Nederlandse klacht niet ontvankelijk Busramp Wezep Paniek Na storm in Japan: 683 doden Schippers staken hun actie tegen tarieven Frankrijk gaat terreur drastischer bestrijden WYBERT Hard gevecht met Lisboa Serie fouten kost DOS de zege VenkcJk Donner speelt best tegen Botwinnik X Spreeuwenpraat AOW-pensioen 1 november omhoog? Organisaties bemiddelen Dolle honden bijten vee dood ySeawoIf vestigt duikreeord 5Ghanakusf in aanvaring met Spanjaard Meisje trouwt met ter dood veroordeelde Schaakolympiade begonnen Mackaay geen manager meer Pleidooi in zaak-Elisabetli Boll Arbeiders bedolven bij grondinstorting Allerlei ■I HET VRIJE VOLK DONDERDAG 2 OKTOBER 1958 PAGINA 3 f| I (VERVOLG VAN PAG. 1) Fijngemalen Dringen en stompen Er ontstond een vreselijke paniek. De conductrice haalde de handel over om de deuren te openen. Twee, drie maal moest zij dat doen, eer de deu ren opzij schoven en de tien tallen inzittenden drongen en stompten zich naar de uitgang. Tegelijkertijd probeerden an deren door de nooduitgang aan de achterzijde de bus te verla ten. PARIJS (Reuter, AP). De Franse regering heeft ver gaande maatregelen genomen om het Algerijnse terrorisme in Frank rijk nog drastischer te kunnen bestrijden dan voorheen. BESMETTING (Van een onzer verslaggevers) GROVE VERDEDÏGINGSFOUTEN. Die zijn oorzaak van de 34-nederlaag, die landskampioen DOS gisteravond in het Utrechtse stadion tegen de Portugese kampioen Lisboa leed. Door twee kapitale blunders van doel man De Munck veroverden de voor de rust artistiek spelende Portugezen een 02 voorsprong. In de tweede helft kwam DOS binnen zes minuten gelijk door Temming en Van der Linden. Geprikkeld Sensatie Interneringskamp? BISCUITS die zijn heerlijk f Sportkiekjes van I Hier zien we 'm dan eindelijk in de spreeuwenkolom: Hr. MS. „Nautilus", het drfemast-volgetulgct oorlogskorvet, waar over de „ouwe jon gens" van de marine nu al een paar keer in deze rubriek heb ben gesproken. Is het geen prachtig schip? Gepensioneerd ma rine-bootsman J. I.-eys (75) van het Noordeinde te Rot terdam heeft Pieter deze foto geleend. Hij heeft bij dit plaatje geschreven: „Juli 1954, krui sende op de Noordzee." Pieter heeft dezer dagen 'n uur of wat met de heer Leys zitten babbelen. Aan onze tafel zat ook de 67-jange heer Leeninga, zoon van de overleden vroegere majoor-stoker D. Leeninga. Zoon Leeninga heeft zelf nooit bij de marina gediend (voor de Eerste We- (Van onze parlementsredactie) De Belgische professor Rolin heeft gisteren voor het Internatio nale Gerechtshof het pleidooi voor Zweden in het Nederlands- Zweedse voogdijgeschil besloten. Hij heeft het hof verzocht de Ne derlandse klacht niet ontvankelijk te verklaren. De Nederlandse pleitbezorger, prof. I. Kisch, zal vrijdagmorgen met zijn repliek beginnen. Prof. Rolin verklaarde, dat Zwe den desgevraagd aan het hof de rap porten ter inzage zal geven op grond waarvan in Zweden ten behoeve van Elisabeth Boll een beschermende op voedingsmaatregel is getroffen. HÖ liet echter duidelijk blijken, reldoorlog is hij even machinist ge weest op de koopvaardij), maar zo merkte hij op „als marinejong zat je altijd in de buurt van de schepen en van vader hoorde je een boel ver halen en daarom weet ik er nog heel wat van af." De heer Leeninga had een foto meegebracht, óók oorkonden en me dailles. Die foto is omstreeks 1906 gemaakt, toen de .Nautilus" in het Deense Frederikshavn lag („Toen was Ik aan boord al matroos eerste klas," riep de heer Leys verrast) en men ziet er een stoere en wel-bekne- velde groep onderofficieren op de bottelier had een gouden tonnetje op zou mouw. Medailles en oorkonden werden aan de onderofficier Leeninga verleend, omdat hij deelgenomen had aan enkele krijgsbedrijven in de Oost: Atjee (twee maal), Tamiang... Maar de .mooiste" herinnering aan vaders marineloopbaan is in bezit Van zijn zwager. Die heeft de klewang waarmee een inlander tijdens een ge vecht de toenmalige vuurstoker eerste klas Leeninga te lijf wilde gaan. m De heer leys heeft op het spreeu wenbureau luidkeels een lied gezon gen. Dat hoorden vroeger de piep kleine matrozen op het opleidings schip .Nautilus" wanneer zy op een slingerend schip en in pikdonkere nachthun' .warme kooien moesten verlaten om op wacht te gaan. Een van de achttien volmatrozen roffelde dan met een korvijnagel op de trap en galmde: „Rijzen, rijzen, met verlangen Wilt die man aan 't roer vervangen Laat die uitkijk niet langer staan Rijzen, rijzen in Godsnaam Rijzen, rijzen, rijzen, 't is rijzen voor stuurboordskwartier". En dan tolde je als amper vijftien- Jarige je kooi uit, strompelde slape rig naar boven en sjorde je hangmat onder de verschansing De heer Leys ként die kweekschool voor de zeevaart in Leiden: „Je moest daar in een brikstuig op de wal en teren leren. Nu was er een matroos eer-te-klas uit Curasao, die je In de kuiten beet als je het niet vlug ge not» deed. En als je met je handen In je zakken liep, werden die zakken zes weken lang dichtgenaaid. De dis cipline was streng. Je kreeg nogal eens 'n tik met een endje". Deze Zeeuwse jongen uit Borselen („Daar heb je weer zo'n boer" riepen ze toen ze zyn harde boerenhoedje zagen) heeft ook de oeroude „Wasse- naer" in Amsterdam leren kennen. Op dat schip werd je opleiding voort gezet: „Je had daar 'n kwartiermees- ster, ene Hemelrijk, En als je met het zeilexereeren niet vlug genoeg was, dan gromde die: „Zeg nu je vader en moeder maar gedag, jongen. Je bent niet vlug genoeg." Had niet het lef, dat je voor het schaften ging zitten. Eerst moest de sergeant-provoost „Zitteeee" schreeuwen en dan mocht je beginnen. Na het eten was het Jaag water" en dan klonk het „Q'ruit" en dan moest je met zyn al len het trapje op en als je niet vlug was dan kreeg je een tik met een endje over je rug. Wat je at? Een trien met rats. Alles was rats in die dagen". Behalve China en Japan heeft bootsman Leys de hele wereld gezien. In Soerabaya, waar ze patrijs poorten dicht in de gloeiende zon lagen te bunkeren, kregen de matrozen snert. In datzelfde Soe rabaya heeft hy een cholera-epide- mie meegemaakt: „We lagen in een loods en eenentwintig man zyn toen gestorven". Hij leerde inlandse ma trozen op de piston blazen en zakte voor het examen voor stafmuzikant omdat hij het mondstuk scheef aan zette Ten slotte: „Al was hst eten soms matig en kreeg je een schimmetje aan traktement, de kameraadschap was prima". Bn over dat schimmetje weet ook de heer Leeninga nog mee te praten, want toen vader de majoor-stoker met pensioen ging kreeg hy zeshonderd hele guldens. Aanbod Vandaag hebben wij in darüc de, vol gende aanbiedingen in ons Boeit der Bijdragen opgeschreven: een driedelig bed (bestemd) van H. uit de Navander- atraat, een tweepersoons ledikant van Van der B. uit de Bruynstraat, en een kinderledik&nt. met bedje, een eenper soons opkl&pledikant en een kinder wagen van B. uit de Burg. Jasstraat te Nieuwerkerk aan den Ussel. Ken dressoir (bestemd) hebben wij ge noteerd van De R. uit de Anjerstraat, «en huiskamertafel (bestemd) van H. van de Kraüngseweg, een spiraal van B. van de OostmBaSiaan, een radio (be stemd) van Van 3, van de Mathei)esser- weg, een kachel met vloerplaat (bestemd) van 8, uit de stationstraat te Vlaar- dingen en babykleertjes van Van B. uit de Goudsestraat. De spreeuwenpot werd verrijkt met «en gulden van Van O. uit de Van Galenstraat en van B. uit de Van Heus- destraat. Dierenryk De fam. Brandenburg. Westduetstraat ÏO, zoekt een goed tehuis voor een Jong noesie. Avonds na vijf uur afhalen. p J PIETER SPREEUW. Chauffeur S. Stegeman rende in paniek heen en weer. Politieman nen trachtten hem te kalmeren. Hy sloeg de handen voor de ogen en probeerde te vertellen wat er was gebeurd. Hij wist dat hü de gevaarlijke, ty- delijke overweg van de Puttenstein- se Veldweg moest passeren. Vlak voor de eerste spoorbaan, waarby iemand de klaphekken had opengezet, hield de chauffeur stil om de spoorbaan te overzien. Er was toen geen trein in zicht. Op de overweg sloeg de motor af. De passagiers zagen de trein aanko men en dertig hunner konden de bus verlaten. Voor vijftien passagiers was het te laat. De machinist van de trein, de heer Schutte, heeft geremd zo hard hy kon. De bus werd in de flank ge raakt en meegesleurd. Inzittenden van de trein zagen de zittingen van de bus langs de ramen vliegen. De EHBO en ziekenverplegers van de Margriet-kazerne te Wezep waren binnen enkele minuten ter plaatse. Na ongeveer tien minuten verscheen de eerste arts. Het baanvak ZwolleOldebroek bleef tot diep in de nacht geblok keerd. By het station van Wezep, waar enkele passagiers waren uitgestapt, werd enkele minuten over zes een hevige klap gehoord. 'Wij dachten dat de train uit elkaar sprong," vertelde een spoor wegarbeider. Het was de klap van de aware locomotief tegen de autobus, die hoog werd opgeworpen. Tussen een portaal van de bovenleiding en de trein werd de bus fijngemalen. Toegesnelde be woners, militairen een politiemannen vonden de doden en gewonden langs de raHs. Na enkele minuten was een groot hulpapparaat in beweging. Redding- ploegen van het leger en ook van de Nederlandse Spoorwegen uit Zwolle snelden toe. Kort na de ramp reden de ambulancewagens naar de zieken huizen. Bli'uwe lichtstralen van sny- branders flitsten over het terrein van de onvoorstelbare chaos. (Van een onzer verslaggevers) „Trein, trein, trein!" De pas sagiers schreeuwden het uit. De bus van de VAD stond op dat moment midden op de spoorbaan met de voorwielen al over het tweede spoor. Jan Kasprlng, een bankwerker uit Wezep, een van de inzittenden, heeft ons verteld over het drama, dat zich afspeelde op die onbewaakte overweg. De gewone weg was opgebroken en daarom was de bus naar de dicht- bijzijnde onbewaakte overgang van de smalle Puttensteinse Veldweg ge reden. Er stond daar een man van de busmaatschappy op post. Hy had de yzexen hekken geopend. Motor slaat af De chauffeur manoeuvreerde zijn wagen heel voorzichtig tot vlak voor de eerste rails, keek naar links en naar rechts en trok weer op. Juist voordat hy door het hek aan de zuidkant van de baan zou rijden, sloeg de motor af. De chauffeur probeerde wee? te star ten en op dit ogenblik klonk het alarm al door de bus. De passagiers zagen in de flauwe bocht die de rails hier ter hoogte van het station Wezep maken, een sneltrein komen aandenderen met een vaart van ruim 100 km. Kaspring was als derde of vieroe buiten. Hy stak als verdwaasd 'rijn handen op tegen de exprestrein die toen al tot op 20 meter genaderd was. Achter de ramen van de bus zag hy de mensen zich verdringen. Zö sloegen de ruiten stuk, maar dat hielp niet, omdat ze elkaar zodra er een. gat was geslagen, wegdron gen. Toen kwam de klap, die de bus in twee stukken spleet. De wagen werd meegesleurd en te pletter geslagen tegen de betonnen palen van het por taal van de bovenleiding.... dat hy het eigenlijk helemaal niet nodig vond deze rapporten aan het hof te overleggen. Want de redenen, waarom deze op voedingsmaatregel is getroffen, doen hier niet ter zake. Het hof is nl. niet bevoegd om een. oordeel te geven over de vraag of de opvoedingsmaat regel terecht is getroffen. Het hof zal volgens prof. Rolin al leen mogen uitmaken of Zweden door deze maatregel het Voogdy verdrag van 1902 heeft geschonden. Dit is volgens Zweden niet bet ge val, omdat dit verdrag zoals prof, Rolin al eerder had betoogd niet van toepassing is op de zorg voor en het toezicht op Elisabeth Boll. Intussen is het opmerkelijk dat, hoewel de redenen voor de opvoe dingsmaatregelen hier dus voigens prof. Rolin niet in het geding mogen zyn, hy hierover zelf wel zy het vaag heeft gesproken. En nop wel liefst twee keer. Gisteren wees hy er nl. andermaal op dat de opvoedings maatregel niet alleen was genomen op grond van de latere vals gebleken beschuldiging volgens welke de vader van Elisabeth een „schandelijke mis daad" jegens haar had gepleegd. Er zijn immers ook nog medische rap porten, die tot de beschermende op voeding hebben geleid, aldus prof. Rolin. TOKIO (AFP) De storm die vorige week Tokio en omgeving heeft geteis terd, heeft aan 683 mensen het leven gekost. Er zijn bovendien ruim dui zend vermisten. Alleen op het schiereiland Izoe zijn 538 doden en 888 vermisten. Door de voortdurende regenval wassen de ri vieren daar nog steeds en dreigen nieuwe overstromingen. Er is dysen terie uitgebroken. Honderdtwintig mensen zijn al door de ziekte aange tast. (Van onze soc.-ecom. redactie) Met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid kan worden aangenomen, dat de uitkerin gen van de Algemene Ouder domswet met ingang van 1 no vember a.s., zullen worden ver hoogd tot 132.- per maand voor gehuwden en 81.- per maand voor ongehuwden. (De tegenwoordige uitkeringen be dragen resp. 127.- en 78.-). Deze verwachting wordt uitgespro ken in een artikel van de heer H. Korte jr., algemeen secretaris van het NVV, in De Vakbeweging. De heer Korte wijst erop, dat de AOW-uitkeringen gekoppeld zyn aan het algemene loonniveau. Ais het loonpeil gedurende zes aaneengeslo ten m (tanden een gemiddelde styging van ten minste drie percent vertoont, moeten de uitkeringsbedragen van de AOW worden verhoogd. Het staat wel vast, dat de bedoel de stijging van het loonindexcyfer 4% zal bedragen. Met het zelfde per centage moet dan het bodempen sioen worden verhoogd. Een soortgeiyk verband bestaat er tussen de premiegrens en het index cijfer van de lonen. Thans wordt pre mie geheven over het inkomen tot 6900 per jaar. Wyziging van deze grens kan niet eerder plaatsvinden dan op 1 januari a.s. De heer Korte verwacht, öat het bedrag waarover premie moet wor den betaald, zal worden vastgesteld op f 7450 per jaar. Dit betekent, dat de maximale premie voor de AOW ongeveer 37 per jaar hoger zal worden. De toestand op de Rotterdamse schippersbeurs is sedert vanmor gen weer normaal. De actie, door een aantal ongeduldige schippers tegen de tarieven ontketend, is beëindigd. Het herstel van de normale verhoudingen is in de eerste plaats op rekening te schrijven van de erkende schippersorganisaties, die op de leiders van de wilde actie druk hebben uitgeoefend. De moeilijkheden dreigden een by- zonder ernstig karakter te krijgen. De Algemene Verladers en Eigen Ver voerders Organisatie (EVO) zond de directeur-generaal vari Verkeer en Waterstaat woensdagmiddag een te legram waarin op tydelyke sluiting van de beurs in Rotterdam werd aan gedrongen. In dat telegraam werd er op gezin speeld, dat de schippers niet reflec teerden op via de normale weg aan geboden ladingen „uit angst voor op roerige elementen". In een prescon ferentie, later op de middag door deze organisatie in Rotterdam belegd gaf de EVO ais haar overtuiging dat een groot aantal schippers graag be reid was tegen de officiële tarieven te varen, maar daarvan door een min derheid werd weerhouden. Op last van Den Haag kan de verplichte aankondiging van scheepsladingen op de beurs inder daad tydeiyk worden opgeheven. Was dat gebeurd, dan zou het de verladers niet moeiiyk zyn gevallen de actie te breken. De agerende schippers zouden dan immers het overzicht van het iadingaanbod vol komen hebben verloren. Over de bevrachtingen zou vri) kunnen worden onderhandeld op een plaats die door verlader en schipper zelf zou kunnen worden bepaald. Advertentie IM. OVERAL DREIGT Gebruik regelmatig Verdwenen waren toen de nette manieren van de Portugezen. Ze trap ten alles wat ze konden raken. Ze namen weer de leiding door een fout van De Munck en profieerden daarna van een tactische blunder bij een in directe vrije trap in het Utrechtse strafschopgebied. Van der Linden zorgde ten slotte voor 34. Deze wedstrijd werd gespeeld in de competitie om de Europese voetbal- beker. Het duurde ruim 20 minuten voor dat De Munck het eerste schot kreeg en dat ging bovendien nog naast ook, In die periode had DOS met diepte- passes méér kansen gekregen. Mid- voor Lammers miste er twee en ook Luiten was een paar maal te ijverig om te richten inplaats van de bal aan een vrijstaande speler te geven. In de 33ste minuut, toen het tempo even verslapte gaf rechtsbuiten Hugo, nadat De Munck ontactisch uit zijn doel was gekomen, Lisboa de leiding. Dit doelpunt prikkelde DOS. Er kwam een fel offensief, waarin doelman De Sa op duidelijke manier zijn talen ten toonde. Vooral een. schot van Krommert verwerkte hij meesterlijk. Een ren van rechtsbuiten Hugo, met midvoor Martins, de beste spelei van Lisboa, in de 43ste minuut scheen ongevaarlijk. Hij liep tot dicht bij de doellijn op de hoek van het straf schopgebied. Hij trok de bal scherp voor het doel en tot verrassing van iedereen ging de bal met effect langs De Munck... 02. De tweede helft begon sensationeel. Uit een inworp van rechtsbuiten Westphaal speelde spil Galas de bal met de hand. De Engelse scheidsrech ter Clough zag het niet. maar zijn grensrechter wel. Op diens aanwijzing gaf hij een strafschop .Temming ging cr achter en schoot raak. De Portugezen waren wild en... uit hun concentratie. Twee minuten later rende Van der Linden op een dieptepass. Hij was eerder bij de bal dan doelman De Sa en uit een moeilijke hoek scoorde hij 22. (Van een onzer verslaggevers) Op een boerderij in de Johanna- polder by Utrecht zyn gisteren twee dol geworden honden, een toom kip pen, een kalkoen en een schaap te Ijjf gegaan. Het pluimvee werd dood gebeten en het schaap een oog uit gerukt. Toen kreeg de strijd een kwartier een onaangenaam karakter. De Por tugezen trapten alles en iedereen wie ze raken konden. Vooral linksbuiten Morais. Hij kreeg daarvoor een offi ciële waarschuwing. Enige minuten later scoorde Morais bij een alge mene aanval 2—3. opnieuw een doel punt waarbij De Munck niet vrijuit ging. Acht minuten voor het einde werd het 2—4, toen de achterhoede van DOS geheel onnodig by een indirecte vrije trap een muurtje ging vormen. Daardoor kon Ivson de bal rustig vrij spelen en via een DOS-speler in- schieten» Even kwam DOS hierna nog terug. Van der Linden scoorde uit een scrimmage 3—4, maar meer zat er niet in. Volgende week woensdag wordt in Lissabon de retumwedstrijd gespeeld. Van zondag af kan iedereen, die ervan wordt verdacht de terroristen te helpen, zonder meer worden ge arresteerd en geïnterneerd. Verdach te nationalisten zullen door militaire tribunalen worden berecht, die ge woonlijk sneller en strenger werken dan de burgerlijke rechtbanken. De derde maatregel behelst veel stren gere straffen voor ongeoorloofd wa penbezit. De minister van Binnenlandse Za ken beslist, wie wordt geïnterneerd. De betrokkene zelf beefs geen recht van beroep op een rechtbank. Er zal echter een commissie van onderzoek worden gevormd, die binnen een maand na de arrestatie elk geval moet onderzoeken. De geïnterneerde of zjjn advocaat kan bÖ deze commissie in appel gaan tegen zyn vasthouding. Maar de mi nister van Binnenlandse Zsken be slist in laatste instantie, of de man zal worden vrijgelaten dan wel In het kamp biyft. De Franse regering overweegt, 12.000 „verdachte" Algerijnen in een interneringskamp te plaatsen. Het schijnt nog niet uitgemaakt te zijn waar dit kamp zal komen, in Frank rijk of in Algerië. WASHINGTON, (Reuter). De Amerikaanse atoomduikboofc „Sea- wolf" is bezig een duikreeord te ves tigen dat moeilijk gebroken kan wor den. De boot is nu reeds 54 dagen aan een stuk onder water en alles is wel aan boord, zo heeft president Eisenhower woensdag op zijn pers conferentie in Washington bekend gemaakt. De „Seawolf heeft het oude record, dat met 31 dagen op naam van de „Skate" stond, reeds gebróken. Een woordvoerder van de Ameri kaanse marine heeft verklaard, dat de „Seawolf" zich ergens in het noor delijk deel van de Atlantische Oceaan bevindt. De juiste positie wilde hij niet geven. De boot wordt op 6 okto ber in New London, Connecticut ver wacht, zei hy. Naar wij vernemen stammen de mensen, die de touwtjes op de Rot- handen hebben genomen, voor een terdamse beurs onderhalve dag in goed deel uit de onlangs opgerichte stichting „Onderling Verband van Particuliere Binnenschippers", die op het ogenblik veertig aangeslotenen telt. De leden van deze stichting voeren e enblauwe band op hun schip, Zy moeten beloven elkaar te helpen waar zy kunnen, zonder daarvoor betaling te verlangen. BORDEAUX (Reuter) De afgelo pen nacht is in de monding van de Garonne het Nederlandse vrachtschip Ghanakust (4.680 t.) van de Holland se Stoomboot MU te Amsterdam in aanvaring geweest met het ruim 10.000 ton metende Spaanse schip Monte-Urbasa. Op de Ghanakust brak brand uit en de bemanning stapte over op de „Monte-Urbasa". De 35 passagiers van het Nederlandse schip zyn naar Bordeaux gebracht, zy hebben hun bagage mee kunnen nemen. Persoon lijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Men vermoedt dat de aanvaring het gevolg is geweest van een storing aan de stuurinrichting van de Spanjaard. Het Nederlandse schip voer in de richting van de volle zee, met be stemming Afrika. Het werd van ach' teren door de voorsteven van de Monte-Urbasa geraakt. Kort daarna brak de brand uit. Ook de Spanjaard heeft zware schade opgelopen. Het Spaanse schip heeft de 34 opvaren den van de Ghanakust naar Bor deaux gebracht. Met behulp van een drijvende brandspuit uit Bordeaux was men het vuur aan boord van de Ghanakust snel meester. Het schip is op een zandbank gezet. Het achterschip ligt onder water. Vanochtend omstreeks half negen zijn tijdens rioleringswerkzaamheden by de verkeersrotonde aan de Meers- senerweg te Maastricht twee arbei ders bedelven door een grote grond verschuiving, ontstaan doordat de wand van een der gleuven plotseling instortte. Beide arbeiders, van wie een in zorgwekkende toestand, zyn in het ziekenhuis St.-Annadai opgenomen. Het zijn de 50-jarige H. H. van den Hurk uit Weert en de 50-jarige P. J. Peer lings afkomstig uit Stamproy. Advertentie I.M. Mokka Stang 37 ct P Café No!» 32 a p.lOOgc. San Francisco 26 a p. 100gr. EDINBURGH, SCHOTLAND (Reu ter). Een Schotse miljonair van 84 jaar. Pickard, heeft een cheque van 10.000 gulden uitgeschreven voor het 22-jarige meisje, dat van pian is met de ter dood veroordeelde 23-jarige Donald Forbes te trouwen. Maar zy moet officieel in het hu welijk zyn getreden om het geld te kunnen innen; de chèque is uitge schreven op naam van mevrouw Mar garet Forbes, zy heet op het ogenblik nog Margaret Mclean. De executie van Forbes, die ter dood is veroordeeld wegens het doden en beroven van een nachtwaker, is bepaald op 16 oktober, maar hy zal waarschynlyk gratie krygen. Het huwelyk, waarvoor nu ook de gevangenisautoriteiten hun toestem ming hebben gegeven, zal waarschyn lyk niet worden voltrokken in de do dencel, waarin Forbes is opgesloten, maar elders in. de gevangenis. De miljonair heeft de chèque uit geschreven, omdat, naar hy zei, hy 'medelyden heeft met het jonge paar, vooral met de vrouw, die het natuur lijk byzonder arm zal krygen, ook als hy gratie krijgt'. MUNCHEN (ANP) De Nederlandse ploeg heeft in de eerste ronde van het FIDE-landentoernooi, dat woensdag te München is begonnen, een eervolle nederlaag tegen het sterke Russische team behaalden. Het werd 214114 in het voordeel van Rusland. Drie par tijen eindigden in remise en slechts een. partij werd door Rusland ge wonnen. Het was overigens een zeer zware opgave voor onze landgenoten, die het de eerste drie ronden zonder dr. Euwe moeten stellen, om reeds In de eerste ronde tegen de waarschyn- lyke winnaar van het toernooi te moeten uitkomen. Rusland verscheen in zjjn sterk ste opstelling, waaruit wel bleek, dat men de Nederlandse ploeg niet onderschatte. De belangstelling van Er is gisteravond druk gevoetbald op de Nederlandse en buitenlandse velden. In Utrecht heb ik DOS met 34 zien verliezen van Lissabon in de eerste wedstrijd in de eer ste ronde van de Europa-beker, De Portuge zen speelden best voetbal en zjj kregen ook volop de kans daartoe, omdat DOS bijzonder onrustig was en kennelijk de kampioensvorm volkomen kwijt is. Het wonderiyke is, dat onze nationale doelman De Munck enige lelijke foutjes maakte. Dat is wonderlijk, om dat ik dat dinsdagavond ook van Eddy Pie- ters Graafland heb gezien in de strijd tussen Feijenoord en de FC Köln. In Enschede heeft Schalke '04, waarmee wy het vorige seizoen kennis hebben gemaakt, zich in de tweede ronde van de Europa-cup gespeeld door een uitstekende 31-zege op Boldklubben. PSV, Eindhoven, heeft in de eerste wedstrijd dat het spelen moest voor de Vriendschapsbeker met 15 gewonnen van Nortuna Dusseldorf. Dat is een prachtige prestatie, waarmee de Nederlandse vertegen woordiging in de tweede ronde in elk geval gewaarborgd biykt. Overigens waren er slechts 4.000 toeschouwers bij deze wedstrijd, hetgeen geen financieel succes is dus. Ik vervolg dit allerlei met melding te ma ken van de 121-nederlaag die de Brazi liaanse voetbalclub Bella Vista leed tegen de Engelse eerste league club Newcastle United. U zult zich misschien herinneren, dat deze Brazilianen enige weken geleden met 60 klop kregen van dat goeie Amsterdamse Blauw Wit. Nog een grote uitslag: Frankrijk versloeg in een interlandwedstrijd, achtste finale Europa-cup voor landenteams, de Grieken met 7—1, een respectabele uitslag in een officiële interland. Dat gebeurde in Parijs. De retumwedstrijd is op 3 november in Athene, de Griekse hoofdstad. De dure Italiaanse club Juventus, waarin „voetbal- miljonair-' John Charles speelt, heeft met 70 klop gekregen van de "Wiener Sportklub in Wenen. Dat was een hard en ruw geval, waarin de Italianen volkomen ten onder gin gen, ondanks hun dure elftal, het duurste dat ter wereld bestaat. Nu tussendoor een boksberichtje. De tech nische commissie van de Nederlandse Boks- hond heeft de uitdaging goedgekeurd van de lichtgewicht J. Nyenkamp aan de titelhou der in deze klasse, onze Rotterdamse Pietje van Klaveren. De beide managers sullen het nu eens moeten -worden over de voorwaarden voor een party met de titel als inzet. Het komt mij voor. dat Rotterdam nog de enige stad is in ons land, waar een dergelijk ge vecht bezoekers trekt, zoveel bezoekers, dat een gunstig financieel resultaat gewaarborgd is. Het wordt biykbaar steeds moeilijker voor de bokssport om de gunsten van het publiek te verwerven. Dat is ook een kwestig van ge brek aan boksers van geweldig formaat zoals destyds bijvoorbeeld Bep van Klaveren en Luc van Dam, om er slechts enkelen te noe men. Momenteel beschikt een manager als Theo Huizenaar slechts over klasse-mensen in Piet van Klaveren en Leen Jansen, maar die krijgen geen kansen op gevechten met tegenstanders van dezelfde klasse, omdat de buitenlanders geen interesse tonen en mis schien een tikje benauwd zijn om hun goede boksers in de waagschaal te stellen. Dat is toch werkelijk een min of meer ongezonde situatie. Ongezond was het gisteravond in Man chester in de vriendschappelijke wedstrijd tussen Manchester United en Young Boys uit Zwitserland. Vele incidenten, spelers wegge stuurd, M.U. won met 30. het op deze eerste speeldag zo tal rijke publiek ging in hoofdzaak uit naar de party BotwinnikDonner. Het was een Nimzo-Indiër waarin de Nederlander, die zeer onbevan gen speelde, goed te voorschijn kwam en zelfs Iets beter kwam te staan. Prins tegen Smyslov was een Weense party. Een aanbod van een pion sloeg Smyslov van de hand en spoedig daarna volgde ruil van de dames, waarna door de wat gunstiger opstelling de stukken van de Rus beter tot hun recht kwamen. Prins verdedigde zich bekwaam en van enig belangrijk voordeel van de Rus was geen sprake. Het was een zeer moeiiyk eindspel, dat in remise ein digde. Van den Berg koos tegen Keres de Siciliaanse verdediging. De Neder lander, die voor zijn doen zeer ner veus v/as, zag veel en de goede zet ten van Keres parreerde hy be kwaam. De Ben-Or.i van Kramer tegen Bronstein ging over in Oud-Indisch De Rus wist voor zijn stukken meer bewegingsvrijheid te krygen dan Kramer, die maar moest afwachten wat de Rus zou ondernemen. Na vier uur spelen zag het er voor de Nederlandse ploeg niet on bevredigend uit. Donner stond nog steeds goed en de andere partyen stonden geen van alle veel minder, zy het, dat het accent op de ver dediging lag. Het was echter de vraag of zij de nodige hardheid zouden kunnen opbrengen om zich in het laatste uur te kunnen hand haven. Het eerste succes kwam toen de wereldkampioen op de 23ste zet remise aanbood, die Donner accep teerde. Piet Mackaay is geen manager meer van DOS. In een door hem en de voorzitter A. Schreuder ge tekende verklaring wordt medege deeld, dat 'verschil van inzicht over de taak van een manager in de huidige structuur van de voetbal wereld' hiertoe heeft geleid. Op eigen verzoek is Mackaay nu per 1 oktober van zijn functie ontheven. V

Het Vrije volk | 1958 | | pagina 2