Na Academieontdekt' Cees de fotografie Met de camera d< stad in Chauffeur knoeide zelf Draaibank grijpt man mmË - 4 Jong talent in Schiedam. Voor Schiedams kantongerecht Zwaluwen start tegen Monster 'Man en Paard' ook 's avonds Stadsbeiaardier op de Expo Tegen zuil Machinist bestolen Val van fiets HIST0R Wtë&wM •r', H VULPENHOUDERS HET VRIJE VOLK DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1958 PAGINA 5 CEES NIJHOFF is de jonge man, die ge straks weer met dat koffertje door Schiedam ziet dwalen. „Show", die hij met zijn zeventien jaren nodig had om indruk te maken op een meisje, is er dan niet bij. Hij wandelt maar wat, al dan niet met een doel, en als hij wat aardigs ziet, komt hij in actie. Zuidbuurtseweg weer afgesloten Ds. Van Veldhuizen voorganger in vier jeugddiensten RECLAME HET LIEFST Burgerlijke Stand Kankerbestri j ding nationale zaak Onthoud één ding or Uw pantalons naar de Broekenkoning iedammers r elkaar1 onder Ex papte De afdelingen Schiedam van Ex- poge en Voormalig Verzet Nederland houden morgenavond, in liet Gebouw voor Chr. Soc. Belangen een con tactbijeenkomst, waarop de Neder lands sprekende Amerikaanse jour naliste Hendrika Tol zal spreken over „Amerika en Holland", Aan vang acht uur. PvdA-vromcen schilderen? kies (PASSAGE SCHIEDAM "~l O I D - HO LLANDSCHE KANTOORBOEKHANOEL (Van een onzer verslaggevers) Op zeventienjarige leeftijd raakte hij in het bezit van een fototoestel en werd hij verliefd. Hij nam een vriend mee naar de straat waar het beminde meisje woonde en liet hem allerlei standen aannemen: zittend achterop een stilstaande vracht wagen, spelend met een kind in een zand bak, enz. En hij speelde de fotograaf: aanwijzingen geven, het toestel voor het gezicht brengen, nog even gebaren als een regisseur om ten slotte afte knippen. Van af het balkon van haar woning keek het meisje belangstellend toe, daar was nog eens een fotograaf aan het werk!Pas na afloop vertelde hij zijn vriend, dat er in het toestel geen filmpje had gezeten Nu is hij 25 jaar. Tot voor kort zag je hem in Schiedam als het ware overal en altijd met een camera-koffer verschijnen. Een enkele maal slechts kon men hem er op betrappen, dat hij het toestel uit het koffertje haalde en in aanslag bracht. Een enkele maal, maar dan zat er toch heus wel een filmpje in. Tot voor kort zag je hem steeds zo lopen met dat onafscheidelijke lichtbruine, le ren koffertje. Alleen deze zomer niet. Waarom? „Tja," zegt hij, „om die vraag te beantwoorden kom je op het terrein van de filosofie, 's Zomers heb ik nu eenmaal een mooi-weer-instelling. Maar straks be gin ik weer te fotograferen." Advertentie LM. En de resultaten? Tijdens de laat ste „Douche" in het Gebouw voor Chr. Sociale Belangen aan de Lange Haven heeft hij voor het eerst een aantal foto's geëxposeerd, waarvan Het Vrije Volk er toen nog een paar heeft afgedrukt. Een paar dagen ge leden stond in onze krant een grote foto van Tini Woord, ook copyright Cees NtJhoff. En vanzelfsprekend zijn de foto's, die dit artikel vergezellen, ook van zijn hand. Laten we overigens niet vergeten lets van Cees zelf te vertellen. Kij werd in Indië geboren. Op zijn tien de jaar werd hij door de Jappen van zijn moeder weggehaald en in een mannenkamp ondergebracht. Daar Is hij nog eens ernstig ziek geweest: hij kreeg malaria en de laatste (en zeer dure) kininepil, die in het kamp Twee meeuwen op een plaatje. Hei I hee/t gebogen om helemaal op de lijkt net of de een zijn vleugel wat foto te komen. Het waren alleen verkeersovertredingen, die woensdagmorgen op de openbare zitting van het kantongerecht te Schiedam behandeld werden. Een van de ernstigste overtredingen kwam wel van de Maas- landse veehouder F. v. V., want een chauffeur van deze veehandelaar had in het werktijdenboekje geknoeid, veranderingen die in de maand mei aan het licht waren gekomen. Hierdoor kwam het, dat v. V. voor het hekje verscheen, omdat hij in dit geval verantwoorde lijk was gesteld voor de daden van zijn chauffeur. De veehandelaar kon er weinig tegen in brengen, omdat de feiten daar waren. De straf was 40,subs, zestien dagen hechtenis. De Schiedamse kranten-bezorger M. K. had op 17 mei nogal laat zijn kranten ontvangen en vandaar, dat hü zijn werk hardlopend verrichtte. Hij stad daarbij schuin de Lange Kerkstraat over en had toen kenne lijk geen interesse in een wielrijder, met wie hij prompt in botsing kwam. K. voerde nog wel aan, dat de wiel rijder tegen hem was opgereden en hy niet tegen de wielrijder was op gelopen, maar het maakte weinig verschil, want zowel de ambtenaar bij het OM, mr. R. A. Schimmel, als mr. P. B. Cos waren van mening, dat het 10,of vier' dagen hechtenis moest zijn. J. G. E. had op 9 juni geen voor rang verleend en toen de agent van politie, die hem bekeurde, naar zijn rijbewijs vroeg, bleek, dat -E, in het geheel niet in het bezit was van een rijbewijs. Mr. Schimmel eiste 75, subs, dertig dagen hechtenis en mr. Cos maakte er 60,of 24 dagen van. De remslang vertoonde een breuk en daardoor ging er nogal wat rem vloeistof verloren. Dit had tot gevolg, dat de rem van de stationcar van J. G. V. niet best deugde. Dit alles kwam aan het licht, nadat dé politie de stationcar op de Koemarkt had aangehouden en daarna het wagen tje aan een nader onderzoek had on derworpen. Mr. Schimmel eiste 60, of vierentwintig dagen hechtenis met vernietiging van de remslang. Mr. Cos veroordeelde V. tot 50. Drie Inbrekers hebben juwelen, bont en andere zaken ter waarde van 100.000 gulden gestolen uit de woning van de Britse filmspeler Michael Wil ding te Londen. De 45-jarige R. uit Delft is giste ren op de fabriek van Spoorjjzer ge wond geraakt, toen hij aan de draai bank bezig was met het draaien van een as. Zijn mouw werd plotseling door een ronddraaiende bout gegre pen. De man werd enige malen in het rond geslagen voor het personeel kans zag de machine te stoppen. Met een hoofdwond en enkele gekneusde ribben werd hij naar het Gasthuis vervoerd. In verband met de uitvoering van rioleringswerkzaamheden zal d - Zuid buurtseweg te Vlaardingen maandag en dinsdag, of zoveel langer als no dig blijkt, afgesloten zijn voor alle gemotoriseerd verkeer. tografie de meest filmische (beweeg lijke) kant heb opgezocht. Ik probeer in mijn foto's altijd een dynamisch en cyclisch effect na te streven." Bij de film dus, dat is zijn harte- wens. Maar voorlopig zul je hem nog vaak in Schiedam kunnen tegen komen met zijn lichtbruine koffertje, de jongeman met zijn bruin gezicht, blauwe ogen en tamelijk kortgeknipte kuif. Misschien wordt hij nog eens rei zend fotojournalist of misschien komt hij nog eens bij de film, deze Cees Nijhoff, dan zal hij tevens het Nederlandse klimaat kunnen ont vluchten, dat hem te veel Indiër nog op bepaalde punten te koud en te nat is. Als de zoveelste zomer dag „verwinterd" is, merkt hij op: „Misschien valt de zomer volgend jaar op een donderdag (ongecorrigeerd) Ds. G. van Veldhuizen, predikant te Rotterdam, zal in de Nieuwe Kerk te Vlaardingen voorgaan in een serie Jeugddiensten, die in de komende maanden zullen plaats hebben. Ds. Van Veldhuizen, bekend om zijn werk in Crooswijk, zal spreken over het onderwerp .Roeping". Hij doet dat naar aanleiding van de figuur van Mozes. De data van de diensten zijn 7 september, 5 oktober, 9 novem ber en 30 november. De jeugddien sten beginnen allemaal om 5 uur 's middags. te vinden was, redde hem het leven. lil 1947 kwam hij in Nederland, in Schiedam, wonen. Hij ging naar de Rijks HBS aan de Overschiesestraat en deed, zoals dat heet, vijf jaar B. De beste cijfers had hij voor econo mie en tekenen, de vakken waarvoor hij ook de meeste belangstelling had. Daarna ging hü naar de Academie voor Beeldende Kunsten én Techni sche Wetenschappen in Rotterdam. („Nu een bekende vraag, meneer Nij hoff: waarom?" „Wel, het bekerde antwoord: omdat ik er zin in had.") Cees Nijhoff koos de afdeling teke nen en schilderen. Na vier jaar aca demie kwam hij, nu twee jaar gele den, in de reclame. „Was dat uw bedoeling om recla meman te worden?" Zijn antwoord is nogal zakelijk. „Mijn bedoeling was om veel geld te krijgen." Want ver geet niet. op de HBS had hij al een grote belangstelling voor twee vak ken: tekenen eneconomie. Op het Rotterdamse reclamebu reau. waarbij hij in 1956 in dienst trad, maakte hij voor het eerst goed kennis met de fotografie. Uiteraard zijn z'n werkzaamheden bij dat bu reau nogal gevarieerd, maar merk- waardigerswijs pakte van alle werk zaamheden de fotografie hem het meest. In zijn vrije tijd heeft hij veel ge daan om zijn gebrek aan techniek bij te werken en het terrein te verken nen. Hij kreeg zelfs zo'n plezier in het fotograferen, dat hü voor eigen gebruik een Leica-kleinbeeldcamera met toebehoren kocht 1500). „Wat fotografeer je het liefst?" Nyhoff hoeft niet lang na te denken. „Scènes", zegt hij. „Ik houd het meest, van een plaat maken, .waar voor alles in scène moet worden ge zet. Op het gebied van mode bijvoor beeld, daar hebben ze trouwens ook nog wat geld voor over. Laten we het een geregiseerde foto noemen, die houdt zo'n beetje het midden tussen reclame en film." Voorkeur heeft hij ook voor por tretten en zogenaamde journalistie ke foto's. Op de vraag „Wat zou je het liefst gaan doen?" komt het antwoord niet zo vlug. „Reizend fotojournalist zou lk wel willen worden." zegt hij pein zend. .Liever kom ik nog bij de film. Het typische is, dat ik ook in de fo- Een ongedwongen opname van een aardig meisje. Cees Nijhoff heeft deze foto on verwacht genomen van twee kinderen die onbevangen en vol aandacht naar iets kijken. DONDERDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2 uur: Malgret. zet een val. Geen avondvoorstelling. MONOPOLE-THEATER, 2, 7 en 9 u.: Cel 2453. Apotheek: Gouka, Groenelaan, Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM, 10—5 uur: expositie „Man en paard". VRIJDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2 en S.15 uur: Trouwen ls liou'en MONOPOLE-THKATER, 2, 7 en 9 u.: Mannen zonder wet. Apotheek: Gouka, Groenelaan. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM, 10—5 uur: expositie „Man en paard". Diversen: CHR. SOC. BELANGEN, S uur: Expoge, contactavond. IHWWWWWWIHW Zaterdag klinkt het stratscliot voor de nieuwe competitie en Zwaluwen is daarbij betrokken met een thuis wedstrijd tegen „Monster". De beide clubs zijn oude tegenstanders, die elkaar echter de laatste seizoenen niet in competitieverband hebben ontmoet. Zwaluwen zal er goed aan doen reeds alle energie in deze eerste wed strijd In te zetten om te voorkomen, dat evenals vorig jaar al in het be gin van het seizoen enkele punten mir. of meer onnodig verloren gaan. Zwaluwen 2 en 3 spelen beide las tige uit-wedstrüden. Het tweede moet de verre reis naar Werkendam on dernemen voor de ontmoeting met Kozakken Boys 2 en het derde zal in Zwijndrecht de strijd met WGZ 2 aanbinden. De tentoonstelling ,Man en Paard" in het Stedelijk Museum te Schie dam zal ter gelegenheid van het In ternationaal Concours Hippique tc Rotterdam, van zondag tot en met woensdag ook 's avonds geopend zijn en wel van 8 tot 10 uur. Overdag is het Museum normaal van 10 tot 5 en 's zondags van 12 tot 5 toegankelijk. Woensdag 10' september is de laat ste dag van deze expositie. Daar de ri.rdsbeiaardier van Schie dam, de heer C. Don. op uitnodiging deze week de muziekuitvoeringen op de verschillende carillons van de „Expo" in Brussel verzorgt, heeft hij geen gelegenheid de Schiedamse beiaard te bespelen. Het gebruikelijke vrüdagmorgen- concert zullen wü deze week daarom moeten missen. Tegen een verkeerszuiltje in de Burg. Knappertlaan te Schiedam reed gistermiddag om half vijf de automobilist B. uit Vlaardingen op. die een andere auto wilde inhalen. Hü deed dit overigens met goede be doelingen. want hij wilde zijn voor ganger waarschuwen dat zün brand stoftank lekte. Hij zag het verkeers zuiltje te laat. De auto werd be schadigd. Geboren: Linda, d. v. L. Bos en A. de Wit: Aart P. C., z. v. C. Olivier en C. A. Verkade: Wilhelmina M„ d. v. J. C. M. Pörtzgen en M. W. Has- seltou; Maria H. G., d. v. H. G. Pe ters en G. B. Knegt; Harm E., z. v. H. E. de Jonge en C. Koning: Ge- orgy M., z. v. G. M. Juhasz en A, H. Wielders; Willem S., z. v. O. C. F. i de Pauw en K. A. Heesterman; Ber- nardus A. J. S., z. v. J. A. Scholte en M, A. ter Braak; Nel. d. v. E. Bergsma en J. van Egmond. Overleden: A. A. van Schelven, 92 jr.: C. M, de Boer, 71 jr.: A. M. Rose, 36 jr., wed. van J. Pytrus. Een zeer moot portret van d" jon ge Schiedamse blondine Ellen Beu kers. De kankerbestrijding is een na tionale zaak. waaraan wij ons niet mogen onttrekken. Voor allen gelijkelijk vormt deze ziekte een bedreiging en daarom zijn wü eendrachtig om de gevaren te weren. Werkt dus allen mede, wanneer gelden verzameld wor den om de strijd te voeren, hetzij als collectant (aanmelding op vrijdag as., van 19-21 uur *n het gebouw van het Roode Kruis. Lange Nieuwstraat 197:, hetzij door Uw bijdrage in de collecte van a.s. zaterdag, die ik van gan ser harte aanbeveel. De burgemeester van Schiedam, Mr. J. W. PEEK. V De eerste machinist K. aan boord van het motortankschip „HO-EGH Arrow" liggende bij Wilton heeft bij de Schiedamse politie aangifte ge daan van diefstal. Uit zijn hut is .voor een bedrag van .1300.aan ponden en dollars gestolen. Advertentie IM. HOOGSTRAAT 86 De 50-jarige distillateursknecht H. J. S. is gisteren op zijn fiets onwel geworden en gevallen. Hij kreeg een schedelbasisfractuur en een hoofd wond. Het slachtoffer ls in de F->. Noletstichting opgenomen. Het on geluk gebeurde op dd hoek van de Marconistraat en de Lange Singel straat te Schiedam. Van de Algemene Bond van Ouden van Dagen zijn 190 Schiedamse leden een dagje uit geweest. De tocht ging naar de Holterberg en mede dank zij het mooie weer hébben de bejaarden volop genoten. Wat de oudjes ook zeer konden waarderen, was dat de inwendige mens in geen enkel opzicht vergeten werd. Kojfie met gebak, lunch, thee, in de autobus bananen., sigaren en chocolade vor iedereen, en tot slot van ait dagje uit een heerlijk diner. Maar de bejaarden hebben er niet alleen goed van gegeten, zij hebben ook ontzaglijk veel gezien en zich ge amuseerd. Dankbaar en voldaan kwamen zij 's avonds om tien uur dan tuk weer in Schiedam terug. OBK-concerl Het harmonie-orkest Oefening Baart Kunst geeft zondagavond om acht uur een concert in de Plantage. Het programma luidt: 1. Mussinan mars, C. arl 2,. Avondmuziek (sere nade in vier delen), p. van Mever 3. Lyrische suite (vier delen). Grieg* 4. Selectie uit het Sylvia-ballet van Delibes. 5. Imperia! echoes, Safroni, 6. Geschichter aus dem Wienerwald, Joh. Strauss. 7. Op een Perzische markt, Ketelbey. 8. Tile tin red line, Alford. De nummers twee en drie zün de concoursnummers in de vaan- delafdcling der Kon. Nea, Federatie van Harmonie- en Fanfaregezel schappen in Nederland. OBK neemt op 21 september in deze hoge fde- ling deel aan een concours te E.ad- hoven. De Vrouwengroep van de Partii van de Arbeid houdt dinsdagavond om acl.t uur een bijeenkomst in het Volksgebouw, waarop de heer J, Eg- gink iets zal vertellen over het werk van de stichting Nederlands comité UNICEF. Bovendien zal de film „Drie van onze kinderen' worden vertoond Ongecorrigeerd Pa. J. Bakker. Br. Marktstecg 3, Schiedam Fa. G. v. Katwijk, L. Costerstraat 17, Schiedam N.V. Prisma Verf. K. Dam 7, Schiedam N.V. Prisma Verf, Dr. Wlhautstr. 22, Schiedam N.V. Prisma Verf, Broersveld. Schiedam Advertentie IM. KLÊURLAK o a Ui) Gratis gebruiks aanwijzing en votop "kleurstalen

Het Vrije volk | 1958 | | pagina 1