Bruid op bezoek' bij oudstrijders Tafeltennissers nit Vlaardingen gestart HOE neemt intelligentie af bij ouder worden P Onderzoek begint in 1959 Blauwfazant mooiste vogel in Harmonie Toonkunst en Gloria bestaan veertig jaar Weer Vlaardinger judo kampioen Zuid-Holland Wat zij vingen Gevonden Postduiven in Veemarkt Het Vrije Volk Politie wordt 101 man sterk in Vlaardingen Schiedam las Politie controleert vervoersmiddelen Gewonde tram ongeval overleden Biljartuitslagen Burgerlijke Stand ONï-uitvoerm g niet gelieel succes COMPETITIE '58/'59 DRAAIT WEER 6-11-'63 De grootste krant VANAVOND EXPOSITIE OPEN Gem. Werken leidt na eerste ronde in de SBKC Jubileumconcert in Grote Kerk Anna Blaman zondag voor Hum. Verbond HET VRIJE VOLK WOENSDAG 5 NOVEMBER 1958 Voor herenmodes Tïmco Kosteloze inenting Vierde klasse (Van een onzer verslaggevers) Psychologen van de Rijksuniversiteit te Groningen begin nen volgend jaar met een voor Nederland zeer belangrijk lan delijk onderzoek, waarbij een antwoord wordt gezocht op twee vragen. Tijdrovende kostbaar Snelle teruggang Keuring Waardevolle proef Over gehele land Concessies De afdeling Schiedam van de Nederlandse Bond van Oudstrijders en Dragers van het Mobilisatiekruis heeft gisteravond In Musis Sacrum haar jaarlijkse feestavond gegeven. De Bond gaat zijn leden meer en meer onder de bejaarden tellen, aldus vooratter Van Rtfn in zyn openingswoord. Er zijn veel leden, die in de oor log yan 14—18 gevochten hebben. Uiteraard knabbelt dit verschijnsel aan het ledenaantal Niettemm Is het voor de afdeling Schiedam, aldus de heer Van R(jn, altijd nog mogelijk geweest om veel contact- en feestavonden te organiseren. „Een bruid kwam op bezoek", was de titel van het kostelijke toneelstuk, dat hierna door het Schiedams To neel werd Opgevoerd. Dit Ameri kaanse blijspel, dat half klucht en half detective is, verhaalt van de lotgevallen van twee rijke vrijgezel len Mortimer en Wilson Travers, die op zekere avond, knus bij de haard gezeten, plotseling een bruid in pro tocollair tenue op bezoek krijgen. Deze dame, Marie Duquesne, blijkt door het dakraam naar binnen ge komen te zijn, zogenaamd op vlucht voor haar aanstaande man, die zij •liet liefheeft. Mortimer Travers, de norse tan de twee en die alleen maar ontspan ning vindt bij literatuur over insec ten en gedrochten, wijst haar on verbiddelijk de deur. maar Wilson Travers, de zachtmoedige, wiens eni ge hobby het verzamelen van edel stenen is, raakt gecharmeerd door de lieftallige verschijning en weet zijn broer over te halen de bruid enkele dagen bij hen te houden. Advertentie LM. -y» De verkeersdienst van de Schie damse politie heeft gisteren fietsen, bromfietsers en motoren van werk nemers van WUton-Feijenoord te Schiedam gecontroleerd. Van de 455 fietsen, die nauwkeurig werden bekeken hadden er 1? een ondeugdelijke rem. Niet minder dan 82 fietsen waren voorzien van een defecte be of hadden helemaal geen bel. Dertig fietsen hadden geen wit achterspatbord. Van de 208 bromfietsen, die aan het controlerend oog van de politie voorbij gingen, misten er 34 een goe de rem. Daarvan hadden bovendien 21 bromfietsen een defecte of geen bel en was er een zonder een gele plaat. Twee van de 30 onderzochte moto ren bleken geen voorrein te hebben. In het Gemeenteziekenhuis te Schiedam is gisteren overleden de 8i-jarige heer P. Leuman, die zon dagavond op de Rotterdamsedijk ernstig werd gewond, toen hij werd aangereden door een tram van lijn 4. In de voorwedstrijden om de Vrije Volk-beker zijn dinsdagavond ge speeld Voor poule 1 bi) de BV Luctor te Maassluis: LuctorTonegeda Bakker 130 103 41 11 2.51 v. d. Veer 130 130 41 13 3.17 De Wit 90 70 35 10 2.00 C. van Reeven 100 100 35 18 2.85 Van Dijk 60 60 26 11 2.30 Alphenaar 60 47 26 7 1.80 v. d. End 60 60 31 8 1.93 P. v. Reeven 50 24 31 5 0.77 Voor pouie 3 bij de BV Gonfiance Vlaardingen: Boo men de Winter v. d. Ster v. Geest v. Wijk Schaar v. d. Vaart Westerhout Bij de BV Volksgebouw te Vlaar- dingenj Klos v. Dorssen Boogaard Geerlings v. Genderen v. Heiningen e bSunlight a 270 130 130 48 15 130 109 48 20 2.27 90 90 51 11 1.76 90 65 51 7 1.66 80 36 21 8 1.71 70 70 21 26 3.33 40 37 47 5 0.78 50 50 47 7 1.06 130 130 47 23 2.76 130 107 47 9 2.27 60 60 30 9 2.00 80 65 30 17 2.16 60 41 39 9 1.05 60 80 39 6 1.53 GEBOREN: Annemarie, d v I. Vink en J. C. van Gemerden; Cor nelia H. A., d v J. Korpershoek en H. A, Hoekstra; Johannes, z v J. Rosman en C. Plaisier; Maria, d v L. Noordam en M. Groeneweg; Wil- helmina J.. d v W. Roozeboom en A. Hoogerwerf: Paula, d v F. P. Futse laar en A. J. Jeup: Hildegardus J. M., z v J. j. van Dijk en C. J. M. van der Kas; Lambertus A., z v T. H. Sig- mond en N. A. H. van de Water: Jo- sephina M., d v L. P. Gosens en B. A. M. Beukers: Elisabeth M., d v L. P. Gosens en B. A. M. Beukers; Job, z v J. van Woensel en W. J. G. Rintje- ma, OVERLEDEN; C. Hogedoorn. 61 j„ ehetg. van H. van der Berg; F. van den Berg, 70 j.; L. K. Vogel, 56 j-, wed. van H. RÖntalder; C. van Bees ten, 73 j.; M. H. J. Rost, wed. van A. Veringmeier, 79 j.; J. J- M. Sweere, 73 j.; J. N. A. Schellebeek, 70 j. Vangstbericht van woensdagmor gen: VI 70—k; 78—; 79—50; 85— 10; 172 40 208—5 216—5 97—12; 142 —15; 190—30; 197—10; 199—34, 14 vleet 14—8; 56—24; 89—4; 112—12; 132—8; 7—150, gisteren; 115—20; 15 40, gisteren; 20325, Prijzen van gisteren 4 nov. Vleet volle 58.10—59.40 steur 47.0041.50; Trawl: steur 51.0055.50; makreel 33.80. VERTROKKEN, 4 nov.; VI 199 L. Kuiper; 115 N. de Niet; 112 A, Bot; 216 H. v. Boon. Dit is een kolfje naar de hand van tante Henriette Travers, die er op uit is om de twee vrijgezellen aan een vrouw te helpen. Wie ver moedt echter in de lieve Marie Duquesne een detective van de po litie die er op uit is om een berucht juwelendief, die het op de juwelen van Wilson voorzien heeft, te ont maskeren. Met behulp van de onbehouwen inspecteur Gillson en een onschuldig oud heertje, dat ook al een recher cheur blijkt, weet zij de dief. die als butler het huls binnen gedrongen is, op heterdaad te betrappen. Inmiddels is tussen Marie en Wil son een_ diepe genegenheid ontstaan en aan het slot van het stuk kunnen deze twee hun verloving bekend ma ken. Een en ander in het begin tot ongenoegen van Mortimer, doch hjj draait al gauw bij, zodat tante Hen riette aan het slot zichzelf de vraag stelt „Waar vind ik nu nog een goe de vrouw voor Mortimer!" Zoals het stuk was, zo werd het ook gespeeld, namelijk bijzonder goed. De beide vrijgezellen werden, zjj het In het begin wat zwak, tot leven gebracht door Bas van Loopik en Wim Lankamp en tante Hen riette was een kostelijke creatie van Bep Henaar-Immerzeel. Henk Poort speelde op een aan nemelijke wijze de butler-bandiet en Jo Mak-van WaJsum was een prachtige keukenmeid. Ida Bons, die een aanwinst blijkt te zijn voor verschillende Schie- damse toneelverenigingen, was om te stelen als de bruid Marie Du quesne, maar fel en meedogenloos, toen zij zich als detective ontpopte. De „uit de kiel getrokken" recher cheur, werd voortreffelijk gespeeld door Jan van Luttervelt. Een aar dige bijrol was die van de politie agent, die juist getroffen werd door Jan van Oorschot. De regie was in handen van G. J. van Luttervelt. Het Schiedamse mandolinegezel schap ONI gaf disdagavond in Ierene een geslaagde uitvoering onder lei ding van J. G. Hakkert. Werken van Strauss en Mendels- sohns Bartholody werden behoorlijk uitgevoerd. Met Renata van Lavitra- no bleek het gezelschap nogal wat moeite te hebben. Na de QNX-leden trad het toneel gezelschap Lutona voor het voetlicht met het blijspel „Op Denneheuvel", dat wij reeds eerder bespraken. De rollen werden op een enkele uitzon dering na goed gespeeld door Henny van Marle-Dub, Mieke Bakkes, Ton van Wijk, Jan Kramer, Rik van de Slot-Clemens en J. van de Slot. Op vrijdagmiddag van 2 tot 3 uur bestaat gelegenheid tot kosteloze in enting tegen difterie, kinkhoest en tetanus voor kinderen vanaf 6 maan den oud in het gebouw van de GG en GD, Tuinlaan 80. De NAVO-opperbevelhebber in Europa Norstad, heeft de Italiaanse luitenant-generaal Aldo Rossi be noemd tot opperbevelhebber van de geallieerde landstrijdkrachten in Zuid-Europa. WOENSDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2 en 8.15 uur: Fanfare. MONOPOLE-THEATER, 2, 7 en S u.: De man met de duizend gezichten. Apotheek: O. Jansen, Swammerdamslngel 41. Nieuwland-Apoth., Wtbautpleln 17. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM, 19—3 uur: Kunst van nu (de expressionisten) Kunst van toen. Diversen: WIJKCENTRUM, 8 uur: Jan hartschool, ouderavond. Ligt- DONDERDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2 uur: Fanfare. Geen avondvoorstelling. MONOPOLE-THEATER. 2. 7 en 9 u. Dc man met de duizend gezichten. Apotheek: C. Jansen, Swammerdamslngel 41. Nieuwland-Apoth,, Wibautpleln 17. Tentoonstel Ungen STEDELIJK MUSEUM. 10—5 uur: Kunst van nu (de expressionisten). Kunst van toen. Diversen: PASSAGE-THEATER, 8 uur: Har monie dames- en mannenkoor Wil- ton-Fljenoord, uitvoering. Te bevragen aan het hoofdbuerau van Politie te Schiemad tussen 9 12.30 en 26 uur: jongensjasje. Te bevragen bij de vinders: mat tenklopper, R. Pelt, Kersenlaan 15; bedrag aan geld, mevr. Geuzenberg, Jacob Catzlaan 17; 1 paar kinder wantjes, v. d. Leede, Da Costastraat 8b; 1 paar kinderhandschoenen, Vis ser, Geervlietsestraat 30; wollen sjaal, v. Otterloo, Leliestraat 14; kin dermutsje, M. Groen, Dr. Saurer- straat 6; 1 paar nylonkousen, S. Hoogwerf, Nw. Maasstraat 4a: porte monnee met inhoud, Steijnen, W, W. Frankelandsestraat 56b; school tas met inhoud, H. Waalwijk-v. Doom, Nw. Maasstraat 122; porte monnee met inhoud, Melehers, rij wielhandel, Singel 4; portemonnee met inhoud, G. Nagelkerken, J. A. de Jongstraat, 10b; autobinnenband, v. Ekelen,.Fabristraat 3; stalen schuif- maatje, Vorstenbos, Maasdijk 130a; combinatietang, Janson, Nw. Maas straat 118b; duimstok, P. Hagens, Ro- zenlaan 15, Kethel; duif, Meeuse, Dr, Schaepmansingel 76. Op 14 en 15 november zal in het Veemarkt Restaurant een grote krin- tentoonstelling worden gehouden van postduiven. Deze tentoonstelling ge organiseerd door de zes Goudse post duivenverenigingen, was vorig jaar een geweldig succes. In verband hiermede zijn dit jaar de twee grote zalen van het Veemarkt Restaurant voor dit doel beschikbaar. De sluitingsdatum tot deelname aan deze show is 8 november. De Vlaardingse tafeltennissers zijn sinds kort weer actief. De tafelteiuiiscompetitie, georganiseerd door de afdeling Rotterdam van de Nederlandse Tafeltennisbond is weer gestart. De Vlaardingse tafeltennisclubs boekten wisselend succes. De twee Vlaardingse teams Reflex 1 en Shell 1, die uitkomen in de le klas van de bonds- competitie, begonnen maandag met klinkende 73-overwinningen op de teams Maasstad 5 en Eendracht 2. A. Braak van Reflex en A. Vrijbloed van Shell bleven ongeslagen. Invaller J. Hoogendijk (Reflex) leverde met 2 gewonnen partijen ook een mooie prestatie. Met spanning zien we dan ook de Vlaardingse le klasse-ontmoeting ShellReflex te gemoet. In de 2e klasse startte Shell veel belovend met een 82-overwinning op Wilton 2, daarentegen verloor Reflex 2 met 82 van het als favo riet startende Bevanko-PTT 1. De oogst van de teams MAF 1, Sunlight 1, Intiem 2, De Hollandiaan 1 en 2, Shell 5 en 6 en Reflex 3, die alle in de 3e klasse NTTB uitkomen, was slechts in totaai 5 punten. Voor deze punten zorgden MAF 1, die een 91-overwinning op Insu- linde 4 boekte; De Hollandiaan 1, dat met 64 van Xerxes 4 won en voor het laatste winstpunt moest Reflex 3 tegen Justitia 1 gelijkspelen. De overige teams verloren allen, n.l.: Nationale 2Sunlight 10—0; Germi nal 5Intiem 2 91; 't Centrum 4 De Hollandiaan 2 64; Shell 5 Elan 3 2—8; Stadhuis 1—Shell 6 91. De teams Intiem 1, Shell 3 en 4 kwamen deze week .niet in. de strijd. De resultaten in de 4e klasse wa ren iets gunstiger. Van dc 9 wed strijden werden er 4 in winst om gezet en 5 teams moesten met verlies genoegen nemen. De uitslagen wa ren: Milksteamers 7Pelmolen 1 37; Millerco 2Pelmolen 2 64; Everest 1Sunlight 2 6—4; Nago I Sunlight 4 73; Intiem 3Stadhuis 2 2—8; Shell 7Insulinde 5 19—0; GGD 2Reflex 4 28. De plaatse lijke derby Shell 8Sunlight 3 ein digde in een glorieuze 100-over- winning voor Sunlight. In de 5e klasse zorgden vijf Vlaar dingse teams voor een ovenvinning, dit waren: TOGB 3—BCM 1 3—7; SCS 2Cincinnati 3 46; SCS 1 De Hollandiaan 3 37MAF 2 Nago 2 100; Pelmolen 3Nationale 6 64. Een gelijkspel behaalde De Hollandiaan 4 tegen Xerxes 9. Ech ter ook vijf teams behaalden een nederlaag, t.w.: Cincinnati 1Milk steamers 8 46; VBP 4Cincinnati Zondagmiddag werden in de zaal Muses Sacrum ie Schiedam judokam pioenschappen gehouden van Zuid-Holland voor gele en oranje banden. Van deze twee titels ging er 1 naar Vlaardingen en wel by de oranje ban den. Was het vorig jaar Theo Kool, die deze titel voor Vlaardingen ver overde nu werd Johan Jongeneel (18 jaar) na een enorme zware competitie kampioen van Zuid-Holland, Door het grote aantal deelnemers werden dit jaar de kampioenschap pen van Zuid-Holland voor kyu-gra- den dwz. voor gele, oranje, groene, blauwe en bruine banden niet op 1 doch 2 weekeinden verwerkt. Deze week dus geel en oranje volgende week eveneens te Schiedam groen, blauw en bruine banden Bij de gele banden viel kampioen van Vlaardingen in deze klasse Theo Dikstra al af in de le partij tegen Holten uit Gouda, die later in de fi naio van v. d. Schee uit Rotterdam verloor. F. P. Meeuwe en Henny Wapenaar kwamen 2 ronden verder tot in de kwart finale doch toen ver loor Meeuwe van Delwei op beslis sing scheidsrechter en Wapenaar van v. d. Schee uit Rotterdam. Johan Jongeneel begon zün eerste party slechts met een klein verschil te winnen. De tweede wedstrijd kreeg hij cadeau doordat zijn tegen stander verstek liet gaan. Hij was dus in de kwartfinale. Tot deze kwart-finale. Tot deze kwart-finale kon Jan van Rutten net niet door dringen want hij verloor, na de eer ste partij prima gewonnen te hebben, in de tweede partij van v. j. Lee. Jongeneel kwam in de kwart-finale tegen Boisgontier uit Gouda waar hij op beslissing scheidsrechter van won, doch met een minimaal verschil, het kleinste verschil wel van alle par tijen, die hü gewonnen heeft. Enkele raaien kon hij dc man uit Gouda in gevaar brengen met een armworp, doch hü werd zelf ook eenmaal op lijn knieën gebracht met een 3e beenworp. In de demi-finale tegen Kieiheeg uit Schiedam behaalden beiden, om de beurt voordeel totdat Jongeneel in de 2e minuut een 2e beenworp aanzette, deze worp doorzette en hiermee een i punt scoorde. Dit halve punt was voldoende om te winnen. De finale tegen Laars uit Dor drecht was een spannende strijd, die de volle 5 minuten duurde. Reeds in de tweede minuut behaalde Jonge neel voordeel met zijn tweede been worp. Met vorderen van de minuten werd de voorsprong groter tot hij in de laatste minuut weer bijna een half punt scoorde met deze tweede beenworp. HU werd dus met ruime voorsprong op beslissing scheidsrech ter winnaar en kampioen van Zuid- Holland bij de oranje banden. Op 23 november a.s. mag hü het district Zuid-Holland op de kampioenschap pen van Nederland voor oranje ban den vertegenwoordigen. Donderdag is er weer voor ieder een prysklaverjassen in 't Clubge bouw van De Holladiaan in Vlaardin gen. Aanvang 8 uur. De Zwitserse minister van Jus titie, dr. Feldman, is te Bern op straat in eikaar gezakt en overleden. Feldmann. die 61 jaar is geworden, werd in 1951 minister en was in 1956 president van Zwitserland. Advertentie I-M. AU u morgen hout en muren feestelijk verft met Flexa, staat u over vijf jaar nog verbaasd! Zo gaaf en sprankelend van (dear blijft de meest 'uitgekiende' verf: de verf voor het schilderfeest Vraag het gratis hoekt* *Knap Set ap met kient' aan FLEXApottbus Z, Leiden. 2 64; Germinal 8Intiem 5 73; Tava 5Intiem 6 64; SVA 4 Shei! 9 10—0. Belangrijk voor de Tafeltennis sport in Vlaardingen is dat de Vlaardingse Tafeltennisverenigingen gezamenlijk een commissie geïnstal leerd hebben. Deze commissie zal de belangen van de tafeltennissport gaan behartigen. De commissie is als volgt samengesteld: dhr. J. J. Frazer (Shell) als voorzitter; K. de Graaf (Reflex) als secretaris en P. M. Hoos (Intiem '55) als penningmeester. Het secretariaat van de commissie is gevestigd Sweelinckstraat 125 te Vlaardingen. PROF. DR. SNIJDERS ...góed-geijkte test... (Van een onzer verslaggevers) Een paartje blauwfazantjes is het mooiste koppel, dat op de vogel tentoonstelling, die vanavond in de Harmonie door wethouder H. K. van Minnen zal worden geopend. De blauwfazantjes zijn het bezit van de heer ff. J. Verel uit Vlaardingen, die gisteren tijdens de keu ring op de tentoonstelling de titel „bezitter van de mooiste vogels van de expositie" kreeg. De plaquette van het Vlaardingse gemeen tebestuur gaat dan ook naar de heer Verel! Een korps vrijwilligers van de afdeling Vlaardingen van de Neder landse Bond van Vogelliefhebbers is al dagen lang in de weer ge weest om de jaarlijks terugkerende vogeitentoonstelling in de Har- moniezaal in te richten. Ten eerst.»: lioe kunnen we in onze maatschappij de werkkracht en de capaclteite» alsmede de kennis en levenservaring van bejaarden nog zo efficiënt mogelijk benutten? En ten tweede: in hoeverre doen normaal optredende ouaeraomsver- schijnselen hun invloed gelden op ds intelligentie van bejaarden. De leiding van dit onderzoek, dat zich zal uitstrekken over ongeveer 1300 proefpersonen, is twee en een half jaar geleden opgedragen aan een werkgroep uit het Psychologisch Instituut Heymans en de psychia trische kliniek van de Groningse universiteit onder supervisie van de hoogleraar prof. dr. J. Th. Snijders. De opdracht kwam van TNO in Den Haag, afdeling Gezondheidszorg, sectie Gerontologie (leer der verzor ging van ouden van dagen). Prof. Snijders en zijn staf zijn van dit uitgangspunt gestart: wij kunnen ons geen oordeel vormen over het juiste verloop van de intelligentie bij ouden van dagen, als we niet de beschikking hebben over een goed- geijkte Nederlandse intelligentietest voor volwassenen. En omdat de tests waarover wij in Nederland beschikken, niet vol doen aan alle eisen die wij menen te moeten stellen, aldus de hoog leraar, dienen we bij het begm te beginnen en zelf een nieuwe test reeks te ontwerpen. 'Wij hadden dus nodig een goed- geijkte test voor volwassenen," zegt professor Snijders, 'en als ik zeg 'goed-geijkt', dan bedoel ik een test, degelijk beproefd en aangepast aan Nederlandse maatstaven. Welnu, zo'n test hebben we zelf ontworpen. Daar hebben we dus ruim twee jaar over gedaan. U be grijpt. dat we niet over één nacht ijs gaan: we hebben statistische ana lyses moeten maken van elk onder deeltje van elk onderdeel!' Die intelligentietest voor volwasse nen eigenlijk een reeks van een tiental tests met elk ongeveer twintig onderdelen is nu klaar en het rap port hierover gaat volgenjie maand naar TNO. "Een tijdrovend en daarom kost baar werk," zegt professor Snijders, terwijl zijn potlood strepen op een vel papier trekt, 'maar de eerste voor bereidende fase van dit onderzoek is voltooid en met de test die wij heb ben ontworpen, moeten we volgend jaar de verschillende facetten van het menselijk denken en kunnen af tasten op leeftijdsgroepen.' Voor deze arbeid heeft de Groning se werkgroep uitgangspunten die zo wel in de psychologie als in de ge neeskunde reeds lang zijn aanvaard. Het klinkt misschien niet erg ple zierig, maar komt by nader inzien toch wel overeen met de algemene ervaring: de intelligentie by de mens klimt snel tot... de puberteitsjaren. Dan treedt min of meer een even wichtstoestand in tot het 30ste a 35ste levensjaar (de toeneming van de in telligentie in deze levensperiode is miniem, de verbreding en de verdie ping daarentegen zyn groot) waarna ten slotte weer een geleideiyke te ruggang volgt. Hoe ouder de mens wordt, hoe snel ler die teruggang merkbaar wordt. Maar HOE die teruggang precies ver loopt, daarover wil men zich in Gro ningen pas uitspreken als het gehele onderzoek is voltooid. De tests van de Groningse werk groep zullen zich bewegen tussen twee uitersten. Aan de ene kant zyn er tests die weinig gevoelig sijn_voor (Van een onzer verslaggevers) In verband met de voortdurende uitbreiding van Vlaardingen heeft de minister van Binnenlandse Zaken, Bezitsvorming en Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie de organieke sterkte van het Vlaardingse politie korps verhoogd van 91 tot 96 man. Een verhoging van de sterkte met nog vijf man kan binnenkort ver wacht worden. Aldus het college van B. en W. van Vlaardingen in de toelichting op de begroting 1959 van de gemeente. Niet minder dan vijfhonderd van de prachtigste gekleurde uitheemse vogels moest een plaatsje vinden en dat was geen eenvoudige opgave. Met behulp van de dienst van Gemeente werken is echter weer een aantrek kelijk geheel verkregen. De bonte kleurenpracht van de vogels is een lust voor 'toog en het vroiyke ge zang is niet van de lucht. De baten van de expositie gaan ieder jaar naar een liefdadige in stelling". Ditmaal hebben de orga nisatoren besloten de pas in het le ven geroëpen afdeling Vlaardingen van het Prinses Beatrix Poliofonds te steunen. Gisteren heeft dus de keuring plaatsgehad. De keurmeesters liepen de hele dag tussen dc vogels door en de heren Van Pelt uit Rotterdam en Flipsen uit Bergen op Zoom hadden beslist geen gemakkelijke taak in de afdeling kanaries. De heren Dom- merholt uit Den Haag en Broekhuy- zen uit Alphen aan den Rijn keur den de kanaries. De uitslagen van de keuring waren Kanaries; eigen kweek 1957: H. J. Veerkamp met goud groen 88 pun ten, eigen kweek 1958: H. J. Veer kamp met oranje rood agaat 88 pun ten, vrije klasse: L. Plooij met oran je rood bruin schimmel 90 punten. In de Schiedamse bedrijfsklaverjas- competitie (SBKC) leidt, nu cén ronde is gespeeld, in de afdeling A Gem. Werken met 26 punten. De uitslagen van de laatste wed strijden gespeeld voor de eerste ronde luiden: Afd. A: Gem. WerkenSpar 42; BWFGTB 24; De GeerExcelsior 24; StandaartVlug 33. Afd. B: GWUnique 51; De GeerExcel sior 1—5; Standaart—STW 5—1. De standen na de eerste ronde zien er als volgt uit: Afd. A: Gem. Werken 26 match- punten. 80107 totaal aantal punten; Spar 25, 77077; BWF 23, 78218; GTB 21, 75390: Vlug 21, 73317; Excelsior 20, 75224; Standaart 17, 72651; De Geer 15, 74168. Afo. B: Standaart 24, 67866; Vin cent 21, 67977; GW 20, 68290; STW IS, 65826; Unique 17, 67555; Excelsior 17, 67387; De Geer 9, 60316. (Sub) Tropische vogels: wildzang vrije klasse: A. v. Rij, met vink 88 punten, bastaarden eigen kweek, G. Henneveid met putter en kanarie 84 punten, bastaarden vrije klasse: L. v. Dorp met Mozamb, sijs en kaanrie 89 punten, tropische aadetende vo gels eigen kweek: F. de Wilt met maskeramandine 91 punten. tropische zaadetende vogels vrije klasse: H. J. Verel met blauwfazan tjes 92 punten, parkieten vrije klasse; P. Gort met valkparkieten 90 pun ten, insectenetende tropische vogels; A. v. Gameren met ganges brillen- vogeltjes 91 punten. Alle eerste prijswinnaars wonen in Vlaardingen. De statistiek over de maand okto ber van de Gemeentelijke Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Schiedam: Totaal aantal uitleningen: romans 12.821 (vorig jaar 12.574); Studie werken 7281 (7151)Kinderboeken 9334 (9231). Totaal 29.436 (28.956). Verdeeld als volgt; Centrale Biblio theek Lange Haven: Romans 6127 (6441); Studiewerken 4084 (4117). To taal 10.211 (10.558). Filiaal Dwarsstraat; Romans 1140 (1033): Studiewerken 351 (349); Jeugdboeken 982 (977). Totaal 2473 (2359). Filiaal Lorentzlaan: Romans 1864 (1672); Studiewerken 1021 (1027); Jeugdboeken 942 (774). Totaal 3827 (3473L Filiaal Dr. Wibautpleir.: Romans 1930 (1638)Studiewerken 1494 (1183); Jeugdboeken 2348 (2278). To taal 5832 (5099). Jeugdafdeling: Jeugdboeken 2262 (2467)Jeugdstudieboeken 1582 (1386). Totaal 3844 (vorig jaar 3853). Filiaal Kethel: Romans 995 (911); Studiewerken 268 (381); Jeugdboeken 978 (1075). Totaal 2241 (2367). Uitleenpost Lindenhof: Jeugdboe ken 186 (148): Romans 32 (38). To taal 218 (187). Uitleenpost ziekenhuis; Romans 411 (363); Studiewerken 20 (24). To taal 431 (387). Correspondentschap Maasdjk: Ro mans 262 (478)Studiewerken 43 (70); Jeugdboeken 54 (125). Totaal 359 (673). Houders van leeskaarten 5503 (5443). Boekenbezit 57.593 (57.176). HET VRIJE VOLK SCHIEDAM Redactie en Administratie: Passage 20 - Tel. 68738 de invloed van de ouderdom. Daar toe behoort by voorbeeld een woor denschat-test, waarby onderzooht rordt over welke woorden men met inzicht kan beschikken. Daartegenover staan dan tests die met het stijgen der Jaren een duï-_ delijke daling van de prestatie ver tonen, met name alle proeven die een beroep doen op vindingrijkheid en soepelheid van geest. Bij het vooronderzoek heeft de staf van de Groningse hoogleraar de nieuw ontworpen intelligentietest voor volwassenen 'geprobeerd' op groepen van jonge mensen rond 30 jaar en ouderen rond 65 jaar. Een verder onderscheid maakte men tus sen stedelingen (de stad Groningen) en de plattelandsbevolking (in Ten Boer in Oroningen). Dit vooronderzoek gaf zulke waar devolle uitkomsten, dat hierop de definitieve vorm van de tekst kon worden vastgesteld. Bi! het landelijk onderzoek, dat volgend jaar begint, zal de activiteit van de Groningse werkgroep zich uit strekken tussen de leeftijdsgrenzen van 12 tot 75 jaar. •Bij het twaalfde jaar is de snél ste klim van de intelligentie voorbij en na het 75ste levensjaar is het voor ons nog wel interessant, maar dat zou een onderzoek op zich zelf vergen.' Niet in de eerste plaats individuen, maar gezinnen of gezinsfcemen zul len het studiemateriaal vormen. 'Bij individuen treden te veel variabels factoren op, die onze uitkomsten zou den kunnen beïnvloeden. Nee, wij zul len er zo veel mogelijk naar streven, gezinskemen (vader, moeder, kinde ren en nog in leven zijnde groot ouders) met een sterk element vaas gelijkheid in ons onderzoek t» be trekken. Later vallen deze kernen dan we® uiteen in leeftijdsgroepen, waaraan wij bepaalde normen kunnen verbin den. Daarnaast worden natuurlijk ook ongehuwden in het onderzo®: betrokken.' Dit onderzoek, dat nog eens drtt jaar in besiag gaat nemen, zal zich over het gehele land uitstrekken. De werkgroep streeft ernaar, proefper sonen te zoeken in die groeperingen en streken van ons land, die vol gens gegevens van het Centraal Bu« reau voor Statistiek als represen tatief mogen worden geacht voor de gehele Nederlandse bevolking. Het spreekt vanzelf, dat dit onder zoek volstrekt vertrouwelijk zal zijn. De identiteit van de proefpersonen blijft geheim. De uitkomsten worden in cijfers vastgelegd en blijven cijfer». Professor Snijders is niet bezorgd, dat men hem en zijn medewerker» wantrouwend zal bejegenen. 'Wij hebben ons nooit hoeven te beklagen over gebrek aan medewerking en bc reidwilligheid» Integendeel!' Wat verwacht men van dit onder zoek? De tests van de Groningse hoog leraar zullen tal van facetten van het menselijk denken, op verschil lende leeftijden vastleggen. Voor de ouderen en de ouden van dagen zijn de uitkomsten ze® be langrijk: hun plaats in de msat- pij kan straks met grot® zorg en respect worden beoordeeld. Dat punt interesse®t de psycholoog. Voor de medicus kunnen de uit komsten van dit landelijk onderzoek een houvast betekenen bij de beoor deling van. bepaalde moeüijkheder van psychologische of psychiatrisch! aard. Zo snijdt het mes aan twe< kanten. Of eigenlijk toch niet. Want in een moderne maatschap pij, waarin, de geestelijke en maat schappelijke zorg voor bejaarden ai- !een maar een eis is van menselijk heid en recht, ligt elk streven da) hi®op is g®icht, binnen het arbeids- t®rein van alle wetenschappelijk! w®kers. (Van een onzer verslaggevers) Het „Tookunstkoor" en de christelijke oratoriumvereniging „Gloria In Excelsis Deo" uit Vlaardingen bestaan veertig jaar. Ter gelegen heid van deze jubilea zal vrijdagavond 14 november in de Grote Kerk een uitvoering van „The Messiah" van Handel worden gegeven. Aan de uitvoering zuilen tal van solisten meewerken. Dirigent Piet van den Kerkhof! zal de algemene leiding in handen hebben. Het Rot terdams Fhilharmonisch Orkest zal voor de begeleiding zorgen. De combinatie „Gloria-Toonkunst" is in 1952 tot stand gekomen. De gezamenlijke uitvoering van Johannes Passion en de najaarsuit voeringen zijn daarna bekend geworden. Gloria In Excelsis Deo is in 1919 opgericht. In feite was het een voort zetting van de in 1914 ontbonden vereniging „Euphonia". Als dirigent fungeerde tot 1945 de heer Nogarede. Het voorzitterschap van deze vereni ging werd eerst bekleed door de heer W. Scharloo, lat® door de in de oor logsjaren in een Duits concentratie kamp om het leven gekomen he® A. Maat. Na 1945 werd dirigent de he® Piet van den Kerkhoff. Tot voorzitter w®d eerst de heer Droog gekozen, later de heer T. 't Hoen, die deze functie op het ogenblik nog bekleedt. De afdeling Vlaardingen van de Mij. tot Bevordering van de Toon kunst werd in een vergadering onder voorzitterschap van burgemeester P. Prins in 1918 opgericht. Tot 1939 fun geerde als voorzitter de heer J. H. van der Linden van den Heuvel. Daarna kwam tot 1954 de heer Van der Baars en sinds dat jaar treedt ds. J. G. J. van Iterson als voorzit ter op. Dirigenten waren tot 1927 de heer Jos, Franken, die in dat jaar w®d opgevolgd door zijn zoon Arnold Franken. Direct na de tweede wereldoorlog beleefden beide v®enigingen een grote opbloei. Na enkele jaren liep de belangstelling echter en dat was een algemeen verschijnsel st®k terug. Licv® dan individueel concessies te moeten, doen aan kwaliteit van solisten en orkestbegeleiding hy hun uitvoeringen besloten de verenigin gen gezamenlijk te gaan werken. Dat gebeurde in 1952. Wel behielden bei de verenigingen bö de samenvoeging hun zelfstandigheid, maar onder lei ding van één dirigent w®den de uit te vo®en werken ingestudeerd. Op het jubileumprogramma heb ben de beide koren vormend nu dus één koor, The Messiah van Handel genomen. Dit werk bestaat uit drie delen. Bespeurt men in Handels an dere oratoria een sterke Italiaanse invloed, de muziek van The Messiah wortelt in de oude Duitse passionen en kerkcantates. Opvallend is de rijkdom aan me lodieën die dit werk bevat. Als solisten zullen aan de Vlaar dingse uitvo®ing meewerken; Erna Spoorenberg, sopraan, Annie H®mes, alt, G®ard Honig tenor. Hans Wil brink, bas en Koos Bons, orgei. (Ongecorrigeerd) De Nederlandse romanschrijfster Arrna Blaman komt zondag in Vlaar- dingen spreken over het onderwerp ..Denkbeelden in overdag". Anna Biaman houdt baar verhaal voor leden van de geemenschap Vlaar dingen van het Humanistisch Ver bond. De bijeenkomst zal plaatsheb ben in de bovenzaal van de Harmo nie en begint om half elf.

Het Vrije volk | 1958 | | pagina 1