REDDINGBOTEN KAPSEIZEN: ACHT DODEN NW-congres Pleidooi Breng Elisabeth Boll bij haar vader terug' 'ASPRO Streven naar enkele grote industriële centra in noorden De Gaulle belooft Algerijnen menswaardig levenspeil Vijfjarenplan: baantjes, scholen, verkiezingen Staat schiet 4 ct. voor op melkgarantie OVERWEG BIJ WEZEP TWISTPUNT TUSSEN VAD EN WATERSTAAT Adverteert Spreeuwen praat Hond is er! Bij proefvaart voor Franse kust Professor Kisch voor Hof NDSM bouwt snel schip voor Franse rederij Hoofdpij/]?! Verkoudheid? Drs. A. Vermeer op NVV -congres: Vader en zoon verdronken Ongeluk Wezep: nu vier slachtoffers Minister Suurhoff slaat eerste paal streekziekenhuis SIEBEL HET VRIJE VOLK ZATERDAG 4 OKTOBER 1958 PAGINA 3 Best besluit LORIENT (Reuter, AFP, AP) Een demonstratie van een *~ieuw model reddingboot in de Atlantische Oceaan voor de kust van Lorient is zeer tragisch verlopen: het scheepje en een andere reddingboot sloegen om. Acht mensen zijn verdronken, een neeende wordt vermist. Garanties Minder ivoorden Uitdaging 2 'ASPRO'5 fit/ Van dag tot dag Solidariteit Schipper springt kind na Liberaal 'Ja' Neen9 „Ziezo, de heren in de mooie sleeën hebben hun zin. De brommers hebben een gele plaatis het door Pieter al wat minder onvriendelijk gemaakte maar toch nog steeds onvrien delijke begin van een uitvoerige brief die mevrouw Z. van de Ringdijk: te Slikker veer ons heeft ge schreven. Mevrouw Z. heeft heel wat op haar hart en haar betoog komt zo onge veer neer op: De bromfietsers zitten altijd in het hoekje waar de klap pen vallen. Verder: automobilisten die hun rijbewijs kwijtraken, lachen daarom en nemen rustig een chauf feur. Ten slotte: Jan Boezeroen legt weer het loodje. Briefschrijfster uit Slikkerveer zal wellicht erg boos geworden zijn toen ze in de krant las, dat er bijv. in Amsterdam dertig bromfietsers, die nog niet in het bezit waren van een gele plaat, een bekeuring hebben op gelopen. Pieter is niet zo gek op be keuringen, maar anderzijds moeten we toch in aanmerking nemen, dat de bromfietsers lang genoeg van te voren wisten dat ze die gele plaat op 1 oktober moesten hebben. Mevrouw Z. vergelijkt in haar brief die gele plaat metde joden ster uit de oorlog en dat vindt Pieter een bijzonder grove vergelijking, 't Is beter om daar maar niet dieper op in te gaan. Ik heb aan een flink ploegje brom mende Vrjje-Volkers gevraagd of ze het nu zo erg vonden om met die gele plaat te rijden, 'k Heb er niet één gesproken, die daar bezwaren tegen had. En de niet-brommende Pieter? Die juicht alles toe wat het verkeer veiliger kan maken. In de kranten staan nog veel te veel be richten over ongelukken, die een heleboel narigheid veroorzaken. En fin, de trouwe spreeuwenlezer kent mijn standpunt. Mevrouw Z. is helemaal mis als ze denkt, dat alle automobilisten omdat zij nu eenmaal een auto hebben, rijk moeten zijn. En de vertegenwoordi ger dan die het wagentje voor zijn werk dringend nodig heeft? En het kleine handelaartje, dat stad en land moet afrijden om aan de kost te ko men? Nee, de autobezitters zijn heus niet allemaal rijkaards. Integendeel. Ik neem aan dat briefschrijfster de krant goed leest. Dan zal zij weten, dat de Rotterdamse rechtbank een verkeerskamer heeft. Die verkeerska- mer berecht alle daarvoor in aanmer king komende zaken. En ik kan haar verzekeren dat deze kamer niet mals is in haar straffen. Volgens de sta tistieken is de Rotterdamse recht bank op dit gebied zelfs de strengste van alle Nederlandse rechtbanken. Een automobilist, die na gebruik van sterkedrank niet meer in staat ge acht wordt zijn motorrijtuig naar be horen te besturen, kan bijkans altijd rekenen op een onvoorwaardelijke celstraf. Natuurlijk zijn er rijke automobi listen die bij intrekking van hun rij bewijs een dure chauffeur kunnen nemen. Maar hun aantal is niet zo groot. De meesten voelen die intrek king als een flinke straf. Wat dan ook de bedoeling is. En die Jan Boezeroen? Pieter houdt niet van dat woord, mevrouw Z. Ik dacht' dat de arbeider (en ook de arbeidersvrouw) al zo klassebe- wust was geworden, dat hij dit woord niet meer ia de mond zou nemen. De blindengeleidehond! Pieter heeft meer enkele bedragen genoteerd en de heer Volaart vertelde mij, dat ook in üe Jaffadwarsstraat en omgeving flink, met de bussen is gerammeld. Hoeveel er precies is opgehaald? Dat is nog niet bekend, maar we zijn een heel eind in de goede richting. En dat is een plezierig "bericht aan het einde van deze uieek. Nóg enkele prettige berichten. Het partijtje hout voor de bejaarde vrouw zal keurig worden gehakt. We heb ben zelfs zoveel aanbiedingen gehad, dat we beslist zij het zeer dank baar „stop" moeten zeggen. Als we al die houthakkers op dat partijtje hout zouden loslaten, dan zou de vrouw waarschijnlijk lucifertjes over houden. Mogen we o houthakken de spreeuwenvrienden uw namen op een lijstje zetten? Er wordt in deze rubriek vast nog wel eens een beroep op houthakkers gedaan. En wanneer we u dan ook nog ver tellen, dat we de huismoeder in het sanatorium kunnen berichten dat haar tweeling thuis een redelijke tweeling-wandel wagen zal krijgen en ten slotte nog meedelen dat het hoogstwaarschijnlijk ook met de bat terijenlader voor het gehoorapparaat in orde zal komen, hebben we een nog plezieriger besluit van deze spreeuwenweek. MijnheerLangs deze weg wil on dergetekende de inzender van het stukje over de collectant bij het raad huis hartelijk dank zeggen. Ik was er groos mee. Doch iets moet ik recht zetten. Er werd geschreven dat ik slecht ter been was. Nu dat is niet zo. Ik kan wel degelijk goed lopen. Zou u zo goed willen zijn dit stukje in de spreeuw te plaatsen?" Het staat er al in, mijnheer D. van der Laan uit de Benthuizerstraat. Aanbod Aan het einde van de week hebben wij de volgende aanbiedingen opgeschre ven: een veren bed (bestemd) van Van. de G. uit de Carteslusstraat, een twee persoons ledikant met bed (bestemd) van Van P. van de Oostdljk, een divan van Van V. van de Oostzeedijk. een thee meubel van. B. van de Oostzeedijk en een tafel (bestemd) van L. uit de Viag- gemanstraat. Een kachel (bestemd) heb ben wij genoteerd van De R. uit de Korte Hlllestraat, een kinderwagen van K. uit de Schletbaanstraat, een grote zinken teil (bestemd) van A. uit de learusstraat. capsules en een vlsglas van B. van de Mauritsslngel te -Vlaardlngen en. zilverpapier van T. van de Mathe- nesserdljk. Kleding hebben wij opge schreven van W. van de Franselaan, V. van het Newtonpleln te Schiedam Van de W. uit de Mart. Steynstraat en van W. uit de Bootsmansstraat. De spreeu- wenpot werd verrijkt met een rijksdaal der van K. uit de Oleanderstraat, twee gulden van B. van. de Putsebocht. twee kwartjes van L. uit de Jonker Frans straat en vijfennegentig cent van Van V. uit d» Catharinastraat. Hartelijk dank. PIETER SPREEUW. De actie voor de bilndegeleide- hond kan afgesloten wordejn. Vandaag zaterdag Is er nl. zoveel geld binnengekomen, dat wij tevreden kunnen constateren: DE HOND IS ER Alle lezers hartelijk dank; zo gauw mogelijk zullen wij de verantwoording in onze kolom zetten. De reddingboot, die van rubber is gemaakt, is ontworpen cioor de Franse scheepvaartdeskundige dr. Alain Bombard. Hij zelf en zes met gezellen hadden plaatsgenomen In het bootje, waarmee nog enkele proe ven moesten worden genomen. Dr. Bombard wilde ermee over een zandbank varen, die berucht is om de verraderlijke aeestromingen in zijn nabijheid. Zijn reddingboot sloeg tijdens de tocht om, de zeven inzittenden kwamen in het wild- stromende water van de Etel te recht. De reddingboot van de naburige vissershaven Etel wist de zeven dren kelingen op te pikken. Maar op de terugweg naar de haven greep een huizenhoge golf de reddingboot op en smeet hem ondersteboven. Een sleepboot uit Etel haalde dr. Bombard en vier andere mannen uit het water. Acht van de negen an deren zijn verdronken, een persoon wordt nog vermist. Dr. Bombard heeft bekendheid ver worven door zijn tocht per rubber boot over de Atlantische Oceaan. Wij voelen niet alleen niets voor een huurverhoging per 1 januari, wy voelen er ook voor de naaste toe komst niets voor, omdat door huur verhoging de weg naar welvaartsver hoging voor andere groepen dan de huiseigenaren zou worden geblok keerd. Trouwens, het doel van de huur verhogingen, verkleining van de huurverschillen tussen oude ea nieuwe woningen, is sinds 1953 geen stap naderbij gekomen. Sinds 1953 is de gemiddelde'huur van oude woningen met 54% geste gen, die van nieuwe woningen in de drie grote steden met 68%. In de periode 19531957 zijn de bouwkosten met 36% gestegen. Als men spreekt over het slagen van het prtjsstabilisatiebeleid dan moet daar bij toch een zeer belangrijke uitzon dering worden gemaakt voor de bouwwereld en alles wat daarbij hoort. Het huurprobleem moet nu dan ook eerst van de andere kant worden aangepakt; er moet naar ge streefd worden, met krachtige maat regelen, de bouwkosten te verlagen. Er moeten garanties komen, opdat voor de financiering van de woning bouw kapitaal tegen een redelijke rente beschikbaar is en voorts is een veel scherpere prijsbeheersing op de bouwmarkt nodig (en dat geldt ook voor de toeleverende industrieën). 'Als het over de hoge bouwkosten gaat, dan spreekt men veel over de zwarte lonen. Ik wil geen woord ten goede van deze lonen spreken,' aldus Roemers, 'maar ik wil er tevens op wijzen, dat met deze zwarte lonen al leen de enorme stijging van de bouw kosten niet wordt verklaard.' O verfde melkprijs zei Roemers o.a.: „De regering spreekt nu wel van con sumentensubsidies, maar als men de situatie goed bekijkt, ligt het meer voor de hand om van subsidies aan de producenten te spreken. En de vraag rijst, of deze producentensub sidies in nog sterkere mate dan thans voor de consumenten moeten worden gedragen. Vooral wanneer vaststaat, dat de verhoging van de melkprijs zal lei den tot een aanzienlijke beperking van het verbruik en dat daardoor het gevaar bestaat van aantasting van de volksgezondheid. Met nadruk ver klaarde Roemers, dat het niet rede lijk zou zijn de landbouwende bevol king thans in de steek te laten. Men kan het melkprijsvraagstuk niet los zien van het hele landbouwprobleem. Maar dat betekent tevens, dat aan de vraag van de regering aan de SER om vóór 1 december tussentijds ad vies uit te brengen met betrekking tot de melksubsidies naar onze me ning niet kan worden voldaan." In het begin van zijn rede heeft Roemers uitvoerig gesproken over de onlangs verschenen industrialisatie nota van minister Zijlstra. „Deze nota zou bepaald aan bete kenis hebben gewonnen, als er wat minder woorden in zouden hebben gestaan, en wat duidelijker conclu sies zouden zijn getrokken." Roemers waarschuwde ertegen een zijdig de nadruk te leggen op verho ging van de investeringen en van de besparingen. „Ik heb niets tegen bevordering van de spaarzin, al denk ik cr iets minder lyrisch over dan prof, Rom- me. Maar het NVV voelt er toch niets voor een verbetering van het levens peil van de massa in de achterste boot te plaatsen, omdat de besparin gen alsmaar moeten toenemen. Zo breed heeft die massa het ondanks de verbeteringen die sinds 1952 zijn bereikt, waarUjk niet.*' Het is ook niet voldoende te stre ven naar een algemene werkloos heidspeil van drie percent van de be roepsbevolking. We weten immers dat de werkloosheid in het Noorden 2elfs in de periode van super-hoog conjunctuur altijd onaanvaardbaar hoog was. Daarom ligt naar onze op vatting het percentage, dat minister Zijlstra als gemiddelde voor het ge hele land noemt te hoog en moet het beleid veel meer gericht zijn op een werkloosheid van ten hoogste twee percent." Advertentie IM. (Vervolg van voorpagina) „Het schijnt evenwel", aldus heer Naess, „dat het er weinig toe doet hoe hoog de gages zpn, o£ hoe goed de arbeidsvoorwaarden, de ac commodatie en de verzorging, of hoe tevreden de leden van de bemanning ook zjjn; de smaadcampagne wordt gewoon voortgezet." „Als de Europese reders tijdelijk zwijgen, is het één van de andere groepen, die met extra nadruk de propaganda overneemt. Koopvaardij, zo zei de heer Naess, is een interna tionaal bedrijf en géén land kan op het uitoefenen van dit bedrijf méér rechtmatige aanspraak maken dan het andere. De Europese reders, noch de Euro pese politici, noch de vakverenigin gen hebben het recht te zeggen dat de Liberiaanse en Panamese repu blieken er geen handelsmarine op na mogen houden." Ten aanzien van de door de ITF voorgestelde boycot-actie tegen de Panhonlibco-schepen 2ei de heer Naess, dat geen verstandig reder zich zou verzetten tegen acties, die tot doel hebben werkelijk bestaande ach terstanden op te ruimen. Een alge mene boycot achtte hij tegen de be trokken landen gericht en hij meen de, dat geen zinnig mens daarmee zou instemmen. „Ik ben zelf een voorstander van een krachtige vakbeweging", zei hij, „maar de ITF neemt een taak op zich, die veel verder gaat dan de ge rechtvaardigde doelstellingen, waar op het wezen der vakbeweging is ge grondvest. Zo'n actie wordt een uit daging voor internationale betrekkin gen en regeringen zelf. Deze uitda ging is volgens mij (Naess) niet alleen misleidend maar zelfs in hoge mate provocerend en gevaarlijk." Hij hoopte dat de leiders van de ITF zich niet buiten hun officieel aangekondigde doel zouden begeven, dat zij slechts een actie zouden voe ren tegen schepen, die niet aan de standaardeisen voldoen en dat zij bereid zouden zijn tot samenwerking met alle reders van goeden wille zonder onderscheid van vlag te ma ken. VIT''. JEMxi (Van onze parlementsredactie) „De vreemdeling, die als vreemdeling bij u verkeert, zal onder u zijn als een inboorling van ulieden. Gij zult hem liefhebben als uzel- ven." Deze bijbelse woorden uit Leviticus 19 klonken gisteren in het Vredespaleis uit de mond van de Nederlandse pleiter, professor I. Kisch. aan het adres van Zweden, dat weliswaar inderdaad ernstig heeft getracht het Nederlandse meisje Elisabeth Boll door een be schermende opvoeding liefde te schenken, doch dat dit heeft over dreven. van de Nederlandse voogdij niet in stryd komt met het Voogdijverdrag. Dat is echter volgens professor Kisch niet juist Elke beperking is z.i. nl. in strijd met dit verdrag. Het beroep van Zweden op de openbare orde ter rechtvaardiging van de beschermende opvoeding vindt volgens hem even min steun in het Voogdijverdrag, om dat aan de voorwaarden voor een dergelijk beroep niet is voldaan. Stel je voor, zo betoogde hij, dat elk land zich altijd op de openbare orde kan beroepen. Dan zou het zich aan geen enkel verdrag behoeven te sto ren. Daarom vroeg professor Kisch met klem aan het hof om het Zweedse beroep op de openbare orde niet te aanvaarden. Het slaan van de eerste paal voor het nieuwe streekziekenhuis, dat aan de Holy weg in Vlaardingen zal ver rijzen. zal waarschijniyk geschieden door de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, minister Suur hoff, zelf. Zoals wij gisteren reeds meent, dat de door de beschermende t hebben bericht zal de eerste paal voor opvoeding veroorzaakte beperking het ziekenhuis op I december de I grond in gaan. Er is geen reden (meer) voor deze beschermende opvoeding, die daarom moet worden opgeheven, „Wij hopen en venvachten," aldus professor Kisch tot het hof, „dat naar het woord van Leviticus, men geen onrecht zal doen in het gericht, met de el, met het ge wicht of met de daad." De heer Boll, die zich onder de schaarse toehoorders bevond, luister de ademloos, toen professor Kisch vervolgde: „Ik heb de man om wie deze zaak draait, nooit ontmoet, voor dat hij mij in het Vredespaleis werd aangewezen. Ik vond dat in het be lang van de objectiviteit. De heer BoU is onschuldig bevonden dan moet men hem ook ais zodanig be handelen. Daarom hoop ik, dat het hof niet het zwaarste argument zal aanvaarden, volgens hetwelk er an dere niet bewezen redenen zijn voor de beschermende opvoedings maatregel jegens Elisabeth. zy mag volgens Zweden niet bij haar vader terugkomen, omdat zij dan weer zijn invloed zal ondergaan. Maar welke verkeerde invloed kan er van een onschuldige vader uitgaan?" aldus professor Kisch. Zweden, zo vervolgde professor Kisch, De ondergrondse in Berlijn wordt uitgebreid. Het net van SO km zal 120 km moeten omvatten. Terwijl boven de grond nog vele ruines op afbraak of herstel wachten, gaat het -werk onder de grond door. De treinenloop wordt door de spoorwegaanleg niet gestoord. Op de voorgrond een treinstel dat de reizigers op het oude tra ject blijft vervoeren totdat het aangesloten wordt op de nieuwe lijnen. Op de achtergrond de bouwvallen van de beroemde Gedachtniskirche. Volgens Radio-Moskou zal in Moskou een televisietoren gebouwd worden van 495 meter hoogte, die aan de voet 63 meter en aan de top 6 meter breed is. (Van een onzer verslaggevers) Een Franse redery beeft bü de NDSM een snel vrachtschip met ge koelde ruimen besteld, dat bestemd zal worden voor het vervoer van fruit en vlees. Over de bedrijfsresultaten in de eerste acht maanden van 1958 is de directie van de NDSM niet ontevre den. Ondanks een tijdelijke terug gang, in het bijzonder op de afdeling scheepsreparatie, waren alle afdelin gen van het bedrijf ten volle-bezet Tot nu zijn de financiële resulta ten niet onbevredigend. De verwach ting is dat deze over het gehele jaar in het licht der omstandigheden redelijk zullen zijn. Advertentie IM. 'ASPRO' helpt direct! EnU voelt U weer prettig en opgewekt! Onschadelijk voor Uw maag. VERLOVINGSRINGEN 1 DE MOOISTE COLLECTIE j STADHUISPLEIN 24-26 NIEUWE BINNENWEG 227^ De maatregelen die minister Zijlstra voor de ontwikkelingsgebie den heeft aangekondigd, zijn voor onze noordelijke provincies niet voldoende. Voor Groningen, Friesland, Drente en Noordoost Over- ijsel zijn afzonderlijke en zeer vergaande maatregelen nodig om de ontwikkeling te stimuleren. We moeten proberen daar enkele industriële centra van groot for maat tot stand te brengen, die voldoende groeikracht kunnen ont wikkelen om de wijde omgeving mee te trekken. Dit zijn-enkele conclusies uit de in leiding die drs. A. Vermeer, lid van de Tweede Kamer vandaag op het NW-congres in Groningen neeft ge houden. Er is thans een fatale kringloop, aldus Vermeer, de arbeiders trekken weg, omdat er niet voldoende werk is, maar doordat zij wegtrekken, biedt hun oude woonplaats de industrie weinig kans meer zich te vestigen. Het benodigde gevarieerde aanbod van werkkrachten ontbreekt. De wijzigingen, die minister Zijl stra onlangs in het industriële spreidlngsbeleid heeft aangekon digd, zijn volgens drs. Vermeer al lemaal verbeteringen. Maar, zei hij ik ben er zeker van, dat de aange kondigde maatregelen niet even redig zjjn aan het doel, dat moet worden bereikt. Drs. Vermeer was het met minister Zijlstra eens, dat afremming van de randstad Holland door elke nieuwe vestiging aan een vergunning te bin den, moet worden afgewezen. Maar het is wel mogelijk en verantwoord industrieterrein voor bepaalde indus trieën te reserveren of vestiging van bepaalde industrieën in bepaalde ge bieden tegen te gaan. Men kan in dit verband bij voorbeeld denken aan een raamwet waarbij de regering de bevoegdheid krijgt dergelijke maat regelen te nemen. Er zullen in cn naar het Noorden betere verbindingen moeten komen, die desnoods in eerste instantie al leen gericht zijn op enkele kernen. Bijzondere aandacht moet worden besteed aan de grensovergangen en de doorgaande verbindingen met Duitsland. Verder eist het onderwijs verbete ringen. .Niets,' aldus de heer Ver meer, .belet de samenwerkende pro vinciale besturen om in afwachting van een landelijk spreidingsplan in onderling overleg een eigen sprei- dingsplan voor de kweekscholen in het Noorden te ontwerpen.' Als andere maatregelen noemde Vermeer o.a. een bijdrage in de overplaatsingskosten van bedrij ven, differentiatie van de investe ringsaftrek naar gebied en ook be tere uitbuiting van de recreatie mogelijkheden in het noorden. ,Ik ontveins niet, dat dit alles meer zal eisen dan de 30 miljoen gulden die nu zijn uitgetrokken, maar als wij honderden miljoenen investeren in een Deltaplan, dan moet ook begrip worden gevonden voor plannen die erop zijn gericht het welvaartspeil der bevolking in dit deel van het land te verhogen en een eind te maken aan de werkloosheid, die zovelen treft. (Van onze Parijse correspondent) In Constantine heeft generaal de Gaulle in tegenwoordigheid van 60.000 toehoorders zijn lang verwachte rede uitgesproken. Zonder het woord integratie te noemen heeft hij voor Algerië een ambitieus vijfjarenplan aangekondigd. Aan het slot van zijn rede heeft hij een beroep gedaan op de rebellen om de wapens neer te leggen en samen te werken met Frankrijk aan het gemeenschappelijke doel: de ver betering van het levenspeil der Algerijnen. Het plan bevat de volgende pun ten: er zal 250.000 ha land worden verdeeld onder de mohamme daanse boeren; over vij f jaar moet tenminste tien percent van de jonge men sen die in 's rijksdienst treden, Algerijn zijn; binnen twee maanden worden, verkiezingen gehouden in Alge rië; ten minste twee derde van de afgevaardigden uit Algerië moet uit Algerijnen bestaan; er zullen 400.000 nieuwe betrek kingen in Algerië in het leven worden geroepen; alle kinderen in Algerië zullen in staat worden gesteld een school te bezoeken. „Ik ben naar Algerië gekomen", zei de Gaulle, „om u een diepgaande vernieuwing aan te kondigen. Algerië is een moedig levend, maar tegelij kertijd lijdend land. Het levenspeil van de Algerijnse mannen en vrou wen moet van dag tot dag beter wor den. Heel Algerië moet deel krijgen aan de moderne beschaving. Alle mannen en vrouwen hebben recht op mense lijke waardigheid. De kinderen heb ben zonder uitzondering recht op on derwijs. Plannen hebben alleen maar waarde en betekenis wanneer zij worden uitgevoerd". Generaal de Gaulle nam tijdens zjjn rede, die door 60.000 mensen werd aangehoord, het woord inte gratie niet eenmaal in de mond. De toekomst van Algerië zal volgens hem worden gebouwd op een dubbele basis: erkenning van de Algerijnse persoonlijkheid en nauwe solidariteit tussen Algerië en Frankrijk. Deze ontwikkeling is niet alleen in het belang van de twee landen, maar dient ook de eer van de mens heid en de vrede, aldus de Gaulle. Deze omvorming moet de vrucht zijn van een aantal sociale, culturele, economische en politieke maatregelen en wie anders dan Frankrijk kan haar tot stand brengen? Frankrijk wil het en het heeft er de middelen voor. (Van onze correspondent) Vrijdagmiddag omstreeks halfvier zijn in de Merwede bij Werkendam de schipper van de .Harmonie", de 38-jarige Floor Vijfhuizen en zyn ze venjarige zoontje verdronken. De zevenjarige Adriaan Vijfhuizen viel over boord, waarna de schipper van de uit Delft afkomstige „Harmo nie" te water sprong om te trachten zijn zoontje te redden. Hoewel de va der kon zwemmen, verdronken bel den. De stoffelijke overschotten zijn nog niet gevonden. Aan het eind van zijn betoog riep de Gaulle de Algerijnse nationalis ten op, een einde te maken aan de opstand. „Laat ons de strijd staken, dan zullen de gevangenissen open gaan en dan zal voor ons allen een betere toekomst aanbreken". De Gaulles bekendmaking van het vijfjarenplan zal vele ultra's in Frankrijk zowel als in Algerië spijt doen krijgen, dat zij op 13 mei de kreet van broederschap tussen Frankrijk en Algerië hebben aange heven. Wat de generaal thans aan verbe teringen van het levenspeil der Alge rijnse arbeiders heeft aangekondigd, zal heel wat ondernemingen duur in de portemonnaie komen te staan. Opmerkelijk is, dat hij de liberale politiek voortzet die in 1956 door Guy Mollet werd ingeluid. Mollet heeft altyd het bestaan van de „Algerijnse persoonlijkheid" erkend. De melkveehouders zullen voor de tweede maal een voor schot ontvangen op de over het melkprijsjaar 1957-1958 uit te keren melkprijsgarantie. Over de hoeveelheid melk die in de periode van 22 juni tot en met 13 september geleverd werd, zullen de boeren nu een bedrag van vier cent per kilo ontvan gen. Over de periode van 20 november 1957 ->t en met 21 juni 1958 werd in begir uli reeds een voorschot van vier cent per kilogram uitbetaald. De zuivelfabrieken zullen via het Produktschap voor Zuivel in staat worden gesteld de gelden omstreeks half oktober aan de boeren uit te keren. Totaal 6 cent? Hoe hoog de uiteindelijke uitkering door de overheid zal worden is nog niet te zeggen. Waarschijnlijk zal de regering uit de schatkist ongeveer zes cent per kilogram op 5,18 miljard kilogram melk moeten bijbetalen. Doch het juiste bedrag kan pas be kend worden als precies berekend is hoeveel geld de totale in ons land ge produceerde hoeveelheid melk heeft opgebracht. (Van een onzer verslaggevers) Bij het onderzoek naar de toedracht van het ongeluk met de bus op de spoorlijn bij Wezep zullen politie en justitie op vele nog onbeantwoorde vragen stuiten. Er is nu reeds een verschil van mening tussen Provinciale Waterstaat van Gelderland en de Veluwse Auto Dienst aan de dag getreden. Ir. W. M. J. Mols, directeur van Provinciale Waterstaat, zei ons gis teravond: De bus hoefde niet om te rijden. Er was geen sprake van een wegomlegging. Er was een afspraak met de VAD, dat zijn autobussen ondanks de werkzaamheden aan de weg HeerdeKampen juist wél van de beveiligde overweg gebruik kon den maken. Juist omdat er van een wegomleg ging geen sprake was, hebben wij ook geen borden met pillen geplaatst, want de weg was berijdbaar voor de bus. Een lid van de VAD-directie te Apeldoorn verklaarde eveneens gis teravond: 'Er is geen sprake van een afspraak. Wij weten van niets. Als dat zo was, hadden wij onze chauffeurs uiteraard overeenkom stige instructies gegeven en had den zij de route over de slechte en fatale overgang niet gekozen. Het is trouwens ook niet gebruike lijk dat Waterstaat zich in gevallen van wegomleggingen en herstelwerk zaamheden met berichten tot auto busdiensten wendt.' Was de beveflig'de overweg ondanks de werkzaamheden bruikbaar? Ja, zegt Provinciale Waterstaat. Nee, zegt de VAD met klem. Een groepscommandant van de rijkspolitie zou diezelfde middag om kwart over vier al hebben geconsta teerd, dat de beveiligde overweg niet berijdbaar was voor de bussen. Een chauffeur van de bus Kampen-Apel- doorn werd van de onbruikbaarheid van de weg op de hoogte gesteld. Er is echter nog niet uitgemaakt wie de mededelingen over de toe stand van de weg heeft verstrekt, en wie de chauffeur van de ongeluksbus of zün collega naar de smalle, onbe- Het vijfjarige jongetje P. Meurer uit Kampen, dat in de autobus zat die woensdagavond te Wezep door een sneltrein werd gegrepen en daar bij zwaar werd gewond, is de afge lopen nacht in het r,-k, ziekenhuis te Zwolle overleden. Het aantal slachtoffers van het ongeluk is hiermede gestegen tot vier. Het kind was een kleinzoon van de 78-jarige heer H. van Aarst uit Kam pen, die bij het ongeluk op slag werd gedood. waakte overgang neeit verwezen, ue betreffende chauffeur kon ook gis teren nog niet worden gehoord. Van de zijde van de VAD wordt er bovendien op gezwezen, dat de be veiligde overweg tot gistermiddag 1 uur onberijdbaar is geweest. Een der directeuren zou in Arn hem, b(j Provinciale Waterstaat, heb ben gevraagd: 'Doe er wat aan.' Aan dit verzoek is, volgens de VAD, toen ogenblikkelijk gevolg gegeven. Het onderzoek van de zijde der justitie is in volle gang.

Het Vrije volk | 1958 | | pagina 2