BIJ 9E DOOD VAN EEN MET EEN HART Delfland lieeft plan voor 83 miljoen Vier percent meer voor KLM-piloten SË' w^t Automobilist misleid en mishandeld mi MÊm Voor beveiliging Zuid-Hollancl Burgemeester J. de Bruin overleden Kiesstelsel zo kwaad nog niet, zegt commissie In centrum Utreclit Vissersboot vergaan na aanvaring OME JAN IS DOOD. Een groot en goed mens is van ons heengegaan. Een die nooit rustte, slaapt de eeu wige slaap. De man die miljoenen ver zamelde voor anderen en zelf arm bleef, die zijn hele leven gevochten heeft, maar nooit voor zich zelf, die de diepste smart en de grootste te leurstellingen gedragen heeft zonder het geloof te verliezen de vechten de vriend van zieken, verdrukten en ontrechten heeft zijn strijd volstre- den. Ome Jan is eindelijk vrij. De rus teloze rust. QÓCH NIET ALLEEN als vechter te gen de tering was Jan van Zut- phen een groot Nederlander. Het ge hele volk betreurt in zijn heengaan ook het verlies van iemand die baan brekend werk heeft gedaan voor de verheffing en bewustwording der Ne derlandse arbeiders: een waarlijk na tionale zaak van de eerste orde. Jan van Zutphen had geen keus. Er was maar éér. groep waar hij bij kon horen ook al was het een groep van maatschappelijk uitgestotenen: de Gideonsbende der vechters tegen het onrecht de arme en de weerloze aangedaan. QP DIT TIJDSTIP was Ome Jan de veertig gepasseerd. En het fascine rende in deze figuur is, dat hij op een ogenblik dat anderen beginnen met de consolidatie en perfectione ring van het bereikte een nieuw, een volkomen onontgonnen terrein ging omploegen. Toen de principiële strijd om de grondslagen der vakbe weging gewonnen was, wierp hij zich zonder zijn activiteit in de vak- strijd ook maar te matigen op de oorlog tegen de tering. Het dramatisch gevecht om de zui vering van het zwarte poeder toont Ome Jan op zijn best: een moedig man met een onwankelbaar geloof, een vurige ijver en een volharding die al- ie hinderpalen overwint. En wat in deze uren van terugzien en herdenken ons het allermeest treft, is niet dat een belangrijk man is heengegaan, maar dat een goed mens is gestorven en dat wij met tienduizenden anderen het verlies van een dierbare vriend betreuren, die voor ons geluk en onze gezond heid heeft gevochten en ons ten voor beeld is geweest in de moeilijkheden van het leven. Beste Ome Jan, dank voor al les wat je ons gegeven hebt, dank namens de velen die je hebben bewonderd en liejgehad. Éiyl T-N] 4$ v - 1 y i V. Z fg V %lpt JAN VAN ZUTPHENS grootse schepping: Zonnestraal in Hilversum van uit de lucht gezien Luchtfoto KLM), 'Miskend' (Van een onzer verslaggevers) Drie knapen zijn zaterdag avond in Utrechts centrum als rasechte gangsters opgetreden. (Van een onzer verslaggevers) Voor de ruim zeshonderd KLM-vliegers ligt 1.350.000 gereed. Zes ton van dit bedrag is bestemd voor een salarisverhoging van vier percent per 1 juli 1958 en eveneens zes ton is beschikbaar voor betaling met terugwerkende kracht. Voorts is er nog on geveer anderhalve ton, waarmee in principe het recht op een rationalisatievergoeding wordt erkend. Burge HET VRIJE VOLK MAANDAG 9 JUNI 1958 PAGINA 7 Beste In Jan van Zutphens beengaan betreurt het Nederlandse volk het verlies van een zijner grootste zonen, wiens arbeid de gehele volks gemeenschap ten zegen is geweest. Ten zegen in de eerste plaats door zijn pioniers werk op het gebied der tuberculosebestrij ding. De krachten die hij in een tijd van officiële sociale onverschilligheid opwekte en activeerde in het lijdende volk zelf hebben de witte dood verslagen en een einde ge maakt aan het onbelemmerd aftappen van kracht, geluk en vreugde uit de levens der armen. Dat hij in dit pionierswerk met onuitputte lijke volharding heeft gestreefd naar samen werking tussen allen die van goeden wille zijn, verhoogt zijn verdienste voor de algemene zaak. Bij al zijn onbuigzame socialistische beginselvastheid wist hij precies waar de grenzen der apartheid moeten liggen. In een land waar voor velen levensbeschouwelijke geitenfokverenigingen allerminst belachelijke zaken waren, wist hij met rondborstige op rechtheid en een geloof dat bergen verzette, overbodige grenzen uit te wissen en schade lijke staketsels op te ruimen. Zijn bijna vijfennegentig Jaar strekken zich uit van de sociale woestijnen der vorige eeuw tot de huidige sociale zekerheid, van dé rechteloosheid der volksmassa tot haar mede verantwoordelijkheid. van onbeschrijfelijke armoede tot menswaardige levensomstandig heden, van onderworpenheid en slaafsheid tot zelfbewustzijn en strijdvaardigheid. Deze zegenrijke veranderingen zijn niet alleen z ij n werk geweest, maar met hem ontviel ons volk de laatste van de taaie, harde voorhoede, die in de moeilijkst denkbare omstandig- heden de grondslag heeft gelegd voor het bereikte. En als de laatste deaer voortrekkers her- tigste jaar in de rijen van de 'oude beweging* dreef. Wie aeze maatschappelijke realiteiten kent de lange werktijden, de lage lonen, de erbarmelijke huisvesting, de weerloosheid tegen ziekte, ongevallen, werkloosheid en ouderdom, het slechte onderwijs/de afschu welijke welvaartsverschillen kan zich in 1958 niet voorstellen dat er in deze tachtiger jaren maar zo weinig socialisten waren. Nog minder kan hij begrijpen waar de dragers der verantwoordelijkheid voor de ellende der bevolking de moed vandaan haal den deze handvol socialisten als zedelijk verdorven uitschot buiten de gemeenschap te stoten. Ja, zo was het. Over de maatschappelijke orde was geen goed woord te zeggen, maar wie er iets kwaads van vertelde, werd een uitgeworpene. De jonge Jan van Zutphen wist dit. Maar hij was toen al gewend de inspraak van zijn hart te volgen, zonder zich door consequenties te laten .weerhouden. Hij kende de ellende des volks, hij wist dat de rijken hu i verantwoorde lijkheid voor het IUden der ar men ontkenden, hij had de so cialisten gehoord die de weer lozen macht wUden geven om zich op te richten, de verdruk ten wilden voorgaan om zich. vrij te maken, de hongerenden leerden hoe duur hun arbeid en hoe mensonterend het loon van hun lot was. denkt Inzonderheid het socialistisch volks deel de man die reeds in de tachtiger jaren, ondanks vervolging en verguizing, zijn plicht deed in de oude beweging. Hij was nog jong, toen hij onder de vanen van Domela Nieu- wenhuis een door de geschiedenis geoordeel de reactie bestreed. Hij was nauwelijks der tig jaar toen hij een grote rol speelde in de totstandkoming van de eerste modern gelei de vakbond in Nederland. Hij was maar even in de veertig toen deze prachtige organisatie de stoot gaf tot het stichten van het NVV. waardoor liet politiek reeds verslagen anar chisme zijn laatste greep op de georgani seerde arbeid verloor. En toen na veertig jaar van harde, ver antwoorde en zegenrijke arbeid voor de gees telijke en materiële verheffing der arbeiders laadde hij. naast de andere, een nieuwe taak op zijn schouders: de strijd tegen de tering. Voor de socialist hangen al de activiteiten van deze onvermoeibare, rondborstige en ge voelige man op een volkomen harmonische wijze samen. l*it zijn liefde voor de mede mens groeide zijn socialistische overtuiging en uit deze socialistische overtuiging werkte hij tot de late avond van zijn gezegend leven voor een vrijer, gelukkiger en gezonder volk. Ook in zijn socialistisch dienstbetoon was hij een groot Nederlander. DE LEVENSGESCHIEDENIS van Ome Jan ls herhaaldelijk verteld, maar blijft boeien door steeds wisselende achtergronde-.i, stoutmoedige initiatieven, de ebbe en vloed van een ongelijke strijd, het ontembare klop pen van een hart vol deernis, offervaardig heid en strijdlust. Het kind leerde pijn, ont bering en smart kennen in een onbarmhar tige wereld: Jan was een zwak jongetje, ge kweld door een voortdurende hoofdpijn, zijn werkdag begon om vijf uur en zijn taak in het arbeidsproces was touwpluizen daarna kwam de school en op de school volgde op nieuw de touwschuur. Moeder was in dit van alle kanten bedreig de leven de enige veilige haven en bijna negentig jaar nadien kon Jan van Zutphen nog steeds niet over haar spreken zonder dat de tranen in zijn ogen sprongen. Zij was de geborgenheid, de vrede, de liefde: zij ken de. geloofde, begreep alles, bedekte en ver droeg alle dingen, zij was het levende beeld van alles wat goed was in mens en wereld. Toen zij stierf na de lange marteling van de tering verloor de kleine Jan haast alles wat er aan vastigheid in zijn leven was geweest: een ellendige periode van ge mis in eenzaamheid lag voor hem. De erfe- nis die zijn stervende moeder hem. had over gedragen' kende hij echter nog niet, maar zij zou zijn leven bepalen. Het was de onbe zoedelde herinnering aan het toppunt van menselijke lie/de en mededogen en deze herinnering zou hem meer dan tachtig jaar lang inspireren en doeit volharden in zijn pogen naar de zedelijke en geestelijke nor men van zijn moeder te leven, haar liejde haar geloot ivaar te maken en te eren in z ij n daden NA DE KINDERJAREN volgde de confron tatie met de maatschappelijke realiteiten - een proces dat hem omstreeks zijn twin- Zo kwam hij in de 'oude beweging'. En als iid van de Sociaaldemocratische Bond had hij in de derde decade van zijn leven deel aan de grote strijd tegen de heersende mach ten. die met broodroof, intimidatie en terreur de voorhoede der arbeiders langzaam op dreven naar de dode hoek der voor de heer sers onschadelijke wanhoop waar con- structief, emotioneel idealisme verwerd tot een steriel, ruzieziek anti-parlementarisnje. TN" HET BEGIN der negentiger Jaren zag de toekomst er voor de Nederlandse arbei ders afzichtelijk uit. De politieke arbeiders beweging was machteloos, In zich zelf ver deeld, een bekvechtende sekte die het con tact met de realistisch denkende 'gewone man' had verloren. Jaren van werkloosheid - - en werkloosheid betekende honger had den de geestkracht der arbeiders ondermijnd en hun belangstelling voor de bevrijdiags- stri.id uitgeblust. Jan van Zutphen, die te zamen met een kleine, actieve groep ge lijkgezinden hardnekkige pogingen had gedaan de diamantbewerkers te organiseren, moest de mislukking van al zijn inspannin gen onder het oog zien. Toen kwam november 1894. Abt Ome Jan in latere jaren over de ge beurtenissen in deze novemberma&nd sprak, werd de ontroering hem vaak te machtig. Dan vertelde hij bewogen hoe de vakgenoten hem gevraagd hadden de leiding te nemen van een staking, hoe de actie was uitgebreid tot zij vrijwel alle.' Amsterdamse dia mantbewerkers omvatte, hoe stamp volle vergaderingen en duizendkop pige openluchtmeetings aan de plot seling opgewelde strijdlust uiting gaven en hoe ten slotte de werk gevers de vlag moesten strijken tegen de samengebalde wil der duizenden. Dit was het begin van de ANDB tl organisatie der diamantbewerkers. En is c tien jaar die volgden, leidden Henri Pole en Jan van Zutphen (nu algemeen: Om Jam deze organisatie door tientallen grot: 'en kleine conflicten naar een machtspositii zoals geen enkele andere vakorganisatie di' kende. Dit resultaat was de vrucht van de 'mi derne' tactiek in de vakstrijd 'modem' ii tegenstelling tot de toen reeds sterk ver ouderde syndicalistische opvattingen «n deze moderne tactiek eiste: hoge contributie* sterke weerstandskassen. gedisciplineerd op treden onder een onbevreesde leiding. Wat het vorrbeeld van de ANDB betekent heeft voor de arbeidersbeweging, is niet tc schatten, Een nieuw type arbeider kwam df Nederlandse samenleving binnen: een zelf bewust en strijdvaardig mens, overtuigd van de noodzaak de offers te brengen die machts vorming mogelijk maken, bereid de leidipf van zelfgekozen besturen te aanvaarden. wars van holle frasen en gemakkelijke, voze romantiek, nuchter ondanks het bewustzijn een historische opdracht te vervullen, gelo vend aan de toekomst ondanks de vaak ter gende geleidelijkheid van de vooruitgang... Toen, twaalf jaar na de stichting van de ANDB. het NVV werd opgericht, had zich een revolutie in de voorhoede der georgani seerde arbeiders voltrokken. En Jan van Zutphen was één han hen die deze revolutie een zegen voor de arbeidersklasse, een zegen voor het gehele Nederlandse volk hadden voorbereid en mogelijk gemaakt. - En in deze oorlog ontplooide zich op de grondslag van een mensenliefde zonder grenzen een initiatief, een vindingrijkheid, een volharding die vijftig jaar later nog de bewondering opwekken óók van wie zich- nog geen tiende deel der overstelpende zor gen en moeilijkheden op de af te leggen weg kan voorstellen. De gehele persoonlijkheid van de man staat getekend in de wijze waarop hij de 'koperen stelen' tot zijn bondgenoot maakte en in de haast onredelijke hardnekkigheid waarmee hij ten slotte de 'ooortzuivering wist te verwerkelijken. Ieder kent de verhalen. In een fabriek ont stond verschil_ van mening over de bestem ming van het" geld dat de onbruikbaar ge worden koperen steeltjes opleverden. En toen viel het besluit: geen ruzie meer. de boel gaat naar Ome Jan voor zijn teringlijders. Dat was het begin waarop Ome Jan van Zutphen het Koperen Stelen-Fonds heeft ge bouwd. dat het eerste jaar ran zijn bestaan dertienduizend gulden inzamelde driedui zend gulden méér dan de subsidie die de rijke staat der Nederlanden over had voor de gehele tuberculosebestrijding. Het was veel, maar niet genoeg. Niet ge noeg om de witte dood alle slachtoffers te ontrukken die bij goede verpleging gered konden worden. Ome Jan voelde zich ver antwoordelijk voor ieder die niet geholpen werd, voor ieder die sterven moest omdat er geen geld was hem te genezen en hoe •iieper hij doordrong in het grote slagveld der tering, hoe zwaarder deze verantwoor delijkheid op hem ging drukken. En hoe zwaarder de verantwoordelijkheid drukte, hoe vaker hij dacht aan de ene rijke bron van tonnen gouds, die maar niet aange boord kon worden: de zuivere diamant, ge bruikt voor het slijpproc.es, die nu met de modderige, vette slijpselbrij werd weggewor pen. De eerste poging om het zuivere dia- mantstof uit de zwarte brij af te scheiden was mislukt, vrijwel niemand geloofde meer aan de mogelijkheid deze chemische puzzel op te lossen, velen meenden zelfs dat de zwarte brij helemaal geen diamant meer bevatte. Maar Ome Jan hield vol De geschiedenis van zijn zegepraal be haald'dank zij de hulp van professor Tet Meulen uit Delft na een serie teleurstellin gen die een minder koppige doorzetter voor zijn leven geknakt zouden hebben, is het boeiend, menselijk verhaal hoe een wonder lijk mengsel van geloof, staalhard willen en vurig hopen Jan van Zutphen in staat stelde alléén vol te houden toen ieder, ook zijn beste vriend, de hoop had opgegeven en de kritiek op het verspillen van duizenden guldens voor de experimenten de situatie bijzonder onbe haaglijk begon tc maken. Men weet dat da opbrengst van de boort- zuivering in sommige jaren de drie ton heeft overtroffen. Men weet ook dat op deze ton nen gouds Zonnestraal is gebouwd. Men kan zeggen dat Ome Jans volstrekt onbuigbare wil deze boorlopbrengst aan een onwillig pro- dukt heeft afgedwongen, dat het zijn over weldigende persoonlijkheid is geweest die de zwarte brij geprest heeft teringlijders te red den bij duizenden Toen dit alles bevochten was, liep Ome Jan tegen de zestig. En daarna heeft hij nog meer dan dertig jaar gewerkt met de overgave en de kracht van een jonge kerel. Hij is geëerd op zijn negentigste ver jaardag en de lof hem toen toegezwaaid heeft hem goed gedaan; niets menselijks was hem vreemd óók niet de vreugde om waar dering. In deze periode was hij nog zo sterk ais een gezonde zestiger en hij verheelde zijn trots niet als hij een stevige stoel met één greep van zijn machtige hand recht voor zich uitstak. In urenlange gesprekken tekende .hij beel den van het dagelijks leven in zijn jeugd, die onvergetelijk zijn voor wie het voorrecht had naar hem te luisteren. Zijn geheugen was nog steeds formidabel zijn handschrift schoon en helder als zijn karakter, zijn hu meur zonnig en opgewekt ondanks zijn toe- nemende zorgen om het wereldgebeuren Nadien is het geleidelijk bergaf gegaan. Nu, na vierennegentig jaar hebben de sterke, blauwe ogen van Ome Jan zich gesloten. AGE SCHEPFER A'1 -4 - (Van een onzer verslaggevers) Meer clan 83 miljoen gulden suilen de plannen vorderen, die het hoogheemraadschap Delfland wil verwezenlijken om niet alleen zijn eigen beleid, maar in feite de gehele provincie Zuid-Heiland en voorts Noord-Holland tot aan het Noordzeekanaal toe te beveiligen tegen eer. ramp als die van februari 1953. De zeewering tussen Scheveningen en Hoek van Holland zal zoda nig versterkt moeten worden, dat bij een stormvloed van vijf meter NAP geen gevaar meer dreigt. De kosten daarvan zijn op 33 mil joen gulden begroot. Langs de Nieuwe Waterweg, tus sen Hoek van Holland en Rotterdam, zal over een afstand van 24 kilometer een nieuwe waterkering moeten wor den aangelegd. De kosten hiervan zijn op ruim vijftig miljoen gulden begroot. Deze voorstellen zullen in de ver gadering van het Delflandse Hoog heemraadschap op 19 juni worden behandeld. De minister van Verkeer en Water staat zal er overigens ook zijn goed keuring aan moeten geven. Een zeer uitvoerig rapport ls uit gebracht door ir. A. G. Wiersma. Op de achtergrond van deze studie staan voortdurend de verschrikkelijke erva ringen van februari 1953. „Toen zijn de Zuidhollandse waterkeringen bo ven de rivieren tegen de springvloed met zware storm bestand gebleken. Zou zich zulk een samenwerkirig van de natuurelementen weer voordoen en zou een doorbraak in de Zuidholland se zeewering of langs de noordelijke oever van de Waterweg plaatsvinden, dari zijn de gevolgen van zulk een ramp niet te overzien," zo stelt het rapport. Hiet plan van ir. Wiersma voor de verstreking van de waterkering tus sen Hoek van Holland en Rotterdam omvat de aanleg van een nieuwe hage dijk. De oude Maasdijk zal daar na ais tweede waterkering dienst doen. Ir. Wiersma ziet het geheel *van deze plannen als een direct en logisch uitvloeisel van de voorgenomen Del tawerken. Het rapport zegt, dat o.a. het ge meentebestuur van Den Haag de be tekenis van deze waterkerende wer ken „volkomen miskent", omdat het geen voorrang wenst te geven aan dit waterstaatsbelang, waaraan nu eenmaal andere belangen onderge schikt moeten worden gemaakt. Ook met Rotterdam zijn er moei lijkheden, waarbij 't als in het geval met Den Haag gaat over gronden, die voor deze werken beschikbaar moeten komen. Zo zal het Engelse transitcamp in Hoek van Holland ern stig worden aangetast, als de plan nen tot verwezenlijking komen. Bo vendien zal een aantal houten huisjes (deel van Rotterdam-aan-zee) moe ten verdwijnen om overgeplaatst te worden naar een gebied, dat Delfland op; het oog heeft, maarwaarmede Rotterdam niet akkoord wenst te gaan. Met. Maassluis en Vlaardingen is echter volledige overeenstemming bereikt, evenais met Schiedam. Een van hen ging op de Oudegracht dwars over de rijbaan liggen, toen een auto naderde. De chauffeur stop te, in de waan dat er een ongeluk was gebeurd. De drie vandalen sprongen op hem af cn wilden de autobezitter uit zijn wagen sleuren. Deze gaf vol gas, maar verloor door een ruk aan zjjn schouder de macht over het stuur en botste met zijn wagen boven op twee andere geparkeerde auto's. De ban dieten renden Weer toe, baalden de chauffeur nu naar bulten en takel den hem danig toe. Het trio, de 27-jarige monteur J. van V., diens broer, de 19-jarige smel ter W., en de 20-jarige loodgieter M. de R. werden door de politie later op de avond gegrepen. Op een halve kilometer oostelijk van de Terschelllngerbank is om 4 uur in de nacht van zondag op maandag de Duitse viskotter „Zu- kunft" in aanvaring gekomen met de Duitse kustvaarder „Osiris" (400 ton) en gezonken. Alle opvarenden van de kotter konden door de „Osiris" aan boord worden genomen. De sleepboot „Holland" was ook reeds op weg naar de „Zukunft". Woordvoeders van de KLM-Viie- gersvereniging hebben dit zondag avond op een persconferentie mee gedeeld. Het struikelblok is het punt van de rationalisatievergoeding. Sedert half 1955 doen de vliegers op enkele lijnen een deel van het werk van de radiotelegrafisten. Begin 195! De heer J. de Bruin, burgemeesta Staten van Gelderland voor de Parti; van de Nederlandse Vereniging voo overleden. Hij was 56 jaar. Wijlen burgemeester De Bruin werd op 28 februari 1902 te Ternaard geboren. Na in Leeuwarden de h.b.s. te hebben bezocht begon hij daar in 1920 zijn loopbaan als klerk bij de gemeenteadministratie. In 1925 verhuisde hij van Fries land naar Noord-Holland, waar hij tot adjunct-commies op de Pro vinciale Griffie was bencemd. Zes jaar later keerde hij tot de gemeentelijke administratie terug. Zandvoort stelde hem in 1931 aan tot van Rheden, lid van de Provinciale van de Arbeid en algemeen voorzitter Drankbestrijding, is zaterdagmiddag hoofdcommies. In 1935 werd de heer De Bruin egmeentesecretaris van Opsterland. In 1940 benoemde de gemeente Zutphen hem tot secretaris. In 1946 vertrok hij als zodanig naar En schede. werd het korps telegrafisten defini tief ingekrompen. De vliegers staan op het stand punt, dat het toegenomen werk va» de vliegers door vermindering val het aanta! telegrafisten moet wor den betaaid. In de boezem van bet vliegers korps, alsook in het bestuur van nun vereniging bestaat verschil van me ning. of de rationalisatievergoeding in liet huidige overleg betrokken dient te worden. Conflict beëindigd? Uit een referendum onder de leden, waaraan ongeveer 50 percent deel nam, bleek, dat 148 vliegers voor en 339 vliegers er tegen zijn de rationa lisatie-vergoeding in een arbitrage te betrekken. Dit resultaat zal vandaag meege deeld worden aan de bemiddelaars in het conflict. Het lijkt er nu wel op, dat het saiarisconflict bij dc KLM binnen kort tot het verleden kan behoren. De vliegers streven naar een col lectieve arbeidsovereenkomst, waar bij ook de rationalisatievergoeding definitief zal worden geregeld. jeineester Over zijn burgemeesterschap van Rheden dat begon in 1950 placht hij te zeggen: 'Het is het mooiste ambt in de mooiste gemeen te van de mooiste provincie in Ne derland.' Hier heeft hij zich ten volle kun nen ontplooien. Hij kon er schep pende en stuwende arbeid verrich ten. Ook de provincie Gelderland heeft veel profijt getrokken van zijn grote deskundigheid op het gebied van de gemeentefinaneiën. Hij zal in de herinnering voort leven als een bescheiden man. die een magistraat was van grote allure (Van onze parlementsredactie) Aan een wijziging van het Neder landse kiesstelsel en aan een wette lijke regeling voor politieke partijen om daardoor niet-democratische par tijen uit te sluiten bestaat geen be hoefte. Tot deze conclusie komt de staatscommissie die vijf jaar geleden door de toenmalige minister van Binnenlandse Zaken prof. Beel in gesteld was om hierover advies uit te brengen. Het advies is volkomen ne gatief. Er zijn verscheidene ideeën geop perd maar de meerderheid van de commissie wilde er niet aan. De commissie waarvan de aan- yankelUke voorzitter mr. Th.Teulings is opgevolgd door de president van de Hoge Raad, mr. dr. J. Donner vindt het huidige stelsel dus zo kwaad nog niet. Het is volgens haar het beste voor Nederland. De commissie voelt dus ook niet voor een kiesstelsel dat de band tussen kiezer en gekozene versterkt.

Het Vrije volk | 1958 | | pagina 2