ruw uit oroes: en F aliekante rekenfout: topdagen bleven uit Kijk u rijk-winnaar nu eindelijk uit de zorgen Inbreker gegrepen na De Gaulle IJsland treedt niet uit Buffel mag niet van boord 1 - De grondwet in oogopslag 12-mijlszone niet erkend 'Riskeer geen oorloe om Quemoy' Spreeuwenpraat Houd het maarzegt minister GEEN 50 MILJOEN, GEEN 40, MAAR 35... Nieuwe commandant 'Zeven Provinciën' Mil j oenenstroppen voor regering Cockie verbetert eigen record EET VRIJE VOLK VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1958 PAGINA 3 Veel verloren «BSysA X>& .ue»1 (Van onze Brusselse correspondent) EEN SCHADUW glijdt over België. Langzaam gaat de Expo sterven. Iedereen wist dat het moest gebeuren, de datum stond vast al jaren, 19 oktober. Maar de Belg leeft gaarne in het heden. Vooruitzien is niet zijn allersterkste eigenschap. En de roes, die de Algemene Wereldtentoonstelling Brussel 1958 op riep, was zwaar. De klaagzangen van de gedupeerden langs de kust en in de Ardennen, de ingezonden stukken der kleine lieden in Brussel zélf, ze raakten niet of nauwelijks de massa. Maar 1 september begon het Expo-herfsttij. Nóg bleef de eerste dagen van de maand het daggemiddelde redelijk, het draaide om de 150,000, mede dank zij het mooie weer. De val was echter tóch aanzienlijk. Algerië (VERVOLG VAN PAG. 1) Slechte vangst Urgeh'ie Niet raszuiver T Pieter is in het be zit (en ik verzeker u dat het een kostelijk, bezit is) van een paar bundeltjes Op roerige Krabbels van onze onvergetelijke A. B. Kleerekoper, Menig uur ben ik er gelukkig mee ge weest. In een van zijn krabbels beschrijft A. B. K. op ontroerende wijze een tafereeltje, dat hij ergens op een station ziet. Een ge vangene jonge kerel wordt tus sen een stuk of wat politiemannen weggeleid. Het publiek vergaapt zich eraan, "n Steek gaat door het hart van de oproerige krabbelaar. En nu een ervaring van deze spreeuw. Woensdagmiddag wachtte ik op het Apeldoornse station op de sneltrein, die mij naar Rotterdam zou brengen. Het goede, toch nog altijd Ietwat dorps aandoende Apeldoorn, heeft een leuk, klein, ouderwets station, waar meestal een piepklein cn nijdig uitziend blauw engeltje op het ver trek voor de boemelreis naar Win terswijk staat te wachten. Pieter moest een minuut of twintig geduld hebben. We spelden de aan komst- en vertrektijden van de trei nen, vroegen om een avondblad, dat er nog niet was, keken naar een ran gerend locje en bestudeerden de Apeldoornse mussen, die op het stille perron nog voor een beetje vertier Borgden, Maar er kwam meer vertier Aan het eind van het perron zag Pieter twee forse rijkspolitiemannen. Tussen hen in liep een man met een pet. Toen het drietal wat dichterbij kwam, kon ik die man wat beter be kijken: een sjofele figuur in een slob berig bruin pak: een paar afgetrapte schoenen. De man had de typisch vaal-bleke kleur van iemand, die in het huis van bewaring of in een ge vangenis is ingesloten. Gretig zoog hij aan een sigaret. Rijkspolitiemannen en arrestant liepen naar de blauwe engel. De man moest ia een hoekje zitten, een wachtmeester zette zich naast en de ander tegenover hem. Een moeder met een klein meisje keken. De kelner van de restauratie keek. De juffrouw van de kiosk keek. Een stuk of wat spoormannen ke ken. En Pieter keek. Ja, al die blikken richtten zich op de sjofele man en de rijkspolitiemannen. Zeker geen on vriendelijke wachtmeesters waren dat; men zag geen boeien en de man mocht roken. Wij dachten aan die oproerige krabbel van A. B. K. En wij vroegen ons af of het nu werkelijk nodig is om een arrestant tussen twee zo dui delijk geüniformeerde mannen op transport te stellen. Kunnen die po litiemannen In zo'n geval geen bur gerpakje aantrekken? „Ja, Mientje, die man wordt opge bracht." En het kind keek met een bevreesd gezichtje naar de sjofele man. Nu had ze ook eens een gevan gene gezien! r'J Dat „Jeugdland" in Rotterdam is toch maar een succes geworden. En de kinderen hebben zich er zo en thousiast op gestort, dat zij soms ver gaten hun eigendommen mee te ne men. Met het gevolg, dat enkele hon derden kledingstukken, tasjes, enz., na de ontruiming van de Energiehal achterbleven. Al die voorwerpen zijn nu gedepo neerd bij de af deling Ge vonden Voor werpen op het hoofdbureau van po litie aan het Haagseveer. Heeft uw kind iets verloren, moeder? En weet >et werkelijk niet meer waar het dat verloren voorwerp is kwijtgeraakt? Ga dan eens naar het hoofdbureau. Nog een „verloren voorwerp".... Zondagavond 31 augustus miste een 20-jarige jongeman omstreeks kwart over zes op het zesde perron van het Centraal Station te Rotterdam plot seling een beige-gespikkelde koffer met kleding. De Jongeman stond in afwachting van de trein met een vriend te praten. Deze Jongeman, die studeert en wiens ouders onbemiddeld zijn, is nu bijzonder gedupeerd. En hij vraagt: „Heeft een van de lezers omstreeks die tijd op dat zesde perron iets ver dachts gezien?" Pieter heeft zijn adres. En ten slotte Pieters Zwolse Vrije Volk-collega. Die reed op 1 september met zijn motor door het noorden van Rotterdam. H\j verloor zijn regenjas met rijbewijs en andere papieren, waarbij..,, ook zijn perskaart. En wat is een journalist zonder zijn perskaart? Wie, o wie heeft die spul len gevonden? Aanbod Met veel plezier hebben wij de vol gende aanbiedingen opgeschreven: een tweepersoons driedelig bed(bestemd) van W. van de Wolphaertsbocht, een ledikant met spiraal (bestemd) van De W. uit de Vrljenbanscstraat, een twee persoons ledikant (bestemd) van Van Z. van de Molenwei, twee armstoelen en negatieven van W. uit de Potgieterstraat te Schiedam en een lauteuU (bestemd) van -X van de 's-GravcndlJlrwal. Een vloeralecd (bestemd) hebben wij ge noteerd van V. van de Mathenesserdyk een tweeling kinderwagen (bestemd) van P. uit de Betje Wolffstraat, kleding van De G. uit de Nlc. Beetsstraat, nog eens kleding van K. uit de Fabriekstraat, postzegels van A. uit de Dirk Smitsstraat, capsules van De N. van de Slulsjesdijk «n pot:,regels van Van de B. van de Crooswljksekade. Relsbonnen voor het oproepje ontvingen wij van: Ven T. uit de Overhandstraat te Pornls, M. uit de Overljsselscstraat, Van M. uit Berfcel. V. uit de Adelaaretraat, V. van de Kronen burg, V. van de Vlaardlngerdijk te Schie dam en van een onbekende. De spreeu- wenpot werd bedacht met een rijks daalder van O. van de Prol. Kamerllngh Onneslaan te Schiedam, een guldeD van V. uit de Hudsonstraat en twee kwartjes van Van de W. uit de Woelwijkstraac Allen onze dank. Verlies Mevr. Van E», Easenburgslngel 7. heert In de eerste helft van augustus hanr broche (drie Zeeuwse knopjes) ver loren. Zij ging van huls naar de Statcn- weg. In de omgeving van de Gordelweg verloor mevr. W. van Leeuwen, Burg. Kooeetraat Ha, op 27 augustus haar zwarte portemonnale: Inhoudtwee briefje» van een rijksdaalder, één zil veren gulden, wat los geld en een cou pon van een stomerij. Bij de tramhalte in de Benthuizeratraat miste mevr. Wou ter», Blngleystraat 66b. een doosje met 43 haarcllpjes. Mevr. Janssen, Tldemanstrast 64b, is op 25 augustus in de omgeving van de Vierambaehtsstraat een zakdoek met een Llpssleutel kwijtgeraakt. In Hoek van Holland heeft mevr. Blanker, Sliedrecht- atrsat 240, zaterdag een bril (vlinder- model) met donkere randen verloren Mevr. A. Kok, Willem van HiUegaers- bergstraat 65b, is op 22 augustus haar leesbril met hoornen montuur kwijtge raakt. Waarschijnlijk is de bril uit het raam gevallen. Dierenrijk De Jachthond (Duitse staander) van de heer W. Eikelenkamp, Asterstraat 77c, is dinsdag: van huls weggelopen. Hij i« donkerbruin, heeft twee grijze vlek ken, een kort staartje en luistert naar de naam „Leda'VWie kan er over deze mooie hond inlichtingen geven? Mevr. Verdoes Mathenesserdijk 291c, heeft voor dp liefhebbers nog een don kergrijs!* kater. Mevr. S. van Vliet, Oost- einde 85, zoekt voor een Jong poesje een goed téhui». taai maar niet betaeken genoeg Advertentie IJl Al waant U zich midden in dè zomer..,, ai vindt U het nog zo warm... tóch leven we in de maand September en is de kachel aan voor U het weet. En als de koudere dagen komen, waar grijpt U dan het eerst naar Een shawl, als het 's avonds frisser wordt-een shawl als het regent - een shawl voor de koude ochtend. Nu, wij hebben shawls. .10.000 stuks, een hele fabriekscollectie, alles wat er lag. De totale voorraad bedoeld voor dit najaar, van een fabrikant die met malaise-gedachten rondliep en er geen gat meer in zag. td(ioe*cn L*# ee Zaterdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze dui zenden shawls, in tientallen kleuren en dessins, door elkaar voor één prijs, voor (Van een onzer verslaggevers) Donderdag heeft .kapitein, ter zee. J. M. Vos in Den Helder het com mando over de kruiser 'De Zeven Provinciën' overgedragen aan kapi tein ter zee P. Cool. De Marvo deelt ons mede, dat deze overdracht geen verband houdt met het oniangs vastlopen van de kruiser in de Helderse Havenmond. De kruiser is in de loop van de dag uitgevaren om in Amsterdam deel te gaan nemen aan de vlootschouw. Naar verluidt is het de bedoeling, dat kolonel Vos binnenkort smaldeel, commandant zal worden. En plotseling realiseert heel het land zich, dat er iets niet klopt. De Expo zat namelijk op het kantje af de 35 miljoen bezoekers halen, die de bcroepscijferaars steeds als het absolute minimum hebben beschouwd. Er is geen sprake meer van veertig miljoen, laat staan van vijftig! Verbaasd vraagt de Belg-van-de- straat zich af: wat nu? Is hem niet maandenlang verteld, dat de Expo een onmetelijk succes was? Het antwoord: de Expo was een succes, inderdaad. Artistiek en orga nisatorisch. het is algemeen erkend. Maar de toeloop gaat tegenvallen, desondanks. Wel waren de daggelden hoog, zelfs iets hoger dan verwacht werd, maar op één punt zijn de be rekeningen faliekant fout gebleven. Op zogenaamde 'topdagen.' zeiden de cijferaars zou de Expo van een half miljoen tot één mil joen bezoekers te verwerken krijgen. En toen op 1 mei w e r k e 1 ij k bijna een miljoen mensen over de Heizel- vlakte liepen, kreten de deskundigen triomfantelijk: 'Zie je wel!' Edoch: nooit heeft men meer de top van de le mei gehaald. De le mei bleek een uitzondering, waarschijnlijk veroorzaakt door de enorme manifestatie, die de socia listische beweging in Brussel op touw had gezet met bezoek-aan-de- Expo tot slot. Geen top tijdens de pinksterzon dagen. geen top op de zondagen van 15 juli tot 15 augustus. Angstig regel matig bleef, ook op die vakantie hoogtijdagen het elektronisch Expo- brein een uitkomst van rond 275.000 geven. Het einde van de Expo zal nog een triest gevolg hebben, waarover de publieke opinie zich vrij ernstige zorgen maakt. Enkele duizenden per soneelsleden van de Expo zullen werk loos worden. (Van een onzer verslaggevers) Een meevaller voor de Kijk u rijk-winnaar A. Kromhout uit Beet gum, die vorig jaar ƒ239.000,in de wacht sleepte en voortdurend met de fiscus in de clinch heeft gelegen of hij er nu al of niet 155.000,belasting van moest betalen. Het hoeft niet. De minister van Financiën heeft het advies van de inspecteur van belastingen te Leeuwarden om in cassatie te gaan op de uitspraak van het Leeuwarder Gerechtshof, niet opgevolgd. Hjj had tot vandaag de tijd ervoor. Zoals bekend besliste het Ge rechtshof op 6 juni in het geding tussen fiscus en winnaar, dat de prijs niet belastbaar is. Het Gerechtshof achtte het gok-element te groot bij deze prijsvraag om van inkomsten uit arbeid te kunnen spreken. Andere prjjvragen vroegen slag zinnen en daar zat wel denkwerk aan vast, aldus het arrest. Maar dc inspecteur betoogde dat hier. hoezeer het gok-eiement ook aanwezig was, de mensen die aan de prijsvraag deelnamen toch een dienst bewezen aan het concern dat de prijsvraag had uitgeschreven. Ze haakten in op de reclamecampagne. De inspecteur had bovendien met twee andere personen de goede oplossing weten te beredeneren. Toen ze een proef op de som na men zagen ze kans elf van de twaalf vragen „door zuiver denk werk" goed te beantwoorden. Toen we de winnaar belden om zijn reactie te vernemen bleek hij niet thuis. Hü was naar Den Haag, vermoedelijk om de minister te gaan bedanken. Want hij is nu eindelijk uit de zorgen In een gisteren aan de Soeda- nese regering te Kartoem overhan digd memorandum, verklaart de Egyptische regering zich bereid tot onderhandelingen met Soedan over de verdeling van het water van de Njjl, Gewe'iig zijn de stroppen, die de Beir „ae regering gaat lijder door exploitatiekosten op de speciaal voor de Expo gebouwde motels. Motelexpo, de bordpapieren, dure xnonsteronderneming dicht bij de ten toonstelling, werd gebouwd met een .regeringsgarantie voor een bezetting van minimaal tachtig percent. Motel expo heeft op géén stukken na de vijftig percent gehaald, het is geen enkele nacht vol geweest. (Van, een omar verslaggevers) Na een spannende achtervolging, waaraan tientallen voorbij gangers deelnamen, is donderdagmiddag in de Rembrandtstraat te Zaandam een op heterdaad betrapte inbreker gegrepen. Het bleek de 33-jarige fabrieksar beider G. P. G. uit Amsterdam te zijn, geen onbekende van de politie. Hij heeft zich al eerder aan mis drijven schuldig gemaakt. De Amsterdammer heeft aan het begin van de middag getracht in te breken in een woning aan de Westzij te Zaandam, waarvan de bewoonster onlangs is overleden. Hij werd daar bij betrapt door een dochter van een van de buren. De achterdocht van het meisje werf gewekt, toen zü de onbekende rond het leegstaand huis zag scharrelen. Zij waarschuwde haar verloofde. Toen het tweetal b(j de woning poolshoogte ging nemen, bleek dat de man zich intussen door het in drukken van een ruit toegang had verschaft tot de woning. Op het mo ment. dat hij de beide buren zag na deren, nam hij de benen. Aanvankelijk leek het er op, alsof G. aan zijn achtervolgers, die steeds in aantal toenamen,..zou ontkomen, want hü wist een stuk opgespoten land achter de Westzij te bereiken. Hoewel op alle straten en paden die op het land uitkomen het publiek zich posteerde, ten einde de vluchte ling in te sluiten, slaagde G. er büna in via het Blauwe Pad te ontsnap pen. In de Rembrandtstraat moest hij zich evenwel dodelijk vermoeid door het draven en klimmen overgeven. De nieuwe Franse grondwet van de Gaulle waarover het Franse volk en de overzeese gebiedsdelen zich op 28 september zullen uit spreken, is vandaag in het staats blad gepubliceerd. De voornaamste punten volgen hier in kort bestek. PRESIDENT. De president van Frankrijk en van de gemeenschap waartoe de overzeese gebiedsdelen kunnen toetreden krijgt zeer grote bevoegdheden. Hij benoemt de minis ter-president en in overleg met deze ook de ministers. Hij wordt gekozen door een kiescollege bestaande uit alle parlementsleden, leden van pro vinciale en gemeenteraden (in totaal 75.000 mensen). De. president heeft het recht de kamer te ontbinden na overleg met premier en kamervoorzit ters. In noodgevallen neemt hij na overleg met dezelfden alle macht in handen. President sluit verdragen zonder goedkeuring van kamer. REGERING. „De regering bepaalt en leidt de politiek van het land." Ministers kunnen geen parlementslid zijn. PARLEMENT. Komt twee maal per jaar bijeen, zittingen duren sa men 5% maand. De kamers hebben wetgevende bevoegdheid op gebied van burgerrechten en vrijheid, na tionaliteit, misdaad en straf, belas tingen nationale defensie, onderwijs, arbeidszaken en sociale zekerheid. Deze wetten geven het kader aan waarbinnen de regering haar beleid bepaalt (machtigingswetten). De re gering treedt af na een motie van wantrouwen, aangenomen dóór meer derheid van alle kamerleden (dus niet alleen aanwezige leden). GEMEENSCHAP. Er wordt een gemeenschap (communauté) gesticht, soort federatie van overzeese gebieds delen. die'eigen organen zal hebben. Overzeese rijksdelen kunnen onaf- hankelyk worden, indien lokale par lement daartoe besluit en volksstem ming uitspraak bevestigt. (Vervolg van voorpagina) In zyn rede gaf de Gaulle een uiteenzetting van de nieuwe grond wet. Deze moet de president van de republiek grotere bevoegdheden geven en een „gemenebest" maken van Frankrijk en zijn overzeese gebieds delen. Niettemin iaat de grondwet de mogelijkheid open, dat de overzeese gebiedsdelenzullen uittreden. Dit geldt echterniet voor Algerië, dat als een dcei van Frankrijk wordt beschouwd. In het ontwerp is, sedert het enige tijd geleden bekend is geworden, slechts één belangrijke wijziging aan gebracht: het parlement zal zelf, by organieke wet, bepalen welke wet gevende bevoegdheden het wil hou den en welke aan de regering worden overgedragen voor regeling bij de creet. Het oorspronkelijke ontwerp had bepaald, op welke punten precies de regering bevoegd zou zQn en op welke het parlement. Advertentie I.M. Juist nu het voor iedereen op de dubbeltjes passen geblazen is. is het zaak voor iedere huis moeder om zuinig te zijn op haar „goeie spullen". Dan zijn er schorten nodig, geen kleine schorten, maar royale maten, die vlekken en vetspatten voorkomen, maar voor prijzen die te betalen zijn. Zaterdag beginnen wij met de verkoop van een grote fabrieks- voorraad schorten: Fantasieschorten, die normaal voor 4.25 verkochc worden, grote royale maten, waar U helemaal ingaat, in leuke meer- kleurige dessins. Originele verpleegsters-schor ten met 2 zakken, gemaakt van een prima kwaliceit graslinnen in de maten 38 t/m 52, aan beide zijden te dragen. BOEDAPEST (ANP) Cockie Gastelaars heeft vrijdagmorgen, als eerste zwemster van de 4 x 100 meter vrfje slag estafette, in de series van dit nummer haar Europese record op de 100 meter vrije slag verbeterd en gebracht op 1 min. 3,6 sec. Het record stond sedert 17 mei 1958 op haar naam, toen zü in Blackpool tot 1 min. 3,9 sec. kwam. Zaterdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze beide soorten schorten, door elkaar één prijs. voor voor De vierde spreker, een communist zweeg hierover. Een linkse socialist ried de aanwe zigen aan weer aan het werk te gaan. 'Denk eraan, wij gebruiken geen ge weld.' zei hij. Na afloop van de. meeting, waarin werd aangedrongen op 'gematigdheid, verantwoordelijkheid en rijpe manne lijkheid,' begaven enige honderden mensen rich naar het huls van de Britse ambassadeur. Er werd echter niet met stenen gegooid. Algemeen wordt nu toegegeven dat de Engelse trawlers bijzonder weinig vis vangen. De vissers vinden maar weinig troost in het besef dat zij vechten voor het principe van de vrije zee. Hun humeur wordt er niet beter op als zij denken aan hun persoonlijk gewin: zij krijgen per opbrengst uit betaald. Nauwelijks vrolijker gestemd zijn de journalisten aan ooora van ae vissers- en oorlogsschepen: zij verve len zich stierlijk. In de loop van gisteren hebben zich op zee geen nieuwe incidenten van betekenis voorgedaan. Alleen heeft het Engelse oorlogs schip Russel gerapporteerd dat het bij'na is geramd door de IJslandse kanonneerboot Aegir. Het bleef ech ter bii bijna. De Deense regering zal Engeland dringend verzoeken onmiddellijk be sprekingen te beginnen over de'vis serij grenzen van de Far öer eilanden, wordt uit Kopenhagen ver nomen. Deze kwestie is urgent geworden, omdat de mogelijkheid bestaat dat honderden buitenlandse vissersche pen binnenkort de IJslandse wateren verlaten wanneer het ondoenlijk blijkt, daar te vissen. De Britse vis sers in hun werk gehinderd door de aanwezigheid van Engelse en IJs landse marinevaartuigen hebben tot nu toe zeer weinig vis gevangen. Denemarken vreest dat zij hun ge- luk bjj de Far Öer eilanden zullen H beproeven wat voor de bewoners, die evenals de IJslanders vrijwel geheel van de visvangst afhankelijk zijn, een ramp zou betekenen. (Van een onzer verslaggevers) „Het spijt me, mevrouw, maar uw buffel mag Voorlopig niet van boord. Aan uw papieren ontbreekt de ver klaring, dat het dier afkomstig is uit een gebied, waar zich de laatste zes maanden geen enkel geval van mond en klauwzeer heeft voorgedaan." Een inspecteur van de Veeartse- nljkundige Dienst moest donderdag middag deze teleurstellende medede ling doen aan mevrouw C. van Wijn- gaarden-Kohl uit Soerabaja, een jeugdigeslanke verschijning met bruine ogen en een matbruine huid. Deze repatriante had haar talrijke levende have naar Nederland meege nomen. Op het voorschip van de „Japara" van de Koninklüke Rotterdamse Lloyd stonden kooien met haar 91 vogels (kakatoes, edelpapegaaién, lo- ri's en kleinere soorten), hokken met haar drie honden en, in een geïm proviseerde stal, haar lievelingsdier, de Jonge buffel Basso. Teleurgesteld was ook de vertegen woordiger van Wassenaars Dieren park. die had gehoopt dat hü de zorg voor Basso nog diezelfde middag van mevrouw Van Wyngaarden kon over nemen. Naar hü ons zei, heeft deze dierenvriendin de vogelverzameling aan Wassenaars Dierenpark ten ge schenke gegeven en rich ook bereid verklaard afstand van de buffel te doen. Basso is geen gewene buffel. Hij behoort althans naar werd meege deeld tot het kleinste buffelras ter wereld, de anoa's, die alleen op Ce lebes in het wild voorkomen, so lang het nog duurt. Enkele verwante ras sen zijn al geheel uitgestorven. Een volwassen anoa is nog geen meter hoog, zodat hij aanspraak mag maken op de betiteling „dwergbuf fel". De nauwelijks een jaar oude Basso leek ons al iets hoger dan een meter, maar we hebben niet gepro beerd zyn schofthoogte nauwkeurig te bepalen. Hij kreeg zo veel bekyks. dat hij er een beetje nerveus van werd aan zyn touw rukte en luid en verontwaardigd loeide. Ik bezat ook een orchideeënverza- meling; die heb ik in Singapore ver stuurd. De vogels gaan naar Wasse naar en de honden komen onder dak in het Nationaal .-Dierenpark voor zwerfdieren bij Amerongen." lijn en 's middags los. We hadden in Op de kade zagen we een vracht- Soerabaja een echt oud-Indisch huis auto van het Dierenpark Wassenaar, met een grote achtertuin, waai- de groot genoeg voor het transport van Mevrouw Van Wijngaarden op de „Japara" met haar lievelings buffel Basso. Zij mocht van boord, hij niet. volières en de hondehokken stonden. Als er mensen op bezoek kwamen, zeiden ze altijd: „Lieve help, wat hebben jullie een boel dieren!" Basso is een stierkalf. Als ik een Rank gebouwd koetje voor hem had kunnen krijgen O zou ik het naar ook in Nederland Basso is veel ranker gebouwd dan een karbouw. Hij heeft een (voor een buffel) fijnbesneden kop met grote donkere ogen en zeer kleine opstaan de horens. Zün zwartgrüze en donker bruine huid met 'n sneeuwwitte bles glanst van gezondheid. We kunnen best begrijpen, dat mevrouw Van Wijngaarden aan dit mooie dier ge hecht is. „Een fialf jaar geleden heb ik hem gekocht." vertelde zy. ,Hy liep bü ons in de tuin, 's morgens aan de zou ik het paar ook in Nederland hebben willen houden, maar wat moet je nu alleen met een stier? „Het heeft me veel moeite gekost, de nodige uitvoerpapieren te krijgen. Dat hij zonder dat mond- en klauw- zeerpapier niet in Nederland zou worden toegelaten, wist ik helemaal niet. Hoe kom ik nn aan zo'n verkla ring? Ik hoop, dat er een oplossing wordt gevonden. Misschien blijft de „Japara" maar een paar dagen in Rotterdam, en wat dan? een klein model buffel. De wagen is zonder Basso teruggereden. *s Avonds is het dier onderzocht door een kenner van wilde buffel- en rundersoorten. Hij bevestigde ons vermoeden, dat Basso te groot is voor een anoa. De schofthoogte be draagt minstens een meter twintig en de oren zijn ook te lang. „*t Is een aardig dier om te zien, maar raszuiver is het in geen ge val!" verklaarde deze deskundige. Waaruit blijkt. dat ook in figuur- iüke zin Basso's papieren niet in or de zijn. (Vervolg van voorpagina) Amerika heeft zonder uitstel mee gedeeld, dat het de uitbreiding van de territoriale wateren van commu nistisch China tot twaalf mijl niet erkent. Ook Groot-Brittannië, dat communistisch China heeft erkend, zal het eenzijdig bestuit van China waarschijnlijk niet aanvaarden. Radio Peking had in zyn verkla ring over de uitbreiding van de ter ritoriale zone herhaald, dat de 12- mijlszone geldt voor „alle gebieden van de Chinese Volksrepubliek". Communistisch China beschouw* Formosa en de andere eilanden in ae nabijheid van het nationalistisch ge bied van Formosa ais „eigen gebied". De Prawda, het Sowjetrussische partyorgaan, heeft herhaald, dat de Sowjet-Unie communistisch China zal steunen „met alle middelen". De Sowjet-Unie, aldus de Prawda, kan niet toestaan, dat Amerika militaire voorbereiding treft in de wateren van de Stille Oceaan „die ook de Ameri kaanse kusten omspoelen". LONDEN (AP) Een waarschu wing aan het westen, niet ter wille van de Chinese kusteilanden het risi co van een oorlog te lopen, is gisteren geuit door Sir John Sïessor, de vroe gere stafchef van de Britse lucht macht. Hij noemde Matsoe en Quemoy „onverdedigbaar", evenals Hongkong. Formosa moet volgens hem onder de beheerschapsraad der VN komen te staan totdat de bevolking kan be slissen of zij een onafhankelyke staat dan wel een deel van China wil wor den.

Het Vrije volk | 1958 | | pagina 2