Little Rock stemt tegen integratie Mysterieuze diefstal uit Rijksmuseum Lekkerste shag in Nederland Fransen zetten de Gaulle rotsvast in het zadel GIYZEn ROM Toch leerplicht na 14 jaar als zesde klas nog niet is bereikt Nasser verdeelt grond in Syrië De cijfers Bruidje zegt ,nee Regenkansen nemen toe Marinemaan opgebrand Spreeuwenpraat Gouden penningen gestolen Kachelpijp fout bevestigdtwee doden Onderzoek naar ontgroening in Groningen Tabak-experts geven garantie Vier doden in het verkeer Helclerse mag zichzelf niet meer bedienen Aannemer in café gestoken H UI DC REM E SET VRIJE VOLK MAANDAG 29 SEPTEMBER 1958 PAGINA 3 Doorrijden? LITTLE ROCK (AP, AFP, Reuter). De inwoners van Little Rock, Arkansas, hebben zich zaterdag met grote meer derheid uitgesproken tegen op heffing van de rassenscheiding op de middelbare scholen. 'n Gouden ring HEETMAN - Lijnbaan 92 trmlmzm In drie smaken: voor het gehele gezin I geneest, verzorgt en geeft natuurlijke bescherming Mineurstemming Dat de Paryse communistische Hu- manité maandagmorgen zwaar in mineurstemming is, valt te begrij pen. Een uitgever uit Alphen aan den Rijn heeft Pieter een handvol papiertjes toegestuurd, waarin hfj een boek over de jurisprudentie van het wegenverkeers recht aanprijst. Van Dale vertaalt dat ju risprudentie als volgt: „rechtsopvat ting van de rechter lijke macht, blijkend uit genomen beslis singen," Een voor beeld van zulk een jurisprudentie wordt in die papiertjes ook gegeven. Zo besliste ons hoogste rechtscollege. De Hoge Raad: „Het rijden met een motorrijtuig dwars door een colonne schoolkinde ren, welke doende zijn de door dit motorrijtuig te volgen verkeersbaan over te steken, kan het verkeer in gevaar brengen en is dus op grond van artikel 2svan de wegenverkeers wet strafbaar. Hieraan doet niet af, dat het verkeerslicht, waarvoor ver dachte, omdat het op rood stond, had staan wachten, op groen versprong." Pieter heeft hier dus een voorbeeld van jurisprudentie gegeven, maar eigenlijk wilde ik het daar niet over hebben. In die folder wordt nl. nog opgemerkt: ,Jn het "begin van deze eeuw telde Nederland ongeveer dertig personen auto's. "Wij dachten toen nog niet aan ernstige verkeersproblemen. Thans bezit ons land meer dan 300.000 per sonenauto's en met de vrachtauto's, motorfietsen, scooters en bromfietsen erbij hebben wij een motorvoertui genpark van ongeveer anderhal) miljoen. Deze destijds onvoorstelbare groei van het verkeer over de weg heeft tot gevolg gehad, dat wij heden ten dage in groten getale, hetzij als automobilist of wielrijder, hetzij „al leen maar" als voetganger, dagelijks vele malen met de bepalingen van ons wegenverkeersrecht in aanraking komen.... en soms in botsing. Ieder van ons loopt de kans zich plotseling te zien als eiser of ge daagde in een civiel geding, als slachtoffer van een aanrijding of als getuige of verdachte in een straf proces. Uit de criminele statistiek blijkt, dat door rijks- en gemeentepolitie per jaar gemiddeld rond 800.000 pro cessen-verbaal ter zake van over tredingen worden opgemaakt en dat daarvan rond 550.000 betrekking heb ben op overtreding van de wegenver keerswet en het wegenverkeers reglement." Indrukwekkende en schrikbarende cijfers, dacht Pieter 's ochtends toen hi) die papiertjes bestudeerde. En 's middags? Pieter met enkele anderen te rugkomend uit de Hoeksche Waard zat comfortabel achter in een met zeer matige snelheid rijdende auto. We passeerden de Barendrechtse brug en reden op dat lange rechte stuk weg naar het dorp. Wat is er plezieriger dan zo heerlijk rustig door het polderland te glijden? Weg rust! In de verte verscheen een zwart stipje, dat met angstwekkende snel heid naderde en groter werd Een zwarte, glanzende auto sch x>t als een meteoor op ons af. En wat e-ger was: die auto reed voor een zeer groot deel (en er was voor hem niets te passeren!) op onze weghelft Pieter steigerde rechtop. Onze chauffeur liet een krachtterm ho ren en week het kleine beetje, dat hij nog kon uitwijken, naar de berm. Maar die grote auto kwam recht op ons af. 'n Zucht van pure verlichting steeg uit vier kelen op, toen die tegenligger op het allerlaatste moment naar zijn eigen weghelft schoof en voorbij ons scheerde. De wagen was zeer snel verdwenen, maar ik kon nog net twee lachende kerels zien Ze hadden blikbaar opgewekt zitten converse ren. Pieter is na dat steigeren weer rus tig (zij het met kloppend hart) op zijn achterbankje gaan zitten. Onze chauffeur had nog voor drie minuten krachttermen in voorraad en iemand merkte op, dat het verschrikkelijke ongeluk op de Groene Kruisweg hem in een fractie van een seconde door het hoofd was geflitst. Toen reed er ook een automobilist met twee wielen op de verkeerde weghelft Pieter dacht aan de jurisprudentie van het wegenverkeersrecht. Aan dt wegenverkeerswet en het wegenver keersreglement. Prachtige maatrege len ter bescherming van a en mij. Maar wat doe je ermee, wanneer je plotseling geconfronteerd wordt met een dergelijk onbeschoft weggebruik? Dan kan je strompelend op kruk ken eiser zijn in een civiel geding! Wetten en reglementen: mooi! Maar voorop staat het fatsoen, het behoor lijke gedrag. En. om de week nu niet helemaal somber te beginnen: tot slot van de ze kolom nog een klein stukje juris prudentie van het wegenverkeers recht. Op 4 januari 1932 bepaalde de Hoge Raad: jgegene, die met zijn motorrijtuig voor een gesloten tolboom staat, kan niet voldoen aan het hem gegeven bevel om door te rijden en kan dus niet strafbaar zijn; verdachte vxrdt daarom van rechtsvervolging ontsla gen". Logisch, zouden wij zeggen. Aanbod Aan het bertn van de nieuwe weck hebben wij de volgende aanbiedingen met veel plezier genoteerd: een divan van P. van de CrooewSjkseslngel, een ledikant)® van W. van de Mljnsherenlaan. een dlvarsbed (bestemd) van Van de S. uit de Gouwstraat, een fauteuil van V. uit de Dirck Hoffstraat, vier stoelen (be stemd) van H. van de Putsebocht en een radio (bestemd) van K. uit de Lieve Versehulerstraat. Een kachel (bestemd) hebben wil opgeschreven van E, van het Vlrulypleln. vilt «an Van B. uit de He- bronstrsat, muziekboeken van S. van de Dordtselaan, capsules van Van B, uit de Jacq. Perkstraat, sigarebaudjes en postzegels van T. uit de Couwaelstraat en oog eens postzegels, zilverpapier, bandjes en capsules van V. uit de Blij - venburgstraat. Beisbonnen kregen wij van H. uit '!e Moerkerkestraat, S. uit Botterdam, N. N„ B, van de NesserdIJk en van eeu onbekende. Alle vrienden hartelijk dank. Vondst De heer J. Monster. VUetkade 26. vond dondgrdag bij de kerk op de Goudse- rljweg een ring met twee sleutels. BIJ de familie S. Roos. Rozegaarde 18, berust een aktentas met Inhoud, die gevonden ls In de omgeving van dc Oranjeboomstraat-Roentgenstraat. Verlies Jan Sluyter. Zaagmolenstraat 50a, miste op 23 september tussen Oostelijk zwembad en huls zijn blauwe z we m- broek. Wie heeft op 23 september de autoped van Peter Schipper, Kleine Visserijstraat 1® meegenomen. Wie kan de fam. Van der BUI, Ooat- zeedUk 245, iets vertellen over een kin derfietsje met een blauw frame en gele zitting? Eén van haar kinderen heeft het ergens op deze dijk laten staan. Uit de NlspensTaat ls de rode autoped van de fam L B. Boezaart op 22 september verdwenen. Mevr, Hartman, Strevelsweg 40b, verloor woensdagmiddag op de Rand wee haar bril ln een etui. PLS'IKK SPREEUW. De uitslag van de volksstemming was: 19.470 tegen integratie, 7565 voor. Ongeveer 8000 van de 40.000 kiesge rechtigden zijn negers. Beide bevol kingsgroepen hebben druk gestemd. Gouverneur Paubus, die om het referendum had gevraagd, zei na dat de voor hem gunstige uitslag bekerd was: 'Wij zullen ons haas ten, i gesloten scholen te herope nen als particuliere onderwijsinstel lingen.' Hij gaf de verzekering, dat zijn plan de scholen als particuliere insti tuten te heropenen, volkomen wettig is. De NAACP, de vereniging ter be- yordering van de belangen van negers, is van oordeel dat de volksstemming tegen de wet indruist. Mr. Branton, een van haar advocaten, heeft het federale hof van beroep in St. Louis, Missouri, verzocht de uitvoering van Faubus" plan te verbieden. Het Amerikaanse Hooggerechtshof zal vandaag een verklaring uitgeven over zijn uitspraak van 1955, dat de rassenscheiding op openbare scholen zo spoedig mogelij'k moet worden op geheven. De schoolraad van Norfolk in de staat Virgmië heeft zeventien neger scholieren ingeschreven voor de zes openbare middelbare scholen m de staat, die tot dusver alleen door blanken werd bezocht. Aangezien de wetgeving van Vir- ginië rassenintegratie verbiedt, be tekent dit besluit dat de zes scholen zullen worden gesloten. Enige uren voor het besluit van de schoolraad had een districtshor geweigerd, de in tegratie voor een jaar op te schorten. Een mysterieuze diefstal van gouden historische voorwerpen uit het goed bewaakte Rijksmuseum aan de Stadhouderskade te Amster dam houdt op het ogenblik een groot aantal rechercheurs bezig. De officier van Justitie nir. J. F. Hartsuiker heeft zelf de leiding ge nomen bij het onderzoek. In zijn opdracht heeft de politie slechts de feiten bekend gemaakt: in de nacht van vrijdag op zaterdag zijn uit het Rijksmuseum drie gouden penningen, waarvan twe met ketens en een gouden beker gestolen. Mr. Harftsuiker noemde het „een vervelende diefstal". De gouden pen ningen en de beker zijn in de zeven tiende eeuw gemaakt. Advertentie IM. Als U thuis Uw onderjurk met a Ikant keurig in een lade legt of in de kast hangt, dan geeft I U ze de verzorging die ze g nodig hebben. - Maar als wij door ruimtegebrek duizenden van deze onder jurken op stapels moeten leggen, ach, dan maken wij ons niet veel Illusies. Neen. dat risico willen wij niet lopen met deze bijzonder mooie onderjurken van fijne witte lingerie katoen, rijk afgewerkt met kant en broderie, die nor maal voor 6.90 verkocht werden. Nu kunt U ze kopen voor ruimtenood prijzen, altemaai door elkaar, voor nog géén drie gulden. (Van een onzer verslaggevers) Zaterdagavond is de 84-jarige ge pensioneerde onderwijzer J. Corver in zijn woning in de Zwaardemaker- straat te Bussum door kolendamp vergiftiging om het leven gekomen. Zijn 77-jarige echtgenote mevrouw Corver-Dorsman, die onmiddellijk naar het Majeliaziekenhuis was ver voerd, is daar maandagmorgen om half zeven overleden. Buren ontdekten zaterdagnacht om half een, dat het licht nog brand de in de woonkamer van het bejaarde echtpaar. Door het raam zagen zij, dat de heer Corver, die invalide was, bewusteloos in zijn rolstoel zat. Me vrouw Corver lag op de grond. Toen de direct gealarmeerde politie het huis betrad, was de heer Corver reeds overleden. Uit een onderzoek is gebleken, dat het tragische ongeval is ontstaan doordat de kachelpijp omgekeerd in de schoorsteen was geplaatst. Dinsdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze onder jurken van wit lingerie katoen, met ingezette bustevorm, af gezet met kant, J* in de maten f SW 40 t/m 48 voor (Van onze weerkundige medewerker) Het ziet er naar uit, dat ons in de komende dagen weer regenfronten tegen, het lijf zullen lopen. Het mooie maximum dat ons de laatste sep- temberzondag verblijdde met zonne schijn en een 18 tot 19 graden hoge temperatuur, is namelijk wegge vlucht naar Polen. Het regenfront uit het Westen dat vandaag over ons land trekt,, is nog van weinig betekenis en er valt ten hoogste op enkele plaatsen wat wa ter uit. Meer betekenis hebben en kele volgende fronten die op dit ogenblik vergezeld van meer uitge breide neerslag en onweersbuien over de Britse eilanden naar het Oosten trekken. Waarschijnlijk sul len zij ook in ons land regen bren gen. De temperatuur, die vandaag nog aan de zwoele kant blijft, zal in de komende dagen geleidelijk aan op een wat lager niveau komen. De wind kan tijdelijk tot krachtig of hard toenemen uit richtingen tussen Zuidoost en Zuidwest. De rector magnificus van de rijks universiteit te Groningen, prof. mr. H. J. Scheltema, heeft opdracht ge geven een diepgaand onderzoek in te stellen naar de methoden, waarop in Groningen de ontgroening is geschied. Dit naar aanleiding van verschillende geruchten en enkele publikaties, als zouden er in Groningen bij- de ont groening drie groenen min of meer ernstig gewond zijn geraakt. Klach ten hebben de rector magnificus niet bereikt, maar hy wil uitgemaakt zien wat er aan de hand is geweest. De heer Ton Koot, algemeen secre taris van het Rijksmuseum, noemde zijn positie moeilijk, daar de officier hem had opgedragen niets over de uit de twee vitrines verdwenen gou den voorwerpen te zeggen, „aar het brandt me op de tong" was een van zijn reacties. De waarde van het goud noemde hy betrekkelijk gering en niet te ver geleken met de historische waarde. Politie en justitie zyn er in de eerste plaats voor bevreesd dat de penningen, en de beker ln de smelt kroes zullen gaan, wat uiteraard een onherstelbaar verlies zou betekenen. Uit het Rüksmuseum is, voor zo ver de heer Koot heeft kunnen na gaan, in de laatste decennia niets ge stolen. Wel zijn er enkele pogingen tot beschadiging gedaan. In vrywel alle gevallen konden de pogingen worden verijdeld. Waar dit niet het geval was, werden de daders op heter daad betrapt. Het raadsel in de gouddiefstal is, hoe de dief kans heeft gezien in te breken of zich te laten insluiten en hoe hij ongemerkt met zyn buit is verdwenen. Ook in Utrecht Inbrekers hebben ln de nacht van vrydag op zaterdag hun slag gesla gen in het museum voor gouden en zilveren voorwerpen aan de Lange Nieuwstraat in Utrecht. Nadat een hunner zich vermoede- ïyk heeft laten insluiten, kon hij 's avonds een deur, gegrendeld met een houten balk, openen en zijn ka meraad of kameraden op de binnen plaats laten. Via een raam op de eerste verdie ping wisten zy vervolgens in het ge bouw te komen. Gouden en zilveren horloges en sie raden tot een niet te schatten waar de werden hun buit; vooral horloges in bruikleen afgestaan door de con servator van de stichting museum voor tydmeetkunde. Daar de beide Inbraken een merk waardige overeenkomst vertonen, werken de recherche ln Amsterdam en Utrecht samen aan de oplossing. De diefstallen zijn gepleegd met een tussentyd van 3 uur. Advertentie LM. De drie shag merken van de bekende Firma Van Rossem die hiermee ook op dit ge bied topprestaties op internationaal niveau heeft bereikt in smaak en kwaliteit. V.l.njr.: zware Rotterdam shag"; hal/- zware „Duo shag(in plastic), en de lichte „Matrozen shagVirginia). De prijzen voor Nederland zijn resp. SS, 95 en 95 ets. Iedereen kan thans, geheel vrijblijvend, eens een proef nemen in rijn eigen smaak, wan t de Fi rma Van Rosscm bied t zij n publiek een waarlijk unieke garantie: „Mocht n.!., om de een of andere reden het gekochte pakje u minder goed toe schijnen dan wat u anders rookt, dan ont vangt u - indien u het pas aangebroken pakje (met opgaaf van naam, adres en re den) opzendt aan Van Rossem*s Tabak- fabriek, Boezemsingel 33-37, Rotterdam- per ommegaande UW GELD RETOUR!" Zich baserende op uitgebreide smaakproeven en op een meer dan tweehonderdjarige ervaring in het ve-werken en mêlangeren van tabakken, is de bekende Rotterdamse firma Van R. - al van oudsher befaamd expert voor pijptabakken - erin geslaagd nieuwe successen te boeken op het gebied van shag. In kwaliteit, geur en smaak «taat deze firma thans met 3 me ken in 3 smaken! - vooraan in de markt. „ROTTERDAM SHAG" (85 ct) Voor de lief jbbers van de speciale smaak var» "zware" shag, is deze naam al reeds lang een begrip. De export van dit produkt naar talloze zeehavens overal ter wereld jj wederom een bewijs dat ook een nederlands bedrijf zich op internatio naal niveau kan ontplooien. „DUO SHAG" (95 ct) Duo shag (in geel-gouden plastic" verpakking) is een door ervaren mélangeurs samengestelde spcciaal-mélange voor de steeds toenemende groep rokers van half- zware tabakken. Recente smaakprocven hebben geleid tot een goed uitgebalanceerd en karakteristiek aroma van een zeer hoog gehalte. „MATROZEN SHAG" (95 ct) Een lichte Virginia shag. Het bij zondere van deze shag ls o.a., zo deelde de Firma mede, dat de tabak anders dan bij andere merken vaak het geval is, vol strekt ongeverfd en ongesausd is, hetgeen de volle zuiverheid van een rijpe virginia- smaak waarborgt. Te Steen wijk is de 15-jarige J. Kuiper zaterdagavond door een per sonenauto aangereden en op slag ge dood. Hij stak plotseling de weg over. Zaterdagmiddag is te Weert de 12- jarige Reinier Timmermans door een Belgische auto gegrepen en dodelijk gewond. De 16-jarige W. J. Hoelen die 24 september bü een verkeersongeluk te Amsterdam werd gewond, is zaterdag in een ziekenhuis overleden. Te Winterswyk overleed zaterdag de 71-jarige D. Hamburger. Hy was maandag JÏ. gewond, toen hy met zyn bromfiets tegen een auto botste. (vervolg van voorpagina) In de Nièvre, het departement van Mitterand, kreeg de communistische party in 1956 in totaal 31.997 stem' men, Mitterand kreeg er 24.871, maar by het referendum van zondag brachten de neen-stemmers het sa men niet varder dan tot 36.159 stem men. Voor het liberale kamerlid is dit wel een byzonder pijnlijke ne derlaag, om niet te zeggen, een de bacle. In de Eure, het departement van Mendës-France, kreeg de communis tische partij in 1956 totaal 31.427 stemmen, zondag behaalden de neen- stemmers niet meer dan 34.628 stem men. De campagne van Mendès- France heeft in dit departement der halve maar zeer povere resultaten gehad. Een tweede opmerkelijk feit is, dat naast het prestige van generaal de Gaulle, ook het gezag van Guy Mol- let aanzienlijk ls gestegen. Hy triom feert over bekwame mannen als de vroegere ministers Jaquet, Albert Gazier en Fineau, die „neen" heb ben gestemd, maar zich loyaal aan de partijdiscipline hebben onderwon pen, door voor hun „neen" geen spe ciale campagne te voeren. De socialistische burgemeester De- preux, uitstekend redenaar en be- Advertentie IM. kwaam propagandist, die zich door anderen liet verleiden een eigen zelf standige party te stichten, slaat wel een bijzonder droevig figuur. De so cialistische Internationale, bij wie Depreux aansluiting wilde zoeken, zal zich wel twee maal bedenken. Aansluiting van de party van De preux is bovendien onmogelijk, om dat de Internationale per maand maar een enkeie socialistische party toelaat. Ook in het land zelf is naar het advies van Guy Mollet geluisterd, om slechts enkele voorbeelden uit- de zwarte lyst van de communisten te noemen: In Pas de Calais verloren d? com munisten 36.000 stemmen, in dogne 11.000, in Savoye 10.0T de Beneden-Ryn 13.000, in de C .j du Nord 8.000. in de Meuse 12.000, in de Rhöne 23.000, in de Gironde 18.000, in de Cher 8.000, in de Ardennen 9.000. in Belfort 10.000 en in Aisne 21.000 stemmen. „Miljoenen Fransen hebben neen gestemd," staat in een vette kop over de volle breedte van de voor pagina, waarna een opsomming volgt van de gemeenten, die „neen" heb ben gestemd. In het hoofdartikel wordt gezegd, dat het denkende deel van de 'natie de dictatuur van de Gaulle heeft ver worpen, terwyl de meerderheid van de Franse arbeidersklasse onder lei ding van de communistische party het anti-fascistische veerzet volhoudt. Guy Mollet krijgt de schuld van de overwinning der monarchistische grondwet". Voor de Franse socialistische party kunnen betere dagen aan breken, wanneer zij erin slaagt het door de communisten verloren ter rein te herwinnen. Niet alleen in de vyfde republiek, maar ook in de (Van onze parlementsredactie) Minister Cals wil, dat kinderen van veertien jaar leerplichtig blijven, ook al hebben ze het zesde leerjaar der lagere school nog niet bereikt. Hij wil de bepaling uit de leerplichtenwet, die deze kinderen leerplichtvrij maakt, doen schrappen. De bewindsman heeft zijn opvatting uitvoerig verdedigd in een nota aan de Tweede Kamer in verband met bezwaren, die tijdens de schriftelijke voorbehandeling van zijn voorstel zijn geuit. De minister vindt het zeer wel mo gelijk, dat deze groep leerlingen wordt opgevangen, enerzijds bij het lager, anderzijds bij het voortgezet onderwijs. Het gaat hier bovendien om eer. teruglopend aantal: in 1954: 10.000. in 1956 7.041 en in 1957 6.626. De minister schrijft deze daling toe aan een veelvuldiger bezoek aan de scholen voor buitengewoon lager onderwijs, het streven om het zitten blijven te beperken en de toelating van zwakbegaafden tot scholen voor voortgezet gewoon lager onderwijs en nijverheidsonderwijs. Hij verwacht een verdere daling ln de toekomst. De voorgestelde maatregel zal een einde maken aan de huidige onge wenste toestand, dat de leerlingen van scholen voor buitengewoon la ger onderwijs onmiddellijk bi) het bereiken van de 14-Jarlge leeftijd as school verlaten. Wat de verdere vor ming van deze categorie leerlingen betreft, staat het vast. dat een deel op scholen voor buitengewoon lager onderwijs thuis hoort. Voor een deel zal bij geleidelijke verlaging van de klasdeler en zeker bij een lagere leerlingenschaal het doubleren worden beperkt, doordat aan de leerlingen meer individueel aandacht kan worden besteed. De overigen kunnen naar scholen voor voortgezet, gewoon lager onder wijs of nijverheidsonderwijs over gaan. In eik geval moet zoveel moge lijk worden bevorderd, dat deze groep niet op de school voor gewoon lager onderwijs blijft. De regeling van de leerplicht wordt bij aanvaarding van minister Cals' voorstel voor allen gelijk. Nu deze leerlingen niet meer op verschillen de tijdstippen middenin dc cursus „e school verlaten, kunnen zij ook ge makkelijker worden opgevangen en tot het volgen van voortgezet onder wijs worden gebracht. (Van een onzer verslaggevers) De Helderse politierechter, mr. Markus, heeft een inwoonster van de marinestad veroordeeld conform een unieke eis van de officier van Justi tie, mr. dr. J. Vellinga, Aan de straf van een maand voorwaardelijk en 25.boete verbond hy namelyk de voorwaarde, dat zij niet meer in zelf bedieningszaken mag kopen geduren de drie jaar dat zy onder toezicht is gesteld. De vrouw, die al enkele veroordelingen wegens het stelen in zelfbedieningszaken achter de rug heeft, had zich weer aan een derge- lyk feit schuldig gemaakt. Tydens dezelfde zitting kwam een van de twee Texelse vrouwen voor, die zich drie maanden lang aan win keldiefstallen in Den Helder hadden schuldig gemaakt. Zy kwamen met hun kinderen per boot naar Den Hel der en gingen daar winkelen, zonder te betalen overigens De politierechter, die het slechte voorbeeld, aan de kinderen gegeven, zeer ergeiyk vond, veroordeelde de wouw tot drie maanden voorwaarde lijk en een boete van 150.—, De an dere vrouw komt binnenkort voor. CAIRO (Reuter, AF) President Nasser heeft zaterdag ingrijpende landbouwhervormingen aangekondigd voor het Syrische deel van de Verenigde Arabische Republiek. Volgens deze hervormingen zal het grootgrondbezit in Syrië worden verdeeld onder bezitloze boeren. PARIJS (Reuter). Hieronder vol gen de cijfers der officile utislagen van eht referendum over de grond wet van generaal de Gaulle. In Frankryk (inclusief Corsica) waren er 26.606.948 kiezers, van wie er 22.595.703 hun stem uitbrachten. Het aantal geldige stemmen was 22.291.06, van wie 17.666.828 ja zelden en 4.624.475 neen. Hier heeft dus 81.9 pet. kiezers gestemd, en van hen heeft dus 79,25 pet. ja gezegd, wat neerkomt op 68 pet. ja-stemmen van het totale aantal kiezers. In Algerië is volgens de laatst be kende cijfers 81 pet. der kiezers naar de stembus gegaan, van wie 96 pet. ja heeft gestemd. Verdere uitslagen: Madagascar: ja 973.000, neen 259.000; - Nieuw-Cale- donië: ja 26.085, neen. 500; het eiland Reunion: ja 83.621, neen 5.248. Van de Fransen in Tunesië stemden 50.449 ja, 1334 zeiden nee. In Kameroen was dit cijfer: ja 10.538, neen 368; de Fransen in Laos: ja 2.505, neen 46; de Fransen in Togolandja 1.764, neen 140. Alleen Frans-Guinea, een deel van Frans "West-Afrika, heeft de grond wet van de Gaulle verworpen met, volgens de eerste cyfers, 50.S48 neen- stemmen tegenover 551 ja's. .De gou verneur heeft reeds laten weten, dat Frankrijk binnen twee maanden zyn ambtenaren en technici in dit gebied naar huis zal sturen. WASHINGTON (Reuter, AP). De vrüdag door de Amerikaanse marine gelanceerde kunstmaan ls verbrand zonder in zyn baan te zijn geweest. De snelheid en de hoogte die de Vanguarclraket bereikte waren niet groot genoeg om de aardsatelliet in zyn baan te brengen. Na een of meerdere omwentelingen om dc aarde op geringe hoogte is de kunstmaan weer in de dampkring van de aarde gevallen en door de wryving ver brand. Het programma, dat in grote trek ken overeenkomt met de agrarische hervorming in Egypte van 1952, be perkt het eigendom van tachtig hec taren cultuurgrond en 300 hectaren niet-bewerkt land per landeigenaar. De onteigende grond zal door de staat worden verdeeld. De stukken land die bezitloze boeren ontvangen variëren al naar de kwaliteit van de grond, van acht tot twintig hectaren. De boeren moeten het land in ter- mynen over een periode van veertig jaar afbetalen. De voormalige land eigenaren worden in die zelfde pe riode schadeloos gesteld. Ongeveer drie miljoen Syrische boeren zullen naar schatting profi teren van de landbouwhervormingen. Met de uitvoering wordt op 1 januari begonnen. Vijf jaar later moet de hervorming zyn voltooid. Ook Irak bereidt landbouwhervor mingen voor. Verwacht wordt, dat de Iraakse regering vandaag haar plan nen bekend za! maken. De nieuwe wetten zullen een einde maken aan het feodale pachtsysteem, dat ook door sommige aanhangers van het vroegere bewind van Noeri Es Saïd ais onrechtvaardig werd beschouwd. socialistische party zal veel moe ten worden vernieuwd. Guy Mollet heeft daar in het jongste congres van Issy-les Moulineaux al op ge doeld, toen hy ziji: „W|j behoeven onze beginselen niet overboord te gooien, maar laat ons die beginse len ln deze tijd van atoomenergie herschrijven, zodat ook de jeugd ze verstaat en begrijpt." Zouden de twee extremistische par ty en, poujadisten en communisten, bij de novemberverkiezingen op hun oude sterkte terugkomen, dan zou de overwinning van zondag Jl. voor een belangrijk deel ongedaan worden ge maakt. In de komende weken zal veel, zo niet alles, afhangen van wat generaal de Gaulle in Algerië gaat doen. Dat hy onder druk van de ultra's in Algerië het woord integra tie zal uitspreken, valt niet aan te nemen. In een café te Scheemda heeft za terdagavond de 19-jarige R. van der S. uit Eexta tijdens een woordenwis seling de 45-jarige aannemer L. Mantjes uit IVesterlee m«"t een mes in de maagstreek gestoken. De heer Mantjes is in zorgwekken de toestand in het ziekenhuis te Win schoten opgenomen. Na zyn daad ging Van der S. op de vlucht. In de loop van de nacht werd hy gearresteerd. Hy heeft een volle dige bekentenis afgelegd. NASSER .eerlijk dele... (Van onze Farjjse correspóndent) Grote opschudding in Caivisson, een stadje by Montpellier. Het loopt tegen de middag, over een paar minuten zullen de klokken 12 slaan. Daar komt een kleine stoet mensen aan, man nen en vrouwen, alle maal ln nieuwe kleren gestoken, zy zijn op weg naar het stadhuis. Voorop loopt de bruid (Suzanne Honore) en haar aanstaande man René Fournior, landar beider. 24 jaar). Met een vriendelijke handgebaar nodigt de (burgemeester allen uit nemen? te gaan zitten. Hij trekt zyn kleren recht en be gint: „Monsieur Fournier, zyt gy bereid Suzanne Honore tot uw vrouw en wettige echtgenote te nemen? Daar hoeft René niet lang over na te denken en uit de volheid van zijn hart zegt hij „ja". Tot ln alle hoeken van het raadhuis is zyn ja-woord te horen. En mejuffrouw Su zanne Honore, zyt gij bereid de heer René Fournier als uw man en wettige echtgenoot te Geen antwoord. De burgemeester herhaalt zijn vraag, want bij weet uit ervaring, hoe nerveus sommige vrou wen op zulke ogenblik ken zyn: zyt gy bereid enz. „Nee", zegt Suzanne dan. Driemaal herhaalt de burgemeester zyn vraag, maar telens is het „nee". Triest verlaat de stoet het stadhuis. Misschien is Suzanne in de afgelo pen weken tydens het referendum 20 vaak met de woorden „ja" en „neen" geconfronteerd, dat zy het niet meer weet.

Het Vrije volk | 1958 | | pagina 2