Nederlands koppelnet zal uw staking niet breken' Twinkeloog denkt mee 2 k. Vernieldebruggen vertragen Amerikaans schip met man en muis vergaan Moeder rent met kind uit brandend huis Vereniging verzekert voetgangers S preeuwenpraat Vakbonden verzekeren Belgische organisaties: Blijven trams in de remise? Berging Nyon moeilijke zaak SER: Handhaaf dubbeltje op kinderbijslag Balkondeuren pas openen als trein stilstaat 4 Raadselachtige ramp35 doden Schrijfster Ting Ling hij Peking uit gratie Rij wielwerkplaats in de as gelegd, schade 20.000 HET VRIJE VOLK WOENSDAG 19 NOVEMBER 1958 PAGINA 3 Oma 2 (Van onze Brusselse correspondent) ^Meinet met „eer elektrisch, stroom aan normaal aan wanneer ten minste de eveneens aan- lieJ»le wordt geleverd wanneer daar morgenochtend de arbei- staS?s in de elektriei- ders «n beambten van gas- en elektriciteitsbedrijven in staking teltsbeanjven (die morgen moet be- run*,, «nnn ginnen) de trams dan al in de remi- gaan. jE VOLGENDE MORGEN stönd Hendrik Twinkeloog op Vf de straat voor zijn huis in een rood boekje te schrijven. 'Dag meneer Twinkeloog,' riep ik, 'fijn dat het niet regent.' 'Zeer zeker, hoewel nadelig voor de verkoop van tal van zaken," zei hij. 'Goedendag.' T* vond hem terug in een heren modezaak. 'Men moet gebruik maken van het nieuwste, steeds Wat dacht je van een Ibis, Lekkerman Best jongen De boterham was goed belegd en die Ibis shag is prima Welke shag je ook rookt Virginia, Half Zware of American (Van onze verslaggever te velde) Dertigduizend gehelmde militairen zijn thans op drie plaatsen in het Oosten van het land geconcentreerd. Dat heeft heel wat voeten in de aarde gehad, want al had het uur waarop de driedaagse alarmoefening „Carillon" was begonnen, 's morgens in alle vroegte reeds geslagen, het zou tot diep in de avond duren, voordat de mili tairen op hun oorlogsbestemmïngen waren. Heksenketel In goede banen Handig en CHICAGO (Reuter) Het 10.028 ton metende Amerikaanse vrachtschip Carl D. Bradley met 35 opvarenden is naar men vreest gisteren in een vliegende storm met man en muis ver gaan op het Meer van Michigan. De voorwaarden voor de verze kering, die de Nederlandse Ver eniging Bescherming Voetgangers gaat afsluiten voor haar leden die het slachtoffer kun,nen worden van een ongeluk hun als voetgan ger overkomen, zijn thans be kendgemaakt. Wat een burenge rucht toch in die goede stad Rotter dam! Zo schrijf je er over en zo komt van aüe kanten een na drukkelijk „moet je luisteren, wat wit hebben meegemaakt" tot je "t Probleem schjjnt velen te kwel len. Een gezinsverzorg ster vertelt ons: „Soms vraag ik me a) of er onder de mensen nog wel een gevoel is voor naastenliefde. Wat je so hier en daar over narigheid tassen buren hoort, is toch wel heel erg. Door mijn werk kom ik in verscheidene gezinnen en dan vertellen de mensen'je heel wat. Laatst verbleef ik enige weken in een gezin waarvan de moeder ziek was. Omdat er twee kinderen ver zorgd moesten worden, was ik. er zelfs intern. Nu was het in „ons" huis vrij rustig, maar boren je hoofd hoorde je nogal wat lawaai. Ik werd er wer kelijk zenuwachtig van en voor de vrouw des huizes was het bepaald slecht. Die bovenburen schenen 's avonds 't een of andere werk te verrichten en zij deden geloof ik dingen waarvoor een woning ongeschikt is. Het was eigenlijk een soort avondbe- drijf geworden. Het was werkelijk heel erg. Ik heb die mensen de raad gegeven naar de hinderwet te gaan. want het ging zo niet langer. Er moet aan zulke dingen een einde komen, want voor de gezondheid van de vrouw was het zeker niet goed, al dat lawaai: Ja, gezinsverzorgster, die hinderwet zou misschien wel een oplossing kun nen betekenen, want volgens artikel 1 van die wet is het verboden inrich tingen welke gevaar, schade of hin der kunnen veroorzaken, op te richten zonder vergunning, welke behou dens de bij deze wet gemaakte uit zonderingen door het gemeentebe stuur wordt gegeven. Pieter zegt .misschien", want is het werk dat deze man verricht werkelijk bedrijfs matig? Gepensioneerd gemeentewerkman J. A. de B. uit Rotterdam kuiert nogal eens door de stad. En toen maakte hij het mee, dat een vrouw volkomen overstuur en huilend voor haar deur stond. Wat bleek? Zij had haar bo venbuurvrouw opgewacht en een klap gegeven. De heer De B. hoorde haar verhaal, vergoelijkt thans die klap met (want je mag nooit eigen rech ter spelen), maar heeft toch wel veel oor voor haar moeilijkheden. Die bovenburen schenen in het bezit te zijn van twee luidruchtige honden. Als die mensen 's avonds laat thuiskwamen en dat gebeurde nogal eens werden zij steeds begroet door die afschuwelijk blaf fende huisdieren. Springen, blaffen, bonkenen beneden huilden de kinderen. En ook hier: een man met verantwoordelijk werk, die zijn nachtrust dringend nodig heeft. ,ïk had echt medelijden met die vrouw" vindt de heer De B. Zo heeft ieder zijn eigen verhaal. Nu kunnen we een heleboel wetboe ken in de hand nemen en artikelen citeren. We kunnen naar de hinder wet lopen en naar de politie. Maar liever citeer ik tot slot een stukje uit de brief van een Overschiese huis moeder: „In een stad waar de wo ningen zo op elkaar staan, behoort men de spelregels in acht te nemen. Het is een mentaliteit van wie-doet- me-war die zulke mensen bezielt." En daar is meent Pieter de spijker precies mee op de kop gesla gen Men behoort de spelregels in acht *e nemen. En tot d;e regels be horen doodgewoon burgerlijk fatsoen, verdraagzaamheid en begrip voor an dermans problemen. Pieter overpeinsde dit onlangs op zijn bei. Eerst op het zeer late avond uur. toen uit een feestzaal in de spreeuwencontreien de meest indrin gende flarden muziek opstegen en een paar uur later op een zeer vroeg ochtenduur toen een belendende middenstanders allerlei kisten op een vrachtauto begon te smakken Maar die mensen moet entoch léven! Wij herinneren ons nog het plan van „oma", die van de Rotterdamse noodwoningen allemaal bejaarden woningen zou willen maken. Dan kunnen de jonge gezinnen in onze grote huizen en zitten de bejaarden allemaal bij elkaar, zo meende „oma". Pieter voelde niet veel voor dat plan. Wat zegt thans een andere „oma"? ,Jk heb een kennis, die in een be- jaardenwoning woont. Ze heeft op Pendrecht een prachtig huisje voor tien gulden per week. Maar die ken nis houdt vol, dat het niks gedaan is om steeds maar weer tussen de oudere mensen te zitten. Nee, er moe ten jonge mensen in je omgeving zijn. Als je jong van hart bent, zegt ze, zie je nog graag kinderen en jong volk om je heen. Kinderen en jong volk betekent leven in de brouwerij." Tja, dat is ook een standpunt, maar ik geloof toch niet dat vele ouden van dagen dit standpunt zul len delen. Als men wat ouder wordt, heeft men graag wat rust in huis en in de buurt. Maar Pieter mag zc wel, de oma's, die graag kinderen om zich heen zien. Aanbod In dank hebben wij vandaag de vol gende aanbiedingen In ons Boek de Bij dragen opgeschreven: een tweepersoons ledikant van H. van de Zwaanshals, een divan van S. van de Palsterkamp. een haardje (bestemd) van M. uit de Put- tershoekstraat en een kachel (bestemd) van B. uit de Jasmijnstraat. Een in- vaUdenwagen en 'n stok hebben wij ge noteerd van K. van de Heemraadssingel, een legerdeben van N. N. en een strijk plank (bestemd) met kleding van S. van de Soendalaan te Vlaardlngen. Speelgoed voor de VARA-actie heb ben wij geboekt van: De R. utt de VVeer- lanerstraat. Conny van P. van de Plein- weg. M. uit de Prins Hendrikdwarsstraat te Zwijndrecht, K. uit de Polderstraat, B. van de Parallelweg en van O. van de Strevelsweg. Allen onze dank. Verlies Mcj. C. Hoornweg, Meester Arend- straat 39. verloor zaterdag tussen huls en het centrum en lichtblauwe, drle- deUge, paarlen armband met drie steen tjes. Gaande van de Claes de Vrlesetaan naar de Lieve Verschulerstraar. miste mevr. Raadsen, Schiedamseweit Ti. drie weken geleden een zilveren geëmailleerde armband. Jan Clement, Hooidrltt 117, ls zondagmiddag ln het Sportfondsen- bad aan de Van Maanenstraat zijn pols horloge kwijtgeraakt. In de omgeving van de Westkrulskade verloor Bep Sltton. Van Speykstraat 108a, op 12 november haar horloge. Vondst Treesje van Bergen, Bredehof 15, heeft op 12 november op de Mare een rode step gevonden. Mevr. A. van de Reest, Marentakstraat 33, heeft een kwitantie boekje en een Llpsaleutel gevonden. Bi) mevr. Nannenberg. Pletnweg 90b. berust een nieuw wit babyslofje, dat op deze weg ls gevonden. Kees Winkel, Albrecht Engelmanstraat 37, heeft ln de omgeving van het Boa- poldarplelh een bruine deacshandsckccn opgeraapt. BI) de heer MIJnster, Per- soonshaven 151, tel. 7386S, berust een gevonden bruine glacé herenbandschoen. PIETER SPREEUW. (Van onze Brusselse correspondent) De kans is groot, dat de voor maan- Nederlandse vakbonden zullen ervoor zorgen dat via het ses houdt. Pn„. Deze toezegging ontving men gisteren op het kantoor te nomen om door temïddeün^ de°tram- ®russe* van Gazelco, de bij het Algemeen Belgisch Verbond van directies en vakbonden nader tot Vakverenigingen aangesloten organisatie, die de staking orga- Sndtn^üirgJ,11 enkelet*van nis?frfc <in samenwerking met het Algemeen Christelijk Vak hun eisen laten vallen. verbond.). Zij vragen verhoging van de mini- p. mumïonen tot circa 375 gulden per .f is..smds Afteren geen wijziging maand en zij eisen een algemene 8?ïom®n- **aan salarisverhoging op grond van het en vakbonden tegenover el- feit, dat onder andere door het (Se- M loon genomen verkeer er veel meer van de wagenvoerders wordt geëist dan vroeger. (Van een onzer verslaggevers) De 5.850 ton metende Zwitserse koopvaarder Nyon die bij de Engelse kust is lekgeslagen, blijkt tussen twee rotsen vast te liggen. Het schip valt droog bij laag water. In deze periodes worden de gaten in het tweede ruim gedicht door lassers van bureau Wijs muller te Umuiden. Bij hoog water pogen de sleepboten Nestor en Sim- son de Nyon los te krijgen, waarbij zij kunnen profiteren van de in dit geval gunstige oostenwind. Er zijn echter nog meer pompen nodig, die thans door de Simson in Leith wor den opgehaald. Zeven pompen met een gezamenlijke capaciteit van 1300 ton water per uur zijn nodig om straks de Nyon drijvende te houden. De gaten in het ruim kunnen name lijk pas in het dok geheel worden. voor gelijke arbeid. Zij vinden het onduldbaar dat ar beiders in Antwerpen tot twintig per cent meer kunnen verdienen dan hun collega's in Brussel of Luik. Zij ne men geen genoegen met de tien per cent, die de werkgevers geboden hebben. De grote vraag is thans of de mi nister van Arbeid, Oscar Behogne, een bemiddelingspoging zal doen. Tijdens de socialistische regering- Van Acker wist de minister van Ar beid in de afgelopen vier jaar steeds op het laatste moment een conflict bij de energiebedrijven te voorkomen. „Men schijnt er algemeen op te re kenen," aldus een zegsman van Ga- zelco, „dat betzelfde nu weer gaat gebeuren. Men vergeet echter dat de belangen van de rechta-katholieke ministers wel eens anders gericht kunnen zijn dan die van de socialis tische. Er is sinds de verkiezingen van 4 juni in België een en ander veranderd kracht zal worden. Zij hebben ver tegenwoordigers van werkgevers en werknemers voor vandaag bij zich ontboden ten einde tot een technisch akkoord te komen. Zoals gebruikelijk in België zullen de stakende arbeiders de levering van gas en stroom aan ziekenhuizen, de burgerij en zeer vitale bedrijven ga randeren, op voorwaarde dat de gou verneurs er van hun kant op toe zien dat niet-vitale bedrijven, bio scopen en theaters, reclameverlichtin- gen, ook spoorwegen en trams, geen stroom meer zullen betrekken. Advertentie Ut. Technisch akkoord De gouverneurs van de provincies, direct verantwoordelijk voor orde en veiligheid in hun gebied, handelen gedicht intussen aisof de staking morgenoch tend om zes uur metterdaad van Hij stak zijn boekje weg, sloeg een donkergroe ne wollen das om zijnhals (tussen haakjes:1 die effen dassen variëren in prijs van 3,25 tot ongeveer 7,90 en ze zijn goed voor het hele gezin, vooral de nieuwe mohair dassen zijn erg mooi), nam drie huppelpasjes en stapte daarna ogenschijnlijk fcaim naast mij voort. Ik nam mij voor de touwtjes in handen te houden en naar een mooie geschenkenwinkel te gaan, waar ik nodig eens moest rond neuzen. Maar wAAr was Hendrik Twin keloog, de spring-in-'t veld? het nieuwste. Tsjoeklonk zijn stem. 'De reizende man zal ge lukkig zijn, als hij zijn das zelf kan wassen. Dat kan. Ziehier: een terlenka das (ƒ4,95), goed was- baar. Indien hij hem nat op zijn dassenstrekker (50 cent) schuift, kan hij zich zelf de volgende mor- gen keurig de das omdoen. Thuis hangen zijn dassen natuurlijk op volgorde: dit bevordert niet alleen zijn humeur, doch ook de spijsver tering van zijn vrouw Ik zag een dassenrekje, dat aan de binnenkant van de kastdeur kon worden bevestigd en dat plat- geklapt kon worden op zodanige manier, dat de dassen elkaar keu rig op de plaats hielden. Eén handbeweging en ze kwamen alle maal naar voren: uitzoeken maar (ƒ1,75). Ik zag ook een brocktnklem, te gelijkertijd klerenhanger 1,95). Tja, het zou wel heerlijk zijn. ais je man zijn broeken daar altijd in weghing, maar Ik stapte kordaat naar buiten en snoof met welbehagen de frisse lucht. 'Ik heb een snoezig bloem- bakje gezien, met een zak aarde en vijf tulpenbollen erbij voor maar ƒ3,25. Leuk om naast het bureau van je man te zetten.' Hendrik Twinkeloog zei niets. 'Een man houdt ook van kleur in z'n leven. Een pak kleine luci fersdoosjes, met bridge-motieven bedrukt of met de beeltenis van filmsterren. Waarom niet? (twaalf doosjes voor 1,25). Mannen hou den soms meer van planten en bloemen, dan vrouwen,' ging ik door. 'Ik zag een heldergroene plastic plantenverstuiver met duimspult 3,95). ook best iets voor een man. Of een hemels blauwe schuimrubber badmat, daar staat de lieverd 's morgens zo lekker zacht op, als hij zijn tanden moet poetsen (ongeveer f 2,90). Weet u wat ik ook een leuk cadeau vind? Enkele meters plak-plastic ln een fleurig dessin: kan hü van ai!® mee opknappen (per meter ƒ1,95). vooral die vrij brede strepen doen het goed.' '/"tpknappen, zélf doen," zei Hen- t-Jdrik Twinkeloog. 'Juist. Maar waarom met plakplastic? Kijk hier: een hobbyset van zes busjes „verf, (plastic, enamel), een kwast,, een flesje 'verdunner, schtmrpa-' pier... (ƒ5,95). Men kan klein beginnen, nietwaar? De klerenbor- stel, het oude houten spiegeltje, het randje van de broodplank, de schoenendoos, het oude krukje uit de keuken. Ziet u het voor zich? Rood met kleine blauwe bloempjes? Geel met kleine rode hAja, waarom niet, hartjes?' Die Twinkeloog. Ik was hele maal vertederd. Hoe menselijk kon een super-koop-specialist zijn! 'Een verfrolier is ook een idee," riep ik. 'Dat gaat lekker hard 1,50). Alleen krijg je zulke vuile handen ■Verfbushouder!' riep Twinkel oog, alsof hij ECruis-of-munt zat op te lossen. 'Een handvat dat om elke maat verfbus sluit, waaraan je de bus gemakkelijk optilt en waarin je ook nog je penseel kwijt kunt, zodat hij niet wegroit.' 'Tk weet nog veel meer voor man- Anen," zei ik overmoedig, 'Waar om geen. medicijnkastje? Er zijn mannen die het heerlijk vinden, met allerlei pillen en poeders te flodderen (ongeveer ƒ10,een mooi). Of een rood pedaalemmer tje naast hun bureau (ƒ5,95). Of een oplaadbare zaklantaren, in elk stopcontact te laden (ƒ12,75). Of een ouderwetse, metalen geld kist (ƒ8.75).' 'Renteloze roerende goederen,' mompelde Twinkeloog. 'Het tem po van onze tijd eist, dat men zich bjj tijd en wijle in een auto verplaatst. Men moet daartoe goed uitgerust zijn. Laat eens kij ken Ik keek. Ik zag een ruitenwis ser met plastic waterreservoir (ƒ2,95). leren sleutelringen met werkelijk aüe soorten automerken erop 2.75), 'n roodwitte steel met rode reflector erop bij pech voor veiligheid in de grond te steken (met scherpe punt: ƒ4,75), een voetpomp, geschikt Voor auto. scooter, bromfiets, fiets, motor (ƒ14,75), metalen kapstokhaken, te bevestigen aan de autoruit, voor wie erg netjes op zijn kle ren wil zijn (ƒ3,75) en een ko- nijnenpoolje, dat geluk aanbrengt (60 cent) als sleutelring. Ook zag ik bordjes om op je achterruit te plakken. Op één stond: 'Als u dit kunt lezen, rijdt u verdraaid dichtbij' (50 cent). 'Puberteits-onzin.' zei Hendrik Twinkeloog venijnig. (Van onze soc.-economische redactie) De duurtetoeslag van tien cent per kind en per dag op de kinderbijslag moet ook in 1959 gehandhaafd blijven. Dit is de mening van de commissie Ontwikkeling Nationale Economie, die voor de Sociaal Economische Raad hef advies over de economische situatie voorbereidt, dat de regering in september heeft gevraagd. De com missie brengt het advies rechtstreeks aan de regering uit. Als de regering het advies over neemt hetgeen te verwachten is— dan moet daarvoor nog in december een wetsontwerp door de Staten-Ge- neraal worden behandeld. Handha ving van de toeslag op de kinderbij slag zal waarschijnlk betekenen, dat de premie die de werkgevers voor de kinderbijslag betalen, verhoogd moet worden tot 4,8 percent. De regering had verzocht voor 1 december een tussentijds advies te mogen ontvangen over de toeslag op kinderbijslag en de vraag of de melk- subsidie al dan niet moet worden af geschaft. Over de melksubsidie heeft de commissie zich nog geen oordeel gevormd. Zij wenst het subsidievraag- stuk te bezien in groter verband. Binnenkort verschijnen op de sta tions der Nederlandse Spoorwegen aanplakbiljetten, die er de aandacht op zullen vestigen, dat men de bui tendeuren der balkons pas mag ope nen als de trein stil staat. Het spoorwegpersoneel heeft op dracht streng toe te zien op de na leving. Op overtreding staat een boete van maximaal vijfentwintig gulden, hetzelfde bedrag als kan wor den opgelegd voor het springen in rijdende trein. Er waren de laatste tijd veel klach ten over kou op de balkons, doordat sommige reizigers de deuren zo vroeg openen. Mechanisch openen en sluiten van de deuren door de machinist kan op Nederlandse treinen alleen bij de Beneluxtreinstellen, Op Nederlands gebied wordt daarvan echter geen ge bruik gemaakt. De Nederlandse Spoorwegen staan niet afwijzend tegenover het systeem, maar de Kosten van invoering op alle treinen zijn hoog. Dobbehnann lekker In cellofaoi. verpakt HONG KONG (Reuter). De be roemdste schrijfster van communis tisch China, de Stalinprijswïnnares Ting Ling, is wegens „rechtse afwij kingen" uit het Chinese nationale volkscongres voor de provincie Sjan- toeng gezet. Ting Ling, die goed bevriend is of was met Mao Tse Toeng, kreeg in 1951 de Stalinprijs voor haar boek „De rivier de Sangkan in de zonne schijn" en stond zeer in de gunst bij de communistische machthebbers. Maar vorig jaar, toen in de pro vincie Sjantoeng een grootscheepse zuiveringsactie begon, werden zij en enkele andere leidende persoonlijk heden veroordeeld als rechtse ele menten. Dat was een tegenvaller, zeker voor de eenzame kwartiermakers, die in de grote en stille bossen urenlang op de troepen uit het Zuiden hebben moeten wachten. Toen deze nl. bij de bruggen bij Arnhem en Zutfen aankwamen, kre gen zij daar te horen, dat deze brug gen niet mochten worden gebruikt, omdat ze in het belang van de oefe ning geacht werden door atoombom men te zijn vernield. Dus: omrijden. Reeds vroeg waren de legerplaat sen heksenketels, zoals in Oirschot, waar de kiein-verlofgangers van het 16de bataljon infanterie Limburgse Jagers, van de 12de afdeling veld artillerie en van het wapen van de verbindingsdienst zich moesten mel den. Het was 's morgens reeds om kwart voor zes begonnen. Toen kwam daar de waarschuwing van de chef van de generale staf binnen: alarm. Van het terugroepen van klein-verlofgan- gers was toen echter nog niets be kend. Dat bleek pas om zeven uur door de radio. Toen gingen viug de expresse-brieven met de oproepen de deur uit. De telegrafische waarschu wing van de generale staf hierover bereikte Oirschot echter eerst na half elf. Inmiddels was er ook een denkbeeldige atoomaanvai op deze legerplaats uitgevoerd, die ertoe leid de, dat 3500 man het hazepad kozen. Na de aanval keerden zij weerom in de legerplaats, waarna zij ijlings op weg gingen naar hun zeer geheim ge houden bestemming ergens in het Oosten. Overigens 2|jn zij daar in Oirschot ook niet gek. Zij hadden het alarm allang zien aankomen. Een spitse geest had nl. nota bene in de Staatscourant een mededeling over de bezetting van de bruggen ontdekt. Veel fantasie was er niet voor nodig om daaruit de conclusie te trekken, dat het hier om een alarmoefening zou gaan. Zo daverden d colonnes gisteren uit Noord-, Midden- en Zuid-Neder land naar het Oosten, in goede ba nen geleid door het verkeers-deta- chement van het eerste legerkorps, dat op aile kruispunten en bij de bruggen verkeerscontroleposten had uitgezet. Om elf uur verschenen er twee straaljagers boven de brug over de IJsel bü Zutfen. Een officier van de generale staf deelde de controle post aldaar laconiek mee, dat de brug 'gebombardeerd' was. Hals over kop moest toen aan de nog komende hon derden wagens met militairen een andere weg via Deventer wor den aangewezen. Een dergelijke aan val werd ook bij Arnhem uitgevoerd. Gevolgen opstoppingen en heel veel tijdverlies. Maar ten slotte zijn de troepen er dan toch nog gekomen. Toen waren de eenzaam wachtende kwartierma kers in de koude bossen echter reeds lang verkleumd, evenals trouwens de militairen in open wagens, die op hun oorlogsbestemming de koude nacht in tenten hebben doorgebracht, wachtend op betere tijden. Advertentie TM. (Van een onzer verslaggevers) Met brandwonden aan haar gezicht en haar handen is gistermid dag omstreeks kwart over vijf te Rotterdam een moeder met haar vijfjarig dochtertje gevlucht uit haar woning aan de Geertsema- straat, waarvan de voorkamer op de eerste etage in brand stond. een ruit was gesprongen kon het vuur zich snel uitbreiden. Wel had de brandweer de vlammen binnen enkele minuten gedoofd, maar naar schatting was er nog een schade van 6000,--. De 43-jarige mevrouw De Houck- ïn 't Hout had in de kamer een pe~ troleumvergasser aangestoken en was toen naar de keuken gegaan om voor het eten te zorgen. Enige tijd later ontdekte ze, dat door de te hoog brandende vergasser de gordijnen in brand waren geraakt. Ze poogde het vuur te doven met doeken, maar dat lukte niet en bovendien verwondde ze zich zelf vrij ernstig. Daarop rende ze met haar dochtertje naar buiten en sloeg alarm. Terwijl de brandweer met twee ne- velstralen het vuur bluste werd de vrouw in het Sint-Franciscusgasthuis verbonden. De schade, die de brand veroorzaak te, was nog vrij aanzienlijk. Doordat I Verscheidene schepen spoedden zich op verzoek van de kustwacht, die een bericht had opgevangen dat de vrachtvaarder in nood verkeerde, naar de plaats van de ramp, maar konden geen teken van het schip of opvarenden ontdekken. Het vermoeden bestaat, dat de Carl D. Bradley op een rif is gesto ten en in tweeën is gebroken, of dat zich een ontploffing aan boord heeft voorgedaan. De kapitein van de Duitse vracht boot Christian Satori, die als eerste op de plaats van de vermoedelijke ramp aankwam, meldde dat hij geen reddingboten heeft gezien. Zijn bemanning heeft een drijvende tank opgevist en iets. wat op 'n regen jas lijkt. Er woedde op het tijdstip van de ondergang van het schip een zware storm boven het Meer van Michigan. (Van onze correspondent) Dinsdagmiddag om kwart voor een werd de familie Van den Bor aan de Zuidkade te Waddinxveen, die juist aan de maaltijd zat, opgeschrikt door een" uitslaande brand in een grote houten schuur, die achter de woning staat. Het brandbare gebouw, dat in gebruik is als reparatie-inrich ting voor rijwielen en bromfietsen, stond in zeer korte tijd in lichter laaie. Opgeslagen olie en benzine vatte vlam. Ijlings ging men over tot ont ruiming van de woning, waarvan de achterzijde reeds vlam had gevat. De snel aanwezige brandweer slaagde er evenwel in het woonhuis te behouden. De schuur was echter niet meer te redden, en werd geheel in de as gelegd. Een vijftiental rijwielen, enige bromfietsen en een nieuwe motor fiets werden bij de brand totaal ver nield. De schade, wordt geraamd op 20.000,—, waarvoor nien slechts ten dele is verzekerd. Over het ontstaan van deze plotse linge brand tast men nog in het duis ter. (Van een onzer verslaggevers) De verzekering, die wordt aange gaan bij de Goudse Verzekering Maatschappij te Amsterdam, waar borgt een uitkering van 2000 bij algehele invaliditeit. De nabestaanden van een voetgan ger die aan de gevolgen van een on geluk op straat overlijdt, krijgen 1000 uitgekeerd. De verzekering stelt geen leeftijds grens, Zij gaat 1 januari in. Zoals wij indertijd hebben gemelc, heeft de NVBV dit unieke initiatief genomen om het ledental, dat op het ogenblik een kleine 1400 bedraagt, te stimuleren. De premie is begrepen in de contributie, die van 1,50 wordt gebracht op een rijksdaalder. Prins Bernhard heeft als inspec- .tur-generaa! gisteren een bezoek ge bracht aan de marinebasis Den Hel der. Hij heeft daar verschillende in stellingen bezocht en zich met vele autoriteiten onderhouden.

Het Vrije volk | 1958 | | pagina 2