PHILIPS W ip-wappen Maas ingegooid, buizen als rietjes gebogen van minister Simrlioff CPN-kamerfractie in meerderheid tegen P. de Groot Opgeschoten jeugd pleegt vandalisme in Rotterdam Vier doden in het verkeer Harlingen 35 weer terecht S oreeuwen praat W7 t» k i Agenten gewond Valse dollars in omloop door 2 Amerikanen TV-antennes weg bij hoogfrequent zenders Zo ja, dan wachtU een verrassing. lichtgewicht-snelstn'jker. Het vrije volk MAANDAG 31 MAART 1958 PAGINA 3 Actie Rotterdam Collecte 'Vief naar ivens Alles vernield De speeltuin van het Noordcreïland is een ruïne geworden. De afraste ring werd losgetrokken, klim- en slin- gerpalen werden uit de grond gerukt, de mooie, stevige draaimolen werd dusdanig bewerkt dat h|j geheel uit (Vervolg van voorpagina) S0LA-FABRIEK TE ZEIST ZWARTE LONEN FONDSSPREEKUREN Stroom van laster hx scherven IJdele verwachting Pi eter heeft zater dagmiddag iets in en m verdrietigs gezien. Ik stond-op het Prins Frederikplein (Noor der eiland) en zag hoe de voorzitter van de Rotterdamse Speel tuincentrale met triest gezicht keek naar de verbogen en verwrongen buizen, die eens speelwerk- tuigen waren. Alles vernield door de op geschoten jeugd. Een j--. s?bade van duizen- _,HeV, speeltuinwerk kan op dat Noordereiland niet meer voortgezet worden. De RSC heeft die overblijf selen opgeruimd. Ja een triest gezicht was het. Dit bleef er over van een aanvankelijk wei met enthousiasme begonnen werk m het belang van het kind uit de grote stad. Maar er was geen be langstelling meerEn de opge schoten jeugd kreeg vrij spel. t Zou een zeer sombere zaterdag zijn geworden, wanneer Pieter niet op zijn bureau een mededelingenblad van een andere speeltuin had gekre gen. En wel 'n zeer feestelijk uitziend blad: de speeltuinvereniging „Tarwe- wijk" (zo langzamerhand we! bekend in deze rubriek! bestaat tien jaar en daar willen ze in Zuid toch wei even aandacht aan besteden. Al blijft de opening van het nieuwe clubhuis half juni natuurlijk het allerbe langrijkst. De voorzitter van de Raad voor de Lichamelijke Opvoeding, dr. J. G. Bos- ma, schreef een kort jubileumarti- keltje waarin hij opmerkt: maar tooh moeten de ouders in de ver schillende wijken liet spits afbijten. In de ene buurt lukt dit alles wat beter, in de andere wat minder dat kan van allerlei toevallige om standigheden afhangen. Een wijk •waar het goed gelukt is, is de Tar- wewijk." Voorzitter A. de Vos neemt een duik in het verleden en kijkt met ple zier hoe alles toch eigenlijk naar wens is verlopen. Maar: Momenteel bevindt de vereniging zich in een hausse-periode het lijkt, alsof alles wat wordt aange pakt niet kan mislukken. Maar laten wij niet uit het oog verliezen, dat de boog tot het uiterste gespannen staat want na het tot stand komen van ons clubgebouw, een project dat de krachtbronnen zeer zwaar heeft aan gesproken, zullen wij waakzaam moeten blijven om datgene wat be reikt werd, te consolideren." Pieter vindt dat de heer De Vos hiermee de spijker precies op de kop slaat. En nu denk ik weer even aan dat Noordereiland, 't Is wel bijzon der, jammer dat daar niet. geconso lideerd kon worden. Een krachtige, gezonde speeltuinvereniging is toch van zo groot belang voor elke wijk Een van de leraren van de tech nische school aan de Hlllevliet, de heer D. Maandag, heeft voor de speeltuinvereniging „Taxwewijk" een soort „wapen" gemaakt. Het is een gelijkzijdige driehoek waarin heel wat te zien Is. En ik vond dit alles toch Wel een bijzonder aardige sym boliek van het speeltuinwerk: ,J)e gelijkzijdige driehoek met mo tieven bedoelt de vereniging alzo symbolisch voor te stellen. De jon gen en het meisje zijn nl. de jongens en meisjes die hand in hand, elkaar vertrouwelijk aankijkend, in de ver eniging zijn. Het spel wordt gesymbo liseerd door ie bal, de werkgemeen schappen door de hamer. Alles wordt gedragen op de handen van ouders, .bestuur en leiders. De gelijk zijdige of regelmatige driehoek wijst op de regelmaat en orde in de ver eniging, hoewel volgens de tekening de jongens en meisjes wel eens pro beren met hun hoofd daar even bui ten te komen." „Wij vragen uw aandacht voor de circa 150.000 atstmapatiënten. waar- circa 150.000 astmapatiënten, waar voor het feit dat er in Nederland jaarlijks zes- a achthonderd astma- patiënten sterven." Als rietjes zijn de buizen een voudigweg gebogen. Dit zegt ons de stichting „Astma Bestrijding" (voorheen stichting „Ac tie voor het astmatische kind", die een Actie 1958 Rotterdam heeft ont ketend en de vurige hoop koestert dat er aan het eind van dit jaar ander halve ton bij elkaar zal zijn verza meld. En wat wil de stichting met dit geld doen? Uitbreiding van de opname-capaciteit, hetzij door ver groting van de bestaande tehuizen, hetzij door oprichting van meer te huizen: het verlenen van steun aan pogingen om ook de astmabestrijding bij volwassenen op grote schaal ter hand te nemen. Enz. enz. Pieter weet niet of de lezers trouw die prachtige reportageserie „De lange weg" hebben gevolgd. In die serie werd ook aandacht besteed aan de astmapatiënten. En wat ik daar hoor de, brengt mij volle sympathie naar de doelstellingen van deze stichting. „Twintigduizend Nederlandse kinde ren dreigen invalide te worden als wij niet helpen," leest Pieter. Dit is het gironummer: 53.70.00 on der vermelding „Actie 1958 Rotter dam." De secretaris van de wykgemeen- schap 110 Morgen vertelt mij dat men op 12 april in voormalig Hillegersberg en 110 Morgen een straatcollecle voor het jaarlijks uitstapje van de be jaarden zal houden. Collecteurs en coliectrices kunnen zich opgeven bij mevr. In 't Hout, Minervalaan 15 ot bij het secretariaat van de wijkge- meenschap, Poseidonstraat 12. Aanbod Met veel plezier hebben WU aan het begin van deze week de volgende aan biedingen genoteerd: twee matrassen van Z. uit de Van der Palmstraat, kleding en schoenen van M. van de Kerkhofiaan, van O. uit de Erasmusstraat en van K. uit de Vettenoordstraat te Vl&ardlngcn. Kleding, een puzzel en diversen noteer den wii van N.N.. kaarten van kerken, postzegels, reisbonnen cn lucifersmerken van Van der Nschoenen van E. van de Mathenesserdljk en van W. uit de Trans- vsalstraat. Verrast werden wy met een handnaaimachine (bestemd) van R. van de Aveilng to Hoogvliet. Vijf gulden voor een speciaal doel ontvingen wij van M. uit de Heldringstraat te Maassluis. H. uit de Florastraat bracht twee guldeu voor de aanvraagster van de rolstoel en 's-Gravendeel bezorgde weer een flinke hoeveelheid capsules voor de wagen van Dlkkie. Boeken noteerden wij van B. van de Ze Hogenbnnweg, restjes wol van een onbekende en reisbonnen voor de reis van de astma-patiënt van N.N. uit de Vlasakkerstraat, van G. uit de Adaros- hofstraat en. van eert onbekende van oc Mijnsberenlaan. Alle aanbieders onze hartolijke dank. Vondst Mevr. Kreijcrsteln, Dreischorstraat 54a. heeft in het begin van de vorige week in Pendrecht een rond dameshorloge ge vonden. Een klnderbrll met licht montuur en een donkere bovenrand berust bij 'ie fam. G. Vliegenthart. Koornwaardstraat 17a. Deze bril werd vorige week gevon den op de Oostzeedijk. Mevr. Van Breda, Veldloopstraat 38, ontdekte op het Sta tionsplein een zijden souvenlrsjaal. Verlies Yvonne Keljzer, Oldegaarde 470c. ver loor donderdagmiddag haar plastic pop tussen huls er. de Lerenkamp. Het popje heeft ingeplant haar en een roze gebreid jurkje aan. Mevr. Kampman, Insuilnde- straat 75. is donderdagmiddag in Blij- dorp of het Noorden van de stad baar Llp&sieutel kwijtgeraakt. PIETER SPREEUW De 48-jarige motorrijder 3. va» S, uit Amsterdam is zondagmiddag op de Jaagweg bij Ilpendam de macht over het stuur kwijtgeraakt en tegen een boom aangereden. Hü overleed enige tijd later in het ziekenhuis te P urmerend. Te Tilburg is zaterdagmiddag de zevenjarige Henricus van Lieshout bij het oversteken van een straat do delijk: gewond. In Den Haag gebeurden zaterdag twee ongelukken met dodelijke af loop. De 35-jarige bromfietser A. van Krevelen botste in de Westermolen- straat tegen een tram en werd daar na door een auto overreden. De 65-jarige bromfietser C. J. van 't Oostende botste op het Camegie- plein eveneens tegen een tram. Ook hij overleed aan zijn verwondingen. (Van een onzer verslaggevers) OP HET NOORDEREILAND te Rotterdam hebben opgeschoten jongens van de eens zo aardige speeltuin op het Prins Frederik- pleineen trieste ruïne gemaakt. De heer A. Niclaes, voorzitter van de Rotterdamse Speeltuincentrale schatte zaterdagmiddag hoofd schuddend de schade „Wanneer we alies weer in de oude staat te rug zouden willen brengen, kunnen we zeker vijfendertighonderd gulden op tafel leggen. Dit betekent het einde van de speeltuin op het Noordereiland. We gaan de boel slopen. We redden wat er nog te redden is De ravage die de jeugd van dit eiland in naar men zegt nog geen week tijd in de avonduren heeft aangericht, is ontstellend. En men vraagt zich af hoe het mogelijk was de flinke, ijzeren bui zen van de speelwerktuigen te buigen en te verwringen alsof het tere rietjes waren. De heer Niclaes toonde ons met tranen in de ogen: „Hier. dat was ien mooie glijbaan. Het hout is er afgesioopt. de onderkant is losgerukt 'an de fundering. En onze wip-wap- nen? Verdwenen in de Maas. Hoe is net mogelijk dat de boel zo vernield kan worden." De voorzitter van de tientallen peeltuinen overkoepelende centrale heeft al zeer vele jaren op de bres ge staan voor de speeltuin, die het grote- dskind zo dringend nodig heeft. Nu Is z|jn teleurstelling diep: „Vo rig jaar hebben ze deze tuin ook al zo vernield. Zelfs de portiersloge en het toiletgcbouw z|jn toen gesloopt. We hebben er f 3.000 in gestopt om alle; weer op te knappen. Maar dat gaat nu niet meer." En bitter klinkt het: „Is deze buurt dan geen speel tuin waard? K|jk, zelfs in deze puin hoop spelen de kinderen nog. Het is met de speeltuinvereniging ..Noordereiland" de laatste tijd niet naar wens gegaan. De vereniging werd, voornamelijk op initiatief van oen hoofdonderwijzer, een tiental ja ren geleden opgericht. Aanvankelijk ging het goed, actieve buurtgenoten besteedden er hun vrije, tijd aan: er kwam op dat roezige Noordereiland een speeltuin die er zijn mocht. Ein delijk was ook daar gelegenheid om de kinderen te laten spelen. Maar het ging mis. De belang stelling van de buurtgenoten taan de. leiders en leidsters konden nau welijks gevonden worden. De speel tuincentrale probeerde energiek om er weer wat gang in te brengen. Er werden filmavonden georganiseerd, maar er kwam zowat niemand. Ten slotte was er zelfs geen bestuur meer! De kinderen zoeken zelfs nu nog hun plezier in de totaal ver woeste speeltuin. zjjln voegen gerukt ingezakt op de grond ligt. De schommels zijn ner gens meer te vinden. Alleen wat ver wrongen, men zou haast zeggen, in elkaar gevlochten, Ijzeren buizen ble ven over. „Vorige week is er nog een jon gen van de glijbaan gevallen," zegt de heer Niclaes „hij had een hersen schudding. We branden de resten maar los. We slaan de overblijfselen ergens op. 'n Zwarte dag voor het speeltuinwerk. Altijd heb ik speel tuinen mogen openen. Nu moet ik er een afbreken Van de schommels bleef niet veel anders over dan een hoop verwrongen buizen. Advertentie l-M. Stuur de officiële aankondiging of advertentie waarin U Uw verloving bekend maakt aan de U ontvangt dan gratis ter kennis making enkele couvert-artikelen als begin van Uw toekomstige SOLA- UITZET. UW TAFElGE&Et WIT ALS ZILVER VOOR UW LEVEN De totstandbrenging van regelin gen behoort tot de taak van de werk gevers- en werknemersorganisaties Minister Suurhoff acht het' daarom minder juist thans reeds de instel ling van bovenaf van een aanvul lende pensioenvoorziening voor de restgroepen in overweging te nemen. Minister Suurhoff acht het ver schijnsel der zwarte lonen een euvel dat bestreden moet worden. Eerlijke en redelijke pogingen tot daadwer kelijke sanering kunnen op zijn medewerking rekenen. De minister voegt eraan toe, dat het onjuist zou rijn de sanering te bereiken door de zwarte lonen (gedeeltelijk) te lega liseren. De onderlinge loonverhoudtngen moeten, in het oog worden gehouden. De coördinatie raakt zoek. zo zegt ie minister, als men hen, die door omstandigheden een te hoog ioon aebben weten af te dwingen, deze voorsprong in rechtsgeldige vorm aat behouden en niets toekent aan iiegenen die zich steeds aan de nor- nen hebben gehouden. De minister acht het nodig het jverwerk vooral onder de huidige >mstandigheden tot het uiterste te jeperken. Maar als er geen geschikte irbeidsreserve aanwezig is, zou het liet van wijs beleid getuigen, geen jverwerk meer toe te staan. Hier- ioor zouden immers activiteiten van indernemtogen worden afgeremd, ook en nadele van de export. Over de bestrijding van de werk- ooshcld zegt de minister, dat ver- voting van de export grote aandacht verdient. Ook vergroting van de be- iparingen Is wenselijk, maar de werk- felegenheid kan er in bepaalde be- Irijven op korte termijn nadeel van mdervlnden. Verbetering van de economische itructuur in de ontwikkelingsgebie den is van groot belang. Minister Suurhoff vindt het niet gewenst nu reeds en nogmaals in te taan op het vraagstuk van de over- natlge toeloop van ziekenfondspa tiënten naar het spreekuur van de ïuisarts. Dat kan beter gebeuren, bij ie behandeling van het ontwerp- Ziekenfondswet. Daarvan vordert de voorbereiding in belangrijke mate. Overigens is de minister het eens net hen, volgens wie de overmatige toeloop niet zulke onrustbarende vormen heeft aangenomen, als we! van verschillende zijden wordt ge suggereerd. Er is geen overtuigend materiaal geleverd voor de stelling, lat hier wantoestanden zijn ont staan. Minister Suurhoff wil niet ontken- i nen, dat er wellicht morele over- wegingen pleiten voor het toekennen van een vergoeding aan ziekenfonds- verzekerden die zich tijdens het tand- artsenconflict hebben laten behande- 'en. Toch is hij er niet toe overge- gaan stappen te ondernemen, die de j uitkering van een dergelijke vergoe- j ding mogelijk zouden maken. Da ziekenfoudsorga.nisa.tles treden op namens de verzekerden, die de fondsen vormen en besturen. Het zou volgens de minister onjuist zijn die genen die mede aansprakelijk zijn voor het ontstaan der moeilijkheden achteraf tegen de gevolgen daarvan in bescherming te nemen. Ook ziet hij bezwaren tegen de in cidentele toekenning van vergoedin gen in geld In plaats van in natura, waarop het systeem ls gebaseerd. Advertentie I.M. Opgeschoten jongelui hebben zater dagavond tijdens een vechtpartij in een Steenwijks café twee politieman nen gewond. Een der ongeveer twintigjarige jon gens sneed met een kapotgeslagen bierglas een polsslagader door van de hoofdagent Wachteveld. Diens collega Bergsma werd aan het hoofd gewond. De ruzie ontstond toen de café houder niet meer wilde tóppen vooi een troep opgeschoten Jongelui uit Havelterberg, (Van een onzer verslaggevers) In Rotterdam zijn twee Amerika nen gearresteerd, verdacht van het uitgeven van valse dollarbiljetten. Het zijn twee zeelieden uit New York van 43 en 46 jaar oud. Zij werden aan boord van een Amerikaans schip in de Rotterdamse haven aangehou den. Zowel in Amsterdam als in Rot terdam kwamen vorige week aan giften bij de politie binnen van valse 20-dollarbiljetten. Men wist reeds, dat ze in Amsterdam waren uitge geven door een bijzonder lange man. In Rotterdam echter sprak men over een bijzonder kleine, in gezelschap van een heel lange. Deze opvallende combinatie, waar bij nog een opvallend wit-zwart ge blokte regenjas kwam, heeft het de Rotterdamse recherche vereenvou digd de mannen te pakken. Zij stelde een onderzoek in op een van de Amerikaanse schepen in de haven en het trof, dat er toen net een „Watt en Haif Watt"-stel aan boord kwam. Een rechercheur volgde hen naar de hut en daar lag de ge blokte regenjas De zeelieden zitten nu op het Rot terdamse hoofdbureau. Het onder zoek naar de herkomst van de bil jetten is nog aan de gang. Het zjjn nagemaakte exemplaren, genummerd G 75752465 A. (Van een onzer verslaggevers) De strijd om de macht in de EVC wordt nu ook op een tweede front uitgevochten. De aanhangers van de groep Rcuter-Brandscn hebben besloten geen duimbreed te wijken in de openbare lichamen. Het eerste gevolg van deze houding' zal zijn, dat de heer B. Brandsen de benoeming zal aanvaarden tot lid van de Tweede Kamer voor de CPN in de vacatureReuter. In de Tweede Kamer zat de CPN-fractie dan in meerderheid bestaan uit tegenstanders van de CFN-secretaris, de heer F. de Groot, Van de zeven CPN-kamerleden be horen. de volgende vier tot de anti- Paul de Grootgroep: G. Wagenaar, H. Gortzak, B. Brandsen en mevrouw R. LipsOdinot. De heer De Groot kan ton slechts rekenen op zich zelf en (waarschijnlijk) op de heren M, Bakker en C. Borst. Hoezeer de zaken in de CPN in korte tijd zijn toegespitst, blijkt dui delijk uit deze ontwikkeling. Op 18 fabruari 1958 bedankte de heer F. Reuter nog op verzoek van z|jn partijbestuur voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer. Nu zou er een goede kans z|jn, zo vernemen wij, dat de heer Reuter in de Tweede Kamer terugkeert. De heer Brandsen zou nl. van plan zijn na enige t|jd zün zetel ter beschik king te stellen. Hierna zou volgens de normale procedure de heer Reu ter opnieuw benoemd verklaard wor den tot iid van de Tweede Kamer. Hij zou dan zijn benoeming aanvaar den. De wijziging in de houding van de heer Reuter spruit voort uit de stroom van laster, waarmee hij en zijn aan hang volgens hem in de EVC zijn overgoten via vele kanalen. In De Waarheid werden hij en zijn vol gelingen uifgemaakt voor alles wat lelijk is. Van „kameraden" werden zij handlangers van de reactie. In vergaderingen deden de aan hangers van P. de Groot er nog een schepje op. Reuter en Brandsen wer den geregeld geschetst als „BVD- spionnen" en „dieven van het geld van de arbeidersklasse". Het „Refehl 1st Befehl-principe", dat als een karikaturïsme van het zgn. democratisch centralisme de zaken in de CPN regelt, ligt voor deze groep thans in scherven. Een hele reeks factoren heeft Brandsen-Reuter c.s. voor een con flict gesteld. Het ging erom de auto riteit van de partij te erkennen en opnieuw te buigen voor de knoet van Paul de Groot, of door het breken van deze betovering zich zelf partij te stellen tegenover de dictatuur in de CPN. Hun keus is beïnvloed door het feit, dat de radicale frases van de partij leiding geen basis vonden in het Nederlandse volk; dat zij een steun punt hebben In de EVC en door de recente ontwikkelingen binnen de be weging van het wereldcommunisme. Lang heeft de groep Brandsen- Reuter zich stilgehouden. Zij hecft waarschijnlijk vehoopt. dat Paul de Groot c.s. de EVC tegen een vastbe raden oppositie binnenskamers wel ongemoeid zou Talen. Maar dat was een ijdele verwach ting. Op 14 februari jl. plaatste de heer P. de Groot in De Waarheid zijn cryptische oproep „de rechtsen bui ten staat té stellen". Dat was het sein voor de communistische "knokploegen zich te organiseren. Met getrokken messen werd op 8 maart een vergadering van het hoofdbestuur van de ÉVC-metaal uiteengejaagd. Nauwelijks twee dagen later werd de penningmeester van de EVC de heer R. Smid een hersen schudding geslagen. Advertentie LM. Het bestaan van hoogfrequent TV zenders, die TV-antennes overbodig maken is voor het Tweede-Kamer!id G. j. Boekhoven jr. (arb.) aanleiding geweest de minister van Verkeer en Waterstaat schriftelijk te vragen een studie over het gebruik van deze zen ders te doen maken. Mocht reeds een begin met deze studie zijn gemaakt de heer Boek hoven vraagt o.a. of het juist is, dat een of meer radiodeskundigen met hoogfrequent TV-zendei>s experimen teren dan zou het kamerlid dit on derzoek bespoedigd willen zien. De heer Boekhoven vraagt de mi nister, by een gunstige uitslag van het onderzoek toestemming te verlenen tot net gebruik van deze zenders. In Keulen zouden, deze zenders •eeds in gebruik zijn. F ij Nederlandse lemeentebesturen bestaat grote be- •angsteliing voor deze proefnemingen, vooral omdat TV-antennes het stads- oeeld ontsieren. Nooit hadden wij kunnen denken, dat wij onze mooiste combinatiepyjama's van 13.75 nog eens zouden moeten ver kopen voor zo'n lage prijs. Maar wat wilt U.,,. We kunnen ze toch niet de hele zomer laten liggen? Daarom verkopen wij mor gen onze hele voorraad van deze darnespyjama's, ge maakt van de allerbeste, eenzijdig geruwde Twentse flanel, voor nog géén acht gulden. Het jasje van wit flanel met gekleurde noppen en zwart gepaspeld, de zwarte pan talon aan de onderzijde con trasterend afgewerkt. Wer kelijk bijzondere pyjama's uit de luxe serie, bijna vijf gulden goedkoper. Dinsdagmorgen om 9 uur begint de verkoop van deze hele serie flanellen dames pyjama's, in de maten 38 t/m 46, van 13*75" voor (Van een onzer verslaggevers) De garnalenboot Harlingen 35, waarvan men sinds donderdagmor gen niets meer had gehoord, zit op de Panncplaat tussen Texel en Vlie land. De reddingboot Rosilee die even als een aantal andere reddingsche pen op onderzoek was uitgegaan, liep dicht bij de Harlingen 35 aan de grond. De bemanning van de Rosilee is door het water wadende aan boord van de garnalenboot gegaan. Met morseseinen heeft men men sen aan Vlieland bericht, dat alies wel is. Dc reddingboot Mr. Van Rietscho ten van Ameland is zondagmiddag uitgevaren om voedsel te brengen aan de bemanning cn van twee tjal ken, die vastzitten op het wad door de lage waterstand. De schepen liggen er al een paar dagen. Ook de beide beurtschepen van Ameland liggen aan de grond. Ze zijn in de nabijheid van de Ballumerbocht vastgelopen. Het loonconflict in de textielin dustrie van Hessen is bijgelegd. Werkgevers en werknemers zijn het eens geworden over een loonsverho ging van 14 pfennig voor stukloon en 16 pfennig voor uurloon.

Het Vrije volk | 1958 | | pagina 2