V erre visserij bi kust van IJsland loopt gevaar In debat EJtAWffr/ illa in brand, eigenaar in cel Nieuwe kracht voor Iedereen! Wêêm. BRflun Woestelingen slaags met politiemannen Dure defensie... kan het goedkoper': 4. De marine en de NAVO Melk Ondeugdelijk schoeisel bij het leger Gulden boete per km opent de kluis? /.Cm: Garnalen in tomatensaus Spreeuivenpraat Doodvonnis voor moordenaar Nylondeksel op Pluimpot succes D BIOSCOOPBEZOEK IN '57 GEDAALD SIEBEL HET VRIJE VOLK ZATERDAG 24 MEI 1958 PAGINA 3 Geen uniforme regeling Later handhaafde hij dit standpunt, maar hjj voegde er toen aan toe, dat er ook vroeger geen uniforme rege ling bestond. Geen enkele staat is verplicht de driernjjlszone te hand haven. Niet mislukt iiiiiftiititiiiitiinftiiii ABASIN Advertentie I.M. 'Sport, dansen, fietsen kind, ik doe alles op die dagen!" Straaljager komt in vangnetten terecht Opzij geslingerd open sm LW"V Neem de vergelijkende scheerproef NOORDZEE SERVEERT: ZWITSERSE HORLOGES Groot vloot plan E NEDERLANDERS zijn van ouds her een zeevarend volk. De grote bloei welke ons land in de zeventien de eeuw beleefde, was voor een niet gering deel te danken aan onze vrachtvaarders die de pas ontdekte landen van Oost en West bezochten door immuun j§ onze marinemedewerker mr. A. J. Schouwen aar 1 lid van de Tweede Kamer en Bovendien kunnen deze schepen naar verhouding van hun levensduur 1 met minder moderniseren toe, m.a.w. slj zijn paraat gedurende het grootste 1 deel van hun bestaan, terwijl de krui- S sers en het vliegkampschip meer lig- I kapitein-luitenant ter zee (o.n.a.)« gente moderniserendan dat zijvaren g sn dus minder dan 50 kans hebben lmiHii!iiifiiiiHnin>mirmniNtiiin)HiiUinHntiniuliiimtHiiniliuiU8»«nuiuPuuui)Uin]llli beschikbaar te zijn wanneer dat Samen paraat Nederland is ook in deze strijd een deel van de democratische wereld, een klein maar nut tig lid van de NAVO. het grote verbond van de Atlantische landen. Die landen zün te Op verkeerde weg „Het schooiershart bewaren we nog even," beloofde Pie- ter toen hij het don derdag had over dat andere vroeger zo graag gezongen lied, „De fles". Nu lijkt me zo'n zaterdag voor de Pinksteren een uit stekende gelegenheid om al die binnenge komen „fiere schooi- ersharten" op tafel te leggen, t Zijr. er nog al wat. Tientallen le zers en lezeressen hebben enthousiast naar de pen gé- grepen. Daar was bijv. mevrouw Xolster uit Overschte: „Mijn man is 73 en hij speelt het veel op de gitaar. En ik zing dan mee, omdat de woorden zo echt uit het leven gegrepen zijn. Daarom is het ons lievelingslied. De wed. Jonker uit de Fluitstraat schreef: „Ik heb het voor je op papier gezet. Kun je het niet lezen, stuur het dan maar terug, dan laat Ik het mijn kleindochter wel even typen" (Pieter kon het bést lezen, mevrouw). Mevrouw Vergalen uit IJsselmonde 'sorgde ook voor een fier schooiers- hart. „Maar", zo vraagt zij, „wie heeft het lied van de Oude kruik?" Zij wil er ons in ruil „Moeder" van Willy Derby voor teruggeven „Geen naam en adres in de krant. Schrijf maar: „De wandelende liederbundel verzocht een ander. Hartelijk dank, o „wandelende liederbundel" En wie ten slotte de muziek wil over schrijven moet naar mevr. Belgraver van het Maarland (Den Briel) rei zen. Al die inzendingen waren leuk, maar het allerleukst vond Pieter toch het vergeelde stuk papier dat de heer Van Leeuwen uit de Jacob Catsstraat uit zijn kast opdiepte. Hü excuseert zich: ,De motten hebben eraan gegeten Op dit oude stukje papier is het .Diere Schooiershart" compleet af gedrukt. Het is zo'n echt ouderwets liedje, dat je vroeger op straat kon kopen. Dergelijke liederen werden al tijd graag gekocht, maar radio en televisie hebben ze overbodig gemaakt en dat is toch wel jammer, 'n Aardig brok volksleven ging hiermee verlo ren. Wat een regels! „Ik loop als een schooier door weer en wind Bij dag en tot diep in de nacht Er is haast geen mens me wat vriendelijk gezind Ik loord door een ieder veracht Be dames en heren, die gaan me voorbij Er gijn er die 'k goed heb gekend Zij houden vol afschuw hun kleren op zij Vit angst voor zo'n schunnige vent," En dan dat prachtige refrein: Maar onder m'n lompen daar draag ik nog iets waarmee ik de wereld tart daar klopt en daar leeft, daar lijdt en daar beeft, m'n fiere schooiershart. De schooier hoort schuilend voor regen en wind de vrolijke stem van zijn kind, nu een dame In zij en kant, met naast zich een „sjieken" mijn heer „Toen lei ze, o God, een gulden in rn'n hand En zag met een lach op mij neer Ze had me in m'n lompen, goddank, niet herkend Ze wist niet m'n smart en m'n leed Ze zag niet de traan van de sjofele vent Die het geldstuk het water in smeet." Pieter kan zich voorstellen dat bij zulke regels menig traantje werd ge plengd. En ik beken het grif: de spreeuwendag is goed wanneer er na zo'n oproepje weer van die liederen binnenkomen. Met veel plezier lees ik alle brieven door. En het liefst zou ik draaiorgelmuziek op de achter grond horen.... Welaan, mijnheer A. B. uit Maas sluis. Uw zwager kan bij zijn terug komst na dat jarenlange verblijf in Amerika zijn hart weer eens aan die liederen ophalen. Laat de niclujes en neefjes het uit volle borst zingen. Zie je die echte schooier van vroe ger nog op straat? De schooier waai Justus van Maurik over schreef en ■waarover de dichter-zanger J. H. Speenhof! enkele kostelijke liedjes maakte: „Hü is een luie sluike vent. Een dier omt: ,-nt. En is gewend zich te vervelen." Of: .De vüf equipages •van 'n schooier." Ook: „Mijn vriend waar ik mee loop te dwalen, was vroe ger markies of baron. Ik hielp hem het water uit halen. Juist toen hü met zinken begon. Hij kon van de (honger niet leven. Daarom zooht hü troost in de dood. Door mij is hü le vend gebleven. En samen zoeken wy nu brood." Nu Pieter toch even bladert in de „Liedjes, wüzen en prentjes" (eerste bundel) van J. H. Speenhof! nog even aandacht voor het „Rotterdams Brandalarm": ,De brandweer is tn Rotterdam- Hog feller dan de felste vlam Ja dan de felste vlam Fluks neemt een grote troep klabakken De brandsignaaltrompet te pakken. O! AANBOD Aan het einde van de week hebben wij ln dank de volgende aanbiedingen tn ons boek der Bijdragen opgeschreveneen tweepersoons bed (bestemc1) van Van I) uit de Gr. van Prinsterestraat, een ledi- kant met bed (bestemd) en kleding van K. van de Schoonet ïrgerweg, een twee persoons spiraal van W. uit de Verboom- straat een kinderledikant met bedje van De W. uit de Dr. Zamenhofstraat, nog een Mnderledlkant van S, uit de Kaarten de Vriesatraat te Breda, een divan met twee fauteuils va» O. uit de Westerbeekstraat en een tweepersoons ledikant net bed. tafeltjes (bestemd) en diverse van R. uit de Westerbeek- straat. Een kinderwagen hebben wij ge noteerd van T van ds Burg. Breebaard- laan :e Rhoon, een radio (bestemd) van H- uit de Taanderstraat, een kachel (bestemd) van J, vaa de Mathenesser- dijk, een kokosmat (bestemd5, kleding en lectuur van s. uit de Narclssenstraat en een tandem (bestemd) van K. van de Krispij üaewcg te Dordrecht. VERLIES Een gouden horloge met schakel armband verloor mevr. Knap, Stations- singel 39b, op 19 mei tussen huis en de Hélcnea owarusstriua. Zij recti ui lijn 1 Margo Gerritsen, Jacq. Perkstraat 30e, ls dinsdag haar schooltas kwijtge raakt tussen tie Vredenholweg en hulB. Vermoedelijk heeft zij de tas onderweg ergens laten staan. Er zaten o.a een blokfluit en een paar gymschoenen tn, De hoftdemand van mevr. Valster, Willem van Zuylenstraat 28, ls woensdag van het balkon verdwenen. WaaisclUjn- lijk Is de rnand van de rand van het balkon gevallen. DIERENRIJK De kortharige roodbruine tathonö van de fam. F. H. Ackerman. Robert Beeldestraat 217, ls op 20 mei van huis verdwenen. HU draagt een halsband met een lederen etui. Een goed tehuis voor een klein hondje zoekt mevr. J. A J. schrauwers. Drelschorstrast 12a- Mevr K. Eenhoorn. Bellevoysstraat 91b. zoekt rcf!ui?en voor vier kleine iieve Soesjes en bij P. M. Viergever Texelse- straat 13a, kan een poesje worden afge haald. PIETER SPREEUW. (Van een onzer verslaggevers) IJsland heeft in feite besloten zijn territoriale wateren uit te breiden tot een strook van twaalf mijl uit de kust, ook al vormt dit besluit op het ogenblik nog een punt van bespreking op de NAVO- conferentie te Parijs. De vrees bestaat, dat dit voorbeeld spoedig gevolgd zal worden door Denemarken, zowel voor het eigen land als voor Groenland. Dit is een uitermate gevaarlijke situatie, die voor de verre visserij van Nederland en ook van andere Europese landen tot een ramp zou kunnen leiden, omdat deze vissers van een belangrijk deel van hun visgronden worden beroofd. Deze alarmerende mededeling deed gistermiddag de secretaris van de Centrale van Zeevarenden ter Koop vaardij en Visserij (CKV), de heer A. de Boon tijdens een bijeenkomst van het Verkeersinstituut in Den Haag. Uit zijn woorden bleek, dat ook het departement van Landbouw en Vis serij deze ontwikkeling uiterst zorg wekkend acht. De heer De Boon gaf dit voorbeeld om zijn twijfel uit te drukken in de opvatting van de raadadviseur bij het Ministerie van Verkeer en Water staat, mr. H. S. Scheffer, die een voordracht hield over de zeerecht conferentie van de Verenigde Naties in Oenêve. Mr. Scheffer oordeelde, dat het niet bereiken van een akkoord over de ter ritoriale wateren de feitelijke toe stand niet veranderd heeft. Alles zou, zo meende hü, blüven zoals het was. Anderzijds, zo oordeelde mr, Schef fer, behoeft ook geen enkel land een uitbreiding van de territoriale wate ren te erkennen, al moest hij toege ven, dat dan een uiterst moeilüke si tuatie ontstaat. Op de Geneefse zeerechtconferen tie heeft men in „dramatische büeen- komsten" eindeloos over de breedte van de territoriale wateren gespro ken. Er werd een stroom vaa voor stellen ingediend, waarvan er niet één de vereiste meerderheid verkreeg. Het argument voor een uitbreiding was, dat het de maritieme landen zou verhinderen de visgronden voor de kust van arme landen leeg te vis sen. Het strijdpunt was zes of twaalf mül uit de kust. „Het niet bereiken van een ak koord over dit punt, betekent niet, dat de conferentie mislukt is, want er werden vier waardevolle verdra gen afgesloten," Scheffer. betoogde mr. PUakankerend over het geringe suc- ces van de volle melk zoekt De Telegraaf naar de oorzaken van de mislukking. Waarom zijn de huis vrouwen niet op de melk met 3,75 vet afgestormd toen ze weer te krij gen was? De Telegraaf weet het wel. De kwaliteit deugt niet, de prijs deugt niet en de reclame heeft niet ge deugd. Deze melk is toch nog niet de melk zoals ze van de koe komt: ze is 'bewerkt, hetgeen de smaak niet ten goede komt.' De prijs is te hoog, omdat de regering op deze melk geen subsidie geeft. En wat de recla me betreft: 'men heeft zich niet de geringste moeite getroost om het nieuwe artikel te propageren.' Merkwaardige argumenten. Bewerkt is alle melk die in de consumptie komt. Gelukkig voor de volksgezondheid. Subsidie is 'dirigis me' en we dachten dat De Telegraaf daar zo'n hekel aan heeft. En wat de reclame betreft onderschat De Telegraaf toch waarlijk haar eigen campagnes tegen oud-minister Man »- holt, die de kinderen gestandaardi seerde, 'vervalste, afgeroomde water melk' liet drinken, zoals De Tele graaf placht te schrijven. Zou de oorzaak van de 'mislukking* niet doodeenvoudig hierin liggen, dat de huisvrouw, die de keuze heeft tussen de goede gestandaardiseerde melk en de uit medisch oogpunt minder goede en voor de portemon- naie zeer schadelijke vette melk, niet zo gek is als De Telegraaf gedacht heeft?. Advertentie I.M. houdt Uw zenuwen in bedwang De politieke invloeden op deze con ferentie, waar jonge en onervaren staten vaak het hoogste woord voer, den, kregen naar zijn oordeel een te grote betekenis. „Uitgaande van het traditionele standpunt van het vol kerenrecht is er wellicht reden tot ernstige kritiek," stelde mr. Scheffer. Er was steeds een scherpe tegen stelling tussen de jonge landen, die vermeerdering van hun soevereine rechten nastreefden, en de vanouds zeevarende naties, die in de verde diging werden gedrongen. Mr, Scheffer achtte het minder juist, dat ieder land evenveel stem recht had. Zo gold de stem van Zwit serland even zwaar als die van een zeevarende mogendheid als Groot- Brittannië. „Al kan men ernstige bezwaren aanvoeren, toch meen ik, dat deze conferentie waarde heeft gehad. Er werden rechtsregels vastgesteld op gebieden, waar nog maar fragmen tarisch geschreven recht bestond," zo concludeerde de raadadviseur. kalmeert zonder slaap te verwekken (Van onze parlementsredactie) Een zegsman van de Legervaoi- lichtingsdienst m Den Haag kon ons reen mededelingen doen over de ge nichten als zou er na de helmen en de gasmaskers thans een affaire met de schoenen in het leger aan de oi- de zijn Volgens deze berichten zou een grote partij schoenen, die het Direc toraat Materieel Landmacht vorig laar aankocht, nu al finaal versleten zijn. Minister Staf heeft de Legervooi- lichtingsdienst opdracht gegeven, volledig te zwijgen over alle activi teiten van het Directoraat Materieel Landmacht. Alle gegevens over het DML staan uitsluitend ter beschikking van de commissie-Koersen uit de Tweede Kamer, die een onderzoek Instelt laar de gang van zaken bij het Di rectoraat. De bewindsman volgt daarmede dus eenzelfde procedure als wanneer over een bepaalde zaak in een van de beide kamers vragen zijn gesteld. De 309 ton metende kustvaarder „Hink" uit Appingedam is de Duitse motorschoener „Falkenstein" uit Hamburg te hulp gekomen, die bij de Engelse zuidoostkust een machine defect had gekregen. De „Hink" sleepte de schoener naar Dover. „Vroeger wist ik me geen raad: elke maand gingen er een paar dagen verloren, en natuurlijk altijd j'iist als er iets leuks was verjaardag, feestje, fijn fiets-weer, enz. Maar nu? Ik doe óveral aan mee, dank zij die moderne o.b. tampon-hygiëne. Zó ge makkelijk en zó prettig: o.b. geeft volmaakt Onmerkbare Bescherming en Vol komen Vrijheid. En zo'n pak je past in je kleinste tasje!" O Ij, Per pakje van 10 tampons voldoende voor maandelijks gebruikNor maal 1 Speciaal 1, 25. De heer E. L. uit Breukelerveen, eigenaar van de donderdagnacht geheel Uitgebrande villa 'De Kolkhof' in Twello, is vrijdagmiddag door de politie gearresteerd. Om 14 minuten over een waren in de nacht van donderdag op vrijoag de bewoners van Twello opgeschrikt door een ontploffing in dit herenhuis De villa is geheel afgebrand. (Van een onzer verslaggevers) Overtreders van de maximumsnel- heidsbepaling voor de bebouwde kom men kunnen in het arrodissemcnl Arnhem voortaan vermoedelijk reke nen op een boete van 1 voor iedere kilometer snelheid, die hun voertuig had. Mr. J. P. Hustinx, hoofd van het Arnhemse parket, die vrijdagmiddag optrad als officier van Jusitie bij het Wageningse kantongerecht, deelde ten minste mede dat hij de norm van 1 per km gaarne in ujn arrondis sement doorgevoerd wilde zien. Zelf hield hij zich vrüdag al aan deze re gel en zo eiste hij tegen verschillende overtreders boetes van 65, f 70 enz. Een snelheid van bijvoorbeeld 68 km werd daarbij naar boven afgerond tot een boete van 70, De kantonrechter mr. J, P, Tid- dens, vonniste vrywel conform. LINCOLN (AP). Een jury heeft Charles Starkweather schuldig be vonden aan moord in de eerste graad en tot de dood op de elektri sche stoel veroordeeld. De jury verwierp een bewering van de verdediging, dat de 19-jarige moordenaar krankzinnig was, toen hij in januari van dit jaar een aan tal moorden beging. Aan Starkweather worden elf moorden toegeschreven, waarvan tien m een periode van acht dagen. In enige van zeven elkaar tegen sprekende bekentenissen tüdem: zijn proces, heeft Starkweather de schuld voor een deel van de moorden gescho ven op zun vriendinnetje en reisge note, Caril Ann Fugate. Advertentie IM Algemene,en zeker nerveuzevermoeid- heid, lusteloosheid en gemis aan eetlust, zijn meestal te wijten aan verarming van de rode bloedcellen in het bloed. Zorg voor 'nieuw bloed' en herwin aan kracht door het volgen van de ijzer kuur. Wanneer U zich lusteloos voelt, dan is het de iioogste tyd by elke maai tijd medicinaal ijzer m te nemen, zoals de Pmkpiilen dit bevatten. Ze zijn zo opbeurend, dat 4 weken vol staan om van 500.000 tot 700.000 rode bloedlichaampjes per mm3 bloed te herwinnen Het aldus weer gezond geworden bloed kan wederom al het nuttige halen uit de versterkende bestanddelen van het voedsel en uit de levenskrachtige zuurstof der lucht: en wel in die mate, dat de vitaliteit van alle cellen van het organisme wordt hersteld Van de eerste week af krijgt men weer eet lust. De spieren worden van dag tot dag sterker. Verzwakte mannen of mannen met bloedarmoede worde» weer sterk en dynamisch. Pinkpillen bü apothekers en drogis ten Bespaar 1,35 door aankoop vaa de grote doos voor een volledige kuur. Een Hunterstraaljager is gisteren Dp vliegbasis Soesterberg bij het starten m de vangnetten terechtge komen. Het onderstel van de machine werd vermeld. De bestuurder, de majoor-vlieger H. J. Folmer, was bezig op te stij gen, maar hij kreeg niet voldoende snelheid. De vlieger bleef ongedeerd. De heer L. had het huis in novem ber voor 27.000 gulden gekocht. De politie heeft hij gistermorgen mee gedeeld, het verzekerd te hebben voor 120.000 gulden: de vorige bewoner zou het huis voor hetzelfde bedrag hebben verzekerd. De heer L. zou eerst van olan geweest zijn het leegstaande en onbewoonde huis te verbouwen en in te richten tot een pension. Naar hij tegenover de politie beweerde heeft hij echter don derdag aspirant-kopers voor het huis ontvangen. Eén van hen zou, volgens L.. zelfs een hoog bedrag heb ben geboden voor het huis Om half zeven is L. donderdag avond per motorfiets naar Breukeler veen vertrokken. Daarna is niemand meer m het huis gezien. De Rijkspolitie heeft L. gisteren langdurig verhoord aangezien nog niet vaststond wat de oorzaak van de 'irand is geweest. Een autobestuur- die het huis enkele ogenblikke: oor de explosie passeerde, heeft de politie verteld, geen brand te hebben gezien op het moment dat hü de Kolkhof voorbij reed. Toen hij ongeveer veertig me ter voorbij het huis was, werd hij door de ontploffing met zijn auto enige meters opzij geslingerd. Toen hü omkeek stond het huls in lichter laaie. Ook de eigenaar van het vlak tegenover de villa gelegen restaurant De Gelderse Boer, die om drie minu ten voor één nog naar het huis heeft gekeken, beeft toen niets gezien wat op een brand zou kunnen wijzen. L. is gearresteerd nadat dr. Proen tjes van het Gerechtelijk Laborato rium uit 's Gravenhage gistermiddag een uitvoerig onderzoek heeft inge steid naar de oorzaak van de brand Mre' '-"f- Advertentie IM. Hogen wij U even hcipen herinneren Dinsdag voor 12 uur uw briefkaart extra gefrankeerd met minstens 50 cent het goede doei - vermeldend één getal onder de 14 bij „Wie opent de kluis?". Postbus 1111. Amsterdam, geeft kans op prachtige ijzen Dinsdag voor 12 extra gefranke voor het 1^. één ge Au. „.v-i.-.-Noii Advertentie LM. Wie eenmaal «en Braun goed geprobeerd heeft, wil zich nooit meer anderi scheren- Dankzij: het gepatenteerde, elastische scheerblad - da halfronde kop en het extra comfort door de precisie-tondeuse (ook voor dames). met tondeuse in luxe etui f 59.75 mit schakelaar (zonder tondeuse v.u f 34.75) leveriwf M Wk 10W bij Uw hendei.ar. Imp. N.V. H.p«, A'dam-C., tel, 63957 (4 lijnen). (Van een onzer verslaggevers) Zeeland heeft er ruim veertig hectaren grond bü- De afsluiting van de Pluimpot, de zeearm die enkele kilometers het eiland Tholen bin nendrong, is voltooid. Met deze afsluiting is een experi ment vati Rijkswaterstaat- volledig geslaagd: het bouwen van de defini tieve dam achter een dam van met zand gevulde nylonzakken. De tweehonderd meter lange nylon- dam werd in oktober 1957 gesloten. Een week later ontstond tijdens een storm een gj.t. Het herst, ilen van de schade duur de een maand. De bouw van de defi nitieve dam ondervond hierna geen moeilijkheden meer. Van de duizenden nylonzakken is tachtig percent opnieuw te gebrui ken. 'Het lijkt de Rede Zee wel, zeggen de Harlinger garnalenvissers, die in de driemijlszone op de Noordzee vis sen. Ze vangen hun garnalen momen teel in. bloedrood water. Deze kleur voorat veroorzaakt door miljoenen kilo's rottende tomaten, die vanuit Las Palmets naar Enge land werden gevoerd, maar daar van wege de havenstaking niet konden worden gelost. De schepen hebben de tomaten daarom in de Noordzee geworpen. Een schip van de 'General Steam- loosde zo tO.OOO ton. een ander schip too ton. Wanneer men weer dat de tomaten op het ogenblik voor f3,40 per kg worden verkocht, kan men gemak kelijk berekenen dat de schade in de miljoenen loopt. (Van een onzer verslaggevers) Een ruzie tussen een aantal dronken mannen en een - be diende van het benzinestation onder Linschoten in Utrecht heeft gistermiddag een hevige vechtpartij tot gevolg gehad. 0e postcommandaiit van de rijks politie, die te hulp kwam, werd hierin betrokken. Alleen door gebruik te maken van zijn gummistok en zijn dienstpistool heeft hij de mannen, woonwagenbewoners uit Den Haag, kunnen overmeesteren. Gistermiddag stopte een grote per sonenauto bij het tankstation. De bestuurder, die evenais de drie passagiers onder de invloed van alco hol verkeerde, kocht voor een rijks daalder benzine. Daarna wilde een van de mannen een biljet van 10.000 oostmarken wisselen. Hierover ont stond een woordenwisseling, die met een sisser afliep. Inmiddels ging een van de andere passagiers midden op de rijksweg zitten. De postcommandant wilde hem verwijderen pn det leidde tot een gevecht. De politieman trok zijn gummi stok, maar toen het polsriempje brak griste een van de mannen het wapen weg en viel de politieman daarmee aan. De postcommandant loste waar schuwingsschoten. Eerst na een ver woede strijd, waarbij de pompbe diende met een pook twee mannen neersloeg, was het pleit beslecht. Het woeste viertal werd ingere kend. Twee werden opgesloten in de cellen van Montfoort en Hoenkoop en omdat de celruimte in deze buurt hiermee was uitgeput werden de andere twee, de 44-jange H. A. M. en de 46-jarige D T., naar Utrecht gebracht. (Van onze kunstredactie) Het bioscoopbezoek in Nederland is in 1957 minder geweest dan in beide voorgaande jaren, ro blijkt uit gegevens in het jaarverslag van de Nederlandse Bioscoopbond. In 1957 verkochten de bioscopen 65.610.000 kaartjes (in '56: bijna 70 miljoen, m '55: ruim 66 miljoen). Het jaarverslag beklaagt zich over de achterstelling die de bioscoop exploitanten vanwege de overheid jegens hun bedrijf menen te con stateren m vergelijking tot de te levisie. Wellicht staan de plannen tot aanzienlijke verhoging van de film- verhuurprijzen voor de Televisie- stichting hiermee in verband. Op 1 januari '58 telde Nederland 541 bioscopen met samen 257.000 zitplaatsen. Voor het eerst smds vele jaren was in '57 meer dan de helft van de in Nederland geïmporteerde films van Europese herkomst (52.2 pet). Advertentie LM. Voor d* moois!, cotUctl» in «ik, prijsklasse naar STADHUISPLEIN 24-26 NIEUWE BINNENWEG 22? Geen wonder dus dat ook nu nog menigeen meent dat een bloeiende Nederlandse marine noodzakelijke voorwaarde is voor welvaart in het moederland. De grote rol welke de koop vaardij heeft gespeeld in het winnen van de tweede wereldoorlog, heeft ertoe bijgedragen om die gedachte nieuw voedsel te geven: koopvaardij en marine worden dan in één adem genoemd. dus die zelf niet afhankelijk is van zeever bindingen. maar er, van de veiligheid van het vasteland uit, zich op toe kan leggen snze zeeverbindingen mei zijn onderzeebo ten (500 in getal) af te. snijden. Tegen dat gevaar moet een andersoortige vloot dan wij nu bezitten worden ingezet: in die omstandigheden is er een nooit te stillen behoefte aan onderzeebootbestrijdingssche- pen, snelle, lichte schepen zoals onze jagers en escorteurs, Minder behoefte aan kruisers Mede onder invloed van deze gedachten stelde de Londense regering in 1944 een vloot- plan op. een plan dat Nederland zijn plaats in de rü van grote zeemogendheden moest herge ven. Drie smaldelen, elk bestaande uit een vliegkampschip, kruisers, een dozijn jagers en enkele hulpschepen. Eén zo samengesteld smaldeel was vooral in de zeeoorlog in de Stille Oceaan een ge- om er handel te drijven, nederzettin- duchte eenheid gebleken te zijn, en indien eren to ctiohfpn en en nnccant ook de tweede oorlog aldaar nog een paar jaar gen te Sticn.cn en, en passant, OOK hebben geduurd, zou Nederland mder- nog nieuwe kusten te ontdekken. De daad goed voor de dag gekomen zijn. «mhonon van Doet-, en Wpsfc-Indisehe Maar reeds in 1945 was die oorlog ten schepen van uost- en west J-naiscne g.nde en 194(. vo!stond de toenmalige Compagnie brachten onmetelijKe Nederlandse regering met een vlootplan van rijkdommen naar het moederland en één smaldeel, bestaande uit: vhegkamp- schip. 2 kruisers, 8 onderzeebootjagers, en onze vlag werd overal ter wereld ge- ^eje hulpschepen en kleiner materieel. zien en... gevreesd. Thans is dit smaldeel voltooid, Want vanzelfsprekend zagen andere volken rhH hpf „„«tal nnrir-rvpehnrithp- thuisvawn' enmMlg''schip'dreigd^een^Mi strljdlngsvaartuigen ls vergroot, maar za^enparoat nletN^CTtenX de*buurt de K®"1 dezeIfde gebleven en verb oet ieder land büdragen naar beste wa«n^m ^cre™ing^fverlenen Zo ^i- het ls dus gereed om de vorige oorlog dl 'tien(fe%èuvv met ón koopvaardij etf met welvaart in Nederland. nan in de Stille Oceaan, maar het commu- aan schepen die wellicht herinneringen op- nistische blok in Europa. Een tegenstander roepen aan dat roemrijk verleden, maar die - niet de allerdoelmatigste bijdrage in een bondgenootschap betekener Helaas voldoet de Nederlandse bijdrage ter zee aan de NAVO niet geheel aan die eis. Zeker, kruisers en vliegkampschepen zijn nut tige schepen, fraaie schepen, maar de in spanning die het ons kost deze schepen te laten varen, zou beter gericht kunnen zijn op onderzeebootjagers, die bovendien per stuk een fractie kosten van wat kruisers en Karei Doorman verslinden. en een vliegkampschlp dat met hügen en nodig ZOU Zijn. steunen 24 mijl kan lopen. Want de tegenstander is nu niet meer Ju- onze marine. N u is er dus geen behoefte vraagstuk. Nederland is dus «net het vasthouden aan een vlootplan anno 1944 op de verkeerde weg. Voor minder geld kan in 1959 en komende laren een bijdrage aan de NAVO worden ge leverd die beter voldoet dan wat wij thans inbrengen ais parate afweer tegen de altijd aanwezige communistische bedreiefng van d" Atlantische zeeverbindingen. In de komende weken zullen wij nader in gaan op de verschillende aspecten van dit

Het Vrije volk | 1958 | | pagina 2