Evangelisatieweek in grote tent Avondvierdaagse ook derde dag een succes Weer boete geëist in hoger beroep KOFFERS IEENE VZC-dames en -jeugd verliezen wedstrijden Bacillen verweren zich Antibiotica verliezen aan geneeskracht VOOR MOTOREN J. HUIS Secretarissen opgetogen over VF-bedrijf Wat er te doen is Duivennieuws Gerechtshof aan flipautomaat Gouden bruiloft Wat zij vingen Eerste paal cle grond in voor maisonnettes RPhO 8 juli in Vlaardingen Aankoop materieel Reinigingsdienst Verhoging krediet uitvoering werken Industrieterrein VAN LOENEN VOOR LIJSTEN HBS-S cliieclam contra Vlaardmgs lyceum Met fiets gevallen Verkoop grond voor bouw 93 buizen WF Pensioenfonds Basketball-triade voortgezet Kasgeld Bordverlicliting Verlenging huur grond aan Sehie Tien miljoen Rijwiel gestolen Bejaarden goedkoop naar Blij dorp Wisselkoersen Visafslag PSP-afdeling nu ook in Schiedam HET VRIJE VOLK VRIJDAG 20 JUNI 1958 PAGINA 5 EEN PAK UW HART EEN PRiJS UW ZIN HERENKLEDING Schiedam De derde dag van de WKR-avondvierdaagse zit er weer op. Het vertrek geschiedde op de vlotte manier, die de wandelaars gewend zijn en klokslag zeven uur was de Koopmansbeurs uit gestorven. Alleen de dames en heren van het startbureau wa ren in de weer om voor de vierde dag alles in gereedheid te brengen. ROTTERDAMSEDIJK 146, SCHIEDAM o.a. NSU, DKW, Matchless, Ariel, BMW, Zundapp, in prijzen vanaf 1145 Uitkering SOLIDE in nieuwste dessins Verslagen van over de gehele wereld tonen aan, dat de goede oude dagen van de antibiotica nagenoeg voorbij zijn. In de bloeitijd van 1946 was het regel, dat een steen puist of een andere puist, na een paar injecties met peni cilline weldra verdween en dat de bezitter ervan snel her stelde. Dubbele weerstand Jeugdtearn Advertentie IJ.I, BIJ GERRITSEN: 200 GRAM ONTBIJTSPEK 0.39 Opgetogen over hetgeen zij te zien kregen waren de 43 secretarissen en adjunct-secretarissen van Kamers van Koophandel in Nederland, die gistermiddag een bezoek brachten aan het imposante bedrjjf van de Dok- en Werf maatschappij Wiiton- Fijenoord n.v. te Schiedam. Op uitnodiging van de secretaris van de Kamer van Koophandel voor het Beneden-Maasgebied, de heer A. van Minnen, waren zij 's ochtends naar Vlaardingen gekomen, waar zij ien stadhuize ontvangen werden door loco-burgemeester H. K. van Min nen. Omstreeks twee uur arriveerde het gezelschap in de fraaie oostkantme van Wilton, waar directeur ir. B. Wilton zijn gasten iets vertelde over de geschiedenis van de werf en hun een plattegrond van het Schiedam- se bedrijf toonde. Na een lunch, aangeboden door de directie van Wilton-Fijenoord. volg de een excursie door het bedrijf, die door de deelnemers uitermate inte ressant werd gevonden. Daarna keer den de secretarissen naar Vlaardin gen terug om in het Delta-hotel af scheid van elkaar en van het Be neden-Maasgebied te nemen. E. en W. van Schiedam stellen de raad voor over te gaan tot het aan schaffen van drie gemotoriseerde veegwagentjes, een zelfopnemende veegmachine en een zetbank, en voor de genoemde aankopen een kre diet te verlenen van 22.520,ten laste van de Gemeentelijke Vervoer-, Reirügings- en Ontsmettmgsdienst. In 1948 stond de raad een krediet toe van 260.000 voor eerste straat- en rioolaanleg op het Industrieterrein ten noorden van de Parallelweg. In 1956 werd een tweede krediet verleend, zulks ten bedrage van 380.000, ten behoeve van de verdere ontwikkeling van dit industrieterrein. Daarna heeft de directeur van Gemeentewerken het college ver zocht te bevorderen, dat voor verdere ophoging en straataanleg een krediet groot 580.000 ter beschikking wordt gesteld?-* Ten gevolge van-de,-inmiddels in getreden investeringsbeperking was het niet** mogelijk deze aangelegen heid bij de raad aanhangig te maken en ook nu nog achten B. en W. het, met het oog op de noodzaak van beperking der uitgaven, niet raad zaam hiertoe het voorstel te doen. Evenwel dienen, in verband met de voortschrijdende industrialisatie, in voornoemd gebied enige urgente werken te worden uitgevoerd, waar van de kosten op rond 60.000 wor den geraamd. In het vorenstaande vinden B. en W. aanleiding de raad voor te stel len de eerder verleende, hierboven aangeduide kredieten met genoemd bedrag van 60.000 te verhogen. Deze kosten komen ten laste van de kapitaaldienst van het Grondbedrijf voor het lopende dienstjaar. Advertentie IM. Inlijsten van foto's, platen, enz. DAM 41—43 - TELEFOON 66192 Het Vlaardingse Groen van Prin- sterer lyceum en de Schiedamse riiks-h.b.s. hebben elkaar in de af gelopen weken op het sportterrein bestreden. Op de Vlaardingse school wordt hoofdzakelijk volleybal ge speeld, op de Schiedamse basketball. Men kwam overeen elkaar op beide takken van sport te ontmoeten. Zoals verwacht werd wormen de Vlaardingers gemakkelijk de volley- balontmoeting, technisch zowel tac tisch waren zf beter en was het ploegverband beter verzorgd. De Vlaardingers wonnen met 32. Donderdagavond speelde men op neutraal terrein tegen elkaar een basketballstrijd. Hierbij bleek over duidelijk dat de Schiedammers ver uit de sterkste waren. Met de regel maat van een klok maakten zij doel punten en de Vlaardingers waren niet bij machte de Schiedamse sco- ringswoede te temperen of zelfs maar bij te houden. Bij rust was het 419 voor Schiedam. Na de hervatting hetzelfde beeld, zij het dat de Schiedammers nu veel nonchalanter speelden en vele fraaie scoringskansen misten. Niettegen staande dit stonden zij met nog een minuut te spelen met 98—21 voor. Alles op alles zette de h.b.s.'er$ om de 100 vol te maken, maar het scheen niet te lukken. Enkele geheel vrije ballen werden gemist, totdat dan eindelijk Hans; Kaper het .historische doelpunt" scoorde. Meteen klonk het eindsignaal en het legioen Schie damse supporters begroette met veel gejuich deze monsterzege van 100— 21. Het team werd gevormd door J. Barendrecht, H. Kaper, A. Goveia, J. Kroon, J. en R. v. ïperen. Opvallend is het dat twee belang rijke uitslagen achter elkaar vielen, enkele weken terug leed de Schie- damse h.b.s. haar grootste basket- ballnederïaag, donderdagavond be haalde sli haar grootste overwining Zaterdagmiddag komen beide nog maals tegen elkaar uit op een toer nooi, georganiseerd door de "Iaax- üingse u.l.o. Willem de Zwijger op het basketballveld van het Gemeente Ly ceum op de Westhavenkade te Vlaar dingen. De interkerkelijke evangelisatie- comités Schiedam voor Christus en Jong Schiedam voor Christus or ganiseren van 28 juni tot 6 Juli een tent-evangelisatieweek. Op het nog steeds braakliggende terrein van de firma Vlug aan de Broersvest wordt volgende week vrijdag een tent op gezet van 15 bij 25 meter. Bovendien wordt een speciale krant uitgegeven met een oplaag van 21.000 exempla ren. Van 28 juni tot en met 6 juli wor den elke avond in de grote tent sa menkomsten gehouden, die om acht uur beginnen. De sprekers zijn: op zaterdag 28 juni ds. R. Reiling (babt.), asndag 29 juni mej. M. Souverein (Leger des Heils), maandag 30 juni jb. Klein Haneveld 'evangelist), dinsdag 1 juli G. Toornvliet (geref.), woensdag 2 juli ds. D. Broers (herv.), donderdag 3 juli ds. W. A. Krijger (geref.), vrij dag 4 juli ds. P. Lugtigheid, zaterdag 5 juli J. Pieterman en zondag 6 juli Wika L. A, C. van Ginkel. Aan deze bijeenkomst zullen verder nog meewerken het muziekkorps van de zangbrigade van het Leger des Heils, het Geref. Evangelisatiekoor, net IJE-koor en verscheidene Schie damse kerkkoren. Bovendien zijn er kindersamenkom sten vastgesteld op zondag 29 juni, woensdag 2 juli, zaterdag 5 juli en zondag 6 juli. die s middags om drie uur aanvangen. Hieraan werken o.a. mee het Geref. Kinderkoor en de afdeling Jeugdmuzikanten en de zangcompagnie van het Leger des Heils. Advertentie IM. naar voor naar Hoogstraat 174 Advertentie X.M. BIJ GERRITSEN: 200 GRAM SCHOUDERHAM 0.89 Gistermorgen om half elf kwam de 15-jarige electriciën J. C. V. S. met zijn fiets op de Koemarkt te Schiedam te vallen, waarbij hij zijn reeh terbovenarm brak. Door de GG en GD is hij naar de Dr. Noietstich- ting vervoerd en na behandeling naar huis gebracht. S. kwam te vallen, doordat de handzaag, die hij in zijn rechterhand hield, tussen de spaken van zijn voorwiel raakte. De Stichting Pensioenfonds Wil ton-Fijenoord heeft zich tot het ge meentebestuur gewend met het ver zoek aan haar een perceel grond ter beschikking te stellen, waarop zij voornemens is 93 woningen te bou wen met 7 winkels en 12 garages. Aan haar is daarop grond aangebo den, gelegen aan de Burgemeester Honnerlage Greteiaan nabij de weg over de nieuw te bouwen brug over de Noordvest. Voor de realisering van het bouw plan bleek het nodig, dat het trottoir van laatstgenoemde weg gedeeltelijk zou worden overbouwd. Als prijs voor de grond Is vastgesteld een bedrag van 59,50 per m2, terwijl ook voor het recht van overbouwtng een ver goeding zal worden gegeven, bere kend naar 59,50 per m2 overbouw- de oppervlakte. De Stichting heeft dit aanbod aanvaard. Onder mededeling, dat de Com missie voor het Grondbedrijf zich hiermede kan verenigen, stellen B. en W. voor de bovenbedoelde grond, groot 7000 m2, te verkopen. Advertentie IM. BIJ GERRITSEN: 250 GRAM GEKOOKTE WORST 0.49 De basketball-spelers en -speelsters van de Schiedamse rjjks-h.b.s. heb ben in de afgelopen dagen weer ver scheidene wedstrijden gespeeld ter verdere afwerking van de triade, ge organiseerd door de ROVS in het BPM-sportpark „De Vijf Sluizen*' in Vlaardingen. Vorige week dinsdag speelde het eerste jongensteam, gevormd door A. Goveia, H. v. ïperen en J. Kroon tegen een Basketboys-drietal. Het werd eindelijk weer eens een Schie damse overwinning. Bij de rust was het 24-2 in het voordeel der h.b.s.'ers. Na de hervatting namen zij het nogal licht op, waardoor Basketboys door een fci offensief de stand een rede lijker aanzien gaf. Zij scoorden negen maal, de Schiedammers acht maal, eindstand was dus 420 voor Schie dam. Donderdag speelde het tweede drie tal jongens tegen een ROVS-combi- natie. Zij verloren met 3218, wat echter begrijpelijk wordt wanneer men weet dat de tegenstander nog geen enkele wedstrijd verloren heeft. Dinsdagavond speelde wederom het tweede, gevormd door J, Kroon, Hans en Joost van ïperen tegen een trio van ROVS. De spelers van ROVS waren kleiner. Door hoog door de lucht te spelen wisten de Schiedam mers de bal het grootste gedeelte van de strijd in hun bezit te houden. Bij rust stonden zij met 346 voor, de eindstand was 688 in hun voordeel. Ook de meisjes speelden op deze avond en wel tegen Rotterdam-Zuid. Het schieten was bü beide partijen zeer zwak. Er werden in totaal slechts vier doelpunten gescoord, drie door de h.b.s.-meisjes, een door RZ. De rust- was 6—2 in Schiedams voor deel, na rust kreeg geen der partijen de bal nog een keer door de ijzeren ring, eindstand dus 62. Advertentie X.M. BIJ GERRITSEN: 201, ""RAM PEKELVLEES 0.69 Van het agendabureau van de Schiedamse Gemeenschap ontvingen wij de volgende gegevens - over het tijdvak van 23 tot en met 29 juni/ 23 juni, hotel Beyersbergen, 20 uur, Hermes DVS: Algemene vergadering. 25 juni, Musis Sacrum: 10.40 uur, RK Bond v. Bejaarden en Gepen sioneerden: Feestelijk ontbijt. Wijkcentrum: 20.15 uur: Alg. Fo tokring Schiedam: Kringavond. 27 juni: Musis Sacrum. 20 uur: SG Centraal Gezelschap brengt „Je kunt het. toch niet meenemen". 28 juni: Plantage Podium. 20 uur: Chr. Gymver. DOK: Openlucht uitvoering. 29 juni: Plantage Podium: 20 uur, St.-Radbout: Concert. Bij een raadsbesluit, van 21 fe bruari 1958 werd het bedrag, dat in het tweede kwartaal 1958 aan kas geldleningen zal mogen worden op genomen ter voorziening in de be hoefte aan vlottende middelen, ge steld op 35.000.000. Ook voor het derde kwartaal moet het mogelijk zijn kasgeldleningen aan te gaan tot hetzelfde bedrag, hetwelk geacht kan worden vcn- doende te zijn. Het parcours ging ditmaal in de richting Overschie. Zo snel mogelijk werd de bebouwde kom verlaten en de buitenwegen, opgezocht. In de Spaanse Polder ontmoetten zy de Overschiese wandelaars en het pleit voor de „krijters", die de weg op een uitstekende wijze hadden aangege ven, dat niemand verkeerd liep. Na Overschie voerde de route over de rolbrug naar Kethel om dan via de overweg naar de plaats van af melding te gaan. Alle groepen bleken profijt te hebben getrokken van de winterse zangmiddagen en het was prettig te horen, dat beschaafde wandelliederen door alle, .groepen ten gehore werden gebracht. Zelfs de individuelen liepen gëza- menlijk - waren aan het ,-,groep- staart. )r zich aan te sluiten bij de dee.. ,ende groepen. Door het prima wandelweer, niet te warm en niet te koud, behoefde het Rode Kruis maar enkele malen hulp te verlenen. Slechts één deelnemer liet om on bekende redenen bij de start verstek gaan, zodat nog 411. deelnemers de strijd tegen de afstand hebben aan gebonden. Vooral bij de jeugd leeft een grote verwachting voor wat de inhaaltocht op vrijdag hun brengen zal. Werkt het weer ook deze dag mede, dan belooft met de medewer king van de ouders cn bekenden van de deelnemers deze elfde achtereen volgende Schiedamse avondvier daagse voor de organisatoren een groot wandelsucces te worden. Het bestuur van de St.-Willibror- dusstichting heeft de gemeente ver zocht overeenkomstig het bepaalde in artikel 72 der Lager-onderwijswet 1920 medewerking të verlenen voor de aanschaffing van een nieuwe bordverlichting ten behoeve van de gj.o.-school Warande 157. B. en W. hebben hiertegen geen bezwaar en stellen voor de gevraagde medewerking te verlenen, de geraam de kosten ten bedrage van 700 te brengen ten laste van de begroting 1958 en deze dienovereenkomstig te wijzigen. Aan de heer D. Blok werd voor het tijdvak van 1 januari 1954 t.e.m. 31 december 1957 een perceel grond verhuurd aan de Schie ten zuiden van de Schiekade tussen Huls te Ri viere en 's-Gravenhuize (industrie terrein bewesten de Schie), ter op pervlakte van 1460 m2, tegen een huurprijs van 220 per jaar. In verband met de afloop van de huur stellen B. en W. van Schiedam voor de grond opnieuw te verhuren voor het tijdvak van 1 januari 1958 t.em. 31 december 1962 tegen een huurprijs van 876 per jaar. Advertentie I.M. BIJ GERRITSEN: 500 GRAM ROOKSPEK 0.59 Zondag houdt ds p.v. De Blauwe Doffer een voorvlucht voor jonge duiven vanuit Barendrecht. Alle liefhebbers, aangesloten bij erkende postduivenverenigingen kunnen hieraan deelnemen. Inkorven zon dagmorgen van 7309.00 uur in het lokaal aan de Schie. Bij een raadsbesluit van 21 fe bruari 1958 werd het maximum van het bij de N.V. Bank voor .Neder landse Gemeenten, op te nemen kre diet voor het tweede kwartaal van het jaar 1958 vastgesteld op 10 mil joen gulden. De bank deelde B. en W. mede be reid te zijn genoemd bedrag ook voor het derde kwartaal aan te houden. Gestolen is de fiets van de fiets van de timmerman S. IJ. v. d. B., die hij gisteravond niet op slot in de Gerrifc Verboonstraat te Schiedam Advertentie IM. (Van een onzer verslaggevers) Voor het Bossche Gerechtshof stonden woensdag drie exploitan ten van speelautomaten in hoger beroep terecht, omdat zij door het plaatsen van automaten in cafés te Bergen op Zoom aan het publiek gelegenheid tot hazardspel hadden gegeven. Na een eis van honderd gulden boete subsidiair twintig dagen hechtenis had de politierechter te Breda het drietal vrijgesproken, bij welk vonnis echter de officier van Justitie zich niet had neer gelegd. Morgen is het vijftig jaar geleden, dat de heer R. van Munster en me vrouw J. C. van Munster-de Lange iresp. 76 en 69 jaar oud) uit de Flat Nieuwland te Schiedam in het hu welijksbootje stapten. Zaterdagmid dag vieren zij thuis met kinderen (niet allen, want twee zoons zitten in Australië) en kleinkinderen dit. gouden bruiloftsfeest. Van dc huwe lijksdag af is het echtpaar abonnee op onze krant, eerst op Het Volte, vervolgens op de Voorwaarts en toen op Het Vrije Volk. Van harte profi ciat! Bij de behandeling van deze zaak voor het hof kwamen twee aspecten uitvoerig ter sprake, namelijk de mate waarin de speler de kans op winst kan beïnvloeden door behen digheid en het feit dat de automaten van het onderhavige type de zo genaamde „Turf-king" geen gelde lijke uitkeringen doen doch alleen vrije speelbeurten toelaten. De mogelijkheid van beïnvloeding Werd door prof. Hemelrijk slechts zeer gering geacht. Prof. Schuh, die Advertentie I.M. BIJ GERRITSEN: 100 GRAM BIEFSTUK TARTARE 0.39 De Schiedamse leden van de Alge mene Bond van Ouden van Dagen hebben volgende week op vertoon van hun ledenkaart voor tien cent toegang tot Diergaarde Blildorp m Rotterdam. Dit deelt het afdelings bestuur van de bond ons mee. Vangstberichten van vrijdagmor gen: VI. 70, 30 k.; VI. 78. 17 k.; VI. 79, 25 k., nog 15 netten; VI. 172, 23 k., nog 40 netten; VI. 203, 15 k., nog 20 netten; VI. 208, 15 k.; VI. 216, 15 k.: VI. 97 17 k.; VI. 114 20 k.; VI. 115, 10 k.: VI. 190. 15 k.; VI. 197, nog 120 mul VI. 199, 10 k, nog 40 netten; VI. 14 40 k.; VI. 89, 15 k.; VI. 112, thuis varend VI. 132, 12 k. Prijzen van vrijdagmorgen: Maat jes haring: groen 63—68, klein 52,20 —52,90, groot 60—82,50. 19 JUNI Engels pond 10,58}—10.582 Amerik. dollar 3.78,%—3.78}3 Franse frank 90.00--90.10 Belgische frank 7.5917.595 Zwitserse frank 86.50}86.55i Zweedse kroon 73.135—73.185 Duitse mark 90.43}90.485 Deense kroon 54.70—54.75 Noorse kroon 52.8552.90 Zwitserland (vrij) 88.34}88.39} Canada 3.931—3.935 Italiaanse lire 60.73560.76} Oostenrijkse schilling 14.61}14.62} eveneens als getuige-deskundige werd gehoord, verklaarde dat de kans op winst stijgt naarmate er meer geld in het laatje komt, zodat men die kans dus wel kan zien aankomen. In de kelder van het paleis van Justitie heeft het hof zich na deze verklaringen van de belde hooglera ren persoonlijk op de hoogte gesteld van de werking van de automaten. Daarbij bleek tevens dat in dit type automaat zogenaamde „flippers" zijn aangebracht, waarmee men de speel- kogel enigszins kan besturen. De advocaat-generaal, nr. De Vrif.-s, was in zijn requisitoir van me ning dat reeds lang is uitgemaakt dat de bewuste automaten in strijd met de wet zijn. Hij wees er voorts op, dat de caféhouders gewoonlijk aan de winnaars een uitkering doen, minstens in de vorm van consump ties. H(j eiste daarom dezelfde straf als destijds door de officier van Jus titie was gevraagd. De raadsman van de exploitanten, mr. Van Ginneken, memoreerde dat het Openbaar Ministerie te Breda reeds eerder deze zaak geseponeerd had, omdat men het niet opportuun achtte tot vervolging over te gaan. Bovendien betoogde hij dat het doen van geldelijke of andere uitkeringen door zijn cliënten aan de caféhouders ten sterkste wordt afgeraden: doen dezen dat toch, dan berust de verant woordelijkheid daarvoor niet bij de exploitanten. Op grond hiervan be pleitte hij ontslag van rechtsvervol ging. Advertentie I.M. ZATERDAG VLEES HALEN MAASSLUIS Loco-burgemees ter P. v. Snoek stond donderdagmid dag opnieuw onder de heistelling. Met het personeel van de firma Ne- derhorst uit Gouda sloeg hij in de Sluispolder-West te Maassluis de eerste paal voor een derde blok van 65 maisonnettes, die gebouw zullen worden door de firma J. S. v. Hennik Rotterdam. Nog 116 Vibropalen de zwaarste ooit in de polder geslagen met een draagvermogen van elk 52 tot 72 ton zullen volgen. Het is de reke ning dat daarmede 4',» week zal zijn gemoeid. De bouw van het blok zal plm. een jaar duren. Voor het slaan van de eerste paal bestond veel belangstelling. G.m. was aanwezig de gem. secretaris L. Mos- tert, de architect J. H. Steenkist de aannemer en het uitvoerend en op zichthoudend personeel. Advertentie IM. ROTTERDAMSEDIJK 264 SCIHEDAM (Van onze zwemmedewerker) Noch het eerste dames-, noch het jeugdzevental van de Vlaardingse zwem- en polovcreniging VZC zijn gisteravond erin geslaagd van hun tegenstander te winnen. Dit in tegenstelling tot twee lagere zeventallen, die dinsdag speelden en beide hun wedstrijd wisten te winnen. Het dames zevental moest in Den Haag uitkomen tegen DVZ 1. voerd. De prijzen waren: Tarbot midd. 1.90 —1.95; klein 0.901.00; Schol midd. 32—37; klein 22—26; Schelvis midd, 3338; klein 2123; Kabeljauw gr. 5064; midd. 4660; klein 2427: Makreel 3435 Zeehanen klein 18 had neergezet. Vannacht is het rij- 23; Wijting 19—22; Snoekbaars 1.25 wiel verdwenen. 11.40. ROTTERDAM 19 juni. Heden werden aan de Visafslag alhier van IJmulden en elders 200 kisten verss m zeevis en 60 kg snoekbaars aange- f mes en DVZ wist uit tëïopentotV^Ï. Wil Plomp ving een slechte uitworp Het eerste succes was voor de Haagse dames. Maar J. de Rond wist weldra de belde partijen weer naast elkaar te brengen. Voor rust scoor den DVZ nog één maal. Bij deze stand kreeg VZC een vrije worp toe gewezen, die uitstekend benut werd. De scheidsrechter kende in eerste in stantie dit doelpunt toe, maar her riep later zijn beslissing. Even deprimeerde dit de VZC-da- Advertentie I.M. Ki naslfaa' 5CH1EOAM I Advertentie IM. BIJ GERRITSEN: 500 GRAM RUNDERROLLADE V.a. 1.56 Alles wat de arts toen moest weten, was. of de infectie van de patiënt veroorzaakt werd door de bacillen- groep die gevoelig was voor penicil line. Zo ja, dan was de te volgen be handelingsmethode duidelijk. Bn inderdaad, op duizenden pa tiënten bleek er slechts een enkele resistent, d.w.z. de bacteriën toonden zoveel weerstand, dat ze ondanks penicilline niet verdwenen, maar daarover maakte niemand zich be zorgd. We hadden echter niet gerekend op de verbazingwekkende capacitei ten van bacteriën, zich snel te ver menigvuldigen. Eén enkele tegen penicilline weerstand biedende sta phylococcus (eetterbacterie) bleef leven, terwijl zijn honderdduizend broeders door het middel werden ver giftigd. Hem kon niets tegenhouden en, omstreeks 1948, werd duidelijk, dat een toenemend aantal infecties weerstand bood tegen penicilline. Dit gold vooral voor infecties die in de ziekenhuizen optraden. Het zeer verbreide gebruik van penicilline zuiverde de ziekenhuisbe- volking van gevoelige bacillen, maar in hun plaats kwamen de resistente, die meegedragen werden op een ge zonde huid en in de gezonde neuzen en kelen van artsen en verpleegsters. In het begin hadden we nog de streptomycine, maar de weerstand van de bacteriën hiertegen ontwik kelde zich veel sneller dan die tegen penicilline en algemeen begon men in de ziekenhuizen te ontdekken buiten deze inrichtingen in mindere matedat de bacillen dubbele weer stand kregen. Toen begon de race tegen de klok. om nieuwe antibiotica te ontdekken die sneller werkten dan de weerstand van de ontwikkeling van de bacillen, zodat het laatste middel of de laatste combinatie van middelen succes mocht hebben, daar waar de oude. vertrouwde middelen faalden. Alle nieuwe .middelen waren uit* stekend in het begin, maar langza merhand taande hun kracht om alle gevoelige bacteriën te overwinnen. Het Is nu wel algemeen bekend ge worden, dat er staphylococcen zijn. die resistent zijn tegen zes of meer antibiotica en een komende generatie artsen zal vroegere behandelingsme thoden weer moeten leren, die de oudere generatie gebruikte om bacil len te vernietigen. Antibiotica worden gewoonlijk be reid uit schimmels (zoals penicilline) of se zijn chemisch samengesteld naar het voorbeeld van de natuur lijke schimmels. Vele honderden antibiotica wordeD jaarlijks ontdekt en het aantal bac- teriëndodende stoffen zal momenteel wel niet meer te tellen zijn. Helaas is echter slechts een Mei» aantal van deze honderden middelen zelf ongevaarlijk, zodat ze kunnen worden beproefd op dieren, of op de mens. Het gevolg is, dat er per jaar slechts twee of drie 'aannemelijke' stoffen opduiken, waarvan er mis schien één, misschien zelfs nief één aan de uitrusting van de arts kan worden toegevoegd. Ongetwijfeld Is een van de voor naamste aanleidingen tot de resisten tie van de bacteriën het toepassen zonder onderscheid van antibiotica geweest bi) goedaardige infectiea waarbij deze middelen waarschijnlijk niet eens zouden helpen. Hoe vaak hebben we niet gehoord van een diagnose van "virusinfectie' waartegen penicilline (dat geen enke) effect heeft op virussen) werd voor geschreven. Het ongetwijfeld grotf belang van antibiotica bij vele ziekten beeft ertoe geleid, dat ze toegepast zijn in vrijwel elk geval van verhoog de temparatuur. De patiënten, die hierop niet verbe. teren, ondergaan eerst dan het zorg vuldige onderzoek, dat zij feitelijk aan. het begin van. de behandeling hadden moeten ondergaan. Hiervoor zijn vele oorzaken aan te wijzen; de belangrijkste is wel de druk op de arts, door de patiënt, die heeft gehoord over het allernieuwste middel, en erom vraagt bij de be handeling van zijn kwaal. J. Z. BARUCH De N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten zal op korte termijn de Inschrijving opensteilen op een pet. dertigjarige obligatielening 1953 groot 100 miljoen gulden, tot de koers van 98J pet. op, speelde over en kreeg de bal op het juiste moment terug en scoorde (3—2). Ondanks deze nederlaag kan men zeggen dat het spelpeil een langzame stijging vertoont en dit doet veel goeds voor de toekomst verwachten. Uitblinkster in deze wedstrijd was H. v. Opstal, die de Haagste midvoor geen enkele reële scoringskans heeft gegeven. In het Kolpa-bad te Vlaardingen speelde het jeugdtearn tegen Rotter dam. De tegenstanders waren 'n stuk Het Rotterdams Philharmonisch Orkest, dat veertig jaar bestaat, komt ook in Vlaardingen een con cert geven. Onder auspiciën van de Stichting Culturele Kring zal het orkest van Eduard Flipse op dins dagavond 8 juli in de Stadsgehoor zaal een gecombineerd zomerconcert- operaeoncert geven. Als soliste zal Elly Ameling optre den, Het concert zal onder leiding staan van gast-dirigent Frans Moo- nen. Moonen is directeur van het Conservatorium in Schiedam en. di rigent van vele koren, waaronder het Rotterdams Philharmonisch Koor. Het programma ziet er als volgt uit: 1. Ouverture „Figaros Hochzeit". 1786; Wolfgang Amadeus Mozart. 1756—1791. 2. Aria van Zerlina uit de le akte van „Don Giovanni"; ,3atti, bat- ti1787W. A. Mozart. 3. Ballade en Juwelenaria van Mar guerite uit de 3e akte van „Faust" 1859; Charles Gounod, 18181893. 4. Notenkrakers-Suite, Peter Hjitsj Tsajkowski, 18401893. 5. Ouverture „La Forza del Destino" 1862, Giuseppe Verdi, 1813—1901 6. Aria van Micaëla uit de le akte van „Carmen", 1875; Georges Bi zet, 1853-1875. 7. Polowetzer Dansen, Alexander Borodien. 18341887, Ook in Schiedam is nu een afde ling van de Pacifistisch Socialistische Partij opgericht. Dit is gebeurd op 12 juni, zo deelde het secretariaat vac het afdelingsbestuur ons gisteren pas scnritelijk mee. Advertentie T.M. BIJ GERRITSEN: 500 GRAM SAUCIJZEN 1.09 ouder en forser, wat zich tijdens de wedstrijd sterk deed gelden. De mid denbal was voor VZC en snel onder nam het een aanval, maar het schot van Leo Zandwijk ging over. Uit de uitworp van de Rotterdamse keeper kwam het Ieder bij één der vrijlig- gende Rotterdamse voorhocdespelers, die onhoudbaar scoorde. De Vlaardingse keeper Erkelens moest daarna tweemaal achter elkaar erger voorkomen, vóór VZC weer een serieuze aanval kon ondernemen. Zandwijk kreeg de bal vrij, zwom op en werd aangevallen door een ver dediger, waardoor J. Lankester vrij kwam. Deze kreeg de bal en de kee per was machteloos (11). Met deze stand werd gedraaid. Na de hervatting kwam Zandwijk door een fraaie schijnbeweging vrij. maar de keeper stopte zijn schot. F. v. d. Meer moest toen tweemaal zijn te genstander laten gaan, wat even zo vele doelpunten opleverde. Fel streed VZC nog verder voor een beter re sultaat, maar het mocht niet baten. Het moest zelfs de strijd in de laat ste minuut xnet zes man voortzetten, toen Kees Harteveld uit het water werd gestuurd. Dinsdagavond behaalde het tweede damesteam een fraaie 80-overwin- ning op Dockyard 1. Over aile linies waren de Vlaardingsen sterker en. het was een vrij eenzijdig duel. Span nender ging het toe bij hec tweede herenzevental, dat het op moest ne men tegen R 4. Na veel spannende momenten voor beide doelen werd het uiteindelijk een 31-zege voor de Vlaardingers. Advertentie IM. BETERE KWALITEIT EN LAGERE PRIJZEN BIJ GERRITSEN VRIJDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER. 2 en 8.15 uur: De Mau Mau slaat toe. MONOPOIE-THEATER, 2. 7 en 0.15 uur: Zij allen waren schuldig. Apotheek: Bakker, St. Liduinastraat. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM, I0—5 uur: Expositie Japanse volkskunst en expositie Grleshaber. Diversen: KORENBEURS: e.a. 9 uur Ilnlsh WKR-avondvierdaagse. ZATERDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur: De Mau Mau slaat toe. MQNOOLE-THEATER, 2 en 4 uur: kindermatinee: 7 cn 9.15 uur: Zij allen waren, schuldig. Apotheek: Bakker. St. Liduinastraat. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM. 10—5 uur: Expositie Japanse volkskunst en expositie Grleshaber. Diversen: ARCADE, 2.30 uur: Schiedamse Toon kunst Muziekschool, balletuitvoe ring. DHS-TERREIN (Kethel), 2 uur: as pirantendag an de chr, gymnas- tlekver. ODO n Animo.

Het Vrije volk | 1958 | | pagina 1