Pasternak bedankt voor prijs - geleerden gaan wél naar Stockholm Zuiden ziet Praag op TV Bom ontploft in vliegtuig op Nicosia GRAUW GEHAKT DOET PW ROOD AANLOPEN VenkcJe .Genève staat er niet slecht voor Slopers onthoofden kerk in arm (en bedroefd) De Kwakel jËlllll- m Prof. Woerdeman keurt toon van Propria Cures scherp af Spreeuwenpraat ANOF boos over afwijzing GO Scholier breekt in bij juwelier Eerste burger beschermheer Blauwe Druif ^Indonesië zou zich tot hof moeten wenden' "AKKERTJES" i r r i V erkeersbordenzaak weer bij rechtbank? Mr. Reijers liervat zijn werkzaamheden (Van onze landbouwredacteur) Een enkele brief van de minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid maakt de toekomst voor de gehaktbal grauw en deed het bestuur van het Produktschap voor Vee en Vlees rood aanlopen van teleurstelling en verontwaardiging. Nationale Vrouwenraad bestaat zestig jaar Protestbrief Vrijdag trekking van NOC-loterij 0MAO DE ZAAN 395 Een vijfde van omzet De gehaktomzet maakt bijna een vijfde van de slagersomzet uit. De prijs van fijn mager vlees kan in ons land betrekkelijk laag zijn in ver houding tot andere landen, omdat de grovere afsnijdsels in gehakt kunnen worden verwerkt. Ambtenarenbond huldigt twee bestuursleden Premier Menzies: HET VRIJE VOLK DONDERDAG 30 OKTOBER 1958 Als oud-wandelaar draagt Pieter de wandelsport een goed hart toe. Ik bewaar de beste herinnerin gen aan prachtige marsen over de on- volprezen wegen van een van de mooiste stukjes "Nederland: de Veluwezoom. Wandelaars uit Rot terdam en omgeving moeten het met heel wat minder doen. Inderdaad: de bes te herinneringen. Je ging met een stuk of wat vrienden naar zo'n startplaats toe, liep dertig of veertig kilometertjes door de kos telijke natuur en wandelde trots met je medaille huiswaarts. De tand des tijds heeft inmiddels nogal aan de blikjes geknaagd. Als Pieter op een zondagswande ling wat van die wandelgroepen te genkomt, blijf ik altijd even kijken 't Is een leuk gezicht om die jonge en oude wandelaars daar zo kwiek te zien marcheren. Maar toch? Ik vind het jammer, dat 'n hele boel van die wandelaars het zo na drukkelijk militair doen; dat zij eigenlijk aan 't soldaatje-spelen zijn Dit weekend organiseerde het zgn veteranenlegioen in Rotterdam een tweede Wapenbroedersmars. Het ge beuren speelde zich in de omgeving van mijn woning af en ik heb een en ander dan ook goed kunnen bekij ken. Op de Vondelweg werd door een kapitein ter zee buiten dienst in uni form een défilé afgenomen. De kapi tein ter zee stond op een mooi po dium en aan zijn voeten trok de wandelschare voorbij. Een drumband had zich tegenover dat podium opge steld en roffelde dat het een lieve lust was. Dat al die verenigingen bij zo'n défilé een vaandelgroet brengen, lijkt me correct, maar om dat nu piep kleine kleuters met een of ander ge kleurd vlaggetje te laten doen.En dan loopt er achter die kleuters nog een meneer die zeer militair- op een fluit blaast en „hoofden rechts" brult. Die kinderen weten nauwelijks wat er aan dè hand is. Pieter heeft wandelgroepen gezien (en die heten tegenwoordig ook zeer militair: burgergroepen) waarbij zó akelig stijf en zó nadrukkelijk mili tair-correct werd gelopen, dat er van een natuurlijk en vrü wandelen geen sprake meer was. Men zag een soort loopmachine. Er zijn leiders (en ook leidsters! van wandelverenigingen die voor hun commando's waarschijnlijk bij onder officieren-instructeurs in de leer zijn geweest. En die van hen dan ook ge leerd hebben hoe zij het kortst en krachtigst op hun signaalfluit kun nen blazen. Zoals sommigen zich daarbij nog gedragen is rechtuit be spottelijk. Een wandelaar heeft Pieter verteld, dat er zelfs verenigingen zijn die na afloop van de mars nadrukkelijk halt-en-front maken en dit ailes van wege de goede indruk op bepaalde 'jury's, die voornamelijk op het echte militaire lopen schijnen te letten. Daar kun je punten mee verzamelen. Vrij en gewoon wandelen? 't Lijkt er by zeer velen niet óp! (Van onze Scandinavische correspondent) Grote deernis heerst in de gehele wereld met Boris Pasternak, de Russisché schrijver, die volkomen onverwacht de Nobelprijs voor literatuur heeft geweigerd, nadat hij er vier dagen tevoren zijn vreugde en dankbaarheid voor had betuigd. Verslag Een van Pieters neven (zesde klas) is bij de officiële opening van de kin derboekenweek geweest. In de krant van maandag stond een verslag van die'bpéning, maar uit de nevenmond hoorde ik ook een verslag: „De meester had gezegd,, dat van iedere school de rustigste kinderen naar de schouwburg toe mochten, om dat er gedeclameerd zou worden. Maar ik heb nog nooit van mijn le ven zo'n lawaai gehoord. Ze hebben de boel afgebroken. De burgemeester was er ook en het leek net "of-ie Duits sprak, maar het V'as toch wel een echte burgemeester. Zo stel je je een burgemeester voor als je er in een boek over leest. Hij begon met „Beste dames en heren", maar zei dat hij eigenlijk met de meisjes en jongens had moeten be ginnen. Onze schoolopziener zat op hel balkon. Die lijkt net op Napoleon omdat hij altijd een hand in de zak heeft. Om te zien heeft hij een bril op, maar voor het toneel heeft hij geen bril 'op. En die andere school opziener was er ook. Die heeft al een paar keer tegen mij hetzelfde ge zegd: „Je moet 'niet zo krom zitten". Voor me zat de moeder van een jongen,, die ook mocht declameren. Ze zat te genieten dat' het niet mooi meer was, maar die soon van d'r struikelde op het trapje toen hij het toneel op moest. En toen zaten vrij te genieten. Het mooist vond ik het toneel. An nie Schmidt kreeg een briefje van een mevrouw, die ik niet ken. Zeker een soort eerbewijs. Nu, ik vond dat ze het wel verdiend had, want al haar boeken zijn mooi. In de pauze was hei rennen naar de buffetten. We hadden een bonnetje gekregen: Geldig voor een consump tie", maar alles was zoioat uitver kocht. Bij het vierde buffet kreeg ik eindelijk limonade, maar daar zat. te veel water in. Dat zeiden alle jon gens. Maar de meeste lol hebben we toch gehad toen we met ie tram te ruggingen". Dat was dus kinderboekenweek uit kindermond. Aanbod Vandaag hebben wij de volgende aan biedingen opgeschreventwee fauteuils van Van D. uit de Nieuwe Eoezemstnuu. vier stoelen (bestemd) van O. van de Elgelhcrst, een drlegaats kachel (be sterad) van R. uit. de Van Meekcren- straai, boeken van B. uit de Damloper- straat en nog eens boeken van Van der M. Een kinderwagen met kleding heb ben w)J genoteerd van E. uit de Gelken- straat. kleding van S. uit de duinstraat. T. uit de Van der Dussenstraat en B. uit de Marines van der Stoepstraat (met speelgoed), slgarebandjes van Van W. uit de Janne Bouwensstraat en zilver papier met capsules van E. uit de Kec- tlngstraat en Rla H. uit de Rubroek- straat. De spreeuwenpot werd verrijkt met vijf gulden van N. N.. een rijks daalder van G. van de IJsseidljk en guldens van Van Z. uit de Vloilerstra&t en Van de B. uit Mijnshcrcnland. Allen onze dank. Verlies De beer J. Hartman. Pallssaudcrstr. 2. verloor op 25 oktober In de omgeving van de Goudserljweg zijn gouden i Ins. Inscriptie: JR. 10-5-1903. Een doublé kettinkje met een hartje Is mevr, Koch, f'azantstraat 145b, op 25 ektober kwijtgeraakt tussen huls en de bushalte 42 op de Wolphaertsbocht. In het hartje zat een foto van haar man en een plukje haar. De heer M. de Graaf. Acgtdlus- straat 162a. miste op 25 oktober tussen huls en de fabriek op de Schaardljk zijn rechter werkschoen. Aatje van Dijk, Noordmolcndware- straat 36b, ls 4 Jaar en heeft op 24 okto ber zijn step voor een etalage ln deze straat laten staan. Vermoedelijk heeft een dame die step onder beheer geno men. De heer Van Donk, Mllllnxstr. 113b, 'verloor op 24 oktober van huis naar de begraafplaats in Hoogvliet zijn t>ver- 11 {rode cijfers 89) en een paar hoge zwarte schoenen. Dierenrijk Omstreeks Juli ls een zwart met grijs gestreepte kater met witte staartpunt van huls weggelopen. Ondanks oproep jes en advertenties ls hij nog niet terug. De fam. P- Rljsdijk. Vlasakkerstraat 62. ls hier zeer verdrietig over. PIETER SPREEUW. Zijn huis in het schrijversdorp buiten Moskou staat onder poli tiebewaking en in Stockholm vraagt men zich ongerust af wat er met hem is gebeurd. Daarentegen hebben de drie Sow. jet-natuurkundigen die gezamenlijk de Nobelprijs voor natuurkunde heb ben ontvangen, aangekondigd, dat zij de prijs zelf in Stockholm in ont vangst zullen nemen. Zij toonden zich zeer verheugd over de toeken ning van de prijs. Pasternak, zo verluidt in Stock holm, lijdt aan een hartkwaal, waar. van hij reeds vroeger last heeft ge had. Hij ontvangt vrijwel geen bezoe kers en neemt geen telefoongesprek ken aan. In Stockholm herinnert men aan het lot van de Duitser Carl von Ossietzky, aan wie, terwijl hij reeds sedert 1933 in een concentratiekamp zat, in 1935 .de Nobelprijs voor de vrede werd toegekend. In de Zweedse pers zal ongetwij feld een heftig debat ontbranden over de vraag, of men bjj het toeken nen van Nobelprijzen in de toekomst het recht heeft de winnaars in ge vaar te brengen en over de wenselijk heid, conflicten te voorkomen. Intussen heeft, na het Britse blad News Chronicle, ook een groep voor aanstaande Britse schrijvers de pre sident van de Sowjet-Unie telegra fisch verzocht Pasternak te bescher men „ten einde de grote letterkun dige traditie van Rusland niet te ont- eren door leed te brengen over een schrijver, die in de gehele beschaafde wereld wordt geëerd," Tot de groep behoren Priestley. Somerset, Maugham en Graham Greene. Ook de internationale FEN-club heeft telegrafisch aan de Boad van Sowjetschrijvers uitdrukking gegeven aan haar bezorgdheid. Naam op lijst Dat er reden is tot ongerustheid over Pasternak, blijkt wel uit de ter men die over hem worden gebruikt. Zo heeft de leider van de Sowjet- jeugdorganisatie op een grote bijeen komst in aanwezigheid van premier Chroesjtsjow gezegd, dat het niet eerlijk zou zijn een zwijn met Paster nak te vergelijken. „Een zwijn maakt ten minste zijn eigen kot niet vuil". Het volk van de Sowjet-Unie zou blij zijn. als de schrijver het land zou verlaten om in het buitenland wat kapitalistische lucht in te ademen", aldus deze jeugdleider. In Stockholm is meegedeeld, dat Pastemaks naam op de lijst van win naar blijft staan met de aantekening, dat de prijs geweigerd is. Mocht Pas ternak van besluit veranderen voor de prijsuitreiking van 10 december aanstaande, dan kan hij zijn geid nog krijgen. Daarna kan hij het geld niet meer opeisen, maar hij behoudt zijn recht op de gouden medaille met oor konde. De Algemene Nederlandse Onder wijzers Federatie (ANOF) heeft met verontwaardiging kennis genomen van de mededeling der regeringsdele gatie in het Georganiseerd Overleg voor het kleuteronderwijs, dat een door de organisatie ingediend voor ste! tot verbetering van de salarissen der kleuterleidsters geen onderwerp van overleg kon zijn, aangezien de regering geen medewerking aan een verbetering kon verlenen. De ANOF protesteert in een tele gram aan de regering tegen deze gang van zaken, waardoor .het be grip Georganiseerd Overleg tot een aanfluiting wordt gemaakt". Vervolgens doet de federatie een ernstig beroep op de ministerraad om opdracht te geven tot reële bespre king van de door de organisaties in gediende salarisvoorstellen en de re geringsdelegatie voldoende machti ging te verlenen om een open gesprek in de commissie mogelijk te maken. Televisiekijkers in het zuiden van het land, die gisteravond na afloop van het Nederlandse programma even aan de knop draaiden, kregen een deel te zien van een internatio naal concert uit Praag. Op kanaal zes was de ontvangst hiervan zelfs van een redelijk goede kwaliteit. Het beeld was, afgezien van wat sneeuw, zeer duidelijk, en het geluid vrijwel ongestoord. Het was een programma, waaraan zangers en zangeressen solistische medewerking verleenden met liede ren uit Rusland. Roemenië en Tsje- choslowakije. Deze ontvangst was waarschijnlijk te danken aan atmosferische storin gen, die het beeld van de Nederland se uitzending vrijwel de hele avond hebben beïnvloed. (Van een onzer verslaggevers) De procureur-generaal bij de Hoge Baad mr. Van Oosten, heeft giste ren in zijn conclusie in de princi piële stopborden-zaak aangedrongen op een nieuwe behandeling van de zaak en wel door het Haags gerechts hof. In deze zaak ging het om de plaat sing van een bord bij een zogenaamd stopkruispunt, dat er niet effectief stond. De kantonrechter had de verdach te. een inwoner van Gorkum. vrijge sproken en verklaarde het piaatsings- besluit onverbindend. De rechtbank ging nog een stapje -•erder en sprak ontslag van rechts- •ervolging uit. Maar volgens de procureur-gene raal heeft de rechtbank dit vonnis niet voldoende gemotiveerd, zodat de zaak opnieuw behandeld zal moeten worden. Maar bovendien merkte de procu reur-generaal op dat de gewone rech ter in feite niet bevoegd is om over deze zaak een oordeel te geven, om dat de plaatsing van een bord als het onderhavige een punt is. waarop administratief-rechterlijk beroep open staat in de vorm van beroep op de Kroon. Advertentie IM. Verlas Uw spieren van PIJNT Bij de eersre pijnscheut direct aan "Akkertjes" denken, direct een "Akkertje" nemenNiet wachten, neem een "Akkertje" zodra de pijn opkomt. Spirpijn, spierpijn, schitterend he!ptzo'n"Akkertje", handige, kleine pijnverdrijver, snellere hulp op lastige pijnmo- menten. Altijd zorgen bijtijds er bij te zijn, altijd "Akkertjes'' bij dc hand. flitsen uw klachten weg! NICOSIA {Reuter, AP) In een Brits militair transportvliegtuig is woensdagmiddag een kleine "tijdbom tot ontploffing gekomen, kort voor het toestel van het vliegveld van Nicosia zou vertrekken. De bom zat verborgen in de bagage van een soldaat die behoorde tot" een uit Jordanië teruggekeerd detache ment dat naar Engeland zou worden vervoerd. De explosie gebeurde op het mo ment dat de soldaat in het toestel zou stappen. Hij zelf en negen andere soldaten werden licht gewond. Het toestel kreeg vrijwel geen schade^ Het vertrek van hettoestel was eerder op de dag uitgesteld. Waar schijnlijk heeft dit de levens van de soldaten en de bemanning gerec'. (Van een onzer verslaggevers) Me: ingang van vandaag hervat mr. J. G. Reijers zijn werkzaamhe den als substituut-griffier van bet Amsterdamse gerechtshof. De minister van Justitie heeft zijn schorsing per 27 oktober opgeheven aangezien 'het belang van de dienst met langer vordert, dat mr. Reijers geschorst biiift in zirn ambt.' De drie Russische Nobelprijs winnaars: van links naar rechts de professoren Tjeren- kow, Frank en Tamm. In een grote veldslag tussen Al gerijnse opstandelingen en 6000 man Franse troepen in het gebergte van Kabylië zijn 79 nationalisten gesneu veld. De gevechten die zondag zijn begonnen duren nog voort. PAGINA 3 In deze brief, die woensdag in de openbare vergadering van het produkt schap in Utrecht werd behandeld, stond, dat het verboden is en blijft om natriumsulfiet aan gehakt toe te voegen. Dit sulfiet gebruiken de slagers om gehakt vlees rood van kleur te hou den. Zonder deze toevoeging wordt het gehakt na enkele uren grauw. Advertentie BAKT DE ÉCHTE 'OUDERWETSE'SPECULAAS Een zestienjarige Noordwijkse mid delbare scholier blijkt de dader te zijn van een inbraak in een juwelicrswin- kel en een serie kleinere diefstallen, die dc laatste maanden in Noordwijk aan Zee zijn gepleegd. De politie heeft de jongeman aan gehouden, nadat ze had ontdekt, dal hij de laatste tijd meer dan gewone uitgaven deed. In zijn kamer vond men een aantal sieraden, afkomstig van de inbraak bij een juwelier, die op zondag 28 september is gepleegd De knaap, die in het bezit was van een .alarmpistool, had zich omgever met een aantal vrienden, die hem om rijn daden bewonderden. NEW YORK, GENÈVE (Reuter, AP) De VN-afgevaardigden van Amerika en Engeland hebben gisteravond in de politieke commissie van de Verenigde Naties een beroep gedaan op het Kremlin om op de conferentie, die morgen in Genève begint, eendrachtig te streven naar een akkoord over stopzetting van kernproeven. De delegaties van Rusland en de VS zijn gisteren in Genève aange komen. De leider van de Amerikaan se afvaardiging, dr. Wadswort, sprak zijn spijt erover uit dat de Russen het -Brits-Amerikaanse voorstel, de proeven een jaar te staken, hebben verworpen. Ongeveer hetzelfde (zelden de gedelegeerden van de VS en En geland in de politieke commissie. De situatie is echter aan de voor avond van de Geneefse conferentie niet zo somber als zij eruit ziet. Gis teravond werd in New York verno men. dat Rusland, de VS en Enge land op het punt stonden overeen stemming te bereiken over een door het Westen gesteunde zeventien- landenresolutie. Hierin wordt verlangd, dat de atoommogeridheden hun kernproeven opschorten zolang er in Genève wordt onderhandeld over de stichting van een internationaal controlestelsel, dat naleving van een kernproevenverbod waarborgt. Mochten de drie mogendheden het onverhoopt toch niet eens worden (Van een onzer verslaggevers) De Nationale Vrouwenraad van Nederland heeft gisteren in Utrecht zijn zestigjarig bestaan gevierd. De NVR werd in 1893 opgericht met het doel 'een middel van ge meenschap te vormen tussen ver schillende vrouwenverenigingen van Nederland en van alle andere landen en om aan vrouwen uit alle delen van de wereld de gelegenheid te ver schaffen elkaar te ontmoeten, ten einde gezamenlijk te beraadslagen over vragen die het welzijn van huls. gejüS SSfflègnschap rake».-' over de resolutie, dan zal een wijl» ging worden aangebracht, die in houdt, dat de VN deze staten ver zoeken hun best te doen tot een ak koord te komen in Genève. De kernwapenkwestie zal worden terugverwezen naar de Verenigde Naties wanneer de conferentie in Genève op een mislukking uitloopt. (Van een onzer verslaggevers) 'Door een aantal artikelen, die in de afgelopen weken in Pro pria Cures zijn verschenen, is niet alleen gerechtvaardigde ont stemming gewekt bij een grote groep studenten van onze uni versiteit, maar ook bij een grote bevolkingsgroep in ons land. De smakeloze en onnodig kwetsende redactie dier artikelen geeft dc bui tenwereld. die nog vaak ten onrechte uw blad als het officiële orgaan der Amsterdamse studenten beschouwd, een volkomen verkeerde indruk van de geest, die onder deze studenten heerst. Dit kan niet anders dan nadelig zijn voor het aanzien, dat onze universiteit in den lande geniet.-* Dit schrijft de rector magnificus van de Amsterdamse gemeente-uni versiteit, prof. dr. M, W. Woerde- m a n, in een brief aan de redactie van het Amsterdamse studentenweek blad 'Propria Cures' naar aanleiding van in dit blad verschenen artikelen en de onrust, die daardoor In de stu dentenwereld van de gemeente-uni versiteit is ontstaan. Prof. Woerdeman zegt, dat hij zich gedwongen voelt zijn afkeuring over het redactlebeleid ren baar te maken 'en u. (da redactie), met de meeste aandrang te verzoeken in het belang van onze universiteit alles na te la ten. wat aanstoot kan geven aan ve len van onze studenten, hun geestver wanten in den lande en aan ieder, die prijs stelt op fatsoenlijke persge- bruiken.' D« brief van prof. Woerdeman volgt op een aan hem gericht schrij ven van het bestuur van de katho lieke studentenvereniging 'Sanctus Thomas Aquinas' te Amsterdam, waarin werd gesteld, dat de inhoud van de artikelen in Propria Cures be ledigend werd geacht en dat uit deze en reeds eerder gepubliceerde artike len een mentaliteit spreekt, die on aanvaardbaar ls voor de leden van de Amsterdamse universitaire ge- meenschap. Het bestuur had de rector magni ficus verzocht stappen te onderne men, waardoor het verschijnen van dit soort publikaties in de toekomst wordt tegengegaan. De trekking van de loterij van he- NOC, uitgeschreven met het doei gelden fce vergaren voor de voorbe reiding. training en uitzending van Nederlandse sportlieden naar de Olympische Spelen te Rome in 1960. zal verricht- worden op vri'd- '-'"'aS 31 oktober 16 uur in een der zalen van Krasnapolsky te Amsterdam. (Van een onzer verslaggevers) Tweeduizend inwoners telt het tussen Kudelstaart en Uit hoorn gelegen dorpje De Kwa kel en bijna duizend van hen stonden dinsdagmiddag met ingehouden adem verzameld rond het Kerkplein om te kij ken hoe hun kerk werd ont hoofd. Om kwart voor drie verhief de 45 meter hoge spits van hun Sint Jan zich nog trots in de grauwe polder- lucht precies zoals hij dat al 84 jaren lang had gedaan. Tegen drieën klonk een krak en om drie uur stormde heel De Kwa kel door de afzettingen naar voren. De torenspits de !n de wijde omtrek om zijn schoonheid beroem de torenspits van De Kwakel. zoals ook wethouder G. W. Voorn zet was gevallen. Alleen al het kruis, zo verluidde het later in het dorp. was drie meter diep in de grond gedrongen en kos ter G. Hoogenboont klepperde met het haantje onder zijn armen de pastorie binnen: dat haantje moest bewaard blijven, zei hij terecht, dat was belangrijk voor de geschiedenis. Wat, had tot deze spectaculaire af braak geleid? Sloper Koek uit Mijdrecht gaf op deze vraag een kort en duidelijk antwoord: geldgebrek. 'Kijk.' zo zei hij. "die kerk was nu eenmaal al jaren gammel en hoewel ze hem vijftien jaar geleden hebben gerestaureerd begon hij onlangs weer scheuren te vertonen. De bouwin- spectie van het bisdom Haarlem stel de zelfs vast dat dc toren gevaar be gon op te leveren voor de omgeving. Hij moest dus verdwijnen en nor maal is dan dat je er een steiger ombouwt, begint met liet wegnemen van liet haantje en hem dan lang zaam van boven naar beneden af breekt. Maar dat zou tien mille kos ten en de parochie van De Kwakel had maar drie mille. Nou. en toen hebben we liet plan opgevat 'em als een boom te vel len. We hebben de hoekkepers en de koningsstijl gewóón doorge zaagd. aan het topje een patir ka bels vastgemaakt en zijn gaan trekken. Wat ons nog slechts rest is het overige deel Van de toren met de hand af te breken een mooi stuk je werk a! zeg ik het zelf.' Minder enthousiast is de zieleher-. der van de Kwakelse parochie pastoor J. Versteeg. 'Dit is geen kerk meer.' zei hij bit ter. terwijl hij links en en rechts de betuigingen van deelneming in ont vangst nam, 'dit is nog maar een noodkerk. We gaan er nog een koepeltje op zetten om hier althans de luiklokken nog in onder te brengen, maar het blijft een noodkerk en geid voor een nieuwe kerk is er voorshands niet.' Advertentie I.M. Groot pak (500 gr.) tijdelijk van voor Van de zijde van het bestuur van het produktschap werd aangevoerd, dat vermindering van de gehaktom- zet als gevolg van een onaantrekke lijke kleur kan leiden - tot hogere vleesprijzen over de hele linie. Dat doorkruist dan het prijsbeeld van de minister van Economische Zaken. Ook onze belangrijke export van fijn vlees kan erdoor verminderd worden en dat doorkruist dan weer het beleid van de minister van Land bouw. Het bestuur van het produktschap zal deze opvatting schriftelijk aan de minister van Sociale Zaken mee delen. De voorzitter van het produkt schap, de heer J. de Veer. was vooral teleurgesteld, omdat de mi nister van Sociale Zaken pas ken nis had willen nemen van de socia le en economische bezwaren van het bedrijfsleven nadat de beslis singen eenmaal genomen waren. Afneming van de gehaktconsumptie betekent dan vergroting van de vraag naar fijn mager vlees. Daardoor zul len de vleesprijzen stijgen, met als gevolg een geringer vleesgebruik en een grotere melkproduktie en een extraiast op de laagste inkomens. Een vermindering van de gehakt omzet. zo waarschuwde een afge vaardigde van de werknemers, zou ook de werkgelegenheid in de slagerij belangrijk kunnen verminderen. Bedenkelijk achtten vele leden het, dat nog niet vaststaat, dat sulfiet schadelijk voor de gezondheid is. In het schrijven van de minister staat duidelijk„dat 'nog niet bewezen is dat sulfiet niet schadelijk is voor de ge zondheid.' Het produktschap zou er prijs op stellen, indien met het nemen van maatregelen gewacht kan worden tot wel vaststaat dat sulfiet schadelijk is. Dat zou de slagerij ook meer kans bieden om te zoeken naar een deug delijk vervangingsmiddel. (Van een onzer verslaggevers) In een hartelijke en ongedwongen sfeer heeft de Algemene Bond van Ambtenarep gisteren tijdeps een receptie in hotel Centraal in Den Haag afscheid genomen van twee bestuurslede!). Het werd een ware huldiging. Het waren de heren J. Blom, alge meen voorzitter, en G. Vencma, pen ningmeester, die vrijdag tijdens het congres in Amsterdam zijn afgetre den. Zij hebben de leeftijd van zestig jaar bereikt en gaan met pensioen. De opvolger van de heer Blom. de heer A. van Rossen, noemde zijn voorganger een voortreffelijk onder handelaar en een harde werker met grote kwaliteiten. Hij toonde ook veel waardering voor de he'er Vencma. Voorts voerden het woord de minister van Binnenlandse Zaken, mr. A. A. M. Struycken. mr. H. J. H. Bruins Slot namens de overheid, de heer C. van Wingerden, voorzitter van het NVV (het zijn geen gemak kelijke kerels, maar ze hebben ge wérkt). mr. J. W. Burger, voorzitter van de" Tweede-Kamerfractie van de Partij van de Arbeid. Advertentie I.M. (Van onze correspondent) Burgemeester D. van Heijst van Naaldwijk* is plechtig geïnstalleerd als beschermheer van de Broeder schap van de Blauwe Druif. De in stallatie gebeurde op een bijeenkomst van het presidium van de broeder schap, in aanwezigheid van de drui- venprinses van het Westland, prinses Martha, en haar beide hofdames. MELBOURNE (Reuter). Indonesië zal zich tot het internationale ge rechtshof in Den Haag moeten wen den als het meent recht te hebben op Nederlands Nieuw-Guinea, aldus premier. Menzies van Australië. Wat ons betreft, wij blijven, op vreedzame wijze samenwerken met de Nederlanders op Nieuw-Guinea.' Menzies was van mening dat als de Indonesiërs van plan zouden zijn over te gaan tot gewapende agressie, men van de VN moet verwachten dat zij zich hiertegen zullen keren. Het parlement van Formosa heeft de regering verzocht, een klacht bij de VN in te dienen tegen de anti- Chinese maatree»]en ia Xnd/vncuriü

Het Vrije volk | 1958 | | pagina 2