Gewest bespreekt beginselprogramma sen sport van" H. Tabbers wint 100 guidon Meer dan tweeduizend Sinterklaas- kartoentjes 'Leg werkgevers c.a.o. voor metaalbeambten dwingend op' 'Pocketbeschikking' is strijdig met de grondwet WASSEN Nog heel wat onbekende suikerzieken Atlasraket haalt hele 10.000 km GA FLITSEN I Spreeuwenpraat "Wassen" is veelzijdig mmm mmm Verblind paard springt op auto - vier gewonden w Heiers bli j ven voorlopig werken G. v. d. Bergh DE ZBLVIGIVLOOT VAKBONDEN VRAGEN: HET VRIJE VOLK MAANDAG 1 DECEMBER 1958 PAGINA 3 "f mmm treft er een keus uit duizenden Dat wad deze jarige jongeman die kennelijk niet alleen op het sport' veld uit wil blip' ken! Hij gaat in op het aanlokkelijk voorstel dat de Mi' nister via de nieu- sj§l we Jeugdspaarwet doet aan alle jonge 1 mensen van 15 tot iSilf en met 20 jaar. jongeren sparen met het Ideaalplan Boekhoven nieuwe burgemeester van Hoogezand *3 door prof. mr. dr. Mis die aansluiting niet! Iedere keer, wan neer er weer een nieuwe telefoongids van de plaatselijke telefoondienst Bot terdam op het spreeuwenbureau komt, is Pieter zeker een uur zoet met dat boekwerk. Staat je eigen naam er goed in? En, laten we eens kijken of Klaas al vermeld is hij heeft immers nog maar pas telefoon. Ja, Klaas staat er al in. En Flip staat er óók in. En Jan en Cor staan er nóg beter in dan vo rig jaar. We zijn weer gerustge steld De 109de gids van de PTD is dit maal gToen. En 'k was benieuwd of-ie nu dunner zou zijn, want ik her inner me nog een briefje van PTD- zijde waarin werd aangedrongen op kortheid. "Wel, het scheelt niet veel, want telde de oude gids 888 boorde volle bladzyden, de nieuwe heeft er 864. En ook boordevol. Pieter is altijd gewend om te kij ken wie de gids opent en wie de gids sluit. IJe laatste naam is nog steeds N. Zijfcregtop, maar in de eerste is toch -wel een heel grote verandering gekomen. Lazen wij jaren en jaren als eerste naam A, Koos ver van de vis handel „Goed en goedkoop" en vroe gen wij ons steeds af of het werkelijk mogelijk zou kunnen zijn, dat iemand nóg hoger dan A. Koos ver zou kun nen prijken, ditmaal moesten wij con cluderen: Ja, hij is verdrongen. Nóg hoger dan A, Koos ver prijkt,A", machinefabriek en handelsonderneming. Eerlijk, wij mis sen A. Koos ver op dat eerste plaatsje De letter X heeft -geen verande ring ondergaan. Wij lezen als van ouds de namen van A. K. Xagoraris en G. Xilas, superintendant-captain. En natuurlijk is daar Xerxes, Rotter damse Footballclub. Maar er is één telefoonnummertje minder bij de blauw-witten. Logisch, de tijden zijn slechter geworden aan de Xerxesweg. En dacht u nu heus, dat het met die letter Q niet veel zaaks zal zijn? Valt mee, vrienden, want er zijn in Rotterdam genoeg Quakken, Qual- men, Quanjers, Quispels, Quisten en Quaspels om nog voor een aardige vertegenwoordiging van de moeilijk ste aller, letters te zorgen. Pieter heeft voor de aardigheid eens geteld hoeveel Meiers, Meijers, Meyers en andere Meijer-variaties er waren, 'k Kwam tot boven de bon- derdzestig. Die Meyers zijn heel wat mans. Ze bakken brood en banket, verkopen speelgoed, smeden zilver, importeren automaten, repareren kunsttanden, bakken patat, spelen altviool, grossieren in mos en blad verhurzen kampeerwagen en car riers, classificeren, heien, behangen, kappen, nemen alle voorkomende schilderwerken aan, masseren en be zitten een atelier voor sierkunst en kunstnijverheid. Er is zelfs een jour nalist bjj. Italianen kunnen goed schoor steenvegen, leerden wy. Kijk nu eens in de gids: wat een Italiaanse schoor- steenvegersnamen, Quattrini, Dalissi, Barbieri, Ramperti, Dell'avo, Zarüno, Lopetro. Maar de Hollanders hebben het vak ook geleerd! Dat de Rotter dammer prijs stelt op helderheid, blykt uit een lijst van maar liefst 53 schoonmaakbedrijven En dan dat automatisch telefone ren! Wilt u met Wouw bellen of met De Lutte? 't Gaat automatisch. Poëtisch zijn die namen vaak niet: Stompetoren, Wapserveen, Oude Zeug, Drogeham, Oost Knollendam, Hank. Annerveenschekanaal, Krim. Welaan, we kunnen dus weer een Jaartje vooruit. En we zijn de PTD dankbaar voor dit enorme boekwerk, 't Is waarschijnlijk het meeste gele zen boek van Rotterdam. Speelgoed Vandaag een plaatje van een hele boel prachtig gemaakt speelgoed. En op de achtergrond een vrijwilliger van de V AR A-speelgoed actie, die er met -plezier naar kijkt. Pieter vindt het bijzonder speelgoed én ik zal ver tellen waarom- Zeer veel mensen hebben zich voor die epeelgoedactie ingespannen. Zeer veel mensen hebben aan de kinderen uit de tehuizen gedacht. En tot die mensen behoren ook de gedetineer den van de strafgevangenis aan de Noordsingel te Rotterdam. Spontaan heeft men daar het plan om zelf speelgoed voor de kinderen te maken, uitgevoerd. Dit gebeurde in eigen vrije tijd en onder toezicht van de handenarbeidleider. En als het nodig was om materialen te ko pen, dan werd dit van het eigen ge ringe zakgeld gedaan, 't Resultaat? Pieter heeft de collectie in het spreeuwenmagazijn gezien! Geweldig. Advertentie IM. Neemt^ U nu bijvoorbeeld de peignoir-afdeling. U vindt ook daar een heel ruime collectie in tol van uitvoeringen en modellen, zowel de lange klassieke als de moderne driekwart. En era U een voorbeeld te geven i?.°E.,Iuxe' Sozeltige pelg- no.'.r k'l. Wassen" niet duur ge prijsd vindt, tonen wij U dit model in satin feutre met diago naal effect. Een heerlijk warme peignoir, geschikt voor de koude winterochtenden. Let op het^ royale lange model, de strik-ceintuur en de practische grote opgestikte zak. Een nuttig St. Nicolaas-geschenk waarmee U zeker succes zult oogsten. 4 met zorg gekozen na jaarstinten. Maten 40-4Ó. Nu als speciale St. Nicolaas- M «j verrassing e ROTTERDAM: "City Centrum" Binnenweg, tel. 130375 Dorpsweg hk. Kaïendrechtse Ugedijk, tel. 74 25 9 DEN HAAG: Spui hk- Kalvermarkt, tel. 182148 (Van een onzer verslaggevers) Bij het Noordlimburgse dorp Wans- sum heeft een paard zaterdagnacht om half een een ongeluk veroor zaakt, waarbij vier inzittenden van een personenauto verwondingen op liepen, terwijl de wagen zwaar werd beschadigd. Het dier was In gezelschap van twee andere paarden ontsnapt uit een wei en maakte een nachtwandeling op de Venraseweg bij Wanssum. Het werd schichtig toen het plotseling werd beschenen door de koplampen van de auto van de Venrayse garage houder J. Derksen. Met een wilde sprong stortte het dier zich op de auto. Het gevolg ervan was, dat de twee zusters van de bestuurder resp. 'n beenbreuk en een hersenschudding kregen, terwijl de heer Derksen en zijn vrouw lichte verwondingen opliepen. De beide dames Derksen moesten in het ziekenhuis te Venray worden opge nomen Het paard vluchtte weg in de duis ternis, nog voordat de bestuurder de wagen kon verlaten om hulp te halen. Zondagmorgen werd het paard herkend als het eigendom van een landarbeider uit Geysteren. Het was aan de borst gewond. Advertentie LM. (Van een onzer verslaggevers) Afgevaardigden van de plaatselijke afdelingen van de Partij van de Arbeid uit het hele gewest Zuid-Holland hebben zaterdagmiddag in Stads Doelen te Delft onder leiding van de voorzitter van de her zieningscommissie, prof. dr. W. Banning, gediscussieerd over het concept voor een nieuw beginselprogramma. Prof. Banning begon zyn korte in leidende rede met duidelijk te stellen wat men deze middag wel en wat niet kon. Wel kon men eikaars opinies peilen omtrent allerlei zaken, maar wat beslist niet kon was voor stellen doen of moties aannemen. Deze bijeenkomst was dus louter van informatieve aard. Dit is een gevolg van het feit, dat de partyleiding by de discussie over het beginselprogramma bewust van de oude vaak onbevredigende pro- eedure is afgestapt. Spreker noemde de nieuwe procedure wel iets om slachtiger, maar deze had z.i. het voordeel, dat er een stuk geestelijk meedenken mee werd bereikt. Vervolgens vertelde prof. Banning iets over de algemene opzet van het nieuwe programma. Hij maakte het echter kort, zodat er al gauw gele genheid voor discussie was en er dus iets bleek van hét geestelijk meeden ken, waarover hij het had gehad. Diverse afgevaardigden, en wel van Voorburg, Leiden, Schiedam, Pijn- acker, Delft, Noordwijk, "Woerden en 's-Gravendeel, kwamen met bezwa ren, die tijdens de behandeling in de afdeling belangrijk waren gebleken. Bij een aantal zaken, zoals b.v. het artikel over de onderwyspacificatie, bleken de woordvoerders van de af deling en de inleider er precies een der over te denken. Het misverstand was voor prof. Banning aanleiding tot het ijverig maken van notities, daar e- dan naar zijn mening iets aan de formulering moest haperen. Een principiële zaak, als zou men te vroeg met een nieuw programma zijn gekomen, bestreed prof. Ban ning '-uitdrukkelijk. Mr. J. L. de Jong uit Fijnacker meende, dat de tijd nog niet ryp was, daar allerlei zaken nog niet zijn uitgekristalliseerd. Inleider vroeg zich af, of dit in deze snelveranderende tijd wel ooit zou gebeuren en hij meende juist, dat de partij met een beginselpro gramma temidden van een geestelijke strijd positie moest kiezen. Ten slotte vermelden wij nog een meermalen gemaakte aanmerking be treffende de waterschappen. Ver schillenden waren van mening, dat de PvdA voor de autonomie van deze archaïsche instellingen niet zo uit drukkelijk op de bres behoefde te staan. (Van een onzer verslaggevers) In de gemiddelde huisartsenprak tijk van 3000 zielen komen negen on bekende suikerzieken voor. Dit is een aansporing, op dit ziektebeeld meer dan tot nu toe te letten. Een bevolkingsonderzoek op dia betes. mits gelijktijdig met een on derzoek op tuberculose verricht, be hoeft maar weinig geld te kosten (1015 cent per onderzochte urine). Het is echter noodzakelijk, wil men vrijwel alle onbekende suikerzieken opsporen, dat de huisartsen de na dere analyse van de ontdekte geval len zeer minutieus uitvoeren. Deze mededelingen werden zater dag tijdens de vergadering van het Nederlands Huisartsen Genootschap te Utrecht gedaan. Zij waren het resultaat van een bevolkingsonderzoek naar suiker ziekte, dat de artsen J. D, Mulder en B. van de Weg respectievelijk in Noordwijk en de Haarlemmermeer hadden ingesteld. In Noordwijk was 0,41 percent, in de Haarlemmermeer 0,22 per cent nieuwe suikerzieken ontdekt. In vergelijking tot in het bui tenland was het hier ontdekte aan tal nieuwe diabeten 2eer laag. Wie nó het besluit neemt, jaarlijks minimaal f 30.- en maximaal f 200.- te sparen, krijgt na zes jaar niet alleen het gespaarde bedrag en de rente terug, maar bovendien een premie van maar liefst 10% van het totaal extra. Vraag de gratis brochure met inlichtingen bij spaarbank, postkantoor of boeren leenbank. k A rffh ièi A A lA léfcjL Al JL J (Van een onzer verslaggevers) De Amsterdamse heiers hebben besloten voorlopig aan het werk te blijven. Zy wilien afwachten welke resultaten de bemiddeling van bur gemeester mr. G. van Hall in het heiconflict zal hebben. De heiers hebben zondagmorgen vergaderd. Zij spraken er hun teleur stelling over uit dat de patroons en de patroonsorganisaties elke vorm van overleg weigeren met de lande lijke federatie van heiwerkers en Broederschap", de Amsterdamse afdeling van deze federatie. (Van een onzer verslaggevers) Bij Koninklijk Besluit is burge meester G. Boekhoven van Nieuwe Pekeia met ingang van 16 december benoemd tot burgemeester van Hoo- gezan d-Sappermeer. De heer Boekhoven is lid van de Provinciale Staten van' Groningen en tevens lid van de Tweede Kamer voor de Partij van de Arbeid. Voorts is de heer Boekhoven tweede secretaris van de VARA en lid van de partijraad van de PvdA, secretaris van het gewest Groningen van de partij, secretaris van de Dr. Wiardi Beckmanstichting Groningen, lid van de emigratieraad en bestuurslid van de stichting Groningen voor sociaal en cultureel werk. CAPE CANAVERAL (Reuter, AP) De Atlas die vrijdagavond door de Amerikaanse luchtmacht werd ge lanceerde, legde de volledige afstand van zijn reikwijdte (10.120 km) af. Volgens de officiële verklaring fs de proef „op de wezenlijke punten voor honderd percent geslaagd." Het projectiel kwam op zUn doelgebied terecht, gelegen in het zuidelijke deel van de Atlantische Oceaan. Aan deze geslaagde proef zijn veertien lanceringen voorafgegaan, die in het geheel niet of slechts ge deeltelijk zijn gelukt. De grootste af stand die werd bereikt was ongeveer 5.000 km. Met deze laatste proef heeft Amerika een grote stap vooruit- gedaan op het gebied van de inter continentale ballistische projectielen. De Russen hadden reeds in augus tus 1957 bekendgemaakt dat zy met succes een intercontinentaal ballis tisch projectiel hadden gelanceerd, dat de volledige afstand aflegde. Het is vrijwel zeker dat zij thans beschik ken over een dergelijk projectiel voor operationeel gebruik. O. kom er eens kijken... schreven we een paar weken geleden. Toen waren er een paar honderd Sinterklaas- kartoentjes op de redactie binnengekomen en dat von den we al héél wat. Maar dat we ons iets vreselijks hadden aangehaald, bleek pas later. De volijverige redactie-secre taris had ons in het ongewisse ge laten over de kartoentjesposf- Toen de jury zich dezer dagen bij hem meldde om in conclaaf te gaan, trok hij met pathetisch ge baar een kast open. Daarin lag een heel gebergte van enveloppen in alle formaten O hemel, zeiden, de juryleden verbijsterd, dat kost ons twéé dagen Met ontzaglijk veel moeite hebben we de vracht brieven over gebracht naar een rustige kamer, waar sterke koffie beschikbaar was bm de zenuwen tot rust te brengen. Er waren kunstig verpakte car toons, er waren inzenders die er meer dan dertig (sic!) instuurden, er waren kleurencartoons en car toons op schriftblaadjes, cartoons met een pagina toelichting en vele hartelijke brieven aan de redactie voor het gezellige idee. Weet u hoeveel cartoons er 'ruw geschat) waren? MEER DAN 2000! De jury (bestaande uit de teke naars L Spreekmeester, D. Bruynesteyn en Hugh J a n s, de journalisten K. H. D1 e- mer en Th. M. Eerdmans) eist voor zich zelf een standbeeld voor haar volhardendheid! Er is gegiecheld, hardop gela chen, er is foei geroepen bij iets te pikante cartoons, er fs gefronst als de mop niet onmiddellijk tot de kijker doordrong. Na urenlang selecteren bleven er van de 2000 ruim 200 over. Met duimpje-op, duimpje-neer werd dit aantal opnieuw verkleind tot 63. Toen begonnen de geheime stemmingen. De cartoons kregen een nummer en alle juryleden gaven een cijfer tussen 10 en 1. Daar inmiddels was besloten wegens de goede kwaliteit van de inzendingen het aantal troostprij zen te verhogen tot 20, bleven dit- maal de 23 hoogstgeklasseerden over. <3? f^P f 100,H. TABBERS, Laan van Cattehbroede 61, Zeist. f25,-: j. P- DE GROOT, Oostcr- hesselenstraat 414, Den Haag. Verder werd de rangschikking: 2. H. STARINK, J. F. Heyestraat 22, Arnhem (ƒ50, 3. J. P. DE GROOT, Oosterhesse- lansstr. 414, Den Haag 25,—). dan valt u misschien in de prij zen! De troostprijswinnaars dus (kris-kras door elkaar): H. VAN BREDERODE, Roose- veltlaan 244 II, Amsterdam. KL. v. d. SPOEL, A P. Fokker- Blijven de troostprijswinnaars straat 20 a, Gro üngen. (cartoonboekje), die wij geen H. SLOB, Plataanslraat 48, rangnummer geven,- omdat de Arnhem. kwaliteit elkaar weinig ontloopt. jj j HEYTZE, P. v. d. Does- De heer G. CHR. VAN ROON, straat 34 IV, Amsterdam. nmlwïnnamt? S eenhaï^nifr Zweedsestraat 81b, Rotterdam, c. H. STEKETEE. VVibautstraat prijswinnaars is noc een half uur fenjgj een cartoonboekje omdat nj Zaandam gehakketakt. Er kwam een her- wjJweliswaar geen echte cartoon stemming en nog een herstem- maakte. maar zulk een gewéldig werkstuk leverde in kleuren, dat Ten slotte werden we het eens. wjj auen vonden dat ook hij een Winnaar van deze Sinterklaas- troostprijs verdient. rC a vt n*atvt'.iPCTx.*^(h Ti'prn onn En voor de niet-winnaars zeggen we: velen hadden we graag een prijsje gegeven, maar ergens moet een grens zijn natuurlijk. Volgeiid jaar doen we het vast weer en Kartoentjeswedstrijd werd een heer met een bijna toepasselijke naam: L H. TABBERS, L. v. Cattcn brocde 61. Zeist: ƒ100. "WEE KAN IK ZEGGEN DAT ER IS?' 50,—: H. STARINK, J. P. Heyestraat 22, Arnhem J. H. PEPERS, K. v. d. Woes tijnestraat 1 III, Amsterdam. M. v. d. POEL, Bas Jungcrius- straat 221 b, Rotterdam. K. DE VOGEL, 3. de Ilaan- straat 17 II, Amsterdam. W. SJOUKE, Erasmusweg 192, Den Haag. KL. GROOT, Pasteurstraat 36 I, Amsterdam. J. LEKKER, Nic. Bcetsweg 18, Heiloo. L. KORBUN, Kesedastraat 29, Rotterdam. A. A. BLUEKENS, Heemraad- singel 189 a, Rotterdam. GER. GOOSEN JE., v. d. Mey destraat 35 b, Rotterdam. D. VENEMA, Zaagmuldersweg 84, Groningen. J. JANSEN, Graaf Willem U- laan 53, Pelfghuw (post Delft). G. A. UNGEIt, Joris v. d. Haa genlaan 44, Arnhem. F. J. A. VINGERHOETS. Robert Baeldestraat 19 Rotterdam. H. M. v. TRIEST, Criutzberg- straat 27, Arnhem. Zo dat waren ze. We weten wel zeker nu. dat onze Sinterkiaas- Kartoentjeswedstrijd een overwel digend succes was. Alle reden dus. zoals we al schreven, om volgend Jaar wéér mee te doen. En dan ten slotte nog even een 0 geheugensteuntje: de cartoons kunnen NIET worden geretour neerd; correspondentie over de beslissing van de juryleden zal NIET worden gevoerd. We heb ben moedig ons best gedaan, neem dat van ONS aan!! (Van een onzer verslaggevers) De drie bona fide vakbonden waar in de beambten bij de kleine metaal nijverheid zijn georganiseerd, hebben het College van Rjjksbemiddelaars verzocht, de werkgevers een loon regeling voor deze beambten dwin gend op te leggen. Aanbod Aan het begin van. de nieuwe week hebben wij met veel plezier de volgende aanbiedingen in ons Boek der Bijdragen opgeschreven: twee éénpersoons bedden (bestemd), zeil en een lamp van O. uit de Duivenvoordestraat, een veren bed (bestemd) van L. uit de Wiekstraat, een éénpersoons schudbed en twee kinder bedjes van B. van de Rlederlaan en een kinderiedikant van H. uit de Engelse- straat. Kleding hebben wij genoteerd van R. uit de Beverstraat, Van de H. uit de Gaffelstraat, van J. van de Ber- kelselaan (met lamp) en van K. van de Boergoensevliet (met overgordijnen). Zil verpapier en doppen hebben wij opge schreven van H. van de Vlaardlngerdijk to Schiedam, capsules van Van V. van het Hendrik Idopleln en reisbotmen met zilverpapier van P. uit de Aelbrecht- straat. Alle vrienden hartelijk dank. Verlies Mevr. Fadmos-Moret, Strultenweg 3c, verloor op 19 november ln de omgeving 'van de Oude Binnenweg haar clips. De heer Klop, Athletlekstraat 14. miste vrijdag tussen de Groningerstraat en het Stadionviaduct zijn linker bruine veter schoen. Een beige kinderhandschoen is H. van Mastrlgt, Aelbrecht Engelman- "u kwijtgeraakt. •Het is verboden (behoudens in een reeds bestaand bedrijf) het boekver- kopersbedrijf uit te oefenen zonder vergunning van de Sociaal-Economische Raad." en: «Onder uitoefening van het boekverkopersbedrijf wordt verstaan het be drijfsmatig (aan anderen dan wederverkopers) verkopen van boeken, (be houdens enkele thans niet ter zake doende uitzonderingen) Aldus luiden de voornaamste bepa- verspreiden en verbreiden van gc- lineen (zie art. 2 en art. 1) van de dachten en gevoelens, m geschriften vrijdag in de Staatscourant gepu- en boeken vervat-, onder de grondwet- bliceerde: 'Vestii-lngsbeschikking telijke bescherming valt. Boekverkopersbedrijf *1958.' En geheel terecht, want het open- De beschikking is ondertekend door baren dezer gedachten en gevoelens staatssecretaris Veldkamp, onder me- kan slechts (in geschreven oi gedruk- SSSiykhêid^n destaats- te vorm) door dit verbreiden en ver- secretaris van Onderwijs, Kunsten en spreiden geschieden. Wetenschappen. Vandaar dan ook, dat gemeente- Deze beschikking is kennelijk on- Hjke ventverboden altijd één uit- verbindend en het is onbegrijpelijk, zondering bevatten, wat de gevente dat de beide staatssecretarissen dit voorwerpen betreft, nl. ten aanzien niet hebben ingezien. van drukwerken en geschriften. Die mogen ondanks een algemeen vent- Ze is immers in openh^e stnjd met verbod nog op of aan de open- art. 7 van grondwet. Niemand heeft baJO weg worden verkocht, voorafgaand verlof nodig om door de drukpers gedachten en gevoelens te j /uc/,t openbaren...' De Hoge Raad heeft ln een con- Zaterdag is de bovengenoemde ves- stante jurisprudentie dit grondweta- tigingebeschikking artikel aldus geïnterpreteerd, dat L®* den. PROF. MR. DR. G. VAN. DEN. BERGH Maar dit kan niet meer zijn dan verkopen (ook aan anderen dan we derverkopers) zal dat even rustig en met een even zuiver geweten kunnen doen, als wanneer deze beschikking niet verschenen ware. Hij kan dat doen. ook al heeft hij nog nimmer tevoren het boekverko persbedrijf uitgeoefend. Hij kan het doen. ventende, of in een winkel ol enig ander gebouw. Hij kan gewone boeken, of 'pocketboekjes' verkopen. Hij kan. het doen in een winkel, waar uitsluitend boeken, of waar nog een of meer andere artikelen, van welke aard ook, worden verkocht. En geen mens zal hem dat recht matig kunnen beletten. Want' nie mand heeft in Nederland vooraf gaand verlof nodig, noch van de So ciaal-Economische Raad, noch van welke andere autoriteit ook, om ge dachten en gevoelens in boeken een slag in de lucht. Want wie op of neergelegd, te openbaren door deze na deie dgg: bedrijfsmatig boeken wil aan het publiek te verkopen. Ook hebben deze bonden dit col lege en de Stichting van de Arbeid een rapport voorgelegd, waarin de lijdensweg is beschreven, waarlangs de (tot nu toe mislukte) onderhan delingen tussen werkgevers en werk nemers zich nu al jarenlang hebben bewogen. Deze trieste gang van zaken werd zaterdagmiddag in het Utrechtse NV- huis breed uitgemeten tijdens een vergadering van de beambtenvak- groep in de Agemene Nederlandse Metaal Bedrijfsbond (ANMB). Aan het slot van deze bijeenkomst - werd met algemene stemmen en on der daverend applaus een resolutie aangenomen, waarin de vergadering onder meer haar bittere teleurstel ling uitsprak over de vruchteloze pogingen van de bond om met de werkgevers tot een c.a.o. te komen. Men stelde zich middels deze re solutie achter het rapport, dat de samenwerkende organisaties aan het College van Rijksbemiddelaars en de Stichting van de Arbeid hadden ge zonden. De v( beleid stuur goed en riep ten slotte" alle ongeorganiseerde beambten op zich bij de ANMB aan te sluiten. voor net zover was-naa ae secre taris van het vakgroepsbestuur, de heer J. Rubinga, een schril beeld geschetst van de lijdensweg van de onderhandelingen, die eigenlijk reeds in 1938 zijn begonnen. De 2de voorzitter van. het bestuur, de heer R. Baarda, legde in zijn speech de nadruk op een intensieve iedenwinactie. naar zijn mening zou een c.a.o, reeds lang geleden tot stand zijn gekomen, wanneer maar meer beambten zouden, zijn georga niseerd. Advertentie l.M. vergadering keurde voorts het van bonds- en vakgroepsbe- m Gebruik die flitsaanslultlng cp uw fototoestel. Voor kiekjes binnenshuis: de leukste van uw leven 1 Het ziekenhuispersoneel in Italië is vandaag in staking gegaan om kracht bij te zetten aan loon- en vakantie-eisen, De Poolse pianist en componist Severin Turl is op 52-jarige leeftijd ten gevolge van een hartaanval tij dens een'recital te Detroit overleden.

Het Vrije volk | 1958 | | pagina 2