V ergiftigingsdrama voor rechtbank Citra Ultra-oefening verloopt volgens plan Nat li vormt kader van jonge regisseurs Geen VS-vlootbasis op Aruba of Curasao op command i wmmmmwm I iPER IC# en IC+ Lijk 3 weken in woning Vader Doorsnee aan de sigaar Kruisers krij gen geleide wapens Kustvaarder breekt as Adenauer tegen volksstemming over A-wapens Hebt u haar gezien: de krachtigste benzine ARP-rapport wil huur op basis van woonwaarde Geen onderzoek Pensioenraad 'Binnenbrand' bij brandweer Wijhe ZflfllEBTJES r mmm HET VRIJE VOLK WOENSDAG 7 MEI 1958 PAGINA 6 {Van een onzer verslaggevers) „Een van de oorzaken van dit vergiftiging-sdrama is het grote leeftijdsverschil tussen man en vrouw. Hij 35 jaar en zij 17 jaar ouder." Zo sprak mr. W. Uiterwaal, officier van Justitie bij de Roer- mondse rechtbank, dinsdag in zijn requisitoir tegen de ver tegenwoordiger W. van der K. uit Meyel in midden-Limburg en de vroegere dienstbode van de familie Van der K., de 17-jarige V. Zij werden beschuldigd van pogingen tot gifmoord op me vrouw v. d. K. Niets bemerkt (Van een onzer verslaggevers) Citra Ultra betekent: van deze naar de andere kant. Het is de naam van de militaire oefening aan de iJsel bij Deventer, die dinsdagavond laat is begonnen en waarbij 7236 man plus 1241 auto's betrokken zijn. De 42ste gevechtsgroep haalt het, de mannen komen van déze kant, de oostkant, naar de overzij. Enquête Begrip ontmoet Historische wapens Personeel gevraagd Te koop aangeboden Lessen en Clubs Auto's - Motoren Scooters Kamers, Pensions, Woningen, Huizen, enz. Kleding en Schoeisel Kennismaking Diversen Radio, firam, eo TV '&ÊP- fei-rf" Een formidabele krachtsreserve staat tot trw beschikking met Caïtcx Platinum Super !C juist op het moment dat U die reserve het hardst nodig hebt Dank zij een nieuwe raffinage-meihode, "platforming" genoemd, kan uw motor extra kracht leveren, waardoor pingelen, ook de silent ping, uitgesloten is. Deze veredelde benzine beperkt corrosieve slijtage tot een minimum en verlengt dus de levensduur van uw motor aanzienlijk. De motor start vlotter, trekt vinniger op en U rijdt zuiniger en veiligerU beschikt nu in elke situatie over alle kracht die U nodig hebt. Mr. Uiterwaal eiste tegen de man acht jaar gevangenisstraf met aftrek en voorwaardelijke terbeschikking stelling van de regering en tegen het meisje terbeschikkingstelling tot haar 21ste jaar en daarna drie jaar voor waardelijke gevangenisstraf. Een verhouding tussen de man, vader van een gezin met vier kin deren, en het dienstmeisje, leidde in de zomer van het vorige jaar tot herhaalde vergiftigingspogingen. Hij kocht rattenkruit en het meisje zorgde ervoor, dat het in de maal tijden van de vrouw terechtkwam. Deze bleek daar echter nogal goed tegen bestand te zijn. Mflar in augustus maakten pijnen en bijna totale haaruitval 'het nood zakelijk, dat de vrouw in het zieken huis werd opgenomen. Daar bleek al spoedig wat de oorzaak van de ziek teverschijnselen was. Mevrouw v. d. K. die, weer geheel genezen, als getuige voor de recht bank verscheen, verklaarde dat zij voor haar opneming in het zieken huis van de verhouding tussen haar man en de dienstbode, noch van de vergiftigingspogingen, ook maar iets had bespeurd. „IK kan mij ook nu nog niet voor stellen, dat mijn man het gedaan heeft", zei ze. De man hield op de zitting vol dat het slechts zijn bedoeling was ge weest zijn vrouw enige tyd ziek te maken, zodat hij ongehinderd aan dacht kon besteden aan het meisje. Maar volgens het meisje zelf was het wel degelijk hun beider bedoe- ling geweest de vrouw uit de weg te ruimen. Ook een 18-jarig zusje van het meisje kon dit als oorgetuige van verschillende gesprekken beves tigen. Van der K. zou trouwens al eer der met de dienstbode de mogelijk heid hebben besproken om een auto- Om de woningnood doeltreffend te bestrijden is het nodig, dat de wo ningbouw een industrieel karakter gaai dragen. Daartoe zal men moeten komen tot normalisatie van afmetin gen en constructies en herhaalde bouw volgens goede ontwerpen. De huur moet gebaseerd zijn op de woon waarde. Dit zijn conclusies waartoe het College van Advies der Antirevolu tionaire Partij is gekomen in een rapport over woningbouw en huurbe leid. Het rapport pleit voor meer wo ningen voor grote en kleme gezinnen. Gezinnen met kleme kinderen heb ben behoefte aan ééngezinswoningen. Het rapport is met tegen eta gebouw, maar meent, dat deze een te grote plaats in de woningproduktie heeft. Het bouwen van fiats geeft een grondbesparmg van slechte 10 per cent. De huurprijs dient te worden vastgesteld op basis van de woon waarde. Daarna moet de huur wor den opgetrokken tot een rendabel niveau, dat moet worden bereikt, als de woningnood een eind heeft genomen. Ais de economische toe stand het toelaat, moeten de huur verhogingen worden gecompen seerd. Als het nodig is de woningwetwo ningen extra te subsidiëren, mag de p&rticuiere bouw daarvan geen schade lijden. Dan zullen ook de premies moeten worden verhoogd. Minister Struycken heeft geen be hoefte aan een onderzoek door een speciaal te benoemen commissie naar da administratie en het beleid van de Pensioenraad. De minister van Binnenlandse Za ken heeft dit meegedeeld in ant woord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Smallenbroek. Hjj zegt in zijn antwoord, dat de plotseling naar voren gekomen kri tiek op de administratie van de Pensioenraad geen betrekking heeft op enige financiële handeling van de raad. ongeluk te ensceneren door met zijn vrouw in het water te rijden. Iets dergelijks zou hij ook samen met een van de vroegere dienstbodes overwogen hebben. Later op de dag moest Van der K, nog terechtstaan wegens het rijden onder invloed. Daarvoor eiste mr. Uiterwaal twee maanden gevangenisstraf en 2 jaar onttrek king van het rijbewijs. De verdachte had dit misdrijf ge,- pleegd in de dagen, dat zijn vrouw in het ziekenhuis lag. Hij reed met zijn auto in de Peel tegen een wagen van. circus Mullens, reed daarna door en vluchtte naar Duitsland. De rechtbank bepaalde spraak op 20 mei. de ult- (Van een onzer verslaggevers) De Nederlandse sigarenindustrlc en De Nederlandse sigarenïndustrie heeft ter gelegenheid van het af scheid van de familie Doorsnee de bekende acteur Cees Laseur (vader Doorsnee) voor de maand april tot „man van de maand" gekozen en hem dinsdagmiddag in de foyer van de Koninklijke Schouwburg ie Den Haag een kist met duizend sigaren aangeboden. „Dit geschenk is bedoeld als een eerbetoon aan de gehele familie Doorsnee met Wim lbo en Annie M. G. Schmidt incluis, maar vooral aan de acteur, die met zijn rijke talenten veel tot de populariteit van dit radio programma en daarmee van het Ne derlands toneel heeft bijgedragen", aldus mr. J. Derks bfj de overhan diging. De heer Laseur. die geen sigaren- roker is, antwoordde hier schertsend op: „Nou, ook ik aan de sigaar". (Van onze parlementsrédactie) De regering is van plan de krui sers uit te rusten met geleide pro jectielen. Bondgenootschappelijke hulp, ook op financieel gebied, is daarbij onontbeerlijk. De oriënterende besprekingen, die hierover tot nu toe zijn gevoerd, hebben een gunstig perspectief geopend. Dit deelt minister Staf mee in zijn memorie van antwoord aan de Eer ste Kamer. (Van onze kunstredactie) De Nederlandse Amateur Toneel Unie houdt op Hemelvaartsdag in Arnhem haar jaarlijkse landdag. Na een bijeenkomst in Tivoli wordt er des middags in de Arnhemse stadsschouwburg een opvoering ge geven van Anouil s één-akter Medea (de eerste opvoering in ons land) en van De Bruiloft van Ferens Molnar. Een keuze van Arn hemse amateurtoneelspelers, onder leiding van Herman Sternheim, vertoont deze stukken. Naar aanleiding van deze landdag deelde mr. H. j. Zeevalking, alge meen secretaris van de NATU, óns het een ander mede over de plannen van deze unie. Men heeft de doel stelling van. de NATU om het peil van het amateurtoneel te verhogen tot dusver voornamelijk nagestreefd met scholingswerk van toneelspelers en hulp bij de stukkenkeuze. Daar bij kwam de aanstelling van provin ciale regisseurs, die de toneelvereni gingen konden bijstaan. Thans heeft men twee nieuwe projecten op het oog. Het ene is het schenken van bij zondere aandacht aan de opleiding van amateurs-regisseurs, waarover men een driejaars cursus heeft ont worpen die in deze herfst 2al begin nen eerst in Friesland, Overijsel, Noord- en Zuid-Holland. Het lig in de bedoeling op deze wijze een kader van jonge regisseurs te vormen. Daarnaast zal er een etiquette on der de 1134 bij de NATU aangesloen toneelverenigingen worden gehouden met het doel een statistisch overzicht te verkrijgen van de financiële peri kelen dezer organisaties. Het is een bekend feit, dat, vooral sedert de opkomst van de televisie, de amateurtoneelverenigingen te kampen heben met een tekort aan geïntreseerd publiek. Met de gege- xens van deze enquette de eerste sedert de dertiger jaren, toen d VU iets dergelijke ondernam, wil men bij de officiële instanties beslagen ten ijs komen, wanneer er adviezen over subsidiëring worden gevraagd, Uit een overzicht van de heer Sternheim, provinciaal adviseur in Gelderland, blijkt, dat nog slechts 31 verenigingen van de 150 aangeslote nen, gebruik hebben gemaakt van zijn diensten als adviserende regis seur. Dit is in de nacht van dinsdag op woensdag wel duidelijk geworden, toen kleine groepjes met lichte lan- dingsboten aan een reeks infiltraties begonnen. De twee compagnieën, die hierbij werden Ingezet, verloren slechts een dertigtal mannen. Citra Ultra is geen oefening, die maar even losweg gepland kon wor den. Er zijn vijf maanden van voor bereiding aan voorafgegaan. Op niet minder dan 443 bezitters en gebrui kers van grond langs de IJsel moest een beroep worden gedaan, daar zich langs de oevers geen strookje mili tair oefenterrein bevindt. Slechts drie van deze 443 weigerden medewerking. „Bij alle anderen vonden wij onmiddellijk de bereid heid hun grond aan onze mannen te wagen," zo vernamen wij van de commandant" van de vierde (pa rate) divisie, gen.-m&j. B. Koning, die de oefening leidt. „Zoveel begrip ontmoeten voor de militaire noodzaak van het ogen blik doet ons goed en geeft ver trouwen in het incasseringsvermo gen van ons volk." Met evenveel waardering sprak de generaal over zijn chauffeurs, jonge dienstplichtigen, die kans hebben ge zien de opmars uit verschillende hoe ken van het land zonder één ver keersongeval te doen verlopen. De opzet van de groots opgezette oefening is tevens, een geneeskundig bataljon te trainen. Dit is toegevoegd aan de gevechtsgroep, die verder is samengesteld uit drie bataljons in fanterie, twee genie bataljons en een verkenningseenheid. In de nacht van woensdag op don derdag zullen de infiltraties gevolgd worden door een massale „orthodoxe" rivierovergang. Inmiddels zal de ge nie, waarschijnlijk onder het vuur van de tegenpartij, een brug over de IJsel slaan. De plaatsen die de codenamen „hond" en „kat" hebben gekregen zpn dezelfde waar op 11 april 1945 de Canadezen de rivier overtrokken. De overgang zal, zoals de comman dant meedeelde, de volgende nacht worden herhaald, waarbij andere ba taljons de voorhoede vormen. Meer dan "000 militairen zijn mo menteel ondergebracht op een be trekkelijk kleine strook land. De be volking van West-Overtjsel merkt er, nu de opmars achter de rug is, wei nig van. Het leger weet zich onzicht baar te maken en onze soldaten we ten ontberingen te verdragen. Dit is ons de eerste koude nacht aan het water al duidelijk geworden. De Scwjetrussïsche ondermi nister van Buitenlandse Zaken. Sem- jonow, die zoals bekend te Bonn ziek geworden is en daar in een kliniek wordt verpleegd, is door de uit Rus land overgekomen hartspecialist pro fessor Krakow onderzocht. De sleepboot „Simson" van Wijs muller N.V. is vannacht omstreeks twee uur de haven van IJmuiden uitgevaren naar de Nederlandse kust vaarder „Betty" van. Müller en Reit- sma N.V, te Rotterdam, groot 400 ton, die 13 mijl ten oosten van North Fo reland wegens een gebroken as ten anker is gegaan. Het schip was op weg van Ham burg naar Liverpool en zal nu door de „Simson" naar Rotterdam worden gesleept. (Van onze correspondent in Bonn) Bondskanselier Adenauer heeft in een brief aan de minister-president van de deelstaten Hamburg, Bremen en Hessen gewaarschuwd, dat het houden van regionale volksstemmin gen over atoombewapening strijdig is niet de grondwet. Aan minister-president Zinn van Hessen, waar reeds besloten is een volksstemming te houden, wordt een ultimatum gesteld. Zinn moet vóór 13 mei maatregelen nemen om de volksstemming te voor komen. Doet hij dit niet, dan zal de bondsregering het verhinderen. Zinn is echter niet van plan. gehoor te geven aan het ultimatum. „Wat wij van plan zijn'', zegt hü, „is niet anders dan de mening van de kiezers over een actueel pro bleem te vragen. Er staat geen ietter in de grondwet die dit verbiedt," De secretaris van de socialistische bondsdagfractie heeft verklaard, dat het ingrijpen van Adenauer in de bevoegdheden van de deelstaten en de gemeenten ongrondwettig is. (Van onze correspondent te Willemstad) Van Amerikaanse zijde is ontkend dat de Verenigde Staten het voornemen hebben Antilliaanse en Nederlandse toestemming te vra gen voor de vestiging van een grote vlootbasis op Curasao of Aruba, Geruchten hieromtrent doen al de gedaan, bleef het gerucht zo hard- ronde sedert de nieuwe West- Jndlsche Federatie, een Brits Domi nion, Amerika heeft verzocht zijn vlootbasis op Trinidad -op te heffen omdat men het terrein nodig heeft voor een federaal regeringscentrum. Daarop zouden de VS volgens- de geruchten hun basis naar de Neder landse Antillen willen overbrengen. Hoewel voor zo*n verhuizing als ko ninkrijkszaak uiteraard de goedkeu ring van de Staten en het Neder landse parlement nodig zou zijn en geen enkel verzoek in die riphting is nekkig dat de Antilliaanse regering officieus inlichtingen liet inwinnen. Zowel Curapac als Aruba zou ove rigens de vestiging van een Ameri kaanse basis, die veel werkgelegen heid zou scheppen, toejuichen, vooral nu de petroleumraffiriaderijen hun produktie inkrimpen. Er schijnt reeds speculatie in grond te hebben plaatsgehad, maar de geruchten hierover zijn ook veroorzaakt door de pogingen van een hoteimaatschappü op Aruba om grond aan te kopen. De glanzend nieuwe brand spuit die de gemeente Wijhe onlangs heeft gekocht heeft indirect bij de Wijhese vrij- toillige brandweerlieden een binnenbrandje veroorzaakt. De nieuwe spuit heeft zo'n grote capaciteit dat hij in tijd van nood overal elders moet worden gebruikt. En dat heeft dan weer als consequentie dat de brandweerlieden een verbin. tenis moeten aangaan met de dienst Bescherming Bevolking. Maar dat willen wij helemaal niet, riepen de vrijwillige brandwachters. De burgemees ter zocht daarop nieuw perso neel dat wel genegen was een verbandakte met de BB te te kenen. Het huidige personeel nam per 1 juni ontslag. Het grootste bezwaar van de brandweerlieden is dat zij de BB zien als een soort militair apparaat. En ook: in tijd van nood zouden zij wel eens heel ver van huis moeten gaan op treden. In Deventer is in de woning, het Bijltje bij de Boxbergerweg, het lijk gevonden van de 61-jarige mej. Van G. Mej. Van G„ die alleen woonde, is vermoedelijk ongeveer drie weken geleden aan een hart verlamming overleden. Een in Zwolle wonende zuster had in de afgelopen weken mej. Van G. drie maal een briefkaart gestuuyd doch nimmer antwoord gekregen. Zrj reisde naar Deventer en vond daar het huis gesloten. Een rechercheur van politie maakte de voordeur open en ontdekte het stoffelijk overschot in de keuken, waar het gas nog brandde. Daar de krant van 14 april was geopend doch de daarna versche nen kranten ongeopend op de vloermat lagen, staat het wel vast dat de vrouw omstreeks 14 april is gestorven. De buren kregen geen argwaan omdat mej. Van hun had verteld van plan te zijn haar zustor in Zwol le te bezoeken. De beste aanbieding in de advertenties Een boek met dit merk te een waardevol merk Bij vw boekhandelaar of De Arbeiders pers Een MEISJE voor hulp in de huish, op boerderij ln Luxem burg. Hoog loon en prima ver pleging. Brieven no. A3 8658 bvdb. BIJVERDIENSTE. Gratis Inlich tingen. Postbus 36 te Oord ree q: 100,- tot j 500,- per week voor welbespr. pers. met veel vrije tSJd. Nieuw object voor winke liers. Br. postbus 576, R'dam. Nieuwe NAAIMACHINES, 3 Jaai schriftelijk garantie Handmach Mngspoet 1108. In luxe «Hoe kast 1298 Elektr. la luxe fcolle: ƒ255. Lewensteln elektr kollet ƒ277. Zig-zag en automatische Bernlna, Vlgorelli. Necchl. Gom betaling, hoge wrullprijs. Leve ring door geheel Nederland. S Schouten en Zonen, 2e Hugo de Grootstraat 22. A'dam Telefoon 85289-129296. Uw EIGEN DRUKKERIJ voos slechts 1 135.-. O drukt uw eigen mededelingen, reclame, tekenin gen, enz. ln zeven kleuren tege- Ujk. 200 afdrukken voor slechts 48 ct onkosten 1 Zonder stencils «n zonder inkt. Bet. event, m 12 tand. Vraagt een vrijbl. de monstratie van da reeds wereld beroemde „alilcöp" aan Ufj de Importeur: International Import Central, Selterafcasnpweg 24, Betmekom, tel. K 8379-877. OVEBGANGSLEEFTIJD? Migrai ne? Ongezonde teint? Jeugd puistjes? Verstopping? Vetïucht! tfattersmann's Bloedzuiverende thee nr. 8 helpt 1 Groot pak i 1,85 bij elke drogist. Leer thuis VLOT DANSEN. Pas sen precies beschreven «n afge beeld. Duizenden dankbare cur sisten. Schrijf voor gratis pro spectus proefles „Home Dancing Service" Afdeling A, Lelden. Te koop iü.oon SIGARETTEN AANSTEKERS t 3500.-, Telefoon K 1800-171257. R'dam. OPEL BUtz '30 gesloten bak met propaangasinstallatlc 1075.-. Tevens Kaiser '49 575.-. Traas- vaalplein 5. A'dam-Oost. Teiel. K20-742042. Riante 4-KAMERFLATS te De Bilt, Nog slechts enkele 4-ka- merfiats aan de Hennes van Erpstrset nabij de aroenekan- seweg) beschikbaar. Deze flats zijn zeer geriefelijk ingedeeld en bijzonder gunstig gelegen, met blijvend vrij uitzicht op fraaie plantsoen-aanleg. Vrije vesti ging. Eigen geld slechts 2050.-, m&andel. betaling t 129,50. Inl. Ale werkd, van 14-17.30 uur ln de directiekeet op het bouwwerk en bij Verkoopkantoor der N.V. Bouw- en Aanxi. Mij. Bakhuizen, Jullanalaan 1 (naast KRO-stu- dio), Hilversum. Tel. 02650-12855 (4 lijnen). f 2,- per week kan iedereen tuis» aenl Geen Incasso, bet. per £iro LEDEREN JASSEN, herenkos- tuums, mantelkostuuma enz Vr. inlichtingen- Gshelmhou* cttng verzekerd. Br. KL 7374 bvdb. Duitse. Oostenrijk»», Zwitserse en Hollandse dames/beren wen sen BRIEFWISSELING met Bol. .anders. Int. gratis! Wereld koerier. Postbus 6057. R'dam KUNSTGEBITTEN-REPARATIES le klas werk onder volledig» ga rantie. Billijk# tarieven. U kunt er op wachten. Instituut JDen- tllia". Hoogstraat 40. TtL 136010, R'dam. Nu iedereen televisie SUPER TOESTELLEN 53 cm 12,25 p.w„ 43 cm 10,- p.w. Zonder verdere kosten. Br. no. AZ 7027 bvdb. EEN GOEDE TIP leest os ZSjUSBTJSS ■OK-\ mm? Vf$<

Het Vrije volk | 1958 | | pagina 2