Ierse zeeman wil van boord en is daarom in hongerstaking gegaan Op EXPO kwamen 42 miljoen [ROEPEN WORDEN TERUGGETROKKEN UIT M.-00STEN Explosies dreigden op brandend schip De Gaulle gaat fors optreden tegen de rebellen in Algerië Coaster voor haven gestrand In november conferentie over Cyprus Spreeuivenpraat Rusland neemt zware A-proef Stralingsarts voor TH HET VRIJE VOLK MAANDAG 20 OKTOBER 1958 PAGINA 3 Moeilijk Iff i Weer arrestaties in Hongarije New Yorkse agent maakt amok Laatste gang van Jan Poortenaar en Gerard Hordijk Brandstoffenbijslag vastgesteld nu;..beduidend goedkoper De heer K. D. (zo herinneren w}j ons) had niets tegen tele visie, maar öp grond van zijn ervaringen tijdens bezoek aan kennissen in het oos ten des lands waar de kijkers ook „Duitsland kunnen krijgen" meende hij: „Als die grote keus er is, bezweer ik je, dat m negen van de tien gezinnen de hele dag het toestel aanstaat, dat er geen behoor lijk gesprek meer gevoerd kan worden en dat alle aandacht gericht is op het wonderlijke toverschermpje dat naast een heleboel goeds en voor treffelijks ook een hoop onzin brengt.". Pieter vroeg toen de mening van de lezers. De heer H. C. L. van der P. van de Bergsingel te Rotterdam zegt nu: „Het ligt aan de mensen zelf of te levisie vervlakkend zal werken. Ter verduidelijking slechts twee voorbeel den: 1. In Swansea logeerde ik bij men sen, die 's morgens om twaalf uur, wanneer da BBC begint uit te- zen den, het televisieapparaat aanzetten en het aanlieten staan tot 's avonds elf uur xoanneer de sender sloot. Naar wat zich op het scherm afspeelde werd heel weinig gekeken, hoewel het uiteraard wel 'gezien werd. Slechts een persoon vermocht op ieder uur te boeien: the Queen. Behalve de televisie stond ook de radio de hele dag aan. Daartoe werd het geluid van de televisie afgezet. 2. In Cardiff keek mijn gastheer slechts dan als het programma van te voren zorgvuldig was uitgezocht en in de gids aangestreept. Waarom echter deze vraag alleen in verband met de televisie?' Met de radio is toch hetzelfde het geval." Om met die laatste opmerking te beginnen. Ja, het is met de radio in wezen hetzelfde geval, maar er is toch een verschil. Als men naar de televisie kijkt, js het nodig om de ka mer althans voor een deel don ker te maken. Het is bijna ondoenlijk dat er in die kame. dan nog wat an ders gedaan kan wordc-n dan kijken. Verder trekt een bepaald gebeuren op een beeldscherm meer de aandacht (en het houdt die aandacht vast) dan da geluiden uit een radio. Maar voor het overige: De heer Van der P. heeft door deze twee voor beelden de verschillen duidelijk gete kend. Er» en kan slechts hopen (het geen na>,a„riijk ook voor de radiolui steraars geldt) dat de televisiekijkers zich aan het voorbeeld van die gast heer uit Cardiff zullen spiegelen. Televisie kan een zegen betekenen voor mensen, die door ziekte of inva liditeit nooit meer buiten de deur ko men. Dat blijkt toch wel uit de vol gende brief: Reeds maanden lang pieker ik over een probleem om een televisietoestel te krijgen. Niet voor mij zelf, Pieter. O neen! Het toestel dat ik zo begeer is be stemd voor een vrouwelijk familielid. Zij is invalide en je hart schreit als je dat hoopje mens ziet. Ze lacht en praat alsof zij mets mankeert. Zij is een voorbeeld voor duizenden. Maanden ja maanden loop ik met het plan rond haar televisie te bezor gen. Zij zou dan ook eens kunnen zien wat er te koop is in een wereld die zij niet kent. Want al heel, heel lang is zij invalide en eigenlijk, is zij nooit de, deur uitgeweest. Geld óm za'n duur toestel aan. te schaffen heb ik- niet. Vrouwe Fortu ne heeft mij nooit eens toegelachen, waardoor ik haar zou kunnen hel pen. Ik heb al het plan gehad om het op afbetaling te kopen, rnaar die zorgen zijn mij to zwaar. Wij doen al elke week mee met Kruis of Munt, maar ive zijn er steeds naast met twee of drie fouten. En dan is de te levisie weer op de lange baan ge schoven. Wij blijven echter ons best doen." Zo'n brief, vrienden, ontroert je. Pieter wilde, dat hij een gaatje wist om deze zeer invalide vrouw (die er zélf niet om vraagt) aan een toestel te helpen. Of weet iemand anders dat gaatje? „Mijnheer, hoe vang ik mijn weg gevlogen kanarievogeltje?", vroeg een Rotterdamse huismoeder aan een po litieagent. „Dat is niet zo makkelijk mevrouw", was het enige dat de agent kon ant woorden En het was ook niet zo gemakke lijk! Die kanarie verliet zijn kooi aan de Menenkamp. De heer des huizes fietste 12 dagen later (op 14 oktober) over de Lange Hilleweg en zag dat mensen bezig warer, zijn kanarie te vangen. Een melkboer was er zelfs voor in een boom geklommen De kanarie verkoos echter de vrij heid en vloog naar een boom in de Violierstraat. Ook die boom werd be legerd. maar de gevederde vriend was ieder te slim af en verdween naai- het onbekende. Nu hebben verscheidene mensen die kanarie gezien, maar niemand heeft hem kunnen vangen. Pieter werd verzocht de aandacht van de lezers voor deze vluchteling te vra gen. Maar we vertelden het u al: 't Zal niet meevallen, die vogel te vangen. Voor de politie was 't te moeilijk. Aanbod Aan üet begin van de nieuwe week hebben wij de volgende aanbiedingen in ons boek der Bijdragen opgeschreven: een bed, een vloerkleed (beide bestemd) en een spiraal van J. van het Rubens plein te Schiedam, twee tweepersoons ledikanten van V. van de Gebroken Meel dijk te Baren drecht, een kachel (be stemd) van F- van de Steinwegstr,, een petroleumkachel (bestemd) van S. uit de S)akhekstraatr een gaastel (bestemd) van J, uit de ie Schansstraat en een kinderwagen van H. uit de Erasmus- straat. Kleding hebben wij genoteerd v, A. uit de Secretariestraat, S. uit de Ko ningsveldestraat (met speelgoed), B„ uit de Héléne Swarthstraat, De J. uit de Zwaluwstraat, P. van de Oidegaarde, V. van de Hilielaan, B. uit de Portugese- straat, n.N. van de Heerjansweg (met reisbonnen), L. van het Nachtegaalplein er. H. uit de le Wandeloorddwarsstraat Ons magazijn is verder nog voorzien van een vaste wastafel. Alle vrienden har telijk dank. Verlies Mevr. h. Dorchnln, Nic. Zasstraat 27, was zo onfortuinlijk op 15 oktober een doublé horloge met dito rekband te ver liezen. Zij reed van de Binnenweg met lijn 14 tot de acob Catsstrnat en ging verder via het Pljnackerpleln naar de Snellemanstraat. In de omgeving van de Jonker Fransstraat is F. Mulder, Dirk Smitsstraat 44, op 14 oktober een kin- dersteunzooltje kwijtgeraakt. Op 10 ok tober miste mevr. Hennckes, Taling- straat 155a, op de Carnisseslngel haar bril. De heer Bijleveld, Dirkslandstraat 79c, verloor donderdag In de Frans Bek- kerstraat zijn bruine aktentas met In houd. Een ring met vijf sleutels is mevr. F. de Ruijter, Gaesbeekstraat 65, in de omgeving van het Zuidplein, kwijtge raakt. Mevr. Sok, Van de Veldelaan 32, miste woensdag in het Noorden of Hil- legersberg (lijn 14 of 45) een rood etui met sleutels. Mevr. Beek, Infermerie- straat 5b. 7/az zo onfortuinlijk woens dag of donderdag 25«- te verliezen. Dit kaa gebeurd zijn ergens In Kralin- gen of in Rotterdam-Zuid, V- hl, s 1 v L. J „Woensdagmiddag is mijn beo weggevlogen, iets wat ik verschrik' kelijk vind," schreef vorige week de invalide heer R. Berwold (Wijde- hof 12) aan Pieter Spreeuw. In de spreeuwenpraat werd een oproepje geplaatst en de beo kwam terug. De beo, een van Borneo afkomstig vogel, heeft bewogen dagen achter de rug. Na zijn vlucht van de Wijdehof tuindorp De Vaan streek hij vermoeid en hongerig neer in een boom achter ög huizen aan de Putseboeht. Mevrouw J. Stok zag daar een vreemde vogel. Geduldig wachtte zij tot de beo op een ragebol ging zitten en voorzichtig achteruit lopend heeft zij hem in de keuken gekregen. >«41 Mevrouw Stok heeft in haar keuken het gas aangestoken, omdat de beo het z o koud had. Wat verder te doen met deze tropische vogel? Ze dacht er direct aan: de vogelklas van meester K. Schot. In de vogelklas van de v.g.l.o.-school aan de Sikkelstraat werd de zwartrok als 793ste patiënt van dit kalenderjaar in ontvangst ge nomen. De beo. die met grote belangstelling alle lessen van een gordijnroe af volgde, maakte echter zoveel kabaal, dat hij uit de klas verwijderd moest worden. Dertienjarige Hans Bongaards uit de Kouterstraat nam hem mee naar huis. De hele familie trakteerde de beo op stukjes banaan en sinaasappel. (Van een onzer verslaggevers) De. Ierse zeeman Edward Duffy is zondagmiddag aan boord van zijn schip, de Irish Maple, die in de Rotterdamse Maashaven ligt, in hongerstaking gegaan. Op deze manier wil hij bereiken, dat de kapitein hem in Rotterdam laat afmonsteren. De gezagvoerder van delrish Maple wil, dat de olieman. Edward Duffy eerst nog een reis meemaakt naar Amerika en dan in de Ierste haven Dublin afmonstert. Daar voelt Edward Duffy echter niets voor. Hij wordt, reeds maanden gekweld door een hinderlijke huidaandoening. Vijf artsen (twee in Amerika, twee in Pakistan en één in Mombassa) heb ben verklaard, dat die huidaandoe ning veroorzaakt wordt door olie en smeer. De Pakistaanse dokter schreef aan de kapitein: „Dit exceem is een ge volg van zijn werk. Ik heb Duffy aan geraden zo spoedig mogelijk af te monsteren en ander werk te zoeken." Met deze verklaring in de hand is Edward Duffy in Rotterdam op- nieuw naar zijn gezagvoerder ge gaan. .Hier wil ik van boord," zei hij, maar de kapitein wilde niet naar hem luisteren. „Geen hap eet ik meer," antwoord de Edward Duffy en enige uren later weigerde hij het zondagse feestmaal. Zijn hongerstaking was begonnen, maar de kapitein was niet onder de indruk. Hij ging welgemoed de wal op.... „Meer dan dertig jaar ben ik op zee en nog nooit heb ik moeilijkhe den gehad." verzuchtte Edward Duf fy, die vader is van tien kinderen, en hij dronk zijn zoveelste glas water. De Irish Maple gaat woensdag het zee gat uit. (Van een onzer verslaggevers) Bijna een miljoen mensen hebben zondag een laatste blik op de Expo geslagen. Om twee uur de afgelopen nacht sloten haar poorten definitief voor de bezoekers. Vanmorgen gingen de hekken weer open, maar nu om de tientallen vrarohtauto's met duizenden lege kisten door te laten. Het is inpakken geblazen tot 1 no vember. Daarna gaan de slo pers hun vernietigend werk doen. Ruim 42 miljoen mensen bezoch ten de tentoonstelling, voldoende om van een succes te spreken. Hier onder waren zes miljoen buiten landers. Het Amerikaanse en Russische paviljoen telden 30.000.000 bezoe kers, het Nederlandse rui' 10.000.000 Vijftienhonderd guide in geld stukken werden in he .ertje in de Erehal van het Nederlands pa viljoen geworpen. De Nederlandse vereniging - voor weldadigheid in Bfussel is er gelukkig mee. - Het Atcmiuin zal binnenkort voor het publiek worden opengesteld, al zal het afbraakterrein zelf gesloten blijven. Talrijke paleizen en pavil joens zijn verkocht; over het lot van vele andere is nog geen beslissing genomen. ,X8SS EDWARD DUFFY geen eten meer De heer R. Berwold kon zijn ogen niet geloven, toen Hans Bon gaards hem zaterdagmiddag de beo kwam terugbrengen. Ook in de vogel klas was het oproepje van Pieter gelezen. Hazewindhond Marja blafte een luide welkomstgroet en de heer Berwold zette voorzichtig de door deze reis wel iets gehavende vogel in de kooi Beo voelde zich snel op zijn gemak, pikte een zaadje en nipte aan het waterbakje. Een benauwd avontuur was voorbij. (Van een onzer verslaggevers) Het Nederlandse kustvaartuig Prior (499 ton) uit Rotterdam, dat op weg was van Ipswich In Engeland naar Gravclines (tussen Duinkerken en Calais) is zaterdagochtend in alle vroegte voor zijn haven van bestem ming gestrand. Nedernadse sleepboten hebben ge tracht hulp te bieden, maar te ver geefs. De Prior zit hoog op het strand en de sleepboten wachten op extra hoog tij. Men hoopt dinsdag de Prior weer vlot te trekken. De bemanning, voor wiegeen gevaar te duchten is, is aan boord gebleven. Bij XJrk gezonken Enkele tientallen meters buiten de kust van Urk, op de Vormt, is zater dagavond het 183 ton metend evrachfc- scheepje ,.De Risico" gezonken. „De Risico", met schipper J. Stam, zijn vrouw en een kind aan boord en af komstig uit Amsterdam, was met een lading plaatijzer en betonijzer onder weg van Luik naar Groningen. Bij XJrk liep het scheepje aan de grond. Toen een sleepboot van de firma Hoekman uit Urk het ge strande schip had losgetrokken, bleek het lek geslagen te zijn. „De Risico" was in een oogwenk ge zonken. De schipper en zijn gezin konden tijdig van boord worden gehaald. Aangenomen wordt, dat schipper Stam misleid werd door de duister nis en zeer slechts zicht. Op de rotsen Het Nederlandse schip „Clipper" (855 ton), op weg van Schotland naar Noord-Ieriand liep zaterdag op vier mijl afstand van de Ierse haven Larne op de rotsen. Een reddingboot uit Donaghadee haalde het Duitse bemanningslid Herbert Schroder uit Heidelberg, die verwondingen aan het hoofd had op gelopen. van boord en bracht hem aan wal. Zijn verwondingen zijn niet ernstig. Zondag is de „Clipper" op eigen kracht vlot gekomen en zonder veel schade de haven van Larne bin nengelopen. IN DE SOWJET-UNIE is een bijbel voor „gelovigen en ongelovi gen" verschenen. In deze populaire bijbel wordt gedetailleerde kritiek op het oude en nieuwe testament ge leverd. De oplage van de bijbel is 150.000 exemplaren. WASHINGTON (Reuter, AP) De Sowjet-Unie heeft haar krachtigste kernontploffing teweeggebracht na de hervatting van de atoomproeven in september, zo is te Washington en Tokio meegedeeld. De ontploffing vond plaats in het gebied binnen de poolcirkel. Het was de negende kernproef sinds 30 september. Vrijdag en zaterdag hebben de Amerikanen twee kleine kernwapens beproefd. Zij waren bevestigd aan houten torens op het proefterrein van Las Vegas. BOEDAPEST (Reuter) De afge lopen week zijn in Hongarije arres taties op grote schaal verricht, zo vertellen reizigers, die uit Hongarije zijn aangekomen in Wenen. Het aan tal gearresteerden zou ongeveer 2000 bedragen. Tot de gearresteerden behoren een bekende journalist, Sandor Fekete, en een professor, Ference Merey. Tegelijk wordt bericht dat onge veer 550 advocaten in Boedapest zyn geschorst, omdat er „veel te veel ad vocaten" in Hongarije zijn. NED YORK (AP) Een New- Yorkse politieagent, de 38-jarige Mcdermott, vader van drie kinderen, heeft amok gemaakt: by het verlaten van een bat- schoot hij plotseling drie bezoekers dood. Vijf collega's achter volgden hem. Hij werd ten slotte door vier kogels getroffen en dodelijk gewond. stad LONDEN (Reuter, AFP) —In novemoer zai een internationale ronde-tafelconferentie over Cyprus worden gehouden met Engeland, Griekenland, Turkije, Griekse en Turkse Cyprioten, de secretaris-gene raal van de NAVO, Spaak en aarts bisschop Makarios als deelnemers. Dit weet het Britse blad Sunday Times te melden. De conferentie is het resultaat van de besprekingen van de NAVO en binnenkort zullen officiële mededelingen worden ge daan, aldus de Sunday Times. Er zijn gisteren en vandaag op Cyprus weer verscheidene aanslagen gepleegd. Vandaag zijn twee Turks- Cypriotische politieagenten doodge schoten, terwijl zij op wacht stonden. Gisteren schoten twee gemaskerde mannen in een café op twee Turkse Cyprioten, van wie er één werd ge dood en de andere gewond. Bom 'gekopt' Terroristen hebben voorts gisteren bommen geworpen naar particuliere auto's van Britse militairen. Een de zer militairen, korporaal Peter Mac intosh, een bekende rugbyspeler, wist het gevaar af te wenden door de bom te „koppen"; de bom vloog terug en ontplofte op de weg. Twee bommen, geworpen naar een andere auto waarin sergeant Lear- mont zat met zijn vrouw en twee kinderen, richtten geen schade aan. BEIROET, AMMAN (Reuter, AP) Binnen drie weken zullen de buitenlandse troepen uit Libanon en Jordanië verdwe nen zijn. De evacuatie van de Amerikaanse troepen uit Liba non ïs dit weekeinde begon nen en zal 26 oktober zijn vol tooid. Het vertrek van de Britse troepen uit Jordanië begint zaterdag. De taak van de Amerikaanse troepen in Libanon is volbracht nu de onafhankelijkheid van het land niet meer in gevaar is, zo heeft pre sident Eisenhower in een dank woord tot de Amerikaanse strijd krachten gezegd. De troepen hebben zich voorbeel dig gedragen, aldus de president in een boodschap die door radio-Bef roet is uitgezonden. Dagelijks vertrekken ongeveer 400 man. Naar schatting bevinden zich thans nog 3000 Amerikaanse mili tairen in Libanon. Er bevinden zich ook nog andere Amerikaanse eenheden, doch deze hebben verlof en maken geen deel uit van de expeditiemacht. Ameri kaanse burgers, die het land hadden verlaten, kunnen terugkeren. Hulp van Amerika Bij de evacuatie van Britse troe pen uit Jordanië zullen Amerikaan se vliegtuigen worden ingeschakeld. De Verenigde Arabische Republiek heeft toestemming gegeven dat de Britse troepen over Syrisch gebied weggevoerd worden. Voorraden wor den reeds over zee, van de haven van Akaba uit, weggezonden. De gehele evacuatie zal ongeveer drie weken duren. De Amerikanen en Britten trok ken in juli Libanon en Jordanië bin nen, toen de crisis in het Midden- Oosten een hoogtepunt had bereikt. Intussen heeft Libanon een nieuwe president en een nieuwe regering die het vertrouwen heeft verworven van het parlement. Afgezien van kleine overstromingen is alles in Jordanië en Libanon nu rustig. (Van onze kunstredactie) Zaterdagmorgen is onder grote be langstelling op de algemene begraaf plaats Valkeveen in Naarden ter aarde besteld de op 72-jarige leeftijd plotseling overleden schilder en schrijver Jan Poortenaar. Aan de groeve vertolkte o.m. de voorzitter van Arti et Amicitiae de grote waar dering voor het werk van de over leden kunstenaar. Op Westerveld begeleidden zater dag tientallen Amsterdamse vrienden de op 59-jarige leeftijd overleden schilder Gerard Hordijk op zijn laatste tocht. De overledene genoot vooral bekendheid door zijn muur schilderingen en toneeldecors. DE ROOMS-KATHOLIEKE bisschoppen van Oost-Duitsland heb ben schriftelijk bij premier Grotewohl tegen anti-godsdienstige druk door de Oostduitse overheid geprotesteerd. De Technische Hogeschool in Delft krijgt een stralingsarts. Het is de Delftse schoolarts, de heer F. Wiebenga, wiens nieuwe functie is geschapen in verband met de bouw van een kernreactor, die bin nenkort bij de Delftse Hogeschool in gebruik wordt genomen. De heer Wiebenga volgt een cursus in Leiden om zich op zijn nieuwe taak voor te bereiden. Voor het komende stookseizoen beeft de staatssecretaris van Sociale Zaken de brandstoffcnbijslag vastge steld op 4,85 per week voor kost winners en alleenwonenden, op 2,45 per week voor kostgangers. Deze brandstoffenbijslag zal over het tijdvak 27 oktober 1958 tot 25 april 1959 worden uitgekeerd aan werknemers, die een uitkering ont vangen ingevolge de sociaie voorzie ning groep B en aan beeldende kun stenaars, die een sociale uitkering ontvangen ingevolge de regeling so ciale opdrachten beeldende kunste naars. Advertentie IM. Als een fabriek In één partij van z'n hele voorraad af wil als dan ook alles Wtat er ligt, elk model en elke maat moet worden geaccepteerd dan wordt er niet naar de waarde gekeken, neen, er wor den prijzen gemaakt... onge kend lage prijzen. ....en dat gebeurde er met deze partij bustehouders in popeline en satijn, w.o. met schuimrubber voorgevormde cups... bustehouders met en zonder maagband... tientallen soorten uit de series van drie tot vijf gulden... prachtige beha's voor leder figuur, waar van sommige hts vuil geworden, die U nu gaat kopen, door el kaar voor een ongekende prijs. Dinsdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze grote partij beha's in wit en zalm. confectiematen 36 t/m 52. door elkaar voor (Vervolg van voorpagina) Het vuur was bijna onoverwin nelijk, ook ai, omdat het onmoge lijk bleek de olietoevoer stop te zetten. De oliebunkers werkten door en pompten voortdurend nieuw voedsel naar de brand haard. Het gevaar voor ontploffingen was lang niet denkbeeldig. Tot PARIJS, ALGIERS (Reuter, AP) De Franse strijdkrachten in Algerië zijn een aantal grootscheepse acties begonnen tegen de Al gerijnse opstandelingen om het mogelijk te maken, dat ook de be volking van thans nog door de nationalisten beheerste gebieden op 30 november vrij haar stem kan uitbrengen. TASS MELDT, dat de Tblissi in Georgië, die door koning Vakhtano Gorgasai werd gesticht, - haar 1500-jarig bestaan heeft her- men de kans groot, dat de opstand daolit, I binnen korte tijd zal zijn bedwongen. Het eerste doelwit is het gebergte van Kabyhë, een van de sterkste burchten van de opstandelingen. Een sterke troepenmacht onder bevel van een parachutistenkolonel, Trinquier, maakt daar jacht op de beruchte op standelingenleider Amirouche. In Parijs zowel ais la Algiers acht Advertentie I.M. De Arabische Liga heeft besloten, de vrije Algerijnse regering een jaar lijkse bijdrage van 125 miljoen gul den te verstrekken. Het opstandelin genbewind had om financiële hulp verzocht ten einde de strijd tegen üe Fransen te kunnen voortzetten. De Algerijnse opstandelingen heb ben aangekondigd, ongeveer honderd Franse krijgsgevangenen te zullen vrijlaten. Een eerste groep van ne gentien militairen zou vandaag wor den overgedragen aan het Tunesi sche Rode Kruis. Het comité voor nationaal welzijn In sidi bel Abbes, waar het hoofd kwartier van het Vreemdelingenle gioen is gevestigd, heeft zich zelf ontbonden. De leden beschouwen de taak van hun organisatie als ver vuld. Verwacht wordt, dat het overkoe pelende orgaan van alle comité's, het comité voor nationaal welzijn in Al gerië en de Sahara, zal aankondigen zich uit de politiek terug te trekken. Nationaal Welzijn, het blad van het comité, beklaagt zich over de Gaulle. „De Gaulle, we begrijpen u niet meer," schrijft het. tweemaal toe werden alle brand weerlieden van het schip ge commandeerd omdat men de olie bunkers vreesde. Zij waren ge vaarlijk heet. Men overwoog het rokende schip van de dichtbebouwde HAL-kade (Riinhaven-Noord) naar de Waalha ven te verhalen, omdat explosies daar minder onheil zouden kunnen stich ten, maar later zag men van dit plan toch maar af. Toen de enorme rookontwikkeling 's morgens tegen twaalf uur vrij plotseling wat verminderde, meen de men het pleit wel te hebben gewonnen. Dot was ook wel zo, voor zover het de machinekamer be trof, die later op de dag bijna ge heel met water werd gevuld. Maar men wist toen nog weinig van de ruimen aan weerszijden van de machinekamer, genummerd 3 en 4. Men had daarvan de luiken zorg vuldig dichtgehouden, om het vuur zo weinig mogelijk verse lucht te ge ven Het bleek al gauw, dat stromen de hoeveelheden brandende olie ook deze ruimen al gedeeltelijk in vlain hadden gezet. Men pompte ze daarom ook vol water. Met het volspuiten van ruim 4 was de brandweer geholpen door twee blusboten zondagavond nog druk bezig. Intussen kwamen ook al wat wolkjes uit ruim 5 en men moest dus vrezen, dat ook dit ruim al was aan getast. In allerijl trachtte men althans de meest brandbare goederen eruit te halen. De lading kon echter lang niet helemaal worden gelost. Grote schade Bleven de oliebunkers nog gespaard, er heeft zich diep in het binnenste van de Boschkerk tóch een ontplof fing voorgedaan. Maar wat het is geweest? Het onderzoek zal het moe ten uitwijzen. Pas maandagmorgen om vijf uur rukte de brandweer in. De schade aan het inwendige van de Boschkerk (ex-Boschfontein) is zeer groot. De machinekamer is vol komen vernield en de resten van de enorme diesel-machines staan tot voorbij de cilinders in het water. Het laat zich aanzien, dat de rederij, de N.V Verenigde Nederlandse Scheep- vaarmaatschappij te Den Haag, het schip geruime tijd zal moeten af schrijven. De Boschkerk werd in 1928 bij P. Smit jr. in Rotterdam gebouwd en heeft een draagvermogen van ruim 8300 ton.

Het Vrije volk | 1958 | | pagina 2