Verbeten boeren kraken ruilverkavelingsplannen Kort geding over partij tabak twee weken uitgesteld rat/o Laatste kans: kies een dapper kind! Utrecht gaat zijn singels dempen Ambonnezen worden ingezetenen van woonoord-gemeenten Nieuwe puhlikaties van Veilig Verkeer Zwarte dag voor Noord-West-Veluwe m Baarsring vindt eigenaar Lente-achtige herfstzondag HERACLES HAALT DHIOMO BINNEN RDTER5EPT Spreeuwenpraat 'Liberalen niet erg duidelijk' Nuygat-zaak in revisie Actttfé&'i Studiecentrum zeevarenden Extra cursus voor politiekader S1EBEL Tiel krijgt wellicht natuurreservaat manchester liet &ee#-ufeel ts. i HET VRIJE VOLK— ZATERDAG 15 NOVEMBER 1958 PAGINA 3 Sint (Van onze landbouwredacteur) Zwart, zwijgend en met verbeten gezichten hebben de boe ren uit het gebied rondom Nij kerk vrijdagmiddag de ruilver kaveling Arkemheen om zeep gebracht. MINISTER ZÏJLSTRA: 'T* Achtergrond Bij de behandeling bleek, dat veel belangrijker zaken de achter grond vormden. De Indonesische regering geeft toestemming voor de uitvoer van tabak, wanneer men zich daarbij verplicht de hele opbrengst van de verkoop, onder aftrek van kosten, teiug te stoiten naar Indonesië, dat op deze manier zijn deviezen verkrijgt. In Indo nesië krijgen de ondernemingen dan hun winst in roepiahs uitbe taald. HILDE MILIUS (Bravo Brigadiertje 1957) en het door haar geredde broertje Jopie Centrum ongemoeid KJ leest 't in de krant U ZJET 5T IN PANORAMA! REPORTAGES HEET VAN VE NAALD ROT ER Dat burengerucht en die aardappelmik- kerjj hebben enkele pennen in beweging gebracht, Bijv. die van de heer H, van den A. uit de Blok- makersstraat te Rot terdam. Hjj zegt: persoonlijk ben ik géén liefhebber van luidruchtige fuiven, maar zoals het daar gegaan js, is het fout, helemaal fout! Als je niet in een hutje op de hei woontmaar met bu ren op een trap en je gaat eens 'n keertje feestvieren met of zonder mu ziek, hand- en voetgedruis, licht de buren dan in. Ze kunnen er rekening mee houden en. zonodig de dag voor hef feest wat vroeger naar bed gaan. Wat die benedenburen betreft: die hebben elkaar op lopen jutten. Tien uur nog niet stil. Elf uur, twaalf uur nóg al niet! En al zou je ondanks de herrie toch kunnen slapen, dan kan je niet slapen omdat je boos en op gewonden bent. Dat doe je dus je zelf aan. Wees blijdat de buren een re den hebben om feest te vieren. Dan komt het slapen ook wel. Ik moet er niet aan denken, dat de treinmensen en zovele anderen met verantwoordelijke beroepen een nacht niet hebben kunnen slapen door kies pijn, een huilend kind of omdat hun datzel}_ zo uitkwam. Er zijn wetten genoeg, Pietermaar ook in deze gevallen geldt: Wees wat inschikkelijk voor elkaar en toon ge voel voor elkanders wensen. Dan ko men we er het best." De heer T. en vrouw hebben over dat stukje burengerucht hartelijk zit ten lachen: „Als klinker liep ik tijdens de cri sisjaren veel zonder werk, maar plot seling kreeg ik op 'n dag een oproep om vrijdagnacht op te komen. Nu moest deze boot zondags varen, wat betekende dat wij door moesten staan tot zaterdagsmiddags zes uur. Als klinker weet je dan wel waar je geweest bent. Ik had een hoop slaap en was doodmoe. Nu woonden wij boven een café m de Stampioen- straat, eerste etage. Om half elf wa ren ze daar aan het biljarten met de nodige stoten op de grond en soms een nummertje zang„Ik zoek een meisje, wie durft het met mij aan. En boven mijn hoofd waren de bu ren 12Vt jaar getrouwd. Ze waren daar steeds bezig met polonaise en zongen „Hup Marian- neke, stroop in 't kanneke.En ik, Pieter, lag daar met een hoop slaap. Nu komt het mooiste. Ik ben toen maar rechtop in bed gaan zitten en begon ook maar te zingen van „Wat heb ik een dorst.Mijn vrouw schrok wakker en vroeg of ik gek geworden was en ze zei ten overvloe de: Denk om de buren." Zulke dingen maak je mee als je ■met buren woont en als ik daar niet tegen had gekund, dan had ik een huis met een tuintje op de hei moe ten huren. Dan had ik alleen geze ten. Verantwoordelijkheidhebben we allemaal; de een meer dan de ander, maar het blijft in wezen gelijk. Ik ben die avond toch nog in slaap ge vallen. En lachend." "De een neemt deze zaken wat mak kelijker, de ander wat moeilijker. De een valt gauw ia slaap, de ander doet er wat langer over. De een moet vroeg op staan, de ander kan tot kwart over acht op z'n bed liggen. De een pleegt uitbundig feest te vieren, de ander doet het wat ingetogener. Maar hoe de een ook reilt en de andere zeilt, we hebben rekening te houden met elkaar. En dan vindt Pieter het per se onjuist als er een dusdanig lawaai wordt gemaakt, dat anderen er overlast van ondervin den. Natuurlijk, je moet een stootje kunnen velen en niet onmiddellijk roepen: „Schande", maar je moet toch ook wei eens denken: „Kalmer aan vrienden, er zijn ook nog ande re mensen op dit ondermaanse. Of het aantal decibellen geluid, dat daar geproduceerd werd, te groot was? Daar kan ik uiteraard niet over oordelen: 'k vond het alleen een aar dig onderwerpje voor een echte spreeuwendiscussie. En ik steek graag de hand in eigen (spreeuwen) boezem. Want vrienden, wat maakten die soortgenoten-van-me op de Coolsin- gel toch een lawaai. „Sint-Nicolaas-comité onder auspi ciën van de wijkraad voor Oud-Char- lois", is de naam van het comité dat zich ook dit jaar weer beijvert om honderdvijftig kinderen die m de te huizen Beatrix-Irene en Margriet verblijven, een blij sinterklaasfeest te bezorgen. In Beatrix-Irene worden geesteljjk-onvolwaardige en in Mar griet herstellende zieke kinderen ver pleegd. Vorig jaar is deze actie een groot succes geworden. Behalve een persoonlijk geschenk voor leder kind. stelt het comité zich voor weer enige voor aleemeen ee- bruik bestemde grote stukken (hob belpaarden, driewielers, autopeds) aan de tehuizen aan te bieden. Men doet nu een beroep op de be woners van de wijk Oud-Oharlois. Van IT tot en met 29 november wordt een huis-aan-huiscoliecte gehouden, giften worden graag tegemoet gezien op gironummer 264955 ten name van de penningmeester van de wijkraad en gaven in natura worden afgehaald als men bericht zendt aan mevrouw L, Stierman, Boergoenseviiet 51b, tel. 17.46.15. Ook op de hoofden van de Charloise scholen wordt een beroep gedaan om de leerlingen op deze actie te wijzen. Aanbod Aan het einde van de week hebben wtJ de volgende aanbiedingen in ons Boek der Bijdragen opgeschreven: een divan van M. uit de ie Gijsingstraat, een eenpersoons opklapledlkant (bestemd) van L. van de Broakhnrst, kleding van R. uit de Hr. Gillesstraat, speelgoed van T. uit de Bickerstraat en boeken van S. uit de Retiefstraat. Kleding, schoei sel, een bridgespel en een kleine auto ped hebben wij genoteerd van S. uit de ie Middellandstraat, eert pakje baby- Weding voor het gedupeerde gezin van L. vaa de Schledamsedijk, sigarebandjes van Liza van I.. uit de Marnixstraat en van D. uit de Klein Coolstraat. cap sules van N. N. uit de Usclubstraat, W. vasl de Berkendaal en van N. N. De spreeuwenpoi werd verrijkt met guldens van B. van de ütrechtseweg te Amersfoort, S. uit de Zoomstraat, twee gulden van De B. van de Brede Hilledijk en een rijksdaalder van Van D. uit de Klein Coolstraat. Alle vrienden hartelijk dank. Verlies Ineke Aykens, Zwaanshals 107. verloor ongeveer twee weken geleden, vermoede lijk in het centrum, een bruin rieten mandje: inhoud: een bruin sjaaltje en. een zilveren beertje (rammelaar). De heer C. Wouters, Dambertusstraat 105, miste op 8 november een lichtbruine akten tas: inhoud: een biauw jasje, «en blauwe broek, een wollen trui zon der mouwen, een grijze pet, gereedschap en een flesje met pillen. Een scheer- apparast in een bruin étui verloor de heer A Bruinoogc, Roentgenstraat 52, op 10 november gaande van huls vla de Brielseiaan naar de Marinebasis aan de Waalhaven- De heer Moring, SneUemansawajsstra&t 12, verloor op 11 november tussen huls «n de Hoorderbrug zijn regenbroek. Met 111G stemmen tegen (vertegenwoordigend 4355 ha). 790 stem men voor (vertegenwoordigend 1758 ha) ging de zo nodige cultuur technische verbetering van dit 6140 hectare grote gebied op de Noordwest-Veluwe van de baart bij de stemming in de Nijkerkse eierhal. persoonlijke daan. eigendom werd ge- (Van een onzer verslaggevers) 'Ik heb grote waardering voor prof. Oud, maar hij had deze week moeten kunnen zeggen wat nu eigenlijk de liberale politiek is. Ie tien minuten zelfs, maar hij heeft de beantwoording van deze vraag in de kamer overgelaten aan mr. Vari Leeuwen. Wel ik ben benieuwd. Minister Zijlstra juist per vlieg tuig uit Parijs teruggekomen deed deze uitspraak vrijdagavond op een vergadering van het. Stedelijk Ver band van Antirevolutionaire Jon geren te Amsterdam. 'Het economische beeld van de liberalen is thans niet erg duidelijk, zei de minister. 'Mr. Van Leeuwen keert zich bij voorbeeld tegen de kartel politiek: ik zou te scherp tegenover de kartels staan. Maar eigenlijk moest hy dat met zo stel len, want de liberale economen zeg gen juist, dat men ae niet scherp genoeg kan aanpakken.' aldus de minister. (Van onze pariementcredactie) Voor hoger politiepersoneel van 3Q tot 55 jaar wordt sinds zes weken een cursus gegeven m hotel Klein Zwit serland te Heelsum. Onderwerpen zijn organisatie, efficiency, personeelsbe leid en maatschappelijke waagstuk ken. Elke cursus duurt vier weken: eerst twee weken, dan een tussen ruimte van drie maanden en dan weer twee weken. De heer H. O. Romswinckel, oud commandant van de mariniers, is directeur van dit studiecentrum, dat van oktober tot april draait, telkens voor 24 man per cursus. Per seizoen komen 140 man. Er zullen vier seizoe nen mee zijn gemoeid. Dan kunnen 560 politie-inspecteurs vrijwilligers de cursus hebben gevolgd die los staat van de verplichte basis opleiding aan het smds 1948 te Hil versum gevestigde rijksinstituut voor hogere politie-ambtenaren, waarvan de opleiding onlangs van twee op drie jaar is gebracht. Ook voor het lager politiepersoneel wordt overwogen de opleiding uit te breiden. Het gebeurde zonder dat iemand toonde zich bewust te zijn, dat daar mede ernstige en onherstelbare schade aan de ontwikkelingskansen van dit probleemgebied werd toege bracht. Met hun beste zwartlakense pak aan en op gele klompen waren de boeren naar de eierhal gekomen om 's morgens de laatste ruilverkave- lingsvergadenng mee te maken. Enkele leden van het ijverig werkende actiecomité tegen de ruilverkaveling betoogden daar, dat het werk te duur zou worden (21 miljoen gulden, waarvan 14 mil joen gulden rijkssubsidie), dat de stemming niet goed was voorbe reid en dat hier een aanslag op de Advertentie rM. VERLOVINGSRINGEN] DE MOOISTE COLLECTIE 1 STADHUISPLEIN 24-26 NIEUWE BINNENWEG 227, „Het kon een stap naar nationali satie van de grond zijn". De Gelderse gedeputeerde, de heer J. Roseboom, die de zaak in wat groter verband poogde te trekken, kon hiertegen aanvoeren wat hij wil de, de achterdocht bleef. Verstandelijk waren sommige boe ren nog wel bereid het nut van een ruilverkaveling in te zien. Maar emotioneel was de ingreep hun toch te machtig. Hoe moeilijk de zaak lag, bleek ook wel uit het verhaal van een gerefor meerde dominee, die aanvankelijk met enthousiasme de ruilverkaveling verdedigde, maar toen door zfln kerkbestuur al heei spoedig tot de orde werd geroepen. Teleurstelling Hij had zich met de zielen bezig te houden, en niet met de boeren bedrijven. De burgemeester van Nijkerk toon de zich zeer teleurgesteld over de uitslag. Hij vreesde dat de gehele ontwikkeling van de Noordwest- Veluwe hiermede op dood spoor is gekomen. De enkele jaren geleden ge vormde stichting tot ontwikkeling van dit gebied mist nu elk funda ment om op verder te gaan. En ook voor uitvoering van andere vernieuwingen zal bij de overheid wel zeer geringe belangstelling meer bestaan, meende hij. Een zwarte dag voor de Noord west-Veluwe. (Van een onzer verslaggevers) Vijftien miljoen gulden was de inzet van het kort geding, dat de president van de rechtbank te Amsterdam, mr. U. A. A. W. Sthee- mau, gisteren te behandelen kreeg tussen de Senembah Cultuur maatschappij en de Bank Indonesia. Een kort geding is het niet geworden, de behandeling nam gisteren al vijf uur in beslag en over veertien dagen gaat men verder, want de raadsman van de Bank Indonesia krijgt nog de gelegenheid bewijststukken te verzamelen, die voor het beloop van groot belang kunnen zijn. ]\jOG EEN WEEKDan zullen de leden van de 1 BRAVO BRIGADE ereplaatsen innemen bij de feestelijke intocht van Sint-Nicolaas in Amsterdam. Zaterdag, de 22ste november, beleven achttien kinderen uit het gehele land, als gasten van HET VRIJE VOLK de- dag-van-hun-leven. We gaan meisjes en jongens, die dat door moed, opoffering en liefde voor anderen royaal ver diend hebben, écht verwennen. AAN wie zal de eer zijn? tn de loop van volgende week leest u hun namen in deze krant. Dinsdagmorgen wordt het keurkorps van de Nederlandse jeugd definitief samengesteld. Mocht u nog een kandi- daatje willen voordragen haast u dan! Alleen wanneer uw brief o briefkaartje dinsdagmorgen met de eerste post in ons bezit is maakt het moedige kind uit uw woonplaats nog een kans op de beloning: één dagje uit in Amsterdam. Adresseer uw 'voordracht' zo: BRAVO BRIGADE Redactie Het Vrije Volk Hekelveld 15 Amsterdam-C. (Van een onzer verslaggevers) Wanneer de oprichting van een af deling van de Nederlandse Vereni ging tot bescherming van dieren binnenkort een feit zal zijn, zal men zich ook inspannen om in de om geving van Tiel een natuurreservaat te stichten. Men stelt zich daarbij een terrein voor van 40 ha, waar wa ter- en weidevogels rustig kunnen broeden: eieren zoeken zal uit den boze zijn. President Tito is naar Belgrado teurggekeerd na een medische be handeling van een maand wegens spit op het eiland Brioni. Het Zuid- slavische persbureau Tanjug meldde, dat de behandeling thans is voltooid. Advertentie IM. CORDUROY FLUWEEL-; V iedere mmfet 'J, geslempe'c/ mei hel SchuUenveldmerk: Een voor-raad Sumatratabak, die de Senembah aan de Bank Indonesia in onderpand had gegeven en die in Amsterdam ligt opgeslagen, vormt, samen met een partij tabak, die op Sumatra is maar door de Bank Indo nesia aan een Chinees is verkocht, die er weer geen weg mee weet, de directe aanleiding tot het korte ge ding. De Senembah Maatschappij, die voor de oogst van 1857 een bedrag van 38 miljoen roepiah (4% miljoen gulden) had geleend, gaf daarvoor die gehele oogst in onderpand aan de bank. Het grootste deel ervan ligt nu opgeslagen in Amsterdam. De Senemhab heeft het verkocht aan Denen, maar de maatschappij kan er niet aankomen, omdat de Bank Indonesia ze nog steeds in on derpand heeft. De verkoop van het in Indonesië achtergebleven deel zonder toestem ming van de Senembah. die de door de Indonesische autoriteiten benoem de bewindvoerder uiteraard met er kent, leidde tot het korte geding. De Nederlandse onderneming meent, dat de Bank Indonesia dooi' die verkoop het vertrouwen heeft geschonden, dat de schuld ruimschoots was vol daan de partij bracht 51 miljoen roepiah op en dat de tabak in Amsterdam moet worden vrijgegeven, iets wat de Bank Indonesia weigert. De Senembah stelt, dat zij vcor de oogst van 1957 niets met deze- regeling te maken heeft, omdat er geen enkel contract in die zin is ge tekend. De raadsman van de Bank Indonesia hield gisteren vol, dat dit wel het geval was. Hy kon het alleen nog met bewijzen, omdat de betref fende papieren nog niet waren aan gekomen en vroeg daarom 14 slagen uitstel, iets waarin de president toe stemde. De raadsman van de Senembah be toogde, dat het overmaken van de verkoopsom naar Indonesië op het moment niets meer of minder bete kent dan confiscatie. Indonesië be taalt de wmst aan Nederlandse on dernemingen niet uit. De Bank In donesia noemde hij een verlengstuk van de Indonesische regering. Maar, zei hij, de Senembah heeft zaken met haar gedaan als handelsbank. Als zo danig zullen wij haar beschouwen. Door de wederrechtelijke verkoop van de party' tabak op Sumatra zyn alle schulden voldaan; wat de beheerders van de Senembah later afgesproken hebben met de Bank Indonesia gaat ons niets aan. Wij erkennen ze niet en hebben er niets mee te maken. Het bleek verder nog, dat de Chi nees, die de 3476 pakken Sumatra tabak van de beheerders van de Senembah in Indonesië had gekocht, er een beetje mee in zijn maag zit. Amsterdam is nog steeds de enige markt waar men dergelijke tabak kan verhandelen en het staat wel vast, dat er namens de Senembah direct beslag op gelegd zou worden als deze tabak in Europa zou komen. De commissie eenheid in de ver- keersexamens van het Verbond voor Veilig Verkeer heeft 10 maart 1959 vastgesteld als de datum van het schriftelijk examen voor dat jaar in het gehele land. :'".A .y (Van een onzer verslaggever») Wanneer de raad begin MS9 zijn fiat geeft, -worden de sin gels. die Utrechts binnenstad omsluiten, gedempt. Dit revolutionaire plan js het be langrijkste onderdeel van een advies van de Duitse deskundige professor ar. ing. M. E. Feuchtinger tut Dim, die in opdracht van het Utrechtse gemeentebestuur een rapport heeft uitgebracht over de verkeerssituatie in de Domstad en over de maatre gelen. die zijns inziens moeten wor den genomen om de verkeerssituatie in de toekomst de baas te blijven. Het ingrijpende verkeersplan vergt naar raming een bedrag van 125 tot 150 nnljoen gulden en de uitvoering ervan zal wanneer geen stagnatie optreedt vijftien jaar duren. Het dempen van de smgels zal bet mogelijk maken rond de binnenstad een brede ringweg te maken. Twaalf radiale wegen zullen de verbinding vormen tussen de oude stad en de buitenwegen. Het plan, waarmee het college van B. en W. zich inmiddels reeds ak koord heeft verklaard, laat de bin nenstad voor bet grootste deel on gemoeid. Wel zullen enige doorbra ken tot stand moeten worden ge bracht, o.a. bij het Domplein. Prof. Feuchtinger heeft ook zij» visie gegeven over de grote invals wegen naar Utrecht. Naar zijn me ning zullen ten noorden en ten zui den van rijksweg 25 de weg Utrecht- Zeist twee parallelwegen moeten worden aangelegd om het verkeer meer te spieiden. Het college van B en W. is zo in genomen met het rapport, dat het de raad voorstelt prox. Feuchtinger ook een onderzoek te laten instellen naar 'r~ Volgens 'gezaghebbende kringen te Ankara is een employé van het Turkse Ministerie van Buitenlandse Zaken die werkte op de afdeling voor zaken betreffende de Noordatianti- sche Verdragsorganisatie gearresteerd wegens het stelen van geheime docu menten. (Van een onzer verslui jevers) Een langdurig juridisch probleem, dat al in 1955 voor de Hoge Raad in behandeling is geweest, is gisteren opnieuw - nu in revisie voor het hoogste rechtscollege gekomen: de stryd rondom het in 1942 gezonken vrachtschip Nuygat, dat in die jaren ongeveer tien miljoen waard was. De Staat der Nederlanden, waar voor mr. H. J. Scholten optrad en 'n Zwitserse maatschappij, mrs. P. Loeff en W. Blackstone, betwisten elkaar het eigendomsrecht. Bij de eerste behandeling werd. de door de Zwitsers ingestelde eis tot schadever goeding afgewezen. Deze eis wordt nu echter opnieuw behandeld. De Nuygat werd in de oorlog door de Nederlandse torpedobootjager Kortenaer naar Batavia opgebracht. De Hongaren hadden immers de zijde van Duitsland gekozen. Het schip zou toen echter al geen Hongaars schip meer zijn geweest, maar door de Zwitserse firma in 1941 in volle zee gekocht zijn. Advertentie T.M. (Van een onzer verslaggevers) De gouden zegelring, die de Zwolse hengelaar G. Helbers op 24 okto ber in de buik van een (honderd) eo telefoon- hij zich wei niet kon tjes (300) van mensen voorstellen, hoe een ring die meenden, dat de ring van de Holterberg naai van hen was. hei Zwartewatef kwam Een mevrouw uit maar je kon niet wetei Leeuwarden had haar Een inwoner van Brun> ring verloren bij het sum was in 1911 een tin vette baars aantrof» is luiers spoelen in de kwijtgeraakt tijdens terug op de plaats waar vaart, een mijnheer uit een boottocht van Mep- hij behoort: aan de vin- Leiden was er een kwijt pel naar Amsterdam, ger van de heer IV. geraakt in een zwembad De ware eigenaar zaf Schutte te Zwolle. te Lochem, een dame uit echter heel dicht bi; Nadat het bericht van Zïerikzec miste haar ring Hij verloor de ring» ter de vondst via de kran- na de watersnood. wijl hij op zeshonder ten tot In vele hoeken 'Tjoep.' schreef een meter afstand van van Nederland was mijnheer uit Loor, 4daar heer Helbers zat te vb doorgedrongen, werd de ging mijn ring in het sen. De baars heeft et Zwolse politie over- rwente-Kijnkanaal.' Een dus maar heel kort mee stroom) met brieven Utree hier schrei, dat gepronkt. U hoort 't door de radio (Van onze parlementsredactie) De ongeveer 18.500 Ambonnezen, die in woonoorden verblijven, zul len in de gemeentelijke bevolkingsregisters worden opgenomen, zo vernemen wij. Zij zullen dus ingezetenen worden van de gemeenten waarin de woonoorden zijn gevestigd. De Ambonnezen die buiten de woonoorden verblijven zijn reeds in de bevolkingsregisters inge schreven. Het ligt in de bedoeling de maat regel op 1 januari 1959 te doen in gaan. Dan zullen de betrokken ge meenten ook voor de Ambonnezen rijksuitkering uit het gemeentefonds krygen. Dit zal vooral voor de ge meenten, waar vele Ambonnezen in woonoorden verblijven, een aardig finaneieel voordeeltje opleveren. Met name geldt dit voor "Vught, waar zich in het woonoord Lunetten 2250 Am bonnezen bevinden, voor Westerbork met de Schattenberg met ruim 2000 Ambonnezen, voor Gapelie aan de IJssel met IJsseloord met ruim 900 Ambonnezen en voor Epe (Gld.) met het woonoord Vaassen, waar onge veer 850 Ambonnezen verblijven. De betrokken gemeenten zullen dan voortaan echter zelf bepaalde uitgaven ten behoeve van hun Atn- bonese ingezetenen voor hun reke ning moeten nemen, zoals voor on derwijs, wegenaanleg, verlichting, op halen van huisvuil e.d. Tot dusverre werden deze uitgaven ten behoeve van Ambonnezen door het rijk ver goed. De sociale voorzieningen en de maatschappelijke zorg voor Ambon nezen blijven echter voor rekening van het rijk. Dat is ook het geval ten aanzien van de gerepatrieerde Nederlanders, voor wie het rijk even eens uitkeringen uit het Gemeente fonds verstrekt en voor wier finan ciële voorzieningen het rijk zorgt. De maatregel wordt genomen in het belang van de aanpassing van de Ambonnezen aan de Nederlandse sa menleving. (Van onze verkeersredacteur) Behalve subsidie van de overheid ontvangt het Verbond voor Veilig Verkeer te Utrecht gelukkig ook steun van particulieren in den lande. En daarbij zijn het vooral de „sponsors", die deze nuttige organisatie van tijd tot tijd in staat stellen te komen met publika- ties, die op ruime schaal kunnen worden verspreid en die door ver zorgde uitvoering de aandacht trekken. (Met „sponsors" duidt men in het reclamewezen ondernemingen aan, die bepaalde acties met sociaal doe! voor hun rekening nemen. De naam van de onderneming komt er dan meestal op niet te opdringerige-wijze by te staan). Zo draagt Verkade te Zaandam reeds vele jaren de kosten van de films, die het verbond jaarlijks uit brengt. Ook in 1959 zal dat weer ge beuren. Een suggestieve plaat, die het ver bond zojuist het licht heeft doen zien. is „gesponsored" door de Eerste Rot terdamse Maatschappij van Verzeke ring. „Brigadier Smit", een bijna le vensgroot afgebeelde politieman, maant, doelende op een (letterlijk) handjevol kindertjes, de weggebrui ker: Zorg dat ze behouden thuisko men. Van dit affiche worden er vijf duizend vervaardigd. De Caltex Petroleum Maatschappij ten slotte, heeft gezorgd, dat het ver bond in 40.000 exemplaren op de la gere scholen een „knipperbolkalen- der" kan verspreiden, een buitenge woon frisse plaat in kleuren. De tekenaar Meyer Ricard heeft het kalendarium doorschoten met zes alleraardigste prentjes, die öe kinde ren het nut van de Knipperbol dui delijk maken. Via de pompstations zal het ver bond nog een verkeersspel gaan ver spreiden. (Van onze weerkundige medewerker) Het bekend refreintje „Regen en wind bunnen ons niet deren" heeft afgedaan dit najaar. Voor de zoveel ste maal is Aeolus geen schim van wat deze kan zijn en bovendien zorgt een heleboel zon voor een. verrassen de start van het weekeinde. Het woord regen komt helemaal niet meer in de weerberichten voor en dat allemaal dank zij het feit, dat een goed gevuld Azorenhogedrukge- bied als beschermheer optreedt. De temperatuur loopt vanmiddag tot 10 graden C op maar of zij deze stunt morgen overal zal kunnen her halen is nog de vraag. De nachten zijn by het thans heer sende weerstype erg koud en plaatse lijk vriest het (Rotterdam-Hehhaven vanmorgen 1 gr C), wat ook zijn uitwerking kan hebben op het weer van zondag overdag. Verder speelt het mistduiveltje ons hier en daar weer parten. IJmuiden kreeg gisteren de hoogste temperatuur, te weten 12 graden C. Schiphol bleef er met II niet ver be neden. Londen en Brussel meldden 9 graden, Parijs 8. Stockholm 7, Luxem burg 6, Helsinki 3. Bepaald lekker moet het aan de Rivièra zijn geweest, waar Nice 17 graden rapporteerde, dezelfde waarde die in Rome voor kwam, Zelfs in Algiers was het een graad koeler. (Van een onzer verslaggevers) In Rotterdam is dezer dagen de stichting „Nederlands Studiecentrum voor Zeevarenden" opgericht, die zich ten doel stelt een zinvolle vrije tijdsbesteding van zeevarenden in dienst van Nederlandse rederijen te bevorderen. Voorzitter is de heer J. Hudig Dzn. De stichting is een particulier ini tiatief: mensen uit zeven verschil lende plaatsen van ons land, die de koopvaardij van haver tot gort ken nen, gaven de stoot tot de oprich ting. Verscheidene organisaties en in stellingen op het gebied van de scheepvaart hebben de stichting reeds alle steun toegezegd, zy krijgt binnenkort een kantoor aan de Veer kade 2. Advertentie IM voor mond- en kee.lontsmetting; Heracles behoudt zijn ver trouwen in Zuidafrikaanse voetballers, ai heeft het Zuid afrikaanse elftal woensdag ook nog zo'n smadelijke nederlaag (33) geleden tegen de bonds- ploeg. De Almelose le divisieclub heeft trots Dhiomo binnenge haald; de tweede Zuidafri kaan, die de gelederen van Heracles 'zo hoopt men in Almelokomt versterken.

Het Vrije volk | 1958 | | pagina 2