D. ROEMERS IN MEIREDE om -meifeest te vieren Niet alleen ook daden stellen J. Buis sr. legt laatste bestuursfunctie neer IJzeren vechter"gaf Coöp.eigen gezicht V eranderde uiter ijk veel, grondgedachte bleef onveranderd SW bleef jeugdige Volewijckers de baas JUDO JIUJITSU K. VOSKUIL roept Maassluis op tot strijd I I 1 Kind C. DËGEUS Het Vrije Volk HBSS kan zich veilig stellen Korfbal in het weekeinde 38 jaar voorzitter van Voorloper aangereden Welterusten GMF-colleete D. y. d. Weyden gehuldigd onderscheiden D. J. Kooy ter aarde besteld SPORTSCHOOL BISHOFF gezellige Bedrijfsschool gaf zeekadetten klop Dodenherdenking Zeventig Fransen hij Veveo te gast P vd A-Vrouwen groep komt dinsdag bijeen De grootste krant van Nederland 0ET VRIJE VOLK VRIJDAG 2 MEI 1958 PAGINA 5 Onthoud één ding Voor Uw pantalons naar de Broekenkoning ZATEKDAGVOETBAL Woningen (Van een onzer verslaggevers) „Het is ons een genoegen met zoveel vrienden het meifeest te kunnen vieren." Met deze woorden opende gisteravond in het Passage-theater de heer A. M. van der Wel, voorzitter van de Schiedamse Bestuurdersbond van het NW, de grote 1-mtl- bij eenkomst. (Van een onzer verslaggevers) JAN BUIS SENIOR LEGT ZIJN LAATSTE BESTUURSFUNC TIE NEER. Vanavond tijdens de Jaarvergadering van de Coo perative Bakkerij- en Verbruikersvereniging „De Voorloper" UA, aal by de voorzittershamer overhandigen. Precies 38 jaar i» hij dan voorzitter van De Voorloper geweest. Ruim 39 jaar heeft hy dan in het bestuur gezeten. JAN BUIS SENIOR in oktober werd hij 15 jaar wéét wat hij doet. In de afgelopen jaren bedankte hij als lid of bestuurs lid van in totaal 38 commissies, organisaties en verenigingen. Niet, omdat de vitale, de „ijzeren" voorvechter van de Vlaar- dingse arbeidersbeweging het niet meer kin. Volksgebouw Buis streed door. Het personeel van de coöperatie kreeg Ionen die voor die tüd een voorbeeld betekende. Hij ijverde voor aansluiting bij de lande lijke organisatie. In 1931 kregen 383 werklozen een speciaal en grati, ver strekt voedsel- en kledingpakket. In de laatste wereldoorlog werd steun verleend aan de stakende spoorweg arbeiders en op 4 mei 1942 ging Buis sr. „in gijzeling"... Groei ►spotgeesten voor hot moderne, pakje Verantwoording i De traditionele meirede werd gisteravond in het Passage theater uitgesproken door drs. D. Roemers, tweede voorzitter van het NVV. Hoewel het devies is „Voor werk en welvaart in een wereld van vrijheid en vrede", is er grote moed nodig om jn deze wereld te leven en het I-meifeest te vieren. „Voor wel vaart", terwijl er bestedingsbeperking en communisme is, en ,van vrede", terwijl bewapeningswedloop een steeds dreigerder plaag wordt, aldus begon drs. Roemers zijn betoog. „Er is een fikse verkiezingsnederlaag geleden en toch vieren wij het 1-meifeest," zo vervolgde drs. Roemers. „Het is daarom eens te meer onze taak om zorg te dragen voor een nieuwe op gang en onze ideeën uit te dragen naar buiten. In 1956 was er een hoogconjunctuur en alle resultaten op sociaal gebied en alle nieuwe sociale voorzieningen werden toegeschreven aan de Partij van de Arbeid, terwijl het in feite toch het werk was van het gehele parlement." Advertentie I.M. HOOGSTRAAT 86 In het Schiedams zaterdagmiddag- voetbal staat HBSS zaterdag voor de taak zich in de' laatste competitie wedstrijd definitief veilig te stellen. De Schiedammers gaan op bezoek bij Aalburg dat ook nog niet in veilige haven is, maar nog twee wedstrij den voor de boeg heeft. Niettemin zal dit aan de komende strijd een spannend tintje geven en za! de zucht van verlichting in het HBSS- kamp hoorbaar zijn ais de Schiedam mers met de winst en behoud van het derde-klasseschap naar huis te rugkeren. In de Rotterdamse afdeling komt alleen GSS binnen de lijnen. De Schiedammers krijgen WHA op be zoek dat fel op winst zal spelen om zich op de ranglijst veilig te stellen. Op het voetbalterrein van Werf Gusto vond woensdagmorgen de jaar lijkse voetbalwedstrijd tussen de be drijfsschool van Gusto en het zeeka- detkorps Jacob van Heemskerck plaats De zeekadetten werden met 10—0 geklopt en daarmee bleef de wisselbeker in handen van de Gusto- janen. Aan het voetballen ging nog een uitgebreide sportontmoeting vooraf. Van de volleybalwedstrijd werden drie sets gewonnen door de kadetten. Het hardlopen bracht iedere partij van 12 man zes punten op. De estafette loop door drie groepen van- vier man leverden acht punten voor het korps en vier punten voor Gusto op. Na het hoog- en verspringen en touwtrekken was de einduitslag 87 punten voor de zeekadetten en 86 voor Gusto. „Nu in 1958, als de hoogconjunc tuur een metamorphose heeft onder gaan, worden alle verslechteringen toegeschreven aan de Party van de Arbeid.'' „Wat is nu onze houding?" vroeg drs. Roemers zich af. „Wij moeten niet kiezen voor de oppositie, doch in afwachting zijn van een grote op gang. Het is bi) een teruggang in de conjunctuur altijd moeilijk om aan h it democratisch-socialisme vast te htuden. Zover zijn wij nog niet ge- vorder, dat we een crisis kunnen te genhouden." aldus drs. Roemers. „Wel kunnen wij blijven waken voor de sociaal zwakkeren." Thans willen KVP- en AR-leiders het socialisme de les lezen, zo ver volgde hij. Laten we hen dan toeroe pen: tf hebt daartoe de mogelijkhe den, doch spreek dan in de Kamers. Wü willen niet bü uw gratie verte genwoordigd zijn. „Het grote deviezentekort is weer enigszins gelenigd, er is weer een ap peltje voor de dorst. Vandaar, aldus drs. Roemers, dat de PvdA geld heeft aangevraagd voor de financiering van 10.000 woningen, hetgeen niet alleen gedaan is om werkgelegenheid te scheppen, doch ook om de woning nood te verkleinen. Wij moeten streven naar een uit bouw van de sociale zekerheid en op dit terrein is nog veel te doen. Men denke bijvoorbeeld aan de Weduwen- en Wezenvoorziening en aan de nog lang niet volmaakte Invaliditeitswet. Wij moeten pleiten voor een. geiyk- heid van kansen 'en dit 'niet alleen doen "met woorden, doch ook bereid heid tonen. Wij moeten streven naar meer wel vaart, niet alleen in Nederland, doch over de gehele wereld. Ook welvaart voor de miljoenen in de achtergeble ven gebieden, waar mensen leven aan de rand van de door door honger, ontbering en ellende. Wij moeten niet alleen getuigen, doch ook daden stel den! Wij leven thans in een vreselijke tijd, een wereld vol dreiging. Werd er door de generatie in het begin van deze eeuw gezegd tegen hun kinderen dat ze in een opgemaakt bed kwa men, thans kan dat tegen de opko mende generatie niet meer gezegd worden. Zij kunnen, als ze trouwen, niet eens beschikken over een eigen woning. Wat is thans onze boodschap? zo besloot drs. Roemers, W\j moeten zorg envoor werk voor hen, die wer ken willen, de schande van de crisis van de dertiger jaren mag niet her leefd worden. Wij moeten openstaan voor constructieve plannen en ons niet aan illusiepolitiek schuldig ma ken en wij moeten met warm idealis me bezield zijn om te getuigen voor een wereld van vrijheid en vrede, waarin werk en welvaart is. In het korfbalprogramma voor het komende weekend zijn voor ODI en Schiedam thuiswedstrijden en voor Succes een uitwedstrijd opgenomen. ODI krijkt Warmond op bezoek, dat op eigen errein sterker schijnt te spelen dan op vreemde bodem. Voor de ODI'ers behoeft dat geen ver schil e maken, want in oktober werd al met 18 van deze tegenstander gewonnen .Nu zouden er dus nog grotere cijfers uit d* bus moeten komen. Schiedam ontvamgt voor de tweede maal het Haagse Fams, dat in maart e envergeefse reis naar onze stad maakte. Er kon toen niet worden ge speeld wegens het ontbreken van een scheidsrechter. Op 8 september wer-: den in Den Haa met enorme cijfers 1010 de winstpunten gedeeld, maar nu moet Schiedam winnen om zijn kans op het kampioenschap te be houden. We zijn benieuwd. Succes reist naar Dordrecht om daar ODO te ontmoeten. Voor geen van de partijen staat er wat op het spel. zodat dit een zorgeloze party korfbal kan worden, waarin de thuisclub zich ongetwijfeld de sterk ste zal tonen. Op eigen terrein ver loor Succes van deze club met 20. Volgens het verdere programma moeten worden gespeeld de wedstrij den CharloisSchiedam 2; Succes 2 Ons Huis 3; SpiritODI 2; Bol nesOCDI3; jeugd SuccesVelos 2 en aspiranten Bolnes bODI b; Spangen bSucces a en Schiedam a —Rozenburg b. De viering van de Dag van de Arbeid te een traditie, die nit 1889 stamt, aldus vervolgde de heer Van der Wel zijn korte toespraak. Begrijpelijk is In de uiterlijke vormgeving der feesten sedertdien wel wat veranderd. De ar beidersklasse van 1958 is nu eenmaal anders dan die van 1889. Maar onver anderd is de gedachte der internationale verbroedering! Nog steeds strijden wij voor sociale gelijkheid en rechtvaardigheid," zo zei hij. Weliswaar zijn de methoden veranderd, maar doel en inzet zijn gelijk gebleven. Van der Wel zag de avondviering in Passage aldus: „Een bijeenkomst van kameraden, waarin wij ons voor bereiden op de tsrjjd die ons wacht, Dat die strijd vooral In de komende weken niet makkelijk zal zijn, hoef ik u niet te vertellen." Hierna zong de gemengde zangver eniging „Excelsior" o.l.v. dirigent Leo Smit drie socialistische strijdliederen. De organist Joop Walvis begeleidde. Een groot deel van de avond werd op voortreffelijke wijze gevuld door Wim Ibo's Triangelcabaret, dat een kleinkunstprogramma van „beter" geblate bracht. De namen van de medewerkenden stonden daar dan ook wel borg voor: Enny Mols-de Leeuwe (sublieme voordracht), Jetty Pearl (met o.a. een kostelijke Neder landse versie op het pikante liedje SVV en Volewijckers hebben Koninginnedag benut door in de ware zin van het woord een „vriendschappelijk" partijtje voetbal te spelen. Het geringe aantal toeschouwers heeft in deze wedstrijd het technisch superieure SVV met de oneven goal zien winnen van de jeugdige en enthousiaste Amsterdammers. „Brave Margot"), Wim lbo (beweeg lijk en vriendelijk), Cor Lemaire (be scheiden en slagvaardig pianist) en Simon Carmiggelt (droog en humo ristisch). Bijzonder aardig was de Door snee-quiz, die door Wim lbo werd geleid. Drie dames en drie heren werden getest op hun kennis van de familie Doorsnee. De heren wonnen. Aan het slot van de avond sprak de voorzitter van de afdeling Schie dam van de PvdA, ir. C, Boerman, nog een opwekkend woord in verband met de komende verkiezingen. Terwijl e«i door „Excelsior" ge zongen strijdlied hen nog in de oren klonk, verlieten allen het Passage theater. Aangereden door een motorfiets <rerd gistermiddag om twaalf uur op de hoek van de Korte Haven, en de Westvest te Schiedam de vijfjarige Bennie V. uit de Nieuwe Damlaan, die plotseling de rijweg overstak. De motorrijder en de jongen vielen op de rijbaan, waarop de jongen he rig bloedend bleef liggen. Met een "cheurwönd aan de linkerzijde van net hoofd, een gescheurd linkeroor, een grote bloeduitstorting aan het rechteroog en ander letsel is het kind !n de Dr. Noletstichting opgenomen, De Vrouwengroep van de Partij van de Arbeid verzoekt haar leden, die willen deelnemen aan de harden ing der gevallenen op zaterdag, om kwart voor zeven 's avonds in de Bo- tostraat te komen, waar de stoet ge formeerd wordt. Bioscopen: passage-theater, 2 en 3.15 uur: „Slachtoffers van het trottoir. «OKOPOLE-THEATER 2, 7 en 9.15 uur: The pajama game. Apotheek: Gouka en Co., Groenelaan 127. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM, 10—5 uur: Tentoonstelling .Karei Appel op Weln formaat". Diversen: STADHUIS, S ur: openbare vergade ring Jeugdgemeenceraad. ZATERDAG bioscopen: FASSAGE-THEATER, 2, 4.15 en 9.15 „uur: SSahctoffers van het trottoir. «ONOPOLETHEATER, 2 en 4 uur: Wndermatlnee; 9,15 uur The pa jama game. Apotheek: uoufca en Co., Groenelaan 127. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM, 10—5 uur: Tentoonstelling „Karei Appel op klein formaat". SW had men voor deze wedstrijd ongewijzigd gelaten. Bü de Amster dammers kreeg doelman Mouw (ex- Rapiditas) een kans, waarvan hij zich naar behoren gekweten heeft. Veel werk kregen de beide doelwach ters echter niet te verwerken, daar beide aanvalslinles een duidelijke schotloosheid aan de dag legden, waarbij het de Schiedamse -aanval lers hoofdzakelijk aan stootkracht mankeerde. Uiteraard was Corbeau bü de rood- froenen de meest agressieve, maar lat, paal en enige onnauwkeurig heden stonden ditmaal zijn succes In de weg. Voordat de enige treffer isi dit due! viel, had Offerman een vervaar lijke kopbal afgegeven, die de balans had kunnen overslaan. Nu was het Könemann, die in de 25e minuut een scoringskans op een presenteer blaadje kreeg aangeboden en hier van dan ook op beheerste wijze ge bruik van maakte. Van de werkelijke serieuze kansen voor de rust van de Amsterdammers was alleen die van rechtsbinner Kick van enig belang. De Schiedammers zouden zelfs in de tweede helft opnieuw succes heb ben gehad als linkshalf Looyen niet op de doellijn redding had gebracht. Het „genoegljlke samenzijn" telde voorts geen hoogtepunten meer. In verband met het karakter van de nationale herdenking op zaterdag avond 3 mei heeft de burgemeester besloten, dat op die avond in de eafé's na zes uur geen muziek mag worden gemaakt en dat op die avond geen vermakelijkheden mogen wor den gehouden. Men verzoekt ons mede te delen, dat de oud-commandant van de voormalige Binnenlandse Strijdkrach ten in Schiedam aan. alle leden daarvan verzoekt, zoveel mogelijk aan deze herdenking deel te nemen. Als men zich bij de stoet wil aan sluiten, dient men om uiterlijk 7 uur aanwezig te zijn bü het-stadhuis. De monteur J. C. L. uit de Galileistraat te Schiedam kwam vannacht om twee uur de politie vertellen, dat hij even te voren wakker was ge worden van vreemde geluiden op straat. Toen hij naar buiten had gekeken, zag hij twee mannen, die bezig waren aan zijn auto. Ze hadden het por tier geopend en de lichten aangestoken. De mannen lie pen hard weg, toen L, eens polshoogte ging nemen. Even later kwam op het po litiebureau het bericht binnen, dat in de Boerhaavelaan ook twee personen waren bezig ge weest de auto van de heer K. te opener- Om half drie hield de politie met de mobilofoonauto twee mannen op de hoek van de Lorentzlaan en de Newton- straat aandie druk bezig wa ren aan auto's te morrelen. Het bleken twee jeugdige matrozen in burger van Hr. Ms. Karei Doorman te zijn, die 's avonds om tien uur langs de tros het schip hadden verlaten en daar. na een biertje hadden gedron ken. Zij verklaarden de politie, dat zij een geschikte wagen zochten, waar zij zich ter ruste konden leggen. Het zaterdagavondgebed in de Lutherse kerk zal in de maand mei worden geleid door ds. J. D. Smids op 10 mei, ds. E. J. Oomkes op 17 mei,' dr. L. J. Casemier op 24 mei en ds. J. Nawijn op 31 mei. In verband met de dodenherden king zal op zaterdag 3 mei geen avondgebed worden gehouden. Zeventig Franse schilders patroons hebben gisteren een bezoek gebracht aan de N.V. Verf, Vernis en Oliefa- brieken Veveo te Schiedam. De chemisch ingenieur de heer R. ArzeriB ihield voor hen e enlezing over verven, lakken, vernissen en de moderne techniek die in het bedrijf wordt toegepast. Daarbij kwam ook de moderne kleurgeving ter sprake. Hierna werden de Franse gasten rondgeleid door het bedrijf aan de Willemskade, waarbij de- apparatuur, die men In fabriek, laboratoria en zichtigd. Aanstaande zaterdag zal we derom de jaarlijkse collecte wor den) gehouden ten bate van de Gezamenlijke Militaire Fondsen. Uw gave, zü moge groot of klein zijn, zal dan weer kunnen worden aangewend om. velerlei nood te lenigen. Gedenk dus de collectebus als deze U gepresenteerd wordt niet. Collectanten kunnen zich dage lijks van 8.30—12.00 en van 130 tot 5 uur opgeven aan het adres Oude Kerkhof 19, afdeling mili taire zaken. De burgemeester, J. W. PEEK NEE, DE MAN, DIE VLAARDIN G S „eerste rode wethouder" was, vindt, dat hij nu plaats moet maken voor Jongeren. En ondanks het feit, dat zijn vrienden zeggen, dat hij nog langer móét blijven, staat zijn besluit onwrik baar vast. Van onschatbare betekenis is het werk, dat Buis sr. voor de arbeiders beweging heeft verricht. Minstens even belangrijk is het „gevecht", dat hij zijn strijdbaar leven lang ten bate van De Voorloper geleverd heeft. Want „gevochten" is er. Was Buis het niet, die in 1921 tijdens de „brood oorlog" zelf achter de bakkerswagen ging staan om brood te verkopen? Was Buis het niet, die het Pensioen fonds van De Voorloper tot een wer kelijkheid maakte? Die de Coöpera tieve Beweging een eigen inzicht gaf? Om maar ie ts te noemen! Voorloper In het jaar 1905 werd de Coöpera tieve Vereniging In Vlaardingen op gericht. Uit de verschillende vakbe_ wegingen was in maart 1904 een com missie gevormd, die via het „bakken en verkopen van brood" geld wilde verdienen om een eigen vergaderings gebouw, een Volksgebouw, te kunnen financieren. De vereniging was „de voorloper" van het aan te kopen of „op te trek ken" Volksgebouwl Met 62 leden en een kapitaal van f 1600,begon men. En het ging. Het ging goed! Dat in de loop van de jaren het doel van de vereniging, het stichten van een eigen vergaderinggebouw, ietwat uit het oog verloren was, was een doorn in 't oog van de jonge energieke socialist Buis. Hij wees er tijdens ledenvergaderingen op on... in mei 1919 kwam hij in het bestuur. In 1920 was hjj al voorzitter Buis zag zijn streven al spoedig be loond. Op 11 juni 1921 werd het Volksgebouw aangekocht, het pand, (Van een onzer verslaggevers) Een bijzonder hartelijke en spon tane hulde Is gistermiddag in zaal Excelsior te Vlaardingen de heer D. J. v. d. Weyden, de chef vaa de Dienst Plantsoenen, gebracht. De heer v. d. Weyden was een kwart eeuw in dienst van de gemeente. En ■amen met vrouw en kinderen werd hjj door heel velen in de geschen ken en in de bloemen gezet. En een bloemenvriend is de heer v. d. Weyden. Dat bleek uit tal van toespraken. „Hij heeft ln het zich steeds uitbreidende Vlaardingen de leans gekregen zijn ideeën uit te wer ken en hij heeft die kansen ook uit gebuit." zo zei de wethouder van Fi nanciën, de heer M. H. L. Weststrate, die als eerste spreker aantrad. Daarvoor was de heer v. d. Weyden reeds op het stadhuis door be* vol tallige college van B. en W. geëerd. Verder bleek wel uit tal van toe spraken. dat de heer v. d. Weyden bij zt)n personeel zeer geliefd is en bü' zijn superieuren zeer gewaardeerd wordt, „17 zorgde ervoor, dat Vlaardingen een team kreeg, dat de plantsoenen uitstekend verzorgt," aldus de heer Weststrate. Ten slotte spraken nog namens de directie van Gemeentewerken ir. W. E. A. van Oosterom, ir. G. Brouwer, hoofd afdeling uitvoering en onder houd van Gemeentewerken, G. Kar ri aat, hoofdopzichter, A. Tigler, op zichter en P. v. d. Lee, chef-monteur brandweerkazerne. Van het gezamen lijk personeel kreeg de jubilaris een leunstoel. Een lange rij vormde zich, tóen ieder in de gelegenheid werd gesteld de heer v. d. Weyden de hand te drukken. dat nu nog steeds aan de Schiedam- seweg staat! Onschatbaar zijn zijn verdiensten voor De Voorloper, die twee winkels had, toen Buis kwam en die nu acht winkels rijk is. De Voorloper, die Buis leerde kennen, toen er 1600 leden waren en die nu 3600 leden telt. En vanmorgen nog opende Buis sr., nog steeds voorzitter, de eerste zelf bedieningszaak van de coöperatie. Buis zag (met Van Berkel). die 35 jaar lang met hem in het bestuur meemarcheerde) tijdens zijn „bewind" twee bedrijfsleiders komen en gaan. Dat waren de heren D. H. Cirkel (1917—1921) en C. A. v. d. Weyden (tot 1955). Bij zijn afscheid is de heer H. v. d. Lee in die functie werkzaam.. Jan Buis senior maakte de coöpe ratie tot wat de vereniging nu is. Hg deed dat al vechtend voor zün idea len. Idealen, waarvan veel werkelijk heid werd. Buis senior gaf De Voor loper een eigen gezicht! BRIELLE Het was een ware ver rassing voor de heer C. de Geus, die dinsdagmorgen op het stadhuis werd uitgenodigd, alwaar de burgemeester D. M. van Zwieten hem de ereme daille in brons op de borst speldde voor het feit dat hjj veertig jaar als begrafenisdienaar werkzaam was. De heer De Geus, een rasechte Brieilenaar werd door de burgemees ter toegesproken, waarbij hij hem kenschetste als een gezien persoon. OOSTVOORNE. Gehuwd: D Bruinings 27 en J Vosselman 25; J J Besoo 52 en T H Warrelmann 51. Overleden N. van Kempen 83 j. wed. van J. v Toledo. OOSTVOORNE-ROCKANJE. Dinsdag 6 mei houdt de Vrouwen groep m de Partij van de Arbeid, afdeling Oostvoome-Rockanje haar bijeenkomst ten huize van mevrouw A. v. Dük-Snoey, Bethlehemweg 22, Oostvoorne. Deze avond wordt er gewerkt voor ae gemeenteraadverkiezingen. Aan vang 7.30 uur. Advertentie I.M. MAASSLUIS Op de Algemene Begraafplaats te Maassluis is don derdag ter aarde besteld het stoffe lijk overschot van de heer D. J. Kooy die ten gevolgen van een noodlottig ongeval op 27 april jl. overleed. Er was zeer veel belangstelling. Velen brachten de laatste eer, o.m. het voltallig personeel van de N.V. Machinale Kuiperij A. de Neeff, waar de overledene procuratiehouder was. Velen voerde het woord, waarna ds. Meijer namens de nabestaanden dank bracht voor de vele bewijzen van be langstelling ondervonden bb dit over lijden. Dames - Heren en Jeugd WESTVEST 98b - SCHIEDAM. Het bestuur van de Algemene Bond van Ouden van Dagen geeft de volgende aanwijzingen over de deelneming aan de dodenherdenking op zaterdagavond: De leden worden verzocht zich In de Ooievaarstraat begin Boterstraat achter het bestuur aan te sluiten en wei om kwart voor zeven. Men zal dan gezamenlijk in de stoet meelopen. Advertentie IJVL DE ROTTERDAMSE SCHOUWBURG I ROTTERDAMS TONEEL I I vrijdag 2, xoadag 4 en maandag 5 mei, 8 aar Eerste ToorsteUlngea tob Blijspel van Noel Coward. Regie: Ton Lutz. Decor» Jan Prent Mell Koppen, Stye r. Brandenberg, Ua Doranc, Ann Hasekamp, Peter HoÖand, Thora Verbeugen, Trees <L Danck. MAASSLUIS De socialistische beweging in de gehele wereld is er aan gewend om naast vooruitgang ook tegenslagen te incasseren, rekening te houden met de nuchtere, veelal harde feiten, waarvan de nederlaag el- één is. Aldus de heer K. Vos kuil tijdens de mei-vergadering te Maassluis, welke donderdag werd gehouden. s de laatst gehouden verkiezing <>en ------meer daar "iemand nederlaag geleden, en de tegenstan ders hebben daarvoor verschillende even een kijkje kwam nemen, berustte bü de NW-Vrouwenbond en de Vrouwengroep van de Party van de Arbeid. (yan een onzer verslaggevers) Het i$ merkwaardig, dat het programma-onderdeel van de ï-mei- viering, waarvan men misschien niet zo heel veel had verwacht als het best geslaagd uit de bus gekomen is. Wij doelen hiermee op de ochtendwandeling langs de nieuwe sportvelden en recreatiegebieden, die een succes werd niet zozeer door de deelname of het overigens zeer interessante praatje van tuinarchitect J. J. Schipper als wel door het zonnige weer, dat de wandeling tot een evenement vol genietingen maakte. Die kinderbijeenkomst in het Volksgebouw. Het was wel een beetje zonde van het moie .weer, maar ze zaten er toch maar, een paar honderd kinderen, die op een voor hen ge- schiwte wijze iets hebben meegekre gen van de gedachte, die aan het meifeest ten grondslag ligt. Mevrouw G. Bos—van Ringen heette de kinderen welkom. Daarna beklom Hans aan de Wiel het po dium en hij liet met muzikale onder steuning van het mandoline-orkest La Matinata de kinderen wat be kende liedjes zingen. „Pantalona's reis door sprookjes land" heette het kabouterspei dat vervolgens door leden van de AJC en ARMA voor het voetlicht werd ge bracht. Een kleurig en fleurig schouwspel, waarvan de jeugd ge noot. Storend alleen was. dat de ver telster hetzü door een te weinig genuanceerde intonatie, hetzij door een gebrekkige geluidsinstallatie meestal niet verstaanbaar was. De leiding van deze kindermiddag, waarop ook wethouder H. Sabel nog verklaringen. Het is aldus de VVD'ers een herleving van de vrijheidsge dachte, terwijl de KVP'ers de door braak niet alleen doodverklaren, doch zelfs achten te zün begraven. Niets is daarvan waar. ■Door de winst van de WD zal de vryheid voor de bezitlozen juist ten onder gaan. Een vrijheid, die door de socialistische beweging voor deze groep van de bevolking, na een stryd van jaren, is gebracht." De doodverklaring van de door braak is niet nieuw, daarop za! men, evenais in het verleden, wel weer eens moeten terugkomen, zo zei de heer. Voskuil. De speculatiè op het naakte egoïs me. van de tegenstanders van de Partij yau de Arbeid, het aan een ieder wat beloven, is één van de oor- zaken waardoor het vooruitstrevend deel van het Nederlandse voik, be lichaamd in de Party van de Arbeid, een nederlaag heeft geleden. Steeds maar weer had men de moed om op bezuiniging aan te drin gen, doch daarnaast drong men aan op het nemenvan maatregelen, die zeer veel geld zouden kosten. Vooral de WD was in dezen sterk, tenvyi ook deKVP deze politiek niet schuwde. Dit toonde de heer Voskuil met vele voorbeelden aan, die verder wees op het plotseling eindigen van de hoogconjunctuur, waardoor velen zijn er op voorbereid was, behoudens en kele deskundigen. Advertentie IJVI. KORTE HOOGSTRAAT 21 ROTTERDAM Twe 'geyaar bestond reeds in 1956. Desondanks werd het vormen van H-?„r.egefïng door de K-v-P' onnodig dr o kostbare maanden opgehouden. De socialistische minister Hofstea had de moed om in te grijpen, nam vei antwoording voor impopulaire maatregelen. Dit in tegenstelling tot andereh, die nu zelfs durven spreken van een socialistische be stedingsbeperking. die nu reeds en dit hadden de tegenstanders niet verwacht - goed resultaat gaat opleveren. Verder schonk de heer Voskuil aandacht aan de opgerichte PSP waarvan de actie een versterking van ae conservatieve krachten zal bete kenen en een verzwakking van het socialisme. Het is te hopen, aldus de heer Vos kuil, dat de kiezers bü de komende gemeenteraadsverkiezing, maar voor al bü de Tweede-Kamerverkiezing wyzer zullen zün geworden. Als dat niet zo is. dan zal het politieke be leid in Nederland worden bepaald door de heer Rorame, zodat het in conservatieve richting zal worden ge drongen. De uitlatingen in zün partij wüzen daarop. Na nog gewezen te hebben op de bezitsvorming, waar de KVP niet kan uitkomen, en de bouw vna 10 000 woningwetwoningen, nu de particu liere bouw ten achter blijft, deed de heer voskuil een beroer op de aan- wezigen om actief deel ,e nemen aan het werk in en voor de Partij van de Arbeid ter voering van een concrete politiek. Ami de rede ging vooraf declama tie door mevrouw De Waay. terwijl na de pauze een forum vragen van de dag behandelde. HET VRIJE VOLK SCHIEDAM Redactie en Administratie: Passage 30 - TeL 68798

Het Vrije volk | 1958 | | pagina 1