Hergroepering van .ondergronders5 bij staatsmijnbedrijven Wilton-F ijenoord volledig bezet is Eén Italiaan in de Vierdaagse Met vegen van de vloer is gele trui te winnen Tour der VN peddelt weer door Nederland Cokesvoorraad te groot Wandelleger in Nijmegen Spreeuwenpraat opruiming Appeloogst begonnen Dwarsdrijver op IJsel stremt verkeer Benoemingen bij Delfland Ruimer banclel met Rusland Boerderijbrand in Bedum m Topconferentie Mr. Broekman reikt prijzen uit voor Europese wedstrijd Ijs te vlug gebroken Watervloed in India Panamees scliip op Indonesische Oceaan gezonken Alleen Amerikanen op Soesterberg zegt minister Staf Bromfietser verongelukt Rijksleiiing redt deei van collectie- Regnaixlt HET VRIJE VOLK DINSDAG 22 JULI 1958 PAC Lapjeskoe (Van een speciale verslaggever) Het wandelleger is Nijmegen binnengevallen; het grootste dat ooit op de been kwam, 14.000 man sterk. Niet een van alle 47 Vierdaagsen die tot nog toe werden georganiseerd, zag ooit VERVOLG VAN PAGINA l DUBBELROL AGENDA „Ik kan niks in m'n handen krijgen of ik maak het De zesenzeventigja- rige Adrianus de Kwant vertelt dit met gepaste trots, wanneer wij in 't grijze wachthuisje op de hoek van het Oostplein een van zijn exotische vlin ders in handen ne men. „Laat maar ge rust vallen, alles is solide. Hout en cel luloid," wordt ons ge adviseerd. We mogen deze proef op de som nemen en: ja, alles is solide! Pieter passeert het huisje van wachtsman De Kwant vele malen per dag. spreeuwen zijn nu eenmaal nieuwsgierig en die nieuwsgierigheid werd groter, toen wij de mooie veel kleurige vlinders zagen. En toen wij de heer De Kwant óók nog bezig za gen met de zorgvuldige bewerking van een paradijsvogellijf, zijn we het wachthuisje maar eens binnenge stapt. En we hebben gepraat, véél ge praat. Het Vrije Volk? Ach, meneertje, die las De Kwant ai toen Pieter nog am per bestond. Hij heeft nóg een knip sel over een proces dat hij met de gemeente heeft gevoerd. Alle raads leden kenden hem in die dertiger ja ren. Altijd wachtsman geweest? Ge jaagd op wild, mijnheer, broodjager. Negenenveertig jaar lang. En dan met 'n bootje het Hollandsch Diep op. Eenden en ganzen voor de poeliers. In die jaren mocht je nog op de wilde Denen schieten. Dat waren van die grote, prachtige zwanen. En als je er een tegenkwam dan schoot je ook op otters. De vellen kon je op de Binnenrotte verkopen. „Een fijn leven was het. Ik zou het graag weer doen. M'n ogen zijn nog best, maar je wordt ouder," zegt Adrianus de Kwant, wanneer hij ver telt hoe hij soms met zijn bootje tot aan Nijmegen toe kwam. Eten, drin ken en slapen aan boord. „Alles roeien?" vraagt Pieter. „Alles roeien," zegt wachtsman De Kwant. En omdat ons gezicht misschien wat al te veel ongeloof verraadt, krij gen we een prachtig verhaal te horen. De heer De Kwant heeft in zijn leven heel wat roeiboten gebouwd, sterke, zeewaardige roeiboten. Zelfs voor het gouvernement in Den Haag. En toen dat gouvernement na de wa tersnood weer zo'n sterke, zeewaar- (Van een onzer verslaggevers) Ongeveer 275 Italiaanse werknemers der Staatsmijnen zullen van de ondergrondse bedrijven Hendrik en Emma verhuizen naar de Staatsmijn Wilhelmina en naar de particuliere bedrijven Oranje- Nassau en Laura en Vereniging. Deze overplaatsingen moeten worden gezien als een hergroepering van arbeidskrachten binnen de Nederlandse mijnindustrie, veroor zaakt door de totaal gewijzigde situatie op de arbeidsmarkt. De Staatsmijnen hebben een sur plus van enkele honderden onder grondse arbeiders, de particuliere mijnen daarentegen hebben ondanks de gunstige arbeidsmarkt de perso- neelsschaarste nog niet geheel inge lopen. De werving van mijnwerkers is reeds een half jaar geleden gestaakt. De Staatsmijnen nemen trouwens in het geheel geen nieuw ondergronds personeel meer aan. De particuliere mijnen nemen de verplichtingen der staatsmijnen tegenover deze Italiaan se werknemers over. In het geheel werken thans nog 1200 Italianen in de Nederlandse mij nen, het zijn er bijna 2000 geweest. De achtergrond van deze hergroe pering van arbeidskrachten is de vor ming van grotere dan normale voor raden cokes en vetkolen bij de Staats mijnen. De afzet van vetkolen zou thans in zoverre bemoeilijkt zijn, dat er een voorraad is van 600,000 ton, ruim tweemaal zo groot als normaal. Door de Italiaanse arbeiders op te nemen in de produktie van huis brandkolen (Staatsmijn Wilhelmina en particuliere mijnen) waarvan de afzet geen moeilijkheden ondervindt, kunnen de staatsmijnen voorkomen, dat de voorraad vetkolen al te groot en al te duur wordt. Er schijnt echter geen sprake te zijn van een onrustbarende ontwik keling der voorraden, zoals bij ver schillende buitenlandse mijnen het geval is. Bij de vakbonden verwacht men evenmin meer dan de thans beschei den toegepaste temporisering der vet- koolproduktie. Men wijst er om. op, dat in dat geval de Mijn Industrie Raad zeker niet tot september uiteen zou zijn gegaan, zoals thans het ge val is. dige roeiboot wilde hebben, heeft hij er snel een-gebouwd. En weggebracht. Naar Lage Zwaluwe. „Geroeid?" wil Pieter weten. „Geroeid?" zegt de heer De Kwant, ,Jk had die ochtend twee kopjes thee op en verder was mijn maag nuchter. Ik had twee eieren, een stukje kaas en twee boterhammen bij mij. Om tien voor zes vertrok ik uit Rotter dam en om twintig voor drie was tk o aan de Zwaluwe. Aan de Zwaluwe ging ik een restaurant binnen en dronk twee koppen koffie met cog nac en toen die boeren boorden, dat een man van 74 die boot van Rotter dam naar Brabant had geroeid, stond heel de Zwaluwe op z'n kop. En de volgende dag ben ik nog wezen jagen en heb zeven ganzen geschoten." Adrianus de Kwant is na zijn zeer afwisselend leven nu wachtsman. Hij maakt vlinders, vogels en een kroko dil met een bewegende staart. Zij hebben felle kleuren en zien er won derlijk exotisch uit. Werkt de heer De Kwant naar voorbeelden? Nee, dat doet-ie niet. Allemaal fantasie. En wanneer je eens een mooi gebor duurd kleed wil zien. dan moet je bij hem thuis in de Schinkelstraat ko men Er zullen weinig van dergelijke kleden in Rotte-dam te zien zijn, meent De Kwant En in deze kolom ziet u de ex- broodjager op een plaatje. „Hiermede meld ik u iets zeld zaams," aldus de heer W. de Bruin uit Krimpen aan de Lek. ,3Ü de heer P. Blanken hier in de gemeente loopt een driekleurige koe rond. Zij is rood. wit en zwart. Van een lapjeskat had ik wel gehoord, maar nooit van een iapjeskoe. De heer Blanken is slager, ik geef dus dat beest een kleine kans om te blijven leven." Pieter heeft van vee weliswaar wei nig verstand, maar van zo'n drie kleurige koe heb ik nog niet eerder gehoord. Of is het toch niet zo merk waardig? Dan graag even een seintje. Aanbod Deze dag noteerden wij Sn ons Boek der Bijdragen een tweepersoons opklap- Iedikant (bestemd) van K. uit de vrij- enbansestraat: twee fauteuils en twee Btoelen (bestemd! van O. uit de En trepotstraat, een fauteuil (bestemd! van J uit de Entrepfitstraat en een divan, een wringer (belde bestemd), schoenen en twee emmers van Van der B. van de Raroletvwes. Spionnen ontvingen wij van een onbekende en een trapleer (be stemd) van Van der G. uit de Voornse- straat. Een fornuis met een kinder wagen werden aangeboden door O. uit de Rosestraat en de spreeuwenpot werd verrijkt met een gulden van NJï. Alle aanbieders onze dank. Verlies W. X ore vaar, Lusthofstra&t 88b, ver loor woensdag in de omgeving van de Groene Hilledljk een bril met een geel montuur. De bril zat In een etui. Za terdagmiddag is mevr. J. W. Relmering. Quackstraat 29b. haar gouden armband- horloge met een dcrublé schakelarmband kwijtgeraakt in het centrum van de St\vie heeft er tussen Gouda, Moordrecht en het veer naar XJsselmonde een zwarte enkele rijwieltas gevonden. De heer J Wouters. Dirk Muysstraat 4, heeft zijn tas zaterdagmiddag op deze weg ver loren. Inhoud: textiel en reparatiege reedschap voor zijn brommer. Zr. J. Ba- rendrecht, Oglerslngel 43. miste op 14 Juli tussen de Lijnbaan en Lutusca naar doublé horloge met een zwart bandje. Op het horloge zat een secondewijzer. Het dochtertje van mevr. Heenes. Dr. De Visserstraat 1, verloor zaterdagmiddag haar splinternieuw schoentje. Vondst Herik Slewert, Schinkelstraat S4a. heeft zaterdag op de Goudserljweg een bank biljet gevonden. Voor de hulsdeur van mevr. De Neef, Oudedilk 159, ie zaterdag een wit sandaaltje, maat 26, opgeraapt. Terue te krijgen op bovenstaand adres, terug te PIETER SPREEUW. De directeur-generaal van het On derwijs bij het Ministerie van O., K. en W., mr. J. G. M. Broekman, heeft vanmorgen in de hal van het depar tement de prijzen uitgereikt aan de winnaars van de Europese tekenin gen- en opstellenwedstrijd, waaraan, op initiatief van het Nederlands co mité „Europese schooldag", 24.000 leerlingen hebben deelgenomen. Mr. Broekman zei, dat, vooral in de groep van de ouderen, een opval lend grote kennis was gebleken over de organisaties op het gebied van de Europese samenwerking. Hun opstel len, die de saamhorigheidsgedachte behandelden, deden een achtergrond van serieuze voorstudie vermoeden. „De belangstelling van de jeugd voor de problemen van de Europese samenwerking mag men wel een voorwaarde noemen voor de totstand koming van de eenheid van ons con tinent," aldus de directeur-generaal, die verder nog de werkstukken van de beide andere groepen besprak. Die van de jongste categorie (12 tot 14 jaar), die hun opgave vooral op kunstzinnige wijze hebben willen be handelen, noemde bjj „lofwaardig". In twee van de drie aan de wed strijd deelnemende categorieën zijn vijf prijzen uitgereikt. In de oudste groep (16 jaar en ouder) vielen negen prijzen. Advertentie I.M. die 3ÜGS overtreh weer een Opruimmgs- textielaanbieding uit Twente, die tot de beste gerekend mag worden van deze serie aan biedingen Theedoeken, geen gewone neen. Zeepaardje droog doeken, in een extra grote maat, bijna 70 x 70 cm, ge zoomd en voorzien van lus. gemaakt van sterke, veel vocht opnemende Twentse garens Zij, die gisteren kochten voor de normale prijs 1.50, betaalden geen cent te veel. maar nü koopt U deze grote thee doeken, de meest solide, de beste vocht opnemende doeken, voor nog géén negentig cent. Woensdagmorgen om 9 uur be- gmt de grootste theedoeken g verkoop die wij ooit hielden Grote Twentse theedoeken in een leuk 1 modern dessin, m groen, rood en geel van L5<7 voor !Twee Alkmaarse meisjes, van 15 en 17 jaar, die in Alkmaar connecties hadden aangeknoopt met enkele medewerkers van J een "bekend ijsballetzijn op j verzoek van de ouders door de politie te Hengelo aange- t houden. De meisjes zijn inmiddels I door een van de vaders afge- haald. Advertentie I.M. Donderdag worden op de veilingen de eerste nieuwe appels verwacht. Er staat flink wat fruit aan de bomen en het ziet ernaar uit, dat we dit jaar op een oogst kunnen rekenen, die groter is dan in de afgelopen tien jaar. De eerste appel, die aangevoerd zal worden, is de Yellow Transparant. Ze zijn op het ogenblik rijp voor de pluk en de consumptie. Volgende week zullen waarschijnlijk de Ooms kinderen als eerste peren op de markt komen. NIEUW DELHI (AP) Gisteren is het in Nieuw-Delhi, de hoofdstad van India, opgehouden met regenen nadat het hemelwater 36 uur lang met bakken tegelijk uit de lucht was komen vallen. De elektriciteitsvoorziening en de telefoonverbindingen waren verbro ken, auto's strandden en niemand kon naar school, fabriek of kantoor. (Van een onzer verslaggevers) „Bij WUon-Fijenoord is geen sprake van werktijdverkorting. Het is op het ogenblik zo, dat in allerlei afdelingen moet worden overgewerkt en de orderportefeuille is goed bezet". Dit deelde de directie van Wilton- Eijenoord ons mede naar aanleiding van het bericht, dat WE (met twee andere werven) tot verkorting van de arbedstijd zou overgaan. „Dat is voor ons zelfs geen probleem", aldus de directie. Het werkprogramma bij WE is voor de naaste toekomst ruim voldoende. Omscholing van personeel vindt voortdurend plaats en is een element van personeelsbeleid op lange ter mijn. De omvang van het bedrijf brengt mele, dat er een voortdurende personeelswisseling plaats vindt, door pensionering, door vrijwillig ontslag, e.d. De afdelingen moeten uiteraard op sterkte blijven en voor de arbei ders zelf is het belangrijk, indien zij door scholing in staat worden gesteld ook in andere afdelingen als vakbe- BOMBAY (AP) Het passagiers schip „Carthage" heeft vanmorgen gemeld, dat het 4.350 ton metende Panamese vrachtschip „Allegra" van nacht in de Indische Oceaan, 800 mijl ten westen van Bombay, is gezonken. De „Carthage" heeft 23 van de 24 opvarenden gered. De 24ste is waar schijnlijk verdronken. De geredden worden thans naar Aden gebracht. De „Cartilage", die op weg was naar Londen, veranderde gisteravond van koers en voer het zinkende schip met volle kracht te hulp na SOS- berichten te hebben opgevangen. De „AllegTa" seinde, dat haar ruim vol water liep. Op een vraag van het Tweede-Ka merlid, de heer Bakker, betreffende legering van Amerikaanse militairen in Nederland, heeft de minister van Oorlog schriftelijk geantwoord, d&tm Nederland, behalve te Soesterberg, geen Amerikaanse leger- of lucht machtonderdelen dan wel manschap pen tijdelijk of voor een langere pe riode gelegerd zijn of in de afgelopen tijd gelegerd zijn geweest. Op verschillende plaatsen in ons land verblijven enkele Amerikaanse militairen thans in totaal 55 man, verspreid over 17 plaatsen om toe zicht te houden bij het bouwen of bij de produktie van voor Amerikaanse re kening in uitvoering zijnde opdrach ten of om de keuringen uit te voeren van leveringen aan de Amerikaanse krijgsmacht kwame arbeidskrachten aan het werk te kunnen blijven, als ten gevolge van het werkprogramma van de werf hun o. .rspronkelijke'afdeling minder bezet mocht zijn. En dat kan bij een dergelijk grote personeelsbezettng nooit voorkomen worden. Overigens is dit in het geheel geen nieuwe situatie; zij bestaat al, zolang de werf bestaat. Wij pakken deze per soneelspolitiek op lange termijn thans echter methodisch aan, zeker ook ten behoeve van het petrokken personeel, aldus de directie. Het 1245 ton metende motorschip „Roveredo" uit Rotterdam, onder kapitein H. Visser, is maandagmid dag, afvarende op de IJsel, nabij de ijzergieterij voorheen H. Ubbink en Co. te Doesburg, dwars op de rivier Stomen te liggen, waardoor de scheepvaart in beide richtingen ge stremd werd. Telefonisch ontboden sleepboten uit Weurt trachtten de dwarsdrijver zo spoedig mogelijk weer vlot te brengen. Doordat het achterschip op de stenen strekdam terecht kwam, is het roer en vermoedelijk ook een schroef onklaar geworden. De „Reve- redo" zal na gedeeltelijke lossing in Doesburg naar Rotterdam worden gesleept om daar de rest van de lading te lossen en naar de werf te gaan. Bij koninklijk besluit zijn benoemd in de provincie Zuid-Holland met in gang van 1 september 1958 tot dijk graaf van het Hoogheemraadschap van Delfland, mr. dr. J. Winsemius te Delft; met ingang van 1 augustus 1958 tot Hoogheemraad van het Hoogheemraadschap van Delfland, Th. M, Dresme, te Den Haag, uiter lijk tot het einde van het zittingsjaar waarin hij 70 jaar zal zijn geworden; en J. J. Rodenburg, te Rijswijk (Z.H.) BAARN De heer W. Prins uit Zaandam is gistermorgen met zijn bromfiets op het rijwielpad langs de Amsterdamse straatweg te Baarn bij het inhalen van een andere brom fietser ten val gekomen. Hij liep een schedelbasisfractuur op en is tijdens het vervoer naar het ziekenhuis over leden. Zijn vrouw, die achterop zat, werd met een shock in het Baarnse ziekenhuis opgenomen; het echtpaar was op een vakantietocht. PARIJS (Reuter) Er is overeen stemming bereikt over een verzach ting van het embargo op de handel van allerlei goederen met de Sowjet- Unie en de andere landen van het communistische blok. Op 15 augustus zullen nieuwe lijs ten worden gepubliceerd van goede ren, waarvoor het embargo nog geldt. Ingewijden verklaarden, dat een her ziening van de embargolüst dringend nodig was, omdat de Sowjet-Unie zeif al goederen uitvoerde, die niet uit het Westen uitgevoerd mochten wor den. (Van onze kunstredactie) Het rijk heeft toegestemd in een extralening aan Amsterdam, waar van het bedrag niet is bekendge maakt. De hoofdstad zal dit bedrag nodig hebben ten einde onderhande lingen te kunnen voeren over aan koop van schilderijen uit de collectie- Regnault, Het betreft hier een zg. vóórfinan ciering, wat betekent, dat Amster dam op zijn volgende begrotingen de gelden zal moeten vinden om een eventuele aankoop te betalen. (Van een onzer verslaggevers) In Arnhem is maandag de tweede Tour der Verenigde Naties gestart. Aan deze vakantietocht door Nederland, die in vele dingen ijkt op een heuse wielerronde, nemen 120 jongens van 14 tot 17 jaar uit vijftien Nederlandse en Duitse steden en dorpen deel. Twaalf dagen lang zuilen de jongens van etappeplaats naar etappeplaats trekken Niet racend, maar op 'toeristensnelheid peddelend. Slechts een maal per dag raag 'er aan getrokken' worden. Dat gebeurt op een rustig stuk weg van een kilometer of drie. De winnaar van die dagelijkse sprint krijgt tachtig punten in het algemeen klassement, maar het is helemaal niet gezegd, dat de beste sprinter van deze Tour In de gele trui' rijdt. Hij kan zijn punten namelijk ver liezen door egoïstisch te zijn, onka meraadschappelijk of onsportief op te treden of door zoals het reglement deftig zegt 'onwelvoeglxtKe tnai ie gebruiken Tegelijkertijd ban een minder goe de sprinter extrapuntcn veroveren door hulpvaardig te zijn, optimistisch of vrolijk, of door ijverig minder prettige karweitjes in de etappeplaat sen op te knappen, als het aanvegen van de vloer. Heel rustig De etappe van gisteren leidde naar Enschede, waar een aantal ijverige persfotografen In de veronderstel ling verkeerde, dat deze Tour (net zoais de Tour de France en de Ronde van Nederland) met een. prachtige eindsprint zou eindigen. De heren fotografen hadden hun camera's op de snelste belichtingstijden ingesteld, maar de renners kwamen vrolijk wui vend en heel rustig Enschede binnen peddelen. De jongens sliepen vannacht u. het clubhuis Kateker aan de Neder- hagen ,waar volop ruimte was voot hun luchtbedden. Wei is vannacht ai eu toe een renner wakker geworden omdat de ventielen van zijn luchtbed 'op onverklaarbare wijze' waren los geraakt Luchtbedden zijn prettiger aan stro, maar als je met 120 jongens in een ruimte op luchtbedden slaapt heb je wel een paar flinke longen nodig. Vanmorgen zijn de jongens in En schede gestart voor de tweede etap pe die via Hengelo, Almelo, Vriezen- veen, Vroomshoop, Ommen en Dalf- sen naar Zwolle leidt. Het rennerskwartier in de Over ijsselse hoofdstad is in de Thijssen- school. Woensdag gaat de stoet van Zwol le naar Amsterdam, waar donder dagmorgen in het Olympisch Sta dion een ploegentijdrit wordt ver reden Voorop OiydiUsauor Joop Legerstee op de bromfiets, daar achter 120 enthousiaste jongens op een fietspad bij Lochem. Dat is de Tour der Verenigde Naties in volle glorie. Sport en vakantieplezier tegelijk. Een hevige brand heeft vannacht twee grote schuren van een kapitale boerderij te Bedum In de as gelegd. Van de boerderij kon slechts het voorhuis, dat wordt bewoond door het echtpaar Ooslinga, behouden blijven. Omstreeks tien uur gisteravond ging het echtpaar O. naar bed, nadat de boer een voer hooi had binnenge reden en de personenauto en een landbouv^r actor had binnengezet. Twintig minuten later moest de brandweer van Bedum reeds wor den gewaarschuwd voor een felle brand in de grootste van de twee schuren. Men vermoedt dat een vonk van de uitlaat van de trekker op het hooi is overgesprongen, dat droog als het was, onmiddellijk vlam vatte. De brandweer kon zelfs met vele water stralen niets tegen het vuur in de schuren uitruichten; beide schuren gingen verloren met alles wat er in was. Er was geen vee in aanwezig. Het voorhuis kreeg veel waterschade Omstreeks half een was men de brand, die half Bedum op de been bracht, meester. Zo goed als het voltallige wandel- heir trok maandagavond naar het stadion de Goffert. Tot op de sco- "ingsborden stond men om getuige te zijn van de Vierdaagse-ouverture: de viaggenparade. Geheel dat volle stadion veerde tel kens weer op als een stroie van een volkslied werd gespeeld; men eerde zo de deelnemers uit het buitenland, de 68 korpsen die Engeland zond, de honderden Zwitsers en... één Ita liaan. Die ene was Alberto Argante. Nee, hij kwam niet uit het zonnige Zuiden. Alberto Argante is een ter- razzowerker die in de Vierdaagse- stad zelf woont. Geboren is hij er ook, 27 jaar ge leden, en daarom spreekt hij niet eens Italiaans. Maar een Italiaans paspoort heeft hij wel. Dat was dan ook de reden, dat het rood. wit en groen omhoogging en ook het hele stadion. Alberto was in zijn eentje de de legatie van zijn land; dat is trouwens al jaren zo. En het ziet ernaar uit, dat het zo zal blijven. Te vergeefs heeft hij geprobeerd zijn broers en andere landgenoten die in Nederland wonen, over te ha len om mee te doen. Zij voelen er niets voor. 'Geen sport' Lopen is geen sport, zeggen zij. Maar zij komen wel allemaal kijken als vriend Alberto op de vierde dag de stad binnen marcheert. Niettemin, het buitenlandse con tingent is toch toegenomen tot onge- veer tweeduizend mannen en vrou wen, ondanks de Italianen. Met treinen en bussen vol reisden de wandelaars hierheen, maar een stel Rotterdammers deed het anders. Zij kwamen met een veerboot, de Heen en Weer Hl. die een paar da gen geleden nog over de Maas voer. De wandelaars onder het perso neel van het gemeentelijk haven bedrijf mochten die boot van hun directie gebruiken. Zij hebben in het voor- en achter onder kribben geplaatst en in hun vrije tijd hebben zij de bovenkant vertimmerd tot dagverblijf. De kapitein, die de Heen en Weer ■laar hier heeft gevaren, loopt vier lagen zijn vijftig kilometer en grijpt dan weer gauw het stuurwiel, want •ondag moet de boot weer in dienst. Zonder koffieketel en zonder kribben Maar de grote massa logeert bij de Nijmegense burgerij en dat dat kan is misschien wel het grootste wonder van de Vierdaagse. Zonder moeite krijgen ai die duizenden hier onder dak. Op de vooravond-kwam er bij de VVV-kiosk zelfs nog iemand vragen of zij alsjeblieft een wandelaar te logeren kon krijgen, .want haar vaste gast had het plotseling laten afwe- tevoor wandelaars, ook al staan die op een meedogenloos uur op om drie uur in de nacht is hier altijd plaats. Er zijn trouwens veel wegblijvers bij de Voerdaagse geweest vanoch tend, want het totaal aantal i n- schrijvingen was 14.259, waarvan zich 1071 niet hebben gemeld. Zodoende was het aantal deelnemers gister avond 13.188. Maar vannacht hebben zich nog eens 56 bedacht, zodat er vanochtend 13.132 wandelaars de Betuwe tegemoet gingen. Maar ten slotte heeft Chrce- sjtsjow zelf gezegd dat hij bereid is op ieder tijdstip naar iedere plaats te gaan. Ook de minister van Buitenlandse Zaken. Selwyn Lloyd, die maandag morgen uit Washington terugkeerde en onmiddellijk «aar een kabinets vergadering ging, verklaarde bij zijn aankomst in Londen, dat men de top conferentie het liefst binnen het kader van de Veiligheidsraad wil houden. Londen eu Washington wiilen voor komen dat Chroesjtsjow bij een spe ciale topconferentie over het Midden- Oosten tegelijkertijd als scheidsrech ter en als betrokken partij aanzit. Chroesjtsjow had voorgesteld, dat de regeringsleider van de drie wes terse mogendheden, de Sowjet-Unle, India en Dag Hammarskjold de pro blemen van het Midden-Oosten van daag nog in Genève zouden behan delen. Libanon heeft laten weten dat het ook vertegenwoordigd wil zijn op een conferentie die vraagstukken bespreekt die Libanon zelf aangaan. De Britse regering beseft volkomen dat het tot een regeling moet komen met het Arabische nationalisme en dat zij een prijs voor deze regeling zai moeten betalen. Maar het westen wenst niet dubbel te betalen aan de Arabieren èn aan de Russen, en de Russen bovendien medezeggenschap of zelfs zeggen schap zonder meer in het Midden- Oosten toe te staan. Door taaie diplomatieke onderhan delingen hoopt men de agenda van de topconferentie zó uit te breiden, dat het de topconferentie zal worden waar het westen al sinds twee jaar naar streeft, met een breed opgezette, maar bij voorbaat uitgewerkte agen da, waarover in principe te voren overeenstemming bereikt is. Het kan nauwelijks voorkomen worden, dat op deze agenda ook het Midden-Oosten staat. Maar het Midden-Oosten mag er niet alléén op staan. Dit alles zou premier Macmillan voor de geest gestaan hebben, toen hij het had over een topconferentie, 'die door staatshoofden oijgewoond kan worden.' Vandaag zal men het gedetailleerde nieuws horen.

Het Vrije volk | 1958 | | pagina 2