I k Verstekelingen benutten laatste kans: de „Ruys" Trieste thuiskomst van vlaggeschip lil debat meneer Man schiet vrouw en zichzelf dood MANTIEWEGWIJZiF 1 Groningen houwt bungalows in 'tbronsgroen Corso in 't klein rijdt door Aalsmeerse kas Vf Spreeuwenpraat Foto-expositie rond Van Ernstig incident in cle Libanon 'Gulden Vlies' moet sluiten OvJ gaat NIET in hoger beroep Gogh Nederland deed niets voor verstekelingen Minister-presideiit dr. Drees naar Wenen Steekpartij in R'dam: HET VRIJE VOLK MAANDAG 12 MEI 1958 PAGINA 3 Dank Ringen Stamper? „f (Van een onzer verslaggevers) De „Willem Ruys", het vlaggeschip van de Koninklijke Rot terdamse Lloyd, is in de nacht van zaterdag op zondag voor de laatste keer uit Indonesië in Rotterdam teruggekeerd. Een trieste thuiskomst met als passagiers verjaagde Nederlanders en veertien verstekelingen, die uit Indonesië waren gevlucht. Dat was tevens het einde van een meer dan een eeuw oude scheepvaartlijn, want de Lloyd had sinds 1830 een lijndienst voor passagiersvervoer op Indonesië. De traditie van het be kende mailschip werd verleden tijd. Cruises Betaalde hulp? Rustig gesprek Mooie omgeving Zo ziet een bungalow in Schaesberg er uit! Eerste drie klaar En zo was daar dan een lezeres uit Rotterdam die zo graag het patroon van een weesmeisje zou willen hebben; om na te maken. We veronderstelden dat het dan wel het pa troon van de kleding van een weesmeisje zou moeten zijn Of dit oproepje suc ces heeft gehad? Dan luisteren wij sn de eerste plaats naar ik mag aannemen mevrouw R. uit de Cronjéstraat te Rotterdam: „Weesmeisje! Rok rood, lijfje zwart, korte mouwen, lange vsan- ten(?j tot voor de elleboog, witte ge steven omslagdoek voor en achter uitlopend in een punt, zwarte ge breide kousen (lang), lage zwarte schoenen, hoofddeksel van wit ka toen, het haar van achter vallend in een kapje, bonte korte schort. Pieter, dit is wat loij ons kunnen herinneren van onze geliefde wees meisjes van Rotterdam en dat was voor ons de mooiste tijd." Het patroon van een weesmeisje komt ook nog in een andere vorm voor en daarom luisteren we in de trweede plaats naar mevrouw A. Rueb- van Tilburg van de Dorpsweg in Rot- terdam-Zuld: Jk ben in het bezit van zo'n meisje. Het moet als eienoarmer dienen, maar ik heb er na de oorlog een popje van gemaakt. Nu staat het op de schoorsteen. Degeen, die het wil na maken kan het in bruikleen krijgen, maar omdat ik er bijzonder aan ge hecht ben, wil ik er geen afstand van doen. De maakster van dit weesmeisje is zelf weesmeisje geweest. Ik kan me de loeesmeisjes nog zo goed herinne ren, dat het is alsof ik ze gisteren tegenkivam. De „moeder" van de weesmeisjes gaf naailes op een- avondschool en aan die lessen heb ik zelf nog deelgenomen. Dat was erg gezellig voor tien cent in de week. Als het warm was ging je in de tuin zitten en dan kreeg .je een schotel met kersen." Zie zo, dat weesmeisje hebben we dus. Deze en vele andere briefschrijf sters véél dank. „Zo hoort het. van beide kanten," daoht pieter toen ik het briefje las van de familie Zevenbergen, Over- jjselsestraat 90a te Rotterdam. „Onze dochter, vier jaar oud. stak jl. dinsdag 's middags om half vijf plotseling de straat over. Zij kwam achter een stilstaande auto vandaan. Door het krachtige remmen van een chauffeur die met zijn auto uit een tegenovergestelde richting kwam, bleef ons kind gespaard, al kreeg ze nog een klap met de bumper. De chauffeur is 's avonds nog naar haar toestand wezen informeren en trof ons jammer genoeg niet thuis. V7ij zijn deze man uiterst dankbaar en zouden hem graag persoonlijk van harte bedanken. Hopelijk leest hij dit stukje en stuurt hij ons zijn adres." Door dergelijke reacties wordt de samenleving een stuk plezieriger, vindt Pieter. In Groningen Pieter had het over de twee stille minuten, die op sommige plaatsen ir. Rotterdam helemaal zo stil niet wa ren. En ik zocht een mogelijkheid om dit centraal te regelen. .Amster dam doet het met de straatverlich- ing," zei een lezer. De heer A. Geer- hngs uit de Zierikzeestraat voegt er aan toe: ,£)e stilte in Groningen was volle dig. B. en W. laten daar de straatver lichting branden. Iedereen kan dan weten dat het tijd is om stil te zijn." En ziet, ook Pieters Groningse col lega Olie Grieze greep de pen om ons te verzekeren dat dit systeem in mollebonenstad prima werkt. Zien wil elkaar nog eens in Avegoor, Olie Grieze? Bü de heer H. de Jong. Tiendweg 60 te Krimpen aan de Lek broedt een boerenzwaluw, die geringd was. Op de ring stond alleen maar het num mer 46. En nu herinnert Pieter zich het stukje dat hij begin april heeft geschreven. Het ging over het Zuid- afrikaans Vogeikundig Genootschap dat bij Kaapstad een groot aantai overwinterende boerenzwaluwen haa laten ringen en merken. Vraag: Haa die zwaluw bij de heer De Jong ook een vlek op de borst? En: welke kleur had die vlek? Pieter is er ook be nieuwd naar. 't Kan best zijn dat wij hier een van de Zuldafrikaanse zwa luwen hebben. Op het land van de heer De Jon? vond men een dode kokmeeuw en oox die vogel was geringd. .Vogelwarte Helgoland," las Pieter. Ja, die meeu wen maken ook Hinke reizen. Ik her inner me in Nederland gevonden vo gels die in Zweden en Praag genngd waren. Pieter beeft beide nngen opge stuurd naar de afdeling trekvogel- onderzoek van het natuurhistorisch museum te Leiden. We zullen er wel meer van horen. „Wij zitten zo te verzinnen," aldus mevrouw Van D. uit Rotterdam-Zuid die zich met geen mogelijkheid meer kan herinneren hoe dat iawaai-m- strument heette dat men voor de oor log op koninginnedag vaak op straat zag. Het was een ..stok met blikjes eraan en met yzerdraad erover. En dan maar flink stampen." Chinese stamper, zei er een. Tam boerijn, zei een ander. Maar allemaal vragen ze bij Van D.: „Wie weet het PreCleS?" Aanbod Aan het begin van de nieuwe weeK - hebben wil ln dank de volgende aanbie dingen ln ons Boek der Bijdragen opge schreven: een driedelig bed 1 bestemd i van H. een tweepersoons en éénper soons bed (bestemd) van B. uit de St. Marlastraat een tweepersoons ledtkan. van De K. uit de Sneeuwbalstraat, een ledikant en een divan van H. uit de Zei6Straat, een tafel met leunstoel van B uit de Aegldlusstraat en een radio- tafel (bestemd) met kleding van M. uit de Cath. Beersmansstraat: Twee armstoe len hebben wij genoteerd van Den H. uit de le schansstraat, vier stoelen (be stemd) en tafeltjes van F. van de Blok- weft. een radio (bestemd) en een fornuis van B. uit de Nlc. Bcetsstrsat, een drle- ults oliestel, boekenkastje (belde he- Stemd) en een spiegel van F, uit de Von de schelllngstraat, kleding, schoe nen en een splraaldek van S, uit de Nar- clssenstraat en het Oeuzenlled-boek van Van S. van de Troelstraïaan te Slle- drccht De spreeuwenpot werd bedacht met een gulden van E. uit de Korte Ba- lonetstraat en twee kratjes van van K. Uit de Puntstmat. Verlies Freddy Wlgmore, Pleretstraat 10, la de vorige week aan het Krallngse Strandbad JljQ bril mon donker montuur kwljtge- PIETER SPREEUW 'Van Nederlandse zijde is inder daad geen tussenkomst verleend om te bevorderen, dat de twee Indone sische verstekelingen aan boord van de 'Sydney», die trachtten van In donesië naar Nederland te komen, naar ons land doorreizen, nadat de Italiaanse autoriteiten hun door tocht weigerde.' Dit deelt de minister van Justitie, mede namens de minister-president, mede op schriftelijke vragen, ge steld door het lid van de Tweede Kamer, de heer De Vos van Steen- wijk (v.v.d.). De minister meent verder, dat er geen aanleiding is om te menen, dat een nader nationaliteitsonder- zoek aarzeling zou kunnen opleve ren ten aanzien van hun staat van vreemdeling. Er bestond, na onderzoek, ook geen aardeding, de jongens gelegenheid te geven voor nader onderzoek naar Nederland te komen. Een vergelijking met Hongaarse vluchtelingen gaat, aldus de minis ter, niet op, omdat de omstandighe den, waaronder de feiten plaatsvon den. te sterk uiteenliepen. Wanneer straks (half juni) ook de „Oranje" van de Maatschappij Ne derland voor het laatst uit Indonesië thuisvaart, zal ons land geen recht streekse verbinding voor passagiers vervoer met dat land, dat met zo veel banden met Nederland verbon den was, hebben. Slechts vrachtschepen met be perkte passagiersaccommodatie zullen nog rechtstreeks op Indonesië varen. De „Sibajak" van de Lloyd doet de Indonesische havens in het voorbij gaan aan op de reis naar Australië en Nieuw-Zeeland. De „Oranje" zal in september weer naar het Verre Oosten gaan, maar het eindpunt van deze dienst wordt Singapore, De beslissing over de toekomst van de „Willem Ruys" wordt van de week genomen. Het lijkt echter onwaarschijnlijk, dat het trotse passagiersschip weer op Indonesië zal gaan varen. Op deze uitreis had het slechts enkele tien tallen passagiers voor Djakarta In ieder geval blijft de „Willem Ruys" tot het eind van dit jaar op het westelijk halfrond. Eerst maakt /~\p de meest onbehoorlijke manier heeft De Telegraaf een behoor lijke zaak als die van het aandrin gen op een fair proces voor majoor K. 'gediend'. Nu de heer K. is vrij gesproken slaat het blad zich luid ruchtig op de borst. Het doet daarbij alsof het alleen voor de heer Koop man heeft 'gestreden.' Dat is onjuist. Het blad hecfl slechts alleen gestaan in bepaalde streken die uitgeblonken hebben dooi smerigheid. Bij voorbeeld de wijze waarop het blad geheel ten onrechte de indruk heeft gewekt dat het auto- ongeluk van de majoor een aanslag is geweest. En wat het monopolie van de zaak K. betreft: Op vrijdag 9 mei schrijft het blad weer eens 'De eigen "be paalde persorganen" (van Drees!) zwegen over de zaak als moffen.' Toen op 6 mei echter deTeiegraaf- hcer Gans wegens belediging terecht stond voor de Amsterdamse recht bank beriep hij zich erop datHet Vrije Volk een serie artikelen aan de zaak-K. had gewijd Inderdaad: die serie verscheen op 6, 7, 8, 9. 10, 11 en 16 januari 1938 Daarmee kan ook de bewering dat van socialistische zijde over de zaak- majoor K. niet is geschreven, bij de afdeling Telegraaf-Ieugens worden bïjpezet. ze vier plezierreizen (cruises) naar New York, de Azoren, Noorwegen en de Middellandse Zee. Eerste af vaart 23 mei. Dan volgen nog twee transatlan tische reizen in de lijn-dienst van de EuropaCanada-Lijn, waarna het schip voor lange tijd in het dok gaat, waar het waarschijnlijk geheel om gebouwd zal worden, maar ook daar over wordt van de week definitief beslist. Zou men besluiten de „Willem Ruys" te bestemmen voor de Euro paCanada-Lijn (voor de helft eigendom van de Lloyd), dan mag men aannemen, dat de vrachtruim te kopit te vervallen en geschikt wordt gemaakt voor passagiers- verblijven. Ook de voorzieningen voor de tro pen zouden in dut geval kunnen verdwijnen, terwijl andere daar voor in de plaats zouden moeten komen. Een grootscheepse en kost bare verbouwing zou dan noodzake lijk zijn. Men schijnt ook de mogelijkheid te overwegen om de „Willem Ruys" te bestemmen voor de rond-de-we- reid-lijn, waarin nu de „Sibajak" vaart: NederlandSuezkanaal Australië Panamakanaal Neder land. Dit zou ook een verbouwing noodzakelijk maken. Vrolijk lachend lieten de veer tien verstekelingen van de „Wil lem Kuys" zich nog snel fotogra feren. voordat de Rotterdamse rivierpolitie hen van boord haal de. „Wy grepen onze laatste kans," zeiden ze ter verontschul diging. waar stelselmatig vijandschap tegen Nederland wordt gezaaid". De anderen waren: de Indonesiërs J. Mailuku (23), F. Meyer (19), J. R. Naumann (28). H. R. Peter (28), F. M. Purihahir-a 22) en ft. Perdinan- dus (23). Dc Ambonnezen J. Pasanea (21), H. B. Pattiwael (26) en A. Pie- tersz (25). De Menadonezen H. P. Borotikan (21) en J. H. Warong (23). De nationaliteit van de 22-jarige W. J. Sahubala is onbekend. De veertiende verstekeling was de 31-jarige beroepsbokser Öng A. Kwien, die beweert, dat hij kam pioen vedergewicht van Indonesië is. Hij wilde naar Singapore gaan. maar daar kon hij niet van boord en zo belandde hij in Nederland. Hij heeft een Nederlands paspoort. Het was zaterdagnacht een trieste thuiskomst in een regenachtig Ne derland. De Rotterdamse rivierpo litie ging onmiddellijk aan boord om dertien verstekelingen op te halen. Ze zullen naar De Kruisberg in Doe- tinchem gaan. Dertien jonge mensen, twaalf man nen en een meisje van net achttien jaar, wier ouders destijds de Indo nesische nationaliteit hebben geko zen. "Hun kinderen wilden echter te rug naar het vaderland van hun ouders. Waarschijnlijk met (betaalde) hulp van Indonesische militairen in Tandjong Priok wisten ze aan boord De beroepsbokser Ong A. Kwien (naar hij zegt: kampioen verder- gewicht van Indonesië) wilde naar Singapore, maar daar kon hy niet van boord. Daar hij een Nederlands paspoort heeft, werd hy niet aangehouden. Hy ging zo snel als hij kon naar boks- promotor Theo Huizenaar. te komen, waar ze zich verscholen, totdat de „Willem Ruys" ver genoeg op zee was. Het achttienjarige meisje Ruth Oudraad zei, wat allen wilden zeg gen: „Wij horen daar niet thuis. We houden van Nederland en kun nen onmogelijk in een land leven, Laatste hans Kapitein Frits de Jonge heeft zijn blinde passagiers uitstekend verzorgd en ook de andere (betalende) passa giers zorgden, dat het de jonge avon turiers („We grepen onze laatste kans") aan weinig heeft ontbroken. Toch kan men met de Lloydmcn- sen beter niet over verstekelingen praten, want op hun schepen waren er dit jaar meer dan vijftig. Een verliespost van ongeveer vijftigdui zend gulden aan passagegelden. Formeel zou de Lloyd bovendien nog bijna vier gulden per dag per verstekeling in Nederland moeten betalen maar het schijnt dat de Nederlandse autoriteiten de scheep vaartmaatschappij (terecht) van deze verplichting hebben ontsla gen Onder de passagiers voor het merendeel berooide repatrianten, die hier geen eigen onderdak hebben bevonden zich ook leden van de Ne derlandse diplomatieke vertegenwoor diging in Djakarta en Nederlandse onderwijskrachten. De rector van het Bandoengs Ly ceum, dr. J. C. Trimp vertelde, dat het Nederlands middelbaar onderwijs nagenoeg opgeheven is. De scholen te Soerabaja, Bandoeng en Djakarta zijn gesloten. In Djakarta is nog slechts een eindexamenklas. De ver wachting is, dat tien Nederlandse scholen voor lager onderwijs zullen overblijven. (Van een onzer verslaggevers) Een 38-jarige man heeft zondagavond in Stuivesand, gemeente Oosterhout (N.-Rr.) zijn vrouw en daarna zich zelf doodgeschoten. Er is niets bekend over de redenen van dit echtelijke drama. Een achtjarig dochtertje van het echtpaar S., dat om kwart over acht thuis kwam. van het spelen, vond haar vader en moeder. Het verschrikte kind rende naar haar grootmoeder, die in de nabijheid woont. De bejaarde vrouw durfde het huis niet binnen. Zij waarschuwde de politie, die de man en de vrouw dood op bed vond. De heer S. was Pooi van geboorte. Hij was al jaren in Nederland en werkte op een constructiefabriek. Voor zover men weet waren de verhoudingen in het gezin vrij goed. De vrouw leverde nog een bijdrage tot de inkomsten van het gezin door van vier tot tien uur te werken als schoonmaakster op een kantoor in Pernis. Daarom schijnen geldelijke moeilijkheden ook uitgesloten. Een buurman heeft anderhalf uur voor de fatale gebeurtenissen nog met de heer S. aan de deur staan praten. Alles scheen toen nog nor maal. Het echtpaar had nog een tien jarig zoontje, dat tijdens het drama buiten speelde. De officier van Justitie bij de rechtbank in Breda leidt, het onder zoek in samenwerking met het hoofd van de gemeentepolitie in Ooster hout. BEIROET (Reuter, AP) Zestien personen zijn gedood en meer dan honderd gewond by anti-westerse relletjes in Tripoli, de op één na grootste stad van de Libanon. De i politie is de toestand niet langer meester. De ongeregeldheden begonnen vrij dag, toen de oppositionele elementen die een protestbetoging hielden, slaags raakten met de politie. 's Zaterdags bestormden zij de bibliotheek van de Amerikaanse informatiedienst, sloegen het meu bilair kort en klein en staken het gebouw in brand. Andere groepen betogers vochten met de politie, die trachtte de orde te herstellen. Alles wat de overheid kon doen. was de stad insluiten. Gis teren herhaalden de incidenten zich. De opstandelingen worden via Radio-Damascus en Radio-Caïro enthousiast aangemoedigd. Advertentie IM, De minister-president, dr. W. Drees, is zaterdag naar Wenen ver trokken, om daar op uitnodiging van de Oostenrijkse socialistische party een buitengewoon congres van die partij by te wonen. Tijdens dit con gres zal onder meer een nieuw partijprogramma worden samen gesteld. Dr. Drees wordt 17 mei terug ver wacht. Dé sigarenfabriek 'Gulden Vlies' in Tilburg en Hilvarenbeek zal worden opgeheven. Voor de ruim 110 werk nemers is ontslagvergunning aange vraagd. De sluiting van de fabriek is ver oorzaakt door de afzetmoeiiykheden, waarmee de sigarenindustrie de laat ste jaren te kampen heeft. De Nederlandse Bank heeft op grond van de uitslag van een en- quete met betrekking tot de wense lijkheid van de handhaving van de bankbiljetten van ƒ20. besloten van deze coupure geen nieuwe bil jetten meer te doen maken Advertentie IM. Een gaine, het moderne elas tieken corset zonder knellende baleinen, geeft een maximum aan bewegingsvrijheid, maar tot heden was de prijs, die rond de twintig gulden ligt, een be zwaar voor menigeen. Maar Dinsdagmorgen beginnen wij in onze Corsetten-afdcling een extra verkoop van de zelfde gaines, maar niet voor twintig gulden. Neen, Uw elas tieken gaine uit deze grote partij in diverse soorten en modellen w.o. met haak-entrek- sluiting (de sluiting met pluche tegengevoerd)..Uw gaine uit de prijsserie van 20 tot 25 gul den, waarbij U kunt kiezen uit korte en lange modellen voor alle figuren, prachtkwaliteiten elastiek, w.o. dtibbelrek tule- iastex, verstevigd satijnen voor panden, rijk geborduurd, koopt U nu voor nog géén zeven gulden. Dinsdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze elas tieken corsetten, wit, in de maten 60 t/m 84 (taille maten 66 t/m 90 cm, dus ook grote maten) voor (Van een onzer verslaggevers) De 39-jarige vrouw A. B.Van K. uit Rotterdam, die op 21 december bij het Groothandelsgebouw de stoffeer der J. W. de R. met een zakmes in de borst stak en door de rechtbank van rechtsvervolging was ontslagen, zal niet zoals aanvankelijk te ver wachten was voor het Gerechtshof in Den Haag moeten verschijnen. De officier van Justitie te Rotterdam heeft nl. maandagmorgen het door hem aangetekende hoger beroep te gen dit vonnis ingetrokken. De zaak is voor de vrouw hiermee af! Zij houdt het door de rechtbank gewezen vonnis: ontslag van rechts vervolging, omdat zij door een storing in haar geestvermogens op het tijd stip van haar daad niet toerekenings vatbaar moest worden geacht. (Van onze kunstredactie) In het Stedelijk Museum te Am- .terdam wordt van 16 mei tot en met 30 juni een documentaire ten toonstelling gehouden, gewijd aan het leven van Vincent van Gogh, De expositie, die ongeveer 400 foto's omvat, is samengesteld uit het internationaal Van Gogh-archief van dr. M. E. Tralbaut. Zij werd in klei ner verband verder-getoond ln Sbeeo en trok daar 85.000 beaoekej®, m maar het 'lied van de leeuw'rik' is nog niet verstomd. Daarom woont meneer Baar er nu. Hjj bouwt huizen en scholen, en zijn drie grote zoons zitten ook in 't vak. Tot over hun. oren, want als 't een béétje weer is werken ze ln hun vrije tijd aan de vakantiebungalows die verrijzen op de vyf hectare Bousberg die hun vader sinds kort zijn eigen dom kan noemen. Als deze ondernemende aanne mer zegt: 'Ik gun anderen ook zo'n mooi plekje, al is het alleen maar in de vakantie' is dat niet zo maar een reclamepraatje. H(j heeft een machtig plezier in zy'n geleidelijk aan nit te voeren pro ject: 33 stenen bungalows voor vier of zes personen, een kampeer- en caravanterrein, parkeerterrein, een hoofdgebouw met zelfbedieningswin kel, gezelllgheidszaal en overdekt terras. in heren, gezinnen, dames) hebben de beschikking over toiletten, wasbak ken en douches. nen het half uur in Vaals bij de Belgische grens. 4r De prijzen op 'de Bousbcrg*-Park- iaan 8, Schaesberg.zijn: vier-per- De omgeving is van het mooiste soonsbungalow per week f 80,-~; zes dat Limburg te bieden heeft, dicht- persoonsbungalow per week f 100.—. bij de wijde en nog al te onbekende Vóór 14 juni en na 13 september 25 Bnmssumerheide, twee kilometer percent korting. Butagas 1,— per van het centrum van Heerlen met kg. Ligstoelen en kinderboxen ƒ2,— zijn zes bioscopen en andeer ver- per week. Kamperen 50 cent per per- tier, niet veel verder van de Duitse soon per dag, .ANWB-kampkaart grens. Mensen met auto's zijn bin- uiteraard verplicht. reneer H. S. Baar in het 6e Bousberg, een prachtig mijnwerkersdorp Schaes- mooi stukje Nederland, letter- «ergr bfj Heerlen Is een vrlen- lijk te midden van 't Brons- lelijke aannemer uit Roode- groen Eikehout. cltool, die alleen nog maar In «chaesberg Wil wonen. Geen Sinds meer dan een halve eeuw Sneeuwwitje op haar paar jaar geledenmee de öruto-opbrengst be- bloememoagen rijdt begonnen. Ze hadden stemd is voor het in weer rond in Aalsmeer, toen zeven wagentjes tn Aalsmeer zo populaire Het is een héél. héél daarmee is het geld ver- Rode Kruis, klein Sneeuwwitje, geen diend voor een kas met Ruim 30.000 bezoekers twee decimeter groot, en henderden exotische kwamen vorig jaar naar ze maakt ook maar een planten orchideeën, dit corso-in-t-kleinl miniem rondje: in een vijgeboom, zeldzame va- plantenkas. rens het dure decor Zeventien andere praal- waarin de huidige Mini- \e VVV is er ook ge wagentjes volgen haar corso wordt opgevoerd lukktg mee. Nu. Ze heten grootscheeps heeft men tenminste ook Melodie der Liefde. voor bezoekers, die te Vrede en Bloemenwals laat z^n V00T hloe- De eerste drie bungalows zijn bijna - klaar. Ze hebben een oppervlakte van zoals in een heus corso. \Jniwilugers versieren menveïlingen. waar om 4fï m*}- hollPt.ÏA rfnuAHPCül f»rt mrtnr ?r> viirt hnnnli.it. fieri de WtlOenu fiZfc ran.', twaalf. 1J.ur niet. veel 40 m2: halletje en douchesel en w.c., twee slaapkamertjes, een flinke kamer-keuken (butagas) en een ter rasje. Het wordt in vrolijke kleuren geschildeerd en gemeubeld: 'Ik wil 't niet van het goedkoopste.' zegt meneer Baar. die in enkele jaren het hele complex langs de heuvelacöUgi vonder met ziin vrouw en zes geleden de Oranje-Nassaumynen bospaden denkt klaar te hebben. hier de basis legden voor de grote Het nabij gelegen kampeerterrein pleziere van de toeristen Ze doen dat, omdat ze niatuur-iratermolen in tinderen zit hy In een kasteel- welvaart van nu (al die TV-antennes voor 200 personen (op altijd droge e» van het RodeKruis, het een prettig knutsel- de tuin staat, twee en scooters in 8chaesbergl), schalt bodem) wordt begin volgende maand Piet Grijpstra. 'de ver- karwei vinden en ook kwartjes per persoon, ichtige moderne bungalow op de 'boom des herders' er niet meer, geopend. De kampeerders (gescheiden keerspolitie", is er een omdat 52 percent van kinderen half geld. maar ze zijn hooguit een T de -wagens, elk jaa-, twaalf uur niet veel halve meter lang. opnieuw, scant ook im- meer te beleven valt, Met strobloemen, uit mortellen bloemen zijn nog een attractie. Aalsmeer en immortel- niet onsterfelijk. De Politieman Piet Grijp- len (ook een soort droog- amateur-decorateurs stra wijst de 'vreemde- bloem) uit Frankrijk werken meestal twee- Ungen altijd heel be- zijn ze opgebouwd en ze honderd uur aan een reidicillin de wen: Mini- rijden daar hun ovale zo'n kleine bloemen corso e.in de Oostein- róute. elke dag weer, ten fantasie. derweg. waar de mi-

Het Vrije volk | 1958 | | pagina 2