EDG? Best9 maar dan Eerst heid Paar duizend idealisten staan 1 percent af voor achtergebleven gebieden 4Toestand op Cyprus afschuwwekkend Oecumene en universiteit CO Standaardbouw ook voor de i'.erk Ongeluk op Kosicia was aan niemands schuld te wijten Dubbelmannenkwartet geeft lustrumconcert Tankslag op Zeeuws papier Het Vrije Volk VAN ALPHA TOT OMEGA leven geestelijk leven geestelijk leven geestelijk Minister kreeg j treiterige postwisseltjes Stem in Britse Raad van Kerken|Blaasinsmimentenj Interkerkelijke stichting voor psalmberijming 'Voor reclame ontwerp betaalt uw land slecht' Vlaams T V-spel Ladislav Mraz wat boerse Mefisto Scholenbouw- prijsvraag voor architecten De Laurentiis naar Nederland I Betere resultaten bij de Netam 'Kerk en industrie' thema Diésviering 'Kerk en Wereld' J contra heidendom I .HÉ Deuren van Britse treinen vlogen bij duwtje open Visafslag Veemarkt Rotterdam Veilingnieuws Wisselkoersen De grootste krant HET VRIJE VOLK DINSDAG 11 NOVEMBER 1958 PAGINA 6 Tegeh belastingverlaging Postwisseltjes Goed idee Het mjkt. dat üe nseeeten een to Verrassende leeftijden De mensen vanDaadwerke- lij ice Gerechtigheid worden daar niet mismoedig van. Als bedachtzame burgers met vee) realiteitszin zeggen: Het is al lemaal erg mooi, maar het is geen haalbare trek dan ha len ze hun schouders op. Iede re minderheid is een poten tiële meerderheid, zeggen ze. En we zullen groeien, omdat wat wij' willen dóódsimpel is. Zelf aangenaam leven en een ander laten omkomen, dat is onrecht. De ander laten mee delen, dat is Daadwerkelijke Gerechtigheid. imiiniRmnimiiiimnHiitiiiiiiiiuiHtiiiitmffluniiiuiifflniHtiimaiiflun (Van een onzer verslaggeefsters') De bloemenventer en de krantenverkoper-op-provisie basis rekenen het per week uit. Met een gewetensvolle nauw gezetheid, waarvan 's rijks di recte belastingen de vingers zou aflikken, becijferen zij waf ze verdiend hebben. Dan ne men zij één percent van hun inkomsten en geven het weg. De baron rekent per jaar. Zoveel van de fruitteelt, zoveel uit beleggin gen hij verantwoordt het allemaal nauwkeurig in een brief, die zijn één percent vergezelt. De meeste anderen tctaal onge veer 3300 mensen hoeven niet so moeizaam te rekenen. Zij kennen hun salaris precies en ze sturen élke maand een percent. Als zij vakan tietoeslag krijgen of iets bijverdie nen sturen se een ezetragiro. Want eerlijk is eerlijk, het gaat om al je verdiensten. De paar oudjes, die AOW hebben, koeven evenmin veel te reke nen. 'Ze weten nauwkeurig ioe wei nig een percent van hun nkomen is. En ze sturen het weg. Nee, het is geen vereniging met een bestuur en vergaderingen en stalen archiefkasten. Er is aüecn een soort secretariaat, een huiskamer in Voor burg. En er zijn twee woorden, die de 3300 verbinden: Daadwerkelijke Ge rechtigheid. Daadwerkelijke gerechtigheid, om dat zij er geen vrede mee hebben, dat twee derde van de mensheid mens onwaardig leeft, dat vijftien percent van de wereldbevolking 85 percent van alle aardse goederen heeft en dat 85 percent van de mensen het met slechts vijftien percent doen moet. Zij willen wat doen en ze doen het. Eerst waren er dertien, toen 34, toen 1200, nu 3300. Dit jaar zuilen zij 150.000 gulden bij elkaar brengen. Hoe liet begonnen is? Met een handjevol maatschappelijke dwazen, die ergens tegen waren, waar iedere normale Burger blij mee is. Zij waren tegen belastingverlaging. Éérst waren het een stel rooms- katholieken, die er genoeg van had den alleen maar de rocms-katholieke gemeenschap te kennen. Zij wilden contact met andersdenkenden in vol ledig respect voor elk rars overtuiging. Pater Jelsma was «t -an hen. Dat praten met anderen lukte wel en van het praten met elkaar kwam graten over de miljoenen, die niets ebben. En over het feit, dat de wereld hun nood kent. maar er niet toe komt die op te heffen. En dat er toen een Europese Defensie Gemeen schap op stapel stond. Als dat moest, moest het maar. von den ze, maar het was geen reden om tegen een ander te zeggen: Sorry, jongen, jij moet voorlopig nog omko men van de honger, want wij moeten ons eerst even verdedigen, EDG? Best. maar eerst een andere EDG, Eerst Daadwerkelijke Gerechtigheid. Hoe ze dat in het vat moesten gie ten, wisten ze nog niet en toen kwam de belastingverlaging van 1955, om dat we het toen zo goed hadden. Dat vonden ze een schandaal. Dat geld moet naar de onderontwikkelde ge bieden, riepen ze. Maar het parle ment had anders besloten en wat doe je dan? Ze gingen nauweurig uitrekenen op hoeveel die belastingverlaging voor ieder van hen neerkwam en dat geld stuurden ze iedere maand naar minis ter Van de Kieft, die toen nog Finan ciën had. Ze deden het op een treite rige manier met postwisseltjes. Want die moest de minister iedere keer aftekenen. De minister zei niets, tekende en zette het geld op een aparte rekening. Middelerwijl waren de mensen van pater Jelsma de mensen van domi nee Hugenholtz tegengekomen. Die waren bezig met een actie om Birma te helpen. Ze gingen samen doen en uit dat contact is na enig vijven en zessen de NOVIB ontstaan. Dat is de Nederlandse organisatie voor Internationale Bijstand en ze kreeg steun van zestig bestaande or ganisaties: de grote politieke partijen ondermeer, de vakcentrales, de werk geversorganisaties, kortom alle zuilen en nuances zitten er dik in. Moesten die boze belastingbetalers 34 waren het er nu nog door gaan met hun treiterige oostwissel tjes aan de heer Van de Kieft? Het initiatief tot wat anders werd ze min of meer uit handen genomen, want de minister zette zonder vragen ze hadden hem ten slotte ook niets ge vraagd dat geld op rekening van de NOVIB. Het was 1550 gulden. De boze belastingbetalers vonden het eigenlijk een heel 2innlg idee. want de NOVIB was van plan projec ten in onderontwikkelde gebieden te helpen uitvoeren in samenwerking met anderen, opdat er geen geld en krachten versnipperd zouden worden. Projecten als een centrum voor vee teeltverbetering in de Soedan, waar de Soedanese regering bezig is een woestijn vruchtbaar te maken. En een ambachtsschool in Griekenland, waai de Verenigde Naties aan het werk zijn om een hele streek uit de misère te helpen. Dan geven wij voortaan ecu per cent van ons inkomen, zeiden ze, want ze hadden goed geluisterd naar dc economen. Die hadden uitgere kend, dat je, als jc 3llecn een eind wilt maken aan de honger, eén per cent moet hebben van de nationale inkomens van alle redelijk welvaren de landen. Het lijkt er overigens in de verste verte niet op. dat de welvarende lan den ook maar een schaduw van da' bedrag bijeenbrengen. Maar dat von den ze geen reden, om niet persoon lijk te beginnen. Met een percent var het bruto-inkomen. want national) inkomens zijn ook bruto-cijfers. Het idee ging rollen 34, een paai honderd. 1200. 1300... Wat zijn dai nu eigenlijk voor mensen? De NOVIB javas er wel nieuwsgierig naar. Ze eeft vier maanden geleden een in- v jlformuliertje weggestuurd. somen hebben van tussen de vijf- en Zevenduizend gulden, maar er zijn er ook nogal wat bij, die het met min der moeten doen. Een kwart van hen komt uit de -wereld van het onder wijs en jeugdzorg. Er zijn veel predi kanten tij, veel geschoolde arbeiders en kantoormensen. Er waren op dat moment 23 kamerleden onder, maat dat zijn er inmiddels meer geworden Alle politieke partijen zijn verte genwoordigd. behalve de CPN. Staat kundig gereformeerd is een zeldzaam heid, christclijk-historisch komt niei veel voor, antirevolutionair meer. Dt meesten spreken zich uit voor de Par tij van de Arbeid of VVD. De godsdiensten zijn er in al!erle! schakeringen, maar de meerderheid der deelnemers, voor zover ze eer godsdienst opgeven, kan men reke nen tot de vrijzinnigen of doorbraak mensen. Van de rooms-Kathoïieker die meedoen, verklaart zich 25 per cent voor de Partij van de Arbeid en 13 percent voor de VVD. De leeftijden zijn verrassend. He zeggen is immers, dat men bij jongi mensen niet moet aankloppen vooi zulke dingen, die zitten met jonge ge zinnen. Welnu, de grootste piek vor men de mensen van tussen de tuin tig en 35 jaar. Een heel eind verdei is er dan weer een piek: de menset van rond de zeventig. En komt er nu iets terecht van ai dat idealisme? Hoe zit het met de be faamde strijkstok? Wat blijft daar aan kleven van het geld van de 3300 die daadwerkelijke gerechtigheid wil len? Het antwoord is: niets. Zij hebben de garantie van de NOVIB, dat iedem cent. die zij op tafe! brengen, regel recht ten goede komt a§n de onder- ontwikkelde gebieden. De geringe kosten, die ze hebben om nu en daa een foldertje te zenden aan men sen, die misschien wel warm te maker) zijn betaalt de NOVIB uit andere middelen. Middelen, die overigens niet rijkelijk vloeien, want zo rijp als de NOVIB dacnt, dat net Neaenann- se volk was voor hulp ver van huis, is het niet. De directie van de „Netam" N.V. Ned. Tankapparaten en machinefa briek deelt mee, dat in het begin van dit jaar nog een terughoudend heid viel waar te nemen bij de af nemers met betrekking tot het ver strekken van opdrachten. In het tweede halfjaar is echter in dit opzicht een duidelijke ver betering vast te stellen. De verwach ting is. dat ook over 1958 een oaver- Anderd...dividend van tien pet. zal knnheh; worden uitgekeerd. I Hongersnood in Pakistan. Wat doen wij er tegen? i k De verhouding tussen kerk en in dustrie zal in het middelpunt staan op de Diesviering van het instituut 'Kerk en Wereld" te Driebergen op 20 november. Het instituut is met de aanpak van dit probleem al geruime tijd intensief bezig, onder meer door de opleiding van personeelsfunctionarissen. Ook op andere manieren tracht het insti tuut hulp te verlenen bij het denken van de hervormde kerk over de vor ming in het industriële leven. Een van de directeuren van "Kerk en Wereld', dr. J. C. C. Rupp, te vens directeur van het Instituut Vor mingswerk voor het bedrijfsleven, kortweg IVB genaamd. Dit instituut draagt een interkerkelijk karakter. Dr. Rupp zal over de verhouding van kerk en industrie op de dies viering. 's morgens te half elf in de Grote Kerk te Driebergen, een rede houden. In de namiddag zal de werkgroep van dr. Rupp in het recreatiecentrum "Het grote bos' te Doom, een pro gramma verzorgen, dat eveneens' de ontmoeting tussen kerk en industrie tot onderwerp zal hebben. 'De muziek van de heidense 1 f§ godsdiensten in Indonesië be- |j dreigt de jonge kerken in de s mstheid van hun christelijk geloof,' wordt gezegd, in een H oproep van de Duitse zende- 1 ling Ernst Berghauser, direc- De Britse Raad van Kerken bruik van geweid door Cyprioten on- nodige represaillemaatregelen door de heeft in zijn vergadering in veiligheidstroepen had veroorzaakt. een resolutie afkeuring uitge- 'De situatie heeft van de kant van sproken over de gewelddadig- (ie Engelse troepen tot incidenten heden nn Pvnriis geleid, waarop we zacht gezegd niet neaen op cyprus. lrois kunnen zjjn.' aldus dr. Mackie. De afdeling die belast is met in- -Het lijkt mij een verschrikkelijke ternaf-ionale zaken, had de resolutie zaak, dat jonge mannen die hun opgesteld en dr. Robert Mackie, voor- dienstplicht vervullen, op ons gezag zitter van die afdeling, lichtte haar handelen, hun leven verliezen en tof-.. r geweld gebruiken. Hij gaf uiting aan zijn afschuw vooral omdat het jonge mannen over het stijgend aantal gewelddaden zijn van wie men nie6 kali verwach- en de vergeldingsmaatregelen die zij ten. dat ze weten hoe lang er al uitlokken. vriendschap bestaat tussen het Hij vertelde de raad, dat het ge- Griekse volk en het onze, en even min dat ze begrip hebben voor de verbazingwekkende vasthoudendheid van het Griekse volk ten opzichte van de zaak, waarvan zij geloven dat het vrijheid is.' Dr. Mackies resolutie ontmoette felle kritiek van generaal-majoor Wilson-F affenden, die zei dat het de plieh' van een soldaat is de orde te herstellen en dat gevallen van on gebreideld gebruik van geweld on voorwaardelijk getraft moeten wor- 'DE BIJBEL in kleur' is den. de titel van een grote Hij kreeg steun van de bisschop tentoonstelling, die tot 1 van Chelmsford, dr. S. F. Allison, december in Dusseldorp wiens zoon kortgeleden op Cyprus wordt gehouden en waar- onder de wapenen was. De bisschop op uitsluitend werken van zei, dat hij het woord "vergelding' de Franse schilder Marc Chagall liever niet in de resolutie zag opge wonden geëxposeerd. nomen. DR. MARTIN NIEMÖLLER heeft De gedelegeerden werden het niet vorige week uit protest Engeland eens over deze zaak. Ten slotte aan- verlaten, slechts enkele uren nadat- vaardde de raad een gewijzigde re- hij er per vliegtuig was aangekomen, solutie, die zei: 'De raad, verontrust Dit besluit nam hij omdat hij hevig door de tragiscne situatie op Cyprus, verontwaardigd was over de manier, js verheugd over de komende bespre- waarop de Britse douane-ambtenaren kingen tussen de NAVO-leden over hem hadden behandeld. Zolang hij de toekomst van net eiland en dnngt niet de garantie heeft zonder moei- er dij de regering op aan alle maat- lijkheden Engeland binnen te komen, nemen, die men widens zal hij geen uitnodigingen maer aan- NAVO-conferenrae nodig acht. nemen dit land te beeoekan, heeft hij gezegd. DRIEHONDERD Japanse gods dienstige leiders hebben de bekende evangelist Toyohiko Kawaga gehul digd toen hij onlangs zeventig jaar •werd. Op dezelfde dag verscheen zijn nieuwe boek 'Het doel van het heelal". OP DE EXPO zijn in het Pro testantse Paviljoen meer dan een half miljoen gratis bijbelgedeelten uit gedeeld. Er werden 7000 bijbels in 175 talen var- kocht. Dezer dagen is opgericht de Inter kerkelijke Stichting voor de Psalm berijming, waaraan deelnemen de Ned. Herv. Kerk, de Gereformeerde Kerken, de Evangelisch-Lutherse Kerk, de Remonstrantse Broeder schap en de Doopsgezinde Sociëteit. Het doel is: de berijming, het ver spreiden en het uitgeven van ver zamelingen der psalmen of gedeelten daarvan. Voorzitter van het bestuur is ds. P. D, Kuiper (Geref, pred. te Sassen- heim), secretaris ds. F. H. Landsman (Herv. pred. te Den Haag), leden zjjn mr. H. Mulderije, D. Broeren, dr. H. Schroten, ds. C. B. Burger, mr. D. W, O. A. Grosheide, H. de Ruig, ds. A. L. Broer, ds. J. M, Lindemans, ds. C. M. de Vries. Dit bestuur heeft besloten om, in dien enigszins mogelijk, nog in 1958 een proefbundel van meer dan 100 psalmen uit te geven, die berijmd werden door de interkerkelijke werk- commissle voor de psalmberijming. In Parijs is weer eens een excentrieke kerkmaquette ver toond: de 'tandaardkerk'. Een breed dak wordt gesteund door een zichtbaar netwerk tan stalen steunen, die aan een meccanodoos doet denken. Een zeer duidelijk voorbeeld van functionele bouw dus. De kerk zou plaats kunnen bieden aan 600 mensen en kost 170.000. iVan een onzer verslaggevers) "Ik ben verschrikkelijk geschrokken over de bedragen, die de reclame ontwerpers hier in Nederland over het algemeen betaald krijgen.' Dat was de eerste indruk, die de Engelse reclame-expert M. W. de Majo uit Londen maandagmiddag gaf na de voorbezichtiging van de in Pulchri Studio te Den Haag geopen de tentoonstelling van de VRI, de Vereniging van Reclame-ontwerpers en Illustrators. De Engelsman bleek enthousiast over hetgeen op deze tentoonstelling is te zien. De (veertig) leden van da VRI laten tot en met. 22 november namelijk zien wat er in Nederland op dit terrein wordt gepresteerd. Mr. Dt Majo vond, ook internationaal ge zien, het peil zeer goed. In twee grote zalen liggen en han gen voorbeelden: eenvoudige recla- metips, ingewikkelde, modem ge kleurde produkties, boekomslagen, verpakkingen, kalenders en ook voor beelden van moderne vormgeving in de industrie, zoals een radio, een elektrische naaimachine e.d. Op vrijdagavond 21 november re- ayeert de NTS weer eens een buiten- andse televisieuitzending. Het scherm vordt dan afgestaan aan de Vlaamse i'V voor de uitvoering van het TV- spel 'De brug van Estaban' van de Amerikaanse schrijver Arthur Swin- son in de bewerking van Bert. Brauns De regie heeft Ast FonteUne. Het ongeluk aan boord van het motortankschip Kosicia op 11 juli van het vorig jaar in de haven te Willemstad op Curagao, dat drie slachtoffers eiste, is blijkens de uitspraak van de Raad voor de Scheepvaart, te wijten aan een samenloop van omstandigheden. De raad is van oordeel, dat aan geen der andere opvarenden een ern stig verwijt kan worden gemaakt. Tijdens lossingswerkzaamheden van lichte petroleumproducten daalde de pompman B. J, van der Pas in de pompkamer, waar hij door gas be dwelmd raakte en overleed. Bij de reddingspogingen verloren ook de tweede werktuigkundige W. F. v. d. Houter en de matroos P. de Ruiter het leven. De raad heeft vastgesteld, dat de ejectors niet direct voor of bij het begin van de lossing zijn aangesloten en bijgezet. De tweede werktuigkun dige was daarvoor verantwoordelijk. Een tweede omstandigheid is, dat de pompman Van der Pos naar de pompkamer is gegaan zonder daarvan de stuurman van de wacht kennis te geven. Voorts i.s gebleken, dat juist op het ogen blik, dat Van der Pas bezig moet zijn geweest de moeren van een pakkingbtts las te draaien, hij een hoeveelheid benzine in zjjn ge zicht gespoten kreeg. De reddingswerkzaamheden zijn ernstig belemmerd doordat het aan boord aanwezige rookmasker niet geschikt was om er mee in de diepe pompkamer langs drie trappen met bordessen af te dalen. De raad is van mening, dat de tweede werktuigkundige W. F. v. d, Houter en de matroos P. de Ruiter bjj hun menslievende reddingspogin gen de nodige voorzichtigheid uit het oog hebben verloren. Zij zijn geheel onbeschermd in de pompkamer, waar gas aanwezig was, afgedaald. De raad trekt als conclusie, dat ejectors steeds moeten worden aan gesloten cn in werking blijven. tij dens het laden en lossen, en ten tweede, dienen tankschepen zoveel I mogelijk te worden uitgerust met zuurstofmaskers, van een eype, waarmee zonder moeilijkheden ook tot in diep gelegen pompkamers kan worden afgedaald. (Van onze Londense correspondent) Na een dodelijk ongeval bjj de Britse spoorwegen is gebleken, dat 45.000 sloten op wagondeuren, van de afdeling Zuid van de Britse Spoor wegen ondeugdelijk zijn. Negentig percent van de sloten zijn reeds on derzocht. Het onderzoek van de overige tien percent zal in de eerst volgende drie dagen plaatsvinden. June Bridgland, één van de beken de langeafstandloopsters van Groot- Brittanie kon, t&en zij in oktober van haar werk naar huis reed in de over volle coupe's van de trein geen zit plaats krijgen en bleef met een vriendin in de gang staan. Toen de trein eens schokte viel 2ij tegen een gesloten deur, maar de deur vloog open. June viel naar bui ten en kwam om het leven. Bij het onderzoek bleek, dat de plaat die de grendel tegen moet hou den. iets versleten was, maar de slij tage was zo gering, dat het slot vol komen veilig scheen. De sloten werden voor het laatst in september tijdens een periodieke controle nagezien en veilig verklaard. Na het ongeval hebben dc Britse Spoorwegen een nieuw onderzoek van alle wagonsloten of deuren inge steld. ROTTERDAM 10 november. Aan de visafslag alhier werden van IJmuiden, Stellendam en elders 350 kisten verse zeevis en 280 kg paling en spiering aangevoerd. De prijzen waren: Schol midd. 4045; klein 3336; Schelvis midd. 44—53; klein 3336; Kabeljauw gr. 45—55; midd. 4951: klein 2831; Makreel 1621; Zeehanen gr. 60— 62; klein 2528; Wijting 3033; Haring verse 18—30 alles p. k; Spie ring 0.90HO; Levende paling dik 3.7075; midd. 2.60—2.70. ROTTERDAM 10 november Aanvoer 1982 dieren, waarvan vette koeien en ossen (naar schatting 1360, varkens 622. De prijzen waren; vette koeien: le kw. 2,86—3,18, 2e kw. 2,76 —2,84, 3e kw, 2,40—2,50 per kg; varkens (levend gew.)le kw. 2,00, 2e kw. 1,98, 3e kw. 1.96 per kg. Overzicht: vette koeien: aanvoer ruim, handel zeer traag, wat lager in prijs, enkele prima's boven notering; varkens (levend gewicht)aanvoer ais vorig,- week, handel vlot, goed prijshoudend, prima exemplaren bo ven notering. Op de maandelijkse vergadering van de Oecumenische Raad van Ker ken in Nederland hebben alle aange sloten kerken ingestemd met het in stellen van een oecumenische con tactcommissie voor universiteitswerk. De studentenpredikanten in to taal 30 zullen als lid worden aan gewezen. De mogelijkheid bestaat, ook studenten-predikanten van niet bij de raad aangesloten kerken uit te nodigen. De commissie zal zich o.a. bezig houden met de stichting van oecu menische studemer.gc v?°enten. De Faust, die de Nederlandse Opera gisteravond in Rotterdam bracht, weck maar weinig af van de uitvoe ring van verleden jaar. De Mefisto- feles-ad-interim van toen, Gerard Groot, had ditmaal zijn plaats moe ten afstaan aan de gast Ladislav Mraz. Vocaal uitstekend geschoold, heeft deze bas toch niet de speciale bekwaamheden, die een zanger tot een goede duivel maken: Mraz had meestal meer van een lepe boer dan van «en machtige demon. Greet Koeman, vorig jaar invalster in de rol van Marguerite, vervulde de rol nu officieel en deed daarbij voortref felijke dingen. Vooral in haar grote aria's vergat men volledig dat zfj fysiek niet de ideale Gretchen is. Ilse Bresser, die de Siebel van Jeannette van Dijck overnam, was tegen die taak nog niet- helemaal opgewassen. De muzikale leiding berustte dit maal bij Alfred Eichmann, die zijn schaapjes op een enkele ontsporing achter de coulissen na behoorlijk bi) elkaar wist te houden. Belangstelling en bijval gaven de uitvoerenden geen reden tot klagen. R. O. BOSKOOP IQ nov. Gr. bl. rozen per 20 stuks: Vierianden 1,703,80, Better Times 1,70—3,40, Mad. Off- mann 2,403,40, Duisburg 2,803,20, Butterfly 2,40—3,60, Pechtoid 60— 2,60, gem. rozen 1,50. Babyrozen per 10 takken: Nymph 2,50—3,60, Sweetheart 1,80—2,20, Else Poulsen 491,10. Diverseen per bos: Calicarpatak- ken 1,803,40, Pemettyatakken (wit) 2,10—2,70, id. gemengd 1.30—1,70, id, rood 1,30. Sneeuvbestakken 162g, Troschrysanten 5257. Diversen per stuk: Calicarpatakken (groot) 90—1,65, Ilex-siebold 45—65. Iristakken met bes 9. Generiumplui- men 1014, Geplozen chrysanten 14 17, Pernettyaplanten (wit) 1,10. Per stuk in pot: Pernettyaplantjes 70, Grevillea 18, Varentjes 13. Het Zwijndrechtse dubbelmannenkwartet Octavia bestaat dit jaar tien jaar. Het tweede lustrum wordt gevierd met een groot kerst concert in de Gereformeerde Kerk aan de Rotterdamseweg. Aan dit concert zullen behalve Octaviahet Zwijndrechts Vrouwenkoor en een bekende organist ook de vermaarde Dortmunder Sangerknaben meewerken. Dit jongenskoor maakt in de kersttijd een toernee door ons land. Het treedt het eerst op in Zwijndrecht. teur van een, jeugd-seminarie van de Batak-kerk; een op- roep, gericht tot de gemeenten 1 in het district van Dille en 1 Noord-Nassau. 1 Berghauser vraagt de kerk in i g het vaderland, blaasinstrumen- I g ten uit Duitsland naar Indo- j nesië te sturen. Hij is van plan 3 g blaasensembles in het leven te S g roepen, die met protestantse 1 g kerkmuziek een tegenwicht 1 g kunnen vormen tegen de hei- 1 g dense invloeden. a Enkele Duitse gemeenten 1 g zijn al begonnen, uit de op- a f§ brengst van collecten in de I fg zondagse diensten een fonds J g§ voor blaasinstrumenten t, i jg vormen. (Van een onzer verslaggevers) Architecten in het hele land kun nen deelnemen aan een prijsvraag voor ontwerpen van scholenbouw, die uitgaan van de moderne eisen voor het zich steeds vernieuwende onder wijs. Deze studie-prijsvraag Is uitge schreven ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de Bond van Nederlandse Architecten door de Stichting Informatiecentrum voor Scholenbouw. Het Ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid heeft deze prijsvraag financieel mogelijk gemaakt. Hiervoor zijn bedragen van 3000.- als eerste prijs, 2000,- als tweede en 1000.- als derde prijs beschikbaar gesteld. Inzendingen van ontwerpen moeten voor 1 april 1959 zijn toegezonden aan het Informatiecentrum Weena 700 te Rotterdam. Na de prijsuitrei kingen zullen de inzendingen worden tentoongesteld. In de jury hebben zitting de heten P. Bakkum, onder wijsinspecleur te Amsterdam, A. H. M. Basart. archi tect TNO, ir R. D. Bleeker, architect, G. van den Bosch, rijksinspecteur voor het lo, H. F. Meyer, bouwkundig hoofdinspecteur voor het Lo en ir A. O. Schuil, hoofdingenieur-directeur van het ministerie van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid. Octavia heeft onder leiding van de heer G. Groenhart reeds vele suc cessen geboekt. Zijn kerstconcerten zijn al een traditie geworden. Aan deze muzikale evenementen werd in de loop der jaren medewerking ver leend door Jo Vincent, Feike Asma. Roos Boelsma, de harpiste mevr. Flipse en het blindenkoor Bartimeus. De Dortmunder Siingerknaben worden geleid door de 27-jarige Hel mut Bogenhardt. Het koor werd in 1949 opgericht; het bestaat uit jon gens van negen tot veertien jaar De jongens werden spoedig uitge nodigd voor de radio te zingen, daar na volgden uitnodigingen om con certreizen te maken, niet alleen door West-Duitsland, maar ook door an dere landen. Verleden jaar zongen z(j voor de eerste keer in ons land. Octavia heeft in de loop der jaren de bezetting verschillende keren zien veranderen. Het dubbelmannenkwar tet bestaat thans uit P. Rijsdijk en G, Reyenga (eerste tenor). A. de, Bakker en A. v. d. Ven i tweede te- i nor/, IV. v. d. Wulp en J. de Koning j (eerste bas) en J. Poots en J. Kop'. Jansen (tweede bas). 1 '(Van een onzer verslaggevers) Westkapeile bleef na de oorlog zitten met een groot aantal stuk geschoten geallieerde tanks en een dijk vol bunkers. In een van die bun kers richtte de stichting Westkapei le Herrijst een oorlogsmuseum in en, een van de minst beschadigde tanks, een enorme Sherman, kreeg het dorp ten geschenke van de schroot- handelaar die inmiddels al dit oude roest had opgekocht. De tank kreeg een plaatsje vlak bij het museum. Op gezag van Rijkswaterstaat wer den later alle bunkers gesloopt, ook het museum. De tank bleef staan. Alles zou rustig zijn gebleven, als niet opeens de stichting Mid delburgs Oorlogsmuseum de West- kappelse tank verkocht had aan dezelfde schroothandelaar die hem veertien jaar geleden had wegge geven. De handelaar kon wel wat ouds handel gebruiken en bood er 100G voor. Het Middelburgse Oorlogsmu seum, dat ook beweert de tank ten geschenke te hebben gekregen, ac cepteerde. De schroothandelaar stuurde een paar mannetjes naar- Westkapeile. Zij wilden de tank juist gaan aan snijden. toen Westkapelles burge meester. gealarmeerd, ten tonele ver scheen en de slopers kernachtig bij zijn' tank 'wegjoeg.' Sedertdien woedt een papieren oorlog om het bezit van dit ooriogs- souvenir en het ziet er niet naar uit, dat er aan deze tankslag spoe dig een einde zal komen. Want beide partijen beweren een geschenkbrief in hun bezit te hebben en beide willen geen meter, geen kilogram prijsgeven. (Van onze kunstredactie) De Italiaanse fimproducer Dino de Laurentiis za! zeer binnenkort naar Nederland komen om de voorberei dingen te treffen voor het opnemen van de film 'Sil de Strandjutter'. Hij vertrok dit weekeinde uit Ko penhagen naar Los Angeles, waar hij enkele spelers zal contracteren voor de film, die in het Engels de titel 'Love and the North Sea' krijgt. De Laurentiis hoopt in februari wet het opnemen te beginnen op ■Terschelling en in de Amsterdamse studio's. 'Sil de Strandjutter' wordt gemaakt door een Nederlands-Italiaanse com binatie, waarin van Nederlandse zijde do NV Standatirdfilms deelneemt. 10 NOVEMBER Engels pond 10,58—10,581 Amerik. dollar 3.76H—3,77jV Franse frank 89,771—89,875 Belgische frank 7.58J-7,5St Zwitserse frank 86,47è86,521 Zweedse kroon 73,0073.051 Duitse mark 90,42—90,47 Deense kroon 54,66*54,71i

Het Vrije volk | 1958 | | pagina 2