklonken, stond hoog boven de openbare aanklager plotseling een meisje op, „Dat js te veel!" riep ze, „dat is te veel! Niet hij is de schuldige maar zU!" En zo eindigde deze bewogen zaak tegen de 53-jarige Amsterdamse los werkman A. F. F. K. met het ontrui men van de publieke tribune. Aan het begin van de zitting werd achter de zetel van de president een groot filmscherm gespannen, waarop ojn. opnamen werden geprojecteerd van een met bloed bespatte keuken in Amsterdam-Oost. Hier had het 24-jarige slachtoffer een schot in de borst en zeventien messteken geïncasseerd, waarna ach tereenvolgens een metalen pan, een koffiepot en een lamp op haar hoofd waren kapot geslagen. Zij getuigde met heldere stem en zo gezond als een vis. De man in de verdachtenbank hoorde alles onbe vangen aan. Reeds onmiddellijk na zijn arrestatie had hij bij de officier verklaard te hopen een zo lang mo gelijke gevangenisstraf te krijgen en zelfs nu nog had hij afgezien van de bijstand van de toegevoegde verde diger. Vergelijkt men df exportcijfers over de periode december 1957-februari 1958 met die van dezelfde maanden in het vorige jaar en laat men daar bij de prijsveranderingen en bijzon dere factoren buiten beschouwing, dan blijkt, dat de stijging niet min der dan zeven procent (7 heeft bedragen. Dit betekent, dat wij de stagnatie van de export, die hijna twee jaar geleden intrad, hebben overwonnen en dat wü over de twee jaar samen genomen een groei van vier "procent per jaar hebben bereikt. Dit is on geveer de groei, die minister Zijlstra op lange termijn gezien als noodzake lijk beschouwde. Van dé terugslag ln Amerika heb ben wü bij de export nog praktisch geen last, doordat de Amerikaanse recessie nog maar een beperkte in vloed heeft gehad op de landen, die onze grootste afnemers zijn. Ovèr de vraag hoe de Amerikaan se economie zich verder zal ontwik kelen, durven echter ook de meest be voegde beoordelaars die wij spraken, geen voorspelling te geven. Intussen wordt ia Den Haag al ge- (Van een onzer verslaggevers) 'Hulde voor uw eenheid en on derlinge trouw* aldus begint een van de adhaesietelegrammen die gisteren werden bezorgd bij de H.LM-vliegersvereniging op Schip hol. Afzender was 'een vooraan staand medicus' uit Den Bosch. Met iets van glundering las de woordvoerder van de vereniging de rest van de gespierde tekst: 'Verfoei directorate prestigezucht die conflict deed uitbreken stop - Achten Alcr de faler stop - Steu nen uw stakingsfonds met op brengst van verkocht KLM-aan- deel stop*. Advertentie IM. VERLOVINGSRINGEN MOOISTE COLLECTIE J STADHUISPLEIN 24-26 8 NIEUWE BINNENWEG,227 J (Van onze parlementsredactie) Het ontslagbeleid bij de KLM to een zaak van de directie en niet van de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Een woordvoerder van het minis terie heeft gisteren deze verklaring afgelegd, omdat verschillende berich ten de indruk hadden gewekt, dat de gezagvoerders J. F. de Laat en L. Metz door de KLM-directie waren ontslagen, nadat advies was inge wonnen bij de minister van Sociale Zaken. In verband met de bemoeienis die de minister heeft met het salaris geschil bij ,de KLM, heeft president- directeur Aler minister Suurhoff vrijdag op de hoogte gesteld van het voornemen van de directie de heren De Laat en Metz te ontslaan. Althans als zij desgevraagd zouden volhar den in hun aan de pers verstrekte mededelingen over de vliegveiligheid bij de KLM, de misleiding van aan deelhouders door de directie, de in tegriteit van de medische staf en het .misbruik van rapporten. In de verklaring van het minis terie is nu. duidelijk gezegd, dat het ontslag een zaak van de direc tie van de KLM is, waar de minis ter buiten staat. Van officiële zijde is verder mee gedeeld, dat maandag tijdens de bespreking van de ministers Algera en Suurhoff in Naarden met de heer Aler geen overleg is gepleegd tussen beide ministers ter bepaling van hun standpunt ten aanzien van bemidde ling in het conflict. ruime tijd gewerkt aan een oplos sing van het probleem van de export kredieten. Zoals bekend, hebben de werkgeversverbonden verleden week de noodklok geluid. Belangrijke ex portkansen gaan verloren zo zei den zijdoordat onze exporteurs minder krediet aan hun afnemers kunnen bieden dan bijvoorbeeld hun buitenlandse concurrenten. Men zal proberen, de mogelijkheden van de export financieringsmaatschappij om meer krediet te verstrekken, te ver ruimen. Het hele probleem wordt in tussen gemakkelijker, nu de kapitaal markt weer ruimer is. (Van een onzer verslaggevers) Dit het Stedelijk museum Het Prin senhof te Delft is in de afgelopen week een bronzen beeldje ontvreemd, waarvan de verzekerde waarde 2400 bedraagt. Het beeldje, voorstellende St. Anna te Drieën, dat in 1953 is gemaakt door de Brabantse beeldhouwer Frans Verhaak, stond in het Prin senhof tijdens de tentoonstelling .Nieuwe Religieuze Kunst", die zon dag voor het laatst in Delft was. Zaterdag werd het beeldje al ver mist, maar men wachtte nog even met aangifte, omdat men aan een studentengrap dacht. Nu nog geeft de politie de hoop niet op dat dit werk van studenten is. Het bronzen kunstwerkje is 19 cm. hoog en be hoort tot de collectie van de pro vincie Noord-Brabant. Eind mei zal van Italiaanse zijde een aanvang gemaakt worden met de boorwerken in de Mont Bianc. Rond twintig jaar geleden was hü hertrouwd met de Vrouw, wier op groeiende dochter er naar zijn me ning de schuld van was dat hij van 1953 tot 1957 in de gevangenis be landde. „op grond van ontucht met een minderjarig stiefkind". Gedurende zün straftijd had het meisje een verhouding aangeknoopt met een andere man en. de wraak lust van haar stiefvader kennende, maakte zij zich na diens vrijlating uit de voeten. Pas op de ochtend van de tiende september had hij haar ontmoet in haar woning in de Indische buurt, waar ook de moeder en een 23-jarige vriendin aanwezig waren. „Ik had inderdaad een revolver bij me," zo gaf verdachte toe, .maar al leen voor zelfverdediging, omdat ik werd bedreigd door mijn mede-min naar. Ik heb het weer goed willen maken en gewacht tot mijn stief dochter opstond. We hebben nog thee gedronken, de sfeer was niet erg familiair. Ik kan me zelfs herinneren dat mijn stiefdochter op een gegeven moment zei: 'Hè, wat een gedrukte stemming hangt hier.' Nou, en toen het niet lukte kreeg ik liet idee mij van het leven te be roven. Maar eerst wilde ik mijn stiefdochter spreken, eerst wilde ik in de keuken afscheid van haar ne men. Eenmaal daar beland gaf ik haar voor het laatst een zoen en hief Ik de revolver naar mUn slaap. ZU wilde mü verhinderen te schieten en tijdens de worsteling die volgde is de revol ver afgegaan. Ik raakte mijn zinnen kwijt en kan me van de rest niets meer herinneren. Het is mogelijk dat ik haar heb gestoken, maar dat mes moet ik dan ergens in de keuken heb ben opgepakt. Denkt u werkelijk dat ik haar wilde vermoorden? Maar dan had ik haar toch een meter van mij afgeduwd en haar dan doodgescho ten? Ik ben vier jaar in dienst ge weest, ik kan met een revolver om gaan, dat was geen kunst geweest." Volgens de stiefdochter was de af faire precies zo verlopen als verdachte veronderstellenderwijs had geschil derd: hü had haar van zich af ge duwd en toen geschoten. Hieruit trok de officier de conclu sie dat hij volgens een plan tewerk was gegaan in welke opvatting hij werd gesteund door het psychiatrisch rapport dat in de volkomen toereken bare en zelfingenomen verdachte niet de potentiële zelfmoordenaar zag. 'Trouwens,' aldus de officier, 'hij heeft het meisje al eerder met een speelgoedrevolver bedreigd en in de keuken uitgeroepen dat hü met haar zou afrekenen.' De president bepaalde de uitspraak op 1 april. BRUSSEL. MADRID (Reuter, Bei- ga, AFP) Het Internationaal Verbond van Vrije Vakverenigingen heeft krachtig bij Spanje geprotesteerd tegen het opschorten van de burger rechten in het mijngebied van Ovie- do, in Noord-Spanje. De mijnwerkers in deze streek voeren al bijna twee weken obstructie en stakingsacties en de regering poogt de arbeiders weer aan het werk te krijgen door kracht dadige maatregelen. Het IVW noemt de maatregelen „terreurmethoden" en doet een be roep op alle democratische krachten in de wereld om in Spanje een „voor lopige onpartijdige anti-totalitaire regering tot stand te helpen brengen opdat het Spaanse volk door vrije verkiezingen zijn eigen regeringsvorm kan bepalen". De secretaris-generaal van het IVW, de Nederlander Oidenbroek, zal bij de VN en bij de internationale arbeidsorganisatie klachten tegen de Spaanse regering indienen, Ook onder de medische studenten van Madrid, Barcelona en Saragos- sa heerst onrust. De studenten wei geren college te lopen uit protest te gen de verlenging met twee jaar van de specialistenopleiding. Als zij don derdag niet in de collegezalen zijn teruggekeerd zullen maatregelen te gen hen worden getroffen. De Amerikaanse posterijen zul len 17 april, ter gelegenheid van de opening van de wereldtentoonstelling te Brussel, een postzegel ter waarde van drie dollarcents uitgeven, waar op het Amerikaanse paviljoen zal zijn afgebeeld. jf... -:.J. (Van onze speciale verslaggevers) Het dagelijks bestuur van de Euromarkt heeft dinsdag in Straats burg een opmerkelijk initiatief genomen. Hoewel zelf nog maar twee maanden oud, heeft de commissie uit eigen beweging ingegrepen in het gesprek tussen de zes Euromarktlanden over de vorming van een vrijhandelsgebied met Engeland, de Scandinavische landen en andere Westeuropese landen. BONN (Reuter/DPA) Miljoenen Westduitse arbeiders hebben vanmor gen naar hun werk moeten lopen doordat het openbare vervoer verlamd was door een „waarschuwingsstaking" van 24 uur van ongeveer 350.000 man personeel van openbare diensten. De staking is uitgeroepen door de betrokken vakbond uit protest: tegen de vertragingstactiek" van de werk gevers bij de onderhandelingen over een eis van de bond tot het toekennen van een loonsverhoging van 23 pfen nig per uur. Het laatste tegenaanbod van de werkgevers was negen pfen nig. De politie, de brandweer en het verplegend personeel in ziekenhui zen nemen niet aan de staking deel. Ook in het Saargebied, Ham burg. Bremen en enkele steden, waar de openbare vervoersbedrij ven afzonderlijke loonovereenkom- sten met de vakverenigingen heb ben wordt niet gestaakt. De gemeentelijke autoriteiten heb ben nooddiensten georganiseerd voor de water-, gas- en elektriciteitsvoor ziening. De bond van personeel van open bare diensten, die de staking maan dag heeft afgekondigd, heeft bekend gemaakt, dat als tegen maandag a.s. geen regeling met de werkgevers is getroffen, een staking voor onbepaal de tijd afgekondigd zal worden. Mel Ferrer en Audrey Hep burn, die dejr de aard van hun beroep zo vaak gescheiden moe ten leven Mei filmde het laatst in Hollywood, Audrey in Afri ka zijn weer eens verenigd. Voor de zoveelste maal. Ze staan zo stevig gearmd en kijken zö gelukkig, dat men er niet aan moet denken dat ook deze her eniging van korte duur zal- zijn. Zü moet in Rome onpnamen maken voor de film de geschie denis van een non, hem wacht een rol in een nieuwe film in Amerika. Dit gesprek dreigde op niets uit te lopen vooral door de Franse opvat ting, dat men niet tot een algehele vrijhandel voor alle produkten tege- lük moet trachten te komen, zoals Engeland heeft voorgesteld, maar dat men voor alle produkten afzonderlijk onderhandelingen zou voeren. In de praktük zou dit Franse plan op niets zijn uitgelopen en de andere Euro marktlanden waren er dan ook alles behalve gelukkig mee. De Europese commisie heeft nu op een conferen tie van de ministers van Economi sche Zaken van de zes Euromarkt landen bij monde van haar voorzit ter prof. Hallstein, haar visie op de zaak gegeven. In kringen van de Nederlandse de legatie achtte men het van bijzon dere betekenis dat de commissie met inbegrip van de twee Franse ieden er reeds in de inleiding van haar plan de nadruk op legt, dat de vrijhandelszone noodzakelijk en op korte termijn tot stand moet komen. De vrijhandelszone is een lossere vorm van samenwerking dan de Europese markt, maar vooral voor Nederland met zün nauwe handels betrekkingen met Engeland en Scan dinavië is het van het allergrootste belang, dat deze aanvulling op de Euromarkt tot stand komt. Over de inhoud van het nieuwe plan van de Europese commissie is nog weinig be kend. De Nederlandse onderhande laars waren er nog niet helemaal tevreden mee, maar zagen er toch 'n reeks van goede punten in. In ieder geval is het van betekenis, dat de Europese commissie reeds nu een i eigen gezicht toont en dat ze blijk- baar niet van plan is 2ich neer te leggen bij een afsluiting van de Euro- 1 markt van de rest van de wereld. De ministers hebben dinsdag ver der o.a. gesproken over de samen stelling van het economische en so ciale comité, populair gezegd de sociaal-economische raad van Euro markt. Ze hebben besloten de repre sentatieve organisaties van land bouw, industrie en vakbeweging uit te nodigen voor 2 april schriftelijk te vertellen, hoe zij dit comité zouden willen zien samengesteld. Met name de kwestie van de pariteit van werk gevers en werknemers in dit orgaan is nog sterk omstreden. Hier is dan de eerste officiële foto van Monaco's 1 oogappel: prins Albert. Prinses-moeder Gracia toont haar prille zoon trots aan de icereld. Het prinsje zelf doet wat alle baby's doen: lekker slapen dicht tegen moeder aan. STRAATSBURG (AFP) Robert Schuman, voormalig Frans minister van Buitenlandse Zaken en een groot voorvechter van de Europese eenheid, is woensdag te Straatsburg tot voor zitter van de nieuwe assemblee van „Klein Europa" gekozen. DALLAS, VS (AP) De Ameri kaanse Vanguardraket is sneller om hoog ge_stegen en verder in de ruimte doorgedrongen dan men had ver wacht. Van de drie nu cirkelende kunstmanen houdt Beta-58 dan ook het hoogterecord met een maximale afstand van 4000 km van de aarde (tegen 2500 voor Explorer en 1930 km voor Spoetnik 2). In de komende weken zal wederom een Vanguard worden afgevuurd, dit maal met een satelliet van een halve meter doorsnee, zo is gezegd door de wetenschappelijke afdeling van de marine. Dr. Werner von Braun heeft zich geestdriftig uitgelaten over het suc ces van de Vanguard. Pas twee jaar geleden is aan dat project begonnen, zei hy, en het bouwen van zo'n ge compliceerde raket in zo'n korte tüd is nog nooit gepresteerd. Te Cape Canaveral is gisteren een zeer geheim geleid projectiel gelan ceerd van het type Bull Goose. Dit apparaat zou een speciaal mechanis me hebben om een „valse echo'' te verwekken op radarschermen. De jaarlijkse landdag van de de- mocratiscb-socialistische jongerenor ganisatie Nieuwe Koers wordt dit maal gehouden op Hemelvaartsdag op de terreinen van de stichting Voor Zon en Vrüheid te Vierhouten. Het thema van de dag is De verkiezingen. De voorzitter van de PvdA, Evert Vermeer, en minister Suurhoff zul len toespraken houden. Voorts tre den op het Amsterdams Studenten- Cabaret, Thom Kelling en het kwar tet van Ger van Leeuwen. De eerstvolgende Karchentag zal in Miinchén gehouden worden en wel in 1959 van 1216 augustus.

Het Vrije volk | 1958 | | pagina 2