Grandioze tijdrit brengt Gaul verdiend in de gele trui Ik dank het aan mijn ploeg dat ik de Tour ga winnen9 CHARLY PSV koopt Uitslagen en klassementen Chariv Gaul komt toch 3 spelers 23ste etappe Pellenaars bij Tour ploeg ■:A Spreeuupiipraat door Daan de Groot ^9% SIEBEL 1 Paul Robeson naar Scheveningen? .braaf. Q(Xt\A HET VRIJE volk ZATERDAG 19 JULI 1958 PAGINA 3 --- (Van onze sportredacteur JAK LIBER) Dijon, vrijdag, 'Ik heb het aan jullie te dankenik heb aan de Nederlanders te danken dat ik de Tour ga winnen.' Dat waren de eerste woorden van Charly Gaul na zijn grandioze 74 km lange tijdrit van Besanqon naar Dijon, die zijn vierde etappe-overwinning iverd en die hij met een gemiddelde snelheid van 44,201 km per uur had gereden. Deze etappe bracht hem dan toch eindelijk de gele trui en een voor sprong van 3 minuten en 10 seconden op nummer twee Favero. Een voorsprong, die hem in de laatste parade-etappe van Dijon naar Parijs, al is het ook een momteretappe van 320 km, niet meer ontnomen zal kunnen worden. VOL EMOTIES OP ZIJN KAMER GEEN GEKLETS ONGELUK IN TRANEN V. A Altijd gaaf huidje POEDER -ZALF-OUE-ZEEP GAUL IN 'T GEEL .41 g. ploegenkiassement Dagprijs: Nelux Sportkiekjes van GrT8> Herinnering Banden cl- De woorden van Charly Gaul, die, hoewel zeer getekend door ae vermoeienissen van deze zware tijdrit, straalde van vreugde, werden zacht gezegd, maar ze klonken oprecht. Charly praat nooit erg luid. Hij fluistert meestal. Maar dat hij het eerst aan zijn ploeg dacht, die hem zeer tot steun is geweest in de laatste moeilijke dagen, is toch wel tekenend voor hem. Er mogen dan wel eens moeilijkheden geweest zijn, maar in welke kleine gemeenschap, die bijna een maand in zo kleine kring moet Ik kan me niet herinneren, dat het op de voorlaatste dag van een Tour de France ooit 20 spannend is ge weest. Wat moet er vrijdag wel zijn omgegaan in de hoojden van dat drietal: de Itali aan Favero, de Fransman Gemi- niani en onze Luxemburger Gaul Alle drie wisten ze dit ene se cuur: M deze .tijdrit van 74 km kan 1 k" de Tour de France winnen of verliezen. Wat dat niet bete kent t Ik heb bij een vorige gelegenheid al beschreven, hoe moordend zo'n tijdrit is. Dit is immers al de derde tijdrit in deze Tour. Maar zelfs een Jacques Goddei zal niet geweten hebben, teat hij deed, toen hij misschien al weer bijna een jaar geleden achter zijn bureau gezeten be sliste, wat de To'.irrenners tussen Besangon en Dijon moesten vol brengen. Ruim anderhalf uur fietsen in je eentje, met voor dat favo riete drietal steeds de gedach te: 'ga ik wel hard genoeg? Ligt mijn concurrent misschien nog te veel op me voor? Zal ikals iktion harder ga straks niet een in zinking krijgen?' En ten slotte dat allesoverheersende, dat je de he le omgeving doet vergeten, dat ie als een bezetene naar de finish jaagt: 'ik moet winnen, ik moet winnen!' Hypernerveus hebben ze aan de start gestaan, die drie. Mis schien Adriaenssens ook nog wel. Diep in zijn hart moet hij ook nog een stille hoop hebben ge koesterd, dat hei onmogelijke mogelijk zou worden. Er is in deze Tour immers al zoveel ge beurd, dat niet te voorspellen was. Terwijl ik dit neerschrift, kan ik er zelf nog nerveus van wor den. Ik weet immers, wat zo'n rit betekent. Ik heb het zelf maar al te vaak meegemaakt. h'olten presteerde 't een keer, om aan de start te verschijnen in een tijdrit, zonder pet, hand schoentjes en zijn kruik drinken. Alleen maar uit nervositeit. En die dingen zijn voor een renner zo nodig als een badpak voor een zwemmer. Favero had één groot voordeel. Als gele-truidrager mocht hij als laatste vertrekken. Dat beteken de voor hem, dat hij nooit inge haald kon worden. Het werkt toch altijd op je ze nuwen, wanneer je zoals Gaul weet, dat je zowel renners vóór als achter je hebt. Dat maakt je onrustig, ledereen, die u>el eens bij zijn werk op zijn vingers is gekeken, kent dat ge voel. Toch neejt het Goal met be let, om in de laatste tijdrit van deze Tour opnieuw te bewijzen, dat hij momenteel de beste ren ner van deze hele Tour is. Hij mag in de gele trui naar Parijs rijden. Ik vind, gezien zijn presta tie van vandaag én het verloop van deze hele Tour, dat hij die trui dik heeft verdiend! samenleven zijn me met? Nu was alles vergeten. Charly Gaul etappe-winnaar en gele-truidrager, Charly Gaul weer de strijdlustigste, Nederland weer mede door de bes te prestaties van Jempie Sehmili (9de) en Wim van Est (13de) win naar van het dagklassement, en kijk eens naar het algemeen klassement daarin staat Piet Damen ais beste Nederlander op de 11de plaats, een prestatie die voor een Tourdebutanl eenvoudig verbluffend is. Nu Anquetil door een longbloeding In het ziekenhuis is opgenomen (waarschijnlijk heeft hij fc.b.c.) en dus een der hoogstgeplaatste renners uit de Franse ploeg wegviel, werden de Belgen leiders van het algemeen ploegenkiassement en de gele petten zullen zij veilig in Parijs kunnen brengen. Dat Nederland tot op de derde plaats in het algemeen ploegenkias sement is opgeklommen, is een mee vallertje waarop helemaal niemand meer gerekend had. Want aan dte plaats zit ook nog een half miljoen frank vast. De totale verdiensten - 'van de Nederlanders zullen zo ongei veer acht miljoen frank bedragn. Het was voor de Nederlanders van daag een dag van spanning. Deze Tom* is zo rijk aan spanning en emo ties als er nog nooit een is geweest. In de afgelopen week was er elke dag een andere favoriet, zondag Char ly, maandag Gcmmiani, dinsdag Fa vero woensdag weer Charly. Het was om er liet hoofd bij te verliezen. De Nederlandse renners wisten er ook geen raad meer mee. Vandaag zat iedereen diep in de put en morgen jubelde iedereen weer. maar tegelijk hield iedereen zijn hart vast voor overmorgen. Kan men zich voorstellen wat er van de zenuwen van de renners ge vergd is? En dan speciaal van de Neluxploeg? Iedereen voelde het: vandaag moet de beslissing vallen, en ae jongens praatten over niets an ders. Charly moet het doen vandaag, als Charly ons maar met m de steek laat, als Charly maar niet dit of als Charly maar dat... Iedereen maakte kansberekeningen. Die 28 seconden achterstand op Gem zouden wel te nemen zijn, maar die 1.07 op Favero? Wat kan die Favero eigenlijk in een tijdrit? Niemand wist het, Fave ro had zelf gezegd dat hij geen tijd- renner was. ma&r wie geloofde dat? Dat kon best camouflage zijn. Charly moest de etappe winnen, dan kreeg hij de minuut bonificatie en dan zat alles goed, ja. maar Adriaens sens was er ook nog, die kon de etappe ook. we! gaan Kinnen, nou. goed, dan krijgt Charly toch de halve minuut voor de tweede plaats, Ja, wacht even, maar dan Nencini en Planckaert? Niemand had zekerheid maar ieder een begreep dat ene heel goed. er zat aan die gele trui een slordige twee miljoen frank vast. Dat moest even met vergeten worden. Maar als Charly hem wint van daag, dan zullen we er zaterdag voor moeten knokken om hem In Parijs te brengen, geloof dat maar. Verbeeld je dat Favero dan weer de etappe in Parijs wint, dan krijgt die de minuut bonificatie weer en dan zijn we de trui weer kwijt, werd er gezegd. Het moest wel een groentje zijn die dat, zei, want de oudere, geroutineer de rotten zeiden onmiddellijk:- 'Ja, maar hoor eens, wij zijn er ook nog. Die Favero komt niet weg. We laten wel een ander ontsnappen. Dit kan de etappe winnen en die kan de mi nuut bonificatie krijgen. Wees er maar zeker van, als Charly vandaag de trui heeft, houdt hij hem m Parijs En Charly zelf? Hy was de hele ochtend niet te zien geweest. Charly was in gezelschap van Goldschmidt en zijn boezemvriend Marcel Ernzer op zijn kamer gebleven. Die vriendschap tussen Ernzer en Gaul is aandoenlijk geweest, de hele Tour door. Ernzer doet voor Gaul wat een Keteleer doet voor De Bruy- ne en w-at Couvreur doet voor Rak van Looy. Een dergelijke verknocht heid zien we in ons land niet. Goldschmidt had een belangrijk ding tegen de Nederlanders gezegd vanmorgen: Jongens, forceer je vandaag niet. Rijd rustig, zorg dat Advertentie LM. BROMMERS Eventueio financiering a Ja minute! MOTORKLEDING je op tijd binnenkomt maar oens niet om je eigen prestaties. Rijd je niet leeg vandaag, zorg alleen maar dat je zaterdag allemaal fit bent om Charly te helpen in zijn laatste etappe naar Parijs. Daaruit bleek wel, dat Goldschmidt er van tevoren volledig van overtuigd was, dat Charly vandaag de gele trui zou krijgen. De jongens hadden het begrepen en ze hebben er naar gehandeld. Zon der natuurlijk op hun gemak te rij den, hebben ze het parcours, dat hier en daar toch aardig heuvelde en zwaar genoeg was, rustig gefietst Niemand kreeg mankementen en allen kwamen nog met een ruime re serve in het stadion van Dijon. Gaul startte in de namiddag. Hef was zonnig en er stond een stevige wind, meestal in de rug. De Luxem burger startte zes minuten na Jean Potto, omdat Anquetil, die tussen hem en Dotto zou rijden, uitgevallen was en er werd geen plaats opge schoven. Na Gaul 20uden Gemmlani, Nen cini, Bobet, Adriaenssens, Plan ckaert en Favero nog starten. Gaul had zich niet aan alie raad gevingen over het verzet waarmee hij zou rijden, gestoord. Er ging een gerucht dat Geminiani het grootste mes dat maar denkbaar was, zou op- zetten, een mes van> 55x13, om de zaak te forceren. '1b rijd 53x14.' had Gaul gezegd, 'en verder geen geklets.' Dat was toch al een tandje meer dan hij gewoon lijk rijdt. Gaul reed bijna in trance, zou Je kunnen zeggen. Hij zat op de rechte einden met half gesloten ogen. zijn benen gingen als zuigerstangen haast automatisch op en neer. ze leken nauwelijks rond te draaien. Het was steeds een vloeiende beweging. Zijn ogen half dicht, ja. maar dat leek maar zo. Met welk een scherpte sneed hij door de bochten. Dat doet geen renner met zijn ogen dicht. Hij reed slechts in opperste concentratie. Goldschmidt zat er in de wagen v.eer vlak achter en gaf weer door zijn megafoon aanwijzingen. De eer ste helft van het parcours ging ra 49.26. Gaul wist het niet. Hij wist ook geen tijd van andere renners, want al zijn grote concur renten kwamen achter hem. Gold schmidt wist alleen dat die tijd or de eerste helft de beste was tot dus ver. Gaul vocht door. tegen de tijd en tegen al zijn onzichtbare tegen standers. Aan de ravitaillering stond een man klaar met een bus drinken Charly greep, maar miste. Hij schudde heel even zijn hoofd en veegde zijn hand aan zijn trui af. Goed, dan zonder dnnken maar verder. Hij was nu ai vlak tot Dotto ge naderd, die 6 minuten eerder was gestart. Een grote groep fotografen op motorfietsen dromde om Gaul heen. Steeds kwamen zij voor hem. om foto's te maken. Zij vulden ook het moment vastleggen, waarop Dot to gepasseerd werd. Plotseling een schreeuw van schrik. Ik greep naar mijn hoofd van ont zetting. Twee motorrijders hadden elkaar In volle snelheid geraakt. Zij vlogen over elkaar heen. Een derde ging ook nog over de kop. Dotto kon de Kluwen rokende en ronkende motoren en de op de grond liggende mensen niet meer ontwij ken. Hij stortte er boven op en bleef met ernstige verwondingen aan het hoofd liggen. Er was geen denken aan dat hij de strijd nog zou bun nen hervatten. Gaul had hee! even verschrikt het hoofd omgedraaid. Het was vlak ach ter hem gebeurd en hij had er geen hinder van gehad. In het tweede deel van de strijd verslapte hij even. On der donderende toejuichingen kwam hij het stadion bmnen, veel minder vermoeid dan zondag in zijn tijdrit in de Ventoux. Adriaenssens leek hem toch nog te kunnen bedreigen, want diens tijd op de helft was slechts 9 seconden slechter dan die van Gaul. Span ning was er, toen op de tijden van de anderen moest worden gewacht. Gem bleek geen kwaad te kunnen doen. Dar blijkt wel uit de tussentijd van 50.43. Bobet was nergens en Favero evenmin. Gaul zat stil op een bankje bij zijn vrouw, die hem de laatste etappes steeds gevolgd heeft. Eindelijk, toen de laatste renner binnen was. had men zekerheid. Charly had de gele trui. Zijn vrouw barstte in snikken uit. Terwijl Chariv lachend en wuivend naar hét pubiie'k zijn ereroude leed, zat zij stil in een hoekje met zijn bloemen op de schoot, en ze pulkte nerveus aan zijn coureursnet. (Van ome sportredacteur Jan Liber.) Vrijdagmiddag 1 s Kees Pelle naars, die zo dikwijls ploegleider in. de Tourde France is geweest, plotseling in Dijon verschenen. Hij kwam met aan de finish op de wielerbaan, want hij meende, naar hij ons verklaardedat hij daar niets te maken had. Hij moest alleen zaken doen met Gaul en met Geminiani. Pelle naars toonde zich verheugd, dat de. ronde zo gunstig verlopen teas en hij heeft alle jongens persoon lijk gefeliciteerd met hun succes. Des avonds is Pellenaars weer naar Nederland teruggekeerd. Goldschmidt nam zijn jongen on middellijk in beslag en nam hem mee in de auto. Alléén moest mevrouw Gaul zich door de menigte, die haar steeds maar weer opzij duwde een weg naar buiten banen. Alleen zocht zij haar weg naar haar hotel... Mor gen m Parijs zal zij mee kunnen juichen als Charly daar als overwin naar binnenrijdt. Dan zal zij niet de vergeten mevrouw Gau! zijn. Charly Gau! zal maandagavond toch aan de start verschijnen in het Olympisch Stadion te Amsterdam, wanneer de Tourploeg daar zal rij den en gehuldigd zal worden. Reeds in Touiouse had hij zich daartoe bereid verklaard: het con tract werd later ook getekend, maar Gaul kwam gisteren plotseling op zijn contractueel vastgelegde belofte terug. Inmiddels is de situatie ai weer ge wijzigd: hij zal tóch komen Er is een wieierprogramma samen gesteld. waaraan aile renners van de Neluxploeg zullen deelnemen. Zij starten met vele andere prominente wegrenners, zoals Wagtmans. Peter Post en Hem v. Breenen. in een wed strijd om de Grote Tour de France- prijs. een wedstrijd over 25 km met 24 klassementen. Voorts is er een stavernunimer, dit maal achter kleine motoren. Wagt mans Vreeswijk, W. en P. van Est. Voorting. De Groot. Post en Damen starten hierin. V/ K&Ti Advertentie IM. ZWITSERSE HORLOGES Voor -mooist» collect!» in elke prijtklaise naar STADHUISPLEIN 24-26 NIEUWE BINNENWEG 227j >udere wielrenners een goede bekende, is donderdag na een nog vrij langdu rige ziekte op 81-jarige leeftijd over leden. Hij zal maandagochtend om elf uur op het r.-k. St. Barbarakerkhof wor den oeeraven. j (Van onze sportredactie) PSV is van plan dit jaar de ge legenheid, die het nog heeft voor de aankoop van drie nieuwe contract- cpelers, te benutten. Een contract is reeds getekend met de Zweedse voetballer Dan Ekner, die de laatste jaren speelde in Rot Weiss in Essen. Verder stèan op de nominatie om aangekocht te worden de MVV'er Fons van Wissen en de in Rot Weiss- Essen spelende Nederlander Rohrig. die met Ekner de linkervleugel vorm de van de Duitse vereniging. De onderhandelingen over Van Wissen en Rohrig zijn nog lopende. Piet de Jongh behoort niet tot de „azen." van deze Tour, maar de zon is voor hem even onbarmhar tig als voor Wie dan ook. Hier vult De Jongh zijn flesje aan een dorpspomp langs de route: strijd tegen de hitte geldt ook voor hem. (Van een onzer verslaggevers) De beroemde Amerikaanse neger zanger Paul Robeson zal waarschijn lijk m de loop van augustus een keer optreden in de Kurzaal te Scheve ningen. Hij zou 15 augustus naar Den Haag kunnen komen, maar dan is de Kur zaal bezet. Men overlegt nu over een andere dag in die maand. Paul Robeson is zijn Europese tournee begonnen in Engeland, waar hij op het ogenblik optreedt. Op het vasteland zal hij in verscheidene grote steden zingen. Advertentie IM. De uitslag van de tijdrit Besanson- Dyon, 74 km luidt: 1. Gaul (Nelux) 1.40.27 (met bon. 1.3937); 2. Nencini (It.) 1.41.15 (met bon. 1,40.45); 3. Adriaenssens (B.) 1.41.46; 4. Planckaert <B.) 1.42.44; Geminiani (Fr. Z.) 1.43.36; 6. Gal- deano (Sp.) 1.43.41; 7. Favero (It.) 1.43.44 8. Darrigade (Fr.) 1.43.46; 9. Sehmit- (Nelux) 1.44.9; 10. Suarez (Sp.) 1.44.23; 11. Van Geneugden (B.) 1,4437; 12. Morvan (WZW) 1.44.44; 13. Wim van Est 1.44.49; 14. Le Menn (WZW) 1.44.59; 15. Fer- lenghi (It.) 1.44.59; 16. Catalano (It.) 1.453; 17. Bahamontes (Sp.) 1.4537; 18. Luyten (B.) 1.45.44; 19. Graczyk (Centr. Z.) 1.4558; 20, Friedrich (Zw.-Dsl.) 1.46.3; 22. Piet van Est 1.46.24; 25. Damen 1.46.36; 29. De Jongh 1.46.54; 34. Ernzer 1.47.42 42. Voorting 1.48.41; 51. Bol- ean 1.49.43; 61. Kersten 151227. Na de tijdrit luidt het algemeen klassement: sens (B.) op 7 min. 16; 5. Nencini (It.) op 13.33; 6. Planckaert (B.) opj 28.1; 7. Bobet (Fr.) op 31.39; 8. Na de 23ste etappe luidt het alge- Bahamontes (Sp.) op 4026; 9. Ber- meen ploegenkiassement: gaud (Fr.) op 48.33; 10. Hoevenaers I 1. België (Adriaenssens, Planckaert (B.) op 5836; 11. Damen op 1 u. 0 min. 22; 12 Friedrich (Zw.-Dsl.) op 1 u. 1 min. 55; 13. Delberghe iParijs NO) op 1 u. 2.18; 14. Graczyk (Centr. Z.) op 1 u, 5.9; 15. Bauvin (Fr.) op 1 u. 12.51; 16. Ernzer (Ne lux! op 1 u. 16.29: 17. Anglade (Centr. Z.) op 1 u. 23.49; 18. Thomin (WZW) op 1 u. 25.44; 19. Catalano (It.) op 1 u. 25.47; 20. Manzaneque (Sp.) op 1 u. 29.12; 21. Darrigade (Fr.) op 1 u. 34.22; 22. Piet van Est op 1 u. 3537; 32. Solzan op 1 u. 58.52; 37. Schmitz op 2 u. 8.44; 41. De Jongh op 2 u, 18J3; 44. Kersten op 2 u. 21.6; 46. Wim van Est op 2 U. 21,56; 47. Voorting op 2 u. 2238. 1. Nelux (Gaul, Schmitz en Wim van Est) 5.825; 2. België 5.8.57; 3. Italië 5328; 4. Spanje 5.13.31; 5. Centr. Z. 5.163: 6. WZW 5.18.7; 7. 1. Gaul (Nelux) 107 33 19' 2 Favero iFrarrki-yk 5 1819: 8. Parijs NO (It) op 3 min. 10; 3. Geminiani |S21.34; 9. Zw.-Dsl. 521.55; 10. Int. vaI mo°Bt 0PSeven- de premie (Centr. Z.) op 3 min. 41; 4. Adriaens- 1527.38. ivoor de ongelukkigste renner. en Hoevenaers) 324.13.40; 2. Italië 3242 2 27 3. Nelux (Gaul, Damen en Ernzer) 324.56.48: 4. Frankr. 325.13.0; 5, Centraal Z. 325.1326 6. Spanje 32731.34 7. Parijs NO 327.33.22; 8 Zw.-Dsl. 327.43.13; 9. WZW 327,58.54; 10. Int. 32926.2. Nog steeds: Graczyk 1. Graczyk (Centr. Z.) 345 pnfc.; 2. Planckaert (B.) 378 pnt.; 3. Dar rigade (Fr.) 502 pnt.: 4. Gainche (WZW) 579 pnt.; 5. Delberghe (Pa rijs NO) 601 pnt.: 6. Bauvin (Fr.) 637 pnt.; 7. Hoevenaers (B.) 653 pnt.; 8. Nencini (Xt.) 679 pnt.; 9. Piet van Est 710 pnt.; 10. Wim van Est 71C pnt. De dagelijkse premie voor de meest strijdlustige renner ging naar Gaul (Nelux). De Franse regionaal Dotto (Centr. Z.), die in de tijdrit na een en de jongens voetballen braaf door. Terwül dc zon onbarmhartig de grassprieten teistert of de donkere wolken vol regen de warmte tussen hemel en aarde opgepropt houden, hollen morgen de jongens van Har dinxveld en 's- Gravendeel op het terrein van Papendrecht zo hard ze kunnen. Want in deze beslissingswedstrijd staat het derde klasserschap op het spel. 111 rdïnxveid won vorige week van Schoonho-, 1 n heeft dus een tweede zege nodig om ditmUief binnen te zijn. Van Bardinxvelds voorzitter Henk Versteeg krijg ik een briefje, waarin hjj ver. twijfeid uiting geeft aan de zenuwen waar door hjj zo langzamerhand omstrengeld is gedurende de acht weken lange promotie competitie. Na de eerste zes wedstrijden ein digden Hardinxveld. Schoonhoven en 's-Gra- venöeel gelijk, zodat een hoogst zenuwachtige toestand ontstond. Drieduizend toeschouwers zagen de mannen uit Hardinxveld in Slie- drecht met 31 overtuigend van Schoonho ven winnen. En nu is 's-Gravendeel de tegen stander. E11 geloof maar dat die 's-Griven- delers van leer zullen trekken. Met hun door de zon gelooide huiden, waarop alle bewo ners van ons schone platteland aanspraak kunnen maken, znllen zij zelfs de felste hitte knnnen weerstaan. Zonnestralen en regen druppels zullen op het 's-Gravendeelse pant ser afketsen als kogeltjes op een bunker Ik vraag mij af of de Hardinxvelders slag kunnen leveren tegen de lieden uit 's-Gra vendeel. Maar als ik lang nadenk dan geloof ik toch, dat Henk Versteeg en zijn vliegende brigade zich de tegenstanders van het lijf zullen houden. Als er maar gestreden wordt tot de laatste ademtocht, tot het laatste fluitsignaal, tot de allerlaatste trap. Want het derde-klasserschap is een grote eer. Tot in lengte van jaren zullen de mensen in Har dinxveld en wijde omgeving met eerbied de namen noemen van de elf jongens die zege vierden in een bittere strijd, op de gloeiende slagvelden in Papendrecht. midden in de zo mer vqn 1958. En dit zijn de elf jongens die deze belangrijke wedstrijd voor Hardinxveld gaan spelen: doeiaan van der Zwaan; ach ter; Jan Both en Nico van Bennekom; mid den: Roel van Bennekom, Wim Rietveld en Arie van Bennekom; voor: Corrie Hommer- son, Wim Advocaat, Tom van der Linden, Aart Hommerson en Kees Advocaat. Om hall drie zullen deze strijders uit de meest uitputtende promotiecompetitie aller tijden aantreden op het fraaie terrein van Papen drecht. Terwijl iedereen met vakantie is en de andere iedereen in een zwembroekje aan het strand ligt gaan deze dapperen het leren monster te lijf. En vanavond, de laatste avond, kunnen zij voor de laatste maal hun mentale uitrustine bekijken en erondie on derzoeken. Want moreen is het zover..Op de speeiwei aan de Willem Ruyslaan in Rot terdam (Kralingen) wordt ook dit jaar een voetbaltoernooi voor straatelftallen gehou den. Deze traditie wordt op verzoek van de wijkraad voor Kralingen in samenwerking met de Raad voor de Lichamelijke Opvoe ding en de politie voortgezet. Een comité van Kralingse voetbalclubs organiseert dit toer nooi van stratenelftallen. Verleden jaar is de wisselbeker gewonnen door het elftal van de Lage OosbFèdijk. De deelnemers moven niet ouder zijn dan i8 jaar. De heer W F K Appelo. Oostmaasstraat 61, kan alle inlich tingen geven. „Ik heb me eraan geërgerd" zegt me vrouw D. V. uit Rot terdam-West. Wat haar dan wel stof tot ergernis gaf? De rommel, die zij in een mooi stukje bos heeft gevonden. „Wij hebben ken nissen, die in het ge lukkige bezit zijn van een auto. En toen die kennissen ons uitno digden om een zon- dagje mee. te gaan rijden, hebben wij graag „ja." gezegd. Je ziet dan nog eens wat anders. Ergens bij de grote weg in Utrecht zijn wij rechtsaf geslagen om te gaan picknicken. In het. mooie stukje dos v aar wij ons opklapbare tafeltje ivil- den neerzetten, hadden blijkbaar an deren al gepicknickt. En hoe! Je kunt me geloven of niet, Pieter, maar overal lagen ineengefrommel de zakjes, geopende blikjes met scherpe randen wat nog gevaarlijk is voor de kinderen), banane- en sinaasappel schillen en niet te vergeten de resten van een olienootfestijn. Het leek wel of die lui kilo's olienoten hadden ver slonden. Dit is geen werk, spreeuw. In je rubriek lees ik vaak, dat wij toch al zo weinig natuurschoon hebben. En met het beetje dat er is, moeten de men sen dan nog op zo'n onbehoorlijke manier omspringen. Ik vraag me af of ze thuis ook al die rommel la ten liggen als ze gegeten, hebben. Zo tegent de mens zich zelf." Ja, mevrouw D. V., zo tekent de mens zich zelf en het is geen mooie tekening. Eigenlijk komt tnv opmer king ons goed van pas. Dezer dagen hebben wy in onze rubriek nogal geschreven over de recreatie in ons land. En we hebben mensen geciteerd, die zelden: „Zuinig pp hetgeen wij nog hebben." Maar al zeg je zulke dingen honderdmaal, er zijn toch al tijd van die onverschilligen, die zich nergens iets van aantrekken. Een jaar of wat geleden is in Ne derland een merkwaardige figuur ge ïntroduceerd: het Bosvarken, Dit varken verontreinigt de natuur, werpt achteloos sigarettepeukjes of brandende lucifers m bos en heide veld, rukt aan takken van boom en struik en maakt ionnodig lawaai! „Weg met dit varken uit bossen en parken," zeggen zij, die de natuur een warm hart toedragen. Mevrouw V. heeft naar ik uit haar brief mag opmaken waar schijnlijk over die mooie, brede, nieuwe autoweg bij Driebergen ge reden. Links van die autoweg ligt de spoorbaan Utrecht—Arnhem. Heter heeft dit traject vaak met de trein afgelegd. Ik vind het een van de aardigste trajecten van ons land. Maar nu In Driebergen kan de treinreiziger een bekertje heerlijke koffie kopen. En wat doet het gros van die koffiedrinkende treinreizi gers? Dat gros draait na de koffie het coupéraampje open en werpt het kartonnen bekertje langs de spoor baan. Moet u eens opletten hoeveel bekertjes daar langs de rails liggen. Het zijn er én in de richting Utrecht én in de richting Arnhem honderden. En misschien wel duizenden.... Ja, ook hier heb je een soort var kens. Specialiteiten Er wordt heel wat gereisd, vrien den, Zo heeft de heer Van der W. uit Rotterdam-Zuid een bezoek van enkele dagen aan Duitsland gebracht. En toen zag hij op een avond iets merkwaardigs. Op een winkel in Keu len ontdekte hij een groot plakkaat: „Specialiteiten uit Rotterdam." De winkelier had een rood-wxt-blauv/e vlag uitgestoken. De heer Van der W. wilde graag weten wat die Rotterdamse speciali teiten wel waren. De winkel was dicht, maar in de etalage zag hij al lemaal pakjes en zakjes snoepgoed. En ook hier wemelde het van rood- wit-blauw. De heer Van der W. zou graag weten wat dit wel geweest kan zijn. Pieter weet hef niet. Maar ik ver moed. dat een Nederlandse snoep- goedfabriek op deze manier haar waar bij de Duitse klanten Introdu ceert. De 73-jarige mevrouw Smit, "VVoi- phaertsbocht 335c, verloor oezer da gen waarschijnlijk bij de Pleinweg, een Zeeuwse broche. En zij hoopt van ganser harte, dat zij dit sieraad te rug zal krijgen. Want het is voor haar een zeer bijzondere broche. Toen mevrouw Smit veertien jaar was, verbleef zij in een weeshuis. Zij had geen familie en kreeg nooit eens een cadeautje. En toen zij dan ook voor Smt-Nicolaas stond, vroeg ze de goedheilig man om een Zeeuwse broche. De grotere meisjes hoorden cut, legden wat geld bij elkaar en zo kon de Sint aan de veertienjarige toch een geschenk gevenJa, ais je zulke herinneringen aan een sie raad hebt, kan ik me levendig voor stellen, dat je met spanning naar de eerljjke vinder uitkijkt. Pieter zoekt aan het eind van cLe-te week twee bruikbare buitenpaüden (28 x 1J- En ik doe dsri Voor een huisvader, wiens dochtertje op advies van de dokter veel in de buitenlucht moet fietsen en die van oude spullen een meisjesüets in elkaar zette en nu alleen nog maar de banden nodig heeft. Door zenuwziekte kan de va der zelf niet meer werken, weshalve het gezin leeft van Sociale Zaken. ,Jïulp zou hier goede uitkomst bie den," verzekert Florine ons. Aanbod Aan net einde van deze week hebben Wij de volgende aanbiedingen opgeschre ven: een tweepersoons ledikant met spi raal (bestemd) van Van der M. uit de BJazoenstraut, een bed met peluw, een ilets eu dekentjes (alles bestemd) van M uit de Kiosstraat, drie fauteuils van 1uit de Noordmolendwarsstraat en een leunstoel van Van der L. van "de Lange Welle, Een vulkachel (bestemd), kleding en schoenen noteerden wij van G. uit de Jac. van Heemskerkstraat te Vlaar- dingen. een stofzuiger van S. van de Zeehavenlaan te Dordrecht, kinderkle ding van D. uit de Betje Wolffstraat en twee koerdulvon van Dc W. van de Ho- ningerdijk. De spreeuwenpot werd ver rijkt raet een gulden van W. van de Buitendijk en van L. van de VUetkade. Onze oprechte dank. Verlies Mevr, Corbljn, Teselsestraat 63c, ver loor woensdag tussen huls en de Krui- zemunlstraat haar armband met een bluawe steen. Het zoontje van de heer Van Nob. Tapultstraat 98a, verloor op 10 juli rijn zwembroek met badhanddoek in de omgeving van de Carnlsselaan. 'tussen huis en de Bree heelt mevr. H. Binne- kamp. Nnrclssenstraat 83a, maandag baar armbandhorloge verloren. In de omgeving van het Centraal Station Is J. Hopman, Kerkhoflaan 40, een plastic, bruine regenjas kwijtgeraakt. "Vondst De heer Haak, Fasserelstraat 14, vond op de Veerkade een muisgrijze regen jas. wie heeft donderdag een kinder wagen laten staan ln de Blaardorpstraat? Deze Is af te halen bij mevr. Schuier man, Blaardorpstraat 5c PIETER SPREEUW. I.M

Het Vrije volk | 1958 | | pagina 3