Miljoenenproject van Rijkswaterstaat Bij Hagestein verandert de Lek van structuur Witte steenkool toegepast Aanhangwagen zonder remmen: boete voor baas èn chauffeur RESTANTEN wnssen en in de Grote Kerk m leidt etitie Uitbreiding zijwaarts en omhoog mogelijk fleur-feest H Daarom abnormaal lage prijzen mm Hollandiaan wil Poulus niet;* Xerxes wel Wat zij vingen Twee inbraken: ƒ45 en 20 cent ^tfi cbiedammers onder elkaar Waarschuwing voor brommers Burgerlijke Stand Fiets gestolen Wisselkoersen Veilingnieuws Zwemster gedupeerd AGENDA HET VRIJE VOLK DONDERDAG 24 JULI 1958 PAGINA 5 I i - (Van een onzer verslaggevers) AGESTEIN IS EEN LIEF DORPJE, net in Zuid-Holland, - Over de Lek. Men kan er langs het slnteipad, of over de teerweg komen, en er staan twee taveernen, waar 's middags géén koffie te koop is. De kerk is oud geweest en de burgemees ter tevens beheerder van Everdingen en Schoonrewoerd bewoont een riante villa even buiten de bebouwde kom. Met onverholen belangstelling, doch uitermate vriendelijk, slaan dc mensen van Hagestein bezoek gade. De mensen van Hagestein dat zijn niet slechts de duizend dorpelingen, het zijn ook de paar honderd, die aan de rivier, op schotsafstand van de oude nederzetting bouwen aan de stuw die Hagestein verder dan de geschiedenisboekjes naam zal geven. In onze waterstaathuishouding is Hagestein bezig sleu telbetekenis te krijgen. Onthoud een ding voor Uw pantalons naar de Broekenkoning De chauffeur C. M. H.( in dienst zijnde bij de expediteur B. v. P., had op 13 mart ji. met een vrachtwagen en aanhangwagen gereden. Dat was natuurlijk zo erg niet, doch erger was. dat de aanhangwagen niet voorzen was van remmen. In verband daar mee hadden de heren zich woensdagmorgen te verantwoorden voo mr. P. B. Cos. NU: De laagste restanten moeten er uit. Een klein aantal toehoorders bezette gisteravond de Grote Kerk, die blijkens de rust in dit immense kerkgewelf met grote aandacht geluisterd hbben naar het orgelspel van Jacq. F, Bekkers. Voor dit veertiendaagse uur muziek had de Schiedamse organist ditmaal de medewerking van de altviolist Kees Hoving. Probleempjes VULPENHOUDERS Sierlijk, ingenieus En mocht het' tij zo hoog komen, dat zelfs de beide volop geopende stuwen het water niet meer kunnen wegwerken, dan is er altijd nog dat vroe gere stukje rivier waar de stroom zijn woelingen op kan afreageren. mWËSêÉSÊÊÈ. mÊmm Verdieping op - - 38B?*SS3S „Aha, uitnodigingen voor het Va kantie/eest!" dacht ik verheugd, toen ik gisteravond op mijn bureau een brief zag liggen van de Schiedamse Gemeenschap. Verwachtingsvol ritste ik de enveloppe open en vond een in een telegramstijl opgesteld stukje over de Vakantieschool, luidende: Kampbericht tut weekkatnp Oos- terhout. Wisselvallig weer. Tussen de buitjes door vermaken de kinderen zich prima. Hielden een grote speur tocht met als prijs voor elk kind een knots. Geen zieken. Wel enige tra nen door ouderbezoek. Dus ouders, geen bezoek brengen, dit kweekt heimwee-patiënten De ouders toeten het dus. Niet toe geven aan uw heimwee naar uw kind: u helpt uzelf ervan ai en scheept zoon- of dochterlief ermee op. Ove rigens vermoed ik, dat die heimwee gelijk sneeuw zou verdwijnen, als de zon zich wat meer liet zien. Op de uitnodigingen voor het Va kantie/eest blijf ik in spanning wach ten. Hier bouwt het rijk het stuwen project, dat samen roet dat van Amerongen en Doorwerth de Rijn en de Lek en de Ingenieurs hebben dit zo uitge kiend de I Jssel beter bevaarbaar moét maken, en de waterstand van dete slagaderlijke stromen beter moet helpen regelen. Honderd miljoen is er enkele jaren geleden op 's rijks'begroting uitge trokken voor deze Rljn-Lekkanalisatie. Dertig'" miljoen hiervan 'zal er aan Hagestein ten koste worden gelegd. Het betonstorten alleen is al voor tegen dè tien miljoen aanbesteed. Bij dit werk speelt gelukkig de bestedingsbeperking geen roi. Men is op ondergeschikte punten hoogstens wat efficiënter geworden, maar het enorme belang, dat ons land heeft bij het gereëlkomen van ebt ingrij pen in wat eeuwenlang een natuur--- lijk, doch onoverkomelijk ongerief betekende, gedoogt geen beknibbeling. Daarom ook zijn ze nu bij Hage stein zo hard aan de slag. De jonge Friese ingenieur Jelle Dijkstra en zijn technisch hoofdambtenaar Maas Bokhorst, met ongeveer twintig tech nici van Waterstaat en 'n tweehon derd arbeiders van de aannemer, die dagelijks met busjes uit vérre en naaste omgeving worden aangevoerd. Want het enige huis op de dijk is de dirèctiekeet, en dc dichtstbijzijnde autoriteit Is Bokhorst, die in Vianen zijn leger heeft opgeslagen. Hij is het nomadenbestaan gewend, het is niet los te zien van zijn werk en hij heeft nog het geluk steeds een ste nen huis te kunnen bewonen, geen wagen of schuit. Twee jaar is men deze zomer bezig. Twéé jaar althans met hét beton. rye ven en een halve meter be- J neden NAP is de bouw/un- datie van Hagestein, en wie er door loopt, gaat over de bed ding van de toekomstige rivier. Brokken beton worden hierin uitgegotentot twaalf meter hoogte gaan de icanden. Een schutsluis, een stuw. maar ook een sluis voor de visjes heeft men erin uitgespaard. Bij de gigantische afmetin gen van deze vlakken verzinkt de mens tot kabouterproporties. Bij het vernemen van wat er zoal komt kijken om dit hier aan te vatten, verzinkt de toe schouwer in een staat van stille, wat onbegrepen verwondering. Vijfenveertig pompen staan er als fortificaties rond de bouw put. Zé zuigen per dag vijf duizend kubieke meter water omhoog, en houden de put droog. Maar omdat de boeren zouden kunnen klagen over uitdroging van hun land bij daas permanente bronbemaling permanent zolang als men met <U stuw bezig is heeft Waterstaat een staalplaten af scherming in de klei eromheen gestoken, een wal die het water aan de kant. ivaar het niet weg mag, moet keren. Advertentie X.M. HOOGSTRAAT 86 De verdediger, mr. P. van Bochove, wees op het feit, dat in een groot bedrijf ais het onderhavige, dergelijke menselijke vergissingen kunnen worden gemaakt. Per ongeluk was nl. de verkeerde aanhangwagen achter de vrachtwagen gekomen. Nochtans werden beide verdachten tot 30.—, subs, twaalf dage nhechtenis veroordeeld. De 'Schiedamse politie waar schuwt, dat zij bromfietsers, die zich niet aan de nieuwe bepalingen houden, binnenkort bekeurd zullen worden. Voorgeschreven is, dat men niet schrijlings achterop een brommer mag zitten, voetsteunen verplicht zijn evenals een effectieve geluiddemper in de knalpot. De maximum doon-yhoogte van het viaduct aan de Overschieseweg is 3,4 Ometer. Aan beide zijden van de weg en bovendien boven het viaduct staat dit vermeld. Nochtans had de chauffeur O. P. s uit Nieuwerkerk a. d. IJssel daar geen erg in gehad, toen hij daar met een hijskraan op zijn vrachtwagen passeerde. Van zelfsprekend kwamen hijskraan en tunnel in botsing, met ais gevolg, dat de hijskraan omviel en op de motorkap van de achter S. rijdende personenauto terecht kwam. Mr. Cos constateerde, dat S. buiten gewoon veel geluk heeft gehad, gezien het feit. dat de hijskraan alleen maar op de motorkap terecht kwam. De ambtenaar bij het OM, mr. R. A. Sclmmel eiste 75 subs, dertig dagen hechtenis. S. werd ten slotte tot 50 subs, twintig dagen hechtenis veroordeeld. V. W. had met zijn wagen een ge vaarlijke manoeuvre uitgehaald. W. reed op de BK-laan en naderde een oversteekplaats, waar juist vijf kin deren aan het oversteken waren. W. stoorde zich daar echter niet aan en reed door. He kinderen konden ge lukkig nog juist op t(jd het vege (Öf redden. Mr. Cos veroordeelde W, tot 25 subs, tien dagen hechtenis. J. G. V. uit Loosduinen gaf nabij de Marconistraat geen voorrang aan een motor, toen hij daar met zijn brommer reed. Een botsing was on vermijdelijk het gevolg, dat zij allebei geruime tijd in het ziekenhuis terecht kwamen. Mr. Schimmel wees ver dachte op het gevaar van het ver keer en eiste 40 of zestien dagen hechtenis. Het werd ten slotte 35 subs, veertien dagen. De carrier van A. K. was op de Broersvest beklemd geraakt tussen twee bussen van de RET. K. passeer de een stilstaande bus, toen een an dere bus, bestuurd door H„ op zijn beurt hem passeerde. H. gaf K. te weinig ruimte en dat kostte hem thans 30 of twaalf dagen hechtenis. Advertentie I-M. Zie onze S oprulmingjétalages. HOOGSTRAAT J55-137 - Schiedam GEBOREN: Johan G., z v W. P. Heikamp en E. 'C. Bentem: André, z v C. H. Groeneweg en E. Krohne: Leendert. z v C. J. van Aken en K. Ruseier; Arda, d v A. van Pelt en B. van Huisstede; Alexandra Anna, d v J. M. van Dommele en W. M. van Troost. Bekkers opende het concert met een vaardig gespeelde Zes variaties op psalm 116 van de zeventiende-eeu- wer Anthonl van Moordt, een werk Daarvoor .waren de toegangskaMteo reeds In-enkeleJaren gegrayeo, en wanneer in het begin van de iaren zedig het project zal zljft wlwóid en de laatste dijken zullen HJa »«e- gebaggerd, zal de loop van de rivier zijn verlegd. Advertentie I.M. SCHIEDAM zuid houan dsch e KANTOORBO EK HA ND E L (Van een onzer verslaggevers) De Vlaardingse voetbalvereni ging De Hollandiaan zal liet ko mende seizoen Cocn Poulus niet als trainer aantrekken, flet be stuur van De Hollandiaan, dat Poulus aanvankelijk contrac teerde, heeft de trainer iaten welen geen prijs meer te stellen op een trainerschap van Poulus. Poulus zal Xerxes blijven trai nen. Definitief was reeds afgesproken dat de trainer, die ln vroeger jaren b(j VFC in dienst is geweest, De Hoi- landiaan zou komen trainen. Dinsdag 15 juli wachtten bestuur en spelers van De Hollandiaan op het veld vergeefs op de trainer.Pou lus kwam niet 'opdagen. Hij bleek er toch nog de voorkeur aan te geven Xerxes te gaan trainen. Op het laatste ogenblik nam hi) die beslis sing. Volgens de KNVB echter had De Hollandiaan alle formaliteiten ver vuld: Poulus zou op dat moment, of ficieel en formeel aan De Hollandi aan verbonden zijn. Het bestuur van De Hollandiaan heeft nu laten weten, dat het na de recente ontwikkelingen geen prijs meer stelt op het trainerschap van Poulus. De Hollandiaan zit dus op bet ogenblik weer zonder trainer. De steenfabriek, die nu nog bezui den ligt. en daarom in de tweede bouwvakweek van Zuid-Nederland-va kantie moet houden, komt dan be noorden, en zal zijn vakantie bij de bouwvakkers van het noorden moeten aanpassen. Maar dat is geen pro bleem, Zomin als men er eenpro bleem van gaat maken, ln hoeverre de provinciegrens, door de loop van de rivier bepaald, dient te worden meegecorrigeerd. Nee, het vait allemaal in het niet, vergeleken bij de kansen voor de Scheepvaart. Onze grote rivieren zijn zeg maanden van het jaar voor sche pen met meer dan twee en een halve meter diepgang niet te gebruiken. Nu zal, wanneer de bestuwing kan wor den toegepast, de tocht stroomaf waarts door het enkele malen moe ten schutten en het afzwakken van de stroming ongetwijfeld langer du ren, stroomopwaarts krijgen de schip pers een fikse duw in de rug. De 3luizen worden van het gewone draaideurtype. Dit is het goedkoopst, en het minst ontsierend in het land schap. Niet dus als bij Vreeswijk zki men de enorme betonnen lijst blik- vangerig omhoog zien torenen. Doch naast de sluizen liggen de stuwen. Twee. met in het midden een elektriciteitsturbine. Bij Hagestein zal de eerste 'witte steenkool' in Ne derland worden gedolven. Het zal op het geheel nog maar van onderge schikte betekenis zijn, maar het is een begin. Op ingenieuze wijze hebben de ex perts de in- en afvoer geregeld, een sierlijk gezicht is het. dit gedemon streerd te krijgen op de maquette in de difectiekeet, en de leek staat ver stomd, zodra hij van de geweldige kracht achter deze watermassa ver neemt. 's Winters, bij hoog tij, kunnen de stuwen, cirkelsegmenten, worden gelicht. Dan worden de uitgegra ven kanalen loos en stroomt de rivier, en met lirtar de scheepvaart, 1 vrij en ongehinderd door de ope ning. als vanouds. Dan is dus Ook de elektriciteitsopwekking buiten bedrijf. De oude rivierarmen laat men ge scheiden, door een dunne dam. die er in enkele weken tussèngespoten kan worden wanneer de stuwkanalen een maal zijn ingeschakeld, liggen. Ze zullen wellicht voor de veercatie van de omgeving kunnen worden aange wend. Cuiemborg en Vianen. waar- tussenin Hagestein ligt, zouden alle bei graag een zwembad, en een jacht haven, in de buurt willen hebben. TAe boeren van Hagestein vin- dm het nu niet zo erg meer, die vreemde snuiters van Waterstaat bij hun rivier, Uit- drogen van het tand hebben ze nog niet bemerkt, daarvoor regent het trouwens ook te vaak. Reken overigens maar. dat, als ze Hl Hagestein het rijk ook maar ergens kunnen atta queren, ze het niet stollen laten. Ze kennen hun rechten. Ze worden via het gemeentehuis, dat met zijn mager torentje veel heeft van een gereformeerd bedehuis, en via het café van Cees van Straaten er tegenover, waar het Waterschap Dc Vijf Herènlanden laat afkondigen, perfect van het wereldgebeuren op de hoogte gehouden. Gestolen is dè fiets van de Rotter damse mevrouw H. v. R.-G,, die zij gistermiddag op slot had neerge zet op de hoek van de Burg. van Haa- renlaan en de Troelstraiaan te Schie dam. 's Avonds was het rijwiel ver dwenen. VLAARDINGEN. Vangstbe- richten van donderdagmorgen: VI 70 2 kantjes; VI 78 2 kantjes; VI 79 weinig; VI 172 5 kantjes, nog 30 net ten; VI 203 thuisvarend; VI 208 5 kantjes; VI 97 17 kantjes; VI 115 7 kantjes nog 20 netten; VI 142 geen vangst; VI 56 17 kantjes: VI 84 18 kantjes; VI 89 20 kantjes: VI 112 3 kantjes; VI 132 8 kantjes. Prijzen van donderdagmorgen- Maatjes haring klein 4849,30; groot 42,1043,60. Datum 23 juli: Engels pond Amerik. dolar Franse frank Belgische frank Zwitserse frank Zweedse kroon Duitse mark Deense kroon Noorse kroon Zwitserland (vrij) Canada ROTTERDAM. Coöperatieve Tuinbouwveiling der Zuidhollandse Eilanden GA van 23 juli: Aardbeien p. kg. 85—137; Rode b essen 90—130; Perziken A 21—23 p. st; B 10—14; C 610; Frambozen p. d. 3940; Kruisbessen p. d. 16; p. kg. 41—95; Meloenen 35—69 p. St.; Sla 3.70—6.70 p. st.; Kroten 6 p. kg.; Andijvie 7; Doperwten 12—14; Uien 4—18; ZU- veruien 30—41; Selderij 2—4 p. bi; Spitskool 9 p. kg.; Bospeen 10—17; Waspeen 1122 p. kg.; Aardappelen 214; Sperciebonen 3046; Snijbo nen 301.Tuinbonen 21; Bloemkool 11—43 p. st.; Komkom mers 921; Rabarber 1419 p kg.; Postelein 21—30; Prei (bos) 10; Au gurken 34—79 p. kg.; Stoofsla 27; Tomaten Exp. A 44; B 3—42; C 43— 46; CC 33; Tomaten Binnenl. A 26— 33; B 2534; C 2024; Zwarte bes sen I 1.51.61; n 1.58; Jucunda z. d. 73—81. waarnaar men geboeid kon luisteren. Het programma bestond uit louter composities van barokke meesters, Italianen en Duitsers, zoals Marcello, Vivaldi, J. S. Baeh en Pachelbel. Van Pachelbel bracht Bekkers het interessante Fraeludium, Fuga en Ciacona. Als secunderend instrument voegde het-. orgel rzSch .'haar de alt viool in sonates van Mareèlio eri Vi valdi en een- dwingend Adagio yan Bahc. De altviolist Kees Hoving had met de werken van Italianen, niet al te veel moeite, hoewel een zekere on gewilde nonchalance een vlekkeloze uitvoering in de weg stond. De into natie liet soms wel wat te wensen over. Geconcentreerder speelde de solist het Adagio van Bach, dat me de dank zij de brede en stemmige or gelbegeleiding een waardevolle weer gave kreeg. De combinatie Swift (Leiden) -DVZ (Den Haag) boekte dit keer Winst cn wel tegen SZC, dat ln de tweede helft een mannetje (Korpershoek) van VZC leende, toen één der eigen spe lers door kramp moest opgeven, Schiedam nam door Zeijlstra de lei ding en hierbjj bleef het voor rust ten. Na de hervatting scoorde Le wat betreft het scoren van doelpün- Loux de gelijkmaker en weinige ogen blikken later was -het Tekke, die winst voor de combinatie kón opteke nen. Goedhart maakte er, nadat hij goed vry gezwommen was, 31 van. De scholiere Johanna K„ die gis teren tussen de middag was gaan zwemmen in het Spórtfondsenbad tb Schiedam, miste vijf gulden, die ge stolen zijn uit haar badtas in een kastje op de damesafdeling. Op de tweede avond van de poiocompetltie voor tweedeklassers, die in het Haagse Veer wordt gehouden, heeft het Vlaartllngse VZC de leiding kunnen nemen door een overwinning op ZPB (Baren- drecht) met 21. Toch nam Barendrecht door een ver schot van G. v. Leeutven dat werd doorgeslagen door midvoor Van RijSoord de ieiding. Er werd nogal stug, soms bepaald té stug. verdedigd door de Baren- drechters, waarbij T. de Leeuw de kroon spande, maar dit alles kon toch niet verhinderen, dat Arons net voor rust de stand op gelijke voet kon brengen. Doelman v. Gorp was dit keer volkomen kansloos gepasseerd. Ook in de tweede helft bleef Ba rendrecht alle gewicht op de verde diging laten rusten. De Leeuw moest het „veld" rulmèn en ln de periode hierna was het weer Arons, die de winst voor zijn club kon binnenhalen en 21 scoorde. Twee inbraken zijn dinsdagnacht aan de Oudedijk te Schiedam ge pleegd. De buil viel tegen: in het ene geval werd 45.meegenomen en ln het andere gevai w-s de opbrengst 20 cent. Door het Indrukken van een ruitje kwam men de fabriek voor pijpleidin gen van de heer T. binnen. In het kantoor werden de bureaus doorzocht een geldkistje opengemaakt, waaruit j 45.werd meegenomen. Daarna werd een bezoek gebracht aan de vetsmelterij van de heer J. J. T, K. op hetzelfde terrein, Het hang slot van de toegangsdeur Werd ver nield en de bureaus lh het kantoor doorzocht. Meer daft 20 cent was er echter niet te halen. ROTTERDAM 23 juli. Aan de yisafslag alhier werden van IJmui- den. Scheveuingen en elders 200 kis ten verse zeevis aangevoerd. De prijzen waren; Heilbot 2.503. per kg; schol midde! 4654. klein 25 28. zeebot 1517. schelvis middel 36 —41, klein 1225: kabeljauw gr. 56 65, middel 3638, klein 1926: ma kreel 1620. wijting 25—28, verse ha ring 1824, alles per kist. (Van een omer verslaggevers) In Nieuwland trekt het grote betonnen geraamte, dat verrijst op een kaal stuk grond aan de Nieuwe Damlaan, momenteel zeer de aandacht van elke voorbijganger. Het is dc Christelijke Technische School, die daar wordt gebouwd door N.V. Beton- en Aannemings bedrijf Gebr. Koudijs uit Rotterdam volgens een ontwerp van de architecten Sonneveld en Goslinga. Het plan is, dat het gebouw, dat als streekschool bedoeld is, in mei 1959 in gebruik kan worden genomen. De school zal feitelijk uit twee de len bestaan. Het ene deel zal slechts uit één bouwlaag bestaan (parterre dus) en bestemd zijn voor het praktische ge deelte van de schoolopleiding. Hier worden vier klassen metaalvakken en twee klassen houtbewerking onder gebracht. Deze klasruimten zullen het karakter krijgen van een over gangsvorm van school naar fabriek. De werkplaatsen worden dusdanig geconstrueerd, dat zij in de toekomst zo nodig zijwaarts kunnen worden uitgebreid. Het andere deel is groter en zal twee verdiepingen teliea. Dit wordt het zogenaamde theoretische gedeel te van de school, waar drie tekenlo kalen, een natuurkundelokaal, zes theorielokalen, een gymnastieklokaal met was- en kleedruimte, een kan tine, magazijnen, garderobes en de diverse nevenruimten komen. Ook het theoretische deel van de school zal zo worden gemaakt, dat uitbreiding mogeiyk blijft, Tn de toe komst zal men er desgewenst een ver dieping op kunnen laten bouwen. Apart op het terrein wordt nog een bouwloods gebouwd van 10 bij 20 me ter bestemd voor de timmerafdeling. De leerlingen zullen in deze loods de ruimte hebben en de machinerieën vinden om werkstukken te vervaar digen. De Christelijke Technische School belooft een imposant ge bouw te worden en dat geeft het geraamte nu al te vermoeden. Advertentie I-M. Viar met hei gezin uw Flexa schilderlcest; roet z'n allen supersnel Kleur Voor Jaren op hout én muren toveren. Recept: een goede stemming - kwasten en dc verf voor hei schildcrfeest. Vrofjt .;'rr iratti baekjr 'knap hft ap „ft klair' aan Fl.EXS. pcubvl 2. tfijfw 10,56 10,56) 3,781— 3,79 9,95 —90,05 7,6957593 j 86,61568,661 73.27 —73,32 90,455—90,50'. 65.611—54,66. 52,82 —52,87 88,391—88,44. 3.943— 3.95 HET VRIJE VOLK SCHIEDAM Redactie en Administratie: Passage 20 - Tel. DONDERDAG PASSAGE-THEATER. 2 en 8.15 uur- Das clnf»che Mitclchen (Tipi, tipl tlpso;. MONOPOLE-THEATEIl. 2. 7 en 9 u Hard tegen hard. Apotheek: Evers, Lange Haven 81. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM. 10—5 uur expositie „Man en Paard". VRUDG Bioscopen: PASSAGE-THEATER. 2 en 8.15 uur- Lopen of liften. MONOPOLE-THEATER, 2. 7 en 9 u De dutvelsbocht. Apotheek: Evers, Lange Haven 31. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM. 10—5 uur- expositie „Man en Paard" Diversen: STADHUIS. 7.30 uur: openbare ver gadering gemeenteraad.

Het Vrije volk | 1958 | | pagina 1