zich uitstekend in Oosterhout Schiedammers varen met Spidoboot door Rotterdamse havens Te weinig zakgeld en dus op roof uit, eis gecombineerde straf m 11111319 i Auto keert op rijksweg: twee zwaar gewonden Hut afgebrand 'yiolaeJeuA, Reuzenhoutwesp in Zaanstreek Militaire auto rijdt sloot in Auto grijpt wandelaar: één dode GTB naar Uclen m mm HET VRIJE VOLK WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1958 PAGINA 4 (Van een onzer verslaggevers) In Oosterhout ligt het Schiedamse Schoolbuitenhuis. Het ls voor iemand, die er niet bekend is, niet zo makkelijk te vinden. Een smal zandweggetj e met bulten en kuilen voert van de grote weg af langs tientallen zomerhuisjes, pittoresk verscholen tus sen het groen van bomen en struiken, en een camping voor caravans en tenten, waarvan druk gebruik wordt gemaakt door de trekkers. Dan sta je plotseling met je voertuig voor een rood witte slagboom, die je zelf kunt bedienen. Een eindje verder moet je uitstappen, de weg houdt op. Een korte wandeling tus sen bomen en struikgewas door het is hier bijzonder mooi, wij stoorden ons alleen niet aan het bordj e „Kinderspeelterrein, Verboden Toegang voor Volwassenen" en dan sta je voor het Schoolbuitenhuis, een stukje Schiedam in Noord-Brabant. chiedammers r elkaar 'Brandweer-tje' Laatste groep Het eten (Van een medewerker) Maandagmiddag is vanaf het Hoofd de Spido boot, die gedurende de Vakantieweek elke mid dag driemaal zal vertrekken, voor het eerst ge start. Hoewel de tocht door de Rotterdamse ha vens alleszins de moeite waard is, waren er toch slechts een gering aantal personen om deel te nemen. Om twee uur precies begon de motor te zoemen en maakte de boot zich van de kant los, om met een stevig vaartje de wijde, lang niet rustige, watervlakte van de Nieuwe Waterweg od te trekken. Inenting Burgerlijke Stand ARMA met vakantie Vakanlieliallen in Duitsland! Veemarkt Rotterdam Wisselkoersen Motorrijder verloor macht over stuur Voetganger gewond bij oversteken mÈÊÊÊË?$mmmm Het was dreinerig weer toen wij er een kijkje kwamen nemen. De lucht was egaal grijs getint (wij. Schie dammers, hadden gehoopt in Ooster hout de zon te vinden) en er stond een fris windje. De negentig Schiedammertjes, die Gisteravond is de Schiedamse ama teur-revue Hit Parade in Arcade op gevoerd. Het ivas zeker geen vlekke loze vertoning, doch dit zal het t kleine) publiek in de zaal Ae uit voerenden niet kwalijk hebben ge nomen: het was immers een repeti tie, zij het dan een grote, de eerste complete repetitie. Daar traden zij voor het voetlicht, de merendeels jeugdige Schiedam mers die zingen en spreken van wat het afgelopen jaar onze stad bracht, de meisjes van de balletgroep (Phyl lis Lightstone heeft voor het derde jaar haar medewerking verleend aan de revue) en het orkestje van acht man, waarin o.a. de Belgische trom- pettiste Juultje Cambré en de beken de altsaxofonist Sander Sprong Sky- masters!) spelen. Vijftig mensen werken mee aan de revue, 'die wordt geregisseerd door Lou de Groot. Mag ik tenslotte niet de naam van Cockie Gasielaars ver geten, die ook meedoet in een bepaal de scène. In welke kwaliteit is na tuurlijk geen vraag. Bel canto Nog even het bel canto-concert in herinnering gebracht, dat morgen avond in het Passage-theater wordt gegeven door de Opera Italians, een gezelschap bestaande uit zes solisten van de Compagnia Marisa Morel en een pianist. De Italianen zullen com posities zingen van Verdi, Puccini, Bizet en Leocavallo. Vergeet morgen niet te gaan kijken naar de kleinste brandweerlieden uit Frankrijk ofte wel Les plus petits pompiers de France, hier al bekend door hun optreden in Rotterdam en Vlaardingen, die drie demonstraties in Schiedam geven en wel om half drie op de Havendijk. om vier uur bij de Brandweerkazerne en om zeven uur op de Speelweide aan de Vlaar- dingerdijk. WOENSDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2 en 8.15 uur. Zoek het maar ultl MONOPOLE-THEATER. 2, en 9 U.: Vijf stappen ln het gevaar. Apotheek: F. H. Backer. St. Lldulnastraat 58. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM. 10—5 uur: expositie „Man en paard" Diversen: HET HOOFD, 2, 3.30 en 5 uur: af vaarten Spldodlenst. DONDERDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER 2 uur: Zoek het maar ultl Geen avondvoorstelling. MONOPOLE-THEATER, 2, 7 en 9 u.: Vijf Etappen ln het gevaar. Apotheek: F. H. Backer, St. Lldulnastraat 58. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM, 10—5 uur: expositie „Man en paard". Diversen: HET HOOFD, 2. 3.30 en 5 uur: af vaarten Spldodlenst. HAVENDIJK. 2.30 uur: demonstratie Jeugdbrandweer: Brandweerkazerne 4 uur: idem; Speelweide Vlaardlu- gerdijk. 7 uur: idem. PASSAGE-THEATER, 8 uur: Opera Italians, concert. wij aantroffen voor het Schoolbuiten huis, waar zij dank zij de Vakantie- sshool van de Schiedamse Gemeen schap een week lang kunnen genie ten van de buitenlucht en de vrije natuur, schenen zich maar weinig aan te trekken van de minder fraaie weersomstandigheden. Ze zijn gestoken in zoals dat heet „vakantiepakjes". Kleren, die makkelijk zitten en een stootje kun nen velen. Wij zien een groepje jon gens en meisjes bezig met een grote bal en wij zien een ander groepje, dat met scheppen ijverig in het zand aan het graven is. Het zün 45 jongens en 45 meisjes van de derde en tevens laatste groep, die zaterdagmiddag hier zijn aange komen en aanstaande zaterdagoch tend weer naar Schiedam vertrekken. „Wij wilden juist gaan wandelen," vertelt hoofdleider D. Okker ons. Maar hij is gauw bereid de wandeling even uit te stellen om onze foto graaf zijn werk te laten doen. De heer Okker licht ons in, hoe de kinderen de ganse lange dag die overigens voor hen nog veel te kort is zich vermaken. De voornaamste bezigheden zijn wandelen, zwemmen en het doen van allerlei spelen. „We hebben gisteren in het openluchtbad De Warande gezwommen," vertelt de heer Okker. „Het was prachtig weer en de kinderen vonden het geweldig." Een andere bezigheid, waaraan de kinderen zich met veel toewijding overgeven is: eten. De voeding is best in Oosterhout tde voedingsnormen zijn centraal vastgesteld door de voedingsraad). Zij krijgen driekwart liter melk per dag, ca. 50 gram vlees, aardappelen en veel verse groente. De pap hier is erg in trek en de kinde ren krijgen ook kaas bij het brood. Onnodig eraan toe te voegen eigen lijk, dat de Schiedammertjes in Oos terhout meer eten dan ze thuis ge woon zijn. Het spelen in de buiten lucht maakt dan ook hongerig. Ook slaperig? „De eerste avond hadden wh de kinderen pas om half tien in bed," zegt de heer Okker. „Ze voelden er niets voor om te gaan slapen. Zon dagavond lagen zij al om negen uur te slapen. En vanavond wordt het nog wel vroeger," belooft hij. We hebben even staan praten. Maar dan is het toch heus de tijd voor de wandeling. Zingend cn wui vend trekken de kinderen met hun leiders het bos in. Gelukkig voor hen duurt het nog wel even, voordat het weer zaterdag is.... Omstreeks half vijf gistermiddag heeft op de rijksweg tussen Moerdijk en Dordt een ernstig verkeersongeval plaats gevonden, waarbij een scoo terrijdster en haar achteropzittend zusje zeer ernstig werden gewond. De scooterrijdster, mej. M. A. F. uit Het Broek (35 jaar) is met een schedel- basisfractuur in het gemeentezieken huis opgenomen. Een personenauto, bestuurd door de 51-jarige mevrouw M. M. V. uit breda stond geparkeerd langs de rijksweg. De dame. die aanvankelijk richting Dordt reed, wilde terug naar Breda. Daartoe keerde zij haar auto op de autoiyeg. Op het moment, dat haar auto dwars over de weg stond, naderde de scooter. Een botsing was niet te voorkomen. De scooter sloeg over de kop en de bestuurster kwam in de middenberm terecht. Ook haar zes jaar jongere zuster, die achterop zat, werd zwaar ge wond. Zij kreeg een gecompliceerde breuk in het rechteronderbeen. De scooter werd zwaar beschadigd. De auto hep geen schrammetje op. Om het hardst lopen jongens! Juichend gaan deze Schiedam mertjes, die een week lang vakantie houden in hel Schoolbuiten huis te Oosterhout, van start. Ach ja, „mannen" houden nu eenmaal van wat enerverender spelletjes, waarbij zij hun mak kers kunnen laten zien hoe sterk, hoe vlug en hpe lenig zij wel zijn. Laat ze hun gang maar gaan. Des te steviger wordt er straks gegeten en geslapen! In het bosrijke Oosterhout is zand genoeg. En als er dan ook nog genoeg scheppen zijn, waarom dan niet een flinke kuil graven? Dat doen we, dachten deze Schiedamse meisjes, en met z'n allen togen zij onvervaard aan de arbeid. Vele handen maken licht werk en binnen een minimum van tijd was de kuil er! Als eerste bezienswaardigheid wees de gids op de scheepshellingen van de Rotterdamse Droogdok Maat schappij. waar men het in aanbouw zijnde passagiersschip „Rotterdam" op de helling zag liggen. Dit schip dat de „Nieuw Amsterdam" zal over treffen, zal, aldus de gids, een water- verplaatsing hebben van 40.000 ton en een passagiersaccommodatie van 1400 personen. Het zal in september door koningin Juliana te water wor den gelaten. De luxe Spidoboot zwenkte af en men kwam in de Waalhaven, de De hut, die jongens op het terrein tussen de Parallelweg en de Bokel- weg te Schiedam hadden gebouwd, is vannacht door onbekende oorzaak in brand gevlogen. De brandweer heeft het vuur met een nevelstraal geblust. WSÈmrK? grootste gegraven haven ter wereld. Hier zag men tientallen schepen, zo wel zeeschepen als binnenschepen en kustvaarders. Men passeerde het de- magnetiseerstation, hetgeen bestaat uit een grote boog. waar de schepen vijf- of zesmaal onderdoorvaren, zo dat ze gedurende een half jaar anti- magnetisch zijn. Dit in verband met eventueel aanwezige magnetische mij nen. Nu wordt deze boog alleen nog maar gebruikt door de marine, vis sersvaartuigen en loodsboten, boten dus, die geen vaste route volgen. Men zag ook nog de duikbootbasis van de Marine, waar enige duikboten en een patrouillevaartuig lagen. Via de Nieuwe Maas stevende de boot de Maashaven binnen. De Maashaven is de graanhaven hetgeen men gewaar werd aan de vele drijvende en niet drijvende graansilo's. Hierna kwam men in de Rijnhaven, waar hout en suiker de voornaamste aangevoerde goederen zijn. Men noemt deze haven dan ook wel „de zoethouthaven". Terloops passeerde men nog de „Nieuw Amsterdam" en hot emigrantenschip „Groote Beer". Waarna de Parkhaven en de stuk- goedhavens IJsselhaven, Lekhaven, waar het Rotterdamse radarstation staat, de Keiiehaven, de loshaven van de energiebedrijven en ten slotte Rot terdams modernste haven, de Mer- wehaven. In de Merwehaven en haar drie zijgaten staan 65 kranen, met een gemiddelde lengte van 70 meter en een sprei van 35 meter. Ten slotte zag men nog de Schie damse werf Gusto van de buitenkant en toen doemde het torentje van de Gorzenkerk weer op, hetgeen zeggen wilde dat het afgelopen was. Voor waar een interessante tocht .vooral voor hen die de havens alleen maar van horen zeggen kennen. (Van een onzer verslaggevers) In de Zaanstreek opereert een zo genaamde reuzenhoutwesp, die met een voor zijn afmetingen opvallende vraatzucht gaten in houten balken boort. Het schadelijke insekt werd het eerst gesignaleerd in een nieuwe wo ning te Wormer, maar ook elders in de Zaanstreek zijn gevallen van schade bekend geworden. De gaten hebben een doorsnede van vijf tot zes millimeter en een diepte van enkele centimeters. De wesp. ongeveer vijf centimeter groot, is toegerust met een legboor, waermee de eitjes in het hout wor den gedeponeerd. Later vreten de larven soms lange gangen in 't hout. Het insekt geeft bij het leggen van de eitjes de voorkeur aan levende bomen of aan zeer vers hout. Indien dit hout daarna naar elders wordt vervoerd, kan het dus gebeu ren, dat de insekten op grote afstand van de legplaats uitvliegen. Waarschijnlijk is dit ook hier ge beurd. daar de reuzenhoutwesp in ons land een weinig voorkomend in sekt schijnt te zijn. Een militaire auto is gistermiddag de sloot naast de Vlaardingerweg te Kethel ingereden. De wagen werd zwaar beschadigd. De bestuurder, de dienstplichtige J. S„ moest uitwijken voor een brom fietser, hij kwam op de berm terecht, de wagen raakte een onder het gras verscholen paaltje en schoot de sloot in. De chauffeur kreeg slechts schaafwonden. De 46-jarige metselaar H. A. Ver boom uit Numansdorp is dinsdag avond omstreeks kwart over tien op de Rijksstraatweg te Numansdorp door een auto doodgereden. De heer V.. die met zijn vrouw en een fa milielid over de straatweg liep, werd van achteren aangereden door een auto, bestuurd door P. C. G, uit Klaaswaal. V. ,die links naast zijn vrouw liep, werd naar rechts op de berm ge slingerd en was vrij we! °P slag dood. De auto reed zonder te stoppen door. Later bleek dat de chauffeur, die waarschijnlijk drank gebruikt heeft, rechtstreeks naar de politie te Klaaswaal is gereden. Deze is daarop onmiddellijk met G. naar de plaats van het ongeval teruggereden en heeft G. overgege ven aan de rijkspolitie van Numans dorp. De auto is in beslag genomen. Vrijdag bestaat er gelegenhed tot kosteloze inenting voor kinderen be neden het jaar in het wijkcentrum Nieuwland, Dr. Wibautplein 129. De pokkeninenting zal geschieden tussen 15.30 en 15 uur; die tegen difterie, kinkhoest en tetanus tussen 16.15 en 16.45 uur. Gelieve trouwboekje of geboorte bewijs mee te brengen. Geboren: Jansje ar van G. de Jong en J. Voogd; Veronica dr van J. C. Osnabrugge en C. E. van Rossen.- 7 Zoals u de vorige week hebt ver meld. zijn 50 jeugdleden van ARMA sinds afgelopen zaterdag in het kamphuis „De Waterval" te Beek bergen. Na een voorspoedige reis kwamen we hier om precies 5 uur aan en kon den gelijk aan de warme maaltijd beginnen, welke reeds voor ons klaar stond. Veel werd er niet gegeten waarvan de oorzaak wel zal zijn, dat er wat te veel genoept werd in de bus. Na het eten hebben we met z'n allen een fijne wandeling gemaakt naar de Loenense waterval en zijn allemaal scillü gaan slapen. Zon dagochtend om 7 uur reveille. Na het vlag hijsen en de ochtendgymnastiek, wat iedere dag wordt gedaan, hebben we de ochtend doorgebracht met allerlei sporten zoals slagbal, grens- bal, groeprenbal en kastie. Deze spe len hebben we gedaan op de grote velden welke vlak bij de waterval te vinden zijn. Zondagmiddag een grote wandeling gemaakt door de prachtige bossen waar we hier middenin zitten. De maandagochtend hebben we twee grote speurtochten gemaakt: een voor de kleinsten en een voor de grootsten. Enspeurtochten wülen we haast wel iedere dag heb ben want dat is bijna het fijnste wat we krijgen. Maandagmiddag hebben we de eerste vijf onderdelen van de vijftien prestatieopdrachten gemaakt. We moesten vijf atletiekonderdelen door nemen waarvoor we punten krijgen welke agn het eind van de week ge totaliseerd worden. Vandaag (dinsdag) gaan we eerst naar het dorp om souvenirs te kopen en vanmiddag krijgen we vijf andere sporten te beoefenen. Verder staan nog op het pro gramma twee speurtochten, ganzen bordspel in het groot, behendigheids- wedstrijden, wandelingen en als af sluiting van de week een bonte avond door de kinderen zelf te verzorgen. De stemming is prima en het is tot op heden nog steeds droog weer gebleven. AI waait het wel eens, dat merk je hier in de bossen bijna niet. Natuurlijk gaan we ook nog eens bosbessen plukken en ook de hei die al een aardig begin heeft gemaakt met te gaan bloeien, zal nog eens bezocht worden om een bosje mee naar huis te nemen. OOM KOOS. De ieden van de Schiedamse voet balvereniging GTB gaan zaterdag een dagje uit. Om acht uur 's mor gens vertrekt het gezelschap per touringcar vanaf het postkantoor. De tocht voert de Schiedammers door mooie streken van het land naar Uden, waar zij om half vier een wed strijd zullen spelen tegen NKF, Daar na zullen de GTB'ers aan een koffie tafel worden genood. Ter voorbereiding van de wedstrijd tegen NKF speelt GTB woensdag avond een oefenwedstrijd op het terrein Havendijk tegen stadgenoot Excelsior '20. Aanvang kwart voor zeven. (Van een onzer verslaggevers) Tegen de 33-jarige Vlaardinger B. v. d. M„ die tussen maart 1956 cn januari 1958 in zijn woonplaats tientallen diefstallen en Inslui pingen pleegde, eiste de procureur-generaal bij het gerechtshof in Den Haag vanmorgen een jaar gevangenisstraf, waarvan vier maan den voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. De rechtbank te Rotter dam had hem veroordeeld tot een jaar en drie maanden met aftrek. Omtrent één van de ballonnen, die ter gelegenheid van het bezoek van de Franse, brandweerjongens op 31 juli aan Vlaardingen werden op gelaten. is bericht ontvangen, dat zij is neergekomen in een korenveld ln Ammeloe, gelegen bij het plaatsje Vreden in Westfalen. De vinder ont vangt de toegezegde beloning. ROTTERDAM Op de veemarkt alhier werden dinsdag en maandag avond 2998 dieren, waarvan vette koeien en ossen 310. gebruiksvee 879, vette kalveren 310, graskalveren 320, nuchtere kalveren 271, varkens 45, biggen 93, paarden 70, veulens 84. sci apen of lammeren 588, bokken of geiten 28. Weekaanvoer 4789. De prijzen waren als volgt: vette koeien 2.95—3,20, 2,70—2,85, 2,50—2,60; vette kalveren 3.003,25, 2,652.95, 2,202.65; graskalveren 500, 450, 300; nuchtere kalveren 80, 70, 60; biggen 60, 45, 40; siachtpaarden 2,35, 2,10, 2,00; veulens 450, 350. 300; schapen 80, 70, 60; lammeren 80, 65, 55; kalf- koeien 1200. 975, 850; melkkoeien 1200, 975, 850; vare koeien 825, 725, 660; vaarzen 900, 800, 600; pinken 625, 500, 400. Overzicht; vette koeien: aanvoer kleiner, handei kalm, prijzen ais vo rige week; vette kalveren: aanvoer als vorige week, handel vlot, prijzen onveranderd; graskalveren: aanvoer groter, handel heel stil, prijzen als vorige week; nuchtere kalveren: aan voer iets kleiner, handel vlug, prijzen als vorige week; biggen; aanvoer iets groter, handel matig, zelfde prijzen; siachtpaarden: aanvoer kleiner, han del vlug, prijzen hoger; veulens: aan voer groter, handel vlug, prijzen ho ger; schapen, lammeren: aanvoer ruimer, handel stil, prijzen onveran derd; kalf- en melkkoeien: aanvoer als vorige week, handel stil, prijzen onveranderd; vare koeien; aanvoer gewoon, handel stil, prijzen vooral niet hoger; vaarzen, pinken: aanvoer als vorige week, handel heel stil, zelfde prijzen. De jongens mogen rennen en stoeien om het hardst, de Schie damse meisjes, die momenteel in Oosterhout verblijven, prefereren een rustiger spelletje. Zoals u kunt zien. Maar rustig of niet rustig, cén ding staat vast: alle kinderen vermaken zich voor treffelijk in dat stukje Schiedam in Noord-Brabant. De Schiedammertjes in Ooster hout beginnen hun dagelijkse wandeling. Met hun leiders zullen zij mooie plekjes opzoeken, waar z(j naar hartelust kunnen spelen. Zij wuiven nog eens extra naar onze fotograaf. Per slot van reke ning, zo denken zij, kom je niet elke dag op de foto te staan. Van d. M. zei dat hij tot zijn daden was gekomen, omdat hij te weinig zakgeld van zijn vrouw kreeg om mee te kunnen doen met zijn kennissen van de sportvereniging. Hij was niet in hoger beroep gekomen omdat hij zijn straf te zwaar vond. maar om dat hij vreesde dat zijn huwelijks moeilijkheden door een lange deten tie nog groter zouden worden, vertel de hij de president. De vijf diefstallen, die hem ten laste waren gelegd, gaf lilj toe. Hij had bovendien nog geld gestolen uit het huis van zijn schoonouders en uit de kleding van ieden van zijn sport vereniging. De procureur-generaal noemde dc Engels pond 10,5610,56! Amerik dollar 3,78a3,78 Li Franse frank 89,90—90 Belgische frank 7,59ï7,60i Zwitserse frank 86,54186,591 Zweedse kroon 73,25173,301 Duitse mark 90,38180,431 Deense kroon54,6154,66 Noorse kroon53,81153,861 Zwitserland (vrij) 88,35188.401 Canada 3,9313.93J Italiaanse lire 60,79160,841 Oostenrijkse schilling 14.60114,611 feiten zeer kwalijk, maar wilde hem toch een gedeeltelijk voorwaardelijke straf opleggen. Van d. M. was nog nooit eerder veroordeeld. De uitspraak is bepaald op zaterdag 9 augustus. Op de Maassluisedijk: te Vlaardin gen raakte de bestuurder van een motor met zijspan de macht over zijn stuur kwijt, waardoor hij de dijk af reed en over de kop sloeg. De motor kwam in de bermsloot terecht, ter wijl de bestuurder schaafwonden en bloeduitstortingen aan beide benen opliep. Op de Van Beethovensingel te Vlaardingen stak gisteren een voet ganger de rijbaan over, zonder op het verkeer te letten. Hij werd daar bij aangereden en tegen de grond gesmakt. Met een hersenschudding en een hoofdwond is hij in het Algemeen Ziekenhuis opgenomen. I

Het Vrije volk | 1958 | | pagina 1