Om half elf sluiten vermakelijkheden Bekercompetitie gaat dit weekend van start Vanavond of zaterdag 2500ste verwacht J Judoka's door regen uit Plantage ver jaagd Bejaarden vieren kermis Jan van Schijndel speelt morgen laatste wedstrijd Jongen licht bakker op MERCURIUS Wielrijdster aangereden HIT PARADE uitgeparadeerd SG-eoncours klaverjassen SCHOOLMELK Het Vrije Volk Noorse matrozen op gestolen brommers? VAN LÖENEN VOOR LIJSTEN m Jeugdhengelconcours HENK HARTOG Majoor M. Souverein 25 jaar officier Leger des Heils chiedammers onder De grootste krant HET VRIJE VOLK VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1958 PAGINA 5 nu... beduidend goedkoper (Van een onzer verslaggevers) Aan Schiedam verdienen de kermisexploitanten deze zomer niet veel! Vroeger had Schiedam de naam een van de beste seden in Nederland te zijn om er een kermis te houden. Want die Schie dammers konden feestvieren en ze keken niet op een kwartje. Maar nu! Ondan.Vs het feit, dat de ligging van het attractie centrum opmerkelijk beter is dan vorig jaar (nu op de Broers- vest in plaats van op de Nieuwe Haven), is het bezoek aanmer kelijk minder en de ontvangsten zijn beneden verwachting. Ltro Ongezellig stil In het Beursgebouw te Schiedam, waar de lucht is door drongen van de verrukkelijke geur van bloeiende bloemen en planten, wordt vanavond of in de loop van morgenmiddag de 2500ste bezoeker verwacht van de tentoonstelling „Hobby's en bloemen". FOTOGRAFEREN! Riskeer niets yr&ïig fi/ms Tips van Hartog ph en gemak van zult heb HERENKLEDING Laatste festiviteiten Overigens, die tijd van feestelijk heden behoort bijna alweer tot het verleden. Morgen worden de laatste festiviteien afgeschoten, en eerlijk, daar zit heel wat aantrekkelijks bij. De bejaarden, nauwelijks bekomen van het kermis vieren, worden 's morgens cm tien uur op een film voorstelling in het Passage-theater onthaald. elkar Op het podium Voor het nieuwe leerjaar SCHIEDAMS GROOTSTE KANTOORBOEKHANDEL LANGE HAVEN 77—79 TELEFOON 68812 Kermisexploitanten zijn niet tevreden Advertenti» LM. Vele kermisexploitanten klagen steen en been. „Ze komen wel kijken, maer ze houden hun hand stijf op hun portemonnaie," zei een stand houder, toen wij hem vroegen hoe het ging, „ik ben blij als die dagen hier om z(jn," verzuchtte een ander. „Het gaat wel," meende een derde en dat was het gunstigste geluid, dat wij hoorden, want slechts een enkeling onder de kermislui is tevreden. Waaraan is deze geringe (actieve) belangstelling van de Schiedammers voor het attractiecentrum te wijten? De kermis ligt op een gezellig punt tn het midden van de stad. Het weer is niet best, maar zeker ook niet uit gesproken slecht. „In het zuiden van ons land sparen ze voor een kermis meneer," werd ons verteld. „Maar hier niet. En de men sen faeben nu geen geld. Ze hebben hun centen harder voor iets anders nodig." Hoe slap de interesse is geweest, weet hij, die in de afgelopen week op een avond omstreeks half elf, elf uur de kermis eens is opgegaan. Hij zou gerust hebben kunnen sprinten zon der risico te lopen tegen een ander op te botsen. en daarom is het Zaterdag de dag van de ligstoel kussens, want wij hebben duizenden klanten, die voor hun luie stoel (wurin ze na een he/e dag hard werken eens even uitpuffen) •en paar nieuwe kussens goed kunnen gebruiken. Stapels, bergen rug- en zit kussens kochten wij voor deze aanbieding „beduidend goed koper" dan normaal. Rugkussens en zitkussons van 19.50, met een oersolide verend binnenwerk, overtrokken met effen en gewerkte stoffen, in de meest gangbare kleuren, koopt U Zaterdag per stuk voor nog geen tien gulden. tjoo' Zaterdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze rug- en zitkussens met verend bin - nenwerk, door elkaar voor één prijs. Op het kruispunt van de Nieuwe Haven en de Burgem. Knappertlaan te Schiedam is gisteren de i4-jarige wielrijdster T. M. A. V. uit de Mar conistraat aangereden door een taxi, welke zij geen voorrang verleende. Zij liep een lichte hersenschuding op en is naar de Dr. Noletstichting ge bracht. Het is om die t|Jd ongezellig stil op de kermis. De carrousels draaien met vele lege plaatsen. Verscneldehe vermakelijkheden sluiten al omdat er toch niets te verdienen valt. De goktenten bijvoorbeeld. Vroeger was 's avonds een inzet van een kwartje bij dc trektafels gebruike lijk. Nu, terwijl het er minder zijn dan anders, is de inzet zelfs op de drukste uren niet hoger geweest dan een dubbeltje. De afgelopen dagen zijn voor onze kermisgasten niet best geweest, dat staat vast. Weliswaar zou men ver baasd opkijken, ais men wist welke bedragen er nog omgezet worden, maar men moge niet vergeten, dat de kermisexploitanten met hoge kosten werken. Het materiaal is duur (kost prijs van The Shooting Star met name is drie ton), het personeel moet worden betaald en de i pachtgelden zijn in Schiedam lang niet mals. Wat dacht u, dat bijvoorbeeld de tent met de botsautootjes voor zeven dagen staan betaalde aan pacht? Vijf miiief En een zelfde bedrag moeten twee goktenten samen neertellen. Wij hebben vernomen, dat overwo gen wordt de kennis in Schiedam nog een paar dagen te laten staan, zodat de expoitanten hun schade enigszins kunnen inlopen. Bevestiging hiervan konden wij echter niet krij gen. „Hit Parade" is uitgeparadeerd. Gisteravond werd in een tot op de laatste plaats gevuld Passagetheater deze revue voor de laatste maal op gevoerd. Na afloop bracht de heer M. Holl een kort woord van dank en hulde uit aan de medewerkers. Hij zei onder andere, dat, als het een drachtig samenstreven, zoals in deze revue gedemonstreerd, voortgang zal blijven vinden bij alle Schiedammers, de Schiedamse Gemeenschap voor de komende jaren niet bang hoeft te zijn. Hoewel men niet elke avond voor een gevulde zaal heeft gespeeld, hebben toch haast drieduizend Schiedammers de voorstellingen be zocht. Mevrouw Phyllis Lightstone, de heer De Groot en de heer v. Bij- nen kregen van de heer Holle een typisch Schiedams cadeautje aange boden. Vannacht om twee uur reden twee jongelui op bromfietsen in de Lange Nieuwstraat. Zij werden aangehou den door de politie. Het bleken een 16-jarige en 17-jarige Noorse matro zen te zijn. Vermoedelijk zijn de brommers waarop zij reden, een RAP en een Locomotief, gestolen. Maar ze hebben nog niet bekend. Advertentie LM. Inlijsten van foto's, platen, "enz. DAM 41—43 - TELEFOON 66192 •!X i* Y J Langzamerhand begint het Schiedamse voetballeven uit de zomerslaap te ontwaken, en na de eerste verrichtingen van de betaalde sector komt ook onze amateurscctor het komende weekeinde gedeeltelijk weer in actie. Op SVDPW en WF na komen onze derde- en vierdeklassers voor de eerste ronde van de bekercompetitie binnen de lijnen om hun visitekaartje af te geven voor de verwachtingen voor de komende competitie. Advertentie Ut (Van een onzer verslaggevers) Gisteravond deed de 2000ste be zoeker zijn intrede. De drieduizend zal deze expositie waarschijnlijk wel niet halen, want morgenavond om half elf gaan de grote deuren van het Beursgebouw dicht en is het met „Hobby's en bloemen" afgelopen. In ieder geval is 2500 bezoekers voor deze expositie, die slechts ruim een week open is geweest, een prach tig resultaat. De culturele sectie van de Schiedamse Gemeenschap kan haar eerste grote, volkomen zelfstan dige manifestatie naar buiten als zeer geslaagd beschouwen. Mogelijk zal de komst de 2500ste bfriceker niet onopgemerkt voorbij gaan. Deelnemers aan het jeugdhengel concours, dat zaterdagmiddag in het recreatiegebied bij Kethel wordt ge houden. dienen zich om twee uur tè verzamelen achter de Burg. Verveen- school aan de Schiedamseweg. De uitslagen van de tweede avond van het SG-klaverjasconcours luiden: 1 mevr BleeckeRoosier 4443; 2 Hulsker—Hameiten 4328; 3 DegeUng S. A. Sprong 4318; 4 mevr. Belles— mr. Bitter 4316; .5 Holleman—Schol- te 4285: 6 v. d. Meer—Zonneveld 4268; 7 v. MeldenHulsker 4245; 8 Jansenv, Rooyen 4226; 9 de Ronde Heeze 4222; 10 Dammen—mevr. Kooy 4220: 11 mr. De Roo—mevr. de Roo 4197: 12 N. Schreits—mr. Schriek, 4174;. 13 Laanen—Lely 4171; 14 v. Wieringen—Kriek 4169; 15 mevr. Pluyn—mr.' Pluyn 4166; 16 A. Slag- molen—Pil -4159. (Ongecorrigeerd) Advertentie IJVL. m Heden werden van IJmuiden en elders 150 kisten verse zeevis aange voerd. De prijzen waren: Schol gr. 49—50; id. tnidd. 38—41; id. klein 26 —30: Schelvis midd. 35—37; id. klein 2528; Kabeljauw gr. 4751; id. midd. 3840; id. klein 22—25; Ma kreel 24—27; Zeehanen klein 18—25; die U geld besparenl Wanneer Henk Hartog U vertelt, dot U ziin fou- teuits van de kerktoren kunt gooien, don vindt U da! heel sterk! Of ze na die val nog in tact zijn is vers twee! Dat kan zelfs Henk Hartog U niet garanderen. Hij geeft U wè! de verzeke ring, dat de dames- en herenfouteuil uit deze aanbieding spotgoed koop zijn en dat U er hee! wat jaartjes plezier koop zijn en ben! Dames FauteuiI'„Henny" Old finish uitvoering. Gestoffeerd met fraai Franse gobelin. Beige, terra of groen. U betaalt geen 75.-1 Bij Hartog 39?5 Heren Fauteuii „Charme" Lekker gemakkelijk mo del. Gestoffeerd met zui ver wollen épinglé. Mot- echt en kleur naar keuze Mag gerust 145.- kosten Bij Hartog B9f° Rotterdam: Aelbrechtskade 100 Arnhem: Bakkerstraat 60 Betaling desgewenst vol gens ons Amerikaanse Service Systeem: De belangrijke oefenwedstrijd van de roodgroenen tegen het Nederlands Militair Elftal, welke zaterdagmiddag 4 uur aan de Bosrand wordt gespeeld, zal tevenseen waardig besluit gaan vormen van de voetbalcarrière van de populaire Schiedamse internationaal Jan van Schijndel. Advertentie X.M. VRIJDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER2 en S.15 uur: George wint op alle fronten. MONOPOLE-THEATER, 2, 7 en 9 u.: De gevangene der Apachen. Apotheek: Rembrandt Rembrandtlaan 5. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM, 10—S uur: expositie „Man en paard". BEURSGEBOUW, 2—5 en 7.30—10.30 uur: Hobby's «n bloemen. Diversen; HET HOOFD, 2, 3.30 en S uur: af vaarten Spldodlenst. NASSAULAAN. 4 uur: rolschaats- wedstrljden. PLANTAGE, 8 uur: Drle-steden-wed- strtjd voor amateurs. ZATERDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 1. 4.13. 7 en 9.15 uur: Georg wint op alle fronten. MONOFOLE-THEATER. 3. 3. 7 en 9 uur: De gevangene der Apachen. Apotheek: Rembrandt Rembrandtlaan 3. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM, 10—S uur: expositie „Man en paard.". BEURSGEBOUW, 2—5 en 7.30—10,30 uur: Hobby's en bloemen. Diversen: HET HOOFD, 2, 3.30 en 5 uur: af vaarten Spldodlenst. PLANTAGE, 2.30 uur: 14e wielerronde van Schiedam. KETHEL (Recreatiegebied). 3 uur: hengelwedstrljd voor de Jeugd. VLAARDINGERDIJK, 9 uur: vuur werk. Advertentie LM. w ROTTERDAMS TONEEL 1 J zoterdag 16 aag- «.T.a. 1 1 dagell|k» 8 uur W HOTEL „HET PARADIJS" VLi.Li flsAMM F«V Klucht - j George, Feydeoa- Over het algemeen is de training alweer enkele weken hervat en gezien de stijgende belangsteiling voor het bekervoetbal zijn de wedstrijden voor aanstaande zondag alleszins interes sant. DHS en Excelsior '20 gaan hun eerste daden verrichten in Rotterdam resp. tegen Neptunus en DCL. Ge renommeerde tegenstanders dus waarbij we bijzonder benieuwd zijn hoe onze stadgenoten zich zullen we ren. Excelsior is versterkt met de twee Hermessptlers 3. Janse en Oers. Van de vierdeklassers blijft alleen DRZ in eigen huis om het niet min der dan tegen RFC op te nemen. Een bijzonder interessante ontmoe ting, dat zeker veel belangstelling waard is. De thuiswedstrijd van SFC tegen Flakkee wordt zaterdag op het terrein van de gasten gespeeld. De Schiedammers hebben hun elftal on gewijzigd gelaten, terwijl er de laat ste weken prima getraind is. Martinit en Schiedam ten slotte gaan in de uitwedstrijden tegen resp. VDL en VOC om hun eerste beker- punten strijden. Zondag zullen de samenkomsten van het Leger des Heils geleid wor den door Sr Majoor en mevr. Bos veld, directeur van de industrieele in richting van "net Leger des Heils in Den Haag. In de heiligmgssamen- kemst die om 10 uur v.m. aanvangt zal aan majoor M. Souverein, de be velvoerend officier van korps Schie dam, het ere-teken voor langdurige getrouwe dienst als officier van het Leger des Heils worden opgespeld. De majoor herdenkt dan het feit, dat hy ">5 jaar geleden als officier werd aan gesteld. 's Avonds 6.45 uur wordt er om een openluchtsamenkomst ge houden aan de Gerrit Verboonstraat en om 7.30 uur n.m. Verlossingssa menkomst in het gebouw aan de Lange Haven 27. Deze samenkomsten zijn voor een ieder vrij toegankelijk. Advertentie I.M. fOUPONBOEKIES PAGET VERKRU.GBaaR Een nog onbekende jongen van 13 of 14 jaar heeft gisteren een Schie damse bakker opgelicht voor een doos bonbons. Hjj deed een bestelling ter waarde van ƒ25 en vertelde de bakker de zoon van een kermisexploitant te zijn. ,3reng de spullen maar naar die en die woonwagen," zei hij en bood tevens aan om de doos bonbons alvast mee te nemen, De bakker ging later op weg maar de bedoelde woon wagen bleek niet te bestaan. EEN PAK naar UW HART voor EEN PRIJS naar UW ZIN Heoostraat 174 Schiedam oasUaai SCHIEDAM De jeugdige deelnemers aan het judotoernooi van woensdag in de Schiedamse Plantage hebben 's middags geprofiteerd van het fraaie zomerweer, maar 's avonds moesten de ouderen het veld (in dit geval: het podium) ruimen voor de aanhoudende regen. Om half acht moesten de matten en andere benodigdheden worden overge bracht naar de zalen van het Sportcentrum Schiedam, waardoor de afwerking van het programma ruim een uur werd opgehouden. Wij vragen ons af. of er niet een organisatorische fout is gemaakt. Im mers, men had te voren aangekon digd, dat als de wedstrijden wegens weersomstandigheden verplaatst zou den moeten worden van de Plantage naai- ,t Sportcentrum, die niet. meer dan enkele minuten oponthoud zou veroorzaken. In ieder geval, het volledige pro gramma werd afgewerkt (150 par tijen) en om half twaalf was men klaar. De winnaars in de verschillende klassen zijn: t.m. 10 jaar: Tukker, judoclub Van- derhorst uit Utrecht; groep 11 en 12 jaar: G. de Boer, JC Rotterdam; groep 13 en 14 jaar; Bruin Slot, JC Vanderhorst, Utrecht cn groep voor jongens van 15 en 16 jaar; Zuider- wijk JC De Hofstad. Extra partij bui ten mededinging: André Rondhuis. Sportcentrum Schiedam wint van Zuiderwijk. De avondwedstrijden hadden het volgende resultaat: Lichtgewicht gele band: v. d. Boom, Sportcentrum Schiedam: gele band middengewicht: Verstegen, JC Rotterdam: oranje en 's Middags voor de jeugd: groep groene banden lichtgewicht: André Als kleine kinderen hebben gister middag vele Schiedamse bejaarden genoten van een wel exclusief uit stapje. Tientallen leden van dc Alge mene Bond van Ouden van Dagen ivaren namelijk te gast bij de kermis exploitanten op de Broer'svest. Het eerste bezoek gold de caroussel vooraan het attractie-centrum. En waar men anders op de houten paar den, tijgers en leeuwen jongens en meisjes ziet ronddraaien, zag men nu oma' en opa's met een triomfante lijke glimlach deze dieren berijden. Het feest was begonnen. Een feest van zweven en draaien, van rijden en botsen, van lachen en snoepen. „Ik voel me weer piepjong", zei een krasse opa tegen mij, toen wij bij het reuzenrad 'waren gekomen, vjaar- in juist een paar bejaarden plaats hadden genomen. „Vind je niet, dal ik een aardig meisje bij me heb?1', voegde hij er olijk aan toe, terwijl hij op zijn grijze gezellin icees. Het vrouwtje glimlachte verlegen. „Doe niet zo mal, joh", stootte zij hem aan. maar het was duidelijk, dat ze het hem niet kwalijk nam. Want gisteren konden de ouden van dagen zich veroorloven, eens echt mal te doen, als zij daar zin in had den. Per slot van Tekening is het in Schiedam maar één keer per jaar kermisook voor dc bejaarden! Een vakantiefeest, waarover weinig le schrijven valt, maar dat tocli wel even gememoreerd kan worden als zijnde geslaagd, was de dansavond gisteren in de Plantage. Het orkest van Jack Wilson musiceerde en vele jongelieden hebben daarvan geprofi teerd. Begrijpelijk namen zij ook deze gelegenheid te baat om te „swingen" en te „rollen". Maar een zeurpiet, die in deze tijd van feestelijkheden daar aanstoot aan nam! half uur is het parcours Lange NieuwstraatTuinlaan voor de nieu welingen gereserveerd, daarna komen de amateurs en onafhankelijken aan de start. Het kan dit keer een zeer spannende wielerronde worden, want er doen vele cracks aan mee. 's Middags is ook (om drie uur) een hengelwedstrljd voor ie jeugd in het recreatiegebied bij Kethel. Tevens kunt ge morgen voor het laatst de tentoonstelling „Hobby's en bloemen" bezoeken, een rondvaart, maken door de havens, de toren beklimmen van de Grote Kerk of een ritje maken in de Pony-tax of Vakantie-expresse. En 's avonds, als besluit van het vakantiefeest 1958 .,De teugels los": vuurwerk.' Om klokslag negen uur zal aan de Vlaardingerdijk de eerste pij! de lucht in flitsen. Rondhuis, Sportcentrum Schiedam; oranje en groene banden middenge wicht: Herman Kuyl, Sportcentrum Schiedam; oranje en groene banden zwaargewicht: H. de Zeeuw, JC Gou da; blauwe en bruine banden mid dengewicht: J. Winters, JC Rotter dam; blauwe, bruine en zwarte ban den lichtgewicht; M. Kant, JV Rot terdam; blauwe, bruine en zwarte banden zwaargewicht: J. Dirks, JC Vanderhorst, Utrecht; middenge wicht zwarte banden: J. Bos, JC Vanderhorst, Utrecht. Nu de zomervakantie voorbjj is en de schooldeuren weer wijd openstaan om de oude en nieuwe leerlingen te ontvangen, J J breekt ook de tijd van melk e drinken op school aan. Het gaat nog steeds omhoog met het aantal melkdrinkende kin- deren. Vanaf 6 januari van dit jaar hebben zij ruim 170.000 J liter melk gedronken. Door de ouders is nu wel het grote be- lang ingezien i vanaf 1947 wordt schoolmelk gedronken) om de kinderen in de gelegen- J heid te stellen in de ochtend- t pauze een heerlijk flesje melk a te drinken. De ouders vinden het zelf ook noodzakelijk om hun werk te onderbreken voor een kopje koffie. .In beide ge- J vallen is het een stimulans. Om alles weer zo spoedig mogelijk op gang te brengen, moeten de kinderen aanstaan- de maandag 36 centen mee- brengen. Voor enkele scholen J is dit aanstaande zaterdag. Dan kunnen de eerste flesjes op maandag 25 augustus leeg- gedronken worden. Van Schijndel heeft het bestuur van SW te kennen gegeven geen nieuw spelerscontract meer te zullen aanvaarden, aangezien hij zijn acti viteit in het Nederlands seml-prof- voetbal als geëindigd wi! zien, te meer daar hij van mening is de verplich tingen, welke automatisch het semi- profvoetbal met zich brengt, niet meer in staat is na te komen. Een dergelijk besluit kenmerkt de sportman Van Schijndel ten voile, die te alien tijde het voetbat gezien heeft als een spel waarin men zich volledig moet kunnen geven. Nu hij kennelijk niet meer in staat is deze verpiicthingen na te komen, houdt hij ermee op en neemt hij afscheid van het topvoetbal, ondanks dat hij in SVV zeker nog één der beste krachten is van het keurelftal. Voor SVV ongetwijfeld een groot verlies en men zal deze tactische en nuttige voetballer node missen, al hoewel Van Schijndel te kennen heeft gegeven in noodgevallen als „amateur" voor SW beschikbaar te blijven. Jan van Schijndel, op de Neder landse sportvelden bekend „als de man met de uitschuifbare benen", heeft 17 maal het oranje-shirt ge dragen en meermalen als aan voerder van het Nederlands Elftal ons land vertegenwoordigd. In 1949 op 22-jarige leeftijd speelde hij zijn eerste „interland" in Amsterdam te gen Beigië. In Finland ontving hij in de al daar gespeelde interlandwedstrijd van de Finse voetbalbond het pre dikaat van de beste en sportiefste Hollandse voetballer. Een eervolle onderscheiding in deze fraaie voet balcarrière van de Schiedammer. De wedstrijd tegen het Nederlands Militair Elftal, waarbij men Jan van Schijndel nog eenmaal in actie kan zien, vormt een goed besluit van de grote voetbalcarrière van deze spor tieve voetballer. De samenstelling van het Militair Elftal luidt als volgt: doel: v Hees- wijk (Bi. Wit); achter: Coole (DOS) en Kraaij (DOS); midden: Kruiver (PSV)Slaats (Eindhoven) en Ren ders (PSVvoor; De Engelse (ADO), Swarts (Ajax), Janssen (Stormvo gels), De Groot (Stormvogels) en Mouiijn (Feijenoord). Advertentie I.M. 's Middags om half drie begint de 14e Ronde van Schiedam, het eerste Op het podium van de CJMV en CJVF in de Gerrit Verboonstraat worden vandaag en morgen (steeds 's avonds om half negen) de laatste demonstraties gegeven. Vanavond zang en muziek door de CJMV-afde ling Schiedam-oost. Morgen treden de zingende- zusjes de Frijo's op, ter wijl de CJMV-Oost dan ook weer van de partij zal zijn. vindt U bij ons een nieuwe sortering in: DIKT A AT-CAHIERS TEKENHOEKEN EN -PLANKEN' SCHOOLETUIS PASSERDOZEN VULPENHOUDERS VIERKLEURENPOTLODEN BALLPENNEN Zie onze 7 etalages

Het Vrije volk | 1958 | | pagina 1