Nieuwland is stadswijk met rijke perspectieven Maar geen restaurant en geen postkantoor BoIsjoj-ballet: steriele zaak ,Hit Parade7 titel van vakantierevue IIS Eerste paal openbare ulo-school op 5 juli Prachtige dansers, geen choreografie Straatvoetbal Geslaagd Pan melk Delfts blauw met luchtje EVC '58: naam niet taboe Het Vrije Volk Wat zij vingen Aan de St. Liduinastraat chiedammers onder elkaar Burgerlijke Stand Sportcentrum van Reinier Hulsker 1 juli open De grootste krant 'msÉMiÊËmÊÊÊsmmm Muziekkorps L. d. H. komt zaterdag Veilingniéuws Wisselkoersen Visafslag HET VRIJE VOLK WOENSDAG 25 JUNI 1958 PAGINA 5 Nieuive ijszaak (Van een onzer verslaggevers) NIEUWLAND VORMT voor de bezoeker van Schiedam het duidelijkste bewijs voor de betekenisvolle ontwikkeling, die onze stad sedert de oorlog heeft doorgemaakt. Weliswaar zijn er vele bedrijven verrezen in de Spaansepolder, zijn en worden er im posante werken aan de Maasoever verricht, is het oostelijk stadsdeel sterk uitgebreid, maar nergens vindt men de nieuw bouw van woningen, scholen en fabrieken, zo massaal geconcen treerd als in Nieuwland: Schiedams modernste stadswijk. Nieuwland vormt bij wijze van spreken bijna een stadje op zichzelf. Het zou ook welhaast een flinke gemeente kunnen zijn met z'n naar schatting 2300 woningen en 9000 inwoners. Wat men mist Wat de Nieuwlandbewoners ech ter node missen dat is overigens ook gebleken bij de begrotingsbe handeling in het begin van dit jaar dat is een postkantoor. Jaar later TT et ivereldberoemde ballet van het Bols joj-theater uit Moskou geeft op het ogenblik ter gelegenheid van de Wereld tentoonstelling te Brussel voor stellingen, waarin de beroemd ste sterren, onder wie Galina Oelanova, Algo Lepesjinskaja, Raissa Stroetsjkova en de dan sers Preobrajenski, Lapaoeri, Farmanjants, optreden. Oude bekende XX .'-X (Van een onzer verslaggevers) Zaterdagmorgen 5 juli wordt aan de St. Liduinastraat te Schiedam de eerste paai geslagen voor de openbare ulo-school, die zal verrijzen op de plaats waar vroeger de Ambachtsschool stond. De school, die drie verdiepingen hoog wordt en zestien klassen zal tellen, wordt gebouwd door het aannemingsbedrijf D. Baron uit Schiedam. Volgend jaar juni hoopt de aannemer het schoolgebouw op te leveren. «y-y*- ■y Een deel van de geprojecteerde winkelgalerij rechts van de Damlaan die 285 meter lang wordt. De bouw tot aan de begane-grondvloer is vol tooid. Waar zij zo gauw vandaan kicamen weet ik niet, maar een gerucht dat men ergens voor niets een heerlijk ijsje kan krijgen verspreidt zich on der kinderen nu eenmaal snel. Gisteren heeft de directie van het Monopole-theater aan enkele pers vertegenwoordigers de nieuwe ijszaak laten zien, die men gemaakt heeft van de oude bergplaats van het thea ter aan de Appelmarkt. Bij deze ge legenheid was er natuurlijk wat ijs gemaakt om de heren te laten proe ven. Hoewel dit koude produkt hen voortreffelijk smaakte, werd de ani mo na vier ijsco's per man wel wat minder en bleef een flinke hoeveel heid over. Een paar jongens die bij de deur stonden kregen toen een ijsje en hei duurde niet lang, of tientallen kin deren stonden weldra gretig voor de deur. Zij werden in eert rij gezet en het uitdelen van het ijs begon. Op een gegeven ogenblik waren ijs en wafels echter opterwijl er nog heel wat kinderen tuaren die nog niets had den gehad. Geen nood. In allerijl werd nog een blik wafels gehaald en een emmer ijs gemaakt, zodat alle aspirant-klantjes van dit buiten kansje konden profiteren Nog enkele bijzonderheden over de ijszaak, die zaterdag opengaat. De wmkel is klein, maar ziet er keurig uit. Het aannemingsbedrijf D. Baron heeft de bergplaats omgebouwd en het schildersbedrijf F. Baron heeft voor het schilderwerk gezorgd (mo derne en smaakvolle kleurencombi naties). Tante Ans zal in deze salon de scepter zwaaien. De straatvoetbalcompetitie gaat ook op zaterdag door. Het programma voor die middag luidt: Afd. C: DWBKL Arsenal, 2 uur; afd. D; Eldos jr.KI. Real Madrid, 2 uur; Little ManchesterDVW 2; afd. C; DGBKI. Arsenal 3.45 uur; afd. D: DVW 2Eldos jr. 3.45 uur; afd. D: DOS—DWB, 3.45 uur; afd. C: DVW 1—WW, 3 uur. Geboren: Lenny L„ d. v. C. 't Hart en J, s. Monjé; Ingetje C., d. v. A. C. Prins en W. A. Prins; Johannes, z. v. J. van der Steen en J. C. de Ridder; Cornells J. A. J., z. v. C. J. A. van Daalen en B. J. Schot. Overleden: P. Berkhout, 74 j.; E. M. Duyzer, 74 j. Gisteren zijn voor het mulo-exa men te Schiedam geslaagd: B; p. E. van Beek, Vlaardingen; H. L. Sijberden, Schiedam; E. M. Voss, Vlaardingen; A. Witsel, Schie dam; H. Hartman, Vlaardingen; W. H. Niemantsverdriet, Vlaardingen; W. B. Harleman, Schiedam; D. Kroos, Schiedam; S. J. Pot, Schiedam; B. Soeters, Schiedam; G. Bakker, Hoek v. Holland; M. de Feinder, Vlaardin gen; B. A. de Waal, Schiedam. A: J. v. d. Berg, Vlaardingen; N. A. Nieuwstraten, Vlaardingen; F. W. Osinga, Maassluis; G. Th. Osinga, Schiedam; F E. van Seijen, Vlaar dingen; C. A Versteege, Vlaardin gen; A. J. J. C. Vilijn, Vlaardingen: B. van Werven. Vlaardingen; V. v. d. Sluys, Vlaardingen: H. A. van Aalst, Vlaardingen; T. W. Riemeüer, Maas sluis; L. A. Rodenburg, Vlaardingen; J. C. Ruizeveld, Vlaardingen. Afgewezen werd twee kandidaten. WOENSDAG PASSAGE-THEATER. 2 en 8.15 uur: Iets van waarde (De Mau Mau slaat toe). MONOPOLE-THEATER, 2, 7 en 9.1o uur: Mogambo. Apotheek: Rembrandt, Rembrandtlaan 5. Diversen: WIJKCENTRUM NIEUWLAND, 8.15 uur: Alg. Fotokring Schiedam, kringavond. DONDERDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2 en 8.15 uur: Iets van waarde (De Mau Mau slaat toe). MONOPOLE-THEATER, 2, 7 en 9.15 uur: Mogambo. Apotheek: Rembrandt. Rembrandtlaan 5. Nieuwland heeft trouwens het aan zien van een stad: hoogbouw, hoog bouw en nog eens hoogbouw, dat al bekroond door verscheidene machtige torenflats. Het Dr. Wlbautplein (waaraan het Wijkcentrum, en winkels zijn gelegen) heeft elders in de stad zijns gelijke niet. Nieuwe kerken staan er en de moderne Opstandingskerk mag in het bijzonder wel genoemd worden. Voor de kinderen zijn scholen ge bouwd, waaronder enkele die alle ge meenten in den lande ten voorbeeld kunnen worden gesteld, zoals de bJ.o.-scholen en de technische school. Intussen gaat de bouw va» buizen en scholen gestadig door. De Christe lijke Technische School begint ook al enige aanschouwelijke vorm te krij gen: het geraamte staat er al. Voor de rest lijkt Nieuwland ech ter „goed voorzien". Maar is dat ook zo? Want merkwaardig genoeg heeft Nieuwland veel minder de allure van een stad dan welke andere stadswijk in Schiedam ook. 's Avonds is dit bijzonder goed merkbaar. Men ziet dan een spaarzame wandelaar. De meeste Nieuwlandbewoners trekken toch naar het centrum van Schie dam of naar Rotterdam. Want Nieuwland mist niet alleen een postkantoor. Het mist ook min der degelijke en urgente (maar daar om niet minder belangrijke) instel lingen, zoals een restaurant of een terrasje. Zal dit veranderen als de veelbe sproken winkelgalerij rechts van de Damlaan er eindelijk zal staan? Mis schien. Wel staat vast, dat dan Nieuwland op de dag aan levendigheid zal win nen. De huisvrouwen, die nu nog voor velerlei inkopen ,.naar de stad" moeten (er zijn in Nieuwland nog geen veertig winkels), kunnen dan dicht bij huis terecht. Hoe staat het eigenlijk met die winkelgalerij? Op 13 mei 1957 sloeg het aannemersbedrijf Muijs en De Winter de eerste paai voor de 285 meter lange winkelgalerij met vier torenflats, een architectonische com- Dinsdag 1 juli zal het Sportcen trum Schiedam van Reinier Hulsker aan de Westvest te Schiedam offi cieel worden geopend. De voorzitter van de Nederlandse Jiu Jitsu Bond, ir. A. M. Pingen, zal deze sportieve plechtigheid op zijn naam brengen. binatie van laagbouw en hoogbouw. Nu, meer dan een jaar later, zijn voor dit grote complex alle palen in geheid en de keldervloeren gestort. De bouw tot aan de begane-grond vloer is vrijwel voltooid. Wanneer de winkelgalerij en de torenflats klaar zullen zijn, kan nu nog onmogelijk; met enige juist heid worden gezegd. Het tempo, waarin de bouw zal vlotten, hangt namelijk niet alleen van de uitvoer ders af. De galerij zal 28 winkels tellen. Het zou echter raadzaam zijn daar tevens een restaurant of koffiehuis te zet ten. Van plannen in die richting heb ben we echter niets gehoord. Wel licht zal Nieuwland zoiets krijgen, als het boze woord bestedingsbeperking definitief tot het verleden behoort. In ieder geval biedt Nieuwland ook ai mogen we nu enkele onvolko menheden constateren voor zijn bewoners gunstige perspectieven. Want Nieuwland ligt in meer op zichten stedebouwkundig zeer prach tig. Men denke slechts aan Bad Groenoord en het recreatie-oord in de Abtspolder, waarvoor de Nieuw landbewoners slechts enkele minuten hoeven te lopen om er zich te ver maken. De Schiedamse brandweer rukte gisteravond om half ne gen uit naar de Smalevelt- straat, waar een brandmel ding was gedaan door de heer J. V. Deze had 's avonds een sterke brandlucht geroken, die kennelijk uit de woning boven hen kwam. De buren waren echter niet thuis. Hij waarschuwde dus de po litie en de brandweer. Voor dat de vertegenwoordigers van deze korpsen echter arriveer den. waren de bewoners al thuisgekomen, zodat de brand wachten zonder gewelddadige middelen de woning konden betreden. Brand was er met. Wel ont dekten zij, dat er een pan melk stond over te koken (Van een onzer verslaggevers) Door mooiprater^, zoals de officier van Justitie het noemde heeft de 41- jarige vertegenwoordiger J. K. uit Gouda ongeveer honderd schippers bewogen tot het geven van een voor schot op de leverantie van een wand bord (Delfts blauw) met een afbeel ding van hun schip. Het bedrijf waarvoor K. werkte, kon dergelijke borden inderdaad le veren, maar in vele gevallen hield de vertegenwoordiger het voorschot in zijn eigen zak zonder de bestelling door te geven. Op deze manier eigen de hij zich 6900,toe. K. stond dinsdag wegens oplichting voor de Rotterdamse rechtbank te recht, Hij bekende, dat hij door fi nanciële moeilijkheden van kwaad tot erger was vervallen. Toen hij begreep, dat hij niet langer het ene gat met het andere kon stoppen, had hij zich bij de politie aangegeven. - De officier eiste een jaar en drie maanden gevangenisstraf, met aftrek van de preventieve hechtenis. Mr. J. M. van der Vorm betoogde in zijn pleidooi, dat verdachte geen misdadige aanleg heeft. Hij werkte op een onzakelijke basis en zün om standigheden waren buiten zijn schuld van die aard. dat hij m gelö- ■Krgen was geraakt. Pleiter drong aan op een veel mildere straf dan de officier had geëist. De rechtbank zal over een week uitspraak doen. De aanhangers van Paul de Groot, die onlangs op een congres uit de oude EVC zijn gestapt en de EVC 1958 hebben gesticht, mogen de naam EVC '58 blijven voeren. Dit besliste gisteren de president van de Haarlemse rechtbank, mr. A. M. baron van Tuyll van Seroos- kerken in zijn uitspraak in een kort geding, dat door de oude EVG tegen de nieuwe EVC "58 aanhangig was gemaakt. De president overwoog in zijn uit spraak. dat het achtervoegsel 1958 de nieuwe EVC duidelijk onder scheidt van de oude. Het is iedereen duidelijk, dat er thans twee EVC's bestaan. Verwar ring vanwege de naam valt daar om niet te vrezen. De oude EVC -is veroordeeld tot be taling van de kosten van het ge ding. Mr. Th. Ph. van Raalte, voor deze organisatie optredend, zal hoger beroep aantekenen tegen het vonnis. In tien kleine nummers voor één of twee dansers, en in twee grote nummers (de tweede akte van 'Het Zwanenmeer' en 'De Walpurgisnacht' uit de opera Faust) kan men dus thans over hun prestaties oordelen. Na afloop van zo'n voorstelling wisten we eigenlijk niet goed wat we moesten doen. Zouden we wild en thousiast zijn over de prachtige dans- instrumenten waarover het Bolsjoj- baliet beschikt, of moesten we onze diepe teleurstelling over het ont breken van ieder spoor van een bal- letcompositiekunst. van choreografie dus. vrjj baan laten? Want de danseressen zijn ondanks haar, volgens onze begrippen, vaak te zware omvang, zo snel, zo soepel van schouder, zo vloeiend van arm lijn, en zo snel en hoog in het ge bruik van de voeten, dat men ge neigd zou zijn om maar klakkeloos te blijven juichen. De mannen zijn een soort edele kolensjouwers: hun hoofdzaak is de danseressen te partneren. Zij zijn dan ook zwaar en sterk gespierd, en hun eigen dans mist daardoor de lange lijnen van die van de Westeuro- peanen. Maar deze prachtige vakménsen werden gebruikt in choreografieën, die volgens Westeurcrpese maatstaven de naam van, kunstwerk niet mogen dragen. Rusland bezit geen kunstenaar, die een ballet kan maken, waarin een aantal van deze prachtige ver tolkers tegelijkertijd in harmonie met elkaar op het toneel staan en waarin toch ieder lid een onafhan kelijke dansrol heeft. Men houdt zich aan de oude, uit het tsaristische tijd overgenomen, balletformule: de pure klassieke dans is slechts voor één persoon, meestal de prima-ballerina, weggelegd. Eet? omringende massa mag hoogstens in strenge uniformiteit en discipline nog enkele van deze bewegingen uit voeren. De rest heeft genoegen te nemen met de primitievere voïks- dansvormen. of met de pantomime, met de nabootsing van het dagelijks leven. De choreografen missen dan ook de moed om met de beweging te ex perimenteren; men weet immers nooit of het nieuwe door de politieke leidig geaccepteerd zal worden! Men leunt dus óf op de literatuur die al goedgekeurd is, óf op de stem mingen van de muziek; hetgeen ne jaren voortzeulen ontaard is in hei vertonen van steeds virtuozer trucs ivaarvan de 'bedoeling' uit het pro gramma moet blijken. Wij zagen dus meesterlijk beheerst gegooi en gesmijt met Stroetsjkova door Lapaoeri, een prachtig voor dan sen geschikt echtpaar, m 'Wals' op muziek van Moszkowski. Een zelfde bezigheid van Preobrajenski met Olga Lepesjinskaja m 'Bronwater'. Het Faust-ballet 'Walpurgisnacht* De Oostduitse minister van We deropbouw, Heinz Winkier. is tijdens zijn vakantie m Buigarue ernstig ge wond bij een ongeluk aan de Zwarte Zee. had dezelfde stuntstukjes als hoofd momenten te midden van een groot corps de ballet, dat op belachelijk pathetische wijze wulpsheid en dron kenschap speelde. Veel beter voldeden de oude be kende pas de deux uit "De Noten kraker' en 'Don Quichotte'. Oelanova deed 'De Stervende Zwaan', maar haar nogal naturalis tisch bewegen van de stervende vo gel maakte minder indruk dan de prachtige 'Zwanenkoningin' van de jonge Bogomolova. De volksdans was meeslepend ver tegenwoordigd door Marmanjant-s in een variatie uit 'Taras Boelba' en door een polonaise en krakoviak voor de gehele ploeg uit 'Ivan Soes- sanin'. Een gemoderniseerde, maar helaas bedorven want, door zinneloze groe peringen opgesierde, tweede akte van 'Het Zwanenmeer* opende het pro gramma. Voor wie met heldenverering ge noegen neemt, was het een geslaag de avond; wie belangstelling heeft voor cultuur, dus voor wat voor gaande generaties mogelijk maken aan volgende, was het een volmaakt steriele aangelegenheid. JOOP SCHULTINK Het nationaal muziekkorps van het Leger des Hells arriveert zaterdag om 4,35 uur aan het station Vlaardingen, vanwaar, voorafgegaan door het Vlaardingse Leger des Heils muziek korps via de Westhavenkade gemar cheerd wordt naar de Delfseveerweg. Vandaar gaat men naar de Cincin nati, waar een broodmaaltijd aan de muzikanten wordt aangeboden. Om half acht zal dan het muziekfestival beginnen in de Nieuwe Kerk aan de Binnensingel. In de diensten, die op zondagmor gen 10 uur in Stadsgehoorzaal en op zaterdagavond om 7.30 uur In de Nieuwe Kerk gehouden zullen wor den, zullen de bijbeltoespraken wor den gehouden door sr. majoor Duble- ton uit Sheffield (Engeland). De al gehele leiding van deze samenkom sten is in handen van brigadier H. Lahuis uit Amsterdam. Rest nog te meiden dat het muziekkorps zondag middag om half vier zal concerteren in de muziektent in Het Hof. (Van een onzer verslaggevers) „HIT PARADEdat is de titel van de vakantie-revue die 45 Schie damse amateurs op 11, 12, 13 en 14 augustus in het Passage-theater op de planken zullen brengen. Let wel: „Hit Parade" moet op z'n Nederlands worden uitgesproken, want het gaat hier niet om tophits, maar om een doodgeiooon paard. Evenals in voorgaande jaren hebben de vakantiefeesten van dit jaar een bepaald motief. In 1957 was dit de pop. In het Stedelijk Museum werd toen de tentoonstelling Poppendroom gehouden en de vakantierevue heette "Laat de poppetjes dansen." ROTTERDAM. Coöp. Tuinbouw veiling der Zuid-Hollandsche Eilan den G.A. van 24 juni. Aardbeien 16 47 ds; Aardbeien 451.53 kg; Rode bessen 56—62 ds; Perziken A 1844 st., B 13—24. C 813; Golden Japan 1.401.64 kg; June Blood 851.10 kg; June Blood 413 St.; Aardappe len groot 20—29 kg, id. poters 1624, id. kriel 10—18; Andijvie 7—20 kg; Spinazie 3840 kg; Peulen 80125 kg; Doperwten 52—59 kg; Dubbele stambonen 1,60—2,10 kg; Snijbonen 1.00—1.70 kg; Tuinbonen 23—28 kg. Tomaten A (binnJ.) 87,101, id. B 85 98, id. C 78, id. CC 69; Spitskool 4— 10 kg; Rabarber 11—18 kg; Sjalotten 2—11 kg; Bloemkool 10—37 kg: Kom kommers A 2139 St., id. B 1630, id. C 1228; Bospeen I 4831 bos, id. H 23—37; Waspeen 20—58 kg: Sla 3—4,70 st Kroten bos 4II; Kro ten (binnenland) 1517 kg; Selderij 2—7 bos; Rad(js 811; Groene uien 2124 kg; Kroten (export) 28 kg; Aardbeien zonder dop 1,011,03 kg. ST- Dit jaar zal er een expositie in het museum worden gehouden over „Man en paard" en zal de revue de (ove rigens dubbelzinnige) titel dragen van „Hit Parade". Regisseur Lou de Groot heeft zijn teksten al aardig in orde en is al enkele weken druk aan het repeteren met de 25 dames en heren, die hij tot zijn beschikking heeft. Het re vuegezelschap wordt namelijk ge completeerd met een balletgroep van 20 meisjes o.l.v, Phyllis Lightstone. De muziek die voor rekening komt van de heer H. W. van Bijnen moet voor eet» deel nog worden gemaakt. De heer Van Bijnen (o.m. dirigent van Gemengd Koor) ver telde ons. dat de muziek zo modern mogelijk zal worden. Mochten er nog rock-and-rollklanken nodig zijn. dan zal hij desnoods ook daar nog voor zorgen. Daarentegen zullen ook en kele Weense melodieën met ontbre ken. De muziek van de revue zal ook dit jaar weer worden uitgevoerd door een orkestje van acht beroepsmusici. Een pakkende tune heeft men voor de nieuwe revue in ieder geval ai be dacht. Die kregen wij gisteravond op een repetitie in Arcade te horen. De melodie is pittig en de tekst luidt: Heel de stad staat weer in vuur en vlam Want het is va kantie in Schiedam Vlaggen wapp'ren, hoor de orgels spelen Heel de week zal niemand zich vervelen Heel Schiedam is op geruimd en blij Zet met ons de zorgen weer opzij Zo'n stem ming is er nooit geweest 't Is weer vakantie feest! Engels pond Amenk. dollar Franse frank Belgische frank Zwitserse frank Zweedse kroon Duitse mark Deense kroon Noorse kroon Zwitserland (vrij) Canada Italiaanse lire Oostenrijkse schilling 10.58—10,581 3,78tV- 3.78H 89,95—90,05 7.593—7,591 86,55—86.60 73,14173,19* 90,58—90,63 54.71—54,76 52,86152,91$ 88.321—88.37J 3,93rt3.93fi 60,71160,761 14,63—14,64 Vangstberichten van hedenmorgen VL 70 5 kantjes; 78 25; 79 7; 85 45; 172 51; 203 17; 208 45 nog 12 netten; 97 45; 114 17; 142 34; 190 55: 197 40; 199 65; 14 thuisvarend; VL 56 48 k; 89 30; 112 34 nog 30 netten; 132 20 kantjes. Prijzen van hedenmorgen: Maatjes haring: groen 59-65, klein 48.30-51,10, groot 61.90-65. 25 juni: binnen VL 115, schipper N. de Niet, 25 last. Vertrokken: VL 216. schipper H. van Roon. ROTTERDAM. 24 juni Aan de Visafslag alhier werden van IJmui- den en elders 150 kisten verse zeevis en 230 kg paling, snoekbaars en spie ring aangevoerd. De prijzen waren: Schol midd 41-42, klein 27-32, zeebot 18-19, schelvis klein 17-19. midd 27- 29. kabeljauw gr 30-45, midd 30-33, makreel 27-31, wijting 12-13 alles per kist; kuit 80-85, spiering 50-60, snoek baars 1,65-1,75, levende paling dik 4,10-4.20, midd 3,30-3,35, dun 1,70-2,00 alles per kg. De Flat Sptenngshock aan de Bur gemeester van Haarenlaan, die vorig jaar februari gereed kwam. De mi nister van Volkshuisvesting en Bouw-1 het zich prijzend uit over de naoor nijverheid, ir. H. B. J. Witte, bezocht - - - by dee* gelegenheid Nieuwland en In totaal zullen 154 palen de grond m moeten, voor de fundamenten kun nen worden gelegd. Het skelet zal ge heel uit beton worden opgetrokken i De bouw van de school gaat de ge meente ongeveer zeven ton kosten. De nieuwe ulo-school is bestemd logse stadsuitbreiding van Schiedam, voor leerlingen van de Wiliem de Zwugerschool aan de Prins Maurits- straat, die zoals bekend ontruimd zal worden. De bestemming van het oude gebouw van de W. de Zwjjgerschool is nog met zeker. Aanvankelijk was de bedoeling de Huishoud- en Industrie school erin te laten trekken, die mo menteel nogal moeilijk gehuisvest is.

Het Vrije volk | 1958 | | pagina 1