RL Zeeman vermoord bij vechtpartij Geleerden in de Prawda rijs wél verdiend van 100.000 ton in Japan te water immnstihmiiii Pseudo- Noach licht Duitsers op Tegen verpleegster twee jaar geëist i >ihfraphil< f y Spreeuivenpraat Dader meldt zich bij de politie Stopgebod bij overzichtelijke kruising mag Haringseizoen dreigt fiasco te worden Pseudo-dominee naar moeder J.h.-vader uit functie ontzet Wegens diefstal van 1000 Hoge Raad: Kleuter drinkt fles terpentine leeg Degradatie adjudant blijft gehandhaafd Ontsnapten gepakt in Glanerbrug ...oliaüiA, èjL oiA ïJsb je 't> 2j IEVERVL OQT - "boekje al? Haal laricLezrs ctirecb bij bPosikanfooH Botwinnik verliest van 18-jarige Koch krijgt ruzie met advocaten VERDWENEN MET 100.000 MARK 1 BESTEMD VOOR BOUW VAN ARK 1 88.75 Brief Ravage Mag de overheid een stopge- bodsbord (rode driehoek met het woord stop) plaatsen bij een overzichtelijke wegkrui- sing? Getuige Raad van Beroep door overstroming zou ver- ]j,mjt,itHiuiinmnnnu«mnhtiimi»(RriniHnumiuinnirmtm«(ttHnuuiiimtt»)iKmiut»iUHUiimmnimuumi«iimfinBimmiiiitiiniuiiniimr,miig VISIOENEN GEVLOGEN Enige lezere schre ven Pieter, dat zij het leuk vonden om bijzonderheden over de voormalige rand gemeenten van Rot terdam (nu delen van de stad) te lezen; dit naar aanleiding van een spreeuwenpraat je over J. Kuyper's Gemeente-Atlas van Nederland, in welk interessant boekwerk men alleraardigste kaartjes van de Ne derlandse gemeenten aantrelt. „Vergeet Pieter na Kralin gen en Rotterdam ook Hillegersberg, Overschie. Schiebroek en Delfshaven niet?", zo vragen zij. Hillegersberg (het kaartje daarvan is in 1867 getekend) is wij vertel den het de vorige maal in die da gen met zijn 1905 bunders veel gro ter dan Rotterdam, dat slechts een oppervlakte van 718 bunders heeft De gemeente bestaat echt-er voor meer dan tweederde uit water en eigenlijk zijn alleen maar de Bergpolder, een deel van de Oost Blommerdijkerpol der en de Honderdtien Morgen droot Je zou zelfs kunnen zeggen, dat alles rechts van de Rotte, tot aan de gemeentegrenzen van Kralingen, Ca pelle „op den" iJssei en Zevenhuizen toe, uit water bestond. Water en eilandjes; wat een heerlijk gebied moet het daar toch voor de natuur' liefhebber zy'n geweest. Aan de noordgrens van de gemeen te, bij het Bergsche Verlaat en iets verder dan het inu nog pittoreske) Boterdorpse Verlaat ligt het dorpje Terbregge, een handvol huizen te midden van Boschpolder, Ommoor denpolder en Sluipwijkerpias. Hille gersberg kent in die jaren zeer vele molens; één heet er De Vriendschap, hi) moet van het Boterdorpse Verlaat af te zien zijn. Namen die Pieter niet thuis kan brengen, zijn de Huig Pier Joriskade ten oosten van de Veenpolder) en de Doornekade (ten zuiden van de kleine Ommoordse Polder). Wat dat Pax Intrantibus in het uiterste hoekje van de Bergpolder betekent, weet ik ook niet. «r Schiebroek is met 335 inwoners op 615 bunders een wel heel klein ge meentetje. De tekenaar was er gauw klaar mee. Het gebied van de ge meente bestaat eigenlijk alleen maar uit de Schiebroeksche polder 5.27) en het wordt begrensd door Achter- dijk, Rodenrijsche kade, Wildersche kade, Limietweg en Kleiweg. Aan Klei- en Limietwegen staan de mees te huizen. Er is een Boezem met drie molens en In het uiterste zuidoosten zie je de Schiebrug. Nee, dan Overschie; een kloeke ge meente van 1893 bunders en 3050 in woners; Hoog en Laag Schieveense polders. Laag-Zestienhovense polder- Laag en Hoog Oudendijkse polders, de Kleine polder, Blüdorpsche- en Spaansche polders. Er zijn molens zonder tal en langs de Schie tellen we maar liefst drie tollen. Over de Rot- terdamsche Schie ligt de Heulbrug en daar is de grens van de gemeente; wel een bewijs hoe klein het echt- Rotterdamse gebied in die dagen was Bij de Zwet is een zaagmolen, iets zuidelijk is een voetveer en voor we bij de buitenplaatsen De Tempel en Leeuwenhof komen, moeten we eerst nog een tol passeren. Andere leuke namen: Schieveensche Vijzelmolen, Vrede-Oord, De Schans, Veelzigt, Velsenlust, Jagthuis, Spaansche Wa termolen. Starrenburg. Wie tegenwoordig in Rotterdam nog iets van een oud-stede)Uke sfeer wil proeven,, gaat in Delfshaven een kijkje nemen. Delfshaven is in 1865 nog zelfstandig. Het telt 4714 inwo ners en meet 487 bunders. Oostelijk van Delfshaven is een nietig dorpje, dat eigenlijk al met de gemeente is vergroeid: Schoonderloo, waar na derhand een straat naar genoemd zou worden. Voor Delfshaven ligt thans breed water, in die jaren ligt echter in de rivier een grote plaat, de Ruige Plaat. Naar Rotterdam kun je over de Hooge Dijk of over de Koolsche Bin nenweg; Binnenweg en Kade zijn verbonden door het Geideloze Pad. Zijn Melkkop, Groendaai, Bontepaal en Schoonberg buitenplaatsen? En boe kan het anders ook in deze gemeente zien we de onvermijdelijke tol; op de grens aan de Hooge Dijk was er een. Via het Charlolse veer bereiken wij de Linker Maasoever. En die zal een andere maal aan de beurt komen. De familie Van H. (110 Morgen) heeft een zusterdie vier jaar gele den emigreerde naar Zuid-Afrika. Nu heeft die zuster op een bandje een gesproken brief naar Rotterdam ge zonden. De heer Van H. vertelt: ,J3le brief willen we natuurlijk graag horen, maar hoe? We komen van Eindhoven en hebben hier maar weinig kennissen. En bij die weinige kennissen was er maar een die een bandrecorder bezat. O noodlot: het ■bandje dat zuslief stuurde is opge nomen met een apparaat van 9% cm, terwijl die kennis 19% draait. Zater dag en zondag hebben we alles afge lopen om iemand met. het juiste ap paraat op te trommelen. Alles tever geefs. Kan een van je lezers helpenWe zullen hem of haar in der eeuwen dankbaar zijn". Moet zo'n gesproken brief onge hoord blijven liggen? Pieter weet 't haast zeker: Neen. i lor ine zal graag een adres note ren. Aanbod In dank hebben wij vandaag ae vol gende aanbiedingen ln ons boek aer bij dragen opgeschreven; een bed (besiemd) en een spiraal van IJ. van de Lange Hilleweg, een tweepersoons ledikant met kleding van N.N. van de Kronenburg, twee fauteuUs van R. uit de Deense- straat, nog eens twee fauteuils van K. uit de Hortensiastraat, een vulkachel (bestemd) van B. uit de Dokstraat en twee huiskamcrlampen van L. van de Sophlakade. Slgarebandjes en zilverpa pier hebben wij genoteerd van de Coöp- wlnke! uit de Jacob Catsstraat, relsbon- nen van S. van het Zandpad te Nleu- -wenhoom, boeken van B. uit de Dam- loperstraat en drie Imnaakpotten -.ar: p. uit de Mathenesserstraat. Speelgoed voor de Vara-speelgoed-actle bobben wij op geschreven van B. uit de Corverstraat. Vrouwenbond P.v.d.A. te Dordrecht. V. uit de Boreelstraat en K. uit de Van Lennepstraat. Verder hebben wü een rijksdaalder ontvangen voor een speci aal doel van K. uit dc Zwaanhals en een rijksdaalder van N.N. van de Molenvliet voor het meisje dat haar tas verloren had. We hadden ook een aanbieding van tijdschriften op kappersgebled van K. .van de Ossenisseweg. Vondst BIJ de farn. Stolk. Schans 23, berust een gevonden tas met boeken. Mevr. Baks, Willem van HlUegaersbergstraat 72a, heeft zaterdag op het Noordplein een bruine, gevlochten leren riem ge vonden. Verlies De heer A. Gonzalus. Atjehstraat 12a, vas zo onfortuinlijk vrijdag zijn akten- t a s te verliezen tUBsen huis en de werf van P. Smit. Inhoud: brood, koffie en bromfietsgereedschap. J. Toree, Gaffel straat 70, miste tussen huls en de Mld- dellandstraat een gouden kettinkje met nummer 13 eraan. Mevr. de Bruin, Sroeetlandsedijfc 3, woonwagen no. 3, is op 34 oktober in de omgeving van do Kruiskade een paar witte kinder schoentje» (maat 27) kwijtgeraakt. (Van„een onzer verslaggevers) Bij een korte, dramatische vechtpartij tussen twee zeelieden in een kleine voorkamer op het Timorplein 12 te Amsterdam, is vannacht een van hen, de 57-jarige olieman Klaas Glas dodelijk getroffen door een messteek in de hartstreek. De dader, de 60-jarige in Moskou geboren Th. S. meldde zich enkele minuten nadat hij de fatale steek had toegebracht op het politiebureau in de Linnaeusstraat, Daar zakte hij zwaar gewond in elkaar. Hij is opgenomen in het Wilhelmina Gast huis. Het drama speelde zich af in de woning, een benedenhuis, van Glas. S., een vroegere kostganger, belde vannacht omstreeks half drie aan en bonsde op de deur toen er niet werd opengedaan. Vervolgens sloeg hfj een groot raam van de voorkamer met een steen stuk en drong de woning binnen. Glas, door het tumult gewekt, ont moette S. in de woonkamer. In de duisternis ontstond een hevige vecht partij. De 48-jarige vrouw van Glas en zijn tienjarige zoontje (verder was er niemand in huis) vluchtten In het toilet. Toen korte t(jd later een radioauto van de politie arriveerde en de agen ten het licht in de voorkamer aande den, bleek pas de ernst van wat bu ren aanvankelijk hadden beschouwd als een wel meer voorkomende nude in het huis. In een hoek lag het levenloze lichaam van Glas op de grond, met bloed overdekt. Een geweldige ravage wees op de hevigheid van de vecht partij. Overal kapot meubilair. Een beschadigd televisietoestel stond om gekeerd in een leunstoel en op de (Van een onzer verslaggevers) Op deze vraag, aan de orde ge komen in een rechtzaak tegen een inwoner van Gorinchem. heeft de Hoge Raad dinsdagmorgen een beves tigend antwoord gegeven. De rechter, vindt de Hoge Raad, mag zich niet inlaten met een be oordeling van de uitvoering van in het Wegenverkeersreglement genoem de maatregelen. Die uitvoering is geregeld in de bijlagen. Tegen de maatregelen zelf staat beroep open. tegen de wijze van be kendmaking niet. Inmiddels is de zaak, die bij de kantonrechter te Gorkum en recht bank te Dordrecht had geleid tot vrijspraak, respectievelijk ontslag van rechtsvervolging, onder vernietiging van het rechtbankvonnis verwezen naar het Haagse gerechtshof. Kantonrechter en rechtbank had den beide gemeend, dat het bord op een overzichtelijk kruispunt ten on rechte was geplaatst. De ANWB toonde zich. vanmorgen verbaasd over het arrest, omdat het de wegbeheerders alle vrijheid laat als de materie in de bijlagen van het Wegenverkeersreglement is geregeld. grond lagen vier stukken baksteen, die S. moet hebben meegebracht^ Het drama heefteen lange voorge schiedenis. S., door zeelieden altijd „de Rus" genoemd, was enkele maan den. geleden aan wal gebleven, omdat h(j eczeem had. Hij werd kostganger i bjj de vrouw van Glas. I Toen deze van zee thuiskwam, ver- I moedde h(j dat er tussen S. en zijn vrouw een verhouding bestond, ont zegde hem de toegang tot het huis en liet een nieuw slot op de deur ma ken. S. huurde toen, ongeveer drie we ken geleden, een kamer in de nabij gelegen Deiistraat. Van tijd tot tijd bezocht hij het gezin Glas, wat enkele malen tot hevige ruzies leidde en van nacht zijn trieste hoogtepunt be reikte. Een van de grieven van S. zou zijn geweest, dat hij voor duizenden guldens in de woning had geïnves teerd en er toen werd uitgezet. De taxichauffeur Wijnand Hodde (47) die na zijn werk lopende naar zijn huis in de Bankastraat ging, is getuige geweest van een deel van het drama. Hij zag s. omstreeks half drie op het Timorplein op de deur bonzen. Hü verzocht enkele jongemannen de politie te waarschuwen. Inmiddels was S. reeds binnenge drongen. In de duistere kamer hoorde Hodde harde slagen en een stem die in gebroken Nederland- riep: „Ik maak je af". Onmiddellijk daarna snelde de vrouw van Glas naar bui ten met de kreet „Hij vermoordt mij ook", aldus het relaas van de taxi chauffeur die door de angstige vrouw werd vastgegrepen. Hodde rukte zich los en hield de achter de vrouw aankomende S., een korte, gedrongen man, schoppend van zich af. S., zelf zwaar gewond in de vecht partij. scheen toen plotseling tot be zinning te komen en verklaarde naar het politiebureau te willen gaan. Hü vertelde nog dat hij twaalfduizend gulden schade had gehad, doordat men hem de toegang tot de woning had ontzegd. Daania liep hfj in de richting van het bureau Linnaeusstraat, op enige afstand gevolgd door de jongeman die de politie had gewaarschuwd. Toen de politie hem ging zoeken, strom pelde hij juist het bureau binnen. Na een korte verklaring over het ge vecht, zakte hij. hevig bloedend uit een schedelwond, ineen. De anderhalf jarige Kees Kwakman uit Volendam zette gistermorgen een flesje met terpentine aan de mond en ledigde het. Hij werd direct naar het St. Li- duina-riekenhuis te Purmerend ge bracht waar zijn maag werd leegge pompt. Het jeugdige patiëntje maakt het redelijk wel. (Van een onzer verslaggevers) De visserij onder de Engelse wal blijft teleurstellend. Vannacht kwa men de vangsten, weer niet boven een vijf tot tien kantjes uit. Als dit zo blijft, wordt het seizoen een cata strofe. Natuurlijk kunnen de vangsten nog toenemen, maar in de praktijk is ge bleken. dat de resultaten van de eer ste week van de visserij onder de Engelse wai meestal bepalend zijn voor het hele seizoen. En als dit ook deze keer juist is, zullen er in Sche- veningen gevoelige verliezen worden geleden. Door het uitblijven van de aan voer stijgen de prijzen van de haring met sprongen. De steurharing deed vanmorgen op de afslag a! 47.tot ƒ48.per kist, een prijs, die slechts zelden voorkomt. Ook de vier "Bottertjes die vanmor gen bij de afslag kwamen, hadden weinig vis aan boord. De coaster „To- nata" kwam binnen om kippegrit te laden voor Helsinki. MOSKOU, STOCKHOLM (Reuter, AP) „De Nobelprijs voor na tuurkunde, toegewezen aan drie Russische kerngeleerden, is ten volle verdiend, maar de toewijzing van de literatuurprijs aan Boris Pas ternak moet reactionair-politieke doeleinden dienen." Dat verkon digen zeven vooraanstaande Sowjet-geleerden in het blad van de Russische communistische partij Prawda. Zij noemen het werk van de drie kerngeleerden, dr. P. A. Tsjerenkow, professor I. M. Frank en Igor Tamm „van grote wetenschappelijke waar de". Pasternaks werk daarentegen is „een lasterlijke verdraaiing van de Sowjet-realiteit en vervormt de dro men en aspiraties, het werk en de activiteit van de Sowjet-intelligen- tsia". aldus de zeven geleerden. Offi cieel heeft de Sowjet-Unie nog geen enkel commentaar gegeven op de toe kenning van de natuurkundeprijs aan de drie kerngeleerden. De burgers van de Sowjet-Unie hoorden het nieuws voor het eerst gisteravond laat, toen het, als een van de laatste medede lingen. werd voorgelezen door de nieuwsdienst. Waarschijnlijk zal de Sowjet-Unie deze toekenning echter accepteren als internationale erken ning voor belangrijk werk van Rus sische geleerden. De drie geleerden hebben de on derscheiding te danken aan hun ont dekking van hetSjerenkow-effect, dat gebruikt wordt bjj de bestudering en meting van kosmische straïen. Of zjj zelf naar Stockholm zullen reizen om de prijs .in ontvangst te nemen,-hangt af van verscheidene factoren. De belangrijkste factor is wel de vraag, of ook Pasternak hier voor toestemming krijgt. Maar ook dan nog moeten de drie kerngeleer den elk voor zich uitmaken of zjj naar Stockholm willen gaan. Het liberale Engelse blad News Chronicle heeft aan premier Chroesjtsjow een telegram gestuurd, waarin hem gewaagd wordt zijn in vloed te gebruiken om Pasternak te gen vervolging te beschermen. Dr. Sanger De Nobelprijs voor scheikunde is toegekend aan de Brit dr. Frederick Sanger voor zijn ontdekkingen over de samenstelling van het insullne- molecuul. De 40-jarige Sanger is ver bonden aan de universiteit van Cam bridge. Sanger is erachter gekomen, dat het insulinemolecuul uit 777 atomen bestaat. Dit wordt als een mijlpaal beschouwd in het scheikundige on derzoek, omdat hiermee voor het eerst de juiste samenstelling van een proteïne is vastgesteld, wat van grote betekenis is in de strijd tegen ziekten. Slachtoffers van verkeersongeval len in de omgeving van de Italiaanse stad Turijn kunnen nu rechtstreeks van de plaats van het ongeval naar het ziekenhuis worden gebracht: op het dak van het Maria Vittoria zie kenhuis heeft men een heliport aan gelegd, waar een helikopter, die twee draagbaren aan de zijkanten heeft, kan landen. (Van een onzer verslaggevers) De negentienjarige Hagenaar R. van der \V„ die zich in Moerkapelle heeft uitgegeven voor theologisch kandidaat en er enkele malen preekte in de hervormde kerk, is maandag in Zwolle door de politie aangehouden. Dit gebeurde op verzoek van zijn moeder, die géhoord had, dat haar zoon sinds vorige week in Zwolle ver bleef. De pseudo-dominee kon niets ten laste worden gelegd. Hij bleek in Zwolle werk te. hebben gezocht en er waren geen klachten over zijn gedrag. De nacht bracht hij door bij het Leger des Heils. De jongeman is op transport gesteld naar zijn moeder. (Van een onzer verslaggevers) Het bestuur van de Nederlandse Jeugdherberg Centrale heeft de heer W. C. de B„ vader van de Haarlemse jeugdherberg "Jan Gijzen', uit zijn functie ontzet. Hij is te werk gesteld op het kantoor van de NJHC te Am sterdam. Enige tijd geleden is er bij het NJHC-bestuur een klacht binnenge komen over de heer De B. Hij zou zich tijdens een weekeinde van een Amsterdamse volksdansclub in de jeugdherberg organisatorisch minder juist hebben gedragen. De klacht werd bij het bestuur in gediend door de leidster van de club. Het onjuiste optreden van de heer De B. zou gericht zijn geweest, aldus de klacht, tegen de leidster en legen een meisje uit het gezelschap. Het bestuur van de NJHC heeft die klacht onderzocht. Het is tot de con clusie gekomen, dat er geen aanlei ding bestaat de heer De B. te ont slaan. Het meent echter dat het niet langer verantwoord is de jeugdher berg vader in zijn functie te hand haven. De heer De B. heeft inmiddels bij de Amsterdamse justitie een aan klacht ingediend tegen de leidster van de volksdansgroep, mej. T. V. Hij beschuldigt haar van laster. Het plaatselijk bestuur van de jeugdherberg ,Jan Gijzen" is het niet eens met de beslissing van het NJHC- bestuur. Het is van oordeel, dat de jeugdherbergvader ten onrechte uit zijn functie is ontzet. Het beraadt zich over de vraag wat dient te ge beuren. Het wil proberen de heer De B. recht te doen. De Centrale Raad van Beroep te Utrecht heeft gisteren de uitspraak van de algemeen inspecteur van het korps rijkspolitie bevestigd, waarbij de voormalige adjudant van de rijkspolitie p. de B. te Roelofs- jsreadsveen, werd gedegradeerd tot wachtmeester le klas en als zodanig werd overgeplaatst naar Amsterdam. Aan de gestrafte adjudant was ten laste gelegd, dat hij ter gelegen heid van een nationale feestdag drank- en rookartikelen van derden ten geschenke had aangenomen en dat hij misbruik had gemaakt van sterke drank ter gelegenheid van het zilveren ambtsjubileum van een zijner ondergeschikten. De algemene raad van het Bel gische Rode Kruis heeft met alge mene stemmen besloten prins Albert te verzoeken het voorzitterschap van het Rode Kruis te willen aanvaarden. Advertentie I.M. (Van een onzer verslaggevers) De beide jongelui, die zondag uit de jeugdgevangenis in Zutphen zijn ontsnapt, zijn maandagavond vlak voor de grens in Glanerbrug aange houden. Ze vertelden aanvankelijk uit Rot terdam afkomstige zeelui te zijn, die naar Hamburg wilden om daar op nieuw aan te monsteren. Later gaven zij toe Van G uit Amsterdam en P. uit Deventer te zijn. TOKIO (AP) In december zal op de grote rijkswerf te Kure in Japan 's werelds eerste tankschip van 100.000 ton te water gelaten worden. Advertentie LM. GEVESTIGD IN EIK POSTKANTOOR Het schip, dat 284 meter lang en 40 meter breed is en een dienstsnel- heid van 15 knopen zal kunnen ont wikkelen, is in aanbouw voor Na tional Bulk Carriers, Inc., te New York, die de rijkswerf te Kure van de Japanse regering gepacht heeft. Verwacht wordt, dat het giganti sche schip in januari 1959 in de vaart gebracht zal worden op de route ArabiëKaapstadAmerika. De grote oliemaatschappijen heb ben lang overwogen dergelijke reus achtige vaartuigen te bouwen. Aan deze ideeën werd in 1956 extra-stuw kracht gegeven door de nationalisatie van het Suezkanaal door Egypte. Deze grote schepen toch zouden de olie-verbruikende landen minder af hankelijk maken van het Suezkanaal. De rijkswerf te Kure heeft voor de National Bulk Carriers reeds (Van onze sportredactie) De jonge Roosendaalse schaak kampioen Kees Jansen (18) heeft maandag de partij van zijn leven ge speeld. Hij won van Botwinnik! De wereldkampioen was maandag in Den Bosch, waar hü simultaan spelde aan 24 borden. Hij won er 21, speelde 1 remise en verloor er twee, een score van 90%. twee tankschepen van 83.000 ton gebouwd. Op de werf werken 2700 Japanse technici en arbeiders. De NBC huurde het bedrijf in 1951 van de Japanse regering, omdat het een uitstekende gelegenheid bood die supertankers goedkoop te bouwen. WARSCHAU (AP, AFP, Reuter). Ex-gouwieidcr Erlch Koch hééft het gisteren in Warschau waar hij terecht staat wegens oorlogsmisda den aan de stok gekregen met zün twee advocaten. Koch verzocht om een nieuw on derzoek van zijn zaak. Hij achtte de Warschause rechtbank niet bevoegd hem te-berechten. Bovendien wenste hij een aantal andere kwesties voor te leggen aan juristen van het Inter nationale Hof in Den Haag. Koohs verklaring kwam voor zijn verdedigers volkomen onverwacht. Zij achtten de rechtbank wel degelijk bevoegd. Het voornaamste bezwaar van Koch is, dat de rechtbank uit Poolse rech- 1 ters bestaat, die niet objectief kunnen zijn. Voorts was hii van oordeel, dat de hem ten laste gelegde misdaden onder het Hitlerregime geen misda den. (Van onze buitenlandredactie) Westduitse plaatsje Waldshut terecht die door het zwendelaarspaar werden 'bekeerde' onderwijzer argwaan te W„t klinkt rrnoolnteWk mnnr Het geval is omstreeks 1950 begon- georganiseerd. Blijkbaar was haar op- koesteren. Eerst kreeg hij het voor uei kliukp ongetOjeujK, muar nen Een uit de kerk gestoten pater, treden zo huiveringwekkend, dat eikaar dat de non werd terugge- het is gebeurd: een Duitse arts j0sêph Maria Stocker, ontmoette in grote groepen mensen tot doodsangst stuurd naar het klooster bij Jeruza- heeft 12.000 mark neergeteld Rome een vrouw, Magdalene Pohïer werden gebracht. Tt V°tT VoteSSgS."tnaTjeiruzealemkraken ARGWAAN hut te bespreken aan boord klooster de non Nu begon stocker een organisatie van een ark. Die ark ZOU de Enfrlsl ZH had visioenen. Zij op te bouwen, een 'reddmgploeg' die enige toevlucht wor de mens- /!aa ■vernomen' dat in 1957 de wereld een ark zou gaan bouwen om aan heid zijn als in 1957 de wereld zou ondergaan. De ex-pater en zijn het noodlot te ontkomen. Niet alleen deze arts heeft in wereldeinde en ark geloofd. Hon derden mensen zijn in paniek ge raakt en hebben geld bijeenge bracht om de ark t« kunnen bou wen. vriendin lokten deze non mee naar Een bijgelovige handelaar in was- Zuid^Duitsland, Daar zou zij haar machines werd aangetrokken als Nu zoekt men naar de zwendelaar, \^sbmdx^av~kannen "prediken. ■schipper' en tevens gebombardeerd die al deze mensen in zijn ban heeft onneusoooascnap lainmn v president van de reddingonder- weten te krijgen. Maar hij heeft de De non, em ietwat vaKe en onnor f En het geld begon binnen benen genomen. De enige die men te zele figuur, liet zich meetronen. Ze stromen. In een ommezien war men te zeie nguur, net zien mwuuu«x. tromen In een ommezien pakken heeft, is de man die de kwam door haar eigen preaikmgen 'o g - 'fc rmgchaaUl. 'schipper* zou worden van deze steeds meer m vervoering en trad w» nieuwe ark* Va^ut- Hij fteftt R» het ten «lotte op at» medium in seances, lem en vervolgens mengde hij de politie in de zaak. Maar het was al le laat. Het kwa lijke paar had lont geroken. Hel was vertrokken; niet meer in dc krakende Volkswagen, maar met een gloed nieuwe Mercedes. En waar het nu uithangt weet niemand. De rechtbank in Waldshut heeft nu als enige beklaagde de wasma- shinehandelaar, Joseph Hassler. En de zaak wordt nog moeilijker nu het Vaticaan de non niet wil toestaan als getuige op te treden. Bovendien kan men Hassler even goed zelf als slachtoffer beschouwen, .vant hij is er al zijn spaargeld, 20.000 mark. bij ingeschoten. Plus Pas toen begon een aanvankelijk zijn baan als arksclupper. (Van een onzer verslaggevers) Na een urenlang verhoor van een van diefstal verdachte wijk verpleegster heeft de president van de Amsterdamse rechtbank mr. J. Knoppenbelt gistermiddag laat de zitting geschorst, om die zonder publiek te heropenen in Ouderkerk aan de Amstel in het huis van een hoog bejaard echtpaar, dat het eerste deel van de zit ting niet had bijgewoond. Ook de verpleegster, de 37-jarige Theresia H. D.-M., die hardnekkig de diefstal van ruim 1000 ten na dele van deze oude mensen ontken de, ging onder politiebewaking mee. De ex-verpleegster bleek in juli enkele keren de ruim tachtigjarige klompenhandelaar Van de O. te hebben verzorgd. Onder de matras in de bedstee bewaarde hij in een koekjestrommeltje zijn geld. Dat trommeltje had de verpleegster wel eens gezien. Zij kreeg het in handen, toen zij de man wilde verbedden en had het naar zij zei op de bedde- plank gezet. Dat had de oude vrouw van Van O., die doof en gebrekkig is, ook ge zien. Zij zou nog hebben gezegd: „Geef dat maar hier", maar het doosje zou buiten haar bereik zijn geplaatst. De volgende dag miste de man ten minste 600 uit bet trom meltje. waarvan hij de inhoud maar slechts gedeeltelijk had geteld. Ruim een week later miste de vrouw een dag nadat de verpleeg ster opnieuw was geweest, zelf geld uit de linnenkast. Van twee briefjes van tien gulden, die tus sen het goed waren gestopt, was er een weg en de andere lag op de grond. Het goed lag door elkaar. Uit een trommeltje waarin zij de AOW-uitkering bewaarde en dat ook in deze kast stond, miste zij bovendien 125. Toen de man zijn trommeltje controleerde ontbra ken er bij hem nog eens 300. De officier van Justitie achtte op grond van de beëdigde verklaringen van het echtpaar de diefstallen wet tig en overtuigend bewezen. Hjj vroeg twee jaar met aftrek en ontzetting uit het verpleegsters ambt voor de tijd van zeven jaar. Advertentie I.M. Bij spierpijnen, reumatiek, neusverkoudheid PHILIPS m Type 7529 f 37.50 Waar warmte helpt, helpt Philips i,Infraphllbeter

Het Vrije volk | 1958 | | pagina 2