Onderzoek in Schiedam naar lokale vervoersbehoeften GEMEENTERAAD VRIJDAG BIJEEN Poortwachter voor IvAO Ook Vlaardingen gaat polio-patiënt help en Afdeling Polio-fonds zal met acties komen Vanavond wordt t toernooi beslist I Discussie-avond blijft zonder enige discussie Maasstedenwedstrijden 'kyu' in Vlaardingen i i 4 I I I NVV-vrouwen tien jaar verenigd Cadeauregen bij Vriendenkring Ontspoorde auto houdt trein op Prachtig iverk wordt reeds verricht Om kampioenschap 5e klas lïbre Wat zij vingen Nutsvergadering te Maassluis slecht bezocht a ff Reijnders-Vinken kampioenspaar bridge 1958 Veilingnieuws Reelasseringsdag Zeelieden vergoeden schade na rnzie Ook scheidsrechters kunnen trainen Klinkende zege voor Schiedamse Boys Rotterdams Toneel met 'Spotgeesten5 Tijdens judo-kampioenschappen: Redr ijf sklaverj as Wisselkoersen Met hiel in mei Raadscommissies Excelsiomieuws Hengellweekamp Gevonden op straat 'ff 4 m n .'I HET VRIJE VÓLK WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1958 (Van een onzer verslaggevers) Vrijdagavond komt het voorstel in de raad om een onderzoek te laten insteken naar de lokale vervoersbehoeften in de ge meente Schiedam en daarvoor een krediet van ƒ3500 uit te trekken. In 1949 verleende het gemeentebestuur aan de RET vergun ning voor de uitoefening van een beperkte autobusdienst bin nen de gemeente Schiedam voor een tijdsduur van tien jaar. Deze vergunning loopt op 31 mei 1959 af en zal door een nieuwe moeten worden vervangen. PAGINA 4 Woningbouw Speelplaatsen I (Van een onzer verslaggevers) U kent ze waarschijnlijk wel. De kinderen, die aan polio myelitis lijden. Of ouderen, die in hun jeugd kinderverlamming hadden. Ook in Vlaardingen gaat men nu iets voor deze mensen met grote lichamelijke gebreken doen. Gisteravond is in de dakterras-zaal van het JKolpabad een afdeling Vlaardingen van het Prinses Beatrix Polio Fonds opgericht. Een afdeling, die binnenkort wel van zich zal laten horen. Er wordt reeds enkele jaren lang door de afdeling Zuid-Hol land van het Polio-fonds, dat de naam van kroonprinses Beatrix meekreeg, prachtig werk verricht. Prachtig werk, dat als re sultaat een gelukkige en blijde lach op het gezicht van het kind, dat zich nauwelijks of niet voortbewegen kan, tovert. Prachtig werk, dat als resultaat heeft, dat voor een groot aantal van de 2000 polio-patiënten, die Nederland nog kent, de zon weer doorbreekt. Revalidatie Spontaan Vaste werkkring s(i '■z «I SI vl •;rl "t n ?1 M i;ï (Van een onzer verslaggevers) Het IvAO afdeling Schiedam heeft gisteravond in het Volksgebouw zijn eerste bijeenkomst van dit seizoen gehouden. De heer J. E. Nahuisen, bij de lezers beter bekend als Poort wachter, hield er een inleiding over zijn rubriek Ontmoetingen aan de Poort van Europa. Op geestige wijze vertelde de heer Nahuisen onder meer over het ont staan van deze rubriek, nu zeven, jaar geleden. (Van een onzer - verslaggevers) Het kampioenschap bridge van Schiedam 1S58 is na twee avonden ijverig kaarten in Musis Sacrum door het paar ïteijnders-Vinken gewon nen. De voorzitter van de Schle- damse Gemeenschap, de heer M. Hoil reikte hen de wisselbeker uit, voor de tweede maai, want ook vorig jaar werd dit paar kampioen. De eerste drie paren zijn: Re(jn- ders-Vinken met 84 punten, Meul- stee-Puijl 73 punten, mevr. Reeser- W, van der Tuuk 65 punten. De heer Holl dankte de wedstrijd leider Aamoudse voor zijn prima lei ding en overhandigde hem als blijk van erkentelijkheid een fles Schie dams nat. De Schiedamse NVV-Vrouwenbond viert woensdag 8 en donderdag S oktober het tienjarig bestaan met twee feestavonden in het Volksge bouw. Op beide bijeenkomsten sullen eigen ieden het blijspel van Jan Lou- wes „Wittebroodsweken" opvoeren. Op de eerste avond houdt de bonds- voorzitster mevrouw N. Kranenburg- Klein een toespraak en donderdag spreekt de heer J. Scheffers. Aanvang van beide avonden halfacht. De commissie van het instrumen tenfonds van de Schiedamse inond- harmonikavereniging Vriendenkring heeft op het 32ste jaarfeest in het Voiksgebouw getoond, waarvoor leden en donateurs zo lange tijd dubbeltje voor dubbeltje hebben gespaard. De commissie kwam wel bijzonder royaal over de brug: nieuwe instru menten voor het orkest, een enve loppe met inhoud voor de VBK-band, een stel microfoons met versterker en luidsprekers voor de hele vereni ging en een ingelijste foto van het orkest voor oud-voorzitter „opa" Ter- brugge. Voorzitter H. Terbrugge toonde zich in zyn dankwoord bijzonder in zijn schik met zo'n commissie, die zoveel ijver aan de dag heeft gelegd en het geld zo doelmatig wist te besteden. Commissie-vooruitter Prein en pen ningmeester De Raat werden tot lid van verdienste benoemd. Alle com missieleden kregen trouwens een aan denken. Na deze regen van cadeau's musi ceerde het VDK-orkest en vervol gens zorgde het cabaretgezelschap Vink voor een ware feeststemming. Een geanimeerd bal besloot het ge slaagde jaarfeest. De met de autobusdienst samen hangende vraagstukken zijn aller minst eenvoudig en kunnen alleen maar met behulp van deskundigen worden opgelost. Daarom hebben B. en W. contact opgenomen met het Economisch Technologisch Instituut voor Zuid-Holland te Rotterdam, dat zich bereid heeft verklaard een der gelijk onderzoek te willen verrichten. Het Instituut stelt zich voor in het uit te brengen rapport de onder staande indeling te volgen: 1. beoor deling van de huidige situatie; 2. be schouwing van enkele alternatieve mogelijkheden om in de toekomst aan de vraag naar openbaar personenver voer te voldoen, daarbij inbegrepen een waardering van In de raad naar voren gebrachte wensen; 3. con clusie ten aanzien van de wenselijke vervoersverbindingen in de nabije toekomst. Bi) het opstellen van het rapport zal er rekening mee moeten worden gehouden, dat het i.vjm, de begro tingsbehandeling omstreeks novem- ber .gereed dient te zijn. De raad zal zich ook uitspreken over de bouw van 412 woningen in Nieuwland ten oosten van de Nieuwe Damlaan, waarvan de stichtingskos- ten zullen bedragen ƒ10.481.333,83, welk bedrag is begrepen ln het voor de bouw van 884 woningen verleende krediet van 18.595.000, B. en W. stellen dienaangaande tevens voor om uit 's Rijks kas op de voet van de woningwet een jaarlijkse bijdrage in het exploitatietekort van de 412 woningen van ƒ170.975,20 te aanvaarden en om jaarlijks een be drag van 7% van de op het tijdstip van storting geldende jaarhuur te storten ln het reservefonds van de woningwetbouw. Het complex van 412 woningen is ontworpen door architect E. F. Groos- man te Rotterdam en omvat: 4 wo ningen met 1 slaapkamer, 192 wo ningen met 2 slaapkamers, 176 woningen met 3 slaapkamers, 12 wo ningen met 4 slaapkamers en 28 wo ningen met 5 slaapkamers. Voorgesteld wordt om een krediet van ƒ19.700,te voteren voor de aan leg van tuinen met eenvoudige kin derspeelplaatsen bü het complex van 136 woningen ten oosten van de ROTTERDAM Coöp. tuinbouw veiling der Zuidhollandse Eilanden GA. van 23 september. Aardappelen 4—10 per kg; andijvie 7—8 p. kg; bloemkool 1116 p. st.; sperciebonen 2549 p. kg; snijbonen 32—1,07 p. kg; pronksnybonen 29—39 p. kg: sla 3,007,50 p. St.; komkommers 920 p. St.; witloi A 45—96 p. kg, B 30—50; kroten 4—13 p. kg; rodekool 714 p, kg; gelekoo! 514 p. kg; groenekool 8—14 p. kg; uien 2—13 p. kg; was- peen 10—16 p. kg; gr. peen 610 p. kg; prei 12—21 p. kg; spinazie 2142 p. kg; selderij 48 p, bos; peterselie 25 p. bos; stokprinsesseh 2955 p. kg; tomaten A 31—53, B 4—50, C 20 —45, CC 20—21, Zacht fruit: Muskaat v. Alex 1,37 —2,17 p. kg; aiicante 1,36—1,63 p. kg; frankenthaler 1,441,65 p. kg; ana nasmeloen 5089 p. St.; suikerme- loen 4379 p. St.; netmeloen 3051 p. kg; golden champion 1,52—1,65 p. Hard fruit.resp. St, St, St, H H, H, H, K: Beurré Hardy 4854 p. kg, 48—11, 49—13, 47—49, 47—48, 43—46, 45-49, I 39—41, II 21—41, K 10—'8; Bonne Louise: 3847, 3640, 23—39, 31—43, 23—39, I 17—23, II 14—33, K 9—24; Légipont: 36—38, 28—38, 26 32, 28—30, 26—30, 22—35, 127—30, II 12—26, K 9—23; Triumph de V; 57, 58, 58, 42—50, 46—47, 35—49, 148—51, n 2942, 3840; Conférence: 26—29, 24—27, 19—23, 28—32, 26—31, 22—25, I 22—26, n 15—18, 12—20; James Grieve: 38—52, 33—41, 29—38, 27—40, 30—38, I 30—40, n 25—33, 18—36; Ellison Orange: 3745, 3536, 34—36, 20—35, 12—32, I 19—38, H 18—25, 16 32; Cox's Or,: 2223, 3639, 4042, 18—33, 43—46, 38—42, 32—36, 13—28, I 36—38, H 19—25, 15—33; Malik's Codlin: 22—23, 19—21, 22—24, 20—23, 16—19. I 25—38, H 10—12, 11—17; Transp. de Cr.: 2829, 2022, 2428, 18—23, II 16—19, 6—19. Wederom zijn de nodige voor bereidingen getroffen om, evenais elders ln ons land, ook weer in Schiedam de Nationale Redasse- rmgsdag te organiseren, welke ge houden zal worden op zaterdag. Op deze dag zal een grote col lecte worden gehouden, waarvoor, naar wij hopen, een groot aantal collectanten zich zal melden. Vele handen maken licht werk en juist omdat een groot nationaal belang wordt gediend (alle gezindten ver lenen hun medewerking), is aller hulp noodzakelijk. Van heden af zullen de bekende intekenlijsten worden aangeboden, teneinde het toch nog altijd zo nodige reclasseringswerk te steu nen. Om aan deze reclasserings- actie meer bekendheid te geven, is een comité van aanbeveling ge vormd, waarin onderstaande per sonen zitting hebben, te weten: Mr. J. W. Peek, burgemeester: H. Sabel, wethouder; mr. P. v. Bochove, wethouder; mr. J. M. J. v. Kinderen, wethouder; Th. J. L. v. d. Berg, wethouder; mr. N. J. Post, gemsecretaris; K. Rypma, comm. van politie; majoor M. Souverein, Leger des Heils; J. Oostlander, dir. Gem. Soc. Zaken; ds. W. A. Kryger, ger. pred.; ds. J. D. Smids, Ned. herv. pred.; ds. C. Vonk, ger. pred.; ds. S. G. v. d. Haagen, evang. luth. pred.; ds. J. A. Hebly, Ned. herv, pred.; deken Rijnen; mr. P. B. Cos, kanton rechter; J. H. v. d. Berg, dir. Gem. ziekenhuis. De 40-jarige Belgische automobi list N. E. M. is vannacht met zijn auto vlak bij een. spoorwegovergang in VI aardingen tussen de spoorails terechtgekomen. Dat gebeurde met zoveel geweid, dat de bestuurder van de auto licht gewond werd, De auto is zwaar beschadigd. De trein, die om zeven minuten over twaalf uit Vla&rdlngen Centraal in de richting Hoek van Holland moest ver trekken, heeft tien minuten op het station moeten wachten. De automobilist verklaarde later, dat hjj op de spoorwegovergang Pa rallelweg-Delftgauw als gevolg van de duisternis en de neerstriemende regen plotseling geen zicht meer had. M„ die de overweg nog nooit over gereden was, kwam als gevolg van dit alles tussen de rails terecht. Het duurde even voordat de zwaar beschadigde auto was weggetrokken. Het NS-personeel op het station Vlaardingen was tijdig van het on geval op de hoogte, zodat de treinen op tijd konden stoppen. (Van onze sportredactie) De vraag, welke speler dit jaar het persoonlijk kampioenschap 5e klasse libre van het district Schiedam op z(jn naam zal krijgen, zal vanavond pas, dus op de laatste speelavond, door het resultaat van de party tussen de kanshebbers Knipscheer en Breederveid beantwoord worden. Nu de spanning tot de laatst te spelen party, niet alleen gehandhaafd, doch zelfs vergroot wordt, draagt dit ontegenzeggelijk by tot de belangryk- heid en het succes van de gehouden kampioenswedstrijden. Breederveid met de volle winst uit alle partijen, zal ontegenzeggelijk zijn laatste party tegen zyn rivaal Knip scheer, met een grote dosis zelfver trouwen gaan spelen, doch dient er rekening mee te houden, dat Knip scheer, met slechts één verliespartij, een niet te onderschatten tegenstan der is. Er zal dus wel grote belang stelling zü'n voor deze laatste party. Gisteravond hebben de beide kam pioenskandidaten de door hen te spe len party gewonnen. Knipscheer had het tegen Verhey niet zo moeilyk, doch had toch nog 46 beurten nodig om zyn party te winnen, Verhey, die het slechts tot 30 bracht had wel wat pech, want vele zeer goede oplossin gen ln uiterst moeiiyke situaties, gin gen door millimeteren verloren. Drie Deense zeelieden, die te diep in het glaasje hadden gekeken, heb ben gisteravond in een café aan de Parallelweg in Vlaardingen de boel kort en klein geslagen. De vechtpartij liep voor de café houder niet eens zo slecht of, want nadat zy de aangerichte schade be taald hadden, keerden de zeelieden per Spidoboot naar hun schip terug. De training voor leden van de Vlaardlngse Scheidsrechtersvereni- ging is begonnen. Iedere donderdag avond om acht uur heeft die training (te beginnen om acht uur) op het Hollandiaanterrein in Vlaardingen plaats. De training van al die scheids rechters staat onder leiding van trai ner Schilderoord. De Vlaardingse Scheidsrechtersvereniglng gaat van hefe standpunt uit, dat „willen de scheidsrechters tydens het weekeinde van hun wedstrijd een goede en pret tige maken, dat dan de goede licha- meiyke conditie in de eerste plaats komt." Het bestuur van de scheids rechters verwacht donderdagavond dan ook alle scheidsrechters, die in schreven! De Schiedamse Boys hebben weer een grote overwinning behaald. Met 8o sloegen zy de Abbenbroekse Boys. Het was na tien minuten al 2—0 door Bonte. De Schiedammers bleven daarna het doel van hun gas ten maar bombarderen met ais resul taat twee strafschoppen, waarvan Pasztjeck er een feilloos benutte. Breederveid maakte er voor rust nog 40 van. Na de thee was het Schie damse overwicht meer dan duidelijk, de actieve Bonte maakte toen nog vier doelpunten. Het Rotterdams Toneel geeft don- derdagavond in het Passage-theater een on voering van „Spotgeesten (Blythê Spirit), een bhjspe! in drie bedrijven van Noel Coward. De regie is toevertrouwd aan Ton Lulz. Aan vang acht uur. De heer G. W. van Westering, van beroep journalist, heeft gisteravond als voorzitter van de afdeling Zuid- Holland van het fonds en als lid van de raad van advies van de landeiyke organisatie, in de dakterras-zaal aan een flink aantal (meest vrouweiyke) belangstellenden verteld, wat het polio-fonds wil zyn. Nederland kent nog omstreeks 2000 poliopatiënten. Dat zyn kinderen en ouderen, die gedeeltelijk of voor het grootste gedeelte verlamd zyn, die armen of benen missen, die vergroei de beentjes of armen hebben. Vele van die patiënten worden ver- pleeegd in revalidatiecentra, die voor al na de epidemie in augustus 1956 overvol raakten. Heel velen ook wor den thuis meestal liefderyk ver pleegd. Of worden belangeloos door anderen verzorgd. De zorg van het polio-fonds gaat natuurlijk uit naar de noden in de revalidatiecentra. De belangstelling gaat ook en vooral uit naar de pa tiënten, die thuis worden verpleeegd. Kinderen en ouderen, die thuis Her derlijk worden verpleegd, maar die praktisch nooit de kans krijgen in net „volle leven" te worden geplaatst. Voor wie het aanschaffen van be paalde dure medische hulpmiddelen of het houden van een „echte" va kantie niet mogeiyk is, omdat het geld ontbreekt. En zo zyn er tientallen voorbeel den te noemen, die vertellen van al lerlei noden en onvervulde wensen. Noden, waaraan de gezonde mens zo snel en gemakkeiyk voorbij gaat. Toch hebben ook deze polio-patiën ten recht op een plaats in de maat schappij. Net zoveel recht op een plaats, die de gewone mens heeft. Het Prinses Beatrix Polio Fonds nu, aldus de heer Westering, pro beert de mensen individueel te hel pen. Het fonds wi! meer biyheid brengen m de harten van de pa tiënten. Het fonds wil ouders van polio-patiënten helpen de zorgen te verlichten. Het fonds wil kortom „helpen waar dat mogeiyk is." Er werd reeds veel gedaan. In Den Haag wordt reeds jarenlang ieder jaar weer een twee dagen durend uitstapje voor polio-patiënten geor ganiseerd, Ieder ïs ingeschakeld. Particulieren stellen zichzelf en auto's beschikbaar voor het vervoer, bedrij ven lenen grote hallen uit voor dit doel, de politie helpt met het groot ste plezier, leerlingen van de huis houdscholen worden ingeschakeld en dat alles om de gebrekkige polio patiënt twee voor hem onvergetelyke dagen te bezorgen. In Den Hag werd een gTote som geld spontaan byeen gebracht om een ziekenhuis voor polio-patiënten te moderniseren. Er werd een eerste speciaal ingerichte auto vervaardigd, waarin polio-patiënten worden ver voerd en.... iedereen helpt mee. De actie voor de polio-patiënten breidt zich uit. Uit alle delen van het land komen berichten van mensen, die hulp willen verlenen. Vlaardin gen zal niet achterbleven. In Vlaar dingen heeft zich gisteravond reeds een groot aantal inwoners aange diend, die „met de daad" willen mee werken een grote nood te helpen ver lichten. Uit dit aantal mensen, dat zich aanmeldde, zal binnenkort een be stuur worden gevormd. Een bestuur, dat ,over alle kerkmuren en poli tieke partyen heen" zal werken, zo als ook het iandeiyke fonds dat doet. Een bestuur dat ook in Vlaardingen acties zal gaan ondernemen en dat ook in Vlaardingen voor de Vlaar dingse polio-patiënten iets zal gaan doen. De mogeiykheid werd gisteravond zelfs al geopperd in de toekomst een „adviesbureau" in te stellen, waar iedereen, ook ouders van polio-pa- tienten, vragen kunnen stellen. Ook de afdeling Zuid-Halland van het fonds is van plan een eigen centraal bureau te gaan inrichten. Een bureau, waarop uitsluitend po lio-patiënten, die -voor dit werk ge schikt rijn, een gesalarieerde werk kring zullen vinden en tegelijkertijd (en wat betekent dat niet voor deze mensen!) een „echte, vaste werk kring"' zullen krijgen. Vee! van deze plannen, die reeds zyn uitgevoerd, vroegen tienduizen den guldens. Guldens, die er dank zij de hulp van velen, van byna ledereen, gekomen zyn. De plannen, die nu nog moeten worden gerea liseerd, zuilen ook weer veel geld gaan kosten. Collectes en acties zullen binnen kort reeds worden gehouden. Een ieder zal er spoedig lets over horen of lezen. En wie nu al aan de slag wil gaan, wie nu ai meer inlichtin gen wenste wie nu al „gegrepen is door de nood, die dank zy hulp van gezonde mensen iets verlicht", kan worden, die kan voorlopig in ieder geval al inlichtingen krijgen by de heer W. P. Droog, werkzaam bij de Sociale Raad in Vlaardingen of by, mevrouw W, G, Nugteren-van Wai- sum. Oranjelaan 48 in Vlaardingen 1 Vangstberiehten van woensdag morgen: VI. 70 8 kantjes; VI, 78 geen vangst; VI. 172 25 kanjtes, nog 60 netten; VI. 20 5 kantjes; VI. 208 4 kantjes; VI. 216 4 kantjes, nog 80 net ten; VI. 91 17 kantjes; VI. 115 geen vangst; VI. 143 weinig; VI. 190 60 kantjes; VI. 14 2 kantjes; VI. 56 34 kantjes; VI. 312 10 kanjtes, nog 30 netten; VI. 12 thuisvarend; VI. 121 150 kantjes; VI. 153 120 kantjes. 22 sept. vertrokken VI. 199, schip per Leen Kuiper; 23 sept,: VI. 79, schipper L. de Jong; VI, 197, schipper K Rog en de VI. 89, schipper Cor Duindam. Breederveid had het tegen Prein veel gemakkeiyker. In 19 beurten had deze speler zijn 50 caramboles reeds byeen, met een hoogste serie van 13, hetgeen hem een moyenne opleverde van 2.63! Prein was door dit sublieme spel van zyn tegenstander blijkbaar wat uit zyn evenwicht en eindigde met slechts 13. Wat de overige partyen betreft, bracht Schra in 40 beurten Ver- mehren een nederlaag toe, hoewel het spel tot ln de 24e beurt geiyk opging. Doordat laatstgenoemde speler hierna dikwyis poedelde kreeg Schra een flinke voorsprong en noteerde in zijn 34e beurt 42 tegen 29. Na nog zes beurten was Schra winnaar. Bezemer haalde nog twee winst punten binnen tegen Van Opstal, welke speler kort na het begin een flinke inzinking kreeg, waarvan Be zemer kon profiteren en een flinke voorsprong kreeg. Wel verkleinde Van Opstal zyn achterstand nog iets, doch hy bracht het niet verder dan 38, De uitslagen van de gespeelde par- Knipscheer 50 50 46 6 1.08 Verhey 50 30 46 4 0.65 Breederveid 50 50 19 13 2.63 Prein 50 13 19 3 0,62 Schra 50 50 40 9 1.25 Verniehren 50 33 40 3 0.82 Bezemer 50 50 46 5 1.08 Van Opstal 50 38 46 5 0.82 MAASSLUIS Nu de activiteiten van het Nutsdepartement Maassluis, Maassluis-Rozenburg en de My. tot Nut van 't Algemeen beneden de ver wachtingen biyven, mag dit voor een gedeelte geschoven worden op de schouders van het bestuur, doch an derzijds is het motief van het be stuur steekhoudend, dat de leden geen belangstelling aan de dag leg gen voor het departement. Het is al jaren zo, dat algemene ledenvergaderingen niet bezocht wor den en zodoende ook nimmer klach ten worden geuit óf pogingen in het werk gesteld worden door de leden om het departement ook te Maas sluis, eventueel met steun van Jon geren, tot meer leven te brengen. De jaarevrgadering, die maandag avond gehouden is, maakte op deze gang van zaken geen uitzondering. Met het bestuur waren in de Nuts- kamer van het spaarbankgebouw slechts negen stoelen bezet hetgeen te betreuren was, daar er enkele pun ten in bespreking kwamen, zoals wij ziging van het reglement en vast stelling nieuwe statuten, die meer be langstelling warad waren. De verga dering moest nu worden gesloten, om dat het vereiste aantal stemgerechtig den niet aanwezig was. Na korte tyd werd de nieuwe evrga- dering geopend en de door het be stuur voorgestelde wijzigingen aan vaard, Alle aftredende bestuuresleden en commissarissen van de Nuts- spaarbank werden herkozen. Ui tde mededelingen van het be stuur bleek, dat de Nuts-bibliotheek goed loopt. Aandacht werd besteed aan de verhouding met het Kunst centrum Vlaardingen. Van enige bin ding was volgens het bestuur geen sprake meer, daar de Vlaardingers zonder voorafgaand overleg de sa menwerking met het departement eenzydig hebben opgezegd. Voorts is besloten de leden een zeer belangryke reductie toe te ken nen voor het by wonen van de opvoe ring van het oratorium „Samson", dat op 11 oktoeber dor het gemengd koor de Verenigde Zangers in de Immanuelkerk gegeven wordt. J§f De bovenzaal van de „Harmonie" te Vlaardingen was gisteravond geheel gevuld met leden van het Humanistisch Verbond en anderen, die veel belangstelling hadden voor de behandeling van het onder werp „Pro of contra de moderne bewapening". Uit dit oogpunt was de bijeenkomst, de eerste in dit winterseizoen, dus uitermate goed geslaagd te noemen. De bromfietsclub Vlaardingen neemt vanavond deel aan de door de AMBO Quickly Delft georganiseerde puzzelrit. De leden vertrekken om 7 uur vanaf het station Vlaardingen- Oost. (Van een onzer verslaggevers) Vlaardingen gaat weer een judofestijn beleven. Zaterdagavond 4 oktober zullen de wedstrijden om het kampioenschap van Vlaar dingen plaatshebben. In de StadsgehoorzaaL Naast die wedstrijden komt er nog een zeer interessant programma. De Eindhovenaar Hein Essink, na Anton Gesink Nederlands tweede judo'er, komt met tien of meer tegenstanders een competitie hou den en voorts zal een Vier-Maasstedenwedstrijd worden georgani seerd in kyugradenteams. De wedstryden worden georgani seerd door de judoclub Vlaardingen in samenwerking met Sportschool Van Gorsel. De Vlaardingse kam pioenschappen worden gehouden on der de jeugd tot en mat 12 jaar en tot en met 16 jaar. By de senioren over licht-, midden- en zwaarge wicht. zyn de kampioenen bekend, dan maken deze en de algemeen kam pioen van vorig jaar uit, wie zich kampioen „alle klassen" van Vlaar dingen zal kunnen noemen. Voor het eerst ln het Waterwegge bied zullen naast de kampioenschap pen, waarvoor zaterdag selectiewed strijden worden gehouden, wedstry den tussen kyugradenteams worden gehouden, Een team „van dit soort" bestaat uit 1 gele, 1 oranje, 1 groene, 1 blauwe, 1 bruine bandhouder, De teams zullen komen uit vier Maassteden, namelyk vlaardingen, Schiedam, Rotterdam en Maassluis. Deze zog. vier Maasstedenwed- strijd zal zeker aantrekkelyk zUn, omdat enkele weken na deze wed stryden de kampioenschappen van Zuid-Holland en daarna van Neder land voor kyugradenteams worden gehouden. Zoals men weet was judo club Vlaardingen vorig jaar kam pioen van Zuid-Holland en tweede van Nederland bjj deze wedstryden, zodat zij het heie jaar getraind heb ben juist voor dit soort wedstrijden. Als ander hoogtepunt zal men kun nen gemeten van het goede judo van Hein Essink, de 3e dan uit Eindho ven, die een competitie speciaal zai houden tegen 10 of meer tegenstan ders. De NJBB heeft Hein Essink ais tweede Nederlandse judoër, dus naast Anton Geesink, aangewezen om mee te doen in november aan de selectie- wedstryden van Europa voor de as. wereldkampioenschappen in Tokio. Twaalf Europese landen mogen twee judoërs naar deze selectiewed- stryden sturen en de beste tien mo gen op kosten van de Japanse judo- bond aan de wereldkampioenschap pen meedoen. De Schiedamse bedryfsklaverjas- competitie, kortweg SBKO genaamd, is weer begonnen. Uitslagen van de eerste wedstryden in dit toernooi zijn: Afdeling A: BWP-GW 3—3; De Geer—Standaard 3—3; De Spar—Ex celsior 42; VlugGTB 4—2. Afdeling B: Vincent—STW 4—2; De GeerUnique 15; Standaard Excelsior 4—2. GW was vry. Engels pond 10,56—10,565 Amerik. dollar3.77S3,771 Franse frank 89,7089.90 Belgische frank 7.5827,581 Zwitserse frank 86,52486,575 Zweedse kroon 72,94572,995 Duitse mark 90,34590,395 Deense kroon 54,61554,665 Noorse kroon 52,78152,835 Zwitserland (vry) 88.13588,185 Canada 3,87j 3,88~A De 8-jarige Anneke W„ die by haar moeder achter op de fiets zat, raakte gisteren vlak b(j het station Vlaar- dingen-Oost met haar hiel bekneld tussen het wiel van de fiets. Het kind liep een wond aan het been op en is door de GGD naar de Dokter Nolet- stichting in Schiedam overgebracht. Het gesprek tussen de beide inlel ders, mr. A. Stempels en de heer H. Herbers, stond op een hoog peil. Tot een gesprek tussen deze Inleiders en de vele aanwezigen is het echter niet gekomen. Een feit dat door vele aan. wezigen kennelijk hee lerg betreurd werd. zy zaten nl. nog met een groot aantal vragen, waarop zy graag een antwoord, oo kal zou dat zeer waar- schyniyk niet afdoende zyn geweest, wilden hebben. Was er nu echt geen mogeiykheid geweest het onderlinge gesprek voort te zetten, ondanks het feit dat de heer Herbers de vergadering niet verder kon by wonen? Veel aanrakingspunten hadden de betogen van de beide inleiders niet. De heer Stempels gaf zyn visie nl, vanuit het rationele, terwyi de heer Herbers uitging van het emotionele, waaiby zyn persooniyke ervaringen een grote rol speelden. Over een zeer belangrijk punt ble ken de Inleiders het uiteindelijk toch wel eens te kunnen zijn. zy beant woordden de vraag of het geoorloofd is om onder bepaalde omstandighe den te doden bevestigend. De heer Herbers vroeg zich af waar de weg der uitbreiding van de bewapening heen gaat. Bovendien vroeg hy zich af wat. we nu eigenlijk verdedigen. De westerse vryheid is maar zeer betrekkelijk, men bedenke alleen maar hoevelen nog onder sla vernij van de honger gebukt gaan. We zullen de mens duldeiyk moe ten maken, dat hy de schepper van zyn eigen noodlot is, aldus de heer Herbers. De heer Stempels meende, dat er geen principieel verschil is tussen de moderne bewapening en de conven tionele. Beide veroorzaken grote ver woestingen. In elke oorlog zijn er veel gruwelen. De vraag is hoe we aan de inter nationale conflicten een eind kunnen maken. Daarby zal voor handhaving van het recht altyd een sterke arm nodig zyn, die zou kunnen bestaan uit een internationaal politieleger, dat internationaal gehanteerd en ge controleerd moet worden. Mr. Stempels is hoofdredacteur van de NRC en de heer Herbers is docent aan „De werkgemeenschap", een voortzetting van de „Werkplaats" van Kees Boeke. MAASSLUIS In de vergadering van donderdag gaat de raad van Maassluis de leden benoemen van de raads- en andere commissies. Er komt een nieuwe commissie by, met het oog op de ontwikkeling der gemeente. In verband met de ligging in het gebied van de Maasmond en de vele problemen met betrekking tot de stadsuitleg Is het zeer gewenst, aldus B. en W„ een nieuwe commis sie van bijstand in te stellen onder de naam „Commissie voor de stads ontwikkeling". Naar de mening van B. en W. be hoort in deze commissie elk d,er raadsfracties te zyn vertegenwoor digd. Voorts verdient het aanbeve ling, dat uit de grootste fracties te vens een plaasvervanger wordt aan gewezen. B. en W. stellen voor in de com missie te benoemen: mevr. J. C, W, Hamakers-d' Achard van Ènschut (arb.), de heren ir. J, C. A. Hoogen- bosch (k.v.p.), A. Ouwenbroek (w.d.), Joh. van Velden (ar.) en A C.Ver- ploegh (c.h.u.). Als plaatsvervangende leden wor den voorgesteld J. Smit (arb.), J. van Gelderen (a.r.) en D, Pons (cli.u.). De burgemeester zal zich met de leiding belasten. De Droppingrit van de Brom fietsclub Vlaardingen kan geen door gang vinden, omdat er een te klein aantal inschryvingen is. Donderdag as. is het dan de openingsavond Klaverjassen voor iedereen in het clubgebouw van De Hollandiaan in Park ,'t Nieuwelant. Iedere klaverjasliefhebber is weer van harte welkom. Aanvang 8 uur. MAASSLUIS Met elf doelpun ten tegen en slechts twee voor met twee winstpunten uit drie slecht ge speelde wedstryden, deelt Excelsior met enkele elftallen de voorlaatste plaats op de ranglyst. Het gaat zaterdagmiddag naar Zwart Wit '28, dat met vijf punten uit drie wedstryden op de tweede plaats prykt. De Rotterdammers de buteren dit seizoen in de' topklasse van het zaterdagvoetbal en bereik ten verrasende resultaten. De Maas- slulzers kunnen slehcts voor een ver rassing zorgen, indien zy deze oude bekende tegenstanders de punten ontfutselen. Het tot nu toe vertoon de spel houdt echter geen verwach tingen in, dat Zwart Wit het zover laat komen. Het verdere programma is: Excel sior 2—Monster 2; RWH 2—Excel sior 3 en Excelsior 4—Rozenburg 2. Het vijfde elftal is na één wedstrijd weer uit de competitie terug getrok ken. Junioren: Excelsior al—HBSS a; Excelsior b2—Fortuna b3; Germinal b—Excelsior b3; Excelsior cl—Zwalu wen c2 en Fortuna c3—Excelsior c2. MAASSLUIS. De hengelaarsvereni gingen Maassluis en VDL kwamen in het weekeind in een tweekamp. VDL behaalde de overwinning met 1278 punten tegen Maassluis 1090 punten. Er namen 19 vissers aan deel. Het ge heel stond onder leiding van A, J. Bakker. De persooniyke uitslagen werden: 1. D. Berveling 955 gram; 2. Ki. v. d. Heuvel 530 gr.; 3. P. M. Dee- len 440 gr.; 4. S. K. Hammer 450 gr.; 5. N. Boxhoorn 315 gr.; 6. M. Rook 307 gr.; 7. N. C. Buitendyk met 298 gram. WOERDEN Gevonden voorwer pen: Houten step; muntbiljet 1, bruine portemonnaie (ledig); oude duimstok; wit kinderschoentje; groe ne gevlamde vulpen: hoofddoek; licht blauwe vulpen; muntbiljet ƒ2,50; «vitte nylon dameshandschoen. WOENSDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2 en 3 uur: Bridge on the rlver Kwal. MONOFOLE-THEATER 2, 7 en 9 U.: Tempel der verleiding. Apotheek; Bakker, St. Liduln asuaat 38. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM, 10—5 uur: expositie „Gesel van de oorlog". Diversen: MUSIS SACRUM, 8 uur: Personeels- ver. Wilton-FUenoord O. en A.r de Schouwspelers brengen ..Pygma lion". DONDERDAG Bioscopen: PASSAGE-THE.0-.TER, 2 uur: Bridge on the rlver Kwal. Geen avondvoor stelling. MONOPOLE-THEATER, 2. 7 en 9 uur: Tempel der verleiding. Apotheek: Bakker, St. Llduinsstraat 38. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM, 10—5 uur: expositie „Gesel van de oorlog". Diversen: PASSAGE-THEATER. 8 uur; Kath. Kring, Het Rotterdams Toneel brengt „Blythe Spint". ARCADE, .GO uur: St. Ambroslus, feestavond. r5* 9 - ra?

Het Vrije volk | 1958 | | pagina 1