Zweden móest meisje in bescherming nemen Jordaans plan voor terugtrekking van de Britse troepen Huisman Indonesië beschuldigt 'koloniaal' Nederland Van der Horst sch Nederland in filmtaal f Sgp lil WASSEWf j Prijs de zee I in première Als niemand het doet, doet "Wassen het Spreemvenpraat Ik heb een bard beroepmaar ik wil een zachte sigaret! Zaak-Elisabeth Boll coor IG: Kernfysica op m.t.s. In China moet iederéén werken Onderzoek naar clefensielek P%\, lip' Weer inval in tandheelkundig instituut Spoetnik-start vanuit China? HET VRIJE VOLK DINSDAG 30 SEPTEMBER 1958 PAGINA 3 36* o. Al weer fn leuk model! Leeft. 4 jf 33.65 NEW YORK (AP, Reuter) 'Nederland maakt nog steeds mis bruik van het zelfbeschikkingsrecht om zijn onwettig koloniaal beheer over West-Irian, een integraal deel van Indonesië, voort te zetten.' Dit heeft de Indonesische afgevaardigde bij de Verenigde Naties, Ali Sastroamidjojo, in de VN verklaard. Anne Frank-film in Nederland in première liiiiiiuiiifiHiiiiimfffiiHiiitiiimiimiiiiiiiifliimiiiiiiiiDiiiimiiimiiHni V.ojuist is hij klaargekomen Cj met een nieuwe film, die ie misleidende naam 'Prijs de ;ee' voert. Een film in op dracht van de regering; het noest een schets worden van >ns land. - i jllflllll - SSéÉÉ - U treft er een keus uit duizenden Verscheidene zaken vragen vandaag onze aandacht en dan denken we in de al lereerste plaats aan het telefoontje van de heer J. Volaart, Jafjadwarsstraat 7 a te Rotterdam. De heer Volaart vindt dat er in die Jaffa dwarsstraat, maar hopelijk ook in wij der contreien, flink met de pet moet wor den rondgegaan. Dit is zijn verhaal: „Bij ons in de straat woont de blinde heer Boom, die nog niet zo lang geleden in het voor hem zo ple zierige bezit kwam van een blinden geleidehond. 't Is triest om te ver tellen, Pieter, maar die mooie hond is zaterdagmiddag onverwacht van de tweede verdieping af naar buiten ge sprongen. Het arme dier was mors dood. Wc moeten wat doen, spreeuw! Die man is niet in staat om één, twee, drie een driehonderd gulden voor een andere hond op tafel te leggen. In tegendeel. Daarom moeten toe een flinke inzameling houder. Ik denk 'aan de bewoners van de Jaffadwars straat en omgeving, maar ik denk ook aan die grote kring lezers van jou. Allemaal een klein bedragje en dan hebben we zo een nieuwe geleide hond". Pieter vindt het een best plan en roe tekenen onmiddellijk in: tientje uit de spreeuwenpot. En ik hoop dat vele lezers er wat guldens, kwmljes cn dubbeltjes bij zullen leggen. Die hond móet er komen.' Wü ontvingen een brief van „amb tenaar" (naam en adres bij Pieter bekend), die liet volgende op zijn hart heeft: ,Jn het spreeuwenpraatje wijd je vaak enkele woorden aan verdienste lijke medeburgers. Mag ik daarom je aandacht eens vragen voor een oude heer, die, weer of geen weer. bij elke collecte, welke in onze stad plaats vindt, omstreeks negen uur bij de in gang van het raadhuis aan de Doe len collecteert? Hjj geniet bij de ambtenaren reeds zo'n bekendheid, dat ieder uit zich zelf naar hem toekomt om wat in de bus te stoppen. Hij behoeft het eigen lijk niet eens meer te vragen. De man is ietwat moeilijk ter been. maar hij is blij dat hü zich op deze manier nog nuttig kan maken. En als het op een ogenblik wat rustig is, kan hij zo vol trots vertellen over zijn vorige opbrengsten. Zo'n man verdient het om in je spreeuwenpraat vermeld te worden. Een dergelijke erkenning zal hem vast gelukkig maken". Hulde aan deze onbekende collec tant. In hem eren we de honderden collectanten, die er toch maar weer keer op keer met de bus op uittrek ken. Zo zijn de vakanties voorbij of Pie ter ontvangt een brief van de com missie. Vis-VARA-(centrum).. Al vele malen heb ik u over die commissie Vis-VARA-centrum verteld. Zij zamelt voor de VARA-speelgoedactie' speel goed in en heeft in tehuizen al heel wat kindertjes een plezierige sinter klaasdag bezorgd. Het spijt Pieter om van secretaris C. van Druten (Diergaardesingel 74c) te horen, dat de initiatiefnemer, de heer Vis, zich op medisch advies ge heel van dit werk heeft moeten te rugtrekken. Ik weet dat de heer Vis altijd met hart en ziel voor de speel goedacties heeft gewerkt en hoop, dat ik hem nog eens in goede gezondheid de hand kan drukken. Die allereerste sinterklaasavond in het kindertehuis in Rotterdam-West was toch wel on vergetelijk! Welaan, de commissie heeft de zo- merslaap achter de rug en is zoals de heer Van Druten zegt „full speed gestart". Speelgoed, speelgoed en nog eens speelgoed: dat kan zij gebruiken. Maarrrgoed of nog be hoorlijk te repareren speelgoed. Aan oude rommel hebben de kinderen niets! De commissie is begonnen met de zekerheid, dat nu al twintig kinderen een aardig stuk speelgoed kunnen krijgen. Doch er zijn meer kinderen, wier hartjes vol verwachting klop pen. 'n Seintje naar mijnheer Van Druten of naar onze eigen Florine en uw speelgoed wordt gehaald. Ten slotte: wanneer er zich een paar vakmensen voor het repareren van de speelgoederen beschikbaar zouden stellen, zegt de commissie van ganser harte: „Welkom". Nee. niemand heeft mejuffrouw Van Vugt, Dirk Smitsstraat te Rot terdam, die al zevenenzeventig jaar in hetzelfde huis woont, kunnen ver slaan. Nu vertelt de heer C. van der Rhee van de Blokweersingel te Alblasser- dam: „We spannen hier ver de kroon boven Rotterdam. Ik kan zo in de buurt vier personen noemen die al meer dan 72 jaar in hetzelfde huis wonen. Bijv. H. Eenhoorn, IV'. van Wageningen, C. van Wapeningen en M. van den Oever. En dat is alleen nog maar West-Kinderdijk. Ik zou er best meer'kunnen vinden". Akkoord, maar 72 is nog altijd vijf minder dan 77. Met cijfers komen, vriend Van der Rhee. Ik gun Alblas- serdam graag de kampioen! Aanbod Met veel plezier hebben wij vandaag de volgende aanbiedingen in ons Boek der Bijdragen opgeschreven: een divan van De K. van de Schonebergerwcg. een. le dikant met bed (bestemd) van K. uit ae West; Duelstraat, een tweeersoons ledi kant van S. uit de Bloemfontelnstraat, twee armstoelen van G. van de Olae- gaarde, twee fauteuils van Van H- van de Noorderhavenkacle en een fornuis van T. uit de Wiekstraat. Verder hebben wij nog een commode (bestemd), een schommel, een poppenkamer, een tje en een stoeltje genoteerd van K. uit de Stieltjesstraat, fietsstoeltjes van R. van de Hogenbnnweg, een aquarium met tropische vis, lichtbak en een verwar- mingsmlngsmeter van K. uit de Bingiey- straat. sigarebandjes en rode banajes van P. uit de Galllelstraat te Schiedam en postzegels met sigarebandjes van Nico K. uit de Prins Hendrikstraat. Kleding hebben wij opgeschreven van B. van de Wolphaertsbocht, De J. van het Mes- saertplein te Vlaardingen, Van der H. uit de Bilderdijkstraat (met schoenen), van R. van het Weipad, P. uit de Ommoord- sestraat, A. uit de Burg. Hoffmanstraat en van S. van de Plelnweg. M. uit de v. Meekerenstraat, V. uit de Chat. Beers- raansstraat en van E. uit de St. Maria - straat. Allen onze dank. Verlies Mevr. Luyendijk. Millinxstraat 52, ver loor zaterdag tussen huis en dc gaarde èen lichtgele, lederen schoen Ans van der Meer, Schutter straat 18,'miste zondag een zwart geiakt tasje, een portenion ïi ai e en twee rg e n m a n t e l s. Zij ging van hnis tot even voorbij Delft. Dierenrijk De terrier (een teefje) van de heer J. de Ruyter. Renswoudestraat 4. ls spoorloos verdwenen. De heer De Ruyter ls een bejaarde blinde man. Wie brengt zijn hond weer bij hem terug? PIETER SPREEUW. Advertentie IMZ. Mijnwerker M. Lnhayc uit Hoensbroek. Waar het altijd nacht is, delft hij hef zwarte goud/bron ran energie en warmte. (Van onze parlementsredactie) Prinses Beatrix heeft gistermiddag: de zitting bijgewoond van het Internationale Gerechtshof. Op deze derde dag van de behandeling van het Nederlands-Zweedse geschil over de voogdij van Elisabeth Boll heeft de Zweedse gevolmachtigde, de ambassadeur van Zweden in Den Haag, de heer Sven DahLman, gewezen op de eeuwenoude vriendschap die beide landen met elkaar verbindt en die niet door het juridisch voogdijgeschil zal worden aangetast. NEW YORK (Reuter, AP). Jordanië zal vandaag in de Alge mene Vergadering der Verenigde Naties plannen aankondigen voor een geleidelijke terugtrekking van de Britse troepen, zo wordt van wel ingelichte zijde vernomen. Het zal vermoedelijk zelfs het tijdstip opgeven, waarop met de ontruiming zal worden begonnen. Advertentie I.M. Zuiver wollen velours, mee capu chon, in diverse nuances, voor jongens en meisjes. KI. st. p. m. POSTORDERS worden uitgevoerd in volgorde ven binnenkomrt. DE KLCRZN MAKEN DE MAN EN HUISMAN MAAnT DE KLEREN KORTE HOOGSTRAAT 15 1' MIDDELLANDSTR. 98-100 i WOLPHAERTSBOCHT 218-224 Minister Cals heeft een commissie ingesteld, die zal nagaan, welke voor zieningen zullen moeten worden ge troffen voor de opleiding bij het ho ger technisch onderwijs (MTS) van hen, die een functie gaan vervullen op het gebied van de kernfysica, kernenergie en haar toepassingen. De commisie zal nagaan hoeveel hoger technisch opgeleiden er onge veer nodig zullen zijn en hoe de op leiding zal moeten plaatshebben. Hammarskjöld is onlangs op „vredesmissie" in dit gebied geweest en hij zou nog heden rapport uit brengen over zijn reis. Verwacht wordt, dat de bevindingen van Ham marskjöld drie punten zullen om vatten: 1. een aanbeveling om het- waar nemerskorps der VN in Libanon van 285 man te brengen-op een kleine duizend: 2. een aankondiging, dat Pier G. Spinelli, een Italiaanse hoogge plaatste VN-ambtenaar, naar Am man zal worden gestuurd aLs af gevaardigde der Verenigde Naties: 3. een verklaring, dat Engeland zijn strijdkrachten uit Jordanië zal terugtrekken, als de Arabische sta ten hun economische blokkade te gen dit land opheffen. De Belgische professor Henri Rolin, die als pleitbezorger voor Zweden op treedt, herinnerde eraan dat de vader van Elisabeth aanvankelijk zelf in Zweden had verzocht om zijn doch tertje onder zyn voogdij te laten stellen. Zo geschiedde. Dat was op 5 mei 1954. Op 5 augustus 1954 werd in Neder land echter een ander mevrouw Idema-Postema in zijn plaats tot voogdes benoemd. Dat gebeurde echter niet op ver zoek van de vader, maar van de Raad voor de Kinderbescherming, die als reden opgaf dat de heer Boll het voogdijschap niet kon waarnemen met het oog op zijn beroep van zee varende. De werkelijke reden voor deze ver andering van voogdij was volgens professor Rolin echter gelegen in de inmiddels in- Zweden genomen maat regelen. Daar was de heer Boll in tussen namelijk ook uit zijn voogdij ontheven. Dat was volgens de Zweedse wet mogelijk, omdat Elisabeth Boll haat- domicilie in Zweden had, hetgeen blijkt uit het feit dat haar vader ai eerder in Zweden had verzocht om te worden aangewezen als voogd. Daarmee bestreed professor Rolin dus de Nederlandse opvatting dat Elisabeth Boll in juridische zin haar domicilie in Nederland had. Dat er in Zweden alsnog anderen in de plaats van de heer Boll als voogd werden aangewezen was nodig in het belang van het kind. Deze maatregel was o.m. gebaseerd op de beschuldigingen volgens welke de heer-Boll ontoelaatbare handelingen met zijn dochter zou hebben ge pleegd. Deze beschuldigingen bleken later vals te zijn. Volgens Nederland had toen de Zweedse voogdijmaat regel moeten worden opgeheven. Maar Nederland ziet. daarbij over het hoofd, aldus professor Rolin, dat de Zweedse voogdijmaatregel ook om andere redenen is getroffen. Die re denen blijken uit een serie medische en sociale rapporten. Meer wilde pro fessor Rolin daar echter uit een oog punt van discretie niet over zeggen. Ook de andere pleiter voor Zweden de heer Sture Fetrèn, directeur van de afdeling juridische aangelegenhe den in Stockholm, liet zich daar niet over uit. Hij verklaarde slechts dat er 'n aantal medische ondex-zoeken waren ingesteld. Het resultaat daarvan was van die* aard dat de heer Boll uit zijn voogdij moest worden ontheven en dat Elisabeth in Zweden onder een zogenaamde beschermende opvoeding moest worden geplaatst. Zij werd toen aan haar Zweedse grootouders toe vertrouwd. Deze maatregel, in het belang van het kind. is bekrachtigd door het hoogste Zweedse administratieve rechtscollege, dat volgens de eeuwen oude traditie volledig onafhankelijk is. Daarom vindt de Zweedse regering het verwarrend dat deze beschermen de opvoedingsmaatregel door Neder land aan het Internationale Ge rechtshof is voorgelegd. Ik vertrouw er dan ook op, dat het hof deze maatregel, die niet in strijd is met het voogdijverdrag van 1902, onge moeid zal laten, zo besloot de heer Petrèn. PEKING (AFPt. „Alle Chinese burgers moeten, voor zover hun krachten dat toelaten, handenarbeid doen. De vrouwen moeten geheel vrijgemaakt worden van hun huis houdelijke werk, de boeren moeten de beschikking krijgen over modern ma teriaal". Dat heeft Liou Ssjao Tsji verklaard, de plaatsvervangende voorzitter van het centrale comité der communistische partij, na een rondreis door de provincie Kiangsoe, verklaard. „Alle arbeid die door de vrouwen kan worden verricht, mag niet meer door mannen worden gedaan," aldus de vice-voorzitter. „en iedere taak, die oude mensen kunnen doen, moet niet meer aan jongeren worden op gedragen. Op deze wijze zal het ge hele volk met inspanning van al zijn krachten kunnen werken." Advertentie LM. Op het Ministerie van Oorlog wordt een onderzoek ingesteld naar de wijze waarop bepaalde geheime gegevens zijn „uitgelekt". De aanleiding tot dit onderzoek is een dagbic-.bericht, waarin werd ge citeerd uit stukken over de plannen tot aankoop van Fokker-Friendships voor deluchtmacht. Een dergelijk onderzoek is gebrui kelijk na elke publikatie, waarin ge heime gegevens- staan. Advertentie I.M. Het ligt toch voor de hand dat wij met onze grote voor raden textiel door dit ruimte gebrek danig in de knoei komen te zitten. En een zending fraai gebor duurde Twentse slopen van 10.000 stuks is nu eenmaal niet zonde meer weg te moffelen. Maar waar kunnen ze beter liggen dan bij onze klanten. Zorg dat U er bij bent als wij Woensdagmorgen beginnen met de ruimtenood verkoop van deze 10.000 slopen die normaal verkocht worden voor 2.10. Twentse slopen van ijzersterk graslinnen, bovendien met zeer 9 brede inslag (de zo gemakkelijke J hotelsluiting) kunt U nu kopen voor bijna de helft. Woensdagmorgen om 9 uur be- gint de verkoop van deze Twentse graslinnen slopen voor een ongekende 9 ruimtenood prijs voor 'Indonesië maakt aanspraak op dit gebied krachtens de soevereiniteits- overeenkomst van 1949, in Den Haag gesloten.' aldus Sastroamidjojo. Indo- nesië voert krachtig en doeltreffend j de politiek uit van zijn minister van Buitenlandse Zaken, Soebandriori 'daar de kans tot onderhandeling over onze geschillen met Nederland ons is ontzegd, zijn wij gedwongen andere maatregelen te nemen die niet ver van oorlog af. zijn.' In antwoord op de rede die de Ne derlandse minister van Buitenlandse Zaken, J. M. A. H, Luns. heeft ge houden, zei Sastroamidjojo: 1. Indonesië heeft alleen zijn be stuursbevoegdheden uitgeoefend door 9000 werklozen naar Neder land terug te zenden. 2. Nederland heeft misbruik gemaakt van dit feit, door alle Nederlandse burgers ertoe te brengen Indone sië te verlaten, met het doel de economische, technische en admi nistratieve diensten te doen vast lopen. De noodzaak hiertoe be stond niet. 3. Indonesië moest de vaart tusseix de eilanden overnemen, omdat de Nederlanders opdracht was ge geven, de Indonesische wateren te verlaten, waardoor het transport systeem ontwricht zou worden. i. De 'zogenaamde inbeslagneming en overneming van de bedrijven en eigendommen van Nederlan ders' zijn geschied op grond van tijdens de Nederlandse koloniale overheersing vastgestelde wetten. Toepassing van deze wettten is ten volle gerechtvaardigd door de bevoorrechte economische positie van Nederland in Indonesië. 5. De Nederlandse investeringen in Indonesië volgens Nederland met een totale waarde van 1250 miljoen dollar-zijn nimmer uit Nederland naar Indonesië ge bracht. Het is van oorsprong In donesisch kapitaal. (Van onze kunstredactie) George Stevens' verfilming van het dagboek van Anne Frank zal om streeks nieuwjaar in twee Amster damse theaters. City en Rialto, de wereldpremière beleven. (Van onze kunstredactie) Herman van der Horst is u:el een ruige knaap. Men kan zich hem voorstellen als een taaie runner op een baggermolen in de Rio de la Plata, desgewenst, ook op een acht tiende-eeuxese Grocnlandvaarder op jacht naar icalvis, of als strandjut ter ergens aan dc Schotse kust. Dit doet hij nu toevallig allemaal niét. maar nu hij filmer van beroep is. kan hij toch zijn wilde hang naar zilt avontuur eigenlijk nooit ver bloemen schreef hij, in plaats van te filmen, dan heette hij waar schijnlijk niet Herman van der Horst maar Jan de Hartog. Van der Horsts collega Bert Haan dra heeft dat een jaar of wat ge- eden ook gedaan: 'Spiegel van Hol- and' werd dat. een. poëtisch voort rijdend beeid van-Nederlands water, vater, water en daarin schild er- ichtig spiegelend: Hollandse molens, ïuisjes, bruggetjes, bootjes. Liefelijk ?n prachtig. En nu Herman van der Horst. Ook vater. veel water. Maar liet kabbelt het., het slaat en beukt, liet dondert jver de filmkijker heen. Ais een geharpoeneerde waterreus rukt de cineast zijn toeschouwer, weerloos in een aandoenlijk half- luxueus bioscoopstoeltje, vóór- en achteruit: 'Holland? Hiér heb je 't... Een mo lenwiek zwiepend langs jc neus! Een beierende carillon dat Sieps boeren dans in je oor hamert! Baggergrij- pers die je bedeiven onder reuzehap pen grond! Een pijpleiding die de nog vloeibare bodem voor een nieuwe poldér in je gezicht ploft! Daar, pak an, je Holland...' Bij de première, van deze 'Prijs de zee' was gisteren een lieer met een keurige stem. die zei: 'Buitenlanders zullen bij het zien van deze film wel denken: Die Nederlanders zijn een rauw volkje.' Herman van der Horst lachte on der zijn woeste kuif. Het antwoord gaf immers de film: Rauw-volkje... Nou? En? TTij is een bezeten filmer. Bekijk zijn filmbeeldjes stuk voor stuk, en ge zult er niet vaker een mooi opgebouwd stukjefotografie vinden dan bi.i de meeste Nederlandse fil mers, de middelmatigen inbegrepen. Waarschijnlijk kan hem dat ook niet zóveel schelen. Want hij is geen fotograaf, hij filmt. De beweging is zijn. kracht. Vele malen laat hij in 'Prijs de zee" het beeld, nog vóórdat liet t,ot de toe schouwer heeft kunnen doordringen, met een felle ruk a.h.w. voor- en achteruitschieten een barbaarse 'Holland? Hier heb je het dan!', zo toont Herman van der Horst in bezeten filmtaal de dynamiek van ons land. 1 onbeschoftheid eigenlijk tegenove die nette toeschouwer, die zich bij d- kraag geschud voeit tof de nekspit ren krampen. Maar hier mag het. Herman vai der Horst mag het. Laat hij et-i fiimbeest zijn. een ruige verteilci Laat hij ons maar met een naar zet wind, tabakspruimen en zweet rui kende hoonlach in het gezicht blal feil dat we rauw volk zijn. Nou? En? Wat dan nog? Tenslotte zijn wij gezwicht. Dit waren geen artikelen voor een speciale aanbieding. De prachtige blouse heeft te veel allure, ligt in een te hoge klasse. Op de schattige Terlenka piissérok, een pronkstuk uit onze sortering, mag je eigenlijk geen prijsverlaging toepassen. Toch wilden wij toe geven aon de vele verzoeken van vaste klanten om een extra aan bieding in rok en blouse. En zo bieden wij U thans deze charmante overhemd - blouse met 3/4 mouw, in de fijnste door weven Zwitserse poplin, wit fond met een bleu en een grijs streepje. Het kroagje open en gesloten te dragen. Een blouse die normaal zeker 17.95 kost en nu olsl? extra n a jaa rsaa nb I ed i n g Maten 38 t/m 46. ^^75 En is deze pracht kwaliteit Terlenka rok in slankafkledend plissé niet fantastisch leuk? De vele voordelen van Terlenka hoeven wij U eigenlijk niet meer te vertellen: sterk, kreukher- stellend, plooihoudend ook na het wassen. En nu betaalt U als een speciale najaars attentie, 75 slechts «f» 9 Maten 40 f/m 52. Kleuren: beige, antraciet, marine en koren.-"-.-. ROTTERDAM: ''City CenmtnT Binnenweg, tel. 13 9315 Dorpsweg hk. Katendrechtie Lagedijk, tel. 74 25 9 DEN HAAG: Sgut hk. Kalvermarkt, tel.132148 (Van een onzer verslaggevers) In een tandheelkundig instituut aan de Claes de Vrieselaan in Rot terdam heeft de recherche gister avond een onderzoek Ingesteld in ver band met overtreding van de wet op de tandheelkundige inrichtingen. Er zouden zeven Belgen zijn be handeld .waarvan er enkele via een runner in België, als patiënt zouden zijn verworven. Ze zouden al een voorschot hebben betaald. Het ver voer van de patiënten zou regelmatig hebben plaats gevonden in huur auto's. De 77-jarige arts C. H. V. uit Rot terdam en de 38-jarige tandtechnicus G. B. uit Haarlem werden in bewa ring gesteld. De laatste wordt ervan verdacht als onbevoegde de tand heelkunde te hebben uitgeoefend. Het instrumentarium werd in beslag ge nomen. WASHINGTON (Reuter, AP) Misseheni zullen de Russen morgen een Spoetnik lanceren vanaf Chinees grondgebied ter gelegenheid van de verjaardag van het communistisch Chinese bewind. Het Amerikaanse Ministerie van Buitenlandse Zaken heeft inlichtin gen ontvangen, die hierop duiden. Het is de bedoeling van de commu nisten er een propagandastunt van te maken die tot meerdere glorie van het regime van Peking moet dienen.

Het Vrije volk | 1958 | | pagina 1